LEIDSCH DAGBLAD 'Milieuplan voor lage inkomens te kostbaar' f4;korting NODIG! Geestelijk leider in Iran: heilige oorlog Helft F 15's van VS op Soesterberg naar Golf Vogelpoep de oorzaak van grote elektriciteitsstoring? PRINS PLANT BOOM op één pond Milner kaas*' Milner Leidse studenten mogen dit jaar geen erewacht vormen op Prinsjesdag DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39343 Prijs fl. 1,35 Straaljagers verkocht aan Saudi-Arabië SOESTERBERG (GPD) - De helft van de 24 F 15-straaljagers van het 32ste TWF Squadron op de lucht machtbasis Soesterberg zijn ver kocht aan Saudi-Arabie. Vervan ging is volgens de Amerikaanse am bassade in Den Haag, 'voorlopig niet aan de orde'. Zowel de Ameri kaanse ambassade als het Neder landse ministerie van defensie wil len of kunnen nog niets zeggen over de gevolgen voor het personeel van de basis. Volgens een woordvoerder van de luchtmachtbasis zullen de F 15- straaljagers binnen 2 weken naar Saudi-Arabië worden gevlogen. De bezetting van de basis, 1800 man blijft volgens hem 'voor onbepaalde tijd' op het huidige peil, ook als er maar 12 F 15's overblijven. Vervanging van de jagers is een zaak van overleg tussen het Ameri kaanse ministerie van defensie en de NAVO. De VS-ambassade ver klaarde dat er 'op korte termijn' geen overplaatsingen van de Ameri kanen te verwachten zijn. De verkoop en het overvliegen gebeurt in opdracht van president Bush. Het Amerikaanse Congres adviseerde tegen de verkoop. De le vering maakt deel uit van een wa penleverantie aan Saudi-Arabie ter waarde van 4 miljard gulden. Ook 12 straaljagers van de Westduitse basis Bitburg zijn aan de Saudi's verkocht. Het Nederlandse ministerie van defensie is van de verkoop op de hoogte gesteld. Het 32ste TWF Squadron van Soesterberg staat formeel onder bevel van de Konink lijke luchtmacht en is ingezet bij de luchtverdediging van Nederland en Noord Duitsland. De Amerikanen willen een forse troepenreductie doorvoeren in centraal-Europa. Op Soesterberg circuleerden al enige tijd geruchten dat ook deze basis zou moeten inkrimpen. Rechter in VS verbiedt boek over Mossad NEW YORK (AP) - Een contro versieel boek over de Israëli sche geheime dienst Mossad is in de VS tijdelijk verboden. Dit besliste de Newyorkse op perrechter Dontzin gisteren nadat de Israëlische overheid op een verbod had aangedron gen. Victor Ostrovsky, de schrijver, beweert van '84 tot '86 voor de dienst te hebben gewerkt. Hij is ondergedoken in zijn geboorteland Canada. De rechter gaf de uitgeverij St. Martin's Press opdracht de 17.000 exemplaren van het boek niet te verkopen. Morgen wordt beslist of het tijdelijke verbod van kracht moet blij- De advocaten van de Israëli sche overheid betoogden dat het boek informatie bevat die het leven van bepaalde men sen 'in Israëlische dienst' en de staat Israel in gevaar kan brengen. De ex-spion Ostrovsky schrijft dat Israël wist van de plannen voor de bomaanslag op het kampement van de Amerikaanse mariniers in de Libanese hoofdstad Bayrut, waarbij in 1983 240 mariniers om het leven kwamen. Volgens Ostrovsky heeft Israël die kennis voor zich gehouden om de relaties tussen de VS en de Arabische wereld te verslech teren. Vrijdag verbood een recht bank in Canada de uitgave van het boek. ALKMAAR (GPD) - Noord-Hol land boven de lijn Alkmaar-Hoorn heeft vanmorgen tussen 6.40 en 8.10 uur zonder stroom gezeten. Oor zaak was een kortsluiting in het 150 kV-station in Oterleek (bij Alk maar), mogelijk als gevolg van vo gelpoep. Duizenden mensen kwamen te laat op hun werk. Of omdat de elek trische wekker was uitgevallen, of omdat hun trein niet reed. Chaos ook op kruispunten, waar de ver keerslichten niet werkten en op spoorwegovergangen. waar de spoorbomen dicht bleven. Het alarmnummer 06-11 was anderhalf uur overbelast. Ongevallen bleven als door een wonder uit, meldt de politie. DEN HAAG (ANP/GPD) De Kamer is bang dat de kosten van de milieuplannen van het kabinet kunnen oplopen tot 545 gulden per jaar per gemiddelde huishouding. De PvdA en CDA zijn bevreesd dat mensen met de laagste inkomens daar de dupe van zullen worden. De PvdA eist dat minister Alders voor de milieumaatregelen worden uitgevoerd laat weten hoe "billijk" ze zijn. Dat bleek gisteren bij het debat over het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) en de aanscherping daarvan, het NMP-plus. Daarin wordt onder De milieuplannen gaan veel Ka merleden overigens lang niet ver genoeg. "Hemeltergend" noemde D66 het voornemen om de afval- meer voorgesteld (extra) heffingen berg gewoon door te laten groeien in te voeren op milieuschadelijke met twee procent per jaar. Het CDA produkten en een hogere reini gingsheffing in te stellen. De Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten en het Interprovinciaal Overleg lieten gisteren weten dat de kosten daarvan kunnen oplopen tot wil dat de minister het ontstaan van nieuw afval voorkomt om daarmee de groei van de afvalberg tot 1994 met 15 procent af te remmen. De PvdA ziet meer heil in verplicht apart inzamelen van papier, glas en gulden per huishouding per jaar. In groente-, tuin- en fruitafval. De milieuplannen zijn in ieder ge val ontoereikend om een verande ring van het klimaat te voorkomen. Dat gaf Alders vanmorgen toe bij Zeker is dat de maatregelen duur voortzetting van het |ebat. Hl zullen zijn. PvdA-woordvoerder noemde het voornemen om het Van der Vaart maakte gisteren dui delijk dat de "billijkheid" daarvan meer aandacht moet krijgen. Hij wees erop dat er nogal wat verschil- broeikasgas' kooldioxide (C02) in 1994 te stabiliseren op het niveau van 1988 "ambitieus". Tegelijk zijn ze "volstrekt ontoereikend om de - - ,s ipd" If" ÏP hoeveelheid ^je gevreesde temperatuurstijging te die door de pers werden ondervraagd over het leven in Kuwayt. Een Britse huishoudingen veroorzaken, terwijl voorkomen", aldus Alders. "Maar politieman maakte snel een eind een het interview. DEN HAAG (GPD) - De geestelij ke leider van Iran, ayatollah Kha menei, heeft gisteren Saddam Hus- ming aankomen en daar blijven. De ambassadeur van Irak bij de VN zei dat de distributie van dergelijke seins oproep gesteund tot een heili- noodzendingen is voorbehouden ge oorlog tegen de Amerikaanse aan de Iraakse autoriteiten, aanwezigheid in het Golfgebied. Jordanië heeft Irak gevraagd de Het afgelopen weekeinde veroor- stroom vluchtelingen in te perken deelden president Rafsanjani van tot maximaal 14.000 per dag. Aan de Koran-deskundigen, het hoogste voer mogelijk is. orgaan van islamitische theologen, Het Amerikaanse ministerie van heeft bij decreet opgeroepen tot de buitenlandse zaken heeft gisteren iedereen dezelfde reinigingsheffing moet betalen. Het inkomensbeleid moet iedereen in staat stellen "rede lijkerwijs" de verlangde milieuof fers te brengen, aldus de PvdA'er. Ook het CDA wil meer inzicht in de gevolgen van het milieubeleid. Woordvoerder Lansink bepleitte een "rechtvaardige lastenverde ling", waarbij de collectieve lasten druk in ieder geval niet mag stijgen. Net als de PvdA wilde Lansink we ten wat de "globale effecten" zijn van het milieubeleid op de koop kracht. pas als je de wereld laat zien dat je zelf ook iets doet, word je een seri euze gesprekspartner", verdedigde de minister zijn plannen. CDA wil liever geen verhoging benzine-accijns 'jihad' tegen de Amerikanen. Volgens het Iraanse dagblad Tehran Times beraden de autoritei- een videoband met een toespraak van president Bush overhandigd aan de staatstelevisie in Baghdad. ten in Teheran zich op het zenden In de opgenomerrtoespraak tot het van voedselhulp aan Irak en Ku- T 1 11-1'~l J J~ wayt. Daarmee zou het handelsem bargo van de Verenigde Naties wor- zijn op den doorbroken, zolang de VN zelf volking Iraakse volk zegt Bush onder ande re dat de Veren ;de Staten niet uit com ontatie met de be- fdi Irak maar streven naar voor dergelijke transporten nog een vreedzame oplossing van de geen uitzondering maakt. De Sanc- huidige crisis. De Iraakse leider tiecommissie van de Veiligheids- Saddam Hussein wordt op de video raad stond gisteren opnieuw onder omschreven als een gewetenloze druk om aanvoer van levensmidde- dictator. len en medicijnen voor de getroffen Gisteren arriveerden vanuit fiag- burgerbevolking in het Midden- hdad 170 vrouwen en kinderen inde Oosten toe te staan. Jordaanse hoofdstad Amman. In Bij gebrek aan overeenstemming Londen kwamen 330 Amerikaanse binnen de commissie - vooral de en 100 Britse vrouwen en kinderen Amerikanen zijn tegen aantasting aan. van de blokkade - komt de volledige Veiligheidsraad vandaag bijeen om te proberen normen vast te stellen voor een gedeeltelijke opheffing van het embargo. Hennepkwekerij in Boskoop ontmanteld BOSKOOP De rijkspolitie heeft bij een onderzoek in een kassencomplex van een han delskwekerij in Boskoop een hennepkwekerij ontdekt. Het onderzoek werd samen ver richt met de Tactische en Technische Recherche van het district Den Haag. De 12.000 aangetroffen hennepplanten werden ge teeld in potten, verspreid over een oppervlakte van 2000 vier kante meter. Verder trof de politie nog ongeveer 40 kilo marihuana aan. Door de ver schillende stadia van bewer king van de marihuana is de totale waarde volgens de poli tie moeilijk te schatten. De in beslag genomen plan ten zijn in opdracht van de of ficier van justitie vernietigd. De 41-jarige eigenaar van de kas uit Boskoop is door de poli tie aangehouden. moeten zijn de auto te laten staan. Het CDA wijst er op dat de Golfcri sis al heeft geleid tot een forse ver hoging van de brandstofprijzen voor automobilisten. Het kabinet houdt vooralsnog vast aan de hogere benzine-accijns, die is opgenomen in de rijksbegro ting voor 1991. Met de opbrengst. 350 miljoen gulden per jaar, wil mi- DEN HAAG (GPD) Het CDA, de nister Maij-Weggen (verkeer) het grootste regeringspartij, wil probe- openbaar vervoer verbeteren. Zij ren een alternatief te zoeken voor de heeft al laten weten het geld niet te voorziene verhoging van de benzi ne-accijns op 1 november met 8 cent per liter (inclusief btw). De christen- kunnen missen. Minister Kok (financien) is op zich wel bereid de hogere benzine- LEIDEN - Prins Constantijn heeft vanmiddag de vernieuwde voortuin van de Leidse Hortus Botanicus geopend door een co nifeer te planten in een cirkel vormige haag. De voortuin van de Hortus die dit jaar haar 400 jarig bestaan viert, heeft een compleet ander aanzien gekre gen. Aansluitend op de haag van coniferen is hoge cirkelvor mige muur gemetseld. De opvol ger van de in 1987 omgekapte bruine beuk, een Libanon Ceder, heeft een centrale plaats gekre gen in de voortuin, (foto HoIvmu De kortsluiting ontstand in een isolator. Daardoor werden alle lij nen naar Anna Paulowna, West- woud, Diemen en Amsterdam auto matisch uitgeschakeld. Na omscha keling naar de andere lijnen hadden de ongeveer 250.000 betrokken ver bruikers weer stroom. Oorzaak was een combinatie van vocht en ver vuiling. Het laatste vermoedelijk door vogels. De duizenden die op de stations op de trein stonden te wachten kon den ook niet of nauwelijks worden geïnformeerd. Omroepinstallaties waren, net als veel andere appara tuur, uitgevallen. Het duurde enkele uren voordat weer volgens schema werd gereden. Tienduizen den melkkoeien moesten vanmor gen met gespannen uier wachten tot de melkmachines weer werkten. EG: conferentie over vrede in Midden-Oosten STRAATSBURG (GPD/AP) - Het Europese Parlement in Straatsburg wil een conferentie over de vrede en veiligheid in het Midden-Oosten. Het parlement roept op tot een Eu ro-Arabische dialoog, na het herstel van de onafhankelijkheid van Ku wayt, die zou kunnen bijdragen tot een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten. Hieronder wordt onder meer ver staan het herstel van de integriteit van Libanon, de verwezenlijking van de legitieme rechten van de Palestijnse bevolking en de staat Is rael. Over een conferentie is afgelopen zondag ook gesproken tijdens de ontmoeting tussen Gorbatsjov en Bush in Helsinki. Bush liet na af loop weten dat de tijd nog niet rijp is voor dergelijk overleg. Israël heeft tot nu toe steeds een internationale conferentie over het Midden-Oosten van de hand gewe zen uit angst dat de wereldgemeen schap de joodse staat tot compro missen zal dwingen. Aanpak onverzekerd rijden blijkt succes DEN HAAG (ANPl - Do nimiwc aanpak van het onverzekerd rijden, die sinds medio vorig jaar wordt toegepast, blijkt een groot succvs. Het aantal onverzekerde motorrij tuigen is het afgelopen jaar afgeno men tot circa 90.000. Dat zei staats secretaris Kosto van justitie van daag op een symposium van het Waarborgfonds Motorverkeer. Hij haastte zich eraan toe te voegen dat ook 90.000 nog te veel is. Het Waarborgfonds keerde vorig jaar 56 miljoen gulden uit aan slachtoffers van verkeersongeval len. Meer dan 16 miljoen gulden had betrekking op schade door onverze kerd rijden. Sinds juli vorig jaar worden fo to's, gemaakt voor het Centraal Bu reau Motorrijtuigenbelasting, ver geleken met het kentekenregister. In het laatste halfjaar van 1989, zo maakte Kosto bekend, zijn op deze manier 1.7 miljoen motorrijtuigen getoetst. Hieruit blijkt dat 1.5 pro cent van de motorrijtuigen onverze- democraten willen daartoe bij de al- accijns te laten vallen, mits de Ka gemene politieke beschouwingen, mer komt met een deugdelijk alter- medio oktober, voorstellen doen. natief dat evenveel oplevert. Ook oppositiepartij WD is tegen de accijnsverhoging. Het plan om de benzine-accijns met 8 cent per liter te verhogen, maakt onderdeel uit van het Natio naal Milieubeleidsplan-plus. Door verhoging van de benzine-accijns zou de automobilist eerder geneigd 20 september Van Nieuwe Revu en Veronica Wethouder krijgt 200.000 gulden AMSTERDAM (ANP) - Het week- Veronica's Nieuwslijn, besteedde blad Nieuwe Revu en Veronica ook aandacht aan de verwikkelin- modeshow Botermarkt 14. Leiden Rustig herfstweer In dc nacht cn vroege ochtend op veel plaatsen mist of mistbanken. Mini mumtemperatuur 8 graden in het bin nenland. aan zee ongeveer 12 graden. Middagtcmpcatuur ongeveer 20 gra den. Overdag zonnige perioden. Weinig De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Rustig najaarsweer met zonnige perioden. In de nacht en vroege ochtend mist. Middagtcmpera- tuur ongeveer 20 graden. 24 PAGINA'S KAAS UIT HALFVOLLE MELK. LEKKER VOL VAN SMAAK. Milner is de nieuwe kaas van zuivelspecialist Campina. Milner is verkrijg baar in jong, licht belegen en belegen. Nu met f4,- korting op 1 pond. Plak op een briefkaart 1 Milner logo (deze vindt u op de kaas) en uw aankoop- bewijs (kassabon of gewichtsetiket). Noteer uw naam, adres, woon plaats en bank- of gironummer en stuur de briefkaart vóór 28 september 1990 naar Milner, Postbus 4043, 9700 GA GRONINGEN U ontvangt dan binnen 3 weken f 4,- plus f 0,55 portokosten retour. Per gezin is slechts één inzending mogelijk. Zo'n smakelijk aanbod kunt u niet afslaan. Campina Geschorst wegens wangedrag LEIDEN In totaal 21 Corpsleden De naam Pro Patria dateert uit van de Leidse studentenvereniging 1866. Toen heette het nog Leidse Pro Patria mogen dit jaar op Prins- Vrijwillige Jagers. Na het voltooien jesdag geen erewacht vormen voor van een tiendaagse veldtocht tegen moeten wethouder Stuart van Ber gen op Zoom 200.000 gulden beta len. Dit blijkt uit een vanaag vrijge komen arrest van Amsterdamse hof. Nieuwe Revu onthulde dat Stu art tegen geldelijke beloning bereid was zich in te spannen voor de komst van een Amerikaans bedrijf vast. naar zijn gemeente gen. Stuart raakte door de affaire zijn portefeuille economische zaken en grondbedrijf kwijt. In een eerder stadium stelde de rechtbank al vast dat het artikel beledigend was. Het hof bevestigde het vonnis en stelde de hoogte van de schadevergoeding koningin Beatrix. Pro Patria is, evenals de Delftse Studentenweer baarheid, geschorst. De studenten de Belgen viel het besluit om voortaan onder de naam Pro Patria erder te gaan. Een weerbaarheid hebben zich voor de ogen van de ko- dus, zegt Ensink, waarvan nu alleen ningin misdragen. Bovendien wa- studenten lid zijn. ren zij de voorgeschreven geweren met dichte loop 'vergeten'. Over de beschuldiging dat de corpsleden zich voor de ogen van koningin Beatrix zouden hebben misdragen, is hij het niet helemaal dant Verhaar achtte dit een zodanig eens. Volgens hem is er helemaal Provinciaal Militair Comman- misdragen, dat hij de studenten schorste. Het vormen van de ere wacht op het Binnenhof op de 'der de dinsdag m september' is nu op gedragen aan het Haagsch Studen- tenschutterskorps Pro Libertate. Tot grote teleurstelling van Michiel Ensink, praeses van het Leidse Pro Patria. "Want", legde hij vanmor gen uit, "de Haagse studenten zijn geen weerbaarheid zoals w(j". niet gezongen of naar de komngii gezwaaid. Wel, geeft hij toe, dat de studenten hun geweren niet bij zich hadden. Een feit waarvoor zij hun excuus aan de vorstin hebben aan geboden. Ensink zegt te verwachten dat de corpsleden van Pro Patria volgend jaar in Den Haag weer van de partij zullen zjjn. Hij denkt dat de schor sing maar voor één jaar is opgelegd. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wi| nemen een kwartaalabonnement f 74.15* Wij nemen een jaarabonnement f 285.50* Naam Adres - Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1