We willen af van die knellende karikatuu r STEEDS In Leiden is de liefde tussen CDA en bijzonder onderwijs bekoeld actie! in vriie tijd 'Ik weet het zekerwe halen de honderd WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 .mimj.. II ll - LEIDEN "Als iedereen in het bijzonder onderwijs op het CDA zou stemmen, dan zou de partij in Leiden drie keer zo groot zijn als nu. Des ondanks gaat het bijzonder onderwijs ervan uit dat uit sluitend het CDA aan spreekbaar is als er iets moet gebeuren. Wij vonden het tijd worden om dat beeld te verleggen. In principe moe ten alle partijen zich inzetten voor belangenbehartiging van het bijzonder onder wijs". Zo verklaart fractievoorzitter A. van Bochove het stemgedrag van het CDA tijdens de behandeling van de aanvraag van de Protestant-Christe lijke Schoolvereniging (PCS) voor een tweede christelijke basisschool in de Stevenshof. De aanvraag werd afgewezen door de gemeenteraad en Van Bochove geeft toe dat er voor het CDA, sinds mei weer verte genwoordigd in het college van B en W ook 'strategische redenen' wa ren om het voorstel van het college te steunen. "De cijfers op basis waarvan de aanvraag is afgewezen konden op verschillende wijzen worden geïn terpreteerd. Als er maar een inter pretatie mogelijk was geweest, dan was die school er gewoon gekomen. Maar dat had dan waarschijnlijk niet alleen aan ons gelegen. Wij heb ben niet gekozen voor de uitleg van het schoolbestuur omdat we dan als fractie een verkeerd signaal zouden hebben afgegeven. Dat zouden we strategisch gezien terug zijn bij af. Bij de situatie van het CDA en het bijzonder onderwijs aan de ene kant, tegenover de andere partijen en het openbaar onderwijs aan de andere kant. Wij willen af van de knellende karikatuur dat alleen het CDA aanspreekbaar is voor het bij zonder onderwijs", aldus Van Bochove. Voorsprong Daarmee wil hij niet beweren dat het CDA exact hetzelfde denkt over niet-openbare scholen als andere partijen. "Wij kennen het bijzonder onderwijs, zien de sterke kanten er van, in die zin hebben we denk ik wel een voorsprong op andere par tijen. Maar wij vinden dat alle partij en zich moeten inzetten voor belan genbehartiging van het bijzonder onderwijs, dat iedereen zich moet inzetten voor een goede samenwer king tussen het bijzonder en het openbaar onderwijs. We willen iets doorbreken en krijgen daarin steun want tijdens de vergaderingen over de school in de Stevenshof hebben zowel de PvdA als Groen Links be nadrukt dat er goed moet worden samengewerkt met het bijzonder onderwijs. Dat is een rechtstreeks uitvloeisel van het collegeprogram ma". Een duidelijk verschil van inzicht ontstaat als er scholen moeten wor den gesloten, weet Van Bochove. Pleiten andere fracties ervoor dat de enige school die overblijft in een wijk een openbare is, het CDA is van mening dat de signatuur van de school afhankelijk is van de vraag BESTE CHAUFFEUR MET PENSIOEN wat de meeste ouders in de wijk wil len. "Als dat gaat spelen, kunnen problemen ontstaan want er staat ook niets over in het collegepro gramma". Van Bochove denkt niet dat veel mensen verrast zullen zijn door de opstelling van zijn fractie. "Het is een proces dat jaren geleden al in gang is gezet. Het bijzonder onder wijs en het CDA. dat zijn geen twee handen op een buik. Dat klopt ge talsmatig niet, want dan zouden we meer stemmen moeten krijgen, maar politiek-inhoudelijk ook niet. Als CDA zijn we sterk voor de vrij heid van onderwijs, maar het is niet ons doel om zoveel mogelijk chris telijke scholen te stichten. Ik ben er dan ook niet te beroerd voor om de PvdA eraan te herinneren dat ze veel kiezers hebben uit de hoek van het bijzonder onderwijs. En als het bijzonder onderwijs bij mij op de stoep staat dan ben ik er ook niet te beroerd voor om te zeggen dat ze ook bij andere partijen moeten aankloppen" Scoren De gedachte dat het CDA dergelijke manoeuvres moet maken om op goede voet te blijven met de andere coalitiepartners PvdA en Groen Links, werpt Van Bochove van zich. Maar hij beseft wel dat het CDA zich als collegepartij minder goed kan profileren. Vooral omdat het nieuwe college probeert als eenheid te opereren. "We hadden mooi kunnne scoren op korte termijn als we ons bijvoorbeeld heel hard gaan verzetten tegen het homohuwelijk waarvan De la Mar en Laurier van Groen Links al gezegd hebben dat ze dat willen voltrekken. Maar er zit ten in het CDA-programma geen aanknopingspunten op grond waar van we tegen het huwelijk van part ners van hetzelfde geslacht kunnen zijn. En dus hebben we net als de andere fracties gezegd dat we naar de juridische randvoorwaarden zul len kijken om te zien of een dergelij ke trouwpartij haalbaar is". Voorzitter A. van den Berg van de PCS valt het CDA niet zo hard aan "Wij zijn teleurgesteld in het colle ge, waarvan ook het CDA deel uit A. van Bochove: "Wij vinden dat alle partijen zich moeten inzetten voor belangenbehartiging van het bijzonder Onderwijs". (archieffoto» maakt", reageert de voorzitter op Afgelopen vrijdag was de christe- het feit dat de PCS niet aanwezig het raadsbesluit. "Het CDA is ook lijke vereniging niet aanwezig bij was bij het overleg. "Ze hadden zich voor het bijzonder onderwijs en ik het 'bestuurlijk overleg' met de ge- afgemeld omdat ze het te druk had- meente en het katholieke schoolbe- den. Dat kan ik me best voorstel- stuur. "We hadden belangrijkere za- len". Ze wil niet reageren op het ken te doen, hebben heel veel ener- voornemen van het bestuur van de gie gestoken in de aanvraag voor de PCS om zich te gaan beraden over heeft, zal wel een politieke reden tweede christelijke school", zegt verdere samenwerking. "Dat doe ik hebben. Overigens wil ik niet bewe- - Spoorlijnen De resten van verdwenen spoorlijnen staan centraal op een avond die de afde ling Rijnland van de Nederlandse Vereni ging van Belangstellendeen in het Spoor- en tramwegwezen houdt op woensdag 19 september. Er is aandacht voor verlaten stations, begroeide taluds en oude spoorwagons Plaats van han deling is de NZH-zaal aan de Rijnsbur- gerweg. Aanvang 20.00 uur. Filmhuis Het Filmhuis LVC draait van donderdag 13 tot en met zaterdag 15 september de film 'History of the World-part 1van Mei Brooks. De voorstellingen beginnen om 21.15 uur Met het filmkaartje (6,50 gul den) kunnen ook de andere activiteiten in het centrum worden bezocht. Het LVC is te vinden aan de Breestraat 66. De Burcht De Burcht Leiden start op zondag 16 september weer met haar maandelijkse sjoel- en kaartmiddagen. De activiteiten beginnen om 14.00 uur in de Burchtves ting aan de J.C. de Rijpstraat 21. Medicijngebruik De Stichting Ouderenwerk houdt de ko mende tijd in samenwerking met apothe kers, huisartsen en wijkverpleegkundi gen negen bijeenkomsten verspreid over de hele stad. Het thema is medicijnge bruik door ouderen. Van de eerste twee staat de plaats en het tijdstip al vast. Donderdag 20 september om 14.00 uur in de nieuwe zorgvoorziening Ronde dans aan de Julianastraat 74 en maan dag 24 september om 14.00 uur in het Dienstencentrum Merenwijk aan de Ros molen 6. had gehoopt dat die fractie een ver standige beslissing zou nemen door onze aanvraag wel goed te keuren. Maar dat de partij zo opgetreden ren dat wij onze oren alleen moeten laten hangen naar die partij. Ik vind niet dat wij te sterk op het CDA moeten leunen". 'Niet vrolijk' Het bestuur van de PCS is 'niet vro lijk' geworden van de gebeurtenis sen in Leiden. "Het zal best conse quenties kunnen hebben voor de samenwerking met de gemeente. Want daarvoor moetje met z'n twee ën zijn en we zullen ons beraden over de vraag of daar nog wel een voedingsbodem voor is" over de vraag of er nog wel een voe- naai van het bestuur gehad dat de dingsbodem is om die samenwer- samenwerking wordt beëindigd". king voort te zetten. Maar daar heb ben we niet zo'n haast mee, we gaan Ze benadrukt verder dat haar par- eerst maar een goed bezwaarschrift tij een goede samenwerking met het indienen tegen het raadsbesluit bij bijzonder onderwijs belangrijk Gedeputeerde Staten", aldus Van vindt. "Er wordt al jaren overlegd den Berg die nog opmerkt dat het over allerlei zaken en wat in het col legeprogramma staat is een voort zetting van het beleid dat de afgelo pen jaren is gevoerd. We vervolgen de ingeslagen weg, de banden zijn PvdA-wethouder H. van Dongen jaren geleden al verstevigd en dat an onderwijs reageert laconiek op komt niet door het CDA", zegt ze. 'bijna politieke onwil' moet zijn ge weest waardoor de aanvraag is afge wezen. Aanvoer op Valkenburgse Paardenmarkt opmerkelijk groot VALKENBURG - Aan de muren van huizen hangen her en der paar- dehoofden. De straten rond de kerk zijn versierd en de geur van paar den, hooi en mest geven overduide lijk aan dat de Valkenburgse paar denmarkt van 1990 is begonnen. Om half zeven stond vanmorgen het eerste paard al aan de lijn. In de loop van de morgen kwamen de edele viervoeters uit aanhangers en kar ren het kerkplein verder bevolken Rond half tien was voorzitter L. van Tilburg van het organiserende Paardenmarktcomité in elk geval een tevreden man. Tachtig paarden en pony's had hij geregistreerd. "En", zegt hij, "ik weet het zeker. we halen vandaag de honderd' Van Tilburg wijst naar zijn eigen 'aanvoer', vier paarden, waarvan twee te koop. "Waar is er in Neder land een gezelliger samenzijn van paarden en mensen? Veel oud-Val kenburgers komen tijdens de marktdagen terug naar hun ouder lijke woning, doen een bakkie bij de familie en genieten van de sfeer". Hij klopt het veulen Isabel tegen de schoft. "Zij is de inzet van de loterij. De winnaar gaat in ieder geval met een prima fokpaardje naar huis". Hij kijkt omhoog en terwijl regen druppels vallen, zegt hij beslist: "Het blijft wel droog". Paardebezitter L. Hakker, uit voerder in de bouw en eigenaar van vier prachtige Friezen, bekijkt trots zijn bezit. Hij biedt er maar één te koop aan, de rest 'alleen voor ver schrikkelijk veel geld'. Na wat aan dringen blijkt het bedrag boven de 10.000 gulden per paard te zijn. "Friezen", vertelt Hakker, "zijn op het moment razend populair, ze zijn betrouwbaar en hebben een ideaal karakter. Wij rijden thuis allemaal, dus van mij hoeven ze niet weg, het is een pure hobby". Rond tien uur kwamen de leden van de paardenmarktcommissie, burgemeester en wethouders, han delaren en bezoekers bijeen bij de tent op de Broekweg. Burgemees ter C. Sinke opende toen de markt officieel. "Maar", vroeg hij zich af, "wat is een paardenmarkt zonder paarden en kooplui? Vandaag heb ben we twee kooplui uitgenodigd die hier nog niet eerder waren, maar in de toekomst zeker willen blijven. Ze hebben zelfs beloofd tot in leng te van jaren te waken over het be houd van onze geweldig gezellige Valkenburgse markt". Met deze woorden nodigde burgemeester Sinke de aanwezigen uit mee te gaan naar het Castellumplein. Daar werd Valkenburgs nieuwste monu ment onthuld. Een beeld van twee marktkooplieden, gemaakt door de Katwijker Gerard Brouwer. Lezers Schrijven Gemeentegarantie Naar aanleiding van het artikel over de gemeentegarantie wil ik graag mijn ervaringen meedelen. Mis schien dat anderen daar lering uit kunnen trekken. In 1986 tekende ik een voorlopig koopcontract voor een woning. De makelaar van de verkoper gaf mij een maand de tijd om de gemeente garantie rond te krijgen terwijl hij wist dat dat niet kon. Er werd mij, onder bepaalde voorwaarden, één maand uitstel verleend. Dit kostte mij later 600 gulden vanwege de ge stegen rente en het verlengen van de hypotheekofferte. De makelaar was er als de kippen bij om de provi sie van de hypotheekaanvraag op te strijken en naaide mij tegelijkertijd een oor aan. Wat de gemeente Leiden betreft het volgende: het schouwrapport gaf als enig mankement het ontbre ken van een aardlekschakelaar. Maar, de installatie deugde van geen kant. De riolering zou niet ge meenschappelijk zijn. Dit bleek wel het geval. Desgevraagd deelde de betrokken ambtenaar mee dat hij zijn informatie van de verkoper had gekregen, wat in mijn ogen op ge makzucht wijst. In het stadsbouw- huis zijn dergelijke gegevens ook te vinden. De ambtenaar zei later: "Waarom koop je dan ook zo'n oud rothuis". De gemeente Leiden wijst alle verantwoordelijkheid van de hand en stelt dat een schouwrapport voor intern gebruik is. Kennelijk maakt het niet uit dat sommige ambtena ren er een zooitje van maken. P.F. Sloot, Kortenaerstraat 77, Leiden. LEIDEN - De NZH is haar beste buschauffeur kwijt. Omdat hij mor gen 65 wordt, nam vanochtend Lau rens Mulder afscheid van de bus maatschappij waar hij bijna 38 jaar voor heeft gereden. Zijn laatste rit ging in een versier de bus naar Katwijk. Hierna werd hij door zijn collega's in het zonnetje gezet tijdens een receptie in het NZH-gebouw aan de Rijnsburger- weg. Mulder won twee jaar geleden 'Het Gouden Voetje'. Dit is een on derscheiding die de bussenfabri- kant DAF uitreikt aan de beste chauffeurs van Nederland. Tot nu toe is de Leidenaar de enige NZH- medewerker die een dergelijke on derscheiding op de schoorsteenman tel heeft staan. "We verliezen dan ook de beste Leidse chauffeur", me nen zijn collega's. Behalve om zijn vakbekwaam heid, roemen ze hem tevens om zijn collegialiteit. Een dienst of een dag ruilen was nooit een probleem. Laurens zei nooit nee, alleen tegen zijn pensioen. Dat is voor hem een kwestie van moeten. Liever was hij nog jaren doorgegaan met zijn werk" (foto Jan Holvast) Nieuwe videofilm in Rijksmuseum van Oudheden LEIDEN - Het Rijksmuseum van Oudheden heeft een videofilm sa mengesteld als inleiding bij de afde ling 'Het Oude Nabije Oosten' De film, met als titel 'Uit klei ge boren', geeft een overzicht van de roerige geschiedenis van Turkije, Libanon. Syrië, Jordanië, Iran en Irak. In twaalf minuten wordt een beeld gegeven van de cultuurge schiedenis van dit gebied. Een groot aantal objecten dat in de film wordt vertoond, is in het museum te bezichtigen De film kan van dinsdag tut en met zaterdag worden bekeken van 10.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feest dagen is het museum geopend van 11.00 tot 17.00'uur. Met Kijk>mn-e- um van Oudheden li;,t aan het La penburg 28. REDACTIE: JAN RIJSDAM. TELEFOON: 161444 Nieuwe hoed Is de welstandscommissie nu he lemaal mesjokke geworden, of hoe zit het? Bovenop monumen tale panden in de oude stad ver schijnen om de haverklap moder ne bouwsels die brutaal concurre ren met sierlijke kroonlijsten en rijk geornamenteerde klokgevels En de welstandscommissie vindt het kennelijk wel goed zo. Moet u eens proberen een dak- kapelletje op uw huis te zetten Dan zit het college van schoon heidsbewakers er onmiddellijk bovenop om te bezien of ze niet dwars kunnen liggen. Tuurlijk, ze bedoelen het niet kwaad. Het gaat hen er alleen om te voorkomen dat er maar wat wordt aangerot- zooid. De stad moet er immers netjes blijven uitzien. Maar, het bloed kruipt waar het niet gaan kan en dus verschijnen er. met of zonder goedvinden van de wel standscommissie, toch allerlei bouwsels op daken van woningen die rustig met elkaar kunnen wedijveren om de vraag: welke is de gekste, opvallendste, mafste dakkapel van Leiden? De bouwwerken die de laatste tijd op de daken van oude panden zijn verrezen maken het echter wel heel erg bont. Met goedvin den van de schoonheidscommis sie, nemen wij aan (tenzij de schrik van Leiden zich geruisloos heeft opgeheven), zijn er comple te verdiepingen opgetrokken die, niet zo'n klein beetje opvallend, knalgeel zijn geschilderd of de gekste vormen hebben aangeno- De passant die toevallig om hoog kijkt zal een glimlach rond de mond zeker niet kunpen on derdrukken. Op de Oude Rijn bij voorbeeld is een 18e-eeuws pak huis met een rechte kroonlijst on langs uitgebreid met een ruime verdieping. Onder een schuin dak van metalen golfplaat is een com- plete woning gemaakt. Opmerke lijk is vooral de gekartelde dak- rand aan de achterzijde van het >aiid. De Leidse architect Wim Hofman is verantwoordelijk voor het ontwerp. Aan de Oude Varkenmarkt is de ruimte tussen twee pannenda ken opgevuld met een kleine tweekamerwoning. Deze nieuwe verdieping valt vooral op omdat het zich naar de straat toe mani festeert met een gebogen front van golfplaat in onvervalst kana riegeel. Ook dit ontwerp is van de hand van Wim Hofman. Aan de Herengracht is, al enke le jaren geleden, een extra verdie ping verrezen bovenop een pand dat dateert van begin van deze eeuw. De nieuwe bouwlaag, ont worpen door Bruins Soedjono Architecten, wordt geflankeerd door monumentale panden, res pectievelijk getooid met een rech te kroonlijst en een fraaie klokge- vel met krullen. Omdat de funde ring geen zwaar bouwsel toelaat bestaat de nieuwe verdieping uit een lichte constructie dat er aan de straatkant uitziet als een vro lijk, modernistisch prieeltje. Kan dat nu wel, zo'n oud pand met een nieuwe hoed? Monumen tenliefhebbers zullen ongetwij feld hun hoofd schudden of er op z'n minst wat kriegelig van wor den. Maar, waarom kan het eigen lijk niet? Een oude dame met een nieuwe hoed ziet er toch ook goed uit? En, wat maakt een oude bin nenstad nu eigenlijk zo aantrek kelijk? Oude huizen, kronkelen de straatjes, pittoreske brugge tjes en pleintjes, natuurlijk. Maar wat een stad ook zo aardig maakt is de verscheidenheid aan bouw sels en vormen uit alle tijden, soms pal naast elkaar: een zeven- tiende-eeuwse trapgevel naast een sierlijk art-nouveau pand uit het begin van deze eeuw, en nu dus ook naast een stalen con structie uit de laat-twintigste Liefhebbers van ons historisch erfgoed weigeren meestal te er kennen dat het stadsbeeld zijn aantrekkelijkheid heeft verkre gen door talloze bouwstijlen die zig-zag door elkaar staan. Maar, zo is het natuurlijk wel. En, wil het stadsbeeld ook in de toekomst zijn aantrekkelijkheid behouden dan moet de mode van nu er ook een plaatsje worden gegund. Die welstandscommissie is zo gek nog niet. Rechts de He rengracht: een moderne stalen constructie naast een monu mentale klokge- vel met krullen. Linksonder de Oude Varken markt: de ruim te tussen de twee pannendaken is opgevuld met een nieuwe tweekamerwo ning. Daar naast de Oude Rijn: een extra verdieping on der een schuin dak dat wordt beëindigd door een opvallende kartelrand. (foto's Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16