TAD LEIDEN Terrasboten-beleid in Leiden deugt niet' 'Je moet zorgen de concurrentie steeds een stap voor te blijven Gemeente wil subsdie bestrijding van criminaliteit in Leiden-Noord Twaalf maanden cel geëist tegen 'plunderende' Belg voorlichtingsavond s LEIDSCH m DAGBLAD WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1990 Directeur-eigenaar van de MEAB heeft z'n levenswerk verkocht M. van der Horst neemt na 44 jaar afscheid neemt van de MEAB aan de Herengracht. "Ik ben begonnen in een achterkamertje van mijn ouderlijke woning". (foto Ellen Martens) LEIDEN - Vlak na de oorlog gaf hij zijn eerste lessen in een achterkamer van zijn ouder lijke woning. Nu, 44 jaar later, neemt hij afscheid van het in stituut voor Mondeling Eco nomisch en Administartief Beroepsonderwijs (MEAB). Inmiddels komen hier jaar lijks ongeveer 1000 cursisten over de vloer. M. van de Horst, oprichter, eige naar en directeur van het onder- wijs-instituut heeft zijn levens werk onlangs verkocht. Officieel is hij sinds 1 juli teruggetreden, maar tot aan de kerstvakantie gaat hij de nieuwe directeur-eige naar H. de Gruiter begeleiden. In februari 1946 startte Van der Horst met twee cursussen in de achterkamer van zijn ouderlijk huis aan de Oude Singel. Een handjevol belangstellenden leid de hij op voor het middenstands diploma en het praktijkdiploma boekhouden. Het was een particuliere oplei ding, dus Van der Horst had geen toestanden met vergunningen. "In feite mag iedereen onderwijs geven, dus ik kon aan de slag". Door mond-op-mond reclame kon de docent het volgende stu- Zakelijk De groei van het aantal studenten is eigenlijk nooit meer gestopt. Van der Horst schrijft dit vooral toe aan zijn zakelijke benadering van het onderwijs. "Je moet er voor zorgen de concurrentie steeds een stap voor te blijven". Daarom sprong hij met het cur- sussenaanbod steeds in op nieu we ontwikkelingen. Toen in Kat wijk het toerisme in opkomst was, kwam hij met een cursus Duits op de markt, die enorm aan sloeg. Toen de emigratie naar Australië en Nieuw-Zeeland op gang kwam, nam de MEAB snel een docent Engels in dienst. Hij gaf de vertrekkende Nederlan ders een spoedcursus in de taal van hun nieuwe land. De geboorte van de eerste zoon zorgde er in tweeërlei opzicht voor dat spoedig het ouderlijk huis werd verlaten. Enerzijds was de ruimte in de woning aan de Oude Singel gewoonweg te be perkt, anderzijds had de kraam hulp een goede tip voor de nieuw bakken vader. Ze wist hem te melden dat het kraamcentrum aan de Herengracht 4 spoedig zou vrijkomen. Van de Horst aarzelde niet lang en kocht het pand aan. In een deel ervan ging hij met zijn gezin wo nen, in een ander gedeelte werd les gegeven. In korte tijd kwamen er honderden cursisten bij. In 1960 werd het gebouw ge heel in gebruik genomen voor het onderwijs in gebruik genomen. De familie Van der Horst, inmid dels drie zonen tellend, had een andere woning gekocht. De schei dende directeur denkt met ple zier terug aan die tijd. "Het was wel even wennen om in de voor malige slaapkamer les te geven". Eind 1969 kocht Van der Horst twee achter de Herengracht gele gen panden aan om over meer lo kalen te kunnen beschikken. Thans worden 35 cursussen ge geven en zijn veertig part-time docenten verbonden aan het in stituut. De door het ministerie van onderwijs erkende MEAB is een succesformule gebleken. De resultaten zijn ook goed te noe men. Voor het middenstandsexa men slaagde voorig jaar ongeveer 75 procent van de deelnemers, hetgeen ongeveer 10 procent meer is dan het landelijke gemid delde. De grootste groep cursisten combineert de studie met een baan, omdat de lessen in de regel ./orden gegeven in de avonduren. De grootste groep is zo rond de twintig jaar oud. Maar ook oude ren schrijven zich in. Van der Horst beschouwt de school dan ook als een instelling voor twee- de-kansonderwijs. Intelligentie "Hier blijkt weer eens dat een la ge opleiding niets zegt over de in telligentie. Er zijn veel mensen die vroeger nooit de gelegenheid kregen om verder te leren. Als ze hier komen, bloeien ze op". Hoewel Van der Horst zegt nog altijd met plezier te werken, heeft hij toch besloten het instituut te verkopen. Het kostte niet al te veel moeite een gegadigde te vin den. De directeur werd de afgelo pen jaren regelmatig benaderd met de vraag of hij misschien be langstelling had zijn school van de hand te doen. "Zelfs uit het buitenland kreeg ik telefoontjes". Uiteindelijk deed hij zaken met De Gruiter, die zelf jarenlang di recteur was van een particulier onderwijsinstituut in Den Haag. Van der Horst is tevreden over zijn opvolger. "Hij kan het aan, dat is ook fijn voor de cursisten. Die weten nu in ieder geval dat de kwaliteit van het onderwijs is ge garandeerd". Staatsraad kritisch over waterverordening DEN HAAG/LEIDEN - De huidige waterverordening en het beleid ten aanzien van terrasboten van de gemeen te Leiden deugen niet. Dat maakte staatsraad mr. Van den Burg gisteren duidelijk tijdens een rechtszaak over de ligvergunning voor de terrasboot bij jazzcafé The Duke aan de Oude Singel. De gemeente weigert die af te geven. De kans dat de Raad van State café-baas Wansink in het gelijk stelt is groot. B en W van Leiden weigeren een lig vergunning af te geven. Die werd Terugblik op 'Stad van vluchtelingen' LEIDEN Op het Stadhuis is een brochure verkrijgbaar over de ma nifestatie 'Leiden, Stad van vluch telingen'. De brochure geeft een overzicht van de activiteiten die in 1989 in het kader van het project zijn gehou den, geeft inzicht in de organisatie van een dergelijke actie en maakt duidelijk welke kosten (totaal 98.000 gulden) eraan verbonden zijn. LEIDEN/DEN HAAG- Voor de Haagse rechtbank is gisteren twaalf maanden cel geëist tegen een 20-ja- rige Belg die vorig jaar diverse wo ningen in Leiden plunderde. De Belg, die door een meisje uit Leiderdorp in huis werd genomen omdat hij vervuild door Amster dam zwierf, bekende gisteren alle inbraken. Directeur NINO onderscheiden LEIDEN Directeur E. van Donzel van het jubilerende Nederlands In stituut voor het Nabije Oosten (NI- NO) is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Burge meester Goekoop speldde de ver sierselen die bij deze onderschei ding horen gistermiddag op in het Arsenaal waar een receptie, ook ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het instituut, werd gehou den. Van Donzel is sinds 1 januari di recteur van het NINO. Hij is bekend geworden door de boeken die hij schreef over Ethiopië. Verder is hij de enige Nederlandse redacteur van de Encyclopedie van de islam. begin 1988 aangevraagd. Het colle ge meent dat de dekschuit met daar op enkele tafels en stoelen het stadschoon aantast. Het deel waar de boot ligt, de Oude Vest, heeft de gemeente voor veel geld opgeknapt en is tot beschermd stadsgezicht verklaard, zo legde ambtenaar Van Paridon gisteren nog eens uit. De gemeente baseerde die weige ring op een waterverordening die grotendeels stamt uit de vorige eeuw. In 1987 dwong de Raad van State de gemeente om deze verorde ning aan te passen aan de situatie in de Historische Haven waar bedrijfs- vaartuigen liggen. Zo werd een arti kel ingevoerd waarbij gesteld wordt dat boten waarop handel gedreven wordt, een vergunning moeten heb ben. Volgens staatsraad Van den Burg regelt de verordening echter alleen de zaken op het water en heeft het niets te maken met de zaken aan de wal. "Het woord stadschoon komt er niet in voor. Dat een boot een ver gunning geweigerd wordt ter be scherming van het stadsgezicht kan ik dan ook niet begrijpen", aldus de staatsraad. Bovendien liet de staatsraad dui delijk doorschemeren dat de ge meente het gelijkheidsbeginsel be paald niet vlekkeloos toepast. Vol gens hem moeten ook de terrasbo ten die al voor de aanpassing van de verordening, dus juli 1987, in de Leidse wateren lagen, een vergun ning hebben. Tot nu toe worden die boten door de gemeente gedoogd. Tijdens de zitting bleek dat de knaap was opgevoed door een moe der die hem al op vroege leeftijd meenam naar winkels om te stelen. Hij bracht het grootste gedeelte van zijn jeugd door in jeugdgevangenis sen en tehuizen. Toen de Belg na omzwervingen in andere landen in Nederland terechtkwam, werd hij verliefd op een Leiderdorpse. Maai ouders en kerk verboden de om gang tussen de twee tortelduiven. Tegenover rechtbankpresident, mr. B. Punt, legde de verdachte uit dat dat niet de enige reden was om uit stelen te gaan. De grote reeks in braken, veelal in Leiden, maar ook in Koudekerk aan de Rijn, vonden volgens hem plaats omdat hij daar 'een bepaalde kick' van kreeg. De Belg zou vanwege zijn jeugd niet anders gewend zijn. Hij verklaarde zich echter bereid zich onder be handeling van een psychiater te la ten stellen. Dat werd ook in psychi atrische rapporten geadviseerd. Raadsman, mr. F. Weijzen, drong aan op een alternatieve straf. Aan gezien de verdachte in België woont, wil de rechtbank eerst in zicht hebben in hoeverre dat moge lijk is. Daarom wordt de zaak pas in december voortgezet. Een andere onregelmatigheid vond de staatsraad het afgeven van een vergunning voor de brasserie boot (een drijvend café) die aan de Prinsessekade gaat komen. Het was hem onduidelijk waarom B en W nu wèl voor deze boot een vergunning heeft gegeven. "Het lijkt erop alsof de gemeente haar beleidsvrijheid willekeurig invult", zo zei hij. Daarmee lijkt de staatsraad de eigenaar van het café in het gelijk te stellen, hoewel de officiële uit spraak pas op 23 oktober te ver wachten is. De raadsman van café baas Wansink, mr. Ph. J. Paar, stel de dat de gemeente met zijn cliënt solt en bij de weigering willekeurig te werk is gegaan. "Het college wil geen boten op bepaalde plaatsen en vervolgens worden argumenten ge zocht om die terrasboten tegen te houden", aldus Paar. Het steekt Wansink dat de ge meente sinds 1988, dus na de wijzi ging van de verordening, elk jaar in de zomer bij de Hoogstraatkelders 'in het hartje van beschermd Lei den' gratis een terrasboot laat aan meren. "Dit tart de rechtsgevoelens en van een behoorlijke beangenaf- weging is geen sprake", aldus de raadsman. Inbraak woning in Meloenstraat LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Meloenstraat is gis teravond een bedrag van 3000 gul den ontvreemd. Voorts zijn enkele gouden sieraden, een video-recor der en geluidsboxen meegenomen. De daders kwamen tussen 20.00 en 23.00 uur binnen nadat ze een badkamerruit forceerden. De bewo ners waren niet thuis. LEIDEN Om criminaliteit in Lei den-Noord tegen te gaan heeft de gemeente subsidie aangevraagd bij het ministerie van justitie. De be doeling is dat voor de wijk een zoge heten omgevingsvakploeg wordt aangesteld en dat maatregelen wor den genomen om de sociale veilig heid te vergroten en het vandalisme tegen te gaan. Aan het begin en aan het eind van het project worden en quêtes gehouden om te onderzoe ken of buurtbewoners zich veiliger zijn gaan voelen. Het ministerie heeft 37 gemeen ten aangeschreven die gaan begin nen met de 'sociale vernieuwing'. Voor tien gemeenten is een budget beschikbaar om een begin te maken met de wijkgerichte aanpak van cri minaliteit. "Want uit onderzoeken is gebleken dat dat relatief succes vol is", verklaart W. van de Eshof die zich bij de gemeente bezighoudt met de bestrijding van veel voorko mende criminaliteit. Het ministerie wijst naar ver wachting nog dit jaar tien gemeen ten aan die de subsidie inderdaad kunnen krijgen. Gedurende drie jaar komt voor elke gemeente jaar lijks een bedrag van een a twee ton beschikbaar, aldus Van de Eshof. Hij betwijfelt of de aanvraag van Leiden wordt gehonoreerd: "De ge meenten die worden uitgekozen moeten volgens het ministerie goed zijn verspreid over het land. Wij hebben de pech dat we tussen de grote steden zitten die ook subsidie aanvragen". De plannen die zijn gemaakt voor de subsidie-aanvraag zijn maandag doorgesproken met vertegenwoor digers van bewoners uit Groenoord, de Zeeheldenbuurt en het Noorder kwartier. Belangrijkste reden waar om voor Leiden-Noord is gekozen en niet voor Slaaghwijk of Pancras- Oost waar de sociale vernieuwing Zonnebloem wil nieuwe leden LEIDEN De vereniging De Zon nebloem houdt in de tweede helft van september een grote ledenwerf actie in Leiden. Iedereen krijgt een accepgiro in de bus waarmee 12,50 gulden kan worden overgemaakt voor het lidmaatschap. Het grootste gedeelte van geld van Leidenaars wordt gebruikt voor plaatselijke activiteiten. De Zonnebloem helpt zieken en gehandicapten. Ieder jaar wordt voor mensen uit Leiden en omge ving een vakantieweek georgani seerd. Verder worden er per jaar acht dagboottochten gehouden, is er regelmatig een ontspannings middag met artiesten en worden ook verschillende kleine activitei ten gehouden. Voor meer informatie: H. Mom, tel. 071-762142 of W. Hugens, tel. 071-414589. ook begint, is volgens Van de Eshof dat Leiden-Noord nog geen omge vingsvakploeg heeft en de andere twee wijken wel. "We vinden het heel belangrijk dat er in Leiden-Noord ook een om gevingsvakploeg aan de slag gaat". Die mensen verrichten allerlei klei ne klusjes in de wijk, houden de wijk schoon en vormen een aan spreekpunt voor buurtbewoners. "Van hun aanwezigheid gaat al een preventieve werking uit. De men sen in de andere wijken zijn er erg tevreden over", weet Van de Eshof, die vertelt dat ook wordt bekeken of de vakploeg kan worden ingezet bij het verwijderen van graffiti. Verder is het de bedoeling dat het geld wordt gebruikt bij het organi seren van activiteiten in de maand mei waarin vandalisme het meest voorkomt. Ook moet de politie va ker gaan surveilleren en is het de bedoeling dat tijdens de jaarwisse ling maatregelen worden genomen om excessen te voorkomen. "We denken niet aan een wijkfeest want daar komen waarschijnlijk ook mensen uit andere wijken op af. Maar we willen wel iets extra's doen. Bijvoorbeeld zand strooien op het kruispunt van de Willem de Zwijgerlaan en de Marnixstraat. Daar wordt elk jaar brand gestoken waardoor het asfalt wordt vernield. Een ander onderdeel van het plan is dat de bewoners meer informatie krijgen over projecten als Slachtof ferhulp en het Haltproject dat tot doel heeft jeugdige vandalen op een alternatieve manier te straffen. Zes tigduizend gulden zou moeten wor den gereserveerd voor ideeën die opborrelen bij leden van de advies raad die zich bezighoudt met soci ale vernieuwing in de wijk. "Dan is er alvast een budget voor". Van de Eshof benadrukt overi gens dat niet voor Leiden-Noord is gekozen omdat dat de wijk is waar de meeste criminaliteit voorkomt. "Het meeste gebeurt in de binnen stad, maar daarvoor mochten geen aanvragen worden ingediend. Als we kijken naar de gegevens dan scoort Leiden-Noord wel hoog, maar niet absurd hoog". Buurt rond De Beer verpaupert LEIDEN De omgeving van cafe De Grote Beer aan de Rembrandt- straat verpaupert. Verschillende be woners van de Groenhazengracht en de Rembrandtstraat zijn ver huisd of willen vertrekken vanwege de overlast die de horecagelegen heid veroorzaakt. Dat schrijft bewoner P. Roden burg van de Rembrandtstraat in een brief aan de gemeenteraad van Lei den. Rodenburg wil dat het ge meentebestuur maatregelen neemt. Hij stelt voor het café om 23.00 uur te laten sluiten, versterkte live-mu- ziek te verbieden, geen vergunnin gen meer te verstrekken voor ten ten waarin activiteiten worden ge houden en het aantal openluchtma nifestaties drastisch te verminde- Overigens benadrukt Rodenburg in zijn brief dat hij de indruk heeft dat 'deze zaak niet op zichzelf staat, en misschien zelfs een typisch ge volg is van zekere vaagheden in het gemeentelijk horecabeleid'. Het verwondert hem dat het café nog steeds draait zonder hinderwetver gunning. Volgens de briefschrijver is de geluidsisolatie onvoldoende, veroorzaken terrasbezoekers veel overlast en trekt het café een ander publiek dan voorheen. Die bezoe kers gedragen zich wanordelijker, meent Rodenburg. Vrouw gewond na aanrijding met 'scheurende' auto LEIDEN - Een 24-jarige vrouw uit Oegstgeest is vanochtend zwaar ge wond geraakt bij een verkeersonge val op de Plesmanlaan. Toen het licht op groen sprong fietste ze van af de Haagse Schouwweg de krui sing op. Op het moment dat ze al bijna aan de overkant was, werd ze geschept door een auto die volgens een poli tiewoordvoerder 'door rood scheur de zonder gas terug te nemen'. De wagen reed de vrouw aan, die door de klap enige meters werd weggeslingerd. Zij moest met ver woningen aan hoofd en benen wor den overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. De bestuurder van de wagen reed gewoon door en reed even verder de A4 richting Amsterdam op. Het voertuig moet aan de voorzij de flink zijn gedeukt. Het gaat om een rode tweepersoons wagen. De politie zoekt getuigen die inlichtin gen kunnen verstrekken over de auto of de bestuurder. Najaarsfeest in Stevensbloem LEIDEN Winkelcentrum De Ste vensbloem houdt een najaarsspek takel op zaterdag 29 september. On derdeel daarvan is een grote ruil- en rommelmarkt. Volgens de winkeliers kan ieder een spullen ruilen of te koop aanbie den en kunnen verenigingen zich presenteren. De kosten bedragen 35 gulden per kraam, ook is het moge lijk een halve kraam te reserveren. Inschrijven kan bij de dierenspe ciaalzaak van Jaap Visser, tel. 071- 311836 ADVERTENTIE over het kopen en financieren van een eigen huis HUIS HYPOTHEEK Adviesburo Huis Hypotheek. Onafhankelijk hypotheekadvies Aarplein 2. 2406 BZ Alphen a'd Ri|n, telefoon: 01720-24003, werkt samen met vele geldverstrekkers en met Drieman makelaardij te Alphen a/d Rijn en Nieuwkoop (lid NVM). STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15