O 'Geknutsel' met voedsel leidt tot zinloze nieuwtjes r ranknjk is zeker geen Luilekkerland' T>UIVENTI L Geen reclame bij bankafschriften Vitamine b1 goed voor nagels Van der Velde weer betrapt Vervangen van vet soms ongezond en onsmakelijk DINSDAG 18 SEPTEMBER 199C SAMENSTELLING RAYMOND PEIL Per jaar komen er zo'n 900 nieuwe voedingsprodukten bij. Voor de consument wordt het haast ondoenlijk om daaruit een verantwoorde keuze te maken, of een produkt op goede gronden links te laten liggen. De stiching Comac, een samenwerkingsorgaan van en aantal consumentenorganisaties heeft daarom Konsumenten Kontakt een brochure met informatie over het geknutsel met voedsel laten samenstellen. De brochure 'Knutselen met voed sel' meldt bijvoorbeeld dat allerlei light produkten vaak geen zinvolle aanvulling zijn op wat al te koop was. Tegenover een vermindering van het vetgehalte van de light voe dingswaren staat in veel gevallen het nadeel van een hogere prijs, meer toegevoegde stoffen (kleur stoffen, verdikkingsmiddelen, con serveringsmiddelen) en minder smaak dan de gewone produkten. Sommige light-produkten zijn zelfs onzinnig te noemen: wat te denken van light hondevoer? Of toast en knackebrod, twee voe dingsmiddelen waarvan de gewone variant onmogelijk als ongezond dikmaker zijn aan te merken. Light chips zetten de consument op het verkeerde been: zij bevatten welis waar minder vet, maar meer zet meel, zodat de consument even veel calorieën binnenkrijgt. Om minder vet,* minder zoet of minder te eten zijn light produkten niet nodig. Er zijn vaak al gewone voedingsmiddelen te koop die min der calorieën leveren dan de light varianten. Magere cholademelk be vat minder vet dan light chocomel, light dressing is vetter dan frites saus of slasaus. Door verstandig te Was zonder sulfaat Veel wasmiddelen zitten plotseling in veel kleinere verpakkingen. Dat kan omdat fabrikanten het vulmid del sulfaat uit de 'zeep' weglaten. Jarenlang hebben zij de consument met kilo's nutteloze sulfaat laten sjouwen en die in het milieu terecht laten komen. Om over het onnodig gebruikte verpakkingsmateriaal nog maar te zwijgen. Dat de producenten zich nu op de borst kloppen voor hun milieu vriendelijke produktiemethode slaat dus nergens op. Sulfaat is een goedkoop vulmiddel dat geen enke le functie heeft bij het wassen. Men moet zich vooral niet in verwarring laten brengen door de gelijkenis met het woord 'fosfaat'. Overigens is de light-trend alweer op zijn retour: volgens een enquête zijn veel light-produkten geflopt en bekijken klanten light-produkten in toenemende mate met grote arg waan. Light diepvriesmaaltijden, vleeswaren, sauzen, soepen en hon devoer blijken niet aan te slaan. Al leen de light frisdranken doen het Namaak Minder vette zuivelprodukten in de vorm van magere varianten zin al ja ren op de markt: margarine, kaas, koffiecreamer, slagroom en spreads zijn bekende namaakzuivelproduk- ten. Daarin is het melkvet vervan gen door vaak goedkopere en ge zondere (minder cholesterol) plant aardige vetten en oliën. Uit Belgisch onderzoek blijkt dat de meeste consumenten het ver schil tussen de spreads waarin veel of weinig melkvet zit niet kennen. De Tweede Kamer heeft de Neder landse minister Braks dan ook ge vraagd om de zuivelvervangers aan regels te binden. Braks heeft zoiets beloofd: bij de introductie van zui velvervangers moet de consument weten waar hij aan toe is, aldus luidt zijn toezegging. Geknutseld is er ook met zoet stoffen: dank zij de light-rage zijn er veel nieuwe stoffen geïntroduceerd, chemische stoffen die wel een zoete smaak geven en geen caloriën. Sommige daarvan (cyclamaat en saccharine) worden ervan verdacht kankerverwekkend te zijn. Aspar- taam (ook onder de merknamen Nutrasweet en Sanecta in de han del) heeft dit bezwaar niet. Wel kan voor aspartaam overgevoeligheid bestaan. De Nederlandse overheid ver plicht producenten om op het etiket te melden als kunstmatige zoetstof fen zijn gebruikt. Alleen voor kauw gom geldt een uitzondering. Sinds kort zijn er ook zoetjes met ace- sylfaam K (merknaam: Sunett) op de markt. De zoetstof thaumatine, een stof uit bessen van een Afri kaanse struik, is nog niet in gebruik in voedingsprodukten. Unilever ex- perimenteert er echter al jaren mee. Gemanipuleerd De brochure wijdt ook een klein hoofstukje aan biotechnologie: het veranderen van erfelijkheidsmate riaal van planten, dieren en bacte riën zodat ze andere eigenschappen krijgen. Zoals genetische gemani puleerde bacteriën insuline (voor suikerpatiënten) maken. Konsu menten Kontakt heeft het niet zo op genetische manipulatie. Dit is voor al gegrond op de risico's dat een ge netisch experiment ongecontro leerd buiten het laboratorium te recht zou komen. Een ongerijmdheid zit er volgens KK in het feit dat zuivelvervangers de noodzaak van een hoge melkpro- duktie wegnemen, terwijl aan de andere kant bijvoorbeeld groeihor monen in produktie zijn om de melkafgifte per koe te vergroten. De organisatie is er dan ook blij mee dat het hormoon bst niet mag wor den toegediend- De risico's van dit goedje zijn volgens haar onvoldoen de bekend. De toon van de brochure is zeer kritisch. Duidelijk is dat de samen stellers niet veel op hebben met ge knutsel met voedsel. De vraag "of de consument er beter van wordt", zo wordt terecht gesteld. Wie meer informatie wil over 'Geknutsel met voedsel' kan door 1,75 gulden over te maken op postbanknummer 363913 van Konsumenten Kontakt in Den Haag onder vermelding van 'Namaakvoedsel' de brochure be stellen. De schappen in de supermarkt raken steeds voller doordat fabrikanten steeds weer nieuwe produkten op de markt brengen. Veel daarvan zijn geen zinvolle aanvulling op het assortiment levensmiddelen (archieffoto» Nogal wat banken sturen bij de re keningafschriften reclame mee. Dat betreft om zaken variërend van aan biedingen voor een reisverzekering tot hypotheken of leningen. De Re clame Code Commissie heeft on langs deze praktijken verboden, zo meldt de consumentenorganiatie Konsumenten Kontakt (KK) in haar maandblad Koopkracht. Deze uitspraak van de commissie kwam tot stand na een klacht van een Amsterdamse vrouw, die het zat was dat de ABN Bank reclamemateriaal meestuurde met de rekeningafschriften. Ondanks herhaalde verzoeken van de klant staakte de bank het ongevraagd toe sturen van de reclame niet. Daarop diende zij een klacht in bij de Recla me Code Commissie, met als resul taat de hiervoor gemelde uitspraak. KK meldt ook het geval van een klant van de Postbank, die zich er gerde aan de ongevraagde toezen ding van folders. Deze bank bleek wel gevoelig voor een (gepeperd) schrijven van de cliënt naar aanlei ding van de reclame. "Ik heb nu een Toediening van vitamine bl blijkt goed te zijn tegen brosse, breekbare vingernagels. Het Vitamine Infor matiebureau meldt dat verschillen de wetenschappelijke onderzoeken dit de laatste jaren hebben aange toond. Vooral vrouwen hebben last van brosse, breekbare nagels, uit de onderzoeken bleek ongeveer 20 procent van de ondervraagden. Vitamine b7 (biotine) speelt een rol bij reacties van enzymen in het lichaam waaruit de stof keratine wordt gevormd. Deze stof zit zowel in huid, haren als nagels. Dat bioti ne werkt bleek bijvoorbeeld ook bij paarden, die sterkere hoeven kre gen bij regelmatige toediening. Een studie, vorig jaar in Duits land verricht, wees uit dat van de 45 mensen die dagelijks 2,5 milligram biotine innamen vrijwel allen stevi gere en sterker nagels kregen. kleine 20 jaar een rekening bij de Postbak/vh Postgiro. Al die tijd ben ik ongevraagd en tot mijn grote er gernis dagelijks (samen met de af schriften) bedolven onder veelkleu rendrukwerk en direct mail van uw organisatie". "Stapels papieren, folders, brie ven die meestal ongelezen in de pa pierbak verdwijnen. Het kostenbe wustzijn bij de Postbank is alleen maar gestegen waar het consumen tengedrag betreft. Als het u menens is met het besparen op papier- en verzendkosten kunt u zelf de groot ste bijdrage leveren aan het gratis houden van het basis-giropakket". "Ik deel u daarom mee dat ik graag overzichten per handeling blijf ontvangen, maar dat ik alleen bereid ben daarvoor vijf gulden per kwartaal te betalen als u mij garan deert dat de toezending van onge vraagd reclamemateriaal van de Postbank wordt stopgezet". Aan deze niet mis te verstane bewoor dingen voegde de klant toe dat ze haar postbankrekening en spaarte goeden zou opheffen als haar ver zoek niet zou worden ingewilligd. Deze brief hielp. Wilbert Suvrijn voelt zich prettig bij Montpellier #i i MONTPELLIER (ANP) - Wilbert Suvrijn is geen dag-dromer. Hij is, opmerkelijk voor een Limburger, te veel realist om te mijmeren over de vraag of zijn voetballoopbaan hem wer kelijk véél meer had kunnen brengen dan stukjes van negen interlandwedstrijden. Hij is, uit de laatste jaren, één van de weinige Nederlandse voetballers, die zich prettig voelt in Frankrijk. Hij was in zijn jonge jaren één van de zeldzame spelers uit een ama- w teurclub (Almania Sittard, eerste 27-jarige middenvelder meer op ta- dekt. Het is anders, dat zeker en ook klasse), die zich een plaats in het fel legt dan in het Zuidlimburgse weer vergelijkbaar. Bijvoorbeeld UEFA-elftal veroverde. Zonder in gebeurde. Donderdag speelt hij met omdat er kleine en grote contracten, een echte topclub te spelen, had hij i.i_: j toch jarenlang een vrij vaste plaats in de selectiegroep van Oranje. Boekhouden is niet zijn sterkste punt, hij weet niet precies hoe vaak hij werd opgeroepen, schat het op een keer of twintig. Als „vaste" re serve met tenslotte toch nog negen Hij heeft weinig redenen zich te be- se toernooi voor bekerwi klagen over de werkelijkheid. „Ik verdien meer dan bij RodaJC, Montpellier Herault, zoals Fortuna maar het is geen kapitaal verschil. Sittard en RodaJC iets te groot voor Nederlanders denken vaak dat servet en te klein voor tafellaken, is Frankrijk het Luilekkerland voor werkgever, die voor de voetballers is. Dat heb ik niet ont- SPORTPRIJSVRAGEN bruto f. t. 29,50, IL[Q°fo(afe(si(gi1 fttcifciafafcwtarra Leo van de Wetering (RCL) had afgelopen zaterdag een bijzonder produktieve bui en haalde liefst drie keer uit. Daarmee heeft hij zich in één klap op de derde plaats genes teld van de topscorerslijst van de zaterdag voetballers, een plek die hij moet delen met Edwin Otte (Quick Boys), Coen Warnau (Hazerswoudse Boys) en Dennis Krijgs man (ARC). Richard Trompert (Kagia) is hier de leider met vier goals, samen met Ti- mo Gerlof van Noordwijk, die opnieuw twee goals op zijn conto kon bijschrijven. Steef Roodakkers meldde zich aan het front bi) de zondagschutters. De aanvaller van UDWS kwam tot drie treffers in de 'bu- renontmoeting' met Leidsche Boys Leider in het klassement is nog steeds Perry van Es van ROAC, die zelf niet tot scoren kwam. Hij kreeg echter gezelschap van Edwin Verhoogt (Lugdunum) en Paul Pij pers (FC Lisse) die beiden twee keer doel troffen. ZATERDAG Richard Trompert (Kagia) 4 Timo Gerlof (Noordwi)k) 4 Coen Wam&u (Hazerswoudse Boys) 3 Edw.ri Otte (Quick Boys) 3 Denms Krijgsman (ARC) 3 Leo van de Wetering (RCL) 3 15 spelers met 2 doelpunten ZONDAG Perry van Es (ROAC) 4 Edwin Verhoog' (Lugdunum) 4 Paul Pijpers (FC Lisse) 4 Cliff Comvalius (Randstad Spon) 3 Andre Hoekstra (Lugdunum) 3 Albert Warmerdam (VVSB)3 Steef Roodakkers (UDWS) 3 Joost Vink (SJZ) 3 Stan Uljee (Foreholte) 3 11 spelers met 2 doelpunten 4 Alle waar naar zijn geld. Het is een gegeven dat Suvrijn, stapsge wijs heeft beleefd. Het minimale jeugdloon als laatste-jaars athenae- um-scholier in Sittard, de logische o ___o „loonsverhogingen" bij Fortuna, de landenwedstrijden achter zijn naam positieverbeteringen na de overstap in drie seizoenen. naar Roda JC en nog eens door het vertrek naar Zuid-Frankrijk. „Ik heb nooit slecht verdiend, Twee keer in de basis, mede door afzeggingen, nooit een hele wed strijd. Wel Europees kampioen door voor mijn gevoel ten minste, maar invalbeurten tegen Engeland en de ik krijg hier echt niet twee keer zo veel als in Kerkrade. De clubs zijn ook niet slechter van mij geworden. Ik heb geen brokstukken achterge- ongeveer drie ton aan mijn transfer Bondsrepubliek, die hem vier van zijn in totaal ruim 200 minuten in terlandvoetbal opleverden. „Er zijn mensen die dat onbevre- naar Montpellier. Voetbal is mijn de kop gek laten maken, maar feiten werk, dat was ook zo tijdens mijn ja- kun je niet veranderen. Ik heb geen ren op het CIOS m Sittard. Ik heb gebrek aan ambitiei maar het is nu J?®* oefenmeester-1 diploma, het eenmaal zo dat niet iedereen de kan- lijkt mij niet waarschijnlijk dat ik sen krjjgt waar hij op hoopt. Ik denk het in de toekomst als trainer zal ge- ^at bet een sjok op een borrel bruiken. scheelt of je bij een top-club speelt Met nog meer dan twee volle sei- 0f njeb Het zou hebben uitgemaakt, zoenen in het verschiet bjj Montpel- ais ik bij PSV of Ajax had ge lier-en daarna een vrije transfer bin nen Frankrijk- zijn er ook geen zor gen voor de dag van morgen. De zon schijnt vrijwel dagelijks in de Lan- Wilbert Suvrijn. kunnen tegen Roda JC en PSV aan tonen waar het Franse voetbal staat. Het zal vooral voor ons niet gemak kelijk zijn." Invloed „Er wordt hier echter zeer profes sioneel gewerkt. Op de Franse ma nier, met een grote invloed van de "voorzitter, die hier zonder manke ren president heet. Nicollin heeft veel meer vingers in de pap bij Montpellier dan de doorsnee-voor zitter in Nederland. Maar hij inves teert zelf dan ook veel." „Je mag de club niet als het speel goed van de voorzitter zien, maar door de macht van de president en ook door de betrekkelijke transfer- vrijheid in Frankrijk, zijn de muta ties tussen de seizoenen groot. Dit jaar is het halve elftal vernieuwd, er kwamen in totaal elf andere spelers, zes gingen naar andere profclubs." Lotto 37: eerste prijs: 1 winna 263.147,00, tweede prijs. 2 winna 75.000, derde prijs: 121 winnaa 1.087,30, vierde prijs: 4 440 winna; vijfde prijs: 68.439 winnaars, f. 5,00. Toto 37: eersle prijs: geen winnaar, tweede prijs: 12 winnaars, f. 949,70, derde prijs: 220 winnaars, f. 129,50. Toto-gelijk 37: eerste prijs geen winnaar, tweede prijs: 1 winnaar, f. 255,20, derde prijs: 8 winnaars, f. 159,50, vierde prijs: 257 winnaars, f. 7,90. CANADEES OPEN Mannen, eindstand: 1. Levi (VSt) 278 Slagen (68 68 72 70), 2. Woodward (VSt), Baker-Fmch (Aus) 279, 4. North (VSt) 281, 5. Azinger (VSt), Ten nyson (VSt), Wiebe (VSt), Faxon (VSt), Wadkins (VSt), Gardner (VSt) 282. Kent, Washington Safeco Classic, vrouwen, eindstand: 1Shee- han (VSt) 270 (69 65 66 70), 2 Richard (VSt) 279, 3. Foyer (VSt) 280, 4. Fergon (VSt), Green (VSt), Coe (VSt) 282 TILBURG Grootmeestertoemool, negende ronde: Tim man (Ned) - Gelfand (Sov) afg., Nikolic (Joe) - Sei- rawan (VSt) 1/2-1/2, Short (GBr) - Kamski (VSt) 1 - 0, Ivantsjoek (Sov) - Andersson (Zwe) 1/2 1/2. Stand: 1. Kamski 6 pnt, 2. Ivantsjoek 5 1/2, 3. Short 5, 4. Gelfand 4 1 afg., 5 Andersson, Nik- olic en Seirawan 4. 8. Timman 2 1/2 1 afg. AMELIA ISLAND Exhibitie-toernooi. Mannen, finale: Chang (VSt) - Berger (VSt) 1-66-1 6-3, Vrouwen, finale: Rmal- di (VSt) - Frazier (VSt) 6-3 1-6 6-3. VIANE (BEL) Profkoers: 1 Heirweg (Bel) 156 km in 3.55, 2 Logvine (Sov) 0.17, 3. Van Impe (Bel) z.t., 4. Rooms (Bel) 0.25, 5. Legrand (Ned) 0.35, 6. Francken (Bel) z t, 7. Bogaert (Bel) 0.50, 8 üllw- hite (GBr) z.t., 9. Spaenhoven (Bel) z.t., 10. Devos (Bel) z.t. „Als UEFA-junior ben ik één keer uitgenodigd door Ajax, het is niets guedoc. Voor Suvrijn (in Limburg geworden. Er is over gesproken dat ik van Fortuna naar PSV zou gaan, in een „ruil" met Lokhoff, maar offi cieel heb ik daar nooit iets van ge hoord." „Nu ben ik 27, voetbal met plezier in Frankrijk, vind het aantrekkelijk eens iets anders mee te maken en ARNHEM (GPD) Vitesse kan ben eigenlijk buiten beeld geraakt, morgenavond in de Europa-Cup- Nederland heeft niet zo'n hoge hoed wedstrijd tegen Derry City FC niet op van het Franse voetbal. Ten on- beschikken over Frans Thijssen. De rechte naar mijn gevoel. Clubs als 38-jarige libero besloot gistermid- Monaco, Marseille en Auxerre heb- geen bierdrinker, in Frankrijk geen wijnkenner) al een jaar of tien trou wens. Thijssen speelt niet dag het duel aan zich voorbij te la ten gaan. Hij ondervindt te veel hin der van een achillespeesblessure. ben het vorig jaar in de Europese toernooien beter gedaan dan de Ne derlandse. Monaco en Montpellier BREDA (GPD) Ex-profwielrenner Johan van der Velde (33) is voor de tweede keer in enkele weken tijd op heterdaad betrapt bij een diefstal. Maandagmorgen werd hij door een politiepatrouille gesignaleerd toen hij op de Ambachtenlaan in Breda een postzegelautomaat van de muur pro beerde te slopen. In zijn auto ontdekten de agenten een tweede automaat, afkomstig van een diefstal in de omgeving van Breda. In juli werd Van der Velde in Breda met zijn broer Theo opgepakt toen ze enkele motormaaiers uit een fabriek hadden gestolen. Hij bekende toen dertien inbraken en diefstallen in zijn woonplaats Rijsbergen en Breda Johan van der Haar, die zich namens de Nederlandse Sport Federatie (NSF) bezig houdt met het begeleiden van ex-profs, reageerde gisteren onthutst op het nieuws. „Ik vind het onbegrijpelijk, hier staatje verstand bij stil. Het hele begeleidingsteam is er erg van geschrokken. Het is voor ons allemaal een raadsel. Ik denk toch dat hij weer heeft toegegeven aan zijn amfetamine-verslaving. We waren juist bezig met een heel intensief programma om hem daar vanaf te helpen, maar dit gooit je natuurlijk wel een stuk terug. Het voorval betekent overigens niet dat we onze handen van hem aftrekken. Juist niet zou ik zeggen. We zullen Johan nog intensie ver moeten gaan begeleiden". De in juni met wielrennen gestopte professional is ingesloten en wordt vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie in Breda, aldus een woord voerder van de Bredase politie. Met grote ijver zoekt de voedings middelenindustrie naar stoffen, die het vet in ons voedsel kunnen vervangen. We eten in het westen immers volgens de gezondheids- autoriteiten te veel vet en dat geeft zwaarlijvigheid, die weer in verband wordt gebracht met harti en vaatziekten, suikerziekte en ademhalingsstoornissen. We weten ook dat we te vet eten en dus zijn we uitermate gevoelig gebleken voor reclamecampag nes, waarmee de voedingsmi- delenindustrie ons halvarines en zogenaamde 'light'-produkten in de maag splitst. Dat soort produk ten kopen we duur omdat we veel voor onze gezondheid over heb ben. Veel te duur: hetzelfde ge zondheidseffect zou immers ook kunnen worden bereikt met het slechts half met margarine be smeren van ons broodje en het bijvoegen van wat water aan onze frisdrank. De losbladige uitgave 'Chemi sche Feitelijkheden' van de Ko ninklijke Nederlandse Chemi sche Vereniging (een 'actuele chemische encyclopedie') geeft een helder overzicht van de speurtocht naar vetvervangende middelen. Met de ernstig te ne men waarschuwing: "niet alle vetvervangers lijken een onver deelde zegen voor de volksge zondheid". En tot slot zelfs een grapje en advies: "wanneer uw eetlust deze Chemische Feitelijk heden weer te boven is", bedenk dan dat het beter is voldoende li chaamsbeweging te nemen en evenwichtiger voedsel te nutti gen. Nieuw probleem Dat grapje is even terecht als die aanbeveling. Want de speurtocht naar vetvervangers levert ook hoogst onsmakelijke resultaten op. Stelt bovendien voor zowel gezondheids- als geheel nieuwe milieuproblemen. Vetvervangers zijn niet allemaal zo onschuldig als men ons graag aanpraat. Bij de halvarines, waarin vet wordt vervangen door een meng sel van water en emulgatoren is (de 'Plantapukkeltjes-epidemie' door een foute emulgator is nog niet door iedereen vergeten) er nog niet zo veel aan de hand. Ook niet bij de op koolhydraten of de op eiwitten gebaseerde vetver vangers (als 'Simplesse' van NutraSweet). Maar die bevatten nog altijd wat energie en de toe- rran wordt sterk beperkt door de gevoeligheid voor warmte. Het besmeren van een geroosterde boterham met een broodbeleg dat zo'n vetver vanger bevat, lijkt de uiterste grens. Mondgevoel Zoekt men naar de ultieme vet- vervanger, die uiterlijk, 'mondge voel', smaak- en reukgewaarwor ding van het voedsel niet aantast en bovendien zo hittebestendig is dat men er mee kan bakken, bra den en frituren, dan komt men te recht bij stoffen, die op esters (koppelingen van een organisch zuur en een alcohol) zijn geba seerd. Als bij voorbeeld 'Olestra', een sucrosepolyester ontwikkeld door Procter and Gamble (en door concurrenten Dai-Ichi, Uni lever, Mitsubishi-Kasei). De Ame rikaanse Food and Drug Admini stration (FDA) studeert al sinds april 1987 op toelating van dat produkt, wetend dat het FDA- voorbeeld wereldwijd zal worden gevolgd. De vetsplitsende enzymen in het menselijk maagdarmkanaal hebben geen vat op deze vetver- vanger. Op hun weg door het maagdarmkanaal vormen sucro- sepolyesters een vettige film, waarin vetoplosbare stoffen als vitamines (a, d, e en k) en choles terol worden meegevoerd. Die film verlaat onafgebroken het li chaam en de energiewaarde er van is derhalve nul. Welke milieu belasting dat vormt is onbekend: over de biologische afbreekbaar heid in huishoudelijk afvalwater weet men niets. Het vitaminetekort, dat ont staat door het gebruik van deze vetvervanger, lost Procter and Gable simpel op door 'Olestra' met vitamines te" verrijken. Er is echter een ander, nog onopgelost probleem: ook de sluitspier van de endeldarm heeft geen vat op sucrosepolyesters. Dat betekent dat de vetvervanger niet alleen onafgebroken, maar ook onbe heersbaar het lichaam verlaat. "Anale lekkage" heet dat en dat onsmakelijke probleempje zullen de reclameboys van de voedings middelengiganten nog even moe ten tackelen. Maar geen zorg: men zal ook wel belangen hebben in de luierindustrie. KEES WIESE Wilt u iets melden? Bel 071 - 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 18.00 en 18.45 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54. 2300 AB Leiden. Zondag 30 september wordt een sportieve dag. In het teken van de 3 octoberfeesten worden diverse evenementen gehouden. Een trimloop dwars door Leiden en bij voetbalvereniging Docos een groot jeugdtoernooi voor C- en D- junioren met onder andere Feyenoord, PSV en Vitesse. In de pauze speelt het bestuur van de 3 octobervereeniging, met hoed en rokkostuum, tegen een team van Leidse prominenten De Ronde van Alphen werd een prooi voor Rob Sienders (zijn 22e zege). Bij de liefhebbers won Avanti-renner Cees van Deuren. Piet Kralt (9), Hans Schoelink (11), Gerrit Klein- veld (12), Karei Teeuwen (13) en Jan Zwaan (15) zaten ook goed voorin De wielrensters Anita Kruse (Lisse) en Corine Ouwe hand (Katwijk) rijden ook in 1991 voor de Groen-ploeg De Swift- /Casba-renners Casper van der Meer en Tom de Jong vertrekken bij de Leidse wielerploeg. Zij zijn gevraagd door Volendam. Mara thonschaatser Andy van der Pauw (De Adelaar Hilversum) stapt volgend seizoen weer op de fiets en gaat voor Swift rijden Bij het zaalvoetbal is er voor de reserveteams een interregionale competitie ingesteld. Clubs als Boerenburg, Bax en THB Boys krijgen onder andere te maken met de tweede teams van FV Snoekie, RKAW en Rovedo De Sporttoer van VI komt mor gen naar Alphen aan de Rijn (jaar markt) in de landelijke tweede divisie zaalvoetbal won Bakker Sport met 6-4 van De Rozet. Ne- com, onstaan na een fusie met Vi deotheek en FC Torna, verloor met 2-1 van HMSH De Neder landse sportwereld heeft onge rust gereageerd op de berichten dat clubs een onderzoek kunnen verwachten of zij verzuimd heb ben sociale premies op salarissen af te dragen De Amsterdamse voetbalvereniging De Sloterplas haalt steeds meer coryfeeen naar zich toe. De club van fysiothera peut Richard Smith heeft nu ook trainer Cor van der Hart en de voormalige hockeycoach Hans Jorritsma binnengehaald De jaarlijkse harddraverij van Lisse is dit jaar op woensdag 27 septem ber Het Nederlands amateur voetbalelftal (met Noordwijker Leonard van Utrecht) won met 4- 1 van DHL Sport, de oudste bil jartvereniging van Oegstgeest heeft zijn 40-jarig bestaan gevierd Ex-prof Ronald Lengkeek (Sparta) gaat bij de amateurs van Unitas uit Etten-Leur spelen De bekende softbalvereniging Bloe- mendaal is door de bond uit de competitie genomen en een klas se lager gezet. De club kwam bij een competitieduel niet opdagen Lex Schoenmaker heeft de trai ningen van Aad Mansveld bij amateurvoetbalclub Laakkwar tier overgenomen. Aad Mansveld is door een ernstige ziekte uit de roulatie Harddraverijen zijn ook in de Leidse regio populair. De laatste dagen werden wed strijden gelopen in Hoorn (win naar: Armanda Laine), Schagen (winnaar Clark Buitenzorg) en Heemskerk (winnaar Danielle Guapa). Tot nu toe is Adonis V het beste paard Op Renbaan Duindigt wordt morgenmiddag om 14.30 uur begonnen met de Heemskerk-prijs Volgend jaar moeten ook de profwielrenners in Frankrijk (Tour de France) met valhelm rijden. In Italië, Belgie en Nederland was dat al het geval De rallyteams Henk Westerbroek - Lisette de Wilde (Voorschoten) en Piet Verdijk (Lisse) - Robert van de Torre (Hoofddorp) komen zondag 23 september a^n de start bij de Rally van Delden Zater dag 29 september opent de IJs- sportvereniging Leiden op de baan aan de Vondellaan het schaatsseizoen met een schaats- instuif voor jeugdige liefhebbers. Aanvang 11.00 uur Na de 5-0 ze ge op Ajax hebben de reserves van FC Den Haag weer gewon nen. Telstar moest er met 4-0 aan geloven. Jeffrey Talan stond nu aan de basis van de zege met het scoren van een doelpunt en twee assists. Remco Torken zorgde voor de vierde treffer Zaterdag 22 september wordt in de bloe menveiling van Aalsmeer de jaar lijkse Indoorgala gehouden. Om 12.00 wordt er gestart met wiel rennen. Verder skeeler en rol stoel wedstrijden. Om 20.15 uur komen de profwielrenners aan de start Zaterdag 13 oktober wordt de Gouden vrouwenwielerploeg gehuldigd in Leiden Zuid West. Om 15.00 uur rijden de vrouwen een criterium met onder meer Leontien van Moorsel, Cora West- land en Petra Grimbergen De Rijnsburgse tennisser Jan Sieme- rink is met zijn club Amstelpark kampioen van Nederland gewor den Zaterdag 22 september zijn er in het zwembad De Wel in Nieuwkoop zwemwedstrijden Aanvang 17.00 uur De Grote Prijs der Nederlanden wordt op zondag 23 september op Renbaan Duindigt verreden Zondag 23 september om 16.00 uur sluit Lis se het skeelerseizoen. Edward Hagen start als favoriet Maan dag 24 september wordt de arbi tragezaak tussen trainer Chiel Jansen (nu Wilhelmus) Roodenburg behandeld Alphen wordt in 1991 waarschijnlijk etap peplaats van de Internationale Bloemenmarathon, een wedstrijd voor rolstoelatleten

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23