IMFschuld armste landen afschrijven De OPEC gaat dood, leve de 'nieuwe' OPEC Duur ongezond werk vastleggen' Camdessus vindt hulp rijke landen te weinig lichtgewicht fles bindt strijd aan met melkpak Amsterdam kan 'witwassen' olie Zuid-Afrika aanpakken GIFPIEPEROF 'AARDIGE' AARDAPPEL? Duurdere kerosine aan toerist doorberekend Bom-bestendig niet te maken' Van onze eigen koekenbakker. t WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 PARIJS (Rtr) De voorzitter van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft gisteren de rijke landen opgeroepen alle officiële schulden van de armste landen in de wereld kwijt te schelden. IMF-directeur Michel Camdessus prees het initiatief van Frankrijk en Neder land om alle uitstaande officiële schulden van de minst ontwikkelde landen af te schrij- "Ik vertrouw erop dat hun voor beeld door andere rijke landen wordt nagevolgd", zei Camdessus gisteren op de conferentie van de Verenigde Naties voor de minst ont wikkelde landen (de zogeheten 'Mol-landen'), die momenteel in Pa rijs wordt gehouden. In de slotver klaring van de VN-conferentie zul len de rijke geïndustrialiseerde lan den zich waarschijnlijk uitspreken jaarlijks 0,15 procent van hun bruto nationaal produkt (BNP) te beste den aan hulp voor de Mol's. Camdessus zei echter verontrust te zijn over de voorspelling van de in Parijs gevestigde Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) dat de groei van de hulp slechts twee per cent per jaar zal gaan bedragen. Vol gens hem ligt dit percentage onder de te verwachten stijging van het BNP in de geïndustrialiseerde we reld. "Dit betekent dat de doelstel ling niet wordt bereikt. En dat in een tijd waarin veel van de minst ontwikkelde landen een nieuwe structurele aanpassingspolitiek voeren. Juist nu moeten de donor landen doelgericht en versneld pro beren hun hulp uit te breiden" al dus Camdessus. Volgens hem zou de hulp met 73 miljard dollar toenemen als deze stijgt conform de groei van het BNP van de donorlanden. "Dit zou een minimum, een uitgangspunt moe ten zijn maar wordt nu beschouwd als te hoog gegrepen", aldus Cam dessus. De afgelopen twee jaar is volgens hem al veel vooruitgang geboekt in het verlichten van de schuldenlast van Derde Wereld-landen. Volgens Camdessus werpt de door het IMF goedgekeurde aanpassingspolitiek haar vruchten af, zelfs in de regio van de sub-Sahara. "Dankzij de aan passingen zijn landen in staat om de daling van hun BNP, zo kenmer kend voor de afgelopen 20 jaar, te doen keren". ENSCHEDE (GPD) - De Twent se zuivelverwerker Ormet heeft gisteren melk in een lichtgewicht melkfles uit Enschede gepresen teerd. De fles is 30 procent lichter schikt is voor de totale zuivelin dustrie, is vijf cent duurder dan de oude glazen fles en 25 cent duurder dan de pakken. Daarom zal er 50 cent statiegeld geheven worden. De schroefdop hoeft met per se te worden ingeleverd, al hoopt men daar bij Ormet wel op. ir De oude, zwaardere fles. in gewicht dan het oude exem plaar en verwacht wordt dat de invoering ervan een forse stimu lans zal hebben op de verkoop van flessemelk. Het gebruik van melk in kartonnen verpakkingen, dat een aanzienlijk grotere aan slag op milieu en energie doet, kan zo worden teruggedrongen. Ormet is de eerste zuivelprodu- cent in ons land die de consument deze lichtgewicht fles presen teert. Meer bedrijven zullen mo gelijk volgen. H. W. Ellenbroek, hoofd van de afdeling verkoop van Ormet, zegt dat uit vorig jaar gehouden onderzoek is gebleken dat de consument meer belang stelling heeft voor de glazen fles dan voor de nu veel gebruikte kartonnen verpakking. Uit het onderzoek bleek echter ook dat de glazen melkfles lichter moest zijn. Ormet is hier op inge sprongen, aldus Ellenbroek, die denkt dat de nieuwe fles dertig tot veertig keer gebruikt kan wor den. Deze schatting, zo geeft Or met zelf ook toe, is echter aan de optimistische kans. Volgens een recent TNO-onderzoek zouden glazen flessen niet vaker dan tien of twintig keer herbruikt kunnen worden. De nieuwe lichtgewicht glazen fles is voorzien van een schroefdop, en daardoor goed af sluitbaar. De nieuwe fles is afkomstig van de Nederlandse Glasfabriek in Leerdam, die Ormet de verzeke ring heeft gegeven dat de fles ze ker zo sterk is als het oude exem plaar. Ormet heeft geen exclusie ve rechten op de fles, ook andere bedrijven zouden er gebruik van kunnen maken. Deze week ko men de flessen van de lopende band. Voorlopig worden ze alleen gevuld met volle en halfvolle melk. Verwacht wordt dat ruim de helft van de consumenten in het oosten van het land die nu nog kartonnen pakken melk koopt, zal overstappen op de nieuwe fles. Het oude type melkfles (goed voor 15 miljoen stuks per jaar) blijft voorlopig nog in de handel en maakt pas plaats, als de 'licht gewicht' echt een succes blijkt te zijn. De lichtgewicht fles, die ge- AMSTERDAM (GPD/ANP) Vol- complex van Zuid-Afrika wint on- gens het Shipping Research Bureau der meer uit steenkool synthetische (SRB) moet de gemeente Amster- brandstoffen. dam juridische actie ondernemen tegen het "witwassen" van illegaal uitgevoerde olie. Gisteren presen teerde de SRB cijfers waaruit bleek dat in de Amsterdamse haven olie voor Zuid-Afrika wordt overgesla gen en het handelsembargo van de Verenigde Naties ontdoken. Volgende week zal het gemeente- onderzoek naar de rol van de Am sterdamse haven naar alle waar- De Zuidafrikaanse olie-import bestaat voor 80 procent uit ruwe olie en voor 20 procent uit olieproduk- ten. Volgens het SRB heeft het land de afgelopen tien jaar minstens 25 miljard dollar extra moeten betalen boven de normale importkosten om het embargo te ontduiken. De ruwe olie komt de laatste tijd voornamelijk uit het Midden-Oos ten. De verscheping wordt voorna- ut ten. uc wuiui vuuuia- schijnlijkheid zijn afgerond. Het meijjk gedaan door rederijen uit olie-embargo tegen Zuid-Afnka is Griekenlana Hong Kong en in Nederland beperkt tot een ver- vre(.;nó genoeg Oostenrijk. De bod op de export van ruwe olie De meeste olieprodukten komen uit uitvoer van olieprodukten is hier West.Europa en Roemenië. "Ener- met verboden. Maar volgens de zijds wordt het voor de leveranciers SRB is gebleken dat een groot aan- steeds lastiger hiermee door te tal schepen die met olieprodukten gaan jjet aantal landen dat olie le- uit Amsterdam vertrokken, afkom- stig zijn van landen die wel een der gelijk exportverbod kennen. Daarbij gaat het voornamelijk om benzine, dieselolie en vliegtuigben- zine. Normaal wordt dit soort pro- dukten in voldoende mate door de eigen Zuidafrikaanse raffinaderijen aangeleverd. Dat die nu toch uit het buitenland blijkt te komen, is vol gens het SRB waarschijnlijk het ge volg van bedrijfsbranden vorig jaar bij SASOL. Dit grootste industriële vert neemt bovendien af. Ander zijds kan Zuid-Afrika nog steeds al le olie krijgen die ze hebben wil. EMMELOORD Wat Houston is voor de ruimtevaart, is Emmeloord voor de aardappel. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat aldaar de Internationale Aardappelmanifestatie wordt gehouden. De beurs werd geopend door prins Claus en duurt tot en met 15 september. De vakbeurs telt 75 exposanten die allen hun produkten aan de man willen brengen en diLS hun uiterste best doen om de aandacht van potentiële klanten te trekken. Niet alle rassen aardappelen hebben voor hun teelt grote hoeveelheden milieu-bedreigende bestrijdingsmidde len nodig. Dat meent de Vereniging Milieudefensie (VMD). De organisatie startte dinsdag in Emmeloord samen met consumentenorganisaties de actie "Gifpiepers genoeg gegeten, koop eens een aardige aardappel". In de aard appelteelt wordt jaarlijks 14 miljoen kilo aan bestrijdingsmiddelen gebruikt. Onder 'aardige' aardappels rekent LONDEN (AP) - Vliegtuigbouwer VMD de soorten Corine, Doré, Escort en Santé. Fokker ziet nauwelijks mogelijkhe- (foto GPD) Economie kort Autogas duurder Lpg wordt vandaag twee cent duur der, zo maakt marktleider BK-gas bekend. Ook bij de vrije pompen stijgt de literprijs met twee cent, al dus de Novok, de organisatie van oliehandelaren. De adviesprijs komt op 59,9 cent. Grootste centrum De kans is groot dat. in Heerlen het grootste handelscentrum ter wereld wordt gebouwd, een Amerikaans centrum van 150.000 vierkante me ter voor naar schatting 600 miljoen gulden. De Amsterdamse politie heeft een onderzoek ingesteld naar de initiatiefnemers van het project, de in Amsterdam en New York ge vestigde organisatie American Tra- de Centers Europe NV, wegens ver denking van valsheid in geschrifte. Actie boeren Akkerbouwers uit diverse delen van het land dreigen met nieuwe ac ties als de overheid niet op korte ter mijn hulp biedt. Volgens hun actie groep is de situatie in de akkerbouw verslechterd ten opzichte van vorig jaar. De graanprijzen zijn nu 6 pro cent lager dan door de overheid was voorspeld, stelt de actiegroep. Compromis begroting Onderhandelaars van het Witte Huis en het Congres zijn naar ver luidt dichtbij een compromis waar- MEXICO (IPS) - Er komt een een Actieplan CNV om aantal wao'ers terug te dringen havens, zodat er geen bommen aan boord komen. Aldus reageerde een woordvoer der van Fokker gisteren in een ra dio-gesprek op een rapport van de Britse overheid. Onderzoek van de vliegramp in Lockerbie leidde tot de conclusie dat vliegtuigen stevi ger moeten worden gebouwd. Hoewel het onmogelijk is om een volledig bom-bestendig vliegtuig te - bouwen, menen de onderzoekers centrale CNV in het cao dat het wel mogelijk moet zijn de overleg afspreken dat er schade dusdanig beperkt te houden v0?r. ongezonde beroepen dat het vliegtuig een landing kan maken. Zo zouden de bagage-con tainers en het toestel zelf zodanig UTRECHT (ANP) - Om de arbeidsongeschiktheid te rug te dringen, wil de vak- in bijvoorbeeld de bouw en de gezondheidszorg een maximum komt voor het kunnen worden ontworpen, dat de aantal^dienstjaren.Als^dat kracht van een explosie langs een vooraf bepaalde route wordt afge voerd. In de huid van het toestel kunnen panelen worden gebouwd, die bij een explosie naar buiten wor den gedrukt, zodat vermeden wordt dat de romp scheurt. Volgens het verschenen onder zoeksrapport viel de Boeing 747 binnen drie seconden uiteen na de explosie. Alle 259 inzittenden van maximum is bereikt, moe ten werknemers ander werk krijgen of gebruik kunnen maken van een spe ciale 'pre-pensionering'. Dit opmerkelijke streven belichtte CNV-voorzitter H. •Hofstede gisteren in Utrecht tijdens de presenta tie van het CNV-actieplan het toestel en elf inwoners van het arbeidsongeschiktheid, plaatsje Lockerbie kwamen om het £fTe"alj. de vakcentrale jeven FNV, die vorige week een 'terugkeerplan' voor lang durig zieken presenteerde, legt het CNV de nadruk op het voorkomen van ar beidsongeschiktheid en het aan werk helpen van ar beidsongeschikten. Het voorstel van de werk geversorganisaties om de wao niet langer als verzeke ring tot de pensioenleeftijd te gebruiken en de hoogte van de uitkering aan te pas sen, wijst ook het CNV af. Als kabinet, werkgevers en vakbeweging er tijdens het Najaarsoverleg begin oktober niet in slagen dui delijke afspraken te maken over het terugdringen van de arbeidsongeschiktheid, is volgens de vakcentrale CNV 'quotering onont koombaar, noodzakelijk zelfs'. Bedrijven en instel lingen moeten dan worden verplicht om 5 procent van voor een arbeidsongeschik te werknemer vooraf te be oordeling voorgelegd krij gen om te voorkomen dat het personeelsbestand uit werkgevers te snel naar ont- gedeeltelijk arbeidsonge- slag grijpen, schikte werknemers te la ten bestaan. Volgens het CNV-actie- plan moeten bedrijven en regering over (sociaal-)eco- instellingen het ziektever zuim nauwkeurig gaan regi streren. Als het ziektever zuim onder het gemiddelde blijft, kan de ziektewet-pre mie omlaag. Bij een hoger ziekteverzuim geldt een ho gere premie, het opstellen van een beleidsplan en het meewerken aan een ziekte verzuimproject van de be drijfsvereniging. De be drijfsverenigingen moeten ook de ontslagaanvraag nomische aangelegenhe- aanbevelingen over het te rugdringen van arbeidson geschiktheid. langdurige werkloosheid en het bevor deren van kansen voor etni sche groepen. Het CNV SCHIPHOL (ANP) - De Neder- schappijen niet erg verstandig te landse chartermaatschappijen ver- vinden, maar had al aangekondigd hogen de prijzen, in navolging van de prijsverhoging te zullen doorbe- hun buitenlandse concurrenten. Op rekenen. De reisorganisaties vinden vakantievliegreizen wordt vanaf 1 dat de chartermaatschappijen zich oktober een toeslag geheven in ver- voor dit soort zaken beter moeten band met de sterk gestegen kerosi- indekken. neprijzen. De toeslag varieert bin- De lijndienstmaatschappyen nen Europa van 23 tot 44 gulden. Op hadden al eerder hun tarieven ❖er- de intercontinentale bestemmingen hoogd, zij het in mindere mate.*Bij moet 95 tot 133 gulden worden bij- chartermaatschappijen weegt ]de betaald. De inning vindt plaats op verhoging zwaarder omdat brand de luchthavens. stofkosten in een charterticket een Het bestuur van de ANVR-reisor- veel groter deel van de kosten ^or ganisaties is hiermee gisteren ak- men dan in een lijndienstticket. In koord gegaan na afzonderlijk over- het lijndienstverkeer, waarVan leg met de chartermaatschappijen vooral zakenreizigers gebruik cna- Martinair, Transavia Airlines en Air ken, kan naast het kale vervoer Holland. Deze maatschappijen wil- meer worden verdiend op allerlei den een toeslag op de vliegprijzen bijkomende service. nadat de brandstofprijzen als ge- 1 volg van de golfcrisis flink omhoog ]~Z0TTtt' eindelijk met jaarrekening VENLO (ANP) - Voor het eerst in de roerige geschiedenis van het beursfonds DOCdata uit V£nlo komt de onderneming met een jaar verslag en een verlies- en winstreke ning. Volgens DOCdata gistéren, dat al sinds 1984 op de parallel- markt is genoteerd, komt het jaar verslag over 1989 vandaag uit. «Dat geeft meteen een verlies te zien van 13,6 miljoen gulden. DOCdata heeft met een bedrijf uit het Verre Oosten, Swilynn Interna tional, en met een niet nader, ge noemde Amerikaans-Nederlandse organisatie overeenkomsten gëslo- ten voor de levering van Rotary Printers. Swilynn Internationa^ is een producent van magnetische media en machines voor het maken van deze videotapes en floppy disks. De onderneming wil haaf*po- sitie in Europa versterken. Al tijdens de aandeelhoudersver gadering in juni meldde de voorzit ter van de raad van commissarissen, J. van den Driest, dat DOCdata in de komende maanden haar voort bestaan tracht te verzekeren door een overeenkomst te sluiten met een andere onderneming. Als 'dat niet zou lukken dan zou het bedrijf failliet gaan. "Dan zit u hier hoog stens met de curator te praten", zei Van den Driest toen. De directie vroeg toen ook toe stemming om de publikatie van de jaarstukken uit te stellen voor'een periode van maximaal drie maan den. DOCdata moest vóo r 15 Sep tember met de stukken komen, In het nu verschenen jaarverslag schrijft DOCdata de research-» en ontwikkelingskosten af in vijf jêar, een ongebruikelijk lange period^. De ANVR heeft zich bij haar be sluit gebaseerd op verschillende ge gevens. De organisatie had aller eerst het ministerie van economi sche zaken gevraagd na te gaan of de prijsverhoging die de charter maatschappijen hadden voorge steld, reëel was. Ten tweede is geke ken naar de situatie in andere lan den op basis van gegevens van de internationale federatie van tour operators. Ten slotte hebben de chartermaatschappijen accoun tants ver klaringen overlegd. De ANVR had aanvankelijk laten weten de wens van de chartermaat- gaat uit van een groei in werkgelegenheid voor bui tenlanders van 1 procent per jaar. op de wao is niet reëel om dat de plannen voor terug dringing van de arbeidson geschiktheid zo'n 200 mil- den gematigd optimistisch joen gulden gaan kosten tegemoet, maar "er tikken nog wat tijdbommen onder het overleg op 2 oktober". Het voornemen van het ka binet om "grepen m de kas sen van het Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoor- De werkgevers kunnen niet ziening" (het bestuur van volstaan met het doen van de arbdiesbureaus nieuwe stijl) te doen, is eveneens weinig bemoedigend. "Daarmee stelt het kabinet haar geloofwaardigheid als gelijkwaardige partner ter discussie", aldus Hofstede. Latijnsamerika verwacht nieuwe olie-organisatie zonder 'sjeiks' en met VS door het tekort op de Amerikaanse begroting volgend jaar met 50 mil jard dollar kan worden verminderd. Partijen zouden het eens zijn over 'nieuwe' Opec en daarin zullen ook de olieconsumerende industrielan den inspraak krijgen, vberwachten 'eel Latijnsamerikaanse landen. komende vijfjaar nog eens 130 mil jard dollar. Horeca profiteert De omzet van de horeca is de Organisatie van Olieproduceren de en -Exporterende Landen (OPEC) uitgespeeld zal zijn. David Shields, verslaggever en 1989 olie-deskundige van het regerings- De Mexicaanse econoom en olie- deskundige Ricardo Carreta Chan meent dat als het conflict in de Golf zal zijn beëindigd, de Verenigde Staten, Japan en Europa niet op nieuw willen worden geconfron teerd met een soortgelijke situatie. van de wisselende stemmingen van En voor de olie-exporterende lan de Arabische sjeiks." den is de huidige Golfcrisis, die tot gevolg zal hebben dat de Opec zo tuatie zal extra druk op landen als Zowel Carreta Chan als Shields goed als zeker uiteen zal vallen, menen dat de Golfcrisis perspectie- "een enorme uitdaging". o ven opent voor nieuwe verbonden Volgens de Mexicaanse deskundi- Trekken om dezelfde voordelen te tussen de consumenten van olie en gen is er in de Verenigde Staten een genieten. De gehele Opec, inclusief Venezuela, Ecuador en Nigeria leg gen om zich uit de Opec terug te fors gestegen. In totaal werd door gezinde Mexicaanse dagblad 'El de Nederlandse horeca-onderne- Nacional', verwacht dat Venezuela, mers het vorig jaar voor 13 miljard Ecuador en Nigeria zich binnenkort gulden omgezet, een groei van 7,25 ujt de Opec zullen terugtrekken. De procent ten opzichte van 1988. Vol- drie landen kunnen een eigen, met gens de cijfers van het bedrijfschap de Verenigde Staten verbonden werkten er op 30 juni 1989 140.100 Opec creëren, en "de islamitische Het is duidelijk dat de gemdustria- ^e enkele producenten, de Arabi- groeiende steun te vinden voor het Irak en Kuwayt voor het conflict, liseerde landen razend zijn dat een sche landen uitgezonderd. De gein- idee belasting te heffen op ruwe olie was leverancier van 57 procent van voor hun economieen zo belangrijk dustrialiseerde landen zien dit voor- die wordt geimporteerd. Mexico, de Amerikaanse olie. produkt als olie afhankelijk blijft uitzicht met sympathie tegemoet. Canada en Groot-Brittannie zullen ADVERTENTIE mensen in deze branche. Loonstijging Werkgevers en werknemers wijzen een rol van de overheid bij de vast stelling van wat een 'verantwoorde' loonstijging is af. Ook een koppe- landen hun geschillen onderling te laten uitvechten". Het is volgens Shields onwaarschijnlijk dat de huidige Opec in de toekomst nog als de belangrijkste olie-organisatie zal optreden. "Voor Mexico is het logischer en ling-vooraf en het niet-verbindend wenselijker een 'olieverbond' aan te verklaren van cao's die duurder zijn gaan met haar noorderbuur dan te dan wat de overheid verantwoord participeren in een toekomstige he- vindt, vinden geen genade in de terogene olie-organisatie die wordt ogen van sociale partners. Zij reage- beheerst door ontwikkelingslan- ren daarmee op voorstellen van de den", aldus Shields. Mexico is geen van Economische Deskundigen lid van de Opec. Van de Mexicaanse (CED) van de Sociaal-Economische olie-export wordt 57 procent afge- Raad (SER), zet in de Verenigde Staten. tcfiteOoter Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 15 september of zolang de voorraad strekt. Niet verkrijgbaar in Alphen. Roomboter amandelspeculaaskoek. t Dagelijks ovenvers uit eigen bakkerij. Gevuld met 100% amandelspijs en bereid met echte boter. 3 stuks van^^voor - 't Wordt steeds leuker bij V&D. - Latij ns-Amen k a weigert olie Irak AMSTERDAM (IPS) - Lutim- samerikaanse landen hebbep gisteren het aanbod van die Iraakse president Saddam Hus sein voor gratis olieleverantië van de hand gewezen. Brazilië is een van de zwaarst getroffen landen door het handelsembar go van de Verenigde Naties te gen Irak. Het Zuidamerikaansê land importeerde dagelijks 190.000 vaten olie uit Kuwayt efi Irak. De vervanging daarvan kost Brazilië jaarlijks naar schatting 2.6 miljard dollar (4,6 miljard gulden) extra. De Hondurese president Ra fael Callejas sprak van een 'wreed' voorstel. Hij zei dat Hus sein doet alsof hij een gebaar van goede wil naar de arme lan den maakt, terwijl hij er ..lie. n maar voor zorgt dat ze armer worden door de hogere olieprijs. commentaar op te leveren". De Costaricaanse minister van bui tenlandse zaken Bernd Niehaus sprak van een 'cynisch voorstel'. Alleen de president van Urugu ay, Luis Alberto Lacalle, heeft laten weten dat zijn regering n._ t voorstel zal bestuderen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5