DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 Leden van de Staten-Generaal, De inval van Irak in Kuwayt is een flagrante schending van de internationale rechtsorde. De re gering geeft uitvoering aan de mandatoire maatregelen van de Veiligheidsraad die moeten lei den tot een doeltreffend econo misch embargo tegen Irak en heeft ter ondersteuning daarvan twee fregatten van de Koninklij ke Marine naar de Golf-regio ge zonden. De regering is zich bewust van de gevaren die aan deze missie verbonden zijn. De handhaving van de internationale rechtsorde weegt echter zwaar. Nederland kan niet afzijdig blijven. De rege ring voelt zich zeer betrokken bij de veiligheid van de Nederlan ders die nog in Irak en Kuwayt zijn. Onze gedachten gaan in het bijzonder uit naar hen en hun ver wanten. De crisis in de Golf-regio maakt duidelijk dat er nu - mede dankzij de verbeterde verhoudingen tus sen Oost en West - voor de Ver enigde Naties mogelijkheden zijn om verantwoordelijkheid te ne men. De inspanning is nu gericht op vrede en het respecteren van de internationale rechtsorde. De rol van de Verenigde Naties is echter evenzeer nodig om gerech tigheid en solidariteit in de we reld te bevorderen. De verant woordelijkheid voor ontwikke ling en welvaart moet gestalte krijgen binnen de grenzen van een beheersbare groei en het be houd van het milieu. Kort na de Tweede Wereldoor log werd de Universele Verklarin gen van de Rechten van de Mens opgesteld. Deze rechten hebben ook vandaag grote betekenis. On derdrukking, onrecht en gebrek aan tolerantie moeten worden be streden. Het gaat juist om ont plooiing in vrijheid, met recht op eigen cultuur en overtuiging, in gebed in respect en zorg voor el kaar. Deze idealen moeten ook richtsnoer zijn voor ons eigen land. Sociale en bestuurlijke ver nieuwing, alsmede eenwording van Europa zijn daarbij in onze democratie sleutelwoorden. Om deze idealen te verwezenlijken, zoekt de regering samenspraak en samenwerking. 3 oktober In Europa beleven wij historische tijden. Vanaf 3 oktober zal er weer één Duitsland zijn. De deling van Europa loopt ten einde. Het be leid is erop gericht de democrati sche en economische ontwikke lingen in Oost-Europa te steunen en aan te moedigen. Met het oog hierop is de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling opgericht. Nederland heeft het initiatief genomen tot een Eu ropese samenwerking op energie gebied. Deze kan haar doorwer king hebben- op tal van terreinen en in het bijzonder ook een krach tige impuls geven aan het milieu beleid in Europa. Hopelijk wordt nog dit jaar een overeenkomst on dertekend over de vermindering van conventionele strijdkrachten in Europa; daarnaast onder streept ook de terugtrekking van Sovjet-troepen uit Oosteuropese landen de verheugende verande ring. Europa vraagt om een Euro pees veiligheidsbeleid. Dit zal echter moeten gebeuren met be houd van de samenwerking in At lantisch verband, opdat een voortgezette betrokkenheid van Noord-Amerika bij de veiligheid van Europa verzekerd blijft. In de NAVO treedt de militaire functie minder op de voorgrond; haar po litieke taak wint in het verander de Europa daarentegen aan be lang. Het gaat darbij om samen werking in plaats van confronta tie. In ons land wordt een herstruc turering van de krijgsmacht en een daarmee gepaard gaande ver mindering van de personeels sterkte voorbereid. De diensttijd zal met twee maanden worden verkort. Dit geldt voor alle dienst plichtigen die na 29 oktober in werkelijke dienst komen. Verde re integratie van de Europese Ge meenschap is geboden, nu ook met het oog op de situatie in Oost- Europa en de inbedding van het Verenigde Duitsland in nieuwe Europese structuren. Interne markt Nationale bevoegdheden kunnen worden overgedragen aan orga nen van de Europese Gemeen schap indien daarmee de doelma tigheid van het bestuur gediend is. Daarbij moet worden gezorgd voor de versterking van de positie van het Europees Parlement, ook in relatie tot de Europese Com missie. Dit zal aan de orde komen in een intergouvernementele con ferentie over de Europese Politie ke Unie. De contouren van de interne markt beginnen steeds duidelij ker zichtbaar te worden, maar op bepaalde terreinen, zoals trans port, milieu en financiële dienst verlening, zal nog een aanzienlij ke inspanning worden gevergd. Bovendien moet het sociaal be leid uitgewerkt worden aan de hand van de vraag of een onder werp op Europees, dan wel op na tionaal rtiveau moet worden gere geld, en welke rol de sociale part ners moeten spelen. Dat de land bouwuitgaven van de Europese Gemeenschap weer sterk gaan groeien is zorgelijk. De ontwikke lingen op de agrarische markten maken voortgaande aanpassing dan ook onontkoombaar; mede om de internationale verhoudin gen op het gebied van de handel in landbouwprodukten te verbe- Aanpassing is ook nodig om te komen tot een land- en tuinbouw die uitgeoefend wordt met res pect voor het milieu. Op 1 juli van dit jaar is de eerste fase ingegaan van de Economische en Monetai re Unie. Voor een succesvolle In tergouvernementele Conferentie die verder inhoud zal gevan aan deze Monetaire Unie zal de rege ring zich inzetten. Zuid-Afrika De Europees-politieke samen werking krijgt steeds meer gestal te. Van daaruit probeert Neder land samen met de andere lidsta ten ontwikkelingen buiten de Eu ropese Gemeenschap zo goed' mogelijk te ondersteunen. Dat geldt nu heel nadrukkelijk voor Zuid-Afrika, waar de ontwikke lingen bemoedigend en hoopge vend zijn. Voor het eerst is er een echte dialoog ontstaan. Nederland zal zich blijven in zetten voor de ontwikkelingslan den. Daarbij neemt de bestrijding van armoede een belangrijke plaats in. In de Nota 'Ontwikke lingssamenwerking in de jaren negentig' zal tevens aandacht worden gegeven aan initiatieven om te komen tot schuldvermin dering. Daarbij blijft de bereid heid van schuldenlanden om hun beleid aan te passen een voor waarde voor verbetering van hun economische ontwikkeling. In deze.nota zal ook de gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het milieu een plaats krijgen. Duurza me ontwikkeling vraagt om een nieuwe wereldomvattende strate gie gericht op milieubehoud. Liberalisering van de wereld handel en een goed multilateraal handelssysteem kunnen een po sitieve rol vervullen bij bestendi ge groei van de welvaart in de we reld. Het welslagen van de nieu we 'Algemene overeenkomst ■voor handel en tarieven' - de zoge naamde Uruguay-ronde - is van mondiale betekenis. Loonkosten Onze economie toont groeikracht en mogelijkheden, zoals onder meer blijkt uit de toename van de werkgelegenheid en het sterk ge stegen aantal vacatures, maar te gelijk zijn er bedreigingen en ern stige problemen. Zowel op het punt van de ontwikkeling van de loonkosten als dat van de resulta ten van de ondernemingen is er weer reden tot zorg. Daarbij komt dan nu de crisis in het Midden- Oosten. Waakzaamheid is gebo den. De concurrentie uit het bui tenland wordt steeds sterker. Dit eist voortdurende aandacht en discipline, van overheid èn be drijfsleven. Dit is ook de kern van de nota 'Economie met open grenzen'. Het is belangrijk door investeren onze samenleving en economie sterker te maken. Beheersing van de loonkosten blijft essentieel met het oog op de werkgelegenheid. Dit jaar is met de ontwikkeling van de loonkos ten de kritische grens bereikt. Een nieuwe loon-prijsspiraal moet vermeden worden. Beheer sing van de loonkosten zal dan ook een van de centrale onder werpen van overleg met de soci ale partners vormen. De verbetering van de contract lonen van werknemers in de marktsector zal, mits verant woord, ook in 1991 op overeen komstige wijze kunnen doorwer ken in de inkomens van werken den in de collectieve sector en van uitkeringsgerechtigden. Er zijn maatregelen getroffen voor een redelijk evenwichtig gesprei de koopkrachtontwikkeling. Wel. zal deze slechts bescheiden kun nen zijn, aangezien ook een aantal essentiële publieke taken meer aandacht vergt. Gemeenschapsvoorzieningen ontlenen hun betekenis aan soci ale en economische motieven. Door de Europese integratie zal een adequaat aanbod van publie ke voorzieningen en infrastruc tuur steeds meer bepalend zijn voor de internationale concurren tiekracht van de economie. Maar dit moet wel worden afgewogen tegen de lasten die daaruit voor de burgers voortvloeien. Bij deze afweging mag het probleem niet afgewenteld worden op het finan cieringstekort en de staatsschuld. Jaar in, jaar uit is de staatsschuld in verhouding tot het nationale inkomen toegenomen en daar mee eveneens de renteverplich ting van de rijksoverheid. Dat kan niet door blijven gaan. Daarom zal het financieringstekort verder omlaag gebracht worden. Milieubeleid Milieubeleid en economische groei zijn beide van belang en kunnen enlkaar ondersteunen. De specifieke ligging van Neder land en de structuur van onze economie noodzaken tot een vér gaand milieubeleid. Met het uit brengen van het Nationaal Milieubeleidsplan en de aanvul ling daarop heeft de regering de lijnen uitgezet. Nu de behande ling hiervan in gemeen overleg met U achter de rug is, kan het ko mende jaar alle aandacht uitgaan naar de uitvoering. De regering hecht ook aan het versterken van het milieubeleid in Europees ver band. Een voorbeeld daarvan is wordt gevraagd, blijkt aan de an dere kant dat de samenleving zich steeds minder aan regels wenst te houden. Mede daardoor raken de instel lingen van rechtshandhaving en rechtspraak overbelast. De rege ring zal zich inspannen om het functioneren van ons rechtsstel sel te verbeteren en criminaliteit tegen te gaan. Een goed functio nerende politie is voor de handha ving van de rechtsorde onont beerlijk. De reorganisatie van het politiebestel is daarop gericht. Versterking van het Openbaar Ministerie en een ingrijpende re organisatie van de rechterlijke macht zullen een betere taakver vulling van deze organen moge lijk moeten maken. Nog deze maand zult U een nota over het gehele justitiebeleid ontvangen, waarin een plan van aanpak wordt geschetst. In de wetgeving zal meer accent worden geleid op de gezamenlijke inspanning van overheid en samenleving. In het algemene wetgevingsbeleid zal bijzondere aandacht worden be steed aan de handhaafbaarheid, alsmede aan de tijdige en juiste uitvoering van verdragen en van het recht van de Europese Ge meenschap. Het opkomen voor mensen met een kwetsbare positie is een be langrijk onderdeel van het wetge vingsbeleid. Een voorbeeld daar van is het wetsvoorstel om onge lijke behandeling tegen te gaan. Een ander voorbeeld is het wets voorstel ter versterking van de rechten van patiënten en proef- pesonen. Door ontwikkelingen in verschillende delen van de we reld neemt de stroom van asielzie kers toe. Met zorg voor het be houd van de waarborgen waaraan wij hechten, zullen voorstellen worden ontwikkeld voor versnel ling van de procedures in asielza ken. Wanneer mensen in onze sa menleving zijn ingeburgerd, vormt het verkrijgen van het Ne derlanderschap een passende be vestiging daarvan. De regering zal een goed gebruik van de mo gelijkheden daartoe bevorderen. De toename van onze bevolking, ook door gezinshereniging, asiel verlening en andere vormen van migratie, leidt ertoe dat ons land rond de jaarwisseling 15 miljoen inwoners zal hebben. DAt is eer der dan verwacht. Deze ontwik keling stelt nieuwe eisen op het gebied van onderwijs, arbeids marktbeleid en tal van voorzie ningen. Het is belangrijk dat een ieder zich niet alleen inwoner maar ook mede-burger weet en voelt. Dat vraagt enerzijds om to lerantie, anderzijds ook om het aanspreken op plichten. Gezondheidszorg In de gezondheidszorg is steeds meer mogelijk. Daardoor dringt zich de vraag of op alles wat kan, ook moet en mag. Dat is een dis cussie die niet alleen aan medici of ethici moet wofden overgela ten, maar die maatschappelijk zal moeten worden gevoerd. Daarom is de Adviescommissie Keuzen in de Zorg geïnstalleerd. Bevorderd wordt dat het finan cieringsstelsel voor de zorgsector per 1 januari 1991 zijn volgende fase ingaat. Dit betreft een opera tie die het beeld van de gezond heidszorg de komende jaren zal veranderen. Voor ons allen is het een uitda ging de ouderen blijvend te be trekken bij de maatschappelijke ontwikkeling. Wij kunnen hun bijdrage daaraan niet missen. Daarmee moet rekening gehou den worden bij het beleid ten aan zien van het wonen, het inkomen, de gezondheidszorg en hun actie ve deelname aan de samenleving. Naast aandacht voor nieuwe culturele ontwikkelingen is eer bied voor ons cultureel erfgoed een ereplicht. Daarom wordt een 'Deltaplan voor het Cultuurbe houd' ontwikkeld. In de 'Nota volkshuisvesting in de jaren negentig' wordt aan dacht besteed aan vergroting van verantwoordelijkheden van ge meenten en woningcorporaties om de voorraad betaalbare wo ningen en de financiële middelen zo goed mogelijk in te zetten voor de huishoudens met lagere inko mens. Het beleid inzake de stads vernieuwing blijft gericht op het wegwerken van achterstanden. In 1991 zullen - mede op basis van een evaluatie van hetgeen tot op heden is bereikt - voorstellen wor den gedaan voor het beleid in de toekomst. Nederland is bereid de consti tutionele band met de Nederland se Antillen en Aruba voort te zet ten en deze relatie nieuwe impul sen te geven. Dat betreft aller eerst het bestendigen van een constitutionele orde die baseerd is op de beginselen van vrijheid, recht en democratie; daarnaast een heroriëntatie van het hulpbe leid gericht op meer eigen verant woordelijkheid voor budget en economie. Leden van de Staten-Generaal, Bestuurlijke en sociale vernieu wing zullen in het komende jaar veel van Uw aandacht vergen, ter versterking van de kwaliteit van en de saamhorigheid in onze sa menleving. Ook de internationale ontwikkelingen die aanleiding geven tot hoop en vrees zullen be langrijke beslissingen van U blij ven vragen. Van harte wens ik U toe dat Gods zegen op Uw werk rust. 18 september 1990. het Rijn-actieplan, dat zijn vruch ten begint af te werpen. Door uitvoering van het Na tuurbeleidsplan zal de verster king van het natuurbeleid gestal te krijgen. In veel ontwikkelings landen is er een voortschrijdende degradatie van het milieu. Daar om heeft Nederland, te zamen met andere landen, het initiatief genomen om een milieufaciliteit binnen de Wereldbank op te rich ten. Veel milieuproblemen vra gen een aanpak gericht op de lan ge termijn. Zo kan het afvalpro bleem uiteindelijk alleen maar met hergebruik en preventie wor den opgelost. Een goed beheer van ons land vraagt ook dat we grenzen stellen aan de negatieve effecten van ver keer en vervoer. Het uigebrachte Structuurschema heeft daartoe de aanzetten gegeven. Nederland heeft zijn welvaart voor een groot deel te danken aan de ligging aan belangrijke verkeersaders. Goede bereikbaarheid is essentieel. Wij staan dus voor de taak intelligen te en creatieve oplossingen te vin den. Om economische groei mo gelijk te maken en tegelijk het milieu te ontzien, moeten onze vervoermiddelen zo schoon, zui nig, veilig en stil mogelijk zijn. Verbeteringen in de sfeer van het openbaar vervoer, het meer sa- menrijden in de auto en meer ge bruik van de fiets zullen een bij drage leveren aan het terugdrin gen van onnodige automobiliteit. Een van de ernstigste effecten van de ongeremde verkeersgroei en het gebrek aan discipline in het verkeer is het aantal doden en gewonden; elk jaar 1500 doden en 50 000 gewonden. Het beleid ter verbetering van de verkeersvei ligheid zal daarom worden aange scherpt. De stormen van de afgelopen winter hebben ons herinnerd aan de noodzakelijke aandacht voor onze kust. De regering heeft daar om de nodige middelen vrijge maakt om de huidige kustlijn in stand te kunnen houden. Sociale vernieuwing Economische groei blijft onmis baar voor het verwezenlijken van werkgelegenheid voor een jaar lijks toenemende beroepsbevol king. Dit is echter niet voldoende: een maatschappelijk evenwichti ge groei is evenzeer noodzakelijk. Te veel burgers zijn financieel af hankelijk van een uitkering. Acti verend arbeidsmarktbeleid en so ciale vernieuwing moeten deze ontwikkeling keren. In de tripar tite arbeidsvoorziening krijgt de medeverantwoordelijkheid van werknemers en werkgevers ge stalte. Aan die medeverantwoor delijkheid zal ook concrete in houd worden gegeven waar het de arbeidsongeschiktheid be treft. Het spookbeeld van een mil joen arbeidsongeschikten mag immers geen werkelijkheid wor den. Het toenemend besef in onze samenleving dat de uitstoot van mensen uit het arbeidsproces niet langer op z'n beloop gelaten kan worden, is verheugend. Voor de moeilijk plaatsbare werklozen biedt het groter aantal vacatures extra kansen. Deze te benutten is sociaal en econo misch van grote betekenis. De aard en omvang van de werkloosheid onder allochtonen zijn nog steeds dermate zorgwek kend dat maatregelen geboden zijn om de toegankelijkheid van bedrijven en instellingen voor minderheden te vergroten. Con crete gedachten daaromtrent zijn voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid. Scholing Kennis van de Nederlandse taal is onmisbaar voor het verkrijgen van een zelfstandiger positie in de maatschappij; daarom is het ver werven van die kennis noodzake lijk. Scholing is belangrijk als ant woord op datgene wat de arbeids markt vraagt. In reactie op het rapport van de tijdelijke advies commissie Onderwijs-Arbeids markt zal de regering spoedig na dere voorstellen doen om vorm te geven aan een gezamenlijke ver antwoordelijkheid, ook finan cieel, van overheid, sociale part ners en onderwijsinstellingen. Het emancipatiebeleid heeft op diverse terreinen vooruitgang la ten zien. Steeds meer herintre dende vrouwen nemen in het ar beidsproces een gewaardeerde plaats in. Door uitbreiding van kinderopvang en verlofregelin gen zal het aantal vrouwen met jonge kinderen dat ouderschaps- taken met betaalde arbeid kan combineren verder toenemen. Over de vraag hoe de deelname van vrouwen aan de politiek en het openbaar bestuur verder ge stimuleerd kan worden, zal aan de Emancipatieraad advies wor den gevraagd. De regering heeft haar voorne men tot algehele herziening van de huidige Algemene Weduwen- en Wezenwet neergelegd in een voorstel voor een nieuwe Alge mene Nabestaandenwet. In het voorstel wordt vorm gegeven aan een betere positie van weduwna- ren. Tegelijk wordt rekening ge houden met veranderende om standigheden waar het betreft de deelname aan vrouwen aan het arbeidsproces. Gemeenten Sociale en bestuurlijke vernieu wing vullen elkaar aan. De ver antwoordelijkheden van overhe den, maatschappelijke organisa ties en burgers moeten zó met el kaar verbonden worden dat de so ciale politiek betere resultaten oplevert. Te veel burgers staan aan de kant en er is te veel verspil ling van menselijk talent. De re gering wil gemeenten de gelegen heid geven om in goed overleg met maatschappelijke organisa ties en de burgers zelf keuzen te doen en aan beleid vorm te geven. Voorstellen voor een decentra lisatie van de Bijzondere Bijstand zijn onlangs bij U ingediend. Hiermee krijgen gemeenten meer mogelijkheden om financiële noodsituaties te bestrijden die het gevolg zijn van individuele omstandigheden. Dat over het ka der van sociale vernieuwing met de organisaties van het bijzonder onderwijs overeenstemming is bereikt, is verheugend. Op basis daarvan kunnen deze onderwijs instellingen op het lokale niveau deelnemen aan dit proces. Goed onderwijs vormt de burger. Opdat ieder zo goed mogelijke kansen krijgt, worden het spe ciaal onderwijs en het basison derwijs dichter bij elkaar ge bracht en wordt de basisvorming in het voortgezet onderwijs voor gesteld. De motivatie en be kwaamheid van de vrouw en de man voor de klas zijn van door slaggevend belang voor de kwali teit van het onderwijs. Daarom zullen maatregelen worden voor gesteld om de positie van het be roep van leraar te verbeteren. Op het terrein van wetenschapsbeoe fening acht de regering de vor ming van onderzoeksscholen - waar onderzoekers worden opge leid - van wezenlijk belang. Doelmatigheid Dat de bestuurlijke grenzen in ons land niet meer overal toerei kend zijn, wordt zichtbaar in de grote stedelijke gebieden. Proble men moeten daar op bovenlokaal niveau aangepakt kunnen wor den. Voorstellen om hiertoe be stuurlijke voorzieningen te tref fen, zullen u binnenkort berei- De organisatie van de rijksover heid zal worden doorgelicht. Om kwaliteit en doelmatigheid te ver hogen, zal de overheid alleen moeten doen wat echt nodig is, en dubbel werk moeten vermijden. Met de nieuw af te sluiten be stuursakkoorden wordt de goede relatie tussen het Rijk en de ge meenten voortgezet. De regering hoopt dat ook met de provincies een bestuursakkoord tot stand kan worden gebracht. Met de vakorganisaties van overheidspersoneel werd voor de periode van 1 januari 1990 tot april 1991 een overeenkomst ge sloten over het pakket van ar beidsvoorwaarden. De kern van het nieuwe overlegstelsel is hpt vereiste dat zonder overeenstem ming met de vakorganisaties geen wijziging van arbeidsvoor waarden mogelijk is. De regering is vastbesloten verder te gaan op de weg naar decentralisatie en marktconforme arbeidsverhou dingen. Rechtshandhaving Wetgeving, bestuur en recht spraak zijn nodig voor een even wichtige behartiging van algeme ne belangen en voor een eerlijke beslechting van geschillen. De ontwikkeling van onze sa menleving heeft op het terrein van de rechtshandhaving echter tot een paradoxale situatie geleid. Terwijl aan de ene kant voor steeds meer aspecten van het maatschappelijk leven om regels

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9