van kunnen' 'Kunst is overtreffende trap PODIÜMBUK Riccardo Chailly wil gastoptreden Bernard Haitink pas over 3 jaar 16E KUNST- EN ANTIEKBEURS ROTTERDAM Schilderij van Gainsborough gestolen in Londen Makkes niet naar Amman Edelsmid wint 10.000 gulden TONEELPRIJZEN UITGEREIKT DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 29 door Cees van Hoore Circus Husters Voor de kinderen begint deze the- aterweek goed. Morgen om half drie is Circus Husters in De Leid- se Schouwburg met de voorstel ling 'Husse en de Reus'. Een eigen tijds sprookjesverhagl over het dorp Grotegokburgemeester Bul lebak en natuurlijk de Reus. De reus moet eenmaal per jaar zo hard niezen dat de daken van de huizen waaien. Wanneer zal dit gebeuren? Circus Husters wordt gevormd door Jozef Custers en Herman Er- bé, die niet alleen alle rollen spe len maar ook nog muziek maken. Aanvang dus: 14.30 uur. Platonov In de jaren dertig schreef de Rus sische schrijver Andrej Platonov zijn stuk 'De 14 rode hutjes'. In houd: de 101-jarige Choz besluit een noodlijdende kolchoze te be zoeken. Een kolchoze is een collec tief maar nergens leven er zoveel individuen met een eigen mening als hier. Er heerst honger, nood voorraden worden gestolen. Al leen de breekbare hoop op een nieuwe en betere toekomst houdt de mensen op de been. Toneel groep 'De Mug met de Gouden Tand.' verzorgt de eerste opvoe ring van dit stuk in het Westen. Het wordt een muziektheaterpro- duktie, de spelers vormen een fan fare-orkestje dat de muziek van Michael Moore live uitvoert. Spe lers: Helmert Woudenberg, Mijs Heesen, Renske van der Zee, Maureen Teeuwen, Koen Franse, Rob Poncin, Larry Fishkind en Augusto Forti. Regie: Evert van der Meulen. Aanvang van de voorstellinmg: 20.30 uur Sweet Charity Wegens grote toeloop geprolon geerd. zou de Belg zeggen. Simone Kleinsma komt met haar 'Sweet Charity' drie dagen terug in de Leidse Schouwburg. Een musical met liedjes die over de hele wereld bekend zijn geworden, zoals 'Hey big spender!' en 'If they could see me now'. Vrijdag-, zaterdag en zondagavond zal de Leidse Schouwburg deze succesvolle voorstelling nogmaals aan het pu bliek presenteren. Satori In het LAK-theater brengt Stich ting Tij woensdag- en donderdag avond de voorstelling 'Satori'. De dansers Suzy Blok en Christopher Steel gaan in 'Satori' op zoek naar elkaar. Moderne danstech- nieken worden gecombineerd met belans- en acrobatiekachtige be wegingen, Een vertelster levert ironisch commentaar door het vertellen van een gewaagd sprookje. De muziek is speciaal voor 'Satori' gecomponeerd door Stefan van Campenhout en be staat uit etnisch-electronische rit mes vol contrasten. Aanvang: 20.30 uur. Imperium Uno Giornata Paricolare. de prachtige film van Ettore Scoala, is het verhaal van een ontmoeting tussen twee mensen op een bijzon dere dag in Rome in 1938. Zij, een huisvrouw, sloof van het gezin, die bij de overbuurman moet aan bellen om een ongewone reden. Hij, een man, die vreemd genoeg als een van de weinigen die dag thuis is. In het stuk zien wij de op komst van het fascisme' Adèle Bloemendaal deze week met 'Adèle op de Orinoco' in Parktheater in Alphen aan den Rijn. <f0to Jan swini De film wordt in de Nederland se toneelbewerking en onder regie van Willem Wits dit jaar voor de tweede keer gespeeld in Microthe ater Imperium aan de Oude Vest, en wel op vrijdag en zaterdag avond. Aanvang van 'Een bijzon dere dag', waarin de hoofdrollen worden gespeeld door Clara Smit en Jaap van Ek: 21.00 uur. Poppentheater Het LAK-theater gaat op de Rus sische toer deze week. Op zondag 23 september biedt het het publiek de kans om eens een echt Russisch poppenspel te zien in de voorstel ling 'De oude man en de kraanvo gel' van het Witrussisch Staats Poppentheater Witali Wolski. De voorstelling wordt gespeeld in het Russisch maar vooraf wordt het sprookje in het Nederlanfds ver teld. Inhoud: een arme boer en zijn vrouw barsten van de honger, gelukkig komt er een kraanvogel die hen een toverknapzak geeft waar altijd eten in zit. Maar de rijke mensen krijgen het in de ga ten en pakken de knapzak af. Weer komt de kraanvogel te hulp. Aanvang: 20.30 uur. Bloemendaal Bloemendaal met haar personali- ty-show 'Adèle op de Orinoco'. We krijgen te maken met een Adèle die Russische roulette speelt met de vice-consxd van Frans-Guyana in de Orient-express, met de vrouw die gebaande wegen pro beert te verlaten en in de wilder nis probeert door te dringen. Daarbij wordt zij op de nek geze ten door Westerse toeristen. Aan vang van de voorstelling: 20.30 uur. Peter Oosthoek, winnaar Louis d'Or, zeer kritisch voor zichzelf 'Aktie Tomaat' overleefd, hoewel acteurs als Cas Enklaar, Helmert Woudenberg en Joop Admiraal uit onvrede met zijn autoritaire regis- seerstijl Centrum verlieten en het Werkteater oprichtten. Oosthoek daarover: "Die mensen hadden na tuurlijk groot gelijk, alleen: ik kan mijzelf niet veranderen. Ik wist als regisseur van tevoren al precies wat ik wilde: de plaatjes, tekstbehande ling, mimiek, het zat voor de repeti ties allemaal al in mijn hoofd. Bij Toneelgroep Amsterdam gaat het anders. De regisseurs gaan samen met de spelers op zoek naar het hoe en het waarom van een tekst. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Toen ik hier Reve's 'Werther Nieland' ging regisseren, had ik het beeld van de voorstelling al in mijn hoofd voordat we begonnen". Mensen die het weten kunnen, omschrijven de regies van Oost hoek met een paar kernwoorden: vormgerichtheid, choreografie van bewegingen, gecomponeerde mise- en-scène. De term 'Oosthoek-licht' is een begrip geworden voor een be lichting die een actief aandeel heeft in de dramatische handeling. Het publiek wilde hij graag 'ontregelen', heeft hij in vroegere interviews ge zegd. Als acteur maakt hij helemaal niet de indruk dat hij uit is op ontre geling. "Nee, maar toen had de term een geldigheid. Het was de bedoeling van mij en nog een paar andere re gisseurs om vaste gedachtestructu ren los te wrikken. Dat heeft zijn nut gehad. Nu is het veel minder no dig. Het is geen enkel probleem om klassieke stukken te spelen, als het maar met een moderne geest ge beurt. Ik geloof dat het heel goed gaat met het toneel. Je zult zien dat er over een paar jaar sprake is van een hoogtepunt. Het lukt steeds be ter om het repertoire goed te spelen, dus zonder dat het pluche van de stoel meer prikkelt dan wat er op het toneel gebeurt". "Ik ben blij dat ik het als acteur meemaak. Het leiden van een groep als Centrum vergt ontzettend veel van je. Je kunt maar voor veertig procent van je tijd bezig zijn met ar tistieke zaken, de rest heb je nodig voor organiseren, ruzie maken en psychiater zijn. Ik ben wars van macht, maar als leider moet je wel. Vooral de laatste drie, vier jaar, toen er steeds meer kritiek en steeds minder geld kwam en er mensen ontslagen moesten worden, zijn een ramp geweest. Ik heb nu tijd en oog voor andere dingen". Kanker De harde waarheid wil, dat Oost hoek een deel van zijn tijd nodig heeft om zich met zijn ziekte bezig te houden. Vier jaar geleden werd ontdekt dat hij kanker had. De eer ste behandelingen en operaties stemden optimistisch, maar inmid dels zijn nieuwe uitzaaiingen ge vonden. Zijn toekomst is opnieuw onzeker geworden. Het verklaart de milde en relativerende toon waarop hij over de toneelwereld praat. Hij moppert niet, klaagt niet, roddelt niet. Natuurlijk hebben ook bekronin gen maar een betrekkelijke waarde. Toch: "Ik zou erom liegen als ik zou zeggen dat de prijzen me koud lie ten. Acteren is mijn oude liefde, mijn eerste motivatie om bij het to neel te gaan. Op het Barlaeus Gym nasium had ik een leraar die het to neel ontzettend stimuleerde. Ja en dan kijk je en je denkt: dat wil ik ook. Het mooie is, dat je als acteur bij het publiek emoties moet oproe pen die je zelf niet hebt. Je komt op, zet een personage neer en gaat weer af. Als je een half uur later weer op komt, moet die figuur nog steeds bi j de toeschouwers in het hoofd zitten. Het publiek houdt je vast, terwijl je zelf intussen een sigaretje zit te ro ken. Daar ergens ligt het wonder. Het is een kunst om gevoelens te etaleren waarmee je mensen kunt raken. Je moet het bedenken, het gaat via de hersens naar beneden, niet andersom. Kunst is de overtref fende trap van kunnen". UTRECHT (GPD) - De chef-diri gent van het Koninklijk Concertge bouworkest, de Italiaan Riccardo Chailly, weigert zijn voorganger in deze functie, Bernard Haitink als gastdirigent tot het Amsterdamse orkest toe te laten. Dit is meege deeld door Haitinks vertegenwoor diger in Nederland, J.Rubinstein. Hij deed deze mededeling naar aan leiding van uitlatingen door de voorzitter van het orkest W.E. Scherpenhuijsen Rom die recent overleg heeft gevoerd met de we reldberoemde Nederlandse diri gent over samenwerking tussen hem en het ensemble. Chailly zou zijn zegen geven aan een gastdirectie van Haitink, wan neer dit pas in het seizoen 93-94 plaats zal vinden. Maar Haitink vindt dat hij dan van het orkest te zeer vervreemd is geraakt. Volgens Rubinstein is door toedoen van de huidige directie van het Koninklijk Concertgebouwor kest, in het bijzonder de artistiek di recteur drs H.J. van Royen, een on ontwarbare kluwen van subtiele verdraaiingen van feiten gecreëerd over de onderhandelingen met Hai tink in de afgelopen tijd. Rubin stein: 'Chailly heeft een blokkade gelegd en die heeft de directie over genomen'. Over de motieven van Chailly's beslissing is hem niets be kend. 'Haitink (thans artistiek lei der van de Royal Opera in Covent Garden in Londen en vaste gastdiri gent bij de Berliner en Wiener Phil- harmoniker - red.) vindt de houding van zijn opvolger en van de bestuur lijk top van het orkest uitermate vreemd en vernederend.' Rubinstein: 'Na afloop van Hai tinks monumentale uitvoering van Mahlers tweede symfonie op 14 mei met het Rotterdams Philharmo- nisch orkest, deelde Van Royen in de kleedkamer de dirigent bij wijze van begroeting losjes mee: 'Wij heb ben twee wekën voor je in 1993.' Zo ga je niet om met zo'n kanjer als Haitink. in de Doelen Tentoonstelling: Gebruiksaardewerk 1550-1750 15 T/M 23 SEPTEMBER Openingstijden 1990 Dagelijks van 14.00-22 00 uur. zaterdagenenzondagen van 1100 -18.00 uur ROTTERDAM (ANP) - De Louis d'Or, de belangrijkste to neelprijs voor de beste mannelij ke hoofdrol, gaat dit jaar naar Peter Oosthoek. Oosthoek felici teert hier zijn collega Katelijne Daamen die de Theo d'Or voor de beste vrouwelijke hoofdrol kreeg uitgereikt. Peter Oosthoek krijgt de Louis d'Or van zijn rol van 'De Man in Potestad' van Eduardo Pavlovsky. Katelijne Daamen werd onderscheiden voor haar rol van Nina Leeds in Strange Interlude' uart Eugene O'Neill onder regie van Luc Per ceval De prijs voor de beste vrouwelijke bijrol, de Colombi- na, ging dit jaar naar Yvonne van den Hurk voor haar rol van Anne in 'Schrijf me in het Zand' van Inez Dullemen (foto ANP) VAM sponsort orkest A'dam HAARLEM (GPD) - De Vuilat- voermaatschappij (VAM) doet iets wat nog niet eerder is gebeurd in de geschiedenis van de compostering en vuilverbranding: ze sponsort. En wel een heus symfonieorkest. Met ingang van 1 februari 1991 dekt de VAM met 50 mille het exploitatieri- sico op tien concerten van het Am sterdams Promenade Orkest. Het Amsterdams Promenade Or kest is strikt genomen een opvang- regeling. De circa 55 leden van het ensemble zijn de afgelopen jaren of buiten hun schuld getroffen door werkloosheid of musici die arbeids ongeschikt zijn geweest. Het voort bestaan van het orkest staat op het spel doordat de ruimte in de sociale regelingen van rijkswege zijn inge perkt. Een aantal gemeenten waar onder Amsterdam kissebist over de hoogte van de bijdrage die de res pectieve gemeentelijke sociale diensten per musicus dienen bij te dragen. Structureel heeft het APO een tekort van zes a zeven ton. De VAM sluit steeds meer con tracten af met gemeenten omdat de verbrandingsinstallaties niet meer voldoen aan de scherpere milieu-ei sen. Volgens VAM-functionaris Swinkels staat die expansie los van de sponsoring. „Het is een woelige wereld, de afvalwereld, en de VAM weet daar van mee te praten, maar ook zonder die problematiek had den we hetzelfde besluit genomen" 'De Avonden' in selectie filmprijs AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse inzending voor de Europese Filmprijzen van dit jaar bestaat uit 'De Avonden' van Rudolf van den Berg, 'In Krakende Welstand' van Mijke de Jong en de documentaire 'Youri Egorov' van Eline Flipse. Dit is bekendgemaakt door het secreta riaat van de Europese Filmprijs in West-Berlijn. De Nederlandse selectie is tot stand gekomen door een commissie die bestond uit Barbara Stroink, Jan Blokker, Pieter van Lierop, Henk Petiet en Henk Suèr. In totaal dingen 26 Europese lan den mee naar de Europese prijzen in diverse categorieën. In West-Ber lijn vergadert deze maand een jury om uit de nationale inzendingen no minaties te selecteren. De prijsuit reiking van de zogenoemde Felix- prijzen heeft op 2 december plaats in Glasgow, dit jaar de culturele hoofdstad van Europa. LONDEN (UPI/AFP) - Twee schil derijen van de 18e eeuwse meester Thomas Gainsborough en een doek van zijn tijdgenoot Joshua Reynolds zijn in de nacht van zon dag op maandag gestolen uit Lin coln's Inn, een gebouw in het cen trum van Londen, waarin rechters en internationale en Britse juristen kantoor houden. Volgens Scotland Yard is er nog geen spoor van de da der(s). Een politiewoordvoerder zei dat de nachtwaker van het gebouw be wusteloos werd geslagen door een ongeveer dertigjarige man. Hij ver moedde dat de diefstal het werk was van professionele criminelen die werken voor kunstverzame laars. De totale waarde van de drie doe ken wordt geschat op zes miljoen Britse pond (zo'n 20 miljoen gul den). ALKMAAR (GPD) De expositie die de Noordhollandse kunstschil der Jan Makkes deze week wilde gaan inrichten in het paleis van de Jordaanse koning Husayn in Am man gaat niet door. Makkes zou donderdag naar Amman vertrek ken maar kreeg dit weekend van het hoofd protocol van de Jordaanse vorst te horen dat de expositie niet kan doorgaan. Makkes: 'Ik denk dat Husayn be zig is zijn koffers te pakken', Husayn, gehuwd met een Ameri kaanse, zou zich naar het oordeel van Makkes in Amman bedreigd voelen; hij wil er weg. De bestem ming van het echtpaar Husayn is 'vermoedelijk Amerika'. Makkes, die al enkele jaren gele den een expositie had in het ko ninklijk paleis in Amman, ontmoet te Husayn by diverse gelegenhe den. Met de schilderijenexpositie, die hij deze week in Amman hoopte te openen, wilde Makkes meer aan dacht vragen voor de benarde posi tie van de vluchtelingen in de kam pen aan de Jordaanse kant van de Iraaks/Jordaanse grens. AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft aan de edelsmid Annelies Platvoet de Em my van Leersumprijs 1990 toege kend voor haar 'Golven-sieraden De prijs bestaat uit een bedrag van 10.000 gulden. De uitreiking van de fondsprijzen van dit jaar is op 28 ok tober in Paradiso in Amsterdam. Peter Oosthoek: "Ik ben wars van macht, maar als leider moetje wel". (foto GPD/Annette VIuk) AMSTERDAM (GPD) - "Toen mijn nominatie voor de Louis d'Or bekend gemaakt was, werd ik opge beld. 'Met zuster Bep.' Zuster Bep? 'Ik heb je verpleegd toen je ziek was, in '43.' Ze vertelde me dat ik, als ik pijn had, altijd gedichten ging voordragen. Ik kon me er niets meer van herinneren. Gedichten tegen de pijn. Ik was nog geen tien. Blijkbaar zat de drang om te acteren toen al in me". Acteur en regisseur Peter Oost hoek heeft de Louis d'Or inmiddels gekregen. De toneelonderscheiding voor de beste mannelijke hoofdrol werd hem gistermiddag toegekend voor zijn spel in 'Potestad' van de Argentijnse schrijver Eduardo Pa vlovsky. Het stuk, geregisseerd door Peter de Baan, was in april als kleine-zaalvoorstelling te zien in het Amsterdamse theater De Balie. Peter Oosthoek heeft twee weken geleden al de Prijs van de Kritiek gekregen voor zijn toneelspel in het afgelopen seizoen. Vooral zijn hel dere vertolking van Gloucester in Shakëspeares 'King Lear' werd in brede kring als een sublieme presta tie beschouwd. Oosthoek: "Toen ik hoorde dat ik genomineerd was voor een van de toneelprijzen, dacht ik dat het om de Arlecchino (de bes te mannelijke bijrol) voor Glouces ter zou gaan. Maar ik moet je zeg gen, dat ik er blij mee ben, dat mijn spel in 'Potestad' uitverkoren is. Ik ben nogal kritisch, vooral voor me zelf, maar die rol in 'Potestad' vond ik inderdaad erg goed gelukt". Wat maakt een rol goed gelukt? "Dat is zo ontzettend moeilijk uit te leggen. Het heeft met een complex van factoren te maken. Ten eerste kon ik me er inhoudelijk goed in vinden. De arts uit het stuk moet een keuze maken uit twee onmoge lijke situaties. Het regime in Argen tinië wil dat hij de overlijdensakte opstelt van mishandelde en ver moorde 'terroristen'. Als hij het niet doet, kost het hem zijn eigen kop. Dat vind ik een boeiend dilemma. Bovendien speelt er nog een per soonlijk probleem mee: zijn huwe lijk is kinderloos gebleven en hij heeft het kind van een van die ver moorde mensen meegenomen en als zijn eigen kind opgevoed. Later moet hij het weer afstaan. Die con flictsituaties spraken me aan en maakten dat ik het stuk graag speel de". "Maar als je het over een gelukte rol hebt, spelen ook andere dingen mee. Peter de Baan vond van het begin af aan dat ik die man moest spelen; omdat hij zoveel vertrou wen in me had, was er meteen een goede samenwerking. Ik was ook nog eens gelukkig met de vormge ving: heel simpel, twee stoelen op het toneel, dat was eigenlijk alles. Ik geloofde in mijn personage, ik vond zijn verhaal belangrijk, de sfeer was goed, nou, dan kun je zeggen dat een rol gelukt is". Hij glimlacht voorzichtig, bescheiden. Maar zijn blik laat zien dat hij met grote tevre denheid aan de opvoeringen terug- Autoritair Oosthoek is vooral als regisseur be kend geworden. In de twintig jaar dat hij toneelgroep Centrum leidde (1967-1987) heeft hij meer dan hon derdvijftig stukken geënsceneerd. Toen Centrum en het Publieksthea- ter opgingen in Toneelgroep Am sterdam van Gerardjan Rijnders, kon Oosthoek mee als acteur. Is hij lastiger dan acteurs die niet zelf ge regisseerd hebben? Resoluut: "Nee. Als ik speel, weet ik absoluut niet meer dat ik zelf regisseur geweest ben. Ik doe natuurlijk wel mee aan de'normale discussies met een re gisseur, maar ik bemoei me niet met zijn werk". Hij schuift een beetje dichterbij en zegt met gedempte stem, alsof hij me een geheim toe vertrouwt: "Mensen die dat wel doen, willen regisseurtje spelen. Die vallen meteen door de mand. Als je niet kunt acteren, ga je de re gisseur verbeteren". Oosthoek, geboren in 1934, stu deerde in 1959 als acteur af, met eeg aantekening voor regie. Hij heeft de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29