'Vangstverbod nekslag voor visserij' Waterschappen treden uit anonimiteit Dales wil schuilplaatsen bij hoogbouw schrappen Scholieren vaker betrokken bij ongeval Kabeljauw dreigt delicatesse te worden Ambtenaren moeten auto laten staan (DuöüiruUis DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 PAGINA 19 DEN HAAG - De verplichting om schuilplaatsen bij flats te bouwen, lijkt zijn langste tijd te hebben ge had. In een brief aan het ministerie van VROM schrijft minister Dales (Binnenlandse Zaken) dat de richt lijn kan vervallen nu de ontspan ning tussen Oost en West doorzet. Een woordvoerder vaji de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft dit gisteren bevestigd. De ministeries van VROM en Bin nenlandse Zaken willen het bestaan van de brief bevestigen noch ont kennen. Sinds 1968 moeten volgens het zogeheten Schuilplaatsenbesluit de deuren, wanden en daken van de onderbouw van flats extra stevig worden uitgevoerd. Die bewoners kunnen daar dan hun toevlucht zoe ken bij een beschieting of een bom bardement. De Nationale Wo ningraad (NWR) klaagde dit week einde echter dat bijna niemand van het bestaan van deze voorzieningen Ook de VNG heeft de schuilplaat sen ter discussie gesteld. Ze deed dit nadat de gemeente Nijmegen bij haar had geklaagd over de kosten van de schuilplaatsen, en de belem mering die dat opleverde voor de sociale woningbouw. Nadat ze bij VROM en Binnenlandse zaken aan de bel had getrokken, kreeg de VNG kortgeleden een afschrift van de brief van Dales. Aktieweek voor de verkeersveiligheid getwijfeld aan het nut van de veilig heidsvoorzieningen, gezien de hui dige bewapening. Ook de RAVO, de Raad voor de Volkshuisvesting, trok drie jaar geleden de effectivi teit van de beschermingsmaatrege len in t wij tel. De NWR reageerde gisteren ver heugd op de brief van Dales. "Dit is uitstekend nieuws dat sneller komt dan we dachten," aldus een woord voerder. De verschillende instan ties vinden het Schuilplaatsenbe sluit niet alleen nutteloos, het legt ook technische en praktische be perkingen op aan woningbouw plannen. En het maakt die plannen duurder. Met name bij de sociale woningbouw, waar de financiële Scholieren in de leeftijd van 11 tot 13 jaar hebben een grote k ruimte toch al uiterst beperkt is, le- on9eya' betrokken te raken. Ouders wordt geadviseerd de vert de richtlijn dan ook steeds sch°°l samen met hun kinderen te verkennen. meer problemen op. LEIDEN - In heel Europa wordt in de eerste week van oktober een ac tieweek voor de verkeersveiligheid gehouden. Veilig Verkeer Neder land (WN) richt zich tijdens deze week speciaal op de schooljeugd van 11 tot en met 13 jaar. Zo wordt, in samenwerking met de NS en het streekvervoer, onder kinderen het blad 'Wegwijs Speciaal' verspreid. "Wij richten ons juist tot deze groep omdat uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat bij kinderen van deze leeftijd een piek in ongevallen is waar te nemen. Bovendien, jong geleerd is; oud gedaan", aldus B. Bertelsen van WN. Volgens Bertelsen is het puur toe val dat de week kort na de actie 'weer naar school' valt. Deze actie had tot doel schooljeugd en auto mobilisten aan het begin van het schooljaar te wijzen op. gevaren in het verkeer. "Deze Europese ver- keersveiligheidsweek vraagt aan dacht voor verkeersveiligheid in het algemeen en zou wat mij betreft het hele jaar door kunnen worden gehouden. De datum is geprikt door de initiatiefnemer, de Economische Commissie voor Europa, onderdeel van de Verenigde Naties. Wij heb ben daar geen zeggenschap over". Kinderen in de leeftijd van 11 tot en met 13 jaar hebben volgens WN een grotere kans om bij een ongeval betrokken te raken dan anderen. Dat komt omdat zij in die periode de overstap van het basisonderwijs naar het voortgezet onderwijs ma ken. De route die de kinderen moe ten maken naar de middelbare school is nieuw, meestal langer en dus gevaarlijker. Omdat de kinde ren verder moeten reizen krijgen zij ook te maken met nieuwe vervoer middelen en andere verkeerssitua ties. Het blad 'Wegwijs Speciaal' bevat behalve tips aan de kinderen over het veilig omgaan met verkeerssitu aties ook enkele pagina's voor de ouders. WN geeft er enkele belang rijke tips aan de ouders van kinde ren die voor het eerst naar de mid delbare school gaan. Zo wordt gead viseerd dat de ouders de nieuwe route samen met hun kinderen gaan verkennen. Essentieel is dat dat ge beurd op de manier zoals de kinde ren de route later zelfstandig zullen afleggen. Bertelsen: "Ook al is het school jaar al begonnen, het blijft zinvol om stil te staan bij de gevaren m het verkeer. Deze actie is als het ware een verlengstuk van de actie weer naar school". Milieuramp In de brief doet Dales de aanbeve ling om de richtlijnen voor schuil plaatsen 'aan te passen'. Verder stelt de minister voor om met VROM op korte termijn de nood zaak van verschillende maatregelen bij rampen opnieuw te beschou wen. Volgens de VNG-woord voer der komt dit er op neer dat Dales het Schuilplaatsenbesluit wil schrap pen, maar dat daarvoor in de plaats een nieuwe regeling moet komen die waarschijnlijk meer is toege spitst op milieurampen. Het schuilplaatsenbesluit was de laatste tijd aan veel kritiek onderhe vig, vooral vanuit de hoek van de woningcorporaties. Zo werd onder meer in kringen van de VNG, NCIV (Nederlands Christelijk instituut voor Volkshuisvesting) en de NWR Bonsai-expositie in Leidse Hortus LEIDEN - In de Oranjerie van de Hortus Botanicus wordt van 28 sep tember tot en met 7 oktober een ten toonstelling gehouden van Bonsai bomen. Deze expositie - de laatste overigens in het jubileum-jaar van de Hortus - is georganiseerd door de Nederlandse Bonsai Vereniging en laat een keur van deze boompjes zien. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, be halve op 3 oktober. Bonsai zijn boompjes die met een speciale manier van snoeien, en een zeer intensieve verzorging, klein worden gehouden. Met behulp van deze techniek kan bijvoorbeeld een esdoorn, die in de natuur meer dan 20 meter hoog kan worden, worden teruggebracht tot een 'plant' van zo'n 30 tot 50 centimeter hoog ter wijl de natuurlijke vorm van de boom behouden blijft. De boom pjes kunnen overigens zeer oud worden, en worden zelf overgeërfd van de ene eigenaar naar de andere. Een goede boom, die jarenlang ver zorgd is, doet in prijs niet onder voor een luxe personenauto. De exemplaren die op de exposi tie getoond worden, zijn opge kweekt door de leden van de de Bonsai-vereniging. Bovendien is er een aantal inzendingen van de bota nische tuin van de Vrije Universi teit van Amsterdam. KATWIJK Het instellen van een vangstverbod op kabel jauw heeft een versnelde sanering van de Nederlandse vis sersvloot tot gevolg. Vooral vissers die nu nog twijfelen of ze wel of niet moeten doorgaan, zullen gauw bereid zijn hun schip uit de vaart te nemen als er geen kabeljauw meer mag worden gevangen. Provincie Zuid-Holland: gebruik met 20 procent omlaag DEN HAAG - De provincie wil het aantal ritten dat haar medewerkers dagelijks met de auto aflegt, fors be perken. Om dat te bereiken, hebben Gepeputeerde Staten een zogehe ten vervoersmanagementsplan op gesteld. Dit plan moet ertoe leiden dat het aantal 'autokilometers' van de provinciale ambtenaren de ko mende tijd met 20 procent afneemt. Het voorstel maakt onderdeel uit van meer algemene plannen van de provincie om het autogebruik in Zuid-Holland terug te dringen. Om de ambtenaren uit hun auto's te krijgen, wil de provincie ieder van hen een 'persoonlijk reisadvies' geven. In dat reisadvies wordt reke ning gehouden met de afzonderlij ke reistijden, reisafstanden, de kos ten en uiteraard de mogelijkheden van de verschillende vormen van openbaar vervoer. Voordat het advies wordt uitge bracht, krijgen de ambtenaren gele genheid zich er over uit te spreken. Het is de bedoeling dat er een en quête wordt gehouden, waarin iede re betrokkene moet aangeven op welke manier hij of zij nu reist. De ambtenaren wordt bovendien ge vraagd welke altenatieven voor de auto ze zelf al zien en welke proble men deze alternatieven met zich meebrengen. De antwoorden van de enquuête 'worden verwerkt in het definitieve vervoersplan dat te gen de jaarwisseling wordt gepre senteerd. Dienstauto's Om het aantal autokilometers terug te brengen, wil de provincie een groot aantal alternatieven onder zoeken. In de eerste instantie denkt ze onder meer aan een korting op Openbaar Vervoer-kaarten. Verder worden maatregelen overwogen als het beperken van de parkeermoge- lijkheden en het bevorderen van het fietsgebruik en carpoolen. Het pro vinciebestuur hoopt uiteindelijk een ideale mix te vinden van alle verschillende mogelijkheden. Ze gaat er vanuit dat op die manier niet alleen het woon-werkverkeer kan worden teruggedrongen, maar ook het gebruik van de dienstauto's. Gedeputeerde Staten hebben in middels een adviesbureau - AGV - opdracht gegeven een ontwerp voor het provinciale vervoersmanage- mentplan op te stellen. Het provin ciebestuur streeft ernaar om zijn plannen zo veel mogelijk af te stem men met het vervoersplan dat het ministerie van Verkeer en Water staat voorbereidt voor zijn vestigin gen in Den Haag. Ook daarin wordt er van uitgegaan dat ambtenaren door hun auto te laten staan een aanzienlijkke bijdrage kunnen leve ren aan het milieubehoud. Die voorspelling doen voorzitter C. Haasnoot van de Vereniging van Schipperseigenaren in Katwijk en Jaap Tuyp, voorzitter van de Kleine Zeevisserij, uit Volendam. Zij rea geren hiemee op het komend advies van zeevisserijbioloog Boddeke van het Rijks Instituut voor Visserij On derzoek (RIVO) in IJmuiden. Tij dens de Visserijdagen in Bergen zei hij eind vorige week dat de visstand van kabeljauw en schelvis in de Noordzee dramatisch slecht is. Daarom is het enige biologische ad vies voor 1991, dat elke gerichte vis serij op beide soorten moet worden Gevolgen heeft dat wel. Tuyp stelt dat een vangstverbod op kabel jauw betekent dat 60 van de 85 vis serschepen noodgedwongen aan wal moeten blijven. Voor hen is er geen alternatief, dus hebben zij ook geen inkomsten. Voorzitter Haasnoot van de Ver eniging van Schippereigenaren zegt dat het advies 'als een bom' is inge slagen. Indien Brussel dit over neemt, is dat de 'nekslag' voor de rondvisserij. Haasnoot vertelt dat de vissers wekelijks 60 kisten kabel jauw mogen aanvoeren. "Vallen die weg, dan is het afgelopen. En niet alleen voor ons, maar ook voor de Engelse vissers die nog afhankelij ker zijn van kabeljauw dan wij. Er varen wat schepen die op schol en een beetje tong vissen. Maar het hoofdbestanddeel van de visvangst is kabeljauw en niet te vergeten wij ting". Vergadering Tuyp meldt dat de vissers het er niet zo maar bij laten zitten. Het RIVO, ambtenaren van het ministerie van landbouw en visserij en de vissers praten zaterdag over de heikele kwestie. Plaats van handeling is de visafslag in IJmuiden. Bij de Vereniging van Schippers eigenaren zijn acht rondvissers (vis serij op onder meer kabeljauw) aan gesloten. Haasnoot zegt te verwach ten dat enigen van hen financieel het loodje zullen leggen. De Volen- damse visser Tuyp voegt daar nog aan toe, dat het rijk geld beschik baar heeft om dertig schepen hun visactiviteiten op zee te laten sta ken. Lang niet genoeg om iedereen aan zijn trekken te laten komen. Haasnoot draait er niet om heen: de visserij op kabeljauw is slecht. "Maar dat de stand van zaken is zoals die nu wordt geschetst, nee, dat hadden we niet verwacht. Er is jaren intensief op kabeljauw gevist. Wellicht té intensief anders is die si tuatie niet te verklaren. Zegje over- bevissing, dan mag je niet alleen naar de Nederlandse vissers kijken, maar ook nadrukkelijk naar de En gelsen. Ik weet wel dat er de laatste twee jaar niet veel is gevangen". De Katwijker houdt nog geen re kening met een vangstverbod voor 1991. Een eventuele verhoging van het quotum sluit hij uit. Maar echt uitsluiten doet hij een vangstver bod niet. Op haring werd die ook af gekondigd en hield vervolgens zes jaar stand. Dus, denkt hij, waarom zou dat niet van kracht kunnen zijn voor kabeljauw en schelvis. Maar al les is afhankelijk van wat de biolo gen uiteindelijk adviseren. Om hun oordeel kun je niet heen, zegt Haas- Consument Jaap Tuyp heeft daar een andere mening over. "Je kan niet zo maar tegen een vissersvloot zeggen: stop er maar mee. Je hebt niet alleen te maken met de vissers, maar ook met de consument. Het zal er wel op uitdraaien dat er beperkt op kabel jauw en schelvis mag worden ge vist. Eigenlijk kan dat niet, omdat zestig kisten in de week een abso luut minimum is. Misschien kun je dat twee of drie jaar volhouden, lan ger niet. Zouden ze die zestig kisten halveren, dan valt er voor de visser niet meer te leven". "Gevolg? In de eerste plaats kan er dan niet meer gericht op kabel jauw worden gevist: het wordt een bijvangst. En dat leidt ertoe dat deze vissoort voor de consument praktisch onbetaalbaar wordt. Dan wordt het een delicatesse. Voor de handel is 'ie dan niet meer aantrek kelijk. Nu maakt de kabeljauw nog veertig procent van de omzet van een viswinkel uit. Ik denk dat deze mensen ook wel even hun zegje wi- len doen alvorens er een definitief oordeel over een vangstverbod wordt geveld". Nieuwe buslijn Leiden-Voorhout LEIDEN - De NZH neemt maandag 24 september een nieuwe buslijn tussen Leiden en Voorhout in gebruik. De nieuwe lijn 61 ontsluit de Voorhoutse wijk Oosthout en rijdt alleen in de ochtend- en avondspits. De bestaande lijn 60 blijft zijn hui dige route rijden door Voor hout. Lijn 92 tussen Haarlem en Noord wijk wordt gewijzigd in Voorhout en Sassenheim. De nieuwe route loopt via Oosthout en de Rijksstraatweg van en naar Sassenheim. Oosthout heeft daarmee een directe ver binding met Sassenheim, Haar lem en Noordwijk. Leidse studenten krijgen geldprijs LEIDEN Drie studenten van de Leidse universiteit en twee van de Vrjje Universiteit van Amsterdam (allen geneeskunde) krijgen ieder tweeduizend gulden uit het Hippo crates studiefonds. Zij krijgen de geldprijs omdat ze vóór hun docto raal examen bijzonder wetenschap pelijk onderzoek hebben gedaan. De prijs wordt vrijdag overhandigd. De Leidse studenten zijn me vrouw A.C. Schrier en de heren R. J. van Houten en M.A. Klein Breteler. Mevrouw Schrier onderzocht de kwaliteit van leven onder CARA- patiënten (astma, emfyseem, chro nische bronchitis). Zij keek naar wat patiënten met deze kwaal nog kunnen en wat er nog aan kan wor den verbeterd. Van Houten onderzocht wat er in het bot met calcium (kalk) gebeurt na toediening van bepaalde midde len. De derde Leidse student. Klein Breteler, probeerde antwoord te vinden op de vraag welke diagnosti sche waarde elektro-acupunctuur volgens de methode van de Duitse arts Voll heeft. Volgens hem zou dat wetenschappelijk gezien geen waarde hebben. Mevrouw Barbé uit Amsterdam deed onderzoek naar een onderdeel van het afweersysteem van het li chaam en mevrouw Schieveld ging aan de slag met de ct-scan (compu- ter/tomograafl. De Amsterdamse studente ging na of de scan een rol kan spelen bij prostaatkanker. Met name om het gebied te bepalen dat moet worden bestraald en de hoe veelheid bestraling die nodig is om de kanker effectief te bestrijden. Voortaan ook plaats voor milieuaktivisten in hoogheemraadschap DEN HAAG/LEIDEN (GPD) - Glasnost in de waterschappen. Eeuwen lang hebben dijkgraven, hoogheemraden, watergrafen en andere functionarissen in betrek kelijke stilte hun waterstaatkun dige werkzaamheden kunnen verrichten. Thans doen de water schappen er alles aan om uit de anonimiteit te raken. Half okto ber wordt in de Tweede Kamer de ontwerp-waterschapswet behan deld. Op dat moment gaat ook een grootscheepse campagne van start om het werk van de water schappen meer bekendheid te ge ven. Nederland telt op dit moment 125 waterschappen. Staatsrechte lijk zijn zij alle gelijk, maar in.de praktijk zijn de verschillen groot. Zo zijn er waterschappen die zich louter en alleen bezighouden met waterkering, ofwel; zorgen dat la ger gelegen land achter duinen, dijken en kaden niet overstroomt. Daarnaast zijn er de waterschap pen die zich vooral met de water kwaliteit bemoeien en zorgdra gen voor voldoende schoon op pervlaktewater. Andere hebben ook nog beheer van land- en vaar wegen in hun portefeuille. Het hoogheemraadschap van Rijn land overigens behartigt al deze zaken. In pogingen het voor buiten staanders veelal ondoorgrondelij ke werk van de waterschappen toegankelijk te maken, willen ambtenaren en bestuurders van de waterschappen hun werk nog wel eens terugbrengen tot 'de ba sis', namelijk: droge voeten. Zij betogen dat zonder het roemloze werk van gemalen en sluizen tweederde deel van Nederland permanent onder water zou staan. De strijd tegen het water is zo oud als Nederland zelf. Taken Inmiddels is deze karakterisering enigszins achterhaald, want in de afgelopen decennia is het taakge bied van de waterschappen be langrijk uitgebreid. Vooral sinds de jaren zeventig is het accent steeds vaker komen te liggen op bewaking van de kwaliteit van het (oppervlakte)water. In de af gelopen twintig jaar is al meer dan een miljard gulden geïnves teerd in de bouw van zuiverings installaties. En dienen zich voort durend nieuwe problemen aan, zoals de aanpak van verontreinig de waterbodems en verwijdering van fosfaten en nitraten uit het water. In de strijd tegen deze steeds gecompliceerder problemen heb ben bestuurders van de water schappen tot nu toe in relatieve bestuurlijke rust kunnen werken. De besturen van de waterschap pen werden volgens het principe 'wie betaalt, die bepaalt' voor een niet onbelangrijk deel gedomi neerd door vertegenwoordigers uit de agrarische wereld. Met de invoering van de nieuwe water schapswet (vermoedelijk in 1992) zal dat gaan veranderen. Een van de onderdelen van de 2 wet geldt namelijk de uit breiding van het aantal mensen dat waterschapsbelasting moet gaan betalen. Straks zullen ook niet-eigenaren van onroerend goed (huurders en pachters) be lasting moeten betalen maar ook in het bestuur van een water schap zitting kunnen nemen. De provincies zullen in een regle ment wel blijven vaststellen wel ke categorieën belanghebbenden in het bestuur zitting kunnen ne men en in welke verhouding. Zo zal het straks mogelijk worden dat bij voorbeeld plaatselijke milieu-groeperingen in de water schapsbesturen terecht komen. Overigens wordt niet verwacht dat met de komst van dergelijke 'nieuwlichters' de bestuurlijke rust in de waterschappen wordt doorbroken. Water stroomt van boven naar beneden en niet van links naar rechts, zo is een gevleu gelde uitdrukking in water- schapsknngen. Of zoals mr. C. Th. Smit, directeur van de over koepelende Unie van Water schappen, het uitdrukt: "De eer ste taak van de waterschappen zal de waterstaatszorg blijven en niet de zorg voor natuur en milieu. We blijven een lichaam met een be perkte taak. Wel zal in de nieuwe wet die taakomschrijving voor al le waterschappen uniform wor- Aanslag De burger zal straks steeds meer met de waterschappen van doen krijgen, al was het alleen maar via een belastingaanslag. Nu al beta len de burgers met de verontreini gingsheffing mee aan het kwali teitsbeheer. Straks moet iedereen meebetalen aan de kosten van waterkering en het op het juiste peil houden van het water. De hoogte van het te betalen bedrag is afhankelijk van de waterstaat kundige situatie in het gebied. Om de betrokkenheid van de burgers bij het werk van de wa terschappen te vergroten wordt de volgende maand een waar pu blicitair offensief begonnen. De NOS-rubriek Van Gewest tot Ge west besteedt vanaf 10 oktober een vijfdelige serie over het werk van de waterschappen onder de titel: van droge voeten tot schoon water. Op zaterdag 6 oktober hou- derï alle waterschappen in het he le land een open dag. Gemalen, sluizen, zuiveringsinstallaties, molens en ook de vaak schilder achtige kantoren van de water schappen zijn die dag voor ieder een vrij toegankelijk. Ook het Hoogheemraadschap van Rijnland zet die dag zijn deu ren wagenwijd open. De vijf zui veringsinrichtingen in het Rijn land-gebied, in Gouda, Katwijk, Leiden-noord, Haarlem-Schalk wijk en Velsen kunnen die zater dag door iedereen worden bezich tigd. Ook de gemalen, onder meer in Wassenaar, zijn vrij toeganke lijk. Medewerkers van Rijnland zorgen voor de nodige toelich ting. Zodra de wet van kracht wordt zullen volgens Rijnland-voorlich- Het gemeenlandshuis van het hoogheemraadschap Rijnland aan de Breestraat in Leiden. De 'vesting van weleer'vet de deuren open. (foto ter J. van den Hoek in elk geval de huurders en pachters duidelijk worden voorgelicht over hun nieuwe rechten en plichten. "We hebben nog geen vast omlijnd plan voor de m, nier waarop we de voorlichting estalte gaan ge ven. In elk geva zullen ook wij wat meer uit de inonimiteii tre den Honderd jaar geleden stond er in de krant: Te acht uren ongeveer had gisteravond alhier in de Bakker- steeg nabij den Vliet, een op stootje plaats, als gevolg van het naschreeuwen door eenigie jon gens van een beschonken per soon, J. geheten. J. achtervolge de knapen zo goed en zo kwaad als dat ging en gaf te kennen hen te willen ranselen, welke kennis geving medewerkte tot het doen samenloopen eener groote me nigte belangstellende personen. Men wilde J. naar huis gelei den, maar zijn leuze was: „ik ga nog niet naar huis!" Daarop leg de hij zich op den grond neder. Ten slotte kwamen een paar po- litie-dienaars toesnellen. Zij til den J. van den grond op, legden hem met behulp van eenige jonmgens op den wagen en ver wijderden hem uit de Bakker- steeg, waar het zeer druk u>os ge worden, hem brengende naar het bureel van politie. Er zullen kurken helmhoe den ter beproeving naar Indie worden gezonden en de nieuwe beschrijving van kleeding en uitrusting van het Indische leger zal moeten wachten op de uit komsten van die beproeving. Vijfentwintig jaar geleden: Het gemengde huwelijk In de loop van volgende week wordt een pauselijke uitspraak over het gemengde huwelijk ver wacht, zo wordt van gewoonlijk betrouwbare zijde in Rome ver nomen. In november voig jaar heeft het concilie kort gesproken over de mogelijkheid de strenge bepa lingen van de RK Kerk ten aan zien van het gemengde huwelijk te verzachten. Met grote meer derheid besloten de bisschoppen de kwestie aan de Paus over te laten. Verwacht wordt, dat de pauselijke uitspraak slechts weinig concessies zal bevatten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19