Defensie-uitgaven 1,3 miljard lager Mes in voordelen bijzonder boven openbaar onderwijs 'PLO straffen voor steun aan Irak' Ter Beek laat op nieuw beleid wachten Antillen krijgen geen projecten maar mensen In 1991 641 miljoen gulden meer naar EG RIJKSINKOMSTEN RIJKSUITGAVEN Pronk houdt kruit even droog PAGINA 10 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1990 DEN HAAG (GPD) De defensie-uitgaven zullen in 1991 met 2,3 procent dalen, een ge volg van het besluit van de nieuwe CDA/PvdA-coalitie om volgend jaar één procent te snoeien op het budget. Bij dat bedrag (700 miljoen gulden) blijft het niet, omdat Defensie ook nog voor 600 miljoen bijdraagt aan de opvang van de prijsstijgingen en de bezuiniging waar alle departementen voor worden aangeslagen. i/CtAfif Of '7% KIM» VÊVS Minister Ter Beek (defensie) meldt in zijn begroting voor 1991 weinig nieuws. Alles staat in het teken van wachten op de Defensienota, die rond de jaarwisseling moet ver schijnen. In die nota wil de be windsman nieuwe plannen voor de Nederlandse krijgsmacht schetsen met de bijbehorende prijskaartjes. Ter Beek beperkt zich nu dan ook tot een herhaling van reeds beken de bezuinigingsmaatregelen. De landmacht moet voor 1991 het meest inleveren: ruim 366 miljoen. De luchtmacht wordt voor bijna 160 miljoen aangeslagen en de marine komt er het best af met een bezuini ging van ruim 113 miljoen gulden. Voor de marine worden slecht acht (in plaats van tien) mijnenve gers gebouwd om de 11 verouderde schepen van de Dokkumklasse te Defensie vervangen. In 1996 worden vier van van munitie en de exploitatiekosten de tien fregatten van de Kortenaer- kan worden bespaard, klasse vervroegd uit de vaart geno- De kosten van de verdediging van men, waaardoor nu op de aanschaf de Nederlandse Antillen en Aruba kunnen met tien procent worden verminderd en het korps mariniers moet 300 niet-operationele man- schaDDen inleveren. De exploitatie kosten kunnen verder omlaag door het aantal squadrons maritie me patrouillevliegtuigen te vermin deren van drie naar twee: het aantal vliegtuigen blijft daarbij gehand haafd. Waarschuwingstijd In de periode tot 1995 houdt Defen sie nog eens 65 miljoen over, omdat Nederland uit het internationale fregattenproject NFR-90 is gestapt. Over een vervanger voor het be voorradingsschip Poolster wordt vooral met Spanje overleg gevoerd. Ook voor de vervanging van de ge leide wapenfregatten Tromp en De Ruyter wordt naar internationale samenwerking gestreefd. Bij de landmacht kunnen bespa ringen plaatsvinden omdat de waar schuwingstijd voor een aanval uit het oosten aanzienlijk is verlengd. De Nederlandse eenheden in de Bondsrepubliek worden vanaf vol gend jaar teruggehaald naar Neder land en reizen alleen in bijzondere gevallen weer naar de Bondsrepu bliek reizen. Over de verbetering van de Leopard I-tank en de aan schaf van een bewapende helikop ter voor de landmacht wordt in de Defensienota een besluit genomen. Het aantal aan de NAVO aange boden F-16 jachtvliegtuigen wordt met ingang van 1993 teruggebracht van 162 naar 144. Omdat de ver plichting van de NAVO ondier in vloed van de verlengde waarschu wingstijd is bijgesteld, kan de lucht macht het aantal vliegers per vlieg tuig verlagen. Dat komt goed uit, want er bestond een tekort aan jachtvliegers. De F-16 moet meegaan tot het jaar 2010. Vooral de elektronica dient aangepast. Over de vervan ging van de Fokker 27 door een^n- der transportvliegtuig moet in de Defensienota een en ander te lezen staan. Een deel van de besparingen haalt Defensie uit de vermindering van personeel. De komende vijfjaar ^wordt het aantal personeelsleden met 15 procent verminderd. Voor 1991 is daar al rekening mee gehou den: naar verwachting bedraagt de vermindering volgend jaar twee procent. Pas in 1997 zal de 15 pro cent vermindering helemaal zijn verwezenlijkt. DEN HAAG (GPD/ANP - Het be leid om de Nederlandse Antillen een volkenrechtelijke onafhanke lijkheid te geven wordt stop gezet. Nederland is er de afgelopen tien jaar niet in geslaagd om de Antillen zelfstandiger te maken. De Antillen hebben bovendien te kennen gege ven bij het Koninkrijk te willen blij ven behoren in soort Gemenebest. Dat staat in de begroting voor Ne- derlands-Antilhaanse en Aru baanse zaken. Het nieuwe beleid is gericht op autonomie van de eilan den voor wat betreft hun eigen re gionale zaken. Nederland wil daar om af van de projecthulp. In de af gelopen dertig jaar heeft deze hulp- vorm de autonomie van de Antillen alleen maar ondergraven. Nederland stuurt dan ook vooral personeel, bij voorbeeld voor het opzetten van een' kapitaalsdienst. De eilanden hebben nu veel moeite een verantwoord afschrijvings- en reserveringsbeleid te voeren voor infrastructurele investeringen. In de nieuwe staatkundige structuur blijft de financiële en personele kracht van Nederland onmisbaar, zo wordt erkend. Economie Het economisch herstel van de Ne derlandse Antillen blijkt zich ook het afgelopen jaar te hebben voort gezet. Het Internationale Monetaire Fonds spreekt de verwachting uit dat de economie zich ook in de ko mende jaren goed zal ontwikkelen. De voortgaande daling van de in komsten uit de offshore en de ver wachte stijging van overheidsuitga ven, onder andere door hogere sala rissen in de onderwijssector en ver hoging van het minimumloon, on derstrepen de noodzaak van verde re bezuinigingen in de overheids sector. Daarbij kampt Curacao nog steeds met een forse werkloosheid van tenminste 21 procent. Aruba blijft het economisch goed doen. Het tekort op de lopende re kening van de betalingsbalans van 50 miljoen Arubaanse guldens, kon meer dan volledig worden gecom penseerd door een overschot op de kapitaalrekening van 86 miljoen. De toeristische sector, de belang rijkste inkomstenpost van het ei land, zal eind 1991 over 7000 hotel bedden beschikken. Dat betekent wel dat als Aruba de huidige bezet tingsgraad wil handhaven, er in '91 twee maal zoveel toeristen (700.000) moeten worden aangetrokken dan in '89. DEN HAAG (GPD) Nederland moet in 1991 rekening houden met een extra afdracht aan de Europese Gemeenschap van 641 miljoen gul den. Dat blijkt uit de begroting van het ministerie van buitenlandse za ken. De verhoging van de Neder landse afdracht is een direct gevolg van een tussentijdse bijstelling van de financiële vooruitzichten van de EG. Uit de Miljoenennota blijkt dat de verhoging te wijten is aan een op waardering van de Ecu, de Europe se rekeneenheid, die niet meer op twee gulden en dertig cent wordt gesteld, maar drie cent hoger. Bo vendien is afgesproken dat het Ne derlandse aandeel aan de EG-be- groting stijgt van 4,3 naar 4,5 pro cent. Buitenlandse Zaken verwacht de komende jaren een verdere bijstel ling van de financiële vooruitzich ten van de EG, waardoor het Neder landse aandeel nog zal stijgen. Vennootschapsbelasting Vermogensbelasting Omzetbelasting Invoerrechten Bijzondere verbruiksbelastin Accijns op olieprodukten Accijns op tabak Accijns op alcohol Diverse accijnzen Belasting op rechtsverkeer Motorrijtuigenbelasting [Financieringstekort 20.880 Onderwijs en wetenschappen Sociale zaken en werkgelegenheid Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer Defensie Welzijn, volksgezondheid en cultuur Verkeer en waterstaat Economische zaken Financiën Ontwikkelingssamenwerking Justitie Binnenlandse zaken Landbouw, natuurbeheer en visserij Buitenlandse zaken (excl .ontwikkelingssamenwerking) Antilliaanse zaken Algemene zaken 14.947,0 14.205,9 12.059,7 9.078,4 3.701.8 4.404.3 5.737,1 3.900.9 4.187,0 3.087.4 1.066.5 Huis der koningin 11,4 Hoge colleges van staat 208,3 Nationale schuld 24.792,7 Provinciefonds 1.165,2 Gemeentefonds 14.589,9 Afdracht aan EG 6.641,0 Rijkswegenfonds 1.628,9 Mobiliteitsfonds 202,8 Fonds investeringsreken i g 675,0 Diversen 1.745,4 Ritzen stuurt bedrijfsleven nota beroepsonderwijs DEN HAAG (GPD) - Nu PLO-lei- der Yasser Arafat zich vierkant ach ter de Iraakse president Hussein heeft opgesteld, moet de EG af stand nemen van de palestijnen. Mi nister Van den Broek (buitenlandse zaken) wenst dat alle EG-lidstaten, ook Nederland, zich buigen over een 'heroriëntatie' van de opstelling tegenover de PLO. De Golfcrisis heeft Israel daaren tegen in een benauwde positie ge bracht, wat reden moet zijn om dat land een steuntje in de rug te geven. In de begroting van Van den Broeks ministerie wordt nauwelijks inge gaan op de huidige situatie in en rond de Perzische Golf. De ontwik kelingen volgen elkaar zo snel op, dat "een substantiële analyse in dit stadium niet wel mogelijk is", zo staat in de memorie van toelichting te lezen. De minister gebruikt dan ook am per één pagina om de situatie in het Midden-Oosten te beschrijven en besluit met de mededeling dat de regering „te gelegener tijd nadere mededelingen zal doen". De be windsman constateert wel dat de crisis de toenadering tussen Oost en West heeft versneld en dat de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties daardoor eindelijk functioneert zoals gewenst. Europa is niet immuun voor ont wikkelingen zoals die in het Mid den-Oosten, meent de minister. Maar een gemeenschappelijke vij and als Hussein blijkt andere lan den te verenigen. Mocht het belang van de Veiligheidsraad ook in de toekomst blijven bestaan, dan DEN HAAG (GPD/ANP) - Surina me krijgt volgend jaar 25 miljoen gulden minder aan ontwikkelings geld. Omdat het onmogelijk is pro jecten te vinden voor een bedrag van 200 miljoen gulden, heeft minis ter Pronk (ontwikkelingssamen werking) besloten dat bedrag te ver lagen tot 175 miljoen gulden. Zon der lange termijnplanning van de Surinaamse overheid ziet de minis ter "geen zinvolle mogelijkheden voor investeringen" in dat land. Dat blijkt uit de begroting van het ministerie van Ontwikkelingssa- Ontwikkelings samenwerking menwerking voor 1991. Voor hulp aan ontwikkelingslanden is vol gend jaar ruim 400 miljoen gulden meer beschikbaar dan dit jaar. Mi nister Pronk (ontwikkelingssamen werking) besteedt dat extra- geld vooral voor zijn 'speerpuntpro gramma's'. het milieu, de positie van vrouwen, stedelijke armoede en onderzoek en technologie. De stijging van het budget tot een totaal van ongeveer 6,5 miljard gul den in het jaar 1991 is overigens geen verrassing. In het regeerak koord is namelijk afgesproken dat 1,5 procent van het nationaal inko men wordt besteed aan ontwikke lingshulp. Doordat het nationaal in komen is gestegen, gaat de begro ting van Ontwikkelingssamenwer king dus automatisch mee omhoog. Het is duidelijk dat minister Pronk zijn kruit droog houdt voor zijn beleidsnota voor de negentiger jaren. De nieuwe plannen presen teert Pronk pas overmorgen onder de naam "Een wereld van verschil". De nieuwe programma's zullen de duurzame armoedebestrijding, het voornaamste doel van de Neder landse ontwikkelingshulp, een nieuwe impuls geven, hoopt Pronk. Eén tipje van de sluier licht Pronk vast op: hij trekt volgend jaar 25 miljoen uit ter compensatie van de hulp die Oosteuropese landen voor heen aan de Derde Wereld gaven, maar die gesneuveld is door de re cente politieke en economische om wentelingen. Via dit nieuwe pro gramma (West-Oost-Zuid geheten) kunnen bijvoorbeeld mensen uit ontwikkelingslanden in Oost-Euro pa een opleiding volgen. Pronk wil bij de besteding van het ontwikkelingsgeld meer overla ten aan particuliere organisaties. Cebemo. Hivos, Icco en Novib krij gen volgend jaar een bedrag van 366 miljoen tegen 331 miljoen gulden dit jaar. Op het moment besteedt Pronk zes procent van zijn budget aan medefinancieringsorganisaties. Vanaf volgend jaar zal dat percenta ge elk jaar met 0,25 toenemen, zodat in 1994 structureel 7 procent van het budget daarvoor beschikbaar is. Pronk verwacht dat ook de 'zach te' leningen aan ontwikkelingslan den het komende jaar extra geld zullen vergen. Werd Ontwikkelings samenwerking daar in 1990 nog voor 226 miljoen aangeslagen, voor 1991 is het maximale bedrag op 420 miljoen gulden gesteld. Voor activi teiten die het milieubeheer in ont wikkelingslanden ten goede ko men, wordt in 1991 125 miljoen gul den uitgetrokken. Dat bedrag zal jaarlijks met 50 miljoen verhoogd worden tot 275 miljoen in 1994. een gemeenschappelijke buiten landse politiek van de EG, dan wordt de Westeuropese Unie, het militair samenwerkingsverband van de Europese NAVO-landen, van minder belang. Op het ministerie van buitenland se zaken eist het Golf-conflict alle aandacht op. Het verenigde Duits land is wat naar de achtergrond ver dwenen. Maar Van den Broek is wel gelukkig dat vóór het uitbreken van het conflict in de Golf nog werd ge regeld dat het herenigde Duitsland lid van de NAVO en EG zou zijn. Turkije Voor Turkije kan het optreden van Hussein overigens nog een gunstig effect hebben. Het land wordt door de overige NAVO-lidstaten nu ge zien als een 'frontlijnstaat' met de status die daarbij behoort. Ook de Turkse wens tot de EG toe te treden kan op een betere ontvangst reke nen. Op Griekenland, dat zicht ver zet tegen een Turks lidmaatschap, wordt steeds grotere druk uitgeoe fend de halsstarrige houding te la ten varen. Eerst dient wel nog de kwestie-Cyprus geregeld te wor den: de Turken bezitten immers het noorden van dat eiland. Van den Broek toont zich in zijn Memorie van Toelichting, die als vanouds niet veel meer bevat dan een fors stuk geschiedschrijving, optimistisch over diverse ontwape ningsonderhandelingen. Naar ver wachting kan een verdrag inzake vermindering van strategische wa pens (START) binnenkort tot aan zienlijke reducties leiden. Nog dit jaar wordt ook een ak koord verwacht over vermindering van conventionele wapens en strijd krachten in Europa (CSE). Ook over de nucleaire wapens voor de korte dracht zullen binnenkort onderhan delingen starten, waarbij wat Van den Broek betreft vergaande ver minderingen kunnen worden afge sproken. De minister verwacht dat de Con ferentie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (CVSE) de ko mende jaren een steeds belangrij ker rol zal vervullen. De CVSE biedt het enige forum waar Oost en West elkaar regelmatig op politiek ni veau kunnen ontmoeten. Van den Broek wil dat de 35 landen van de CVSE (alle Europese landen exclu sief Albanië, de Verenigde Staten en Canada) vaker bijeen komen, bij voorbeeld tweemaal per jaar. DEN HAAG (GPD) - Minister Rit zen (onderwijs) wil het mes zetten in het vergoedingenstelsel voor het bijzonder lager- en speciaal onder wijs. De bewindsman vindt het on billijk dat "de kassa bij het bijzon der onderwijs automatisch gaat rin kelen als er een ruit sneuvelt bij de openbare school". Met de opbrengst van deze maat regel (oplopend tot 145 miljoen in 1994) kunnen de aanvangssalaris sen in het onderwijs omhoog. Voor volgend jaar heeft de bewindsman 67 miljoen beschikbaar om het vak van leraar en onderwijzer weer aan trekkelijk te maken. Dat bedrag loopt op tot 294 miljoen in 1994. Ritzen en Wallage zullen de vak bonden voorstellen om het geld te besteden aan de aanvangssalarissen van jonge leraren, aan de stagebege leiding van aankomende leraren, aan taakverlichting van de school directies en aan het introduceren in het onderwijs van een 'sabbatsver lof. In 1991 bezuinigt Ritzen ruim 1 miljard gulden. Dat bedrag loopt op naar 1,6 miljard in 1995. De bespa ringen zijn nodig om te voorzien in de groeiende vraag naar onderwijs. Maar ook om ruimte te creeëren voor nieuw beleid. Bedrijven Dat het bedrijfsleven belang heeft bij goed beroepsonderwijs moet ook een financiële vertaling krijgen, vindt de bewindsman. Vandaar dat hij het bedrijfsleven in 1991 een re kening presenteert van 145 miljoen. Daarvan wordt komend jaar 55 mil joen gedekt door het ministerie van economische zaken. Ritzen zelf be zuinigt 70 miljoen op het beroeps onderwijs en het leerlingwezen. In tegenstelling tot eerdere be richten komt er géén extra geld voor de bovenbouw van de mavo, havo en het vwo. Minister Ritzen en staatssecretaris Wallage verwach ten daar juist besparingen te kun nen boeken door een grondiger se lectie van jongeren die een havo of atheneum-diploma willen behalen. Een betere selectie moet ertoe lei den dat leerlingen minder omwe gen maken en sneller hun diploma halen en dat bespaart Ritzen geld. Nog dit najaar presenteert het mi nisterie een actie-plan om de havo uit het slop te halen. Het aantal drop-outs moet worden terugge drongen en de aansluiting pussen voortgezet- en hoger onderwijs ver beterd. Het leeuwedeel van de besparin gen bereikt Ritzen met het onder brengen van de studieleningen in een apart fonds. De andere ingre pen in de' studiefinanciering wor den op verzoek van de Tweede Ka mer ietwat verzacht. Het restant aari besparingen sprokkelt Ritzen bij een door te korten op de vergoedin gen aan het hoger onderwijs, zowel de universiteiten als het hoger be roeps onderwijs. Hoeksteen "Wij zijn ons ervan bewust dat een aantal van de gekozen versoberin gen de Staten-Generaal voor moei zame afwegingen plaatst", schrij ven Wallage en Ritzen in de Memo rie van Toelichting op hun begro ting. Het automatisme waarmee alle extra onkosten die het openbaar on derwijs maakt ook worden vergoed aan het bijzonder onderwijs, wordt veelal gezien als de hoeksteen van de onderwijsvrijheid. "Laten we er geen doekjes om winden", "erkent Wallage, "voor het CDA is dit pijn lijk". Minister Ritzen benadrukt echter dat 't voorstel de steun heeft van de CDA-bewindslieden in het kabinet. De gaten in de onderwijsbegro ting zijn nu zo goed als gedicht. In de begroting 1992, 1993 en 1994 zit ten nog gaten van ongeveer 200 mil joen. De bewindslieden benadruk ken dat het onderwijs zelf en de man/vrouw voor de klas zijn ontzien bii de bezuinigingsplannen. Studiebeurzen Ritzen en Wallage kondigen aan dat zij tegemoet zullen komen aan de bezwaren van de Tweede Kamer te gen enkele voorstellen die zij deden in de Heroriënteringsnota over de studiefinanciering. De bewindslieden zijn definitief bereid om het bedrag dat studenten tijdens het eerste jaar van hun stu die moeten lenen te verlagen. Zij denken daarbij aan een bedrag, op jaarbasis, van 500 gulden. De aan vullende beurs, die studenten bo venop hun basisbeurs en studiele ning kunnen krijgen, wordt met eenzelfde bedrag verhoogd. In de latere jaren van de studie wordt de lening juist hoger en de aanvullen de basisbeurs lager (in beide geval len 225 gulden per jaar). Minister Ritzen besteedt in het Wetenschapsbudget voor 1991 ex tra aandacht aan natuurweten schappelijk en technologisch on derzoek, milieu en duurzame ener gie. Andere prioriteiten zijn een ver sterking van het maatschappelijk draagvlak voor wetenschap en tech nologie, een goed opgeleid weten schappelijk topkader en deelne ming aan internationale onderzoek projecten. Voorts wil de bewinds man de discussie over ethische vraagstukken rond het wetenschap pelijk onderzoek stimuleren. De regering geeft het komende jaar slechts 8 miljoen gulden meer uit voor wetenschappelijk onder zoek. Voor 1991 stelt zij een bedrag van 4,73 miljard gulden beschik baar. Door de bijdragen van het be drijfsleven zullen de totale uitgaven voor wetenschappelijk onderzoek in 1991 met 2,8 procent stijgen tot 11,8 miljard gulden. De in Neder land gevestigde multinationale on dernemingen nemen van de 6,6 mil jard gulden die het bedrijfsleven uitgeeft, 87 procent voor hun reke ning.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10