LEIDSCH DAGBLAD Meer troepen naar de Golf FX TRA NODIG! Recordoogst graan Heffing op w ii" van de baan Irak valt ambassades binnen; VS beschieten handelsschip Tieners wissen gegevens slachtoffers Tsjernobyl HEES&HES Stuwen dicht voor gifgolf Kritiek Sovjets op contract met Nederlandse bergers AANKOMEN K A P S T E ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39345 Prijs fl. 1,35 ROME (AP) - De graanoogsten in de wereld zullen dit jaar een recordhoog te bereiken en voor het eerst in 5 jaar voorzien in de vraag, zo heeft de VN- Voedsel en -Landbouw Organisatie (FAO) gisteren bekend gemaakt. De organisatie schat de oogst van tarwe, harde graansoorten en rijst op 1.941 miljoen ton. Dat zou 66 miljoen ton meer zijn dan vorig jaar. Volgens de organisatie zullen de vooruitzichten voor de voorraad en de vraag in 1990-1991 verbeteren. De tarweproduktie over de hele wereld stijgt naar schatting met 9 pro cent en zal een recordoogst van 590 miljoen ton opleveren. Vooral de oog sten in de VS en de Sovjetunie zullen dit jaar een recordhoogte bereiken. De oogst in China was al boven verwachting. Daarentegen zijn de oogstvooruitzichten in Etiopië en Sudan minder rooskleurig; de voedselsituatie in het door een burgeroorlog geteisterde Liberia is verder verslechterd. MOSKOU (Rtr) - Ter bestrijding van het enorme begrotingstekort heeft de communistische partij van de Sovjetunie haar leden op geroepen eens flink geld te gaan verdienen en daarbij vooral geen kapitalistische methoden te schu wen. Deze oproep is gisteren in de partijkrant 'Pravda' gedaan door Nikolaj Kopanjets, verantwoor delijk voor het financiële beleid van de partij. Een lagere contributie, strenge re belastingmaatregelen en een sterk afgenomen ledental con fronteerden de partij onlangs met een begrotingstekort van 1,5 mil jard roebel (volgens de officiële koers een kleine 5 miljard gul den). Communistische partij roept op tot kapitalisme Op het partijcongres in juli be sloten de communisten de contri butie voor partijleden te verlagen van 3 naar 2 procent van het jaar inkomen. Met deze maatregel dachten ze de massale uittocht van leden te kunnen tegengaan. Maar ook na het congres ontving de partij zo'n 130.000 opzeggin gen. De resterende 18 miljoen partij leden moeten nu op aandringen van Kopanjet de handen flink uit de mouwen steken. "De partijco mités zouden actief zaken moeten gaan doen", zei hij. "Zij moeten gezamenlijk ondernemingen gaan opzetten en daarbij samen werken met het buitenland. Met de nieuwe geldstroom moeten projecten worden gefinancierd die op de snelste en effectiefste wijze de partijkas zullen spek ken". Overigens vermeldde het 'Pravda'-artikel ook dat de partij nog een reservekas heeft die vlak voor het congres in juli op 4,9 mil jard roebel werd geschat (16 mil jard gulden). AMSTERDAM - Elke ochtend en middag kan het personeel van het Amsterdamse Tropenmuseum meedoen aan een kwartiertje gymnastiek. Zij kunnen zich zo beter concentreren en ontspannen. Onder leiding van de Chileense werknemer Jorge Alarcon wordt gewerkt volgens de Chinese bewegingsleer T'ai chi ch'aun, naar verluidt een uit stekende stress-therapie. <foto anp> MOSKOU (AP) - Een onbekend vond in een kernreactor, verloren aantal Sovjet-tieners heeft de com- gegaan. Ook is de informatie over puterbestanden waarop de 20.000 besmette steden en dorpen worden hersteld. vens stonden van slachtoffers van gewist. Computerexperts zouden de kernramp bij Tsjernobyl gesto- bezig zijn te bekijken of de schade len en gewist. Dat heeft het Sovjet- nog op een of andere manier kan persbureau Tass meegedeeld. _1~~ 1 x~jÉ Wanneer de diefstal precies heeft plaatsgevonden en hoeveel tieners erbij betrokken waren zei het pers bureau niet. Wel zouden alle daders, die de banden hadden willen af staan voor geld, gearresteerd zijn. ADVOCATEN Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. NICOSIA/DAMASCUS Rtr/AFP/DPA/GPD- De span ning in het Golfgebied is gisteren flink toegenomen. Iraak- se militairen vielen een aantal westerse ambassades bin nen. Amerikaanse en Australische schepen vuurden waar schuwingsschoten af op een Iraakse tanker, die weigerde te stoppen. Bondgenoten van de VS hebben gisteren de druk op Irak opgevoerd door aan te kondigen meer troepen, tanks of geld te sturen. Iraakse troepen drongen gisteren gevechtsvliegtuigen en een 4de oor- de Belgische ambassade en ambts- logsbodem. Canada stuurt 12 tot 18 woningen andere westerse ambas- gevechtsvliegtuigen, 450 militairen sadeurs in Kuwayt-Stad binnen. In en 3 oorlogsbodems naar de Golf. de ambtswoning van de Franse am- VS-president Bush vroeg het bassadeur werden 4 Fransen opge- Congres gisteren 1,9 miljard dollar pakt, 3 burgers en één diplomaat, extra om de kosten van de troepen- De diplomaat werd even later weer stationering in de Golf op te vangen, vrijgelaten, maar de burgers zitten Saudi-Arabie mag voor 40 miljard nog vast. gulden wapens in de VS kopen. Militairen vielen ook binnen bij Rak kondigde gisteren aan dat op de Canadese consul die net overleg 15 oktober wordt begonnen met een pleegde met drie diplomaten uit Ja- 'tribunaal' tegen Bush. Het tribu- pan, de VS en Ierland. Het viertal naai wordt gezien als antwoord op werd enkele uren vastgehouden. een mededeling uit Washington dat Verder zouden invallen zijn gedaan de VS overwegen Saddam Hussein in de ambtswoningen van de Britse terecht te laten staan voor een inter en de VS-ambassadeur maar dat nationaal tribunaal wegens het be- wordt van Amerikaanse en Britse gaan van oorlogsmisdaden. Irak be- zijde tegengesproken. schuldigt Bush van misdaden te- De Franse president Mitterrand gen de menselijkheid" en "pogin- noemde de schending van de Fran- gen tot volkerenmoord in verschei- se ambassade een "daad van agres sie waarop wij zullen antwoorden". De Amerikaanse president Bush noemde het Iraakse optreden 'schandelijk' en verklaarde elke stap te steunen die Frankrijk zou kunnen nemen. België riep de Iraakse ambassadeur op het matje. Ook de EG en de NAVO veroordeel den Irak, dat met klem ontkende dat troepen 'voormalige ambassa des in de provincie Kuwayt' waren binnengevallen. In de Golf van Oman loste een Amerikaans marineschip samen met een Australisch schip, gisteren schoten voor de boeg van een Iraak se tanker, dat het handelsembargo mo^ën'ingaan."De" belIsTing gëvoercT""" "is er een doorwerking in de voorz If^nt H^hpmpnnfnJ^nnHaïw^nr6 moest M miljard gulden per jaar Het kabinet heeft geen bruikbaar ne wir-uitgaven in latere jaren Een pas ontdekt massagraf in Chili. In New York gaat een groot aantal kinderen tegenwoordig naar school in kogelvrije jacks om te voorkomen dat ze het slachtoffer worden van gewapend geweld. In Los Angeles ontketenen kinderen dat geweld zelf. De stad telt 300 tot 500 STRAATBENDES, met bij elkaar naar schatting 50.000 tot 80.000 leden en die bestrijden elkaar steeds meedogenlozer. LA is dan ook éen grote jeugdbende. In Chili worden elke week nieuwe MASSAGRAVEN ontdekt Vandaag precies honderd jaar geleden werd AGATHA CHRISTIE geboren. De zo succesvolle schrijtster van detectives is zelf altijd een mysterie gebleven. DENKWIJZER: het lege zelf. De VRIJHEID VAN ONDERWIJS wordt nog van dag tot dag bevochten. Kabinet ziet af van omstreden belasting DEN HAAG (GPD) Het kabinet van de heffing. Belastingtechnisch gen nu uit dat er een meevaller is ziet af van een belastingheffing van en juridisch was dat volgens de raad van 475 miljoen gulden. Ten tweede 35 procent op de uitkering van in- niet in de haak. Volgens bestaande blijken er in 1989 minder investerin- vesteringssubsidies (wir) aan be- wetgeving mogen lastenverzwarin- gen tot stand te zijn gekomen dan drijven. De belastingheffing had gen op belastinggebied niet met te- eerder voorzien, wat ook 400 mil- met terugwerkende kracht vanaf 1 rugwerkende kracht worden door- joen gulden opleverde. Bovendien nadat de bemanning ondanks ders daartoe, weigerde te stoppen. Amerikaans marinepersoneel ging vervolgens aan boord, maar het schip bleek leeg, waarop het kon doorvaren naar de Iraakse haven Basra. alternatief kunnen vinden. In plaats no6 eens 400 miljoen gulden daarvan 'dekt' men het gat van 1,4 Meevallers leveren tezamen 1275 ARNHEM/DÜSSELDORF De gegevens lagen opgeslagen in (GPD/DPA) Rijkswaterstaat het Sovjet-instituut voor onderzoek heeft gisteren de stuwen in de Ne- naar de behandeling van stralings ziekte. Volgens Tass zijn vitale gezond- derrijn en Lek bij Hagestein, Amerongen en Driel tijdelijk geslo ten in verband met de lozing van 3 heidsgegevens van 500.000 omwo- ton nitrobenzol in de Rijn door het de concentratieniveaus van het ver ontreinigde water zo laag zijn dat geen schadelijke gevolgen optreden voor waterorganismen en vee dat in de uiterwaarden graast. "Dit bete kent dat er geen speciale maatrege len nodig zijn voor mens en dier", nenden van het rampgebied, waar in april 1986 een ontploffing plaats- Westduitse chemieconcern BASF aldus een woordvoerder, in Ludwigshafen, afgelopen maan- |G E Z 0 C H T Die 't vak al in hoor vingers heeft. Die zowel domes knipt als heren. Die van gezelligheid houdt, moor ook von primo service. Ben je tussen de 19-23 jaar? Bel dan snel Annelies. Overdag op 071 -89 48 38 of na 19.00 uur op 071 - 32 12 34. Door de sluiting voorkwam Rijkswaterstaat dat het vervuilde milieuvriendelijke water via de Nederrijn het inname- druk bezig geweest op de Rijn een punt van het Waterleidingbedrijf Rijn-Kennemerland bij Nieuwe- gein zou bereiken. De golf vervuild water werd nu 'omgeleid' via Waal ter dreef in het Rijnwater, gevolg en IJssel. Verwacht wordt dat het van een botsing van tankers, don- verontreinigde water nog dit week- derdag in dichte mist bij Düs- seldorf. Naar schatting kwam er 200.000 liter dieselolie vrij. Het in ternationale Rijnalarm was gisteren einde de zee instroomt, Op grond van de berekeningen en Westduitse meetresultaten voor spelt Rijkswaterstaat overigens dat nog van kracht. Groot-Brittannië, West-Duits- land, Italië en Japan hebben toege zegd hun steun aan de gecombi neerde troepenmacht in Saudi-Ara- bië aanzienlijk op te voeren. De Britse regering zal de complete pantserbrigade, bestaande uit 118 zware tanks en 6000 manschappen naar de Saudische woestijn zenden. MOSKOU/LEIDEN (AFP/ANP) - In West-Duitsland stuurt 77 handels- het Sovjetlegerblad 'Rode Ster' is schepen en zegde, net als Japan, fi- gisteren scherpe kritiek geleverd op rippnt, pUtm-pn mpt materieel en nanciele steun toe. Italié versterkt een contract voor een studie naar de milieuvriendelijke chemicaliën de al aanwezige marmemacht met 8 bergingsmogelijkheden van de kernonderzeeer Komsomolets, die in april 1989 voor de Noorse kust zonk. Het contract werd gesloten met een Nederlands consortium van het Leidse offshorebedrijf Hee- rema, IHC-Gusto Engineering, ve zelproducent Akzo, kabelmaker Verto en berger Smit-Tak. af te zien van de belastingheffing na miljard gulden door meevallers bin- miljoen gulden op. Ten opzichte een buitengewoon kritisch com- nen de wir zelf. Ten eerste blijken van de opbrengsten van een belas- mentaar van de Raad van State op de wir-uitgaven mee te vallen. Ten tingheffing op de wir bleef er nog het plan. De raad had met name kri- opzichte van de eerdere sombere een gat van 125 miljoen gulden. Dit tiek op de terugwerkende kracht verwachtingen wijzen berekenin- dekt het kabinet nu door een eerder voorstel om wir-claims niet meer ir De Westduitse brandweer is ove- nieuwe milieuramp af te wenden. Een 'zeer verdunde' olievlek met een lengte van ongeveer 100 kilome- Wolkenvelden Wolkenvelden maar ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 17 graden. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. De vooruitzichten van zondag tot en met woensdag: zondag nog zonpige pe rioden, daarna geleidelijk meer be wolking. Middagtcmpcratuur onge veer 19 graden. Greenpeace: groot nucleair arsenaal LONDEN/WASHINGTON (UPI/AFP) - Zeker 20 Ameri kaanse, Franse, Britse en Sov- jetrussische schepen patrouille ren in de wateren van het Mid den-Oosten met aan boord circa 450 kernwapens, waaronder bommen, raketten en diepte bommen. De milieu-organisatie Greenpeace maakt zich daar over ernstigfe zorgen. Drie VS-schepen hebben sa men 350 nucelaire ladingen bij zich. Het Franse vliegdekschp Clemenceau heeft 8 tot 18 kern wapens aan boord en de Britse schepen Gloucester en Batt- leaxe 2 tot 4 nucleaire diepte bommen. Ook is er het Sovjet schip Oedaloj dat volgens Greenpeace nucleaire wapens aan boord heeft. "Degenen die boven ons gesteld energie voortgestuwd, maar had ook kernwapens aan boord. Het contract met het Nederlandse con sortium werd in juni in Moskou on dertekend na een gesprek van mi nister Van den broek (buitenlandse zaken) en zijn Sovjetambtgenoot Sjevardnadze. Smit-Tak raamde de kosten van berging in juli op ongeveer 400 mil joen gulden. Eerder noemde Sovjet minister van scheepsbouw Bezoen- ov het Nederlandse voorstel 'realis tisch, technisch goed onderbouwd en niet te duur'. Hij noemde geen zijn en altijd uit naam van het volk bedrag maar Sovjetautoriteiten spreken lijken zich nu vooral zor- hebben de bergingskosten geschat gen te maken over de dividenden op "honderden miljoenen dollars", van het Nederlands consortium, p mm mm mm mm mm mm m Ons ongeluk wordt gebruikt om pu bliciteit te maken voor een buiten landse firma, terwijl het weten schappelijke en technische poten tieel van ons land een rol krijgt toe bedeeld die dicht ligt bij die van fi gurant", aldus de 'Rode Ster'. De kernonderzeeër ligt op 2.000 meter diepte. Het is een nieuw ex perimenteel model duikboot, maar de Russen is er ook uit milieu-oog punt veel aan gelegen de boot snel boven water te krijgen. De onder zeeër werd niet alleen met kern- eens, maar in 3 gelijke delen over 3 jaar uit te betalen, te wijzigen. Wir- claims zullen over 5 jaar in 5 gelijke delen worden uitbetaald. Deze 'spreidingsmaatregel' gaat wel met terugwerkende kracht vanaf 1 juni in. Kleine bedrijven worden daarbij ontzien. Binnen de ministerraad is afge sproken dat, mochten de wir-uitga ven toch tegenvallen, er nadert maatregelen genomen worden om te voorkomen dat het financierings tekort groter wordt. ARRESTATIES - De Heerlense po litie heeft gisteravond 20 mannen en vrouwen aangehouden bij inval len in drie panden in de wijk Hoens- broek. Harddrugs, waaronder hero ïne en cocaïne werd in beslaggeno men. Voor de invallen werden 70 re chercheurs en andere politiefunc tionarissen, voorzien van honden, ingezet. Medewerksters van het Rijksinstituyt voor de Zuivering van Afvalwater in Lobith maten gisteren de aanwezige verontreiniging in de Rijn. (foto 48 PAGINA'S ZEG MAAR C TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION MILJARDENOFFER - De wereld zal zijn financiële inspanning moe ten verdubbelen (nu tien miljard dollar per jaar) en goedkopere tech nologie moeten vinden om te berei ken dat tegen het jaar 2000 de armen op de wereld veilig drinkwater heb ben. Deskundigen hebben dat gis teren in New Delhi verklaard óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel. Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen. 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1