LEIDSCH DAGBLAD N aj aar so verleg zal mislukken NODIG! SPERZIEBONEN EN GEHAKT FNV wil meer loonruimte dan drie procent: Nederlanders uit Kuwayt vertrokken Vuurpijl schiet het publiek in Bill Cosby verdient 't meest Brazilië maakt zelf plutonium Arbiter geeft fout toe Gorbatsjov: referendum over privé-grondbezit 'Golfbaan in Coupé-polder direct sluiten' ^DRUKKERIJ DELTAB ACH MAANDAG 17 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39346 Prijs fl. 1,35 Ook professionals op Olympische Spelen TOKYO (Rtr) - Het bestuur van het Internationaal Olympische Comité heeft in Tokyo besloten professionele sporters definitief toe te laten tot het evenement. De reglementen werden daartoe ge wijzigd. Volgens de nieuwe regels kan elke atleet meedoen die voldoet aan de normen die het nationale Olympi sche comité van zijn land heeft gesteld. "Een mijlpaal in de ge schiedenis van de Spelen", zei Willy Daume, aftredend bestuurs lid van het IOC. Honger bedreigt miljoen Etiopiërs NAIROBI (GPD) - In Etiopië's oostelijke provincie Hararge wor den ruim één miljoen mensen door hongersnood bedreigd. In een aantal gebieden is de afgelo pen maanden zo weinig regen ge vallen dat de oogst hier totaal dreigt te mislukken. Het Etiopi- sche hulp- en herstelcommissie schat dat vanaf nu tot aan het oogstseizoen van volgend jaar maandelijks 15.000 ton voedsel hulp nodig is om een massale hongersnood te voorkomen. In grote delen van de provincie zijn de kinderen al zwaar onder voed of hebben zijn open won den, malaria en schurft. Een groot aantal van hen zou inmiddels reeds zijn overleden als de Etiopi- sche regering niet vorige maand al was begonnen met het uitdelen van graan en bakolie. In de noordelijke provincies Eritrea en Tigre hebben ruim vier miljoen mensen al maanden te kampen met een ernstig gebrek aan voedsel. Droogte en de aan houdende burgeroorlogen zijn hiervan de oorzaak. In dit deel van het land wordt al jaren op gro te schaal voedsel uitgedeeld. Lubbers steunt Braks Tanker in brand DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers meent dat minister Braks niets te verwijten valt in de visserij-affaire en dus minister kan blijven. De premier zei dat vanmorgen tijdens een persconfe rentie. Volgens hem is uit de ver horen die de Kamercommissie voor visserij vorige week hield, zonneklaar gebleken dat de mees te aantijgingen niet zijn waarge maakt. Lubbers ontkende met zijn steun betuiging aan Braks politieke druk te willen uitoefenen op coa litiepartner de PvdA. (pagina 3: PvdA twijfelt over positie BAY CITY (AP) - Op de rivier de Sa ginaw in de VS is gisteren een tan ker met ruim 3 miljoen liter benzine na een explosie in brand gevlogen. De tanker stond vanochtend nog al tijd in lichterlaaie, omdat de brand weer door de grote hitte niet dicht genoeg bij kan komen om het vuur te blussen. De tanker was bij een raffinaderij bij Bay City aan het Huron-meer benzine aan het lossen, toen door nog onbekende oorzaak een explo sie ontstond. Achttien opvarenden raakten door de ontploffing ge wond, terwijl een persoon nog wordt vermist. DEN HAAG (ANP/GPD De kans is groot dat het najaars overleg tussen regering, werknemers en werkgevers mis lukt. Dat zegt FNV-voorzitter Stekelenburg. Hij is verbol gen over het feit dat het kabinet de loonstijging voor 1991 bij voorbaat wil beperken tot maximaal drie procent en wei gert concrete afspraken te maken. De FNV wil een loonstij ging van vier tot vijf procent. DEN HAAG/WASHINGTON (ANP/GPD) - De eerste groep Ne derlanders is vanmorgen met drie auto's vanuit Kuwayt naar de Iraak- se hoofdstad Baghdad vertrokken. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken'heeft dat vandaag meegedeeld. De groep wordt vanavond in Baghdad ver wacht. De reis duurt zo'n vijftien a zestien uur. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt na aankomst in de Iraakse hoofdstad mee om hoeveel Nederlanders het gaat. Verwacht wordt dat in de komende dagen een ruime meerderheid van de Neder landers die nog in Kuwayt verblij ven naar Baghdad reist. Zij geven daarmee gehoor aan de oproep van minister Van den Broek van buiten landse zaken naar de Iraakse hoofd stad te vertrekken. Van den Broek deed die oproep donderdag en her haalde deze, nu meer dringend, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Vóór het vertrek van de groep Ne derlanders vanmorgen bevonden zich 39 landgenoten in Kuwayt, on- Treinen vertraagd BRUSSEL (ANP) - Het treinver keer in België is vandaag, evenals vrijdag, door een staking van ma chinisten flink in de war gestuurd. De treinen van en naar Nederland rijden wel, maar reizigers moeten overstappen en rekening houden met vertragingen tot 2 uur. De sta king voor meer loon duurt in elk ge val tot 02.00 uur in de nacht van dinsdag op woensdag. Bewolkt en regen Half tot zwaar bewolkt en vooral later op de dag wat regen. Minimumtempe ratuur omstreeks 9 graden, middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Wes telijke wind, matig, aan de kust en op bet IJssclmeer in de middag toene mend tot krachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half tot zwaar be wolkt, van tijd tot tijd regen en veel wind. Middagtempcratuur dalend naar 16 graden aan het eind van de week. 24 PAGINA'S der wie ambassadeur Veling en een medewerker van de ambassade in Baghdad die het vertrek van de Ne derlanders begeleidt. De internationale druk op Irak is inmiddels opnieuw toegenomen. Westerse landen, de Arabische we reld en de Verenigde Naties ver sterkten in het weekeinde hun di plomatieke en militaire maatrege len tegen Saddam Hussein. De hui dige economische blokkade wordt mogelijk versterkt, terwijl wordt overwogen een luchtblokkade in te stellen. De Veiligheidsraad veroordeelde zondagnacht het binnendringen van diplomatieke missies in Ku wayt door Iraakse militairen. De Raad was bijeengekomen op ver zoek van Frankrijk, dat woedend is over de schending van zijn ambas sade. Daarnaast eiste de Raad de on middellijke vrijlating van alle gegij zelde buitenlanders. In een felle reactie op het binnen dringen van de ambassades besloot de Franse regering zaterdag nog eens 4200 parachutisten van het Vreemdelingenlegioen met tanks, vliegtuigen en helikopters naar het Golfgebied te zenden. Verder eisen de Fransen een nauwkeurige nale ving van de blokkade, ook voor het luchtverkeer. Er zijn al 9000 Franse soldaten in het gebied. In een ande re militaire zet vergroot Egypte zijn troepenmacht in de Golf met nog eens 15.000 man. Nu staan 5000 troe pen in Saudi-Arabië. Parijs heeft als vergelding voor het binnenvallen in de ambassade inmiddels 29 Irakezen het land uit gewezen. Het resterende ambassa depersoneel mag Parijs niet verla ten. In Rome heeft de complete staf van de Iraakse militaire attaché op dracht gekregen het land binnen tien dagen te verlaten. Iraakse di plomaten mogen niet verder dan dertig kilometer buiten Rome ko men. Iraakse soldaten hebben twaalf in Kuwayt ondergedoken Westduitse werknemers van Siemens gearres teerd en afgevoerd naar een onbe kende plaats. De Irakezen hebben zaterdag de grenspost Khafji tussen bezet Ku wayt en Saudi-Arabië opengesteld voor uitsluitend Kuwayters die het land willen verlaten. (Meer nieuws over de Golfcrisis op de pagina's 2 en 7) LEIDEN - De Romeinen waren evgn terug in Leiden. Een groep van zeven ruiters maakt een tocht langs de vroegere noordgrens van het Ro meinse rijk en deed gisteren Leiden en Katwijk aan. Hier lag vroeger het castellum Brittenburg, de meest noordwestelijke grensversterking op het Europese vasteland. Op het Schuttersveld werden de monstraties gegeven van Romeinse cavalerie-manoeuvres en aanvals- technieken. Het wapengekletter trok een paar honderd belangstellenden. Vanochtend vervolgden de 'Romei nen' hun tocht langs de oever van de Rijn, richting Alphen. (foto Henk Bouwman) Het najaarsoverleg is gepland voor 2 oktober, maar de FNV meent nu al dat het weinig kans van slagen heeft. Het kabinet gaat uit van een "van zelfsprekende matiging", maar stelt daar kennelijk niets tegenover, al dus Stekelenburg. Hij steunt voor zitter Schuller van de Bouw- en houtbond FNV, die dit weekeinde een looneis van vier tot vijf procent verdedigde. Op een bijeenkomst van kaderleden berekende Schuier dat de inflatie alleen al twee procent bedraagt. Daarboven zou één pro cent loonstijging moeten komen. Walesa kandidaat voor Poolse presidentschap WARSCHAU (AP) - Voorzitter Lech Walesa van Solidariteit heeft zich vandaag officieel kandidaat ge steld voor het Poolse president schap. De verklaring werd uitgege ven door het hoofdkantoor van Soli dariteit in de havenstad Gdansk. HILLEGOM Bij de afsluiting van de Oranjefeesten in Hillegom is gis teravond vuurwerk in het publiek gekomen. Een vrouw liep daarbij brandwonden op en moest daar voor worden behandeld door een plaatselijke arts. Auto's en voordeu ren in de omgeving liepen lichte schade op. Het vuurwerk werd afgestoken op de Jonkheer Mockkade. Omdat volgens de politie vermoedelijk een doos met lichtkogels was omgeval len, schoot een pijl horizontaal het publiek in. Hoewel de brandweer aanwezig was, hoefde zij niet in ac tie te komen. Verder moet volgens Schuller geld beschikbaar komen voor werkgele- genheidsmaatregelen als arbeids tijdverkorting en scholing. Het kabinet heeft niet duidelijk gemaakt waar het staat, stelde Ste kelenburg na afloop van de verga dering. Volgens hem heeft minister De Vries (sociale zaken) "een blinde vlek" voor de noodzaak om instru menten op te bouwen voor de groei van de werkgelegenheid. Het inzet ten van loonruimte voor meer ar beidsplaatsen acht hij voorwaarde voor een goed arbeidsvoorzienin- genbeleid. Alleen concrete afspraken over verbetering van werkomstandighe den en werkgelegeneheid kunnen leiden tot de gewenste beheerste loonstijging, aldus de FNV-voorzit ter. Stekelenburg vindt net als het kabinet dat de koppeling van lonen en uitkeringen gehandhaafd moet blijven. Het zou een oplossing kun nen zijn om de werkgevers onder druk te zetten. Nu lijkt het er vol gens hem op dat de werkgevers worden ontzien terwijl van de werk nemers een matiging wordt ver wacht bij de looneisen. Mogelijke afspraken over kwes ties als de arbeidsmarktpositie van etnische minderheden en het aantal arbeidsongeschikten zullen alleen zinvol zijn als die een duidelijke meerwaarde opleveren ten opzichte van al bekende en al afgesproken maatregelen. Volgens de FNV-voor zitter moet het ook in dit geval gaan over concrete en controleerbare af spraken, waarvan gunstige effecten zijn verzekerd. Dit weekeinde werd bekend dat het aantal arbeidsonge schikten het eerste half jaar van 1990 opnieuw is gestegen. In totaal nam hun aantal toe met bijna 17.000. In totaal hebben nu 861.500 mensen in Nederland een gehele of een ge deeltelijke arbeidsongeschikt heidsuitkering. Deze cijfers zijn be kendgemaakt door het secretariaal van de Sociale Verzekeringsraad. NEW YORK (UPI) - Acteur Bill Cosby verdiende de afgelopen twee jaar het meeste geld in de amusementswereld. Wereld wijde herhalingen van zijn 'Cosby Show5 brachten hem ge middeld 4 miljoen dollar per week in het laatje. Dat bericht te het Amerikaanse blad 'For bes' gisteren. Cosby nam de eerste plaats over van Michael Jackson, die in 1988 het lijstje aanvoerde. Jack son verdiende in 1988 nog 100 miljoen dollar, maar zag zijn in komen daarna afnemen doordat hij geen nieuwe platen uit bracht. Michael Jackson kreeg in 1989 nog 65 miljoen dollar binnen en moet dit jaar rondko men van 35 miljoen dollar. De Rolling Stones klommen van de 8ste naar de 3de plaats met verdiensten van 88 miljoen dollar in twee jaar. Hun stijging was te danken aan het succes van de plaat „Steel wheels" Filmregisseur en -producent Steven Spielberg mocht in zijn eentje 1 miljoen dollar minder incasseren dan de Stones met zijn vijven. De spieren van Syl vester Stallone ('Rambo') en Ar nold Schwarzenegger waren goed voor zo'n 60 miljoen dollar elk. Paul McCartney kan nog steeds riant leven van de op brengsten uit Beatles-liedjes. Op zijn rekening werd 45 mil joen dollar bijgeschreven. Julio Iglesias werd 44 miljoen dollar rijker. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. .«K^w ftVSfr. Sperziebonen, 1 QC 500 gram X.C.U Gehakt half-om-hatf, kilO Ir 500| kilo 1049 7.49 A OC 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. RIO DE JANEIRO (GPD) - Brazi lië kan na 15 jaar onderzoek zelf plu tonium voor kernbommen maken Het Instituut voor Kernonderzoek in Sao Paulo heeft dat verklaard. Brazilië heeft het internationale verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet ondertekend. Het plutonium wordt gewonnen uit thorium en cesium omdat de Brazilië niet beschikt over afge werkt uranium. Volgens admiraal Pinheiro da Silva van de marine zijn plannen voor 4 reactoren voor ura- niumproduktie in een vergevorderd stadium. De defensietop zegt plutonium te willen gebruiken om radarstations in het afgelegen Amazone-gebied van energie te voorzien. Kritische atoomgeleerden beweren dat zon- ne-energie veel goedkoper en veel veiliger is. Frans Houben geeft aan hoe het gebeurde. Ton Lokhoff vindt de strafschop een lachertje en Sabau en Metgod zijn boos. rtoto anfi "Het bankstel staat er nog", grapt Frans Houben, gisteren mikpunt van Feyenoord toen hij in de slotfase ten onrechte een strafschop gaf aan PSV, dat daardoor met een 1-1 gelijkspel ontsnapte uit de Kuip. Volgens de Limburgse arbiter had de Rotterdamse doelman Ed de Goeij én de bal èn Romario be roerd toen de Zuidamerikaan een pracht van een duikeling maakte in het strafschopgebied. "En als vanavond op de buis blijkt dat ik het mis heb, dan zak ik door m'n bankstel", aldus Houben direct na afloop. „Maar ik heb nog steeds niet op de bank kunnen zitten", ver klaarde Houben gisteravond om 9 uur, toen hij het bewuste mo ment geknield voor het toestel wel 5 keer op zijn video had te ruggedraaid. "Anders had-ie het inderdaad begeven, want het is me nu wel duidelijk dat ik een fout heb gemaakt. In eerste instantie dacht ik nog: ik had het toch bij het rechte eind. Maar toen ik de opnamen be keek van de camera op de grond zag ik dat De Goeij zeker niet de intentie had om Romario tc pakken, maar de bal. 't Is pijn lijk, omdat dit niet bij 4-0 is ge beurd. maar bij een cruciale „Het is bekend: wij moeten in een fractie van een seconde be slissen. 's Avonds voor de buis is het een stuk gemakkelijker. Ze ker nu Studio Sport met meer dan één camera werkt en je ie der moment tot in detail kunt herhalen in de vertraging. Maar ik ben daar niet kinderachtig in. Hoe pijnlijk ik 't ook voor Feye noord vind, ik zat fout. Dat is het risico van het vak". MOSKOU (Rtr) Sovjet-president Gorbatsjov is voorstander van een nationaal referendum over het pri- vé-bezit van grond. Dat zei hij van- Stank van 'hete' belt ALPHEN AAN DEN RIJN - De golfbaan in de Coupépolder in Al phen aan den Rijn moet onmiddel lijk worden gesloten. Ook moet de golfbaan een voormalige vuilnis belt worden afgedekt. Dat vinden enkele inwoners van Alphen. Zij constateerden in de nacht van zaterdag op zondag tijdens metin gen dat de temperatuur op sommi ge plekken in de golfbaan ongeveer 60 graden bedroeg. Die metingen werden uitgevoerd door een omwo nende en een vertegenwoordiger van de projectgroep Coupépolder van de streekcommissie. Tevens werd geconstateerd dat op sommige plekken uit de golf baan kwalijke dampen opstegen. Dat veroorzaakte die nacht een flin ke stankoverlast. Autobus in rivier: 38 kinderen verdronken TEGUCIGALPA (Rtr) - Zeker 38 kinderen zijn gisteren omgekomen toen een autobus zo'n 70 kilometer ten noordoosten van de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa in de Cholu- teca-rivier terecht kwam. De Ameri kaanse chauffeuse verloor de macht over het stuur. De bestuurster en haar man, die ook verdronken, be heerden een kleuterschool en had den de kinderen meegenomen voor een uitstapje. ochtend in Moskou tijdens een toe spraak tot het parlement, de Op perste Sovjet. Volgens Gorbatsjov is het onderwerp 'te gevoelig' om al leen door de Sovjet-leiders te wor den beslist. "De vraag of grond in pnvé-handen mag komen is een zaak voor het volk. We moeten een referendum houden", aldus Gor batsjov. Het parlement heeft al wetten aangenomen die boeren in staat stellen land te huren. Gorbatsjov zei dat de stormachtige discussies on der de bevolking over het onder werp 'privé-grondbezit', hem niet zijn ontgaan. Gorbatsjov riep de parlementariërs op niet terug te schrikken voor radicale ombuigin gen in de economie. "Om de crisis te boven te komen zijn drastische ver anderingen nodig en het invoeren van nieuwe vormen van eigen dom", aldus de Sovjet-leider. Gorbatsjov wees oproepen om het ontslag van premier Ryzjkov als 'onaanvaardbaar' van de hand. "Wc belanden dan in hevige politieke ge vechten en de tegenstellingen bin nen de bevolking zullen aanwakke ren", aldus Gorbatsjov. (pagina 5: Demonstranten eisen al treden Ryzjkov) 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 J Ik neem een kwartaalabonnement l 74,15* Ik neem een iaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1