Positie Ryzjkov lijkt onhoudbaar Hereniging van Duitsland in recordtempo geregeld 1 Kinderen New York naar school in kogelvrije kleding Mandela: vredesproces in gevaar Vooreen nieuw bankje hoefje niet naar de bank. 71 Geweld Liberia houdt aan Verzet Irak wil vorming regering-in-ballingschap WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Gorbatsjov tegen hervormingsplan Sovjet-premier Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU De positie van Sovjet-premier Ryzjkov lijkt onhoudbaar geworden nu hij van alle kanten onder vuur wordt genomen omdat zijn economische hervormingsplannen niet radicaal genoeg zijn. President Gorbatsjov liet Ryzjkov gisteren openlijk vallen door in het parlement zijn voorkeur uit te spreken voor het het veel verdergaande programma dat zijn economische adviseurs samen met die van de Russische president Jeltsin hebben uitge werkt. NEW YORK - In New York gaan sommige kinderen alleen nog maar in kogelvrije jacks de straat op om te voorkomen dat zij. op weg naar school of naar huis. het slachtoffer worden van het ge wapende geweld dat deze stad teistert. Deze zomer zijn al acht kinderen bij schietpartijen om het leven gekomen. Sinds ex-politieman Stephen D'Andrilli als veiligheidsconsu lent actief is en ouders helpt aan kogelvrije schoolblazers, wind jacks en andere jasjes, hebben zo'n duizend mensen zijn kantoor gebeld. Zijn beveiligingsbedrijf Guardian Group heeft op bestel ling 31 kinderjasjes gemaakt van het kogelwerende Kevlar 129, een dicht opeen geweven kunststof die wordt gebruikt voor kogel vrije vesten van de politie, maar ook wordt toegepast bij tankbe pantsering. Ondanks de prijs van ten minste 300 dollar per jasje, verwacht D'Andrilli nog meer be langstelling. "De meeste kinde ren vinden de jacks helemaal te gek". De vraag naar kogelvrije kin derkleding komt op een moment dat New York door een golf van misdaad wordt overspoeld. Al leen al in augustus werden in acht dagen tijd vier kinderen gedood. New York is voor het derde jaar op weg naar een recordaantal moorden. In 1989, de absolute topper, werden in de stad 1905 mensen vermoord. Onder de slachtoffers waren bij voorbeeld de 9-jarige Veronica Corales, die werd gedood toen ze in de auto van haar ouders zat; de 3-jarige Ben Williams, die omkwam toen Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - ANC-lei- der Nelson Mandela heeft de Zuid- afrikaanse regering gisteren ge waarschuwd dat het vredesproces in gevaar komt, wanneer de rege ring geen einde maakt aan het ge weld in de provincies Natal en Transvaal. Na een ontmoeting van een ANC-delegatie met een rege ringsploeg onder leiding van presi dent Frederik de Klerk zei Mandela dat het "ANC alles in het werk zal stellen om het vredesproces op gang te houden. Maar de regering kan niet praten over vrede en onder handelingen, terwijl ze tegelijk oor log voert tegen het ANC". Tijdens een persconferentie na af loop van het overleg zei de ANC-lei- der dat zijn organisatie de roep om de wapens weer op te nemen moei lijk zal kunnen weerstaan, als de re gering faalt in het beteugelen van het geweld. De regering heeft een "zeer sterk, effectief en goed uitgerust leger en politie die een einde kunnen maken aan het geweld", aldus Mandela. Hij hoopt dat de regering met "iets con structiefs op de proppen komt". In een gisteravond uitgegeven verklaring zegt De Klerk dat hij Mandela heeft gewezen op de stap pen die de regering heeft onderno men om het geweld in Natal het hoofd te bieden. Maar de oplossing van de problemen in deze provin cie, waar een burgeroorlog tussen ANC- en Inkatha-aanhangers in vier jaar 4000 doden heeft geëist, hangt evenveel af van een politieke oplossing als van de maatregelen van de regering. Bij gevechten in de zwarte woon oorden rond Johannesburg tussen aanhangers van het ANC en Inka- tha zijn gisteren ten minste 28 do den gevallen, de meesten in de zwarte miljoenenstad Soweto. ADVERTENTIE Grandfoulards. Handbedrukt. Van 100% katoen. Keuze uit diverse dessins en kleuren. Voor over een bank of stoel of te gebruiken als tafelkleed wandkleed of bedsprei. ■Circa 220x270 cm. Vanvoor -'t Wordt steeds leuker bij V&D. - Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 22 september of zolang de voorraad strekt. op zijn ouderlijk huis 18 kogels werden afgevuurd en de een jaar oude Yaratimi Fruto, die dodelijk gewond raakte door een schot van de man die ook zijn vader ver moordde. In zijn kantoor heeft D'Andrilli een rij etalagepoppen staan die jasjes, jacks en hemden dragen die zijn gevoerd met Kevlar. D'Andrilli's nieuwste produkten zijn kogelvrije bontjassen en kos tuums, die bestand zijn tegen de kogels van een machinegeweer, en koffers en paraplu's van Ke vlar, die het goed doen bij VN-di- plomaten. Volgens D'Andrilli hoeven kin deren die Kevlar-jasjes dragen niet meer zo bang te zijn op straat. Als bewijs voor zijn stelling wijst hij naar een staalboek van Kevlar- weefsels, waarop opzettelijk met een machinegeweer kogels zijn afgeschoten. Er zijn slechts enke le deuken in de stof te ontdekken. "Je loopt misschien bloeduitstor tingen op door de impact van de kogel of misschien breek je een paar ribben, maar de kogels drin gen het lichaam niet binnen". Een tevreden klant die jacks van 450 dollar per stuk heeft ge kocht voor zichzelf en zijn twee zoontjes van 8 en 4 zegt: "God ver hoede het, maar als zij terecht zouden komen in een spervuur, of geraakt zouden worden door rondvliegende kogels, dan lijkt 450 dollar me geen slechte inves tering. We hebben het over het le ven van mijn kinderen en je kunt per slot van rekening geen ander kind kopen. Ik ben geen overbe- zorgde ouder. Het zou pas over dreven zijn als ik een M-16 zou ko pen en daarmee als Rambo de straat op en neer zou lopen", zegt hij. GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCR NICOSIA (AP) - De leiders van verbannen Iraakse oppositie groepen zijn in de Syrische hoofdstad Damascus bijeen om een strategie te ontwikkelen om de Iraakse leider Saddam Hus sein af te zetten. Zij hopen een regering-in-ballingschap te vor men, zo is gisteren in dissidente Iraakse kringen vernomen. Zo'n twaalf verschillende par tijen en organisaties zijn verte genwoordigd op de bijeen komst, die eind augustus begon en naar verwachting eind sep tember zal resulteren in de vor ming van een regering-in-bal lingschap. "We proberen voor namelijk een politiek alternatief te ontwikkelen voor het huidige regime", zei een lid van de Pa triottische Unie van Kurdistan (PUK) in Londen, een van de twee belangrijkste Kurdische organisaties. Het hoofd van de afdeling bui tenland van de Iraakse Islami tische Arbeiderspartij, Abdel- Ameer Kassem, zei volgens de Saudische krant Al-Yawm dat de oppositiegroepen al "hebben ingestemd met een gezamenlijk plan om het regime van Saddam Hussein omver te werpen". Sommige dissidenten hopen internationale steun te winnen, alvorens in Irak een confronta tie met Saddam te wagen. "We zijn bang om ons zijn wraak op de hals te halen. We vrezen dat hij zijn leger tegen ons inzet, zonder dat we steun van buiten af krijgen", aldus een Iraakse dissident in Parijs. Kurdische rebellen in het noorden van het land strijden al tientallen jaren voor autonomie en inbreng in de regering. Kort nadat Irak in 1988 een wapen stilstand sloot in de Golf-oorlog met Iran ontketende Saddam een offensief tegen de rebellen. De Kurden staakten hun ge vechten toen Saddam gifgas te gen hen inzette. Het PUK-lid in Londen zei dat de Kurden in Irak bereid zijn de verschrikkingen van chemische oorlogsvoering opnieuw onder ogen te zien, als "we enige ga ranties krijgen dat we een rol zullen kunnen spelen in de rege ring nadat Saddam is vertrok ken". De Kurdische oppositie groepen beschikken naar schat ting over 20.000 gewapende le den. Volgens een bron "is er een groot potentieel om moeilijkhe den te veroorzaken", nu de Iraakse leider zijn aandacht heeft gericht op de internationa le economische patstelling. Wereldliga veroordeelt Hussein MECCA (DPA) - De Islamitische Wereldliga heeft verklaard dat de Iraakse president Saddam Hussein geen recht heeft de jihad, de heilige oorlog, uit te roepen. Dat zei Abdullah Omar Naseef, de secretaris-ge neraal van de Liga, in de heilige Saudische stad Mecca tijdens een bij eenkomst van moslimgeleerden uit de gehele wereld, aldus de. rege ringsgezinde Saudische krant Arab News gisteren. Saudi-Arabië heeft volgens de geleerden juist gehandeld door buitenlandse troepen te vra gen om het land te beschermen, zo concludeerden volgens Arab News de islamitische geleerden. "In tijden van ernstige dreiging is het een is lamitisch land toegestaan hulp te zoeken bij moslims en niet-islami- tische landen". Dit zogenaamde 500 dagen-pro- gramma, opgesteld door een com missie onder leiding van Gor- batsjovs voornaamste economische adviseur Stanislav Sjatalin, beoogt onder meer per 1 januari alle prijzen vrij te laten en vergaande privatise ring door te voeren. Ryzjkov wil daar niet aan. Hij voorspelde gisteren in het parle ment economische chaos en grote sociale spanningen wanneer het Sjatalin-programma wordt uitge voerd. Ryzjkov zei ook dat het on mogelijk is het begrotingstekort in maart volgend jaar weg te werken, zoals de Sjatalin-commissie wil. Zijn programma gaat uit van een be zuiniging, in 1991 te bereiken, van ongeveer 30 miljard roebel (100 mil jard gulden). De premier heeft ech ter nauwelijks politieke manoeu vreerruimte. Gisteren aanvaardde het Russi sche parlement een eigen versie van het Sjatalin-programma. Op één parlementariër na stemde iedereen voor. Omdat de Russische repu bliek de grootste en rijkste is (75 procent van alle grondstoffen komt uit de Russische Federatie) is het vrijwel onmogelijk voor de centrale Sovjet-regering om de besluiten van de republiek te negeren. Sovjet-leider Gorbatsjov gaf dit gisteren tijdens een discussie in de wandelgangen van het Sovjet-parle ment tegenover parlementariërs ook toe. In het parlement toonde hij zich duidelijker dan de afgelopen weken het geval was een voorstan der van de radicale aanpak. Echter, hij beklemtoonde ook het gebrek aan 'stabiliserings-maatregelen' in het Sjatalin-plan. Stabilisering van de markt door ingrijpen van de cen trale overheid in de economie is het stokpaardje van Ryzjkov. Twee weken terug zei Gorbatsjov nog dat er een 'overbruggingsperio de' van zes maanden zou moeten komen ter stabilisering van de markt. In die tijd zouden de tekor ten op de consumptiemarkt, die groot ongenoegen onder de bevol king wekken, moeten worden weg gewerkt, voor een belangrijk deel door import van buitenlandse con sumptiegoederen. Ryzjkov zelf gaf in interviews aan, dat zijn aftreden nabij is. "Als het parlement een programma aan neemt, waarin de regering zich niet kan vinden, moet ik gaan", zei hij. Gorbatsjov beantwoordde in de Op perste Sovjet oproepen tot ontslag van de Ryzjkov-regering met:, "In competente politici moeten we niet handhaven. Maar hun vertrek moet op een fatsoenlijke manier gebeu ren, niet door ze met de rug tegen de muur te zetten". Boris Jeltsin, die al maanden het aftreden van Ryzjkov eist, uitte zich gisteren verrassend genoeg in vrij wel dezelfde woorden over het poli tieke lot van de premier. Volgens Tass zei hij dat vertrouwen in de re gering kan worden hersteld, wan neer het Unie-parlement het Sjata lin-plan aanvaardt en de regering het uitvoert. Jeltsin voorkwam daarmee een motie van wantrou wen in het Russische parlement. In het Unie-parlement werd die wel in gediend, maar met grote meerder heid (slechts 28 stemmen voor) af gewezen. 'Mini-top' De kardinaal van Polen, Jozef Glemp, heeft de leider van de vak bond Solidariteit, Lech Walesa, en premier Tadeusz Mazowiecki voor een 'mini-top' bij hem thuis uitge nodigd. De ontmoeting zou op 18 september moeten plaatsliebben. Wapenstilstand De Filipijnse president Corazon Aquino heeft vandaag, ondanks be denkingen van de militairen, een beperkte wapenstilstand met de communistische rebellen aange kondigd. De wapenstilstand is gel dig in de hoofdstad Manila en de ge bieden die in juli door een aardbe ving zijn getroffen. Autobom Zeventien personen zijn gewond toen een auto explodeerde die stond geparkeerd voor de kazerne van de Guardia Civil in het Spaanse Carthagena. Het materiaal dat is ge bruikt voor de bom wijst op een ac tie van de Baskische afscheidings beweging ETA. Onderzoek Sovjet-president Michail Gor batsjov heeft politie en justitie op gedragen een "grondig onderzoek" in te stellen naar de moord op de prominente Russisch-orthodoxe priester Alexander Menn ,in Zagorsk. Menn, die in het verleden wegens zijn religieuze activiteiten was vervolgd, werd zondag gevon den in de nabijheid van zijn huis in Zagorsk. Pinochet: ik zou het opnieuw doen SANTIAGO (AP) - Oud-president generaal Augusto Pinochet heeft gisteren op een herdenkingsbijeen komst van de coup die hem in 1973 aan de macht bracht, gewaar schuwd dat hij het opnieuw zou doen als de omstandigheden dezelf de waren. "Mijn enige doel was Chi li te redden van een marxistische re gering die bezig was het land uiteen te laten vallen", aldus Pinochet die momenteel legerbevelhebber is. Hij voerde het woord tegenover leiders van de rechtse Onafhankelijk De mocratische Unie. Bij ongeregeldheden in Santiago raakten gisteren drie mensen ge wond en werden 48 anderen gear resteerd. De ongeregeldheden ont stonden doordat groepen van te genovergestelde politieke kleur el kaar in de straten van de hoofdstad te lijf gingen. De burgerregering van president Patricio Aylwin negeerde de her denking van de militairen en de rechtse politici. Ministers en func tionarissen woonden in plaats daar van een mis bij in het presidentiële paleis, waarin werd stilgestaan bij de honderden mensen die in de coup het leven verloren. Van onze correspondent Hans Hoogendijk WEST-BERLIJN - Nauwelijks was de term 'twee plus vier' inge burgerd, of ze kan al weer in het ar chief worden bijgezet. In precies ze ven maanden hebben diplomaten uit beide Duitse staten met de vier overwinnaars uit de Tweede We reldoorlog het kunststuk volbracht .het herenigde Duitsland zijn volle soevereiniteit terug te geven. Uit vier plus twee is één geworden. In februari spraken de zes minis ters van buitenlandse zaken in de marge van de CVSE-conferentie in het Canadese Ottawa af dat zij de 'buitenlandse aspecten van de Duit se eenwording, inclusief de vragen over de veiligheid van de buurlan den' zouden bespreken. Begin mei zagen ze elkaar in Bonn, eind juni in Oost-Berlijn, midden juli in Parijs en nu komen ze nog een keer samen in Moskou om de puntjes op de i te zetten. Daarna worden op 2 oktober de leden van de CVSE-conferentie geïnformeerd en een dag later wordt Duitsland verenigd om daar na als een normaal land met alle daaraan verbonden rechten en plichten door het leven te gaan. Een diplomatiek wereldrecord, waarbij zes politici zich als werkelij ke staatsmannen hebben onder scheiden. In Washington president Bush en minister van buitenlandse zaken Baker. Zij zagen als eersten dat het verval van het Sovjetrussi- sche imperium en de ondergang van het verkalkte DDR-regime een snel antwoord verlangden om Euro pa stabiel te houden en de eigen be langen te waarborgen. Verder over tuigden zij Parijs en Londen ervan dat een regeling voor Duitsland niet zonder de Duitsers kon worden ge troffen. In Moskou beseften president Mi chael Gorbatsjov en zijn minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze eind 1989 dat het tus sen de Oder en de Elbe om meer ging dan een doorbraak van de pe restrojka. De eenwording was niet meer te stuiten, nu kwam het er voor Moskou op aan de schade te beperken. De hardliners in het Kremlin wilden in eerste instantie de 'veiligheidsbelangen van hun land vaststellen, maar Gorbatsjov en Sjevardnadze wisten dat alleen een economische integratie in Eu ropa de Sovjetunie voor het faillis sement zou kunnen behoeden. Zij zetten hun zin door. Een derde hoofdrol was wegge legd voor het Bonner duo Helmut Kohl en Hans-Dietrich Genscher. Zij sloegen bruggen tussen de NAVO en Moskou, namen achter docht weg bij de westerse partners, erkenden dat de Russen vooral eco nomisch moesten worden geholpen en wisten dat veel tact nodig zou zijn om de Sovjet-heersers niet het gevoel te geven op alle fronten de verliezende partij te zijn. Dat Genscher over veel tact be schikt, is bekend, maar dat Helmut Kohl de Fransen wist te bekoren, Margaret Thatcher niet op de lange tenen ging staan en ook nog een vriendschappelijke relatie met Gor batsjov wist op te bouwen, heeft ve len verrast. De Rus leerde de man uit de Pfalz kennen als een politi cus, die doet wat hij belooft. De Amerikanen zijn ook dik te vreden, want het herenigde Duits land blijft in de NAVO, waardoor het Bondgenootschap niet desinte greert en de invloed van de VS op het oude continent gewaarborgd blijft. Weggespoeld De Oostduitsers kwamen er eigen lijk niet aan te pas. De aardige com munist Hans Modrow, die het land een paar maanden mocht besturen na de val van Honecker en Krenz, werd weggespoeld door de roep 'Wij zijn één volk'. Zijn democra tisch gekozen opvolger Lothar de Maizière heeft van buitenlandse po- SEOUL (AP) - Bij aardverschui vingen en overstromingen als ge volg van zware regenval in Zuid- Korea zijn minstens 58 mensen om het leven gekomen. 37 mensen wor den nog vermist en 68.000 mensen zijn uit hun huizen verdreven. In Seoul viel gisteren 38 centime ter regen. De stad Suwon direct ten zuiden van de Zuidkoreaanse hoofdstad werd met 43 centimeter neerslag het zwaarst getroffen. Amerikaanse en Zuidkoreaanse mi litaire helikopters zijn ingezet om mensen van de daken van huizen en gehouwen ten zuiden van Seoul te evacueren. Vijf boeddhistische mon niken werden gedood toen de tempel waarin zij zich bevonden onder een modderlawine werd bedolven. Ook werden zes arbeiders in hun slaap verrast toen hun slaapvertrekken bij een fabriek instortten. Een zie kenhuis aan de rand van Seoul moest worden ontruimd. Volgens voorlopige schattingen is zeker voor vijftig miljoen gulden schade aan gericht. (foto AP) Overleg ontwapening Warschaupact flopt BRATISLAVA (Rtr/AFP/DPA) - Het overleg van de ontwapenings commissie van het Warschaupact is gisteren na twee dagen onderhan delen in de Slowaakse hoofdstad Bratislava mislukt. De afvaardigin gen zijn het niet eens geworden over de plafonds voor de bewape ning van de afzonderlijke lidstaten, zo melden Oosteuropese diploma tieke bronnen. Centraal in Bratisla va stond de vraag hoeveel wapen tuig de Sovjetunie in de toekomst mag hebben. Moskou eist een aan deel van veertig procent op van het totale aantal tanks, gepantserde wa gens, artillerie en gevechtsvliegtui gen die voor het Oosteuropese bondgenootschap zijn voorgesteld. Maar zijn ex-bondgenoten staan er op dat geen enkel land meer dan 35 procent van het gevechtspotentieel van het Pact behoudt. litiek geen kaas gegeten. De in breng van de nieuwe minister van buitenlandse zaken Markus Meckel beperkte zich tot het poseren naast de hoofdrolspelers en enkele zinlo ze voorstellen, die ertoe leidden dat Genscher hem verder straal negeer de. Meckel is intussen geheel van het politieke toneel verdwenen. Achter de schermen werkten top diplomaten keihard om de lijnen d ie hun bazen hadden uitgestippeld i,een concreet document om te zet te n. Dat is gelukt. De Duitse gren- Z' n liggen vast, de strijdkrachten warden gereduceerd tot 375.000 man, het land zal nooit nucleaire, biologische of chemische wapens be itten, gedurende een overgangs tijd blijven de Russen nog op ex- DDR-gebied en zet de NAVO geen militair been op hetzelfde terrein. Natuurlijk laat Moskou zich voor de vele concessies goed betalen en even vanzelfsprekend is dat Bonn probeert de prijs zo laag mogelijk te houden. Maar het verdrag is daar door niet werkelijk in gevaar geko- Berlijn De meeste Europeanen zullen niet al te veel merken van de veranderin gen. Voor de Berlijners ligt dat an ders. 45 jaar hadden de drie west machten het laatste woord in West- Van onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI/MONROVIA - De re bellenbeweging van Prince Johnson heeft gisteren de aanval in gezet op wat nog over is van het re geringsleger in Liberia. De gevech ten hadden plaats rondom het mili taire hoofdkwartier in de hoofdstad Monrovia en het presidentiële pa leis. De Westafrikaanse vredes macht heeft opdracht gekregen in te grijpen om familieleden en naas te medewerkers van Doe te be schermen. De strijd tussen Johnsons man schappen en de regeringstroepen volgt op de dood van president Doe. Doe overleed maandag aan verwon dingen die hij had opgelopen na zijn gevangenneming door de rebellen van Johnson. De hele dag werd hevig gevoch ten in de buurt van het militaire hoofdkwartier en het nabij gelegen Berlijn. Door de eenwording verlie zen de 6000 Amerikaanse, 3300 Brit se en 2700 Franse militairen hun be zettingsrechten. Ze blijven nog wel even, maar nu als gasten. Het twee plus vier-akkoord heeft gevolgen voor de stad. Zo is het voorbij met de drie luchtcorridors naar Berlijn, die uitsluitend door Franse, Britse en Amerikaanse maatschappijen mochten worden gebruikt. Kohl kan voortaan met de Lufthansa naar de stad vliegen. Verder gelden voor Berlijn na 3 oktober dezelfde visa-regels als voor de rest van Duitsland en dat betekent het einde van de visumvrijheid voor Oost europeanen. De Berlijners worden ook weer baas in eigen stad. Tot nu toe had den de geallieerden onder meer een veto-recht bij de benoeming van de hoofdcommissaris van politie, mochten zij ongestraft afluisteren wie ze wilden, hadden ze het toe zicht op de Westberlijnse BVD en vielen de militairen en hun gezin nen niet onder de Westberlijnse jus titie. De Berlijnse politie mocht bij voorbeeld verkeerd parkerende westerse militairen niet bekeuren. En toen de Muur er nog stond, was de controle een geallieerde aangele genheid. Als een Duitser met zijn auto probeerde van West naar Oost door de Muur te breken, konden presidentiële paleis waarin zich een deel van de troepen van Doe heeft verschanst. Een groot aantal solda ten heeft zich inmiddels overgege ven aan de rebellen, maar er is ook een aanzienlijke groep die wil door vechten, voornamelijk bestaande uit leden van de stam van Doe, de Kranh. PresidCTit Dawda Jawara van Gambia, die tevens voorzitter is van de economische gemeenschap van Westafrika, Ecowas, heeft positief gereageerd op een verzoek om hulp van de aanhangers en familie van Doe. Hij heeft de Ecowas-vredes- macht in Monrovia opgedragen hen te beschermen en te helpen het land te verlaten. De Westafrikaanse vre desmacht in Monrovia, Ecomog, wil zo snel mogelijk de vorige week in Gambia gevormde interim-regering installeren in Liberia. Maar Johnson, die het gebied controleert waar Ecomog zich bevindt, moet al lereerst de veiligheid van de nieuwe regering garanderen. Westberlijnse politiemannen en art sen pas ingrijpen nadat de geallieer de commandant toestemming had gegeven. Andere curiositeiten waren dat in West-Berlijn nog de doodstraf stond op spionage en aanvallen op geallieerde militairen. Messen met een lemmet langer dan veertig cen timeter waren net zo goed verboden als de rechts-extremistische NPD. Hete luchtballons waren taboe en vliegers mochten niet hoger komen dan tachtig meter. Negatief Voor de Westberlijners heeft de eenwording ook een paar negatieve kanten. Ruim 11.000 mensen ver dienen hun brood bij de geallieer den en niemand weet hoe hun toe komst eruit ziet. Nog ingrijpender zijn de consequenties voor de dui zenden Westduitsers die naar de stad trekken om onder de dienst plicht uit te komen. De geallieerden hadden namelijk elke activiteit van de Westduitse Bundeswehr verbo den en dat betekende dat inwoners niet in dienst hoefden. Nu zijn de jonge Berlijners ook aan de beurt en de eerste protestdemonstraties zijn al aangekondigd. Maar daarmee kunnen zij de eenwording niet te genhouden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7