Koeien DDR massaal naar de slacht Ik ben HP noch De Tijd 'Ook vervolging door broeders' Naderende eenwording leidt tot grote uitverkoop 'Huizenoorlog' in DDR-dorpje Zelfs van de prijs hebben we wat moois weten te breien. 39,- I REPORTAGEf WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 Van ANP-correspondent Jan Re AMSTERDAM - Een tweekoppig monster zou het worden, een ge drocht. De ex-hoofdredacteuren John Jansen van Galen van de Haagse Post en Tony van der Meu- len van De Tijd konden eind vorig jaar nauwelijks de termen verzin nen die krachtig genoeg hun af schuw konden uitdrukken van een redactioneel samengaan van de weekbladen Haagse Post en De Tijd. Ad 's-Gravesande (43), die per 1 januari de vrucht van de fusie, die toch niet is uitgebleven, gaat leiden, leunt glimlachend achterover. "Ik zie er zeer veel in. Het moet een ba lans worden tussen de verworven heden van twee oude bladen. HP en De Tijd hebben elk hun zwakke en hun sterke kanten. Als je de sterke kanten bij elkaar brengt en daar het nodige aan toevoegt krijg je een goed blad, waaraan behoefte is". Vandaag wordt de nieuwe HP/De Tijd op een feestje in het Concertge bouw gepresenteerd. De redacties, aanvankelijk uiterst onwillig ge stemd over een vereniging, hebben zich erbij neergelegd. Door econo mische nood gedwongen. "Dat helpt" erkent 's-Gravesan de, "maar vaak blijkt het dan toch mee te vallen. De mensen die bij het weekblad zijn gaan werken hebben dat allemaal vrijwillig gedaan. Ie dereen heeft ook nu nog wel twijfels en bedenkingen, maar door de bank genomen denk ik dat ze erin gelo ven". Politiek HP/De Tijd wordt vooral een jour nalistiek blad, dat wil zeggen: hel zal voor een groot deel gaan over ge beurtenissen in de week waarin het verschijnt. Het eerste nummer zal een onderwerp bevatten dat "enige relatie heeft met de politiek, een sterke relatie zelfs". Plus artikelen over Duitsland, de olie, de concur rentieslag waarin de omroepen ver wikkeld zijn met hun commerciële Ad 's Gravesande zoekt balans tussen twee bladen rivaal. Geen onderwerpen waar nog niemand op is gekomen. "Nee, het eerste nummer bevat geen wereld schokkende dingen, wel uitingen van een journalistieke gedreven heid." Aan levensbeschouwing wordt ook gedaan (te verwachten is een se rie over "De denkers"), maar, zegt 's-Gravesande, "het is wel de bedoe ling dat het blad met beide benen op de grond blijft. Zweverigheid is uit den boze". Het informatieve en degelijke van De Tijd gepaard aan de soepele schrijfstijl van HP en dezer neus voor een bepaald soort onderwer pen. Met het laatste denkt hij dan niet in de eerste plaats aan de laatste modes in het Amsterdamse caféwe- zen. in HP menigmaal zo treffend beschreven, maar meer aan een scherpe signalering van maatschap- Ad 's Gravesande: "Zweverigheid is uit den boze" (foto ANP) Naam Een blad dat poogt het mooie van de twee afzonderlijke oude bladen in zich te verenigen draagt terecht de naam HP/De Tijd, maar mocht deze titel niet aanslaan, wellicht komt dan de ondertitel 'Het week blad' of een andere naam de makers passender voor. Voorlopig blijft de naam HP/De Tijd. stelt 's-Gravesan- de vast. maar of dat zo blijft hangt al van de ontwikkeling van het blad. "Het eerste doel is behoud van het abonneebestand van de twee samen en het aantrekken van nieuwe le zers. Als de naam blijkt te beklijven, dan blijft hij zo". Hoewel de nieuwe hoofdredac teur nog niet in dienst is (hij blijft tot 1 januari directeur van het Hol land Festival), wordt het eerste nummer van HP De/Tijd niettemin gesierd door een hoofdredactioneel woord van zijn hand. Schrijvende journalistiek of het maken van weekbladen hebben tot nu toe niet tot zijn stiel behoord. Dat waren ra dio (AVRO, VARA) en televisie (VPRO, Het Gat van Nederland, Tijdverschijnselen). Wellicht wat gedurfd om maar meteen de eerste onder de gelijken der weekbladschrijvers te zijn? "Het avontuur trekt, het is span nend. een prettige gelegenheid om iets nieuws te beginnen met een groep gekwalificeerde mensen". Schrijven zal trouwens niet de hoofdbezigheid van de hoofdredac teur worden. Het samensmeden van de twee redacties ("Ik zal moe ten voorkomen dat de ene redactie de andere volledig opsoupeert") en het verder ontwikkelen van de for mule zullen veel tijd vergen. Al is hij wel van plan zich in een later stadi um te storten op het interview. Coterie Zowel bij HP, maar vooral bij de oude redactie van De Tijd, stak bij het bekend worden van de naam van 's-Gravensande als hoofdredac teur de vrees de kop op, dat hij meer zou passen in de cultuur van het an dere dan in die van het eigen blad. Vooral bij De Tijd werd hij inge deeld in het wereldje van de VPRO/HP-coterie. "Zoals De Tijd vroeger was is dat misschien zo. Maar ik wil mij zeker niet unverfro- "ren en rücksichtslos bij HP laten in delen. Ik ben HP noch De Tijd. Ik ben HP/De Tijd. Zou ik willen." De DDR houdt grote oprui ming. Koeien, schapen en varkens gaan bij duizenden per week voor afbraakprij- zen de grens over naar de an dere Europese landen. West- duitse, maar ook Hollandse kooplui rijden zich een on geluk om een deel van de ge haktbal in de wacht te sle pen. Een van de Nederlandse veetrans porteurs die is ingeschakeld is Bak- kum Pastoor uit het Noord-Hol landse Midwoud. Woordvoerder G.J. van der Heide: "Begin augus tus kregen wij opdracht van een be kende Westduitse handelaar vee uit de DDR te halen. Sinds die dag is het een gekkenhuis. We hebben vijl auto's en die zouden we zonder pro bleem alle in de DDR kunnen sta tioneren". Gegeven het feit dat de veewa gens maximaal veertig koeien kun nen laden, kan Bakkum Pastoor maanden vooruit. Het bedrijf kreeg een contract aangeboden gekregen om 135.000 stuks Oostduits vee te vervoeren naar Italië. "Alleen kun nen we dat niet, daarom schakelen we enkele bevriende Firma's in. Daar zijn we nu mee bezig. Reali seer je wat dat oplevert: dertig au to's per week. honderd weken lang". Quota De achtergrond van deze uitver koop is de eenwording van de beide Duitslanden. Als die op 3 oktober een feit is, zal de DDR ook deel uit maken van de EG. Met name de agrarische sector moet dan het sys teem van landbouwprijzen en re gels van de EG bij de in- en uitvoer van landbouwprodukten toepas- Deel uit maken van de EG bete kent dat de Oostduitse boeren zich net als de Westduitse moeten hou den aan de melk- en suikerquota. De melkveebedrijven in de DDR krijgen van de EG een melkquotum van 6,57 miljoen ton. Dat betekent dat de huidige melkproduktie met ruim 20 procent omlaag moet. Die verlaging van de produktie houdt ook in dat er op korte termijn hon derdduizenden melkkoeien moeten verdwijnen. Het zijn de oudste en minst pro ducerende melkkoeien die nu noodgedwongen in de uitverkoop gaan. In de DDR is er voor zo'n enorm aanbod al helemaal geen markt. Bovendien is het vlees niet geschikt voor de slager. Net als het Nederlandse gebruiksvee is het vlees alleen nog maar geschikt voor worst, tartaar, snacks en honde- voer. Toch zit er kennelijk brood in de handel met deze overbodig gewor den Oostduitse koeien. Volgens het Produktschap voor Vee en Vlees kwamen er vorige week ruim 3.000 Oostduitse slachtkoeien naar ons land. Het Produktschap kon dit ge tal noemen, omdat handelaren of transporteurs voor elk dier een in- voercertificaat moeten hebben. Het PW verstrekt deze. "Het aantal kan per dag verschillen", zegt een woordvoerder. "Dinsdag waren het er 500, maar vrijdag hebben we 1.500 certificaten afgegeven." Slachterij De Oostduitse koeien gaan recht streeks naar de slachterij. De geza menlijke Nederlandse slachterijen slachten wekelijks ongeveer 20.000 koeien. Dat wil zeggen dat de laatste weken ëën op de zes te slachten run deren uit de DDR komt. Voor de slachterijen is deze toename geen enkel probleem, gezien hun overca paciteit. Over de prijs die men in de DDR betaalt, wordt zeer geheimzinnig gedaan. Die moet echter, omdat er ook forse transportkosten bijko men, heel wat lager zijn dan de prijs die hier op de markt wordt betaald voor tweede en derde kwaliteit vee, namelijk f3,50 tot f 4,75 per kilo ge slacht gewicht. En dat is al niet veel. De situatie op de Europese rundvleesmarkt is erg slecht, niet zozeer door het aan bod van DDR-vlees als wel door de Golfcrisis en de stagnatie van de ex port. Het gevolg is dat in Europa het overschot aan rundvlees enorm toe neemt. Op het ogenblik is al ruim driehonderduizend ton rundvlees ter interventie aangeboden en dat is honderdduizend ton meer dan de Europese Commissie als wenselijk beschouwt. Brussel heeft geen extra steun maatregelen voor de rundveesector genomen. Daar hoopt men dat de extra subsidieregeling - betaald door de Westduitsers - voor DDR vlees naar derde landen, de druk op de EG prijzen zal doen verminde ren. Het gaat hierbij om een over schot van ruim honderddduizend ton rundvlees. Coöperaties In het begin van de jaren vijftig, na de 'Bodenreform' (1945-1949), toen het grootgrondbezit werd opge deeld, waren er in de DDR ruim 800.000 gezinsbedrijven met een ge middelde oppervlakte van 7 hecta re. Daarnaast waren er 500 zoge noemde Volkseigene Güter (VEG) van gemiddeld 300 hectare. Deze gezinsbedrijven werden tijdens de 'Kollektivierung' ondergebracht in 19.000 coöperaties: de Landwirt- schaftliche Produktionsgenossen- schaften (LPG). In de daaropvolgende periode van 'Industrialiserung' volgde een enorme schaalvergroting. Twaalf honderd LPG's houden zich nu be zig met de plantaardige produktie en 2500 met de dierlijke produktie. Samen bewerken ze 85 procent van de grond. De rest wordt gebruikt door 450 VEG's en bijna 200 ZBE's (Zwischenbetriebliche Einrichtun- gen). Deze hebben zich gespeciali seerd op bij voorbeeld slachtpluim- vee of eieren. In 1985 beschikte de gemiddelde staatsboerderij over 950 hectare grond en 490 arbeiders. De LPG had 1.400 hectare en 210 arbeiders. De communistische machthebbers hebben bij de vaststelling van de prijzen gekozen voor een politiek van lage consumentenprijzen en hoge producentenprijzen. Een LPG ontving bij voorbeeld, voor de in voering van de D-mark als betaal middel, voor een kilogram melk 1,70 mark. De consumentenprijs in de winkel voor een liter melk was een mark lager. De Oostduitse Staat moest er jaarlijks dertig miljard mark op toeleggen. Dat gaat op 3 oktober allemaal veranderen. De vraag is wat er dan nog resteert van de Oostduitse land bouw. Met de communistische ide alen is dan ook het vee ten onder ge- KLEIN MACHNOW - De inwo ners van het lommerrijke Klein Machnow, ten zuidwesten van Ber lijn, vrezen dat over de mooie oude huizen in hun dorp binnenkort een onroerend goed-oorlog zal uitbre ken. Volgens functionarissen heb ben de voormalige eigenaars van de huizen claims ingediend en wordt 70 procent van de huizen in het dorpje door hen opgeëist. Na de eenwording van de twee Duitslanden op 3 oktober zullen de lokale overheden zich moeten bui gen over de rechten van de vorige eigenaars die of door de nazi's of door de communisten verdreven zijn. In Oost-Duitsland als geheel zijn in totaal een miljoen claims bin nengekomen. Er is een speciale commissie inge steld die moet navorsen wat het lot is van het onroerend goed dat ten tijde van de val van het bewind van Erich Honecker snel. en togen bela chelijk lage prijzen, is verkocht aan leden van de communistische par tij. Het zou daarbij om bezit ter waarde van miljarden marken gaan. Klein Machnow is een van de meest gewilde "plaatsen om te wo nen in Oost-Duitsland. Het grenst aan een dure wijk van West-Berlijn en ligt op slechts 25 minuten van het centrum van de stad. Sinds de opening van de Berlijnse Muur rij den steeds meer Westduitsers door Klein Machnow op zoek naar hui zen en land dat ooit in het bezit van hun familie was. "Wij hebben ook bezoek gehad", zegt Gerhard Hollmann, een arbei der, die een gesubsidieerde huur van 86 mark per maand betaalt voor de helft van een twee-onder-een- kap woning die in het westen twin tig keer zo veel zou kosten. "De be zoekster zei dat haar familie hier 20 jaar had gewoond, waarop ik zei: ik woon hier al 25 jaar", aldus Holl- De twee Duitslanden zijn overeen gekomen dat voormalige eigenaars rechten op hun eigendommen kun nen laten gelden, maar dat Oost duitsers niet gedwongen kunnen worden hun huizen te verlaten of enorm hoge huren te betalen. Oost duitse huurdersverenigingen vre zen desondanks het ergste. "Na tuurlijk is er grote angst bij de men sen dat zij hun huis uit zullen moe ten". zegt gemeente-ambtenaar Volkhard Siprian. Volgens hem wordt 60 tot 70 procent van de hui zen in Klein Machnow opgeëist door derden. Nadat de termijn waarbinnen claims ingediend kun nen worden op 13 oktober afloopt, zullen de lokale overheden bepalen wie wat krijgt. Door de plotselinge toestroom van Westduitsers is de spanning in Oost-Duitsland opgelopen. Er bra ken zelfs hier en daar vechtpartijen uit toen Westduitsers Oostduitse bewoners van hun land probeerden af te zetten. In Pritzwalk moest een Oostduitser met brandwonden in een ziekenhuis opgenomen worden nadat hij een elektriciteitskabel had doorgesneden die een Westduitser zonder toestemming van zijn cam per naar het huis van de Oostduitser had gelegd. De Westduitsers vormen wel de grootste groep die een oogje hebben op Oostduits land, maar niet de eni ge. Een groep Oostduitsers uit Sch- werin eist boerenland op dat in de grenszone tussen de twee Duitslan den ligt. Een aantal Duitse joden eist eigendommen op die zij onder de nazi's tegen veel te lage prijzen hebben moeten verkopen. Duitse en buitenlandse ondernemingen ei sen bedrijven en grondstukken op die zij zijn kwijtgeraakt toen de communistische overheid in de ja ren *50 particuliere bedrijven natio naliseerde. Volgens functionarissen gaat het bij het grootste deel van de be drijfspanden om onroerend goed op eerste stand. Het grootste aantal claims, 40.000, is ingediend voor het gebied Berlijn, waar wel 40 procent van het aantal woningen wordt op geëist wordt. GEESTELIJK LEVEN Bevrijdingstheoloog over censuur: LEUVEN (ANP) De Braziliaanse bevrijdingstheoloog Leo nardo Boff is er niet van onder de indruk, dat het Vaticaan op nieuw maatregelen tegen hem overweegt. "Elk jaar zendt het Vaticaan een brief aan de generaal-overste in Rome en deze zendt hem weer door aan de overste in Brazilië en als ik er van hoor, laat ik het mijn hond en kat weten", aldus Boff. De bevrijdingstheoloog verklaar de dit tegenover de pers in Leu ven. waar hij deelnam aan het congres van het progressieve theologentijdschrift 'Concilium'. Volgens Boff toont de nieuwe actie van het Vaticaan echter wel aan. dat theologen in zijn land niet alleen worden vervolgd door de politieke politie, maar ook door 'medebroeders in de kerk'. Boff, die lid is van de hoofdredac tie van Concilium, zal echter kar dinaal Joseph Ratzinger van de congregatie voor de geloofsleer niet het genoegen schenken dat hij uit de kerk treedt. De Braziliaanse krant Folha de Sao Paulo meldde kort geleden dat Ratzinger bij de generaal- overste van de Franciscanen, de orde waartoe Boff behoort, om opheldering heeft gevraagd over drie artikelen van Boff. Daarin le verde deze onder meer kritiek op de benoeming van conservatieve bisschoppen in zijn land. De bevrijdingstheoloog kreeg in april 1985 een spreek- en schrijfverbod van een jaar opge legd, omdat zijn boek 'Kerk, cha risma en macht' een gevaar voor de rk-geloofsleer zou zijn. Vorig jaar zegde Boff onder druk van het Vaticaan al zijn spreekbeur ten in het buitenland, onder meer in Leuven, af. In ruil daarvoor mocht hij docent blijven aan de Theologische Hogeschool in het Braziliaanse Petropolis. Volgens Boff wordt Ratzinger telkens onder druk gezet door conservatieve bisschoppen in Brazilië. Conservatieve bisschop pen proberen hem al sinds 1972 de kerkelijke leerbevoegdheid te 'Motorrijders voor Christus" komen bijeen ROTTERDAM (ANP) - De Evangelische Motorclub 'Psalm 23' houdt van 14 tot en met 16 sep tember voor het eerst een interna tionale bijeenkomst in Neder land. De bijeenkomst zal worden bezocht door motorrijders uit Noorwegen, Denemarken, Groot- Brittannië, Duitsland, Zwitser land en Nederland, die zich heb ben verenigd in de 'European Mo torcyclists for Christ'. Omdat het de eerste keer is dat de Evangelische Motorclub bui tenlandse motorrijders ontvangt en het vooral om kennismaking gaat, is gekozen voor een besloten bijeenkomst, schrijft voorzitter Paul Laman uit Rotterdam. Het doel is om "gezamenlijk een tijd van vriendschap, lofprijzing en aanbidding te delen". De plaats van de 'unieke' ontmoeting geeft Laman liever niet prijs. De motorclub hoopt dat de in ternationale bijeenkomst ertoe bijdraagt dat ook in andere Eu ropese landen clubs worden op gericht die het Evangelie onder motorrijders willen uitdragen. De Nederlandse club, die inmiddels ruim veertig leden telt, werd acht jaar geleden opgericht onder de naam 'Psalm 23' ('De Heer is mijn Herder'). De Psalm heeft volgens Laman weinig met motorrijden te maken, maar des te meer met de manier waarop de leden van de club christen willen zijn. De leden van 'Psalm 23', die er op het eerste gezicht in hun leren kleding nogal vervaarlijk uitzien, houden regelmatig evangelisatie bijeenkomsten in het land en be zoeken manifestaties als de TT in Assen. Komend weekend maken zij samen met andere deelnemers aan de internationale bijeen komst onder meer een toerrit over de Veluwe. Zondag is er een gezamenlijke kerkdienst. ontnemen. "Niet Ratzinger is boos op mij, maar de drie behou dende kardinalen van Rio de Ja neiro, Bahia en Brasilia", aldus Boff. Hij zal echter zijn strijd binnen de kerk voortzetten, zolang hij vreugde aan de theologiebeoefe- ning beleeft. En zolang de com missie voor de geloofsleer van de Braziliaanse bisschoppenconfe rentie en de kardinalen Arns en Lorscheider hem verdedigen, zal de leerstoel niet in gevaar komen, vermoedt Boff. Boff beschouwt het symposi um in Leuven als een daad van verzet tegen de 'verromeinsing' van de rk-kerk. Overal is een con servatisme te signaleren dat de theologie grote schade toebrengt, meent hij. De Zwitserse theoloog Hans Kung, ook lid van de hoofdredac tie van Consilium, was het met hem eens. Küng, wie in 1979 de kerkelijke leerbevoegdheid werd ontnomen, keerde zich fel tegen de 'totalitaire' instructie voor theologen die de congregatie voor de geloofsleer in juni publiceer de. Daarin verbiedt de congregatie onder meer theologen die in ethi sche kwesties niet op de lijn van Rome zitten, hun ideeën via de massamedia te verspreiden. Zij moeten hun lijden in stilte dra gen. Küng stelde de opstellers van deze instructie gelijk aan zeer autoritaire leiders als oud-DDR- president Erich Honecker en oud-president Pieter Botha van Zuid-Afrika. Boff verdedigde de snel groei ende sekten in Brazilië. Sommige sekten die met grote Financiële steun van de Verenigde Staten opereren wijst hij af, maar hij waardeert het in de andere sek ten, dat zij mensen ruimte bieden zich te uiten en zich met elkaar verbonden te voelen. Hij meent, dat de sekten zijn ontstaan, om dat de kerken te weinig oog heb ben gehad voor de mystieke di mensie van het geloof en de be hoefte van mensen aan bij voor beeld muziek en dans. Alleen een kerk die bang is haar macht te verliezen, bestrijdt de sekten, zei de Braziliaanse bevrijdingstheo- Poolse klassen krijgen weer de rk catechismus WARSCHAU (KNA) - Met in gang van dit schoolseizoen mo gen priesters in Polen de kerkelij ke lokaaltjes weer verruilen voor de klassen in de openbare scho len om daar de rk catechismus te onderwijzen. De Raad van Ker ken in Polen heeft de herinvoe ring van deze catechismus op de staatsscholen echter scherp ver oordeeld. In de raad zijn tien kleine, niet- rk kerken Poolse kerken verte genwoordigd. De raad betreurt het, dat de regering-Mazowiecki alleen heeft overlegd met de Rooms-Katholieke Kerk, waarbij negentig procnet van de Polen is aangesloten. Zeven andere ker ken hadden juist een commissie ingesteld voor het.overleg met de regering over het godsdienston derwijs. De raad van kerken heeft zich in een verklaring bezorgd ge toond over het "steeds duidelij ker wordende gebrek aan politie ke cultuur en tolerantie" in Polen. Toen onlangs de overeenkomst tussen regering en RK Kerk over herinvoering van het godsdienst onderwijs bekend werd, reageer de de orthodoxe metropoliet Ba- zyll verontwaardigd. "De school is neutraal en moet dat blijven", zo zei hij. WARSCHAU Na vele.jaren mocht deze Poolse priester met ingang van dit nieuwe seizoen weereen openbare school in Warschau betreden, om de rk catechismus te doceren. (toto ap> -'t Wordt steeds leuker bij V&D. ADVERTENTIE Aanbieding geldig t/m zaterdag 22 of zolang de voorraad strekt. Uni reliëf-pullover. Van 70% acryl/30%wol. In navy, zwart, brons, groen, bordeaux, oud- roze, petrol en oker. Van 49,95 voor

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2