Uitdag verregend, maar toch geslaagd Een gemêleerd gezelschap Boeiende video-kunst in LAK Gitarist Seidl: schitterend Virtuositeit en inspiratie PAGINA 10 KUNST MAANDAG 24 SEPTEMBER 1990 Hamburgers, sensuele Alpenmeisjes, 'ijzersterke' kunst meer aan de weg timmerende Leid- se Matilo beten het spits af. Ronduit uniek was het staatspoppentheater urt Minsk. Aleksandr Kazakov en Valentina Belash, die zes weken door Nederland en België toeren, gaven een voorproefje van hun uit verkochte voorstelling in het LAK- theater gisteren. Bij dit theater moet het woord poppenkast direct vergeten wor den. Met geringe middelen werd 'De oude man en de kraanvogel' een sprookje met suggestieve kracht. De met twee jute zakken als engelen verklede spelers werden één met hun poppen en met het doeltreffen de decor. Dat bestond uit een draai ende ronde tafel waarop een Russi sche orthodox kerkje met uivormi ge toren en een tempel en een boom. Verassing, ook zonder ken nis van het gesproken woord, als een engel een pop met een touw afranselt en aan de kerktoren hangt. De laatste uren gaven de Gigantje een snoeihard concert voor de echte fans. Vooral de organisatie van deze zevende Uitdag had toen in de zij beuken van de kerk reden tot dan sen. De achtste wordt volgende jaar op zaterdag 7 september gehouden. Vonk bij WDR KEULEN (DPA) - Hans Vonk wordt vanaf september 1991 voor vier jaar de nieuwe eerste-dirigent van het Keulse Radio-Symfonieor kest. De 48-jarige Nederlander volgt de Israëliër Gary Bertini op, die zich gaat wijden aan zijn nieuwe functie van intendant van de Frankfurtse Opera. Bertini blijft wel gastdiri- gent van het Keulse orkest. Terugblik op Bergense School in Liga Nieuw Beelden Expositie 'Klassieke modernen: 1915 1940. De wortels van de Doorbraak', tot 1 oktober. Galerie Liga Nieuw Beelden, Presi dent Steijnstraat 14, Leiden. Openingstij den vrijdag, iaterdag en zondag van 11.00 - 18.00 uur. LEIDEN Toen in 1958 de col lectie van Piet Boendermaker werd geveild brachten de werken van de kunstenaars die tot de Ber gense School behoorden soms niet meer dan zestig gulden op. Anno 1990 zeggen de namen Col- not, Filarski en Wiegman het pu bliek wel iets, maar van een alge hele herwaardering van de Ber gense School is nog steeds geen sprake. Ook kunsthistorisch is deze groep kunstenaars min of meer in de vergetelheid geraakt; tussen de publicaties die na 1945 aan dit onderwerp gewijd zijn zoekt men vergeefs een stan daardwerk (Adriaan Venema's boek kan niet als zodanig aange merkt worden). De jonge verza melaar Wim Baars wil in deze si tuatie graag verandering bren gen. Hij heeft zich de afgelopen jaren sterk in het onderwerp ver diept en verzamelt sinds zijn zes tiende jaar kunst van de tot de Bergense School schilders. Een deel van zijn collectie is op dit moment te zien (en te koop) tij dens de expositie 'Klassieke mo dernen: 1915 - 1940. De wortels van de Doorbraak' in galerie Liga Nieuw Beelden. Het getoonde werk omvat minder bekend werk van kunstenaars die in en om de Bergense School werkzaam wa ren. Daarnaast komt vroeg werk van onder andere Harry van Krui- ningen, Wim Kersten en Riemko Holtrop aan bod dat voor 1940 of kort daarna ontstond. Liga Nieuw Beelden blikt hiermee terug op ontwikkelingen die voorafgingen aan vernieuwingen in de Neder landse kunst in de jaren veertig en vijftig. Een heel gemêleerd gezel schap, waaronder de Franse kun stenaar Henri Le Fauconnier, Laurens van Kuik, Louis Saal- born en Charley Toorop, brengt op deze presentatie niet alleen een afwisseling in onderwerpen, maar ook in benaderingswijze. Het landschap diende de veelal reislustige kunstenaars van de Bergense School tot inspiratie, getuige de voorbeelden van pol derstukken, bosgezichten en strandscènes op de tentoonstel ling. Belangrijker dan een minu tieuze weergave was de beleving van het landschap die uitgedrukt werd door middel van donkere kleuren en ruwe penseelstreken. De tekening 'Landschap aan het Gein' van Wim Kersten laat een verwantschap in expressivi teit zien in de drastische bewogen bomen. Een andere imposante benadering van het thema is een bosgezicht uit 1936 van de hand van Saalborn die daarin toont ook invloed van Cézanne te hebben ondergaan. Saalborn is hier ver der vertegenwoordigd met twee zelfportretten die beeld van een 'heer' oproepen. Het stilleven neemt op de expo sitie een vrij bescheiden plaats in. Kersten gaf in 1931 bloemen weer door middel van een gestileerd lij- nenpatroon en in hetzelfde jaar ontstond het bloemstilleven van Le Fauconnier, die na zijn kubis tische periode aanzienlijke in vloed op de Bergense kunste naars heeft uitgeoefend. Ondanks zijn reputatie valt dit vrij traditio nele werk niet op als een uitzon derlijke voorstelling. Holtrops stilleven met fruit en gitaar uit 1942 is een doek dat nog sterk de sporen toont van de terugkeer naar een klassieke realistische schildertrant die een reactie was op de radicale vernieuwingen in het tweede decennium van deze De atmosferische landschap pen van E. Stoffer en een compo sitie van Van Kruiningen uit 1939, een in pasteuze verf geschilderd gezicht op Parijs, zijn ondanks de bescheiden afmetingen geslaag de bijdragen op deze expositie. Deze presentatie van 'klassieke moderne' schept een breed kader voor diverse richtingen in de Ne derlandse beeldende kunst waar in zowel oudere, met de Bergense School verbonden schilders als de jonge kunstenaarsgeneratie die zich na 1945 sterk zou ontwik kelen, zijn samengebracht. NANCY STOOP De gitaar van Pavel Steidl (1961) met zijn toch betrekkelijk klein klankvolume kwam in de intieme foyer van het Parktheater won derwel tot zijn recht. Bij gebrek aan grotere belangstelling was voor déze ruimte gekozen en dat werkte eigenlijk alleen maar posi tief op de betrokkenheid van het publiek. Steidl, die drieëneenhalf jaar geleden Tsjechoslowakije ont vluchtte, sprak niet alleen heel aardig Nederlands maar speelde zaterdagavond in één woord schitterend. Wat zijn handen sug gestief en heel zeker bewerkstel ligden werd nog door de mimiek van zijn gezicht versterkt. Het 'verhaal' van de muziek kreeg je als 't ware op twee manieren voor geschoteld. Maar ja, op een CD mis je natuurlijk dat ene aspect: ook met gesloten ogen bleef Steidl's musiceren echter ijzer- sterk. Tijdens het hele program ma was zijn expressieve, zeer maatvaste en zekere speeltrant opvallend. Nergens veronacht zaamde hij ook maar het kleinste onderdeel in de partituur. Met name de 'Giaconna' van J. S. Bach, eigenlijk voor viool ge schreven maar door Steidl op merkelijk goed bewerkt, kwam op deze manier tot op de boden tot zijn recht. Ook de drie dansen, de 'alle mande', het 'menuet' en het 'ron do' van de Tsjechische componist J. A. Losy (1650-1721) leken tot op de laatste noot lichtvoetig en bij na dartelend onder zijn handen op te stijgen. Een heel ander karakter had het moderne werk van Jana Obrovska (1930-1987) in 'homma ge de choral gothique'. Robuuste akkoorden in het lage, en vragen de klaaglijke melodieën in het ho ge register ontlokte Steidl met een katachtige behendigheid aan zijn door Löben Seis gebouwde instrument. Ook in 'le Rossiniane I opus 119' van M. Guiliani toonde Steidl die souplesse om steeds van sfeer en klankkleur te wisse len. Het stuk waarin de eigenzin nigheid, romantiek en melodie- ënrijkdom van Rossini duidelijk herkenbaar zijn, leek wel een medley van komische maar ook heel tedere liedjes die Steidl heel genuanceerd tot één geheel aan elkaar tokkelde. LIDY VAN DER SPEK Residentie Orkest met Gawriloff Hel Residentie Orkest onder leiding van Hans Vonk, met medewerking van André Gawriloff, piano. Werken van Chausson, Franck, Ravel en Schumann. Gehoord in de Stadsgehoorzaal op 23 september. LEIDEN Interessant was gis teravond de keuze van de eerste twee programma-onderdelen. Geen ouverture om mee te begin nen maar het weinig bekende 'Soir de fête' van de laatromanti- cus Ernest Chausson. Dit symfo nisch gedicht beschrijft de drukte van een vrolijke menigte tegen over de rust van dè avond. Diri gent Hans Vonk liet zijn orkest suggestief de Franse sfeer oproe pen met de afwisselende kleuren in blazers en harpen. Van Chaussoris tijdgenoot César Franck is bekend dat hij de laatste tien jaar van zijn leven zijn grootste meesterwerken schreef, zoals bijvoorbeeld de 'Variations symphoniques' voor piano en or kest. Een minder bekend werk uit die periode is het symfonisch ge dicht 'Les Djinns', eveneens voor pianosolist en orkest, gebaseerd op het gelijknamige gedicht van Victor Hugo. De grillige demonie hierin blijkt onder meer in de maar liefst vier fagotten en de contrafagot die Franck voor schrijft. Donkere kleuren en veel halvetoonafstanden lossen pas aan het eind op in een vredig Fis- groot. De pianopartij werd krach tig vertolkt door de 35-jarige Rus André Gawriloff. Een atletische verschijning met enorme handen die op één toon na twee octaven ontspannen. Vol overgave stortte hij zich op zijn partij en liet ook zijn lyrische kwaliteiten horen. Bij de fortes bleek het bovenste register van de Steinway vleugel niet bestand tegen het geweld, wat een hard, blikkerig geluid tot gevolg had. Overigens gold dit bezwaar minder bij Gawriloffs volgende tour de force: het pianoconcert voor de linkerhand van Ravel, dat zich meer aan de baskant van de vleugel afspeelt. Ook hier een ste vige aanpak en virtuoos spel, waarin de pianist met één hand soepel de illusie van twee of zelfs meer handen gaf. Het Residentie Orkest begeleidde alles attent en kon zich na de pauze uitleven in de derde symfonie van Schu mann, een vrolijk werk van de componist waarin nog niets van zijn latere depressies te horen is. Met zichtbaar plezier leidde Hans Vonk de musici en het publiek door dit vijfdelige werk. Waar het kopergeweld teveel dreigde te worden voor de Stadsgehoorzaal hield hij het beheerst in de hand. Geen topsport maar muzikale in spiratie staat bij deze dirigent voorop. FRANK DEN HERDER de koorbanken. En rijen dik ston den de mensen rondom het grqte middenpodium waar vertegen- woordgigers van de visuele po diumkunst en de zang de hele dag door voorstellingen gaven. Ballet school Giselle uit Leiderdorp trok de aandacht met zowel sensuele danseressen in tijgerjurkjes als met een solistisch Alpenmeisje in het groen. Tegen sluitingstijd maakte de Leidse Balletschool haar grote reputatie waar met een uiterst geva rieerde parade van jeugdige Chaplinnetjes, tappers, heren die de spagaat deden en veelkleurige mu- sicaldanseressen. De balans kon toen worden opgemaakt door Ver eniging Oud Leiden ('twintig nieu- Goekoop, toch de Ronald Reagan onder de Nederlandse burgemees ters. opende deze dag der amateu ristische kunst met een toepasselij ke bijdrage op muziek van Beetho- vens zesde symfonie, de Pastorale. De Duitse schrijver Schiller schreef woorden op de negende symfonie, het Alle Menschen werden Briider, en daarom had de eveneens klas siek geschoolde Goekoop extra re den om zijn zang en dicht-vaardig- heid in dienst van de Uitdag te stel len. "De Duitsers hebben 3 oktober ook al geannexeerd, dus pakken wij de zesde". Duizenden bezoekers, maar niet allemaal tegelijk, bezochten in de ochtend en de middag van een ver regende zaterdag de Pieterskerk om zich van het culturele aanbod in Leiden op de hoogte te stellen. De organisatie, die werd gevormd door vrijwilligers, was om een uur of vier 's middags al door de programma boekjes heen. Een tachtigtal groepen, verenin gen en instellingen gaf met een tweeledig doel haar visitekaartje af. Want de een is uit op het aantrekken van nieuwe leden (Operette- en mu sicalvereniging OTIS:'We zoeken nog mannenstemmen, dat is altijd moeilijk'), de ander wil bezoekers naar de voorstellingen trekken. De postzegelvereniging presenteerde zich naast de school der Javaanse dans. En naast de de opvallend be schilderde acteurs van kinderthea ter 'Ploef bevond zich de Ruilclub Koningskerk. "Jammer, mijn part ner wilden ze daar niet hebben", al dus een bezoeker in de ochtend uren. "Ze ruilen alleen maar postze gels en munten". De belangstelling voor de infor matiestands was toen nog gering, want iedereen had zijn oor te luiste ren gelegd bij K G, waarvan enke le drummers een stoomaggregaat in Burgemeester Goekoop zong naar eigen zeggen zaterdag ti jdens de Leidse Uitdag 'een toontje lager' tijdens zijn uitvoering van enkele minuten uit Beethovens Pastorale. (foto Henk Bouwman Van onze redacteur Emiel Fangmann LEIDEN Uitdag, oh Uit dag. De kunsten ijzersterk. Een culturele topdag. Be speel de Pieterskerk!Eigen geschreven woorden van mr. C.H. Goekoop (zang) met begeleiding van mevr. drs. Y van Baarle (piano) za terdag bij de opening van de Leidse Uitdag. Van Baarle, hoofd directie kunst en cul tuur der gemeente, had voor dit jaar de organisatoren te gen de gewoonte in een sub sidie toegekend. werking hadden gesteld dat het middenschip in wolken hulde. De openbare lessen die twintig verenigingen in de Pieterskerk- school hielden werden goed be zocht. Het Madonna- en Michael Jacksondansen in een groep zal zijn populariteit wel nooit meer verlie zen, maar ooK voor wat meer inge wikkelde zaken was aandacht: bij de Leidse vereniging van popmuzi kanten liet iemand zich uitleggen wat nu de 'c' en de 'd' op een gitaar was. Sensueel Zang stond centraal op het koorpo dium. Tientallen luisteraars zaten in De engelen Va lentina Belash (links) en Aleks andr Kasakov van het staatspoppen theater uit het V/itrussische Minsk: ronde ta: fel in plaats van poppenkast. (foto Henk we leden'), het hamburgers verko pende cateringbedrijf ('Een gek kenhuis') en voorzitter Pauline Post van de Uitdag ('Tevreden, volgend jaar weer, zeker weten'). Het in drie gedeelten uiteenvallen de avondprogramma leidde niet tot een bomvolle, maar wel sfeervolle Pieterskerk. De drummers en bla zers van het internationaal steeds Weinig publiek bij Rushdie-film in Den Haag DEN HAAG (GPD) - De omstre den Pakistaanse speelfilm, 'Interna tional Guerrillas', waarin de schrij ver Salman Rushdie wordt afge schilderd als een decadente dron kelap wiens grootste hobby het is om moslims te vermoorden, heeft het afgelopen weekeinde zijn Ne derlandse première beleefd. De film werd zaterdagavond vertoond tij dens een overhaast ingevoerde ope ningsvoorstelling in het Scheve- ningse zalencentrum 'Gouden Wie ken'. Volgens de enigszins vage verkla ring van één van de organisatoren hebben 'zeker driehonderd men sen' de officieuze première bezocht. Maar de oorspronkelijk geplande première-voorstelling, die zondag middag zou plaatsvinden, moest wegens een gebrek aan belangstel ling worden afgelast. Ook de zon dagavond-voorstelling ging om die reden niet door. Eerder werden voorstelingen van de 'anti-Rushdie- film' in de Rotterdamse en Amster damse Kriterion-theaters uit angst voor ongeregeldheden afgelast. Expositie Video-installaties en tekeningen van Weit Hoogeveen en Marcel Hermans. LAK-galerie, Cleveringaplaats 1, Leiden. Te bezichtigen tot 12 oktober op maandag tot en met vri|dag van 10.00 tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. LEIDEN Met de nieuwe expo sitie van video-installaties van Marcel Hermans en Weit Hoog eveen heeft LAK-galerie van de nood een deugd gemaakt. Geves tigd in de gangen van het Cen traal Faciliteiten Gebouw van de universiteit is de galerie in haar mogelijkheden beperkt. Maar de mogelijkheden die er wel zijn worden dan ook zo goed mogelijk genut. De video-installaties zijn hiervan gen goed voorbeeld. Vi deokunst is in Leiden zelden te zien en bij de expositie in de LAK-galerie ondergaat het werk een indringende invloed van de omgeving. Dat geldt in het bijzonder voor de video-installatie van Marcel Hermans. Het werk is getiteld 'Die Gleichzeitigkeit des Ande ren' en bestaat uit twee delen: een sokkel met monitor en geluid en een paneel met glas, spiegels en foto's aan de wand. Hiermee geeft Marcel Hermans vorm aan zijn overpeinzingen met betrekking tot zijn tweelingbroer: zijn (onge wild) referentiekader. Op de film zijn een aantal asso ciatieve beelden vastgelegd, zoals het gezicht van een man, een hand op een spiegel en wuivend riet. De beelden laten zich met moeite onderscheiden van de weerspiegeling van het gezicht van de toeschouwer zelf. De ge luidsband bevat fragmenten van het gedicht 'Ach Bruder' van Thijs Lendersen. De teksten zijn ternauwernood van de omge vingsgeluiden te onderscheiden. Op het paneel boven de sokkel speelt Marcel Hermans hetzelfde spel met het gedicht (moeilijk leesbare, geschreven woorden), de beelden van de video (foto's) en weerspiegeling van de omge ving (spiegels). Zo stelt hij alles ten dienste van het vluchtige, het ongrijpbare en de (zelf-)reflexie. Bij Weit Hoogeveen draait alles om het zwart als kleur en het zwart als aanduiding van wat niet waarneembaar is. Hij noemde zijn installatie 'Vision Noir/Vi- sion Nulle'. De begrippen 'Vision Noire' en 'Vision Nulle' hebben in de psy chologie de betekenis van respec tievelijk het zwart dat men waar neemt bij het ontbreken van een lichtbron en het zwart in geval van verlies van het gezichtsver mogen. In de videobeelden komt dit verschil onder meer tot uiting in een beeld van een menselijk oog dat zich langzaam afsluit voor het licht tegenover een zwart beeldscherm, waarop niets waar te nemen valt. Behalve over de wijze waarop wij zwart waarnemen, wil Weit Hoogeveen iets uitdrukken over het contrast 'veranderlijk-on veranderlijk!. Dat wordt duide lijk wanneer op de monitor vijf witte lijnen tegen een zwarte ach tergrond verschijnen. Opeens valt de gelijkenis met de twee ge linieerde schoolborden op, die rechts en links van de monitor zijn opgesteld. Terwijl de school borden onveranderlijk op hun plaats blijven staan', blijft het beeld op de monitor doorlopend veranderen. De videokunsten van Weit Hoogeveen en Marcel Hermans zijn beslist niet 'licht verteerbaar'. Maar boeiend zijn ze wel en voor wie daar behoefte aan heeft ver schaft LAK-galene ook nog de nodige achtergrond-informatie >j^xe Gleichzeitigkeit des Anderen', Marcel Hermans. op zaalbladen. LISETTE OOMEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10