Met 'n potlood naar de Krimoorlog Erg stroeve Richard II Vliegende start voor uitgeverij Prometheus mogelijk in één museum Oostenrijks theater wil Thomas Bernhard opvoeren Totale verzameling kostuums WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 Prestigieus drama-project mislukt 'Richard II' van William Shakespeare. Met: Gijs Scholten van Aschat, Pierre Bokma. Ton Lutz en vele anderen. Regie: Adrian Brine. Gezien op 11 september in de Leidse Schouwburg. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - Erg begaan met het lot van koning Richard II blijkt Lei den niet te zijn. De belangstelling in de Leidse Schouwburg voor deze eerste van drie - dit seizoen uit te brengen - koningsdrama's was namelijk nogal matig. Op merkelijk is dat wel, want zo vaak zijn deze stukken van Shake speare niet in de Nederlandse the aters te zien. Bovendien is er rui me publicitaire aandacht aan dit project geschonken, al was het maar omdat het financieel aan een zijden draadje heeft gehan gen. Dank zij een unieke vorm van sponsoring van de afzonder lijke rollen kon dit initiatief door gang vinden. Helaas valt er op het uiteindelij ke resultaat heel wat af te dingen. Misschien ligt dat voor een deel ook wel aan ons zelf als toeschou wers die dit repertoire in een vrij traditionele enscenering nog maar nauwelijks gewend zijn. Toch kan het niet alleen daaraan liggen, dat deze voorstelling een erg stroeve indruk maakt. Slechts in een handjevol scènes gebeurt er iets dat voldoende kan boeien. Opvallend is het enorme kwali teitsverschil tussen de verschil lende acteerprestaties. Vele scè nes worden bijna pijnlijk wan neer acteurs uiterst moeizaam met de taal omgaan. Hun spraak gebruik doet geforceerd en ge kunsteld aan wat op den duur gaat irriteren. En juist bij zo'n om vangrijk brok teksttoneel speelt zoiets een wezenlijke rol. Het maakt het bovendien extra lastig om alle onderlinge relaties, machtsverhoudingen en intriges te doorgronden. Want dat is het onderwerp van deze koningsdra ma's: "Wie aan de macht komt, wat hij ermee doet en hoe hij ver vangen wordt", zoals het pro grammaboekje het terecht for muleert. Door de vele en vaak rommeli ge scènewisselingen verliest de voorstelling eveneens aan kracht. Veel erger nog zijn de onbegrijpe lijke fouten in de rolbezetting. Nelly Frijda en Allard van der Scheer bijvoorbeeld zijn uitste kende acteurs. Hun befaamde hu moristische uitstraling speelt hen hier echter parten; ze zijn hier ab soluut misplaatst. Acteurs als Bert Bunschoten, Sjoerd Pleijsier en Roelant Radier lopen nogal on wennig in hun quasi-histonsche kostuums rond, terwijl de enige man in modern kostuum (Titus Tiel Groenestege) een merkwaar dige verslaggeversrol vervult. Als Ton Lutz als John van Gent op zijn sterfbed de koning tot de orde roept, als Gijs Scholten van Aschat als Richard II zijn verlo ren gegane machtspositie over denkt, als Pierre Bokma de grilli ge sluwheid van Bolingbroke laat zien, wordt de voorstelling op een hoger plan gebracht. Dat gebeurt tijdens de ruim tweeëneenhalf uur durende voor stelling te weinig. Helaas hebben heel veel inspanningen tot dit vrij povere resultaat geleid. WIJNAND ZEILSTRA. Ik haal ze iiiet inet lasso binnen Richard II Wat biedt onze deze tweede thea- terweek van het seizoenDat valt tegen. Tenminste wat de kwanti teit betreft. Over het kwalitatieve gehalte van de voorstellingen moeten de recensenten zich maar uitspreken. Allereerst is daar natuurlijk de in de pers reeds veel gesignaleerde voorstelling Richard II, de eerste van de drie koningsdrama's van Shakespeare. Het wordt geregis seerd door de Engelse regisseur Adrian Brine. Spelers o.a. Pierre Bokma, Nelly FrijdaTon Lutz, Sjoerd Pleijsier. Allard van der Scheer, Gijs Scholten van Asschat Richard II) en Jop de Vries. Korte samenvatting van de in houd: Koning Richard leidt zijn land naar de afgrond. Wanneer zijn oom, John van Gent. hem hiervoor berispt op zijn sterfbed neemt Richard hem zijn bezittin gen af. Bolingbroke, van Gents zoon. organiseert een opstand. Hij laat de ex-koning in de gevange nis gooien. De aanhangers van Richard bedenken een plan om hem zijn kroon terug te geven, maar Richard wordt op mysteri euze wijze in zijn cel vermoord. Petra von Kant De bittere tranen van Petra von Kant'. Dit stuk van Rainer Wer ner Fassbinder, iviens controver siële werk hier in Nederland de laatste jaren nogal wat stof heeft doen opwaaien ('Het vuil, de stad en de dood'), is al in talloze uitvoe ringen gebracht op de planken. Aanstaande zaterdag is het, net zoals vorig jaar, te zien in de Leidse Schouwburg in de regie Scène uit 'De bittere tranen van Petra von Kant', (foto Patrick c. Meis» Django Edwarszo gek als een deur. van de talentvolle Shireen Strook er. Lineke le Roux. Shireen Strooker, Dorijn Curvers en Devi- ka Strooker spelen de rollen in deze produktie. Centraal in deze voorstelling staat de mode-ontwerpster Petra von Kant. Met haar carrière zit het wel goed, haar privéleven is minder geslaagd. Eén echtgenoot heeft zij door de dood verloren, van haar tweede man liet ze zich scheiden. Op een dag maakt ze kennis met de veel jongere Karin en wordt verliefd op haar. Wat dan volgt, is een verhaal vol wan hoop en onmacht. Django Edwards Django Edwards wordt wel ge stoord genoemd, maar dan pret tig gestoord. Op 13 en 14 septem ber is deze fratsenmaker te zien in de Leidse Schouwburg met zijn programma Holey Moley. Met zijn Little Big Nose Band komt (foto lan Patrick) Edwards naar het theater aan de Oude Vest. Holey Moley is de door Jango geschreven comedy-revue. Hij is hier wederom de onbereken bare clown zoals wij hem kennen uit vorige optredens, zo gek als een deur, fakir, dronkeman, pop muzikant, acrobaat en dirigent tegelijk. 'Meisje met blauwe lintenvan Constantin Guys. UTRECHT (GPD) De kans is Een onderzoek dat de directeur groot, dat de Nederlandse histori- van het Centraal Museum, Sjarel sche kostuumverzamelingen in één Ex, in opdracht van het Utrechts ge- nieuw museum worden onderge- meentebestuur heeft gehouden bracht. Het historische 'Duitse leidt tot deze conclusie. De Utrecht Huis' te Utrecht zou daar een zeer se cultuurwethouder Nikki van 't geschikte lokaliteit voor zijn. Riet heeft dit meegedeeld. De reacties van de beheerders Expositie 'sneltekenaar' Constantin Guys (1802-1892) in Vlissingen AMSTERDAM (GPD) - Nog geen jaar na zijn vertrek bij Bert Bakker is uitgever Mai Spijkers terug aan het front. Als directeur van de nieu we uitgeverij Prometheus maakte hij dezer dagen een vliegende start met twaalf veelbelovende titels. De uitgeverij is riant gehuisvest in het voormalige veilinghuis De Zon aan de Amsterdamse Singel. Achterin staat een grote glazen ver gadertafel met daarop de eerste twaalf titels. Mai Spijkers bekijkt ze met nauw verholen trots. "Ik ben wel content met wat hier ligt: fictie en non-fictie, Nederlands en ver taald. Het fonds straalt een interna tionale sfeer uit en vormt door de consequente vormgeving een een heid. Ik wil graag een kwaliteitsuit geverij maken. Het soort boek is minder belangrijk. In feite heb je als uitgever maar een criterium: je moet een boek zelf in de kast willen hebben". De eerste oogst varieert van ver halenbundels van Tom Lanoye en Louise Fresco tot beschouwingen over Amerika van de hand van NRC-hoofdredacteur Ben Knapen, van vertaalde romans van spraak makende debutanten als Jonathan Ames en Jonathan Treitel tot my then en sagen uit de geschiedenis van de wetenschap door Maarten Franssen. Maar ook de tweede oogst belooft goed te worden. Zo verschijnt in oktober het boekje 'Lijfstijl', waarin bestseller Jan Kui tenbrouwer dit keer de moderne manieren ontleedt. Op de rol staan verder boeken van onder anderen Herman Brusselmans, Ischa Meijer, Peter Esterhazy, Harm Botje (NRC- correspondent in Cairo) en H.W. von der Dunk. Veel verwacht Spijkers van de ro man 'De Quincunx' van de Engels man Charles Palliser, een pil van bijna duizend pagina's die binnen kort zal verschijnen. Het was de sensatie van de Franfurter Buchmesse en werd in Engeland en Amerika juichend ontvangen. Spij kers verwierf het boek voor tiendui zend gulden en verkocht in de aan bieding meteen al zesduizend exemplaren. "Blijkbaar heeft de boekhandel er vertrouwen in en dat geeft een prettig gevoel. Het is en blijft natuurlijk een gok om zo'n duur boek in Nederland uit te ge ven". Dat zijn fonds diverse auteurs telt die voorheen bij Bert Bakker zaten, vindt Spijkers logisch. "Met die mensen onderhield ik altijd al de contacten. Als uitgever heb ik be lang bij een goede stal. maar een schrijver maakt natuurlijk zelf uit wie zijn werk uitgeeft. Ik heb ze hier, niet met een lasso naar binnen ge sleurd". Prometheus wordt gefinancierd door uitgeeftycoon René Malherbe. Spijkers benadrukt dat hij bij de op bouw van zijn fonds alle vrijheid heeft. "We zijn een volstrekt zelf standige unit binnen het concern. Voorlopig werken we met vjjf men sen, dus we moeten stevig aanpak ken. Maar uitgeven is nu eenmaal geen baantje van negen tot vijf Alphenaar wint solistenprijs op jazzfestival ALPHEN AAN DEN RIJN - Op het achtste Jazzfestival van Assen, dat afgelopen weekeinde is gehouden, heeft klarinettist Joop Schuurman- Hess de solistenprijs gewonnen. De winnende orkesten en instru mentalisten van jazzconcoursen van de laatste vijf jaar kwamen in Assen tegen elkaar uit. Harry's Jazz en Bluesband, die op de Jazznight van 22 september ook in Alphen aan den Rijn speelt, kreeg niet alleen de publieksprijs, maar werd door de jury tevens tot winnaar van de twee de prijs uitgeroepen. Er was ditmaal éen solistenprijs. waarvoor alle instrumentalisten in aanmerking konden komen. De ge lukkige was de 55-jarige Alphenaar Schuurman-Hess. die klarinet speelt in Harry's Jazz en Bluesband "Het is wel een beetje appels met peren vergelijken, maar ik ben er erg blij mee", aldus de klarinettist Van onze correspondent Hans Warren VLISSINGEN - Het Stede- lijk Museum Vlissingen viert dit jaar het honderdja rig bestaan. Ter ere daarvan wordt een expositie gehou den met werk van Constan tin Guys, de tekenaar die in 1802 te Vlissingen geboren werd en in 1892 te Parijs overleed. Constantin Guys was een geboren tekenaar. Omdat hij geen schilderij en maakte zag men deze kunstenaar lange tijd niet voor vol aan, tegen woordig wordt hij echter tot de gro ten gerekend. Als geen ander had hij de gave een vluchtig moment in een krabbel te bestendigen. Tijdens de Krimoorlog werkte hij als teke nend verslaggever. Spoed was ge boden, het tafereel dat hij wilde schetsen was eenmalig. In deze pe riode heeft hij zo vlug het potlood leren hanteren, maakte hq zich zijn vlotte stijl van aquarelleren eigen. Om snel te kunnen werken, maakte Guys gebruik van een sjab loon dat men gaat herkennen. De zelfde gezichten keren terug, dezelf de benen, dezelfde hoepelrokken. Sommige thema's heeft hij dikwijls hernomen. Van een bepaald tafe reel in een bordeel bijvoorbeeld be staan talrijke varianten. De meisjes die met elkaar dansen, de matrone achter de tapkast, het groepje muzi kanten - men vindt ze in allerlei schikkingen terug. Guys werd in 1802 te Vlissingen geboren, zijn vader werkte er als Frans marineofficier. Over zijn le vensloop is niet bijster veel bekend, wat gerucht is en wat werkelijkheid valt moeilijk uit te maken. Als jon geman zou hij meegevochten heb ben in de Griekse onafhankelijk heidsstrijd. Hij werkte enige jaren als huisleraar in Engeland. Later ging hij tekeningen maken voor The Illustrated London News. In opdracht van dat blad maakte hij vele reizen. Hij besloot in 1860 zijn loopbaan als tekenend reporter op te geven. Juist in deze tijd stond hij op het hoogtepunt van zijn kunnen, beroemde tijdgenoten prezen zijn werk. Waarschijnlijk heeft hij in 1882, tien jaar voor zijn dood, Vlis singen nog een keer bezocht. Sleutelfiguur Guys, wiens werk en persoon overi gens nog een rol spelen in W.F. Her mans' laatste roman 'Au pair', is een sleutelfiguur in de Franse kunstge schiedenis, een voorloper van de impressionisten. Enkelen bewon derden hem, maar voor de meesten was hij een onbekende. Hij heeft er kennelijk veel aan gedaan onbe kend te blijven. Charles Baudelaire mocht hem in zijn 'Le peintre de la Vie Moderne' niet eens bij name noemen. Zijn werk signeerde hij zelden. Desondanks zullen de ken ners zich niet gauw vergissen: zijn stijl is zo onverwisselbaar dat men zijn werk gemakkelijk thuisbrengt. Daar komt nog bij dat zijn onder werpen beperkt zijn. Mooie vrou wen, prostitu'ees, straatleven, koet sen, paarden, soldaten - dat zijn de bestanddelen van zijn wereld. Omstreeks 1884, zo wil het ver haal, diende een zeer oude man zich bij Mus'ee Carnavalet aan. Hij had een witte snor en was slecht ter been. Onder de arm had hij een map tekeningen die hij wilde verkopen. De bibliothecaris zag onmiddellijk: dit zijn tekeningen van Guys. Voor een lage prijs werd de collectie ver worven. Zo komt het dat Musée Carnavalet - het toch al zo rijke his torische museum van de stad Parijs - een indrukwekkende verzameling bezit van Guys' werk. Vijfendertig van de veertig tekeningen die nu op de tentoonstelling in Vlissingen worden getoond zijn van Musée Carnavalet afkomstig. Hoeren De diverse onderwerpen van Guys zijn niet allemaal op representatie ve wijze vertegenwoordigd. Van zijn journalistiek getinte werk krijgt men geen enkele indruk. Mili taire voorstellingen zijn ook afwe zig. Ook andere op reis gemaakte te keningen zijn schaars, al maakt de magnifieke 'Turkse vrouw met pa rasol' veel goed. De portretten van vrouwen - meestal prostituées - overheersen. In dit genre herhaalde Guys zichzelf af en toe, maar tel kens zijn er verrassingen. Sommige van deze tekeningen wijzen vooruit naar het werk van Toulouse- Lautrec'en dat van Rops. Men stuit zelfs op een tekening met dezelfde lijnvoering als veel later Picasso zou hanteren. Bijzonder is ook het por tret van het jonge meisje met de blauwe linten in het haar. Van hoge orde zijn de drie straats cènes die hier hangen. Het zijn teke ningen op groot formaat waarop veel te zien is van wat Guys blijk baar lief was: briesende paarden, lonkende heren, elegante dames. Een zeldzaam mooie prent in deze categorie vind ik 'De paardenren nen van 1864'. Bij de bordeeltafere len zal niemand onverschillig blij ven onder 'De zes prostituées'. Ge raffineerde vrouwen, die met een nooit vertoond raffinement gete kend zijn. Constantin Guys, Stedelijk Mu seum Vlissingen. Bellamypark 19 t/m 30 september. Open: maandag t/m vrijdag, van 10-17 uur, zater dag en zondag 13-17 uur. Het bij behorende boekje is aan de kassa van het museum voor twintig gul den te koop. Extra voorstelling ALPHEN AAN DEN RIJN -In het Parktheater speelt de Boyer/Bek formatie zaterdag 15 september een opvoering van de bewerking van Marian Boyer van het boek 'Het uur van de ster', geschreven door de Braziliaanse schrijfster Clarice Lispector. Het verhaal wordt ver teld door een schrijver, die na een confrontatie met een meisje zijn ze kerheid verliest. Zo zeer, dat zijn be staan zelfs verandert, wat hy niet wenst te accepteren. De aanvang van het stuk is 20.30 uur en de kaar ten (10 gulden) zijn te reserveren bij de VW (tel. 95600) of bij het Parktheater (tel. 72875). Uitgeverij onderneemt stappen LINZ (DPA) - De Westduitse uitge verij Suhrkamp heeft juridische stappen ondernomen tegen het the atergezelschap „Theater Phonix" in het Oostenrijkse Linz om de opvoe ring van het stuk „Die Beriihmten" van Thomas Bernhard morgen te verhinderen. De toneelgroep zou het door Bernhard in zijn testament vastgelegde verbod voor opvoering van zijn werk in Oostenrijk overtre den. De uitgeverij deelde gisteren mee tot juridische stappen over te gaan nadat „Phonix" had aangekondigd het nieuwe seizoen te openen met Bernhards „Beruhmten". Maar in zijn testament had de in februari 1989 overleden Oostenrijkse auteur uit protest tegen misstanden in zijn land, bepaald dat zijn werk de ko mende 70 jaar niet in Oostenrijk mag worden gespeeld. Een woordvoerder van de toneel groep noemde het een „onverdrage- lijke toestand, dat een werk van een uitstekende literator uit de Oosten rijkse theaters wordt verbannen en moet verdwijnen". De beheerder van Bernhards nalatenschap, zijn halfbroer Dr. Peter Fabjan, noemde het voornemen „een enorme bruta liteit" en beschuldigde de groep van het zoeken van „twijfelachtige pu bliciteit". „Uitdrukkelijk stel ik dat ik met de Oostenrijkse staat niets te maken wil hebben", heet het letterlijk in het testament van de op 59-jange leeftijd overleden auteur. van andere kostuumverzamelingen in Nederland (onder anderen Rudi Fuchs van het Haags Gemeentemu seum) stonden, evenals het ministe rie van wvc bijzonder positief te genover de gedachte van een sa menvoeging van de collecties, aldus de wethouder. Ovengens zou het dan om een samenvoeging onder voorbehoud zijn. de musea zouden hun collecties in bruikleen willen PARIJS - De Amerikaanse acteur Jack Nicholson rechtsen zijn vrouw Rebecca genieten van de felicitaties en de champagne, nadat Nicholson was geridderd tot 'Ridder in de kunsten en letteren', de hoogste onderscheiding die Frankrijk kent voor een buitengewone bijdrage aan de schone kunsten Minister van cultuur Jack Lang (links op de foto) reikte Nicholson de onderscheiding uit. De acteur schitterde in tal van -Amerikaanse - films, waaronder 'Easy rider, 'One flew over the Cuckoo's nest' en 'Batman'. (foto ANP) Utrecht zou wel de lokatie voor dit nieuwe kostuummuseum willen leveren: in elk geval heeft wethou der Van 't Riet het oog laten vallen op de classicistische vleugel van het zg. Duitse Huis. 'Maar', zei ze tegen over de commissie, 'er zijn nog meer kapers op de kust voor dit pand Dat Utrecht geïnteresseerd is is niet verwonderlijk: het Centraal Muse um bezit een uitgebreide collectie kostuums die vele eeuwen (tot in deze tijd) omvat. Het nijpende ruim tegebrek in het Utrechtse museum maakt een behoorlijke presentatie er van echter onmogelijk. Met het zelfde probleem kampt ook het Haagse Gemeentemuseum. Boven dien heeft de directeur van dit mu seum al eerder te kennen gegeven, dat hij met de kostuumverzameling enigszins in zijn maag zit. Het onderzoek van Sjarel Ex is vooral een peiling van de meningen geweest. Over de financiële aspec ten is nog onduidelijkheid. Het is echter niet ondenkbaar, dat met be trekking tot een nieuw alles omvat tend kostuummuseum wvc een soortgelijke benadering kiest als voor het Spoorwegmuseum is ge daan: het 'afkopen' van de jaarlijkse subsidie door een bedrag ineens be schikbaar te stellen met de rente waarvan de exploitatie van het mu seum gefinancierd kan worden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25