Economisch tij kan op keerpunt komen Kans op nieuwe bezuinigingsronde WERKLOOSHEID Minima half procent vooruit Staatsschuld kost 43,5 miljard rente en aflossing Kabinet wil meer aardgas aan buitenland verkopen 1989 1990 1991 1992 1993 Planbureau: gevaren in binnen- en buitenland DEN HAAG (GPD) Het gevaar is reëel dat de succesvolle economische ontwikkeling van de laatste jaren aan haar eind zal komen. Om dat te voorkomen zal op velerlei gebied grotere discipline en bereidheid tot aanpassing noodzakelijk zijn. Dit stelt het Centraal Plan Bureau (CPB) in de Macro Economische Verkenning (MEV) voor 1991. De economische groei zal komend jaar terugvallen naar 2,75 procent. Dat is een procent minder dan dit jaar. Op zich is dat volgens het CPB, na drie jaar van uitbundige groei, Vrijwel onvermijdelijk en hoeft dit verschijnsel dus geen bron te zijn van extra zorg. De Golfcrisis zorgt echter voor grote onzekerheden. In de MEV is het planbureau er van uitgegaan dat de olieprijs dit jaar op 25 dollar per vat (van Ï59 li ter). om in 1991 terug te zakken naar gemiddeld 20,5 dollar. Het CPB heeft echter ook gekeken naar de gevolgen van een olieprijs van 30 dollar per vat en het effect van een eventuele lagere waarde van de dol lar in 1991. Nu is binnen alle bereke ningen voor volgend jaar uitgegaan van een dollarkoers van 1,75 gul den. Het Planbureau heeft ook be keken wat de gevolgen zijn van een dollarkoers van 1,60 gulden. Een hogere olieprijs en een lagere dollarkoers hebben beide tot gevolg dat prijzen stijgen, investeringen te rugzakken, de produktie daalt en de werkgelegenheid afneemt. De eco- verwachten dat geleerd is van de in is verwerkt. Daarnaast bestaat fouten gemaakt bij de eerdere olie- zorg over de stijgende rente. Die is crises en dat, mede gelet op het be- nu 8,75 procent terwijl het kabinet tere weerstandsvermogen van de rekent met 6 procent in de meerja- economie, een adequate reactie rencijfers. thans mogelijk moet zijn", aldus de Naast een stijging van de cao met MEV. Volgens het CPB zal het wel 3,25 procent (ambtenaren 2,5 pro een "drastische wijziging in het psy- cent) voorziet het CPB een eenmali- chologisch klimaat" vergen aange- ge loonstijging (uitkering) van 1,5 zien burgers, door de goede gang procent voor werknemers in de be- van zaken in de laatste jaren, eerder drijven. Bij ambtenaren zal deze be- gewend zijn geraakt aan verbete ring van inkomens en voorzienin gen dan aan pijnlijke aanpassingen. Loonstijgingen Een risico van binnenlandse oor sprong noemt het CPB de loonstij- perkt blijven tot 0,5 procent. Met prijsstijgingen van 2,5 procent zal de koopkrachttoename over de hele linie op gemiddeld 0,5 procent uit komen. Werkloosheid Door de terugval in economische nomische groei kan met 0 75 pro- economische en sociale doelstellin- gingen. Gerekend wordt nu op een groei neemt het aantal banen met te vervullen vacatures drijven de lo- meer geld uitgeven (in 1991 2,75 pro- nen bovendien op. Daarnaast be- cent. dit jaar 4 procent). De toename staat het risico dat de afgesloten in bedrijfsinvesteringen wordt ge- cao's met trendvolgers (semi-over- halveerd: van 7 procent dit jaar naar heid), waarin een hogere loonstij ging is voorzien (3,5 tot 4 procent), als trendsettend gaan gelden. "Vele DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 jaar 43,5 miljard gulden aan rente en landse aandeel loopt de laatste tijd aflossing en dat zal volgend jaar op lopen tot 47,6 miljard, zo blijkt uit de begroting van het ministerie van snel op. De regering wil niet tege moetkomen aan de wens vanuit de beleggingswereld om de staatsle- financiën. Zelfs als de regering ningen te indexeren aan de inflatie. slaagt in haar doelstelling om het fi nancieringstekort met een half pro cent per jaar terug te brengen, blij ven de rentelasten stijgen. Inmiddels is de staatsschuld op gelopen tot 70 procent van het na- Onderzoek Minister Kok van financiën wil nog voor het eind van dit jaar duidelijk heid over de oorzaken van een te genvaller bij de belastinginkomsten tionale inkomen (alles wat alle Ne- van 1,7 miljard gulden. Een in op- derlanders bij elkaar verdienen). De dracht van de minister gestart on- noodzakelijk en de economische jaar, zonder aanwijsbare reden, 1,5 groei maakt dat mogelijk. Dit kan niet voorkomen dat eind 1993 de staatsschuld zal zijn opgelo- miljard gulden minder binnen is ge komen. In het onderzoek zal onder meer pen tot 73 procent van het nationaal naar de volgende zaken gekeken inkomen. Blijft het financieringste kort na 1994 steken op 3,25 procent, dan daalt de staatsschuld nauwe- worden: opzet ramingen belasting inkomsten, relatie tussen inkom stenbelasting, loonbelasting en ven- lijks. Als de rente op het huidige ni- nootschapsbelasting, interne werk- veau blijft stijgen de rentelasten tot wijze bij de belastingdienst (correc- 5,75 procent van het nationaal inko- tie op aangiften, tempo in het opleg- men. Nu is dat 5,25 procent. De gen van aanslagen), ontwikkeling overheid moet hoe dan ook blijven van aftrekposten, eventuele antici- lenen op de kapitaalmarkt. Die fi- patie op de belastingherziening vol- nancieringsbehoefte bedraagt dit gens Oort, aangiftegedrag van be- jaar 42,7 miljard gulden en zal vol- lastingplichtigen. gend jaar uitkomen op 43,8 miljard Ondanks de tej gulden. minister Kok dit j; De staatsleningen worden steeds inkomsten van 137,4 miljard gul- minder opgenomen door pensioen- den. Voor 1991 zijn de belastingop- fondsen, banken en particulieren in brengsten geraamd op 147,5 miljard ons land en steeds meer door bui- gulden, een toename van 10,1 mil- tenlanders. Naar schatting is nu 23 jard gulden. cent terugvallen. "Of men dergelij ke effecten als dramatisch wil kwa lificeren is een kwestie van smaak", zo merkt het CPB op. Als er alert wordt gereageerd, onder meer bij de loonontwikkeling en bij het be grotingsbeleid van de overheid, kan de schade beperkt blijven tot een tijdelijke terugval van de economi sche groei. gen zijn gebaat bij een geringere loonstijging dan 3,25 procent. He laas wil dit niet zeggen dat daarop ook werkelijk kan worden gere kend", meent het CPB. Het planbureau wijst tevens op ri sico's binnen de overheidsfinanci ën. Vooral de uitgaven voor arbeids ongeschiktheid en ziekte kunnen wel eens hoger uitvallen dan nu 3,5 procent. Investeringen in wo ningen zakken verder terug: met 7 procent, na een daling met 6 pro cent dit jaar. De produktie in de ondernemin gen neemt nog met 2,75 procent toe, een procent minder dan dit jaar het geval was. De export groeit met 5,75 procent, de invoer met 5 procent. Nederland zal daardoor meer Kok: meer dan normale onzekerheid in miljoenennota DEN HAAG (GPD) Indien nodig Miljoenennota aangekondigde 'tus- zal het kabinet nog.dit najaar nieu- senbalans' waarbij het kabinet de fi- binnenkrijgen via de handel dan het we bezuinigingen afspreken voor nanciële speelruimte voor de perio- "Degenen met een optimistische voorzien, aldus het CPB, omdat de levenshouding mogen overigens trend van de afgelopen jaren er met De Vries haalt de bezem door de uitkeringen DEN HAAG (GPD) - De komende jaren wil minister De Vries van soci ale zaken gebruiken voor een grote schoonmaak in de uitkeringen. De sociale zekerheid moet meer de aard krijgen' van een inkomensga rantie voor wie het echt nodig heeft. Wie kan werken wordt verplicht werk te zoeken. Dat moet ook be sparingen opleveren op de uitgaven aan uitkeringen, die nog altijd 34 miljard bedragen op een totaalbud get van 36,5 miljard. De Vries wil de bezem er stevig doorhalen: na jaren van stijgende uitgaven wil hij nu naar een duide lijke trendbreuk. Volgend jaar wordt 187 miljoen bespaard op de sociale zekerheid. Daartoe gaat hij onder meer uit van een besparing op het aantal arbeidsongeschikten die 100 miljoen moet opleveren, waarvan nog niet duidelijk is of die haalbaar is. Een aantal maatregelen ter voorkoming van de wao-gang en subsidie voor bedrijven die gedeel telijk arbeidsongeschikten in dienst nemen moeten daaraan bijdrageh. Maar het effect daarvan is nog onze ker. De Vries is er echter van over tuigd dat 'iedereen zich inzet voor vermindering van het aantal wao- ers (thans 835.000 mensen)'. De Vries zoekt zijn besparingen op de sociale zekerheid verder in het verlagen van de uitkering voor schoolverlaters tot het niveau van de studiebeurs. Dat levert een be sparing op van 74 miljoen gulden op Een nieuwe berekening van de land uit gaat: het netto overschot op 1991. Minister Kok (financien) heeft de betalingsbalans stijgt daardoor dit bekend gemaakt bij de presenta- tot meer dan 20 miljard gulden. Dit tie van de Miljoenennota 1991. Het beslag van belastingeh en premies op elke verdiende gulden (de collectieve lastendruk) ligt vol de 1992-1994 vaststelt. Kok duidt de gend jaar op 52,9 procent, 0,2 pro- financiële problemen voor de jaren cent meer dan dit jaar het geval is. jaar is dat overschot nog 16,5 mil jard. De ingreep staat los van de in de x 1000 500 1990: vermoedelijk 1991: raming 1987 1988 1989 1990 1991 Financiën blij met populariteit 'gouden' vijfje DEN HAAG (GPD) De spaar potten in Nederland lijken vol te zitten met vijf guldenmunten. De vraag naar de goudkleurige vijfjes is zo groot dat 's Rijks Munt er in 1991 maar liefs 40 miljoen bij moet slaan. Ter ver gelijking: het aantal rijksdaal ders en guldens dat volgend jaar geslagen wordt, is slechts een tienvoud daarvan. Het ministe rie van financiën is blij met de hamstering van vijfjes. De pro duktie van de muntstukken le vert de schatkist 24 miljoen gul den extra op. Als bijzondere uitgifte voor 1991 koos het muntbedrijf voor een zilveren vijftig gulden munt ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van Koningin Beatrix en Prins Claus. Ook wordt er volgend jaar weer een gouden dubbele dukaat uitgege ven, naast de gebruikelijke jaar set met 'circulatiemunten'. na 1991 als 'groot' aan. Volgens Kok is de Miljoenennota opgesteld met 'een meer dan nor male onzekerheid'. Desalniettemin meende hij dat het kabinet er goed uitgekomen is. "Ik ben tevreden", Het niveau blijft wel onder de in het regeerakkoord neergelegde grens vsn 53,6 procent. Of dat in 1994 ook nog het geval is, is de vraag. Vol gens Kok bestaat daarover enige onzekerheid. Bij de start van het ka- 1 kun- aldus Kok. "We liggen op koers. Het binet werd er nog op gerekend dat schip van Staat stoomt met volle kracht vooruit, alleen komen we nu in wat woeliger water". Het financieringstekort van de rijk komt in 1991 uit op 4,75 procent, gelijk aan de bij de start van het ka- Problemen zijn er ook bij de ren te. In de cijfers zit al een tegenvaller van 1,9 miljard gulden verwerkt, ontstaan nu de rente geen 6 maar 8,75 procent beloopt in 1990 en 1991. Voor de jaren na 1991 is een ren testand van 6 procent in de cijfers opgenomen. Is de rente dan hoger, dan ligt de tegenvaller ook hoger, zo erkent Kok. Het gaat dan om een bedrag van ongeveer 2 miljard gu- len extra. Uit de Miljoenennota Over de hele kabinetsperiode ge- meten nemen de rijksuitgaven, on- blijkt danks bezuinigingen, toe met 23,8 voorts dat de rijksuitgaven volgens miljard gulden. Een stijging de huidige inzichten in 1994 hoger -■ binet vastgelegde doelstelling. In zullen uitkomen dan eerder voor- 1994 zal het tekort uitkomen op 4,25 zien. Het gaat dan om een bedrag 3,25 procent per jaar. De Staats schuld beloopt in 1991 totaal 47,6 - miljard gulden: 24,8 miljard gulden van 2,8 miljard glden. Ook de uitga- rente en kosten, 22,8 miljard gulden verkopen. Volgend jaar daarbij om 700 miljoen kubieke me ter extra. Dit blijkt uit de begroting van Economische Zaken voor 1991. het kwalitatief beter te maken. Andriessen heeft de Gasunie nu gevraagd de mogelijkheden voor extra gasexport serieus te onder- Ook in latere jaren zal er meer gas zoeken. Het gaat daarbij om de ex- DEN HAAG (GPD) De koop- der sterk dan verwacht. Uiteinde kracht van gezinnen met kinderen, lijk wordt de premie met 42 gulden die nu op het minimum zitten, gaat verhoogd naar 228 gulden. volgend jaar met een half procent de uitkering voor omhoog. Alleenverdieners met een alleenstaande met een modale uit- kering (tot 35.000 gulden bruto) werknemers-verzekeringen levert gaan er q,2 procent op achteruit ook nog eens 80 miljoen op, even veel als de herziening van de werk loosheidswet. Daar staan onder meer tegenover een extra verhoging van de kinder- bijslag voor in totaal 41 miljoen (op schaffen, wordt het verlies met -1,7 verzacht tot -0,2. Verder wil De Vries niet gaan, omdat alleenstaan- De verbetering in koopkracht den een 'grotere welvaart' hebben een deel bereikt door dan alleenverdieners. een extra verhoging van de kinder bijslag voor het eerste kind met 14 gulden. Dat komt bovenop een al eerder afgesproken stijging met 55 Ouderen zijn er volgend jaar alle- gezellen dat zijn er in Nederland boven de 27 jaar twee miljoen is haar niet ontgaan. De minister heeft in een bijlage zijn deskundigheid als ex-weten schappelijk hoofdmedewerker van de Erasmus-universiteit (economie) erbij gehaald. Wie met hem in dis cussie wil over zijn opvattingen zal alles moeten weten van de methode Barten, de methode Nicolson, de Rekenkundige Methode en de Bud getverdelingsmethode en bij alter- lopend tot 52 miljoen in de jaren guiden. Verder stijgt de 'nominale' daarna), alsmede de 100 miljoen die de gemeenten extra krijgen voor het toekennen van bijzondere bij stand. Het extra geld is vooral be doeld voor kosten om weer aan het werk te komen, zoals scholing of werkervaring. Komend jaar wordt overigens 10.5 miljard gulden uitge geven aan bijstandsuitkeringen. Door de koppeling van minimum loon en uitkeringen aan de lonen, kost de sociale zekerheid volgend jaar 100 miljoen meer. De bezuiniging op de subsidies ter waarde van 2.1 miljoen gulden is gevonden in het op termijn afschaf fen van de Jeugdspaarwet en een bezuiniging op het Jeugd Werk Ga rantieplan (1 miljoen). Sociale zaken en werkgelegenheid premie voor de ziektenkosten min- Aantal banen voor vrouwen groeit vrij rap DEN HAAG (GPD) De werkgele genheid onder vrouwen stijgt twee keer zo snel als het gemiddelde. Daarbij gaat het niet alleen om deel tijdbanen van minder dan 20 uur. Ongeveer 50 procent heeft een baan A van meer dan 20 uur per week. Z« maal iets beter af, dank zij een veria- natief onderzoek 'empirisch objec- ging van de standaardpakketpolis tieve methoden' moeten volgen, met 363,60 per jaar voor alleenstaan de bejaarden en 727,20 voor gehuw den. Ziekenfonds-patienten blijven overigens goedkoper uit. Al eerder was besloten de bejaarden dit jaar een eenmalige vakantietoeslag van 50 gulden (plus 0,25 procent) te ge ven om koopkrachtverlies te voor komen. De verschillen tussen de inko mens onderling worden niet ver groot of verkleind. Dit ondanks de problemen die De Vries heeft met het in zijn ogen te geringe verschil tussen uitkeringen en salarissen. Vooral op het minimumniveau zijn de verschillen uiterst klein, zodat het zelfs kan voorkomen dat een al leenverdiener er iets op achteruit en leidinggevende banen. In juni van dit jaar waren 132.000 werkloos. De helft daarvan is langer dan een jaar werkloos. In 1990 komen er naar verwachting 100.000 banen bij. De Vries heeft vermeden om de 'erschillen te laten oploper het verschil tussen sociaal i mumloon gering is, waardoor egn aantal groepen financieel in een las tig parket komen. "Je zit in een las tige klem, waardoor we de status quo maar hebben gehandhaafd", al- Het aantal vrouwen dat minder dus De Vries, dan een jaar werkloos is, blijft con- Staatssecretaris Ter Veld zweeg stant. Jaarlijks melden zich teveel bij de uiteenzetting van de minister, meisjes en vrouwen op de arbeids- Tegen journalisten die b?ar van te terv geheel opgenomen te voren vroegen of zij hier achter staat, verwees zij naar de minister. Die gaat hier immers over. Dat WD en PvdA in de Tweede Kamer juist blijvend wat extra's willen voor vrij- worden. Overigens gaat meer dan de helft van het aantal nieuwe ba nen (110.000 per jaar) naar nieuwko mers. 3 procent meer hoe zeg men dat? DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil vakbonden en werkgevers ertoe overha len de stijging van de cao-lonen in 1991 te beperken tot 3 procent, een gelijke loon stijging als dit jaar. In vrijwel elk stuk wordt er, op een andere manier, over ge sproken. Enkele citaten: - "in ieder geval niet meer dan de 3 procent die nu voor 1990 wordt ver wacht". Minister Kok in de Miljoenen- - dat de contractloonstijging vol gend jaar die van 1990 niet te boven gaat". Inleiding hoofdpunten van rege ringsbeleid 1991. - dat de ontwikkeling van de con tractlonen niet uitgaat boven die van 1990". Minister Andriesstn bij de Macro Economische Verkenning 1991. - een versnelling in de contract loon-ontwikkeling in 1991 in vergelijking met 1990 te voorkomen". Minister De Vries (sociale zaken) in een notitie. - "De opgaande lijn in de lonen van 1990 kunnen we niet gewoon doorzet ten". Minister Kok (financiën) in een in- - een beroep op de sociale part ners deze (de contractloonstijging, red.) in ieder geval te beperken tot drie pro cent". Minister Kok in de Miljoenennota. Veel woorden om hetzelfde te zeggen. Maar of het helpt? Hoogovens en DSM spekken EZ behoorlijk DEN HAAG Veel geld gaat Economische Zaken steken in 'bedrijfsgericht' technologiebe leid (een miljard gulden) alsme de 40 miljoen in de scheeps bouw in tot 1995. Minister An driessen kan dit alles doen door dat Hoogovens leningen ver vroegd aflost (570 miljoen gul den) en er extra ontvangsten zijn uit onder meer casino's en het chemieconcern DSM. De bewindsman ziet zelfs kans om 346 miljoen gulden bij te dragen aan vermindering van het financieringstekort. De uit gaven worden in de hele rege ringsperiode beperkt met 825 miljoen gulden en hebben be trekking op tal van posten. Voor toeristisch beleid is ruimte vrij gemaakt binnen de begroting en daarvoor is volgend jaar 75 mil joen gulden beschikbaar. Het midden- en kleinbedrijf (mkb) ondervindt volgens mi nister Andriessen weinig gevol gen van de Golfcrisis. Het be steedbare inkomen zal in het mkb volgend jaar met 6,5 pro cent toenemen. Dat is 0,5 pro cent minder dan dit jaar. Het aantal banen in het mkb blijft toenemen, dit jaar met 60.000, volgend jaar met ongeveer 40.000. Andriessen bepleit in zijn be groting de invoering van een overzichtelijke belasting voor ondernemerswinst. Hij heeft zijn hoop hierbij gevestigd op de commissie-Stevens die volgend jaar een advies uit moet brengen over een verdere vereenvoudi ging van het belastingstelsel. de grens overgaan. De behoefte aan land stijgt vooral omdat dit delijk milieuvriendelijke brandstof port van meer gas, en het verlengen in het buiten- van bestaande exportcontracten met enkele jaren. Op zich stijgen de gasbaten voor is. Landen als Noorwegen, Sovjetu- de overheid al door de Golfcrisis, nie en Algerije zijn grote leveran- Voor volgend jaar rekent An- ciers in Europa. De traditionele afnemers van Ne derlands aardgas - Duitsland, Bel gië en Frankrijk - richten zich steeds meer op andere leveranciers. De Gasunie voert nu een studie uit om samen met het Noorse Statoil een nieuwe transportleiding van Noorwegen naar ons land aan te leg gen. Volgens de minister is het cc^m- mercieel aantrekkelijk om meer gas driessen op inkomensten van 6 mil jard gulden uit gasverkopen. In 1992 is dat een vrijwel gelijk bedrag, in de jaren daarna zakken de baten naar gisteren 5,4 miljard gulden per jaar. Stijgende energieprijzen beteke nen met alleen meer aardgasbaten, maar kunnen ons land ook in de problemen brengen. Minister An driessen wil ervoor waken dat de fouten van de jaren zeventig wor- te verkopen, en bestaande contrac- den herhaald, "het zou beslist on- ten voor gasexport te verlengen. Van de andere kant moet Neder land ook proberen het gas voor ons land te sparen. Bovendien is het gas uit het Groningen-veld van zulk verstandig zijn om de stijgende energiekosten eenzijdig op de ren dementen van de bedrijven af te wentelen", waarschuwt de be windsman.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12