Hulp asielzoeker schiet te kort Betrokkenen bestoken elkaar met schadeclaims Zuidhollandse ouderen trekken naar rustige, landelijke provincies Hulpverleners trainen om vluchtelingen te kunnen bijstaan Dierenarts nu ook met acupunctuur in de slag ©ub JSmrtttë WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 PAGINA 17 DEN HAAG De trek van ouderen vanuit met name Zuid- en Noord- Holland naar meer landelijke pro vincies zal de komende jaren alleen maar toenemen. Dit komt omdat er steeds meer beter opgeleide oude ren komen, die er financieel beter voorstaan dan eerdere generaties ouderen. De overheid speelt met haar beleid nauwelijks in op die mi gratie. Dit stelt W. Revet, de woon-spe- cialist van het Centraal Orgaan Sa menwerkende Bonden van Oude ren (COSBO), de overkoepelende organisatie van de ouderenbonden in ons land. Grote groepen mensen stoppen tegenwoordig rond hun zestigste jaar met werken en heb ben dan nog een levensverwachting van zo'n 25 jaar. Ongeveer de helft van hen zal een redelijk tot zeer goed pensioen hebben, terwijl de andere helft alleen is aangewezen op aow. In Zuid-Holland is een vertrek- overschot van ongeveer 1000 oude re huishoudens per jaar, in Noord- Holland ligt dat aantal op ongeveer 1500. Vooral mensen in de leeftijd van 55 tot 64 jaar vertrekken naar landelijke provincies en laten hun huis, meestal de grotere eengezins woningen, achter. De meeste oude ren vertrekken uit de grote en mid delgrote steden met meer dan 100.000 inwoners. "De redenen om de Randstad te verlaten voor een meer landelijke woonomgeving zijn legio. De grote steden in het westen zijn te druk, er is een gevoel van onveiligheid, op de flat zijn er weinig mogelijkhe den, en de woon- en leefkosten zijn hoog. Veel ouderen verruilen de flat van zeven hoog achter voor een klei ne woning op de begane grond in een kleinere plaats," zo stelt Revet. Vanuit Noord- en Zuid-Holland, de twee vertrekprovincies bij uit stek, vestigen ouderen zich vooral in Noord-Brabant en Gelderland. Ook de wat verder afgelegen pro vincies als Friesland, Drenthe en Meer vrijheid voor verzorgingstehuizen DEN HAAG (GPD) Ziekenhui zen, verpleeghuizen en andere ver zorgingstehuizen kunnen vanaf 1 januari volgend jaar financieel zelf standiger opereren. Zij hoeven niet langer voor elke investering toe stemming te vragen aan het minis terie van WVC. Dat blijkt uit het voorstel tot wij ziging van de Wet Ziekenhuisvoor zieningen, die aan Ziekenfondsraad is voorgelegd. De verzorgingstehui zen krijgen meer armslag voor het vervangen van oud materiaal en krijgen de vrijheid intern te verbou wen tot drie miljoen gulden per pro ject. Bovendien mogen verpleeg huizen en opvangcentra voor gees telijk gehandicapten de ongevraagd de opvangcapaciteit met maximaal drie procent uit te breiden. Overijssel, ontvangen grote aantal len ouderen uit het westen. Vooral de middelgrote steden met goede verbindingen naar de Randstad zijn in trek bij de verhuizende oudere. De ouderenbonden pleiten er voor dat de overheid meer gaat in spelen op deze migratie van oude ren. Een van de gevolgen van deze migratiestroom is dat in een stad als Amsterdam, waar toch al grote be volkingsgroepen in achterstandssi tuaties verkeren, de rijkere oudere de stad verlaat. De minder gesitu eerde oudere heeft die mogelijk heid niet, zodat het ten koste kan gaan van de sociale structuur van een stad. Het Cosbo wijst er op dat bij voor beeld in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening vrijwel alle aandacht uit gaat naar de 'werkende'. De belan gen van de grote groep ouderen worden helemaal ondergesneeuwd, hoewel veel ouderen aangeven de Randstad eigenlijk te willen verla ten. Door het vertrek van die oude ren zou er veel woonruimte in de Randstad vrijkomen. Nasleep niet doorgaan van anti-drugsfietstocht politiemensen door VS HARDERWIJK/DEN HAAG - Verschillende betrokkenen bij de vorige maand afgelaste anti- drugsfietstocht door Amerika be stoken elkaar met forse schade claims. Ze dreigen gerechtelijke stappen te nemen wanneer er niet snel wordt betaald. Alle partijen wijzen echter de verantwoorde lijkheid af voor het fiasco van de zo goedbedoelde fietstocht en niemand wenst op te draaien voor de kosten. De tocht, die deze maand moest plaats hebben, was bedoeld om aandacht te vragen voor de drugs bestrijding. Aan het evenement zouden 1100 politiemensen deel nemen. Van verschillende politie korpsen uit de regio zouden een dertigtal agenten meedoen. Om de reis en het verblijf te bekosti gen, hadden de politiemensen de man ongeveer 1300 gulden aan in schrijfgeld betaald. Vorige maand werd de tocht echter afge blazen nadat een belangrijke sponsor afhaakte. Tot grote te leurstelling en woede van de poli tiemensen, die hun inschrijfgeld nu mogelijk kwijt zijn. SOF De Stichting Organisatie Fiets tochten (SOF), die het evenement op poten heeft gezet, is door een groot aantal deelnemers aanspra kelijk gesteld voor hun verlies. De stichting vindt echter dat haar niets te verwijten valt. Om de ge dupeerde politiemensen toch nog een beetje schadeloos te stellen, heeft ze het Haagse bedrijf Franks Aviation gesommeerd het geld voor de gedeeltelijk aanbe taalde vliegtuigtickets terug te geven. Het zou hierbij gaan om enkele tonnen. Het bedrijf, dat in opdracht van de SOF de tickets heeft besteld, weigert echter een cent te betalen. De SOF neemt hier geen genoe gen mee. Vorige maand al heeft ze geprobeerd het geld terug te ha len door beslag te laten leggen op de tegoeden van het bedrijf. Dat beslag is enkele dagen later weer opgeheven, nadat de stichting een gesprek had gehad met de di rectie van het bedrijf. De SOF gooit het nu over een andere boeg. Ze heeft een civiele proce dure aangespannen tegen Franks Aviation, in de hoop dat de rech ter het bedrijf dwingt het geld voor de tickets terug te geven. De zaak dient op 9 oktober voor de Haagse rechtbank. Directeur F.P. Vellinga van Franks Aviation is niet erg onder de indruk van de acties die de stichting heeft ondernomen. "Die beslaglegging was zo weer van de baan, nadat wij hadden uitgelegd dat dit toch niet de manier was. En die dagvaarding... Ach, ik be schouw het als een noodsprong. De deelnemers willen hun geld terug, dat is begrijpelijk. Maar de SOF heeft haar uitgaven niet ge dekt, en kan dus niets terugbeta len. Ze moet nu toch wat doen, en probeert daarom de zaak op ons te verhalen. Daarmee gaat ze ech ter voorbij aan alles wat in de luchtvaartwereld gebruikelijk .is". Nieuw contract De SOF heeft vorige maand ook beslag laten leggen op de tegoe den van het bureau Maran uit Ter- borg, dat door de stichting bij de organisatie is ingeschakeld. Dit beslag is al de volgende dag opge heven, volgens de SOF omdat Maran heeft beloofd opening van zaken te geven over het debacle. Commercieel directeur O. de Waal van het bureau noemt dat onzin. "Het beslag sloeg nergens op. Het was een paniekreactie, denk ik. En verder zijn wij altijd al bereid geweest om opening van zaken te geven. Waarom ook niet? We hebben niets te verbergen". Maran op zijn beurt heeft een claim van 1,6 miljoen gulden in gediend bij de SOF. Het bureau meent dat het dit bedrag nog te goed heeft voor het werk dat het dit jaar heeft verricht. Overigens heeft de SOF al eer der met het bureau afgerekend, maar die vergoedingen waren volgens Maran slechts bedoeld voor het werk dat het in '88 en '89 heeft verricht - toen er ook al po gingen zijn gedaan om de fiets tocht van de grond te krijgen. Dit jaar is er een nieuw contract afge sloten. Daarna heeft de stichting geen enkele rekening meer be taald, aldus het bureau. Maran kan het geld trouwens goed ge bruiken. Het heeft zo'n 130 schuldeisers die wachten op een bedrag van in totaal 1,3 miljoen gulden, en verkeert sinds enige tijd in surseance van betaling. Voorzitter Hans Stoop van de SOF ontkent de berichten over de schuld aan Maran. Stoop: "Er is geen nieuw contract afgesloten. Het contract had geen vervalda tum, het liep door tot de tocht ge organiseerd was. Er is dus sprake van slechts éen contract. Boven dien zijn we Maran geen cent ver schuldigd. Wa hebben niet eens een vordering van Maran ontvan gen". Behalve de gerechtelijke proce dure tegen Franks Aviation - die de deelnemers op z'n hoogst en kele honderden gulden schade loosstelling oplevert - probeert de SOF ook op andere manieren geld terug te krijgen. Welke dat zijn, wil Stoop nog niet zeggen. "We melden dat pas als we voor 100 procent zeker zijn dat ze sla gen. De deelnemers zijn al zo vaak teleurgesteld". Onveilig gevoel in oude wijken door leefwijze LEIDEN - De gevoelens van onvei ligheid bij bewoners van oude buur ten zijn niet alleen het gevolg van de toename van criminaliteit, maar ook van de sterk veranderde sociale Van onze redacteur Monica Wesseling LEIDEN/OEGSTGEEST De hulp aan asielzoekers en vluchte- ,clollUu™. lingen die met geestelijke problemen zitten, schiet tekort. De samenstelhng^an'deze wiJke^Dat laatste jaren is het aantal vluchtelingen sterk toegenomen terwijl blijkt uit een onderzoek dat is uitge- het aantal hulpverleners getraind op de behandeling van proble- voerd door het Onderzoekscentrum men van gevluchte mensen, niet of nauwelijks is gegroeid. De ruimtelijke ontwikkeling en volks- Riaggs (Regionale Instellingen voor Geestelijke Gezondheids- huisvesting (ROV) van de Leidsfe zorg) moeten de komende jaren meer aandacht besteden aan trai ning van psychologen en psychiaters in de behandeling van men sen uit andere landen. Volgens J. Schoenmakers van de Sociaal Psychiatrische Dienst in menwastotnu^oeïrTharTdenvancTê Am.terd» ^en de geeste,„ke De hulp aan vluchtelingen met psy chische en psycho-sociale proble- Sociaal Psychiatrische Dienst voor Vluchtelingen in Amsterdam. Deze dienst, ondergebracht bij de Riagg centrum Oud-West, is in 1978 problemen waarmee een vluchte ling te kampen heeft, een andere aanpak dan die waarmee Nederlan ders worstelen. Dat maakt nascho- Utrllll UIIl vyUU-VVcöl, IS 111 1 o* IO UUec- richt toen er Z1ch in Amsterdam van de hulpverleners noodza- In de loop van de jaren is het aan- onderscheidt twee typen cliënten. Vluchtelingen die in het land van herkomst gemar teld zijn, lijden heel vaak aan zoge- De geheel andere culturele achtergrond van vluchtelingen en asielzoekers vereist een aangepaste hulpverlening. De beroepsmensen, zoals huisartsen, maatschappelijk werkers, psychotherapeuten en anderen moeten bijge schoold worden. (archieffoto) Internationaal congres in Noordwijk Van onze redacteur Jan Westerlaken NOORDWIJK Acupunctuur. De eeuwenoude Chinese geneeskunst is er niet alleen voor mensen, maar ook voor dieren. Met de naaldjes worden vooral gewrichtsklachten en pijn behandeld, maar worden ook voor verdoving aangewend. Het dier is uiterst geschikt voor on derzoek naar de werking van acu punctuur. Simuleren doen dieren namelijk niet, mensen kunnen dat wel. In dit kader staat het internatio nale congres over veterinaire acu punctuur en neurobiologie. Het Af en toe behandelt zij paarden en Acupunctuur in de praktijk van dierenartsen. Inmiddels zijn er zo'n dertig in Nederland die het toepas sen. Het meest wordt dat gedaan in de wat kleinere huisdierenpraktijk. Pijn en gewrichtsklachten worden er voornamelijk mee behandeld, maar de naaldjes worden ook ge bruikt als er plaatselijk wat moet worden verdoofd. Volledige verdo ving door acupunctuur, zoals in China wordt gedaan, wordt in Ne derland (nog) niet toegepast. Mevrouw Schuitemaker zegt dat zij acupunctuur in haar praktijk hoofdzakelijk toepast op honden. congres begint morgen inj Noord- wijk en duurt tot en met zaterdag. Niet uitsluitend voor dierenartsen, maar ook voor onderzoekers die er varing met acupunctuur bij mensen hebben. In een dubbelblindonderzoek on der patiënten met pijn werd één groep met acupunctuur behandeld, terwijl de andere een nepbehande- katten. Verder is zij nog niet gegaan. Maar in Oostenrijk en Amerika komt het geregeld voor dat acu punctuur op koeien wordt toege past. "Slijtage aan de heupen (dys plasie) laat zich goed behandelen", vertelt mevrouw Schuitemaker. "Je ontspant de spieren en onderdrukt de pijn zonder dat er medicijn aan te pas komt. Tekkels vertonen nogal ling kreeg. Die nepprik bestond uit eens verlammingsverschijnselen een nabootsing van een acupunc- als gevolg van een hernia aan de nek tuurprik met de pinknagel. Van de of rug. In dat geval biedt acupunc- patiënten die écht werden behan- tuur uitkomst", deld, genas driekwart. In de place- Hoewel in hoofdzaak pijn- en ge- bogroep gaf dertig procent van de wrichtsklachten bij dieren worden proefpersonen aan dat het beter aangepakt, worden bij paarden met hen ging. "Dieren kunnen dat niet bedenken", zegt dierenarts E. tal vluchtelingen dat in Nederland heten psycho-traumatische ervarin- onderdak zoekt echter zo sterk ge- gen. Zij hebben niet alleen lichame- stegen dat de Amsterdamse dienst lijke klachten, maar zijn veelal de- de hulpvraag niet meer aankan. De pressief. Hun functioneren binnen Riaggs, aanwezig in elke stad van de maatschappij wordt ernstig be- enige omvang, gaan ook hulp aan moeilijkt doordat zij, door herinne- vluchtelingen geven. De Sociaal ringen, van het ene moment op het Psychiatrische Dienst blijft zelf andere totaal verlamd kunnen ra- hulp verlenen, maar gaat ook de ken. Iets simpels als het krijgen van een proces-verbaal of het horen van een ambulance kan deze mensen volstrekt uit hun evenwicht bren gen. Net als voor alle vluchtelingen geldt dat gemartelde asielzoekers doorlopend in angst voor hun ach tergebleven familieleden leven. Schoenmakers: "De problemen van een mishandelde vluchteling zijn enigszins vergelijkbaar met die van mensen met een concentratie kampsyndroom. Toch vereist hulp een speciale therapie omdat zij vanuit een andere culturele achter grond denken en doen". 'Opleidingen voor verpleegkundige onoverzichtelijk' LEIDEN Het experimenteren met de opleidingen voor verpleeg kundigen en ziekenverzorgenden betekent dat de huidige onoverzich telijke situatie in dit onderwijs blijft Iets minder erg, voor zover er in gra- bestaan. Daardoor zullen het imago daties gesproken kan worden, zijn en de wervingskracht van de oplei- de vluchtelingen met psycho-soci- dingen en het onderwijsrendement ale problemen eraan toe. Zij hebben voorlopig niet verbeteren. problemen met het omgaan met an- Dat staat in een concept-com- deren voortgekomen uit angst voor mentaar van de Nationale Raad het lot van de familie en het moeten universiteit, in opdracht van de Rijksplanologische Dienst. In het onderzoek komen bewo ners van drie oude stadsbuurten in Groningen aan het woord. Deze wij ken worden onder meer bewoond door drugsverslaafden, studenten, werklozen en 'a-socialen'. Dit leidt volgens de onderzoekers tot een bonte mengeling van woon- en leef stijlen, wat de dagelijkse leefwereld onoverzichtelijk maakt. De bewo ners voelen zich onveilig in hun ei gen buurt. In andere gemeenten, zoals Den Ha&g, voelen bewoners zich ook bedreigd door buitenlan ders die er een andere leefwijze op na houden. Deze oorzaken van gevoelens van sociale onveiligheid zijn niet te be strijden met de aanpak van 'enge plekken' door een betere verlich ting, het snoeien van struikgewas of inbraak- en vandalismepreventie, stellen de onderzoekers. Dergelijke maatregelen leiden weliswaar tot minder criminaliteit, maar hebben ook een negatieve kant. Bewoners ervaren ze als een extra schending van hun privésfeer: ze voelen zich gevangen in hun eigen huis. Onveiligheidsgevoelens die het gevolg zijn van afwijkende woon- en leefwijzen vereisen volgens de onderzoekers ook sociale maatrege len. Bewonersgroepen moeten met elkaar praten over hun conflicten en proberen overeenstemming le bereiken over een voor ieder accep tabele leefwijze. voor de Volksgezondheid (NRV) op leven in een vreemd land. "Boven- een brief van de bewindslieden van dien geldt voor alle asielzoekers dat volksgezondheid en onderwijs aan de onzekerheid over hun eigen toe- de Tweede Kamer. Op het ogenblik bestaan dagon derwijs en in-service-opleiding, le- komst het sociale functioneren van de vluchtelingen heel sterk ver stoort. Als je er niet zeker van bent ren èn werken in de instellingen, dat je in een bepaald land mag blij- naast elkaar. De NRV betreurt het ven wonen, ben je voorzichtig met dat de bewindslieden geen concrete het aanknopen van sterke emotio- voorstellen doen voor de overgang nele relaties", aldus Schoenmakers, van in-service- naar dagonderwijs. De therapie voor deze groep vluch- De raad heeft daar de afgelopen tien telingen kan volgens hem sterk overeenkomen met die die Neder landers krijgen. "Dat neemt niet weg dat de taal en de culturele ach tergrond wel een probleem kan zijn". Morgen wordt er in het zendings- Hogeschool, A. Verkade, wordt met huis in Oegstgeest een mini-sympo- jaar verschillende keren voor ge pleit. Leiden de verschillende onderwijsinstel lingen regelmatig overleg gevoerd gehouden over de hulpverle ning aan vluchtelingen. Doel van de over samenwerking. "We steken de bijeenkomst, die is georganiseerd koppen bij elkaar met als doel meer door de Vereniging Vluchtelingen- mensen op te leiden voor het beroep werk Leiden en de Riagg Zuid-Hol- van ziekenverzorger of verpleeg- land-Noord, is de huisartsen in de kundige en de kwaliteit van het on- regio te informeren over de proble- Een nieuwe trend, acupunctuur bij de dierenarts. Schuitemaker, bestuurslid van de meldt dat ze een enkele keer een gy- t e. Stichting Nederlandse Veterinaire naecologische aandoening (cysten) loog, één van de sprekers op het schap aan acupunctuur geett. Dat derwijs te verbeteren. Ook overleg gen we hoe we uitval van studenten kunnen voorkomen en op welke wijze makkelijk kan worden over gestapt van de éne naar de andere opleiding. We willen de verschillen de opleidingen meer op elkaar af- matiek van vluchtelingen en over de manieren waarop aan asielzoe kers hulp kan worden gegeven. Vertegenwoordigers van Vluch telingenwerk Leiden, het Centrum Gezondheidszorg Vluchtelingen, de Sociaal Psychiatrische Dienst Acupunctuur. Traditioneel gezien wordt er in de de te gaan doen bij jeuk. acupunctuur uitgegaan van ener- tt i giebanen waarop punten liggen die V erSlcig een bepaalde werking hebben op Op het congres komen vele weten- stemmen maar over verregaande voor Vluchtelingen in Amsterdam samenwerking van in-service-oplei- en van het RiaSë 'n Leiden geven 6 J t ,,.r r/I" a bdlllcll W Cl Kit >K Val 1 lIJ-ocl VILc-UUlLI- 011 behandelde. Ze overweegt hetzelf- congres, onderzoekt wat de naalden is het waard reageert ze. Acu- di dagonderwijs hebben we een uiteenzetting van de taken en 1 ♦^..TQarrKr-ar.rrar. ir. Lot 15. nunctuur heeft toch niet alleen 6 Uiuüguuuu IJO ..t w precies teweegbrengen in het li chaam. "We denken het te weten", zegt hij, "maar we willen antwoord hebben op de vraag wat dat stroom pje doet als eraan het naaldje wordt het nog niet gehad, Daarvoor is het overleg nog in een te pril stadium" het functioneren van organen of an- schappers hun ervaringen met' de dere delen van het lichaam. In het Traditioneel Chinese Geneeskunst gedraaid. Het brein van de westerse westen is men de mening toegedaan (TCG) uit de doeken doen. Zo is mens is daar niet groot mee gewor- dat acupunctuur door middel van aangetoond dat plaatselijke verdo- den. Zeker is dat er heel wat mecha- ving middels acupunctuur is over te nismen in werking worden gezet", dragen. Door het prikken worden De praktijk heeft het aangetoond hormonen gestimuleerd die de her- 'acupunctuur werkt, stelt Nauta. het zenuwstelsel zijn werking doet. Stroompje Minister: bollenbedrijven werven niet actief genoeg DEN HAAG Te veel bedrijven in de bollensector maar toch zullen de boeren zich moeten houden aan doen te weinig om tijdelijke arbeidskrachten via de de wetgeving. De punten die met ragfijne naaldjes senen aanzetten om de zogenaamde "Maar het werkt alleen als de tradi- zijn aangeprikt worden gestimu- endorfinen (natuurlijke pijnbestrij- leerd. Dat kan met een zwak ders) aan te maken. Van konijnen stroompje, maar kan ook worden die zo werden behandeld werd her- opgewekt door de naaldjes te rote- senvocht overgeheveld op andere tionele diagnostiek erop wordt gelaten. Wij proberen iets van de grond te tillen waarmee op acade misch niveau wat kan worden ge ren (draaien). De plek waarin het konijnen. De pijndrempel bleek na daan. Er wordt kritisch naar geke- naaldje moet worden aangebracht kan met de hand worden gevonden of met een zogenaamde puntenzoe- ker. toediening aanmerkelijk hoger. Acupunctuur helpt, daar is drs. J. Nauta van de Rijksuniversiteit in Groningen van overtuigd. De fysio- ken en ik kan niet anders zeggen dan dat het prima loopt". Mevrouw Schuitemaker is het eens met de aandacht die de weten- normale weg in dienst te krijgen. Zo lang dat het geval is wórdt niet afgeweken van het regeringsbeleid om langdurig werklozen in de bollensector aan het werk te krijgen. Dat zegt minister De Vries van sociale za ken in antwoord op vragen van PvdA-kamerlid Spie ker. De Vries die onlangs een bollenbedrijf in Noordwij- kerhout bezocht, zegt wel begrip te hebben voor de problemen met het vinden van tijdelijk personeel echtgenotes van eigenaren van bedrijven uit Noord- De bollenbedrijven maken nu vaak gebruik van tij delijke werknemers die niet afkomstig zijn uit de EG of Nederland. De Vries wil dat er juist meer Nederlan ders die langdurig werkloos zijn voor het zogeheten seizoenswerk worden ingeschakeld. waarmee de boeren kampen. Ook wil hij rekening houden met het streven van de bedrijven naar winst, Holland bezochten gistermiddag minister De Vries om hem over de problemen te praten. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Over het bezoek van H.M. de Koningin aan Arnhem schrijft de „Arnh. Ct.o.a.; Jammer mag het heeten, dat de schutterij, die als eerewacht heette dienst te doen, tweemaal zoo geplaatst werd, dat H.M. de Koningin niet heeft kunnen vermoeden, dat er eene eerewacht was. Tijdens het bezoek aan den Commissaris der Konings stonden onze schut ters het geweer te presenteeren voor de verbaasde buitenlui, die zich na den marktdag in de tal rijke naast de Waag gelegen her berg laafden, en bij het vertrek van H.M. was de eerewacht zoó opgsteld, dat het hoofd er van nog juist even het zicht had op den staartwagen van den ko ninklijken trein. Het is daarom te betreuren, daar vele schutters ruim een halven dag werk moes ten verzuimen. - Toen gisteren de sneltrein van Dresden hel Stettiner sta tion te Berlijn binnenstoomde, weigerde de rem te werken. De trein toch liep met groot geweld door. zoodat twee goederenwa gens geheel werden verpletterd. De stoker en de machinist en ene der conducteurs werden ge wond, doch overigens liep de botsing zonder ernstige ongeval len af. Vijfentwintig jaar geleden: - In Amsterdam is gistermiddag de 40-jarige mevrouw R. v.d. Burgt -Aalsvel verdwenen met haar 3 jaar oude stiefzoontje Ro bert van den Berg. De vrouw had het kind vandaag moeten afstaan aan de raad voor de Kinderbescherming, waarna het aan zijn moeder teruggege ven zou worden. De moeder van Robert is een gewezen barjuf frouw die ondertussen getrouwd is met een xn Duitsland geleger de militair. Zij stond het kind kort na de geboorte af aan het echtpaar Van den Burgt. Bin nenkort vertrekt zij naar Amen- ka en dan uiil zij Robert meene-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17