Werkpaarden van het water'oude glorie Eigen doucheik ben verwend Ontmoetingsruimte in Warmond bepleit Alkmaarse club winnaar zwemmarathon Wassenaar Warmondse Schippertjesdagen trekken veel publiek WARMOND - Geert Hendriks- ma raakt zichtbaar van zijn stuk als hem wordt gevraagd de charme van een authentieke sleepboot uit te leggen. "Het is oude glorie, een stuk nostalgie", probeert de penningmeester van de stichting Werkgroep De Sleepboot en kijkt wat hulpe loos naar zijn vrouw Betty. "Het is de hang naar het verleden en de rust die er van uitgaat. Het is niet zo jachtig", schiet zijn gade te hulp. Warmond maakte afgelopen week einde kennis met een nieuw water sportevenement. de Schippertjes- dagen. Belangstellenden konden zaterdag 40 originele oude sleepbo ten bekijken die lagen afgemeerd in de Warmonder Leede. Behalve de komst van de sleepboten was er een nautische vrijmarkt, een viswed strijd en een zeilrace (zondag). De meeste aandacht ging echter uit haar de grote en kleine krachtpat sers die in de de Warmondse haven voor het publiek wat van hun kun nen tonen. De stichting Werkgroep De Sleepboot was dit weekeinde in Warmond aanwezig op uitnodiging van het Comité Warmondse Schip pertjesdagen. De club telt 900 dona teurs en 371 leden die daadwerke lijk in het bezit zijn van een haven- of riviersleper. "Sleepboten onder de 300 pk zijn voor bedrijven niet meer aantrekkelijk. De boten die op de nominatie staan om te worden gesloopt worden door liefhebbers opgekocht en zoveel mogelijk weer in de oude staat teruggebracht. We proberen ze dan in de vaart te hou Belangstellenden konden zaterdag 40 oude sleepboten bekijken die lagen afgemeerd in de Warmonder Leede. den". Hendriksma, tegenwoordig veermeester bij Rijkswaterstaat in IJmuiden, heeft net zoals vrijwel al le andere liefhebbers een scheep vaartverleden. Hij werkte vroeger als machinist bij de Vereniging voor Algemene Scheepvaartbelangen (VAS) in Amsterdam. "De ijsbreker waar ik toen op heb gevaren heb ik komen waar het een drukte van be- opgekochten nu woon ik ook op het lang is. Veel dagjesmensen verga- schip". pen zich aan de oude, maar niet ver- gane glorie,'die met 40 stuks ruim is De ijsbreker heeft Hendriksma vertegenwoordigd. "En dat is zelfs thuisgelaten; hij is met de nog niet voor de begrippen van de stichting geheel gerestaureerde sleper 'Tita- Werkgroep De Sleepboot heel erg nic' naar de Warmonder Leede ge- veel", vertelt een van de organisato ren van Schippertjedagen, Rien Streng. "Waar we op gehoopt heb ben is uitgekomen", constateert hij tot zijn genoegen. Prominent Zeker de oude Warmondse schip per Vredenborg (77) voelt zich met de komst van de slepers in zijn ele ment. "Ik ben op het water geboren, mijn vader was al schipper", ver haalt hij. Vredenborg zelf is in het bezit van een zeer authentiek bootje uit 1910 met de wel heel toepasselij ke naam 'Het Slepertje'. Daarmee heeft de Warmondse schipper al heel wat prominente figuren (zelfs van koninklijke bloede) mogen ver voeren. In de haven verleent Vre denborg allerlei hand- en spandien sten en de voor de (gisteren gehou den) zeilrace beschikbaar gestelde 'Warmondse Schipper Vredenborg- bokaal' is dan ook te zijner ere. "Toen ik werd gevraagd om mijn naam aan de bokaal te geven wilde ik eerst niet", zegt de schipper. Maar hij ging toch overstag. "Mijn vrouw begon een borreltje uit te schenken en dan weet je het wel. Toen heb ik die mensen maar een plezier gedaan". De Warmondse schipper gebruikt zijn sleper om anderen van dienst te zijn, de andere sleepbooteigenaren varen vooral voor het plezier. Op vallend is misschien dat deze wat dure vrijetijdsbesteding bedreven wordt door veertigers. Cees Duy- vesteijn (44), bloemenkweker van beroep en eigenaar van de HZ8 ('een eerlijk schip met karakter'), heeft daar wel een verklaring voor. "Als je jong bent en bezig met je broodwin ning kan je geen handenbinder als een sleepboot hebben. Zijn de kin deren eenmaal het huis uit dan komt er vanzelf tijd en financiële ruimte voor een hobby". Beleidsnota Stichting Welzijn Ouderen: WARMOND/SASSENHEIM - Er moet zowel in Warmond als in Sas- senheim een goede centrale ont moetingsruimte komen voor oude ren. Het is voor ouderen steeds be langrijker om de mogelijkheid te hebben om leeftijdsgenoten te kun nen ontmoeten en deel te nemen aan sociaal-culturele en educatieve activiteiten. Zo'n ruimte stimuleert onderlinge hulp en vrijwilligers werk. Dit stelt de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) in een concept-be leidsnota, waarin de stichting haar plannen bekend maakt. De SWO benadrukt het belang van een geschikte ontmoetings ruimte. Van belang is dat ouderen diverse keren per week, liefst dage lijks, ongedwongen naar zo'n cen trum kunnen gaan. Wellicht, zo schrijft de stichting, stimuleert een leestafel met kranten en tijdschrif ten de gang naar zo'n ruimte. In Warmond ziet SWO de ruimte, ge combineerd met een kantoorruim te, bij voorkeur in het centrum van het dorp. Daardoor is men voor acti viteiten niet langer uitsluitend aan gewezen op de 'Marïentehuizen'. De SWO wil een eigen ruimte hebben binnen een eventueel te bouwen multifunctioneel centrum. "Het is niet gewenst om dezelfde ruimte te moeten delen met andere leeftijds groepen", zo schrijft de stichting Ook in Sassenheim wordt een centraal gelegen ruimte onontbeer lijk genoemd. Hier is het verbeteren van de ruimte in de 'Kastanjehof voor het meer geschikt maken van activiteiten gewenst. Veel grotere groepen kunnen daar nu niet te recht. De stichting pleit ervoor om on derscheid te maken tussen activitei ten die mensen in staat stellen nieu we contacten te leggen en activitei ten die slechts kunnen worden ge zien als tijdverdrijf. De stichting ziet voor zichzelf een belangrijke taak bij de bevordering van het eer ste. Vooral op het gebied van oude- reneducatie valt nog veel te doen. SWO streeft naar een apart aanbod voor ouderen. "Het leertempo ligt lager in vergelijking met jongeren. Velen zijn ook niet meer gewend om te leren of hebben daar een heel andere visie op dan jongeren", zo merkt de stichting op. Openbaar vervoer SWO wil ook kijken naar andere middelen van vervoer. In Sassen heim bestaat al een zogeheten ver- voersgroep, bestaande uit vrijwilli gers. De stijgende vraag rechtvaar digt de verwachting dat in de toe komst problemen kunnen ontstaan. Daarom zal er naar andere vervoers mogelijkheden moeten worden ge zocht. Allereerst zal de stichting pleiten voor meer en beter openbaar ver voer. Een andere mogelijkheid is om afspraken te maken met taxi-be drijven. die ouderen tegen een gere duceerd tarief kunnen vervoeren. Het instellen van een 'belbus' of de aanschaf van een 'eigen' busje zal eveneens worden overwogen. De stichting wenst op het gebied van voorlichting nieuwe activitei ten te ontplooien. Gedacht wordt aan de uitgave van een eigen blad voor ouderen, waarvoor, gezien de hoge kosten, naar sponsors zal wor den gezocht. Met name in Warmond is gebleken dat de ouderen vinden dat zij onvoldoende op de hoogte zijn van bepaalde activiteiten en voorzieningen. Een ander belangrijk werkterrein vindt de stichting huisvesting en een veilige woonomgeving. In Sas senheim is er behoefte aan een 'woonwensen-onderzoek', zoals dat al eerder in Warmond heeft plaats gehad. MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 Bewoonster 'zusterflat' St. Elisabeth-ziekenliiiis Leiderdorp LEIDERDORP - Om op het balkon te komen moetje door het raam klimmen en telefoneren kan alleen beneden in de hal, 7 verdiepingen lager. De 'zusterflat' van het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp heeft een paar nadelen, maar Aletta Dingemans (24) is toch wel tevreden met haar woonruimte. Ze woont er bijna zes jaar. Overigens niet als leerling-verpleegkundige, maar als studente Duits. Twee deelneemsters aan de nachtelijke marathon wachten hun zwembeurt af en doen in de tussentijd aan 'body painting'. (foto Ellen Martens) INBRAAK - In een woning aan de Herenweg in Warmond is zaterdag ingebroken. Vier horloges en en nog onbekende hoeveelheid geld werden ontvreemd. De inbrekers sloegen een ruit van de garage in om binnen te kunnen komen. F ancy-fair VIOS Zoeterwoude brengt 10.000 gulden op ZOETERWOUDE - De fancy-fair van de Zoeterwpudse drumfanfare VIOS heeft afgelopen zaterdag en zondag ruim 10.000 gulden opge bracht. Daarnaast bracht de drum fanfare pastor S. van beurden een serenade aan de parochie op de Zuidbuurtseweg. De pastor vierde recentelijk zijn 50-jarig priesterjubi leum. Bromfietser licht gewond bij ongeval VOORSCHOTEN - Een 17-jarige bromfietser uit .Hoogmade raakte in de nacht van vrijdag op zaterdag licht gewond bij een ongeval in Voorschoten. De jongen kwam om streeks twaalf uur in botsing met een 46-jarige automobilist uit Zoe- termeer op de Papelaan-West m Voorschoten. De man reed op de se cundaire weg richting Wassenaar, de bromfietser kwam hem tege moet. De automobilist wilde ter hoogte van de Dobbeweg keren maar zag zijn tegenligger niet. WASSENAAR - Het Alkmaarse DAW/Sportline won in de nacht van zaterdag op zondag de zwemmara thon in het Wassenaarse Sterren- bad. Met een afstand van 60 kilome ter en 200 meter werd het vorig jaar gevestigde record met ruim twee ki lometer verbeterd. De poging om met alle deelnemende ploegen in een nacht de afstand Wassenaar-Pa rijs te zwemmen mislukte op het nippertje. Het Leidsendamse AZL werd op geruime afstand achter de winnaar tweede. De ploeg zwom een afstand van 56 kilometer en 950 meter. Der de werd het Zoetermeerse ZVZ, dat vorig jaar de marathon nog won met een nieuwe recordafstand van 58 ki lometer. Dit weekeinde kwam de ploeg niet verder dan 55 kilometer en 320 meter. Voor de zesde keer organiseerde de Wassenaarse zwemvereniging WZK het evenement. Behalve de winnaar en de thuisclub namen deze keer nog zeven verenigingen deel aan de marathon: DKD uit Lei derdorp, ZVZ uit Zoetermeer, ZCL uit Lisse, AZL uit Leidschendam, AZVD uit Assendelft, ZVN uit Noordwijkerhout en de Colum- biaan uit Voorhout. Nadat de Wassenaarse wethouder van sportzaken V.J.W. Wensveen zaterdagavond om 20.00 uur het startschot had gelost werd gepro beerd om voor acht uur 's ochtends gezamenlijk de afstand Wassenaar- Parijs te zwemmen. "Helaas is dat net mislukt", vertelt organisator mevrouw A. Eijs. "Halverwege de nacht kregen we problemen met de klimaatbeheersing, waardoor som mige zwemmers het een beetje be nauwd kregen". Uiteindelijk bleef de teller steken op een totaal gezwommen afstand van 472 kilometer en 465 meter. Daarvoor hadden de negen deelne mende ploegen ieder negentien zwemmers en zwemsters in het bad gebracht. "Het gaat eigenlijk niet om de prestaties", zegt Eijs. "Het hele jaar is iedereen altijd maar be zig met trainen en wedstrijden zwemmen, terwijl je hier de hele nacht mensen lekker ontspannen met elkaar ziet babbelen en kaarten. En het is mooi meegenomen dat in zo'n ontspannen sfeer ook nog goed kan worden gepresteerd". De marathon werd door enige honderden belangstellenden bijge woond. Alleen tussen twee- en vijf uur 's nachts zochten veel toeschou wers hun bed op. De voorzitter van de raad van beheer van het Sterren- bad, B. Henny, reikte zondagoch tend om half negen de prijzen uit. Het organiserende WZK behaalde met een gezwommen afstand van 54 kilometer en 35 meter een vijfde plaats. (foto llolvut) de mensen wonen, mensen met wie je normaal gesproken geen contact zou zoeken. Maar omdat je gezamenlijk woont gaat dat toch wel goed". Strenge huisregels zijn er niet. Vroeger was er nog wel een por tier bij wie je bezoek moest aan melden, maar deze functie is 'wegbezuinigd'. "In 1984 was dat nog het geval, een jaar later is dat afgeschaft. Maar die man deed toen ook al niet erg moeilijk. Offi cieel mocht je na twaalf uur 's nachts geen bezoek op je kamer hebben, maar in de praktijk lette hij er niet erg op. Dat was ook wel erg ouderwets". Bezoek van studiegenoten uit Leiden krijgt Dingemans overi gens niet veel. "Je moetje vrien den zelf opzoeken. Als je zegt dat je in Leiderdorp woont doen mensen toch vaak aslof dat het einde van de wereld is". Met Leiderdorp heeft de stu dente Duits zelf ook niet veel te schaften. Ze doet haar bood schappen in de Winkelhof, mur verder voelt ze zich nauwelijks verbonden met haar woonge- meente. "Ach ik vind het wel een lekkere gemeente om te wonen, hoor. Het is hier vrij groen en je zit net iets buiten de drukte van Lei den. En ik woon toch ook niet in een echte nieuwbouwwijk die te gen Leiden aan geplakt is". Aletta Dingemans: 'Leiderdorp is wel een lekkere gemeente om te wonen De woonflat was oorspronkelijk bedoeld voor personeel van het ziekenhuis, maar de belangstel ling van verpleegkundigen om zo vlak bij hun werk te wonen was nooit groot. Veel kamers bleven leeg staan. De directie besloot om het gebouw op te vullen met stu denten. Inmiddels bestaat bijna de helft van de bewoners uit stu denten van de Leidse universi teit, de Leidse Instrumentma- kersschool en de leerling-ver pleegkundigen van de Zoeter- woudse zwakzinnigeninrichting Swetterhage. "Er worden nooit advertenties gezet voor kamers in deze flat", zegt Dingemans. "Mensen komen hier via mond-tot-mond-reclame. Studenten kunnen zich op een wachtlijst latgn zetten, maar ver pleegkundigen gaan in principe voor". De Leidse studente beschouw de haar kamer in Leiderdorp eerst als een noodoplossing. Toen ze in 1984 met haar studie begon woonde ze nog bij haar ouders in Zeeland. Op en neer reizen was onmogelijk en een kamer van de stichting studentenhuisvesting was niet meteen beschikbaar. Dan maar naar Leiderdorp. Het ziekenhuis hanteert geen punten systeem, zoals bij de officiële stu dentenhuisvesting het geval is. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Dingemans had geluk. Ze kreeg een 'kamer op de ze vende etage toegewezen. Niet groot, maar wel voorzien van een eigen douche, wastafel en balkon. Keuken en toilet worden gedeeld met 15 andere bewoners. "We hebben maar drie gaspitjes, dus allemaal voor jezelf koken is bijna onmogelijk. Meestal eten we met elkaar. Dat is trouwens wel zo ge zellig ook". Willen de bewoners op het balkon zitten dan moeten ze door het raam klimmen. Heel onhandig natuurlijk, maar je raakt er aan gewend om over je bed heen naar buiten te klauteren. En als je daar geen zin in hebt kun je beneden in het zonnetje gaan zitten. "Er is een terras met een groot grasveld. Maar ja, dan moet je alles wat je nodig hebt mee naar beneden ne men". Dat alleen beneden getelefo neerd kan worden is ook wel een handicap. De telefoon is aange sloten op de centrale van het zie kenhuis en daardoor is het onmo gelijk vanaf de eigen verdieping te bellen. Zo maar iemand bellen om wat te kletsen is er niet bij. "Je telefoneert alleen voor het hoogst noodzakelijke. Soms moet je zes keer heen en weer lopen om te kij ken of de telefoon vrij is. En altijd kwartjes sparen. Eigenlijk zou je hier zo'n telefoon moeten hebben waar je een kaart in kunt stop pen". Dingemans is er inmiddels ach ter dat ze het niet eens zo slecht heeft getroffen. "Ik heb nog wel eens in Leiden naar een kamer uitgekeken. Maar een ruimte van dezelfde grootte is daar toch al gauw een stuk duurder. Ik betaal hier maar 270 gulden per maand. En dan kan ik nog gebruik maken van de sportzaal beneden en twee televisiekamers. Elke keer als in ik Leiden iets had gevonden zag ik toch de voordelen van deze fiat weer in. Eigen douche, lage huur, geen hospita, dan ben je toch ver wend. Al klinkt dat gek, want zo groot is het hier ook weer niet". Hospiteren Nieuwe bewoners hoeven niet, zoals in veel Leidse studenten huizen het geval is, te hospiteren. "We hebben geen enkele invloed op de samenstelling van de bewo ners op onze etage. Maar het heeft tot nu toe altijd goed geklikt. Ter wijl hier toch allerlei verschillen De rubriek 'Ongewoon' gaat over mensen die net iets anders wonen dan de gemiddelde Nederlander. Alternatieve woonvormen en an derszins opvallende onderkomens in de regio krijgen de komende weken aandacht. Vandaag de eerste aflevering uit een serie van zes. MAANDAG 17 SEPTEMBER Katwijk bijbellezing in de Oranjezaal, Voorstraat 72, aanvang 20.00 uur. gebedsdienst voor het Christelijk onderwijs in de Triumlatorkerk, Piet Heinlaan, aanvang 19.30 uur. Leiden psychometrische seance bij het Spiritisch Genootschap Leiden, zaal Lage Morsweg 14a, aanvang 20.00 uur. aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. Noordwijk vergadering van de Noordwijkse Vereniging van Postzegelverzame laars in hotel-rest.-Royal aan de Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Voorschoten orgel- en beiaardconcert Dorps kerk, Kerkplein, aanvang 19,45 uur DINSDAG 18 SEPTEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat. aanvang 20.00 uur. Katwijk sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, vam 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. openbare behandeling begroting bijbelstudie in aula van de LTS, Louise de Colignylaan. aanvang 19.45 uur. bridgen bij Bridgeclub De Brug, inschrijven tot 19.45 uur in De Ros kam, Rijnstraat. telefonisch spreekuur Belangen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 071-254654 WOENSDAG 19 SEPTEMBER Alphen leugdinstuif volleybal in gym- nastielokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Conmckstraat, van 16.30 tot 19.30 uur. Katwijk openbare behandeling begroting commissie VROM, aanvang 16.00 uur in het raadhuis. grote-mode-show in Tripodia. Hoornesplein, aanvang 19.30 uur van 10.30 tot 12.00 uur in he Stadsbouwhuis, Langegracht 72 kindervoorstelling Husse en de reus', door Circus Custers, aan vang 14 30 uur m Leidse Schouw burg dia-lezing over de resten van verdwenen spoorlijnen, verlaten stations, begroeide taluds en oude spoorwagons, aanvang 20.00 uur m de NZH-zaal, Rijnsburgerweg informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20 00 tot 21 00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. tel 121554 bijeenkomst Borstvoeding Bege leidingsgroep Leiden, aanvang 20.00 uur bij Marieke Pera. Heinde Davidsweg 63 (Stevenshof) Leiderdorp kennismaking met de bowls- spon bij Parabowls, 12 00-15.00 uur m sportcomplex De Does bridgen bij Bridgecentrum Lei derdorp, Bemhardstraat. aanvang 13.30 uur informatiemiddag over Vergeet achtigheid', Stichting Actieve Ge zondheidszorg, aanvang 14 00 uur m do Scheppmgskerk, Van Poel geestlaan Noordwijkerhout Country avond met optreden van Buck Owens, aanvang 20 00 uur in De Schelft, Maandagsewetermg Oogstgoost bridgen bi| DOS. aanvang 19.45 uur m hotel Het Witte Huis DONDERDAG 20 SEPTEMBER klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat. aanvang 14.00 uur Katwijk openbare behandeling begroting commissie ABZ (16 30 uur) en com. ZVE (19 00 uur) raadhuis

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9