LEIDSCH DAGBLAD Begroting: vol onzekerheden NODIG! Nederland stuurt meer militairen naar de Golf Dedeideweekvan september zit weer vol voordeelnota's. ;ema prijst] DAGE es M Sanering top ministerie kan Braks redden Koningin nu 'miljonair* Oud-minister Veldkamp (69) overleden Lubbers wil begin 1991 Miljoenennota opnieuw bekijken Zuid-Afrika sleept Winnie Mandela voor rechter AbvaKabo wil cao per 'bedrijfstak' overheid Spelen '96 in Atlanta l DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39347 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (GPD) - De PvdA zal minister Braks (visserij) naar alle waarschijnlijkheid adviseren de top van zijn ministerie te reorganiseren. Op deze manier willen de sociaal democraten het visserijbeleid ver beteren. Zij zijn van mening dat het beleid van Braks nu te 'reactief werkt. Er wordt alleen op signalen uit het visserij-bedrijfs leven of uit de Tweede Kamer als het beleid faalt. De PvdA-fractie overlegt momen teel intern om een standpunt te be palen over de positie van de in op spraak geraakte minister. Zij zullen hun visie inbrengen in het kamer debat dat waarschijnlijk begin vol gende week zal plaatshebben. De PvdA is al wel tot de conclusie ge komen dat Braks niet kan worden weggestuurd alleen op grond van 'een onhandige formulering'. Tij dens een kamerdebat in februari ontkende Braks berichten te heb ben gehad van grootschalige vangstoverschrijdingen. Het PvdA- kamerlid Van Zijl zei gisteren dat DEN HAAG (GPD) Het in komen van de koningin stijgt volgend jaar voor het eerst bo ven een miljoen gulden. Dit jaar verdient koningin Beatrix nog net geen miljoen gulden. Volgend jaar krijgt ze 1.068.000 gulden. Daarnaast ontvangt ze voor haar personeel 2,3 mil joen en voor overige kosten 2,7 miljoen gulden. Totaal dus ruim zes miljoen. Prins Claus kan volgend jaar totaal rekenen op 1,2 miljoen gulden en kroonprins Willem Alexander krijgt ruim 1,4 mil- joen gulden. De verhogingen hebben vooral te maken met de salarisverhoging die amb tenaren dit jaar hebben gekre gen. De leden van het konink lijk huis zijn namelijk zoge naamde 'trendvolgers'; hun in komen gaat gelijk omhoog met dat van de ambtenaren. BELFELD (GPD) - Afgelopen zaterdag is op 69-jari- ge leeftijd prof. dr. G.M.J. Veldkamp overleden, zo is vandaag bekend gemaakt. Veldkamp, oud-minister van sociale zaken, is omschreven als een briljante per soonlijkheid, maar werd later omstreden door een aantal affaires. Hij kwam uit de vroegere Katholieke Volkspartij (KVP) en kreeg vooral bekendheid door zijn goedbetaalde vijftienjarige studie, begonnen in 1967, naar de vereenvoudiging van het sociale zeker heidsstelsel. In 1982 werd hij door het toenmalige kabinet van deze taak "op de meest eervolle wijze" ontslagen na dat hij een eindrapport had uitgebracht, gebaseerd op een aantal tussenliggende deelrapporten die indertijd weliswaar veel publiciteit kregen, maar waarmee poli tiek niets werd gedaan. Uiteindelijk zijn slechts enke le van Veldkamps ideeën en voorstellen in de herzie ning van het sociale zekerheidsstelsel door het vorige kabinet Lubbers 'meegenomen'. Veldkamp had daarvoor al een lange politieke carri ère achter zich. Hij was van 1952 tot 1961 staatssecreta ris van economische zaken in de kabinetten Drees, Beel en De Quay en van 1961 tot 1967 minister van so ciale zaken en volksgezondheid in de kabinetten De Quay, Marijnen, Cals en Zijlstra. Na zijn politieke pe riode kwam hij ter discussie door de enorme hoeveel heid aan commissariaten die hij had aangenomen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet heeft vanmiddag een begroting voor volgend jaar gepresenteerd die bol staat van onzekerheden. Premier Lubbers sluit zelfs niet uit dat begin volgend jaar "of misschien al wel eerder" bekeken Braks beter had kunnen spreken moet worden of de cijfers moeten worden bijgesteld. De on- van geen harde aanwijzingen in zekerheden zijn vooral het gevolg van de Golfcrisis en de schommelingen in de olieprijs. 3 van geen aanwijzingen Wel zijn de sociaal-demovcraten van oordeel dat Braks zijn visserij beleid had moeten verbeteren, In een toelichting op de begroting sinds hij driejaar geleden de Kamer stelde Lubbers dat de gevolgen van plechtig beloofde de visserijfraude de Golfcrisis voor de wereldecono- terug te dringen. De partij heeft mie en ook voor de Nederlandse, zeer groot zijn, zowel in positieve als in negatieve zin. Daarom is het vol gens Lubbers nodig dat de hele be groting rond de jaarwisseling nog eens wordt doorgelicht aan de hand van de dan bekende cijfers. Als voorbeeld noemde de pre mier dat in de begroting is uitge gaan van een olieprijs van 25 dollar per vat dit jaar en van 20,5 dollar in 19917 Op dit moment kost olie ech ter 30 dollar en het is niet voorspel baar hoe de prijs zich ontwikkelt. Lubbers benadrukte wel dat een hoge olieprijs niet alleen negatieve gevolgen heeft. Door de koppeling van de gasprijs aan de olieprijs, le vert de leverantie van gas aan met name West-Duitsland extra inkom sten op. Lubbers verwacht "al gauw enkele miljarden guldens" extra DEN HAAG (GPD) Het kabinet voor de schatkist, schuift de financieel-economische x problemen naar de toekomst. Nieu- N":4 de onzekerheid over we uitgaven worden gedaan zonder de o tPj'-,s levert problemen op elders te bezuinigen. Met het ge- ™Pr de begrohng. Ook de ontwik- bruik van extra aardgasbaten voor keling van de lonen in het bednjfs- het rondmaken van de begroting Idvfn, noemde Lubbers zorgelijk wordt geen juiste weg bewandeld. Net^ls de ministers Kok (financiën) 6 J 6 en De Vries (sociale zaken) zei de Dit zegt de Raad van State, het permier een loonstijging van meer hoogste adviescollege van de rege- dan drie procent in 1991 'onverant- vooral twijfels over de voortvarend heid van de minister zelf sinds die tijd, maar wijt dat aan de topadvi seurs. Die moeten nu het veld rui men, zodat Braks kan blijven. (pagina 3: Braks zet verdediging in) Raad van State: kabinet schuift de problemen voor zich uit Korting van 43 miljoen op stads vernieuwing In 1992 meer huursubsidie voor bejaarden Er komt een inzamelsysteem voor oude koelkasten Bedrijven moeten arbeidsonge schikten registreren Kinderbijslag eerste kind met 14 gulden omhoog Koopkrachttoename van gemid deld 0,5 procent, Werkgelegenheid neemt toe met 75.000 banen, werkloosheid daalt met 15.000 tot 495.000 economische groei van 2,75 pro cent, een procent minder dan dit jaar loonstijging van 3,25 procent (maar dus liever 3 procent) het beslag van belastingen en premies op elke verdiende gul den (collectieve lastendruk) stijgt van 52,7 tot 52,9 procent ondanks een daling van sociale premies met 0,3 procent, financieringstekort daalt van 5,25 procent naar 4,75 procent vol gend jaar Politiek CDA-fractieleider Brinkman be twijfelt of de Miljoenennota vol doende houvast biedt voor de toe- Koningin Beatrix, prins Clans en hun zoon prins Willem-Alexander groetten het vaandel alvorens zij vanmid dag de Ridderzaal binnengingen. anp) JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse regering heeft be sloten Winnie Mandela, de echtge note van ANC-leider Nelson Man dela, gerechtelijk te vervolgen. Zij wordt in staat van beschuldiging gesteld wegens ontvoering en mis handeling in verband met een uit december 1988 stammend incident in haar huis in Soweto. In het huis werden vier zwarte jongeren, die waren ontvoerd, zwaar mishandeld Een van hen, Stompie Seipei. werd later dood gevonden. Klaus von Lieres und Wilkau, procureur-generaal van het Hoog gerechtshof in Johannesburg, maakte de beslissing van de rege ring vandaag bekend. Hij zei dat Winnie Mandela terecht moet staan met de zeven leden van haar voor malige lijfwacht die al eerder in staat van beschuldiging zijn ge steld. De voormalige leider van Winnie Mandela's lijfwacht, Jerry Ri chardson, is reeds ter dood veroor deeld wegens zijn aandeel in de dood van Stompie Seipei. De beslissing om Winnie Mandela te vervolgen zal vrijwel zeker nega tieve gevolgen hebben voor de ver houding tussen de regering en het ANC, juist nu beide partijen een dialoog zijn aangegaan. ring, in een kritisch advies over de woord' te vinden. "Niet alleen door komst. Met een instabiele en on- Rijksbegroting voor 1991. De Raad de koppeling is een hoge loonstij- ,u constateert dat veel van de maatre- ging niet verantwoord, ook zijn er gelen om het financieringstekort bedrijven in ons land die dat niet volgend jaar op 4,75 procent te krij- aankunnen". gen en de lastendruk te beperken, Ondanks alle onzekerheden, is niet van blijvende aard zijn. "Het echter door het kabinet een aantal gevaar is daarom groot dat voor de jaren na 1991 grote problemen zul len ontstaan", aldus de Raad. De stelling van het kabinet dat er begin 1991 een tussenbalans wordt opgemaakt waarbij dan eventueel nadere maatregelen getroffen wor den, oogst eveneens kritiek van de Raad van State. "Het college acht aan deze benadering grote gevaren verbonden". Ombuigen vergt vaak meer tijd dan voorzien. Ook nemen "de politieke mogelijkheden tot het treffen van ingrijpende maatrege len af naarmate de kabinetsperiode voortschrijdt". "De Raad kan tot geen andere conclusie komen dan dat met de be groting 1991 niet alleen een zware wissel wordt getrokken op de be sluitvorming in de komende jaren, maar ook niet wordt voldaan aan de door de Raad geformuleerde norm van een risico-mijdend ingrijpende keuzes gemaakt in de begroting 1991. De hoofdpunten: Hogere aanvullende beurs (500 gulden) voor beginnende studen ten Bezuinigingen op fysiotherapie (60 miljoen), op uitbreiding zie kenhuizen (40 miljoen) en op sa nering ziekenhuizen (20 miljoen) Bedrijven moeten 150 miljoen meer bijdragen in beroepsonder wijs Bezuinigingen op universiteiten en academische ziekenhuizen (28 miljoen) Meer geld voor arbeidsvoorwaar den leraren Defensie bezuinigt ruim 700 mil joen gulden Negen miljoen extra voor vrijwil lige sanering visserijvloot Eenmalige uitkering van 50 gul den in december voor bejaarden en anderen met minimum-uitke ring DEN HAAG (ANP) - De grootste renbonden over aparte onderhan- ambtenarenbond, de AbvaKabo, delingen. Minister Dales (binnen- wil voortaan met verschillende 'be- landse zaken), die namens de rege-, drijfstakken' van de overheid apar- ring de onderhandelingen voert te afspraken maken over loon, over de ambtenarensalarissen, werktijden en pensioenen. De in- streeft al langer naar een meer de- vloedrijke vakbond van de FNV wil centraal overleg. De andere ambte de overheid opsplitsen in acht sec- narencentrales, waaronde- de CFO, toren, zoals bijvoorbeeld onderwijs hebben twijfels over de haalbaar- en politie, die ieder voor zich met de heid van het idee van het AbvaKa- ambtenarenbonden moeten onder- voorspelbare internationale situatie en de stijgende rente, moet meer re kening worden gehouden met in grijpender maatregelen, aldus Brinkman. Hij neemt daarmee af- sland van zijn PvdA-collega Wölt- gens, die de begroting "een verade ming" noemt. "Financieel solide en sociaal rechtvaardig", stelt Wölt- gens. Volgens hem heeft het kabi net, ondanks de onzekerheden als gevolg van de Golfcrisis, geen af wachtende houding aangenomen. Het financieringstekort daalt ter wijl de druk van belastingen en pre mies onder de grenzen van het re geerakkoord blijft. WD-voorman Bolkestein meent dat de Miljoenennota geen uitzicht biedt op "ordelijke openbare finan ciën". Volgens hem schuift het ka binet alle problemen naar voren door de cijfers straks nog een keer tje door te lichten. "Dat is mogelijk politiek opportuun voor de coalitie, doch het vergroot de risico's voor schatkist, burgers en bedrijven", al dus Bolkestein. D66-leider Van Mierlo noemt het financieel beleid van het kabinet "kwetsbaar". (pagina 3: De traditie van kritiek op Prinsjesdag) (pagina 9 t/m 16: Troonrede en Miljoe nennota) □23-319 303 (-([MïiM-inU'l'l-l l'i'l-l-ltii-H.hl lil-lul TOKYO (ANP) - Het 96ste IOC congres heeft vanmiddag in Tokyo het Amerikaanse At lanta aangewezen als plaats van handeling voor de Olympi sche Spelen van 1996. Atlanta werd verkozen bo ven Athene (waar de Spelen in 1896 werden gehouden), Man chester, Melbourne en Toron- DEN HAAG (GPD) - Nederland zal zijn militaire aanwezigheid in het Golfgebied vergroten. Daarbij denkt Den Haag aan een militaire bijdrage aan het luchtembargo te gen Irak. Een besluit wordt van avond genomen tijdens een spoed beraad van de ministers van defen sie en buitenlandse zaken van de Westeuropese Unie (WEU) in Parijs. Gisteravond, na afloop van EG- beraad in Brussel, overlegden de ministers Van den Broek (buiten landse zaken), Ter Beek (defensie) en premier Lubbers over de moge lijkheden voor een grotere Neder landse bijdrage. Dat ging van de in zet van met Stinger-raketten (tegen VNG: 'Korten op stadsvernieuwing 'onbegrijpelijk' vliegtuigen) uitgeruste mariniers diplomatieke medewerkers niet tot het sturen van schepen of vlieg- meer vrij door Nederland mogen tuigen voor het vervoer van militai- reizen. Zij mogen zonder toestem- ren en materieel in het Golfgebied. ming niet verder dan vijftien kilo- De EG-ministers van buitenlandse meter van Den Haag komen, met zaken besloten gisteren voorts tot. uitzondering van Schiphol. Aan de Uitwijzing van alle Iraakse jnili- Iraakse ambassade in Den Haag is taire attachës en hun personeel geen militair attaché verbonden bij de ambassades in de EG-lan- den. Beperking van de bewegingsvrij heid van de andere Iraakse diplo maten. Verscherping van het handels- Het is nog niet eerder voorgeko men in de Nederlandse diplomatie ke geschiedenis dat bij wijze van strafmaatregel buitenlands ambas sadepersoneel in zijn bewegings vrijheid werd beperkt. Daarmee is embargo. Landen die het embar- bet Iraakse personeel aan hetzelfde regiem onderworpen als het Neder lanse ambassadepersoneel in Bag hdad al jaren kent. Vluchtelingen Negen Nederlanders zijn gister avond per auto vanuit Kuwayt-Stad Baghdad aangekomen. Ze zijn de go ontduiken moeten worden i straft en ook wordt een lucht-em- bargo overwogen. Als reactie op de schending van de westerse ambassades in Kuwayt, eind vorige week, overwoog de EG ook gewone diplomaten uit te wij zen. Daarvan werd echter afgezien omdat vooral de landen met kleine eersten van de 37 Nederlanders in missies in Baghdad, zoals Neder- het bezette Kuwayt die gevolg ge land, daardoor in problemen zou- Ven aan de oproep van minister Van den Broek naar Baghdad te reizen omdat het daar veiliger is. Volgens den kunnen komen. Ambassadeur handelen over de cao. De AbvaKabo doorbreekt met dit verrassende besluit, dat gisteren werd genomen, het taboe dat tot voor kort heerste bij de ambtena- Veel wind Het plan van de AbvaKabo geldt overigens voor de cao-onderhande lingen van 1992. Volgend jaar wordt er nog onderhandeld op de huidige manier, waarbij de 'harde arbeids voorwaarden' (inkomen, pensioen, uitkeringen en arbeidsduur) voor de gehele overheid worden afge- sprokert. Andere afspraken kunnen wel al worden doorgeschoven naar aparte sectoren. Als het aan de AbvaKabo ligt wor den ook de loonafspraken na 1991 per 'bedrijfstak' gemaakt, om uit te monden in aparte cao's. Volgens de bond houden centrale afspraken te Zwaar bewolkt en enige tijd regen. La ter op de dag ook enkele opklaringen. Minimumtemperatuur ongeveer 14 graden, middagtcmpcratuur om streeks 17 graden. Tot krachtig en aan de kust en op het IJssclmccr tot storm- aehtig toenemende wind uit zuidwest Weinig rekening met bijzondere tot west. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Koel weer met vrij veel bewolking en perioden met regen. Donderdag nog veel wind. 32 PAGINA'S omstandigheden in de verschillen de sectoren. De beoogde sectoren zijn de ministeries, lager en voortge zet onderwijs, hoger onderwijs, ge meenten, provincies, militairen, po litie en waterschappen. (pagina 5: 'Overheid mag zich niet v bemoeien met lonen') 19,20,21 en 22 september (zie pag32 De Iraakse ambassadeur in Den (VNG) vindt het "onbegrijpelijk" Haag, die gisteren op het ministerie dat staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) volgend jaar 43 mil joen gulden wil bezuinigen op stadsvernieuwing (waarvan overi gens 13 miljoen voor rekening van het departement van WVC komt). - De VNG schrijft dit in een reactie op de Miljoenennota. Algemeen wordt de noodzaak ge voeld om de verloedering van de I steden krachtiger te bestrijden, zo stelt de vereniging. Zij begrijpt daarom niet dat een kabinet dat "so- I ciale vernieuwing hoog in het vaan- del voert", de relatie daarvan met stadsvernieuwing niet onderkent. Ook het plan van minister Ritzen en zijn staatssecretaris Wallage de gemeenten te laten opdraaien voor de kosten van het grondgebruik voor scholen (volgend jaar gedeelte- I lijk en daarna helemaal), kan vol gens de VNG niet door de beugel. "Een fraaier voorbeeld van afwen- I teling kan men zich nauwelijks voorstellen: schrijft zij. "Wrang" noemt de VNG het dat het rijk de afslankingsoperatie van zijn ambtenarenapparaat stopzet, terwijl de gemeenten hun perso neelsbestand nog steeds moeten in krimpen. van buitenlandse zaken werd ont boden, kreeg te horen dat hij en de vijf andere diplomaten en tien niet- Van den Broek is de regering bereid om de Nederlanders die alles in Ku wayt hebben moeten achterlaten, fi nancieel te helpen als dat nodig is (Meer nieuws over de Golfcrisis op pagina 7) óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts I 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement l 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285,50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1