Asielzoekers direct naar nieuwe centra •SS» Braks zet verdediging in UITGESTELD BEGIN De traditie van kritiek op Prinsjesdag Schoonmaak vervuild park Utrecht kost half miljard RUNDVLEES-PRUZEN SENSATIONEEL OMLAAG! DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) Het kabinet heeft gisteren ne gen gemeenten aangewezen die in totaal 2900 asielzoekers moeten opvangen. Vrijwel,direct na het besluit kwamen de eerste asielzoekers al aan. De gemeenten voelden zich over vallen, maar hebben vrijwel geen mogelijkheden om tegen het besluit in beroep te gaan. "Ik verwacht ook niet dat de gemeenten dat zullen doen", aldus minister d'Ancona (wvc). KERKRADE (GPD) - Gabriëlle Widdershoven (27) uit Kerkrade, die sinds 23 augustus in Oostenrijk wordt vermist, zou enkele dagen ge leden door de straten van Graz heb ben gelopen. Een Nederlander zegt haar daar gezien te hebben. Hij meldde dat gisteravond aan de poli tie naar aanleiding van een op tele visie uitgezonden opsporingsbe richt. De politie in Graz is geinfor- weg bij Linz. Hun hond is daar aan- meerd. Dat geldt voor andere poli- getroffen op een parkeerplaats, tiekopsen in Oostenrijk, België en De tips stroomden gisteren bin- Nederland waar na 23 augustus de nen. Een familie uit Spakenburg 'Gabriëlle Widdershoven in Graz gezien' den van een overval langs de auto- op diezelfde parkeerplaats hebben bevonden, zo heeft de man uit Spa kenburg verklaard. Interpol, de internationale crimi nele opsporingsdienst, heeft de tip van de Spakenburgers zo serieus genomen, dat gistermiddag een te lex is verzonden aan verschillende politiekorpsen in Oostenrijk en COMMENTAAR camper van het echtpaar Widders hoven gezien zou zijn. Een woordvoerder van de Kerk- raadse politie haastte zich gisteren vermoedde tien dagen geleden een hoofdverdachte gezien te hebben in de verdwijningszaak van Gabriëlle Widdershoven. De verdachte meld- Voor degenen die willen'geloven dat het zeggen dat het beleid ook ingrijpend West-Duitsfand met "eerToproepën wel degelijk iets uitmaakt of Nederland wordt aangepast uit te kijken naar een ongeveer der- nu met liberale of met sociaal-democra- De begroting wekt de stellige indruk dat tigjarige Joegoslaaf. tische steun wordt geregeerd, is het er het kabinet wat angstig zit te wachten op Op het moment dat de Spaken- vandaag niet eenvoudiger op geworden, de dingen die komen gaan. Als er dan in- burgers op de ongure parkeerplaats We hebben een troonrede gehoord die grijpende veranderingen in het beleid no- door de man werden aangesproken, bol staat van de Voorwerpen van aan- dig zijn, lijkt men te denken, dan moeten waren ze onwetend van de 'Kerk- houdende zorg' en krijgen een begroting die maar door externe factoren 'afge- raadse verdwijningszaak'. Ze von- voorgeschoteld die, smorend in tegen- dwongen' worden. De twee regenngs- den het zaakje zo griezelig dat ze stellingen, diezelfde 'voorwerpen van partijen hoeven dan niet naar elkaar te te zeggen dat de herkenning in Graz de zich als 'Joegoslaaf en smeekte niet op het verzoek van de man in- aa"^5"df1,f"„^"nen hun handen in on" 'onwaarschijnlijk, of op zijn minst de terugkerende vakantiegangers gingen. Pas thuis lazen ze c 1 - de passende oplossingen en blijft steken in opmerkelijk' te noemen is. De vrouw verdween op 23 augustus, haar man ligt zwaar gewond in een ziekenhuis in Linz. Hij kan niet spreken. Vermoed wordt dat het echtpaar het slachtoffer is gewor- op zaterdagochtend 8 september op een parkeerplaats bij het Westduit- se Würzburg, een 'zeer zieke vrouw' naar het ziekenhuis in Bielefeld te brengen. De 'zeer zieke vrouw' zou zich op dat moment in een camper ontvoeringszaak in de krant en be- f,auw vermoeden van beleid. gönnen z^zfch te'realiseren dat het Hoe vaak CDA en PvdA hel de komende buiging van het kabinet voor de Duitse voorval op de Würzburgse parkeer- uren en dagen ook zullen ontkennen, er eenwording, de crisis in de Golf, de hoge ligt een duidelijke conclusie voor de olieprijs, de A- hand: de twee grootmachten in de Ne- plaats wel eens in verband zou kun nen staan met de verdwijning van Gabriëlle Widdershoven. De nieuwe asielzoekerscentra ko men in Odoorn, Ruinen, Ede, Leus den, Putten, Markelo, Nijeveen, Oisterwijk en Noordoostpolder. In laatstgenoemde gemeente was ove rigens al een aantal asielzoekers ge vestigd. Het ministerie van wvc zegt de laatste tijd alles te hebben gepro beerd om plaatsen te zoeken die vrijwillig asielzoekers wilden huis vesten. "Wij staan met de rug tegen de muur", zei minister d'Ancona, die gisteren in aanwezigheid van premier Lubbers en staatssecretaris De Graaf-Nauta de burgemeesters .van de negen gemeenten meedeel de dat zij mee moeten werken. "Wij hebben de burgemeesters gezegd dat in hun gemeenten ge bruiksklare plaatsen voorhanden zijn om asielzoekers onder te bren gen en dat wij op hun dringende medewerking rekenen. Anders dan wij gewend zijn, wordt er niet meer eindeloos met burgemeesters en colleges gepraat om toestemming te krijgen. Met de eigenaars van de plaatsen waar de vluchtelingen worden onderbracht, hadden wij al overeenstemming bereikt", aldus d'Ancona. De Oisterwijkse burge meester Kortmann begreep even la ter wat zij bédoelde. Toen hij uit Den Haag terugkwam in zijn ge meente, waren daar al de eerste 25 asielzoekers gehuisvest. Kortmann zei zich "overvallen" te voelen, maar aan de procedure mee te wer ken. Later op de dag kwamen ook in andere gemeenten asielzoekers aan, onder andere in bungalowcentra. Het besluit om de negen gemeen ten aan te wijzen als nieuwe op vangcentra, komt voort uit een noodsituatie, zegt hoofd Opvang Vluchtelingen van WVC, F. van Beeck. "Wij zijn nu in een toestand verzeild geraakt die lijkt op die van voor 1987, toen asielzoekers op straat moesten blijven staan of slachtoffer werden van malafide pensionhouders. Een dergelijke si tuatie kunnen we ons nu meer niet veroorloven", aldus Van Beeck. De afgelopen maanden heeft WVC nog geprobeerd de asielzoe kers elders op te vangen. "We heb ben tentenkampen gehad, we heb ben caravanplaatsen bij bestaande opvangcentra ingericht, elke plek in de opvangcentra hebben we echt gebruikt. We hebben verder ge meenten benaderd om mee te wer ken aan de opvang, maar helaas le verde dat niet voldoende op om de huidige toestroom van asielzoekers op een behoorlijke wijze te verwer ken". De negen nieuwe centra moeten gedurende minimaal drie jaar op vang garanderen van 2900 asielzoe kers. De vijftien bestaande centra met 4000 plaatsen zitten vol, evenals de 13.000 tijdelijke plaatsen buiten de centra. In de Tweede Kamer bleek giste ren dat een meerderheid van CDA en WD het plan van Vluchtelin genwerk Nederland afwijst, om de ruim drieduizend asielzoekers die al meer dan 2,5 jaar in Nederland verblijven, collectief asiel te verle nen. Volgens CDA-Kamerlid Kraj- enbrink moet het beleid gebaseerd blijven op individuele toetsing. Wiebenga (WD) is een uitgespro ken tegenstander van een generaal pardon. Het zou volgens hem ook geen oplossing bieden. Een derge lijke "maatregel zou wereldnieuws zijn en zo'n aanzuigende werking hebben, dat de problemen er alleen maar groter op worden,, aldus Wie benga. Het idee van een generaal pardon voor asielzoekers die vóór 1 januari 1988 in Nederland aankwamen, werd zondag geopperd door oud- Kamerlid Scholten, voorzitter van Vluchtelingenwerk. Staatssecreta ris Kosto (justitie) zei dat het idee was geregistreerd, maar onthield zich van een oordeel. mee begonnen zijn ze kennelijk nog niet. woorde looneisen in de komende c De begroting draagt diepe sporen van ronde, besluiteloosheid en mist de inspirerende De ministers komen er in de begroting het uitgestelde begin. jaar nog eens naar kijken. Er zijn pen- DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) ont kent ten stelligste dat hij de Kamer begin dit jaar belangrijke informa tie over het illegaal aan land bren gen van vis heeft onthouden. Hij zette gisteravond, na de verwijten van de Kamercommissie voor visse rij te hebben aangehoord, dan ook voluit de verdediging in. De afgelopen tijd zijn forse be schuldigingen geuit aan onder meer de Algemene Inspectiedienst (AID) van Braks' ministerie en aan top ambtenaren van het departement. Zij zouden hebben geweten dat ille gaal aan land gebrachte vis buiten de boeken werd gehouden en dat de controle te kort schoot. Braks vol verve: "Er is geen enkele aanwij zing dat de ambtenaren van de AID strafbare feiten hebben gepleegd. De AID is van alle blaam gezuiverd door het onderzoek van de rijksre cherche". Braks uitte zijn ergernis over de twijfel die in de Kamer bestaat over het waarheidsgehalte van de infor matie die hij de Kamer in februari dit jaar heeft verstrekt. Braks: "Ik wens hier ondubbelzinnig te verkla ren dat ik bij voortduring adequaat en zorgvuldig heb geïnformeerd over het visserijbeleid en de contro le op dat beleid". De visserijminister voelt zich ge sterkt door de uitkomst van de hoorzittingen die de Kamercom missie vorige week heeft gehouden. "Ook uit die hoorzittingen is duide lijk geworden dat er geen essentiële informatie aan de Tweede Kamer is onthouden". Zo vertaalde Braks de mededelingen op die hoorzitting van topambtenaren dat geruchten Over vangstoverschrijdingen van 30 tot 60 procent zo "boterzacht" wa ren dat de minister in de Tweede Kamer kon verklaren dat hij "geen enkele aanwijzing" had, dat over schrijdingen in die orde van grootte zouden voorkomen. Tegelijkertijd nam Braks afstand van nieuwe cijfers van het Land- bouw-Economisch Instituut over de visvangsten in 1989, die gisteren toevallig loskwamen. Volgens die cijfers zou er in 1989 nauwelijks sprake zijn geweest van dens de onderhandelingen over de be- kan echter rekenen op een comfortabele groting binnengehaalde stokpaardjes meerderheid in de Tweede Kamer en van de twee regeringspartijen al i dus zal na de stormpjes van de Algeme- dan ruzie in de tent zo vlak voor de ver- Het is immers de PvdA die met deze be- kiezingen van Provinciale Staten, groting moet aantonen dat er met haar in Voor het politieke debat en voor de de- de regering toch wel iets veranderd is: de mocratie in haar algemeenheid is dit al- koppeling is na zeven jaar hersteld en en les niet minder dan een ramp. De samen- de koopkrachteffecten van de maatrege- leving heeft er recht op dat de politieke. de inkomerisgroepen verdeeld. Het cratie volledig tot haar recht. Dan ook CDA, op zijn beurt, mag de achterban krijgen de kiezers weer een rol in dat spel wijzen op een kleine verhoging van de en zullen ze graag terugkeren naar de kinderbijslag voor het eerste kind en vol stembus. Er valt dan immers weer wat te trots verklaren dat het een belastingver- kiezen. hoging heeft weten te voorkomen. Het valt te vrezen dat de PvdA met deze Minister Braks gistermiddag, voorafgaand aan zijn antwoord van drie uur waarin hij alle beschuldigingen ver van zich wierp. (foto's anpi vangstoverschrijdingen. Braks zei op de visafslag te laten veilen. leder- die conclusie niet voor zijn reke- een die vis in de handel brengt, ning te willen nemen. L t zien dat er veranderingen op komst zijn na die van de afgelopen Gemeente- möetkunnenaantonen dat deze vis en het CDA kan zich niet permitteren dat raadsverkiezingen, kan de partij niet Het LEI stelt de cijfers niet samen van de veiling komt. Braks erkende die veranderingen echt zichtbaar in de meer achteloos terzijde schuiven. Ken- per afzonderlijke vissoort, maar trouwens dat ook de veilplicht con- begroting staan. Het CDA belichaamt de nelijk moeten we daar op wachten. Ter- voegt diverse soorten samen. Vol- troleproblemen met zich 1-~* ÉSt u~' 4 J l"' gens Braks is dat niet juist. "Stel dat brengt, het scholquotum van 94.500 ton voor 90 procent wordt volgevist. Dan resteert een hoeveelheid van een verplichte saneringsregeling. Om de overcapaciteit in de visse- partner veranderd, maar dat wil nog niet der. te pakken, overweegt Braks 9400 ton. Dat cijfer komt overeen met het gehele tongqüotum. Een overschrijding van het tongquotum Hij zegde de Kamer toe snel met een notitie te komen hoe een dergelijke regeling eruit moet komen te met 100 procenLzou uit de LEI-cij- Ook gaat hij in Brussel het systeem van vangstquotering ter discussie stellen. Volgend jaar wordt beslist fers niet naar voren komen' Speculeren Volgens Braks of dat systeem moet worden voort- het onmogelijk te gezet. De minister heeft sterke twij- fels daarover. "De ervaringen in Ne derland leren dat wij IRwt. vuv ...j Brussel Griftpark in Utrecht kost 543 mil- indringend van gedachten J°en gulden. Daarbij komt nog een Het restant zal ergens moeten wor- moeten wisselen over voortzetting bedrag van 121 miljoen voor de den gestort. Naast schoonmaak van schoonmaak van het gebied c becijferen hoeveel te veel wordt vangen. "De omvang van het illega le circuit is per definitie onbekend". Dat is ook de reden geweest dat hij nooit cijfers heeft genoemd over van het quotasysteem". overschrijdingen. "Ik weiger te spe- Braks was uiteindelij..- culeren over percentages, maar ik aan het woord. Na afloop sprak hij van de Heidemij heb de signalen over de vangstover- van een "forse gedachtenwisseling" schrijdingen altijd zeer serieus ge- nomen", aldus de minister. Braks zei geen heil te zien in uit breiding van het aantal controles op het gevoel dat ik de PvdA heb kun UTRECHT (ANP) - De totale sane- Van de verontreinigde grond Kan ring van het ernstig verontreinigde volgens de projectgroep tweederde tot driekwart worden gereinigd. het park dienen ook "randgebie- park heen. Dat blijkt uit een studie den" een reinigingsbeurt te onder- Door de ondergrondse stro- moet nu oordelen, daar wil ik niet 6^ plaatsen tot 23 meter) en op vooruitlopen. Maar ik heb wel van de vervuilde grond tech- Vrijwel direct na het kabinetsbesluit om negen gemeenten 'gedwongen' asielzoekers op te laten nemen, kwamen de eerste asielzoekers al aan, zoals hier in Markelo. (foto anp) Verkrachting De Amsterdamse rechtbahk heeft gisteren een 23-jarige Amsterdam mer veroordeeld tot vier jaar cel we gens het meermalen met geweld verkrachten van een 16-jarig meisje. Twee mededaders van de groeps verkrachting, een 28-jarige en 14-ja- rige Amsterdammer kregen respec tievelijk drie jaar cel en vijf maan den tuchtschool opgelegd. Een vier de man, die de verkrachting op vi deo vastlegde, kreeg een jaar cel- Moord Een 24-jarige Rotterdamse is giste ren in een ziekenhuis overleden na dat zij zondag door het hoofd was 1 geschoten. De vermoedelijke dader, een 26-jarige man, heeft zich zon- dagavond zelf gemeld bij de politie. Hij had de vrouw beschoten omdat zij weigerde het adres te geven van een gezamenlijke kennis. Hasj Voor de Zwolse rechtbank staan deze week en op negen oktober een groot aantal verdachten terecht we gens smokkel van duizenden kilo's hasj. De transporten hadden plaats in de jaren 1985 tot en met 1988. De hasj kwam in containers uit Pakis tan via België naar Nederland, ver pakt tussen t-shirts en-joggingpak ken. In een geval was een partij ver- voerd van 3.139 kilo hasj ter waarde van 34,4 miljoen gulden. Tussen de verschillende verdachten zijn de af gelopen tijd felle bedreigingen ge- uit. Vliegende dokter De Nederlandse associatie van de farmaceutische industrie Nefarma, heeft een chèque van 25.0,00 gulden beschikbaar gesteld voor de stih- ting AMREF/Vliegende dokters die in de slecht toegankelijke gebieden van het Afrikaanse land Kenya een klein mobiel laboratorium heeft voor malariabestrijding. 'Water Limburg blijven koken' MAASTRICHT (ANP) - Uit veiligheidsoverwegingen heeft de Waterleidingmaatschappij Limburg (WML) gisteren beslo ten het advies om het water in een gedeelte van Zuid-Limburg te koken alvorens het te drinken nog te handhaven. Dit, aldus een woordvoerder van WML, omdat de resultaten van het bac teriologisch onderzoek nog niet volledig bekend zijn. Overigens worden op dit mo ment in het water voor ongeveer 80.000 aansluitingen in Zuid- Limburg al geen e-coli- of ande re bacteriën meer aangetroffen. Bouwplaats bij Spijkenisse door slibstort vervuild SPIJKENISSE (ANP) - De bouw put van de Drinkwaterleiding Rot terdam (DWL) op het produktiebe- drijf De Berenplaat nabij Spijkenis se is vervuild met arseen en zware metalen zoals cadmium en kwik. Het bouwterrein van 80 bij 80 meter ligt naast het bestaande produktie- bedrijf, maar de vervuiling heeft volgens de DWL geen gevolgen op het geleverde drinkwater. De bouwplaats is bestemd voer de aanleg van een derde reinwater- reservoir. Zij is in het verleden op gespoten met havenslib dat waar schijnlijk vervuild is geweest. In de bovenste grondlaag van 50 centime ter is gemiddeld 145 milligram ars een per kilogram vastgesteld, ter wijl de norm 50 is. Het gemiddeld kwik-gehalte bedroeg twaalf (norm tien) en het gemiddelde cadmium- gehalte negen (norm 20) milligram per kilogram. In het geleverde drinkwater be droegen de gemiddelde gehalten voor arseen, cadmium en kwik ach tervolgens minder dan 0,5 (norm waterleidingbesluit 50), minder dan 0,05 (norm 5) en minder dan 0,1 mi- crogram (norm 1) per liter water. Braks 'L_ iHH lulJt De Heidemij concludeert in het ming is tot vierhonderd meter bui met de Kamer&'T)e Tweede Kamer onderzoek dat afgraven (op sommi- ten het het park vervuild grondwa ter aangetroffen. De schoonmaak daarvan zal naar schatting zestig tot honderd jaar du ren. Al die tijd moeten vier vijf on dergrondse pompen tweehonderd kubieke meter water per uur naar de oppervlakte brengen. Dat water moet in de rioolzuivering worden schoongemaakt. Het is de vraag of de betrokken overheden (gemeente, Rijk en pro- vincie)met de 'oplossing' van de Heidemij instemmen. De toch al armlastige gemeente Utrecht moet tien procent van de kosten dragen. Het Rijk betaalt negentig procent En hoewel de kosten worden uitge smeerd over tien jaar, lijkt het on waarschijnlijk dat Utrecht dat kan opbrengen. Begin oktober nemen B en W van de Domstad een stand punt in. nisch mogelijk is. Om het acht hec- schepen die vis aanlanden. De nen overtuigen en op onderdelen taren metende terrein zou een grens is wat dat betreft bereikt. Ter misverstanden over mijn beleid heb schermwand van meer dan 50 meter aanvulling van die zogenoemde kunnen wegnemen". Of dat zo is, diep geplaatst moeten worden om aanlandingscontroles, denkt de mi- moet nog blijken. De PvdA-fractie te voorkomen dat er nog meer ver- nister wel aan invoering van de veil- zal vandaag een standpunt inne- ontreiniging met het grondwater plicht. Vissers die vis aan land bren- men. Donderdag debateert de Ka- meestroomt. Daarna kan er worden illegale gen zijn dan verplicht hun vangst mer over de positie van Braks. afgegraven. ORIGINELE BOttWAM? BlttUWW HEEL KILO heerlijke magere I DAT SCHEELT GULDENS! Koel-en vrieshuizen overvol door export stagnatie en minder consumptie binnen de E.E.G.-landen gegarandeerd' DE BESTE KWALITEIT RUNDVLEES Discussie over vervangingskosten van gaspakken DEN HAAG (GPD) - Tussen de ministeries van defensie, buiten landse zaken en financiën is een dis- cusie ontstaan over wie moet beta len voor de 50,000 gaspakken die Turkije krijgt in het kader van de Golfcrisis. De pakken zijn 40 mil joen gulden waard. Defensie schrijft de totale voorraad van 500.000 pakken in 10 jaar af, waarna de goederen door nieuwe worden vervangen. "Er wordt momenteel met Financiën overlegd over wie de vervangingskosten moet betalen De voorraad zal weer aangevuld moeten worden", aldus Defensie. DEN HAAG (ANP) - "Het kabinet is passief', vinden de vakcentrales FNV en CNV. Werkgeversorganisa ties VNO en NCW menen dat de be groting met "kunst en vliegwerk" probeert het financieringstekort te lijf te gaan. Universiteiten vrezen dat "de toegankelijkheid van het onderwijs op het spel staat". De milieubeweging ziet tegenstellin gen tussen bescherming van natuur en milieu en het "traditioneel eco nomische gedachtengoed". Prinsjesdag bestaat uit een reeks van tradities. Een daarvan is de stroom van kritiek die vrijwel direct loskomt..Dit jaar vormt daarop geen uitzondering, ook al zit er dan nu een ander kabinet dan vorig jaar. Voorop staat de vakbeweging, die vindt dat het kabinet zich te passief opstelt als het gaat om werkgele genheid en terugdringen van ar beidsongeschiktheid. FNV en CNV hebben op zichzelf waardering voor het herstel van de koppelingen en de evenwichtiger ontwikkeling van de koopkracht. De FNV waarschuwt tegelijk dat de koppeling niet bij elke tegenvaller ter discussie moet komen te staan. Het CNV vindt dat ook en noemt de koppeling tussen lonen en uitkerin gen "de bekroning van een jaren lange strijd van de vakbeweging". De vakcentrales onderschrijven het belang van voortgaande loon matiging voor behoud van werkge legenheid en verdere economische groei. Maar de FNV herhaalt het pleidooi voor een centrale afspraak over het inzetten van een deel van de loonruimte voor werkgelegen heid, arbeidsmarkt en scholing. Volgens het CNV doet het kabinet er niet verstandig aan de norm voor loonstijging in 1991 op 3 procent te stellen. De FNV verwijt het kabinet dat geen rekening is gehouden met on zekere factoren als de Golfcrisis, stijgende rente, inflatie en de Duitse eenwording. "Bij de minste of ge ringste tegenvaller kunnen er in 1991 en later grote budgettaire pro blemen ontstaan", aldus de FNV. Dat vinden ook de grote werkge verscentrales VNO en NCW. Het VNO spreekt van een onverant woorde trendbreuk in de overheids financiën en het NCW vindt dat de begroting ondeugdelijk is en de werkelijkheid verhult. Beide orga nisaties verwachten dat na volgend jaar de kwalijke gevolgen van een 'expansief uitgavenbeleid' in volle omvang zichtbaar worden. NCW denkt dat medio volgend jaar al 7,5 a tien miljard gulden zal moeten worden omgebogen. Zowel de ernstige situatie van de overheidsfinanciën als de interna tionale onzekerheden (Golf, econo mie VS» kosten Duitse eenwording) vereist zo snel mogelijke besluitvor ming, aldus het VNO. Het NCW vraagt zich af waarom het kabinet geen gevolgen verbindt aan de waarschuwingen hierover van. het Centraal Planbureau. Voor het eerst in jaren wordt de koopkracht niet ondersteund met behulp van belasting- en/of premie verlaging. Het VNO becijfert dat de koopkracht als gevolg daarvan met driekwart procent wordt gedrukt door het kabinetsbeleid. Het ver bond vindt dat het kabinet hiermee, tegen de afspraken van december vorig jaar in, een beheerste loonkos- tenontwikkelihg tegenwerkt. Universiteiten De Rijksbegroting voor 1991 biedt universiteiten onvoldoende moge lijkheden iedereen die dat wil een goede opleiding te bieden. De toe gankelijkheid van het wetenschap pelijk onderwijs staat op het spel. Dat zegt P. van der Schans van de samenwerkende universiteiten VS- NU in een reactie op het het voorne men van het kabinet om opnieuw op de universiteiten te bezuinigen. Van der Schans wijst er op dat de korting in feite veel hoger is dan de 28 miljoen gulden die wordt gesug gereerd. De universiteiten krijgen volgend jaar geen prijscompensatie, een te genvaller van 3d miljoen gulden. Van der Schans wijst er verder op dat het "financieringsplafond" van de universiteiten in feite een enor me bezuiniging betekent. De stu dentenaantallen aan de universitei ten zullen tot 1995 met 13 procent stijgen. Hun budget blijft echter ge lijk, hetgeen neerkomt op een korr ting van ongeveer 275 miljoen. De studentenbond LVSb ziet kwaliteit en toegankelijkheid van hoger onderwijs ook in gevaar ko men. De bond wijst erop dat hbo en universiteiten moeten bezuinigen maar zich tegelijk moeten inzetten voor internationalisering, onder zoeksscholen en rendementsverho ging. De regering zegt toegankelijk heid te willen waarborgen, maar hoe denkt zij dat te kunnen "als er vanaf 1991 700 miljoen gulden op de studiefinanciering wordt bezui nigd?", vraagt de LSVb zich af. Het plan om het bedrag dat eer stejaarsstudenten moeten lenen to verlagen, snijdt volgens de LSVb geen hout. In de latere jaren wordt de lening juist hoger en de aanvul lende beurs lager. Deze vorm van "glijdende schuldopbouw" kan vol gens de bond "niet anders dan de sastreus uitwerken. Studenten die langer dan vier jaar over hun studie doen (een zeer ruime meerderheid) Milieu "De Rijksbegroting spreekt zichzelf tegen". Aanzetten voor bescher ming van natuur en milieu "botsen hard" op "traditioneel economische gedachtengoed" waarop belangrij ke delen van de begroting stoelen. Dat stelt de stichting Natuur en Milieu. Volgens SNM durft het ka binet de "zo noodzakelijke en ook toegezegde trendbreuk" niet aan Milieu als pijler van het kabinetsbe leid verdraagt zich volgens de milieuorganisatie niet met pleidooi en voor "ruime, de markt volgende produktiegroei". Stichting Weg, waarin ANWB. Bovag-Rai, bcroepsgoederenver voerders en de oliemaatschappijen samenwerken, vindt echter dat te eenzijdig wordt geïnvesteerd in spoorwegen. Miljarden guldens worden voor de lange termijn vast gelegd, zonder dat voldoende dui delijk is in hoeverre deze investerin gen bijdragen in het oplossen van de mobiliteitsproblemen, aldus de stichting. Zij zou het "praktischer" achten de investeringen te richten op het openbaar vervoer over de weg, omdat dit "op korte termijn meer soelaas biedt" en ook "flexibe ler is tegen lagere kosten".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3