ver/fl. sterend Energiebedrijf stopt 600 min in wind 'Geen overdosis voor patiënt' Philips moet bezem halen door gezapig 'Over 10 jaar 1000 megawatt windenergie' Managers komen met 'nieuw bewustzijn' uit bureaustoel Economen SER willen geringe loonstijging Weer uitstel pubUkatie jaarrekening Text Lite mm Centrale ondernemingsraad achter de schermen bezig DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 I ECONOMIE PAGINA 5 ARNHEM (GPD) Acht energiebedrijven in Nederland gaan samen 600 miljoen gulden steken in windenergie, waarvoor een speciale stichting wordt opgericht. Deze stichting 'Windplan' gaat tot 1995 windturbines opstellen met een vermogen van in totaal 250 mega watt. In het jaar 2000 moet het windvermogen zijn gegroeid tot 1000 megawatt. De acht energiebedrijven, de Het gaat om grote turbines van PGEM in Gelderland, de PNEM in ongeveer 25 megawatt met de mo- Van onze correspondent Gerdie Snellers AMSTERDAM Directeuren die in het dagelijks leven beseffen dat winst de ziel van de onderneming is, mochten gisteren een dialoog aan gaan met kunst, wetenschap en spi ritualiteit. Het Nederlands top management, 'de spil van de samen leving', heeft te maken met steeds snellere vernieuwingen op techno logisch, sociaal en economisch ge bied. Dat zeggen de organisatoren van het symposium 'Art meets Science and Spirituality in a chan ging Economy'. Volgens de initiatiefnemers is het niet meer mogelijk vanuit één ge specialiseerd vakgebied de vele ver anderingen te verklaren. "Daarom", zo stellen de organisatoren, "is het voor alle beleidsmakers van belang kennis te nemen van de actuele in zichten binnen de verschillende cultuurpeilers". Als eindelijk voor iedereen stoe- len zijn gevonden, heet gastheer ses van het leven. Waar Rauschen- berg lachend aan toevoegt "en de weg naar een nieuw bankroet". Veel gesprekken gaan over een Wim Beeren, directeur van het Ste delijk Museum, iedereen welkom. De forumleden Robert Rausenberg (kunstenaar), David Bohm (weten- gens Rauschenberg dat de mens te weinig respect heeft voor alles wat buiten zichzelf bestaat. De profeet/natuurkundige Fritjof Capra stelt de eenzijdige samenstel ling van het forum ter discussie: "Want hoe kun je problemen oplos sen die iedereen aangaan, met een forum dat alleen uit mannen be staat". Waarop iemand hem bijvalt en tneldt dat ook 'zwarten' achter de tafel ontbreken. IHWpHHH De oplossing voor actuele proble- andere manier waarop de maat- men komt dan ook niet naar voren. r\ t "—«-.v. '"ui.ni .v vjjv ut maai- uien iwim taan uui\ mei naai vuicil. schapper), de Lama (geeste- schappij benaderd moet worden, Wel wiiselen bijna 300 mensen, die i„Ha,H»rvfln(icT,wa„Dni0„c^ "meer als geheel", volgens Bohm, belangrijke functies vervullen in "met een nieuw bewustzijn", aldus 'de maatschappij', serieus van ge- Rauschenberg. De panelleden zijn dachten over het leven en welzijn in het er over eens dat de huidige poli- de breedste zin van het woord. Of lijk leider van de Tibetanen) en Sta- nislav Menshikov (econoom) en de toehoorders, voornamelijk (top- )managers van de bedrijven die het symposium financieel ondersteund tiek niet adeqüaatTs hebben. van problemen. E Het thema van de eerste symposi- te dialoog komen, tussen arm umdag is 'From competition to rijk en tussen de verschillende reli- compassion'. Een interessant the- gies, en er moet, heel snel, met meer ma, aldus de Dalai Lama, want respect voor de natuur worden ge- 'medeleven en wedijver' zijn de ba- leefd. Het grootste probleem is vol- zoals een manager zijn motivatie om de bijeenkomst bij te wonen omschrijft "Je zet even je stoel ach teruit en richt je blik niet op morgen of het eind van de week, maar op de komende jaren. Daar kom je nor maal niet aan toe". Zee- gelijkheid van vervolgopdrachten. Noord-Brabant, de PZEM land, het GEB-Rotterdam EMGO in Zuid-Holland, de PEN in Deze offertes zullen uitsluitend Noord-Holland, IJsselmij in Overijssel en het PEB Friesland, zijn gevestigd in de windrijke gebie den langs de kust en het IJsselmeer. Gisteren hebben de bedrijven een overeenkomst gesloten die samen werking in de stichting 'Windplan' mogelijk maakt. De energiebedrijven willen geza menlijk opdrachten plaatsen voor de levering van windturbines. Door grotere opdrachten te plaatsen ver wachten ze lagere prijzen te kunnen bedingen en een betere kwaliteit van de turbines. Er worden op korte termijn offertes gevraagd voor twee soorten windmolens. vraagd worden aan leveranciers met wie al jarenlange ervaring is op gedaan. Daarnaast willen de ener giebedrijven offertes voor molens van ongeveer 5 megawatt, waarop alle leveranciers van windturbines kunnen inschrijven. Alle windturbines die geleverd worden aan de deelnemers in de stichting 'Windplan' zullen moeten voldoen aan een programma van ei sen. Bij de selectie van leveranciers spelen niet alleen technische en fi nanciële overwegingen een rol, maar wordt ook veel aandacht gege- DEN HAAG (ANP) - Vijf vooraan staande economen uit de Sociaal- Economische Raad (SER), een ad viesorgaan van de regering, vinden dat de overheid ervoor moet zorgen dat de lonen in het bedrijfsleven niet teveel stijgen. Een loonmaatre gel vinden de economen geen goed idee, maar de regering moet naar hun mening de werkgevers en werknemers wel precies vertellen wat een verantwoorde loonstijging is. Minister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) vindt de 3 pro cent loonstijging die zijn ambtge noot Kok (financiën) zondag noem de een "hoog cijfer", een absoluut maximum. De Vries, die binnen kort in het Najaarsoverleg bijeen komt met de bedrijven en vakbon den om te praten over de lonen, is bang dat de 3 procent zal worden beschouwd als een minimum. "Ik vind datje moet oppassen dat dat niet als een vloer gaat werken", aldus De Vries voor de Avro-radio. PvdA-minister Kok zei zondag op de radio dat hij een maximale stij ging van de loonsom in 1991 met 3 procent acceptabel vindt. De Commissie Economische Des kundigen (CED) van de SER heb ben vanochtend het rapport 'Stabi- lisatiepolitiek in de jaren negentig' gepresenteerd. De economen, die daarbij steun krijgen van De Neder- landsche Bank en het Centraal Planbureau, vinden dat de loonkos ten niet opnieuw het winstaandeel van bedrijven (waaruit belastingen, aandeelhouders en investeringen moeten worden betaald) mogen wegdrukken. De CED kiest voor een 'mix' van tussenkomst door de overheid en marktwerking om bovenmatige loonstijging te voorkomen, waarbij de overheid werkgevers en werkne mers laat weten welke loonkosten stijging zij 'verantwoord' vindt. Valt de gemiddelde loonstijging in de onderhandelingen toch hoger uit, dan moet de overheid afzien van het algemeen verbindend verklaren (op alle werknemers in een cao) van de primaire arbeidsvoorwaarden. De overheid kan een bovenmati ge loonontwikkeling ook proberen tegen te gaan door minimumloon, uitkeringen en ambtenarensalaris sen te verhogen met wat zij een ver antwoorde loonstijging in de bedrij ven vindt. Dat komt neer op vooraf 'koppelen'. Ook dit kan een druk kende invloed op de loonkostenont wikkeling hebben, omdat anders minima en ambtenaren achter gaan Massale staking in Griekenland ATHENE (AFP) Deze week zul len in diverse sectoren van de (■Iriekse samenleving proteststakin gen plaatsvinden. Voor vandaag is een algehele 24-uurs staking afge kondigd. De protesten zijn gericht tegen de hervormingen van het so ciale zekerheidsstelsel en tegen de economische politiek van de rege rende conservatieve partij. Gorbatsjov steunt gematigd economisch plan Ryzjkov MOSKOU (AP/DPA/Rtr) - Presi- voorziet in voortgezette centrale dent Michail Gorbatsjov van de Planning met een geleidelijke over- Sovjetunie steunt een gematigd 6anS naar een gedeeltelijke markt economisch hervormingsplan, dat eoonomie. Tass zei dat Ryzjkov en vandaag door premier Ryzjkov zijn staf menen dat een snelle over- wordt verdedigd in het parlement. ëan6 naar een markteconomie zou Volgens het persbureau Tasstracht neerkomen op "een overdosis voor Gorbatsjov daarmee een compro- een uitgeputte patient". Vlees twintig procent van de aankopen betalen met harde valuta. Dat ge beurt met behulp van een éénjarig krediet van 176 miljoen mark waar voor de Westduitse regering garant De Sovjetunie koopt 255.000 ton vlees, 60.000 ton boter en 60.000 ton tarwemeel. Bij het vlees gaat het om 120.000 ton rundvlees, 100.000 ton pleit door de Russiscche president De Sovjetunie zal Oostduitse land- varkensvlees, 20.000 ton stierevlees. bouwoverschotten kopen ter waar- 10.000 ton pluimvee en 5.000 ton de van een miljard mark. Dit heeft schapevlees. In een later stadium de Westduitse minister van land- volgen leveranties van 3.000 ton Ryzkov kondigde gisteren aan bouw, Ignaz Kiechle, gisteren ver- melkpoeder, 5.000 ton zoetwatervis Boris Jeltsin en de meer conserva tieve benadering van premier Niko lai Ryzjkov. dat hij zijn compromis-voorstel vandaag zal verdedigen in de Op perste Sovjet, het parlement van de Sovjetunie. Een door Jeltsin en Gorbatsjov ingestelde werkgroep onder leiding van de econoom Sta- nislav Sjatalin heeft een plan gepro duceerd dat voorziet in radicale overgang van een planeconomie naar een markteconomie. Het plan behelst een machtsoverdracht van het centrale gezag naar de republie ken, die de bevoegdheid zouden krijgen zelf te beslissen over een overgang naar een markteconomie, zeggenschap over hun bodemschat ten en de legalisering van privé grondbezit. Tass meldde dat de regering-Ry- zjkov weigert akkoord te gaan met klaard na zijn terugkeer van een be- 100 miljoen eieren en een miljard si- zoek aan Moskou. De Sovjetunie zal garetten, aldus Kiechle. lexen en lichtkranten), dat vorig Dat heeft de directie van Text Lite jaar van de aandelenbeurs werd ver- gisteren bevestigd. bannen, blijft zich voortslepen. De publikatie van de jaarrekening van 1989 is weer uitgesteld, nu tot de wat zij beschouwd als een rebellie tweede helft van september door - de republieken". Het spronkelijke plan van Ryzjkov voor een terugkeer naar de beurs. De opbrengst van de emissie was bedoeld om de kosten van de her structurering van het bedrijf te dek- Die publikatie is een voorwaarde ken. Text Lite wordt opgesplitst in Meer visimport DEN HAAG Op de vijfde Inter nationale Vakbeurs voor Vis en Vis- - produkten in Den Haag staat de vol- De bonden voorzien een nadelige automatische garnalenpelmachine. overheveling van bedragen uit een verzekeringsfonds naar een alge- Gisteren werd hier bekend gemaakt meen sociaal zekerheidsfonds voor dat de landen van de Europese Ge- ambtenaren en arbeiders. Ook eisen meenschap steeds meer vis importe zij een loonsverhoging die gelijke ren. Een gevolg van de groeiende tred moet houden met de sterke in- vraag bij de consument en van de flatie. Naar verwachting zal de infla tie in Griekenland voor het einde van dit jaar de 22 procent over schrijden. vangstbeperkingen die gelden voor de EG-vloot. In 1988 importeerde de EG voor ruim 21 miljard gulden aan vis en visprodukten. Dochter zelfstandig vaak beter af Als een dochteronderneming wordt afgestoten gebeurt dat veel door het bedrijf over te doen aan een ander concern, maar verzelfstandiging kom ook vaak voor. Een groot deel van de zelfstandige dochters is nu fi nancieel gezonder. Tot die conclusie komt drs. R. Annink, die hiernaar onderzoek heeft verricht in opdracht van de Stichting Management Stu dies, een organisatie die verbon den is aan de werkgeversorgani satie VNO. De onderzoeker heeft de indruk dat dochteron dernemingen vaak worden ge sloten zonder dat verzelfstandi ging voldoende is overwogen. Verzelfstandiging is enerzijds toegenomen doordat concerns zich meer en meer beperken tot de zogeheten kernactiviteiten. Bovendien zijn de bedrijfslei ders van de dochteronderne mingen er vaak op uit om op ei gen benen te staan. Het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs heeft de onderne ming in december 1989 verbannen naar het niet-officiële gedeelte van de parallelmarkt. De toenmalige di- drie zelfstandig functionerende werkmaatschappijen. Het jongste voorstel tot een clai memissie is volgens Text Lite en Prudential Bache niet voortgeko men uit een protest van de oude rectie, de gebroeders Hommel, had aandeelhouders, die bij een onder- aandelenopties uitgeoefend zonder beurs of beleggers op de hoogte te brengen van plaatsing of prijs. De buitengewone aandeelhou dersvergadering van deze week over het uitgeven van nieuwe aan delen om geld aan te trekken, is ver plaatst naar 26 september. Op de nieuwe agenda is nu ook het voor stel toegevoegd voor een claime missie, waarbij oude aandeelhou ders voorrang krijgen bij het kopen van die nieuwe aandelen. Dit zoals handse plaatsing niet aan bod ko men. In februari van dit jaar bereik te het al jaren verliesgevende Text Lite een overeenkomst over een on derhandse plaatsing van 500.000 aandelen. De aandelen werden ge plaatst bij een particuliere belegger, die niet aan het bedrijf is verbonden of iets te maken heeft met de be staande aandeelhouders. Een groep aandeelhouders heeft haar belan gen gedeponeerd bij Prudential Bache Securities. Industriebond FNV-geeft concern het voordeel van de twijfel Van onze ANP-correspondent Joop van Dalfsen EINDHOVEN Pas op de langere termijn zal duidelijk worden of de vorige week aangekondigde reorga nisatie bij de Philips-divisie compo nents een juiste beslissing is ge weest. Niemand is in staat dat nu al te garanderen. Philips krijgt op dit moment het voordeel van de twijfel van bestuurder H. Bijvank van de Industriebond FNV. Één van de belangrijkste onder delen van die reorganisatie is het besluit om te stoppen met de verde re ontwikkeling van het superchip met een geheugen van één miljoen bits, het vervolg op het zogenaamde mega chip-project. Dat tast de stra tegische positie van Philips niet aan, is de stellige overtuiging van Bijvank. Evenmin zal de omzet van chips er door dalen. De al afgelopen zomer door Phi- Economie kort 'Milieuverplaatsing' Minstens 15 procent van de Neder landse industriële ondernemingen overweegt verplaatsing van het ge hele bedrijf of delen daarvan, wan neer de overheid de normen op milieu-terrein sterk aanscherpt. Dat blijkt uit een dinsdag gepresen teerd onderzoek van het adviesbu reau Interview onder ruim 400 be- drijveri. Of de bedrijven gaan op zoek naar een andere Nederlandse lokatie, waar zij beter aan de stren gere normen kunnen voldoen; of de bedrijven zoeken een plek in het buitenland waar minder strengere normen worden gesteld. Begroting VS Het begrotingsoverleg tussen de re gering en het Congres, dat gisteren afgesloten had moeten worden, lijkt nog steeds muurvast te zitten. De stafchef van de president, John Sununu, had laten doorschemeren dat er nog grote meningsverschillen waren over belastingverhogingen, bezuinigingen en over de hoogte van de defensie-uitgaven. Het is de bedoeling dat het begrotingstekort volgend jaar met 50 miljard dollar verminderd wordt en dat in de ko mende vijf jaar een besparing van 500 miljard dollar bereikt wordt. Varkensvervoer Het vervoersverbod voor varkens in Noord-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen is vannacht opgeheven, zo heeft het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij meegedeeld. Het hield verband met de varkenspest in België. lips-president Timmer aangekon digde reorganisaties in de sectoren chips en computers moeten wel haast onvermijdelijke effecten heb ben op de bedrijfsresultaten van Philips, verwacht Bijvank. "Vol gens Timmer verdwijnen er 10.000 arbeidsplaatsen. Dat is een bespa ring van een miljard gulden op de loonkosten terwijl de omzet van de onderneming gelijk blijft. Als dat bij gelijkblijvende marktontwikke lingen geen effect heeft is er iets heel anders aan de hand bij Phi lips". Superchip exit De reorganisatie binnen de divisie components gaat in Europa 4000 ar beidsplaatsen kosten. Concreet heeft Philips aangegeven dat er bij deze divisie in Eindhoven, Nijme gen en Heerlen ruim 1000 banen verdwijnen en bij het natuurkundig laboratorium in Eindhoven nog eens 220 in ondersteunende dien sten. Bijvank is geneigd de verwach ting van Philips dat de divisie daar door na 1991 weer winstgevend is te geloven, te meer daar een streep wordt gezet onder het honderden miljoenen verslindende project met de superchip. Bestuurders van de Industrie- en Voedingsbond CNV, de Unie BLHP en de Federatie van Hoger Philips Personeel (FHPP) zijn daarover wat minder uitgespro ken. "Ik kan dat nu niet beoordelen. Ik vraag me zelfs af of president Tim mer het weet. Wanneer onverhoopt over twee jaar mocht blijken dat het effect van de reorganisatie onvol doende is geweest, moet Philips maar uitverkoop houden. De winst gevende sectoren overdoen aan an dere bedrijven en er vervolgens mee ophouden. Een andere oplos sing zie ik dan ook niet meer", aldus B. ter Welle van de FHPP. KEUZE Handgeknoopt hoogpolig tapijt 'Athens' van zuiver scheerwol met wolmerk. Ca. 61000 knopen per m?. In 4 maten en 5 kleuren Ca 250 x 350 cm. l/an 3699.- Voor 2699.- Ca. 200 x 300 cm. Van 2499.- Voor 1899.- Ca 170 x 240 cm Van 1699 - Voor 1299 - Ca 140 x 200 cm Van 1199.- Nu voor de verbijsterende pn|s van Niet in de Bijenkorf Utrecht verkrijgbaar. Elke dag een andere Bijenkorf, de Bijenkorf DEN HAAG (GPD) De centrale ondernemingsraad (cor) van Philips zit in een lastig parket. Als de overkoepelende ondernemingsraad zijn zin krijgt en advies mag geven over de reorganisatie van de componenten-di visie, kan dat ten koste gaan van de medezeggenschap van andere ondér- nemingsraden binnen het concern. De wet op de ondernemingsraden geeft centrale ondernemingsraden weinig manoeuvreer-ruimte. En omdat plannen om de wet te wijzigen nog even op zich zullen laten wachten, wordt bij Philips achter de schermen al vast aan een 'bovenwettelijke' afspraak gewerkt. De cor moet daarbij wel heel voorzichtig te werk gaan. Philips is wettelijk niet verplicht om, als ze de cor om advies vraagt, ook met de andere ondernemingsraden binnen het concern te overleggen. "Daarom bestaat de kans dat Philips de ondernemingsraden van de bedrij ven die bij de reorganisatie betrokken zijn passeert, zodra ze met de cor om de tafel zit. Dat zou binnen onze eigen organisatie tot scheve ogen leiden en dat willen we niet", zegt cor-voorzitter G. Hoppenbrouwers. Een en ander is het gevolg van een recente uitspraak van de Onderne mingskamer van de Amsterdamse rechtbank, waar geschillen tussen werkgevers en werknemers worden uitgevochten. Toen Philips vorig jaar Hollandse Signaal Apparaten (HSA) verkocht bepaalde de rechter dat de Philips-leiding over belangrijke zaken maar op één plaats advies hoeft te vragen, liefst zo laag mogelijk in het concern. Bovendien, zo stelde de rech ter in hetzelfde arrest, hoeft de groepsraad (raad van bestuur) alleen advies te vragen aan de cor over maatregelen die minstens de helft van het con cern raken. Bij de Nederlandse Philips Bedrijven betekent dit, dat zeker 30.000 werknemers direct of indirect door de plannen moeten worden getroffen, alvorens de cor hoeft te worden ingelicht. Volgens Hoppenbrouwers is nu bijna onmogelijk na te gaan welke afdelingen misschien nadeel zullen on dervinden van de aangekondigde reorganisatie bij de componenten-divi sie. Voor het eerst heeft Philips op voorhand laten weten dat ontslagen waarschijnlijk onvermijdelijk zul len zijn. "Flauwekul", zegt Bijvank. "Het gaat overwegend om hoog op geleide jonge mensen. Het moet mogelijk zijn hen uit de ww te hou- Proeffabriek De grootste problemen verwachten de bonden in Eindhoven. Het me rendeel van de werknemers voor wie straks geen baan meer is werkt in de proeffabriek die vijfjaar gele den speciaal werd gebouwd voor het mega-project. Philips heeft des tijds de arbeidsmarkten in binnen- en buitenland moeten afstropen om aan voldoende personeel te komen. De fabriek gaat op 31 december on herroepelijk dicht en als het aan Philips ligt zelfs nog eerder. Bijvank verwacht niet dat er in de divisie components nog meer grote klappen vallen. "Philips heeft mij verzekerd dat er geen andere vesti gingen worden gesloten. Ik neem aan dat de resterende arbeidsplaat sen die in het geding zijn, bijna 2600, kunnen verdwijnen door het natuurlijk verloop niet volledig aan te vullen". Buitenland De sector computers wacht ook nog een forse ingreep. Van de 10.000 ar beidsplaatsen die volgens Timmer moeten verdwijnen zijn er immers pas 4000 bekend. Aangenomen mag worden dat de resterende 6000 gro tendeels geschat zullen worden in de divisie informatiesystemen, de computersector van het concern. "Er zullen ongetwijfeld wel ergens klappen vallen maar ik denk dat het zwaartepunt in het buitenland zal liggen", aldus Bijvank. "De com putervestiging in Apeldoorn heeft immers pas een ingrijpende reorga nisatie achter de rug". Alle bonden zijn van mening dat Philips fors de bezem moet halen door het management in de hele on derneming. "Stafleden net onder de raad van bestuur moeten leren zich te gedragen als ondernemers. Er moet een einde komen aan de geza pigheid die zo kenmerkend is voor Philips", zeggen de bestuurders van de FHPP. Ze voegen daar ech ter meteen aan toe niet iedereen over éen kam te willen scheren. "Er zijn bij Philips ook goede managers kijk maar naar Timmer".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5