Mogelijk nikriiiipiiig veestapel De blik op vooruit Geitenhouder geeft antwoord op mestproblemen De laatste mode voorde laagste prijs. KamerKd ruziet met Buthulezi Marine koopt onderzeeër RDM niet DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 ■MMI-II.IIJIJJII1.IJI.— PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Het kabinet zal besluiten tot inkrim ping van de veestapel als blijkt dat er te weinig is gedaan om het mestoverschot terug te dringen. Dit zeiden de ministers Braks (landbouw) en Alders (milieubeheer) gisteren in de Tweede Kamer waar voorstellen tot beperking van de mest overschotten werden besproken. GRONINGEN (GPD) - PTT Gro- ningen is druk bezig om één van de arrestanten van het Wolters Noord- hoff-complex te ontslaan. De 38-ja- rige man is elf jaar bij het bedrijf werkzaam als sorteerder, maar nu op non-actief gesteld. De PTT meent dat hij bekend staat als 'RAF- sympathisant' en 'leider van de kra kers'. Hoewel hij zich nooit onbe- trouwbaar toonde, zoals de PTT aan de kantonrechter schrijft, willen de posterijen voorkomen dat door pu blicaties rond zijn figuur risico's ontstaan voor de goede naam van de PTT en het vertrouwen van het pu bliek. De zaak wordt deze week aange kaart in het blad 'Klassenstrijd' van de Socialistische Arbeiders Partij (SAP). De PTT wil geen toelichting PTT wil kraker niet langer als sorteerder geven 'uit privacy-overweging' en omdat de rechter zich er volgende week over buigt. Wel stelt een PTT- woordvoerder dat de ontslagreden niet de politieke overtuiging van de man is, maar een andere. De sorteerder, die zelf niet in het gekraakte Wolters Noordhoff-com- plex woonde maar er wel aanwezig was bij de rellen in mei, is de dag van zijn vrijlating door de PTT op non-actief gesteld. Zelf spreekt hij over een 'beroepsverbod'. Hij zegt in het SAP-blad: "Ik ga met mijn collega's natuurlijk niet praten over de juistheid of onjuistheid van de taktieken van de RAF, dat heeft geen enkele zin. Maar ik praat uiter aard wel over dingen die in de stad gebeuren, dus ook over het WNC. Dat doet iedereen". De sorteerder kreeg destijds door de rechter een leidende rol toege dicht in de rellen van mei. Hij kreeg, samen met een ander, twee weken meer celstraf dan de andere kra kers. Twee jaar geleden kwam zijn vermeende RAF-sympathie in het nieuws toen hij in West-Duitsland met een koffer vol RAF-literatuur werd aangehouden. Hij zat een half jaar vast, maar kwam niet voor de rechter. De toon werd gisteren gezet door minister Alders die op grond van nieuw onderzoek van het Wage- ningse Staring-instituut stelde dat het mestprobleem weer groter blijkt te zijn dan werd aangenomen. Dp dit moment is 380.000 hectare zandgebied verzadigd met fosfaat uit mest. Tot nu toe werd uitgegaan van 270.000 hectare. Toch wordt het besluit de veestapel gedwongen te verkleinen later genomen. Dat zal pas in 1995 gebeuren als in 1992 blijkt, dat de landbouw te weinig heeft gedaan aan het zoeken naar systemen die er in 1994 toe moeten leiden dat zes miljoen ton mest kan worden verwerkt. Wat wel gebeurt is dat tegen het einde van dit jaar zullen 60.000 tot 80.000 hectaren worden aangewe zen die teveel verzadigd zijn met fosfaat en daardoor een gevaar vor men voor de bodem en grondwater. Daar mag dan niet meer mest wor den uitgereden dan het gewas kan opnemen. CDA en PvdA staan ach ter dat plan, maar vinden wel dat er een schadevergoeding moet komen voor de betrokken boeren. Het Landbouwschap dreigt zelfs met ju ridische stappen als er geen schade vergoeding komt. faatuitspoeling naar de Noordzee alleen dan "met de hakken over de sloot" zal worden gehaald. De be heersing van de stikstofuitspoeling zal volgens hem slechts voor de helft worden gerealiseerd. De grootschalige mestverwer king wordt pas in 1995 operationeel. Dan moet jaarlijks 6 miljoen ton mest worden verwerkt tot bij voor beeld korrels die weer voor bemes ting kunnen worden gebruikt. Vol gens Braks komt er hoé dan ook overheidssubsidie om bouw van mestfabrieken te stimuleren. De minister toonde zich optimistisch over een nog te nemen besluit van de Europese Commissie om 100 miljoen gulden te laten investeren in proeffabrieken voor grootschali ge mestverwerking. Alders beklemtoonde dat wat er ook gebeurt het kabinet de milieu doelstellingen overeind blijft hou den. "De milieudoelstellingen zijn harde grenzen waarbinnen de land bouw zelf oplossingen moet zien te vinden. We hebben de afgelopen ja ren ontdekt dat we al jaren in de fout zijn gegaan met het milieu en dat willen we binnen een generatie herstellen". De Kamer vroeg zich af of het MIDDELBURG Een professioneel uitziende nepbom onder een auto van een Britse militair heeft gisteren Mid delburg in rep en roer gebracht. De militair was bij kennissen op bezoek geweest en controleerde gewoontegetrouw zijn auto. Daarbij ontdekte hij een pakje. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) werd gewaarschuwd. Die meende het projectiel te herkennen als een wapen van de IRA en liet de politie een flink gedeelte van de stad afzet ten. Uiteindelijk bleek het te gaan om een houten nepbom. (foto anp) Zowel Braks als Alders onder- noodzakelijk is een verbod uit te streepten dat er zwaardere voor- vaardigen voor het uitrijden van waarden zijn waaraan de boeren de mest in september en januari. Al ders stelde dat onderzoek had uitge wezen, dat fosfaten juist dan in de Noordzee terechtkomen. Ook in au gustus komt dat voor, maar de land bouw kan het uitspoelen van fosfaat dan tegengaan door op braaklig gend land groenbesmesters in te zaaien. Het zal volgens Alders niet lang meer duren of de boeren wor den daartoe verplicht. "We moeten zo snel mogelijk van de groene drab in vaarten en sloten af'. Vertrouwenscrisis na kwestie Buck EINDHOVEN (ANP) - De univer siteitsraad van de Technische Uni versiteit Eindhoven heeft gisteren eensgezind het vertrouwen opge zegd in het college van bestuur naar aanleiding van de kwestie Buck. Volgens de raad heeft het college op onaanvaardbare gronden partij ge kozen in een wetenschappelijke discussie. De universiteitsraad voelt zich ook gepasseerd, omdat hij niet op de hoogte werd gesteld toen het col lege van bestuur onlangs afstand Armoede in Nederland bestaat DEN HAAG (ANP) - Vijfjaar ge leden moesten acht tot negen op de honderd huishoudens in Ne derland rondkomen van een in komen beneden de wettelijke bij standsnormen. Armoede in Ne derland bestaat dus, zo valt te concluderen uit een rapport van het Instituut voor Arbeidsvraag stukken in Tilburg dat gisteren werd gepresenteerd. In het rapport wordt tegelijker tijd gesteld dat sprake is van per manente rijkdom tegenover wis selende armoede. De mensen met de hogere inkomens zijn bijna al lemaal gegarandeerd van een ho ger inkomen. De armen, vooral weduwen en weduwnaars, jonge ren, ouderen en alleenstaande ou ders, hebben te maken met van jaar tot jaar sterk wisselende in komens rond de armoedegrens. De onderzoekers denken dat permanente armoede toch een randverschijnsel is. Veel mensen met lagere inkomensvooruitzich ten zullen eens een jaar beneden de armoedegrens kunnen duiken maar daar vervolgens jaren weer boven zitten. Maandag 10 september. De laatste volle dag van onze reis zit erop. Na het bezoek aan de towns hips rond Kaapstad vliegen we naar Durban in Natal, aan de oostkust van Zuid-Afrika, cen trum van de plusminus één mil joen grote Indische gemeenschap. Het grote en luxueuze hotel aan zee doet je weer met een smak in de Eerste Wereld belanden. Zuid- Afrikaland van de grootste con trasten. Na een korte nachtrust vliegen we naar Ulundi, zetel van de rege ring van Kwazulu, die onder lei ding staat van chief-minister But- helezi, leider van de Zulu's, de grootste stam in Zuid-Afrika. Zijn bevrijdingspartij, de Inka- tha, is het oneens met de koers die Nelson Mandela met zijn ANC is ingeslagen. Hij wil betrokken worden bij de gesprekken die gaande zijn en is altijd een tegen stander van sancties geweest. Hij is, hoe je het ook wendt of keert, een belangrijke politieke factor in Zuid-Afrika. Hij zou een akkoord tussen het ANC en de regering achteraf behoorlijk kunnen frus treren. Het geweld dat op dit mo ment in Zuid-Afrika plaatsvindt, is ten dele zeker terug te voeren op een machtsstrijd tussen Inkatha en het ANC. Vanuit Kwazulu weer terug naar Durban voor een aantal an dere gesprekken. Voor degenen die zouden menen dat er hier niets is veranderd, zij hier vermeld dat we de ANC-vertegenwoordiger voor Natal ontvangen in de ver gaderzaal van het Nederlandse bedrijf Nedlloyd, een kamer met donkerhouten betimmering tegen de muren en scheepsmodellen uit de 50'er jaren. De Nederlandse ho noraire consul houdt hier kan toor. Wie zoiets vorig jaar om deze tijd had voorspeld, was voor dwaas versleten. Naar mijn opvatting is de vraag niet óf Zuid-Afrika een non-raciaal land wordt (dat zal het naar verwachting wel wor den), maar wél wat voor systeem. politiek en economisch, het huidi ge gaat vervangen. Maar daar vóór moet er nog een aantal pij lers van de apartheid worden ge slecht, daarvóór zal het geweld dat dagelijks vele mensenlevens eist onder controle moeten worden gebracht. (Op de vraag hoe dat moet, had overigens niet éen van onze gesprekspartners een bevre digend antwoord.) Van politieke leiders van blank en zwart zal werkelijk leider schap worden gevraagd. Allen worden we geconfronteerd met ontevreden en radicale achter bannen. Dat geldt voor de moedi ge president F.W. de Klerk, die van rechts wordt bedreigd door mensen met ideeén waar Jan maat rode oren van zou krijgen. Dat geldt voor de eveneens veel moed tonende Nelson Mandela, anti-apartheidssymbool, toen hij al die lange jaren in de gevange nis zat, nu leider op het politieke toneel, en dat betekent ook voor hem het risico van het maken van vuile handen. Ook al die anderen willen hun aandeel in de politieke besluitvorming. Het politieke machtsspel is be gonnen. Er was een enorm zwart politiek vacuüm in dit land, dat nu zeer snel wordt opgevuld. Dat gaat gepaard met die enorme hoe veelheid. geweld. Vijftig doden vielen er het afgelopen weekend. Deze verschrikkingen halen wel de kranten hier, maar een aantal bladen vond vandaag de natuur lijke dood van een vrouw die 112 jaar zou zijn geworden meer aan dacht waard. Zuid-Afrika is in ruim een week niet te doorgronden. Het land moet worden herbouwd. Bij de bouw of aanpassing van Neder landse wegen zie je altijd van die grote borden staan met daarop de tekst: 'Gereed in...', en dan een jaartal. Moge dat jaar voor dit land zeer snel aanbreken. J.G. DE HOOP SCHEFFER JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse Zulu-leider Buthe- lezi van de Inkatha-beweging voelt zich beledigd door PvdA-Kamerlid Verspaget, die hem als lid van de Nederlandse parlementaire delega tie gisteren bezocht. Buthulezi: "Ze is behangen met oogkleppen en loopt aan de leiband van het ANC". De Kamerleden brachten giste- DEN HAAG (ANP) De Koninklij- zen, dat nu is besloten de Moray niet ke Marine zal de onderzeeboot Mo- aan te schaffen, over de 40 miljoen ray die nu wordt ontwikkeld bij de gulden btw zal worden geheven. Rotterdamse Droogdok Maatschap- Het gaat daarbij om 7,4 miljoen gul- nam van de7es"ul'taten'van*heUJds" PÜ,niet aanschaffen. Dat is een fen, heeft de werf er rekening mee gehouden dat tot 1995 geen vervolg opdrachten van de marine zouden komen. De capaciteit van de werf is den, een bedrag dat wordt betaald er toen op afgestemd de komende onderzoek van professor Buck. Dat getuigt volgens de indieners van de motie van wantrouwen van gebrek aan respect voor de raad. De univer- x siteitsraad eist verder inzage in het 5fef' da' S'steren Sezegd in de rie Walrus-boten niet aan te schaf- vertrouwelijk rapport op grond ec!5 Warner. waarvan Buck uit zijn functie werd D<\ zouvoortbestaan gezet. Ook wil de raad van het colle- van HDM moeten garanderen na ge van bestuur weten waarom dit aflevering van de vier onderzeebo- geen aandacht heeft besteed aan de jen,va j Walrusklasse aan de Ne- kritiek die vlak voor de publicaties ÜBI'Ü! van prof. Buck intern losbarstte in °'n°T' r>° vijfjaar te overleven zonder nieuwe marine-opdrachten. De RDM-direc- tie wil de onderzeeér nu verder ont wikkelen in samenwerking met buitenlandse werven. ren een bezoek aan Buthulezi om te praten over de bloedige machts strijd tussen Zulu's en ANC-aan- hangers. Na afloop verweet Buthu lezi Verspaget 'grote 'vooringeno menheid". Hij hekelde het "be schuldigende karakter" van haar opmerkingen. Ook Buthulezi's me dewerkers waren ontstemd: "Onze leider werd afgesnauwd alsof we weer terugwaren in de hoogtijda gen van de apartheid. Dit was je reinste racisme". Verspaget na afloop: "Ik heb uit de gesprekken die we de afgelopen dagen hebben gevoerd, opgemaakt, dat Inkatha te weinig doet om het geweld in Natal en in de townships rond Johannesburg te beteugelen. Ik had eerst helemaal geen zin om hier naartoe te komen. Het is al heel wat dat ik toch nog gekomen ben". Het bezoek werd toch al geken merkt door wrevel. "Als de vraag hem niet beviel, weigerde Buthelezi domweg te antwoorden", aldus de woordvoerder van de delegatie. Maar Verspaget ging de andere Ka merleden te ver. Kamerlid Van Es (Groen Links) waarschuwde PvdA- collega Van Traa om Verspaget weg te houden bij journalisten omdat het anders weer fout zou aflopen". Eerder ontstonden problemen om dat Verspaget het woord wilde voe-- ren, terwijl was afgesproken dat al leen delegatielid Aarts (CDA) dat zou doen. zijn vakgroep. Voorzitter van de universiteits raad T. Meijlink, ziet nog mogelijk heden om een eclite bestuurscrisis te vermijden. "Er is nu een oorveeg uitgedeeld. Als het college zich de kritiek aantrekt, en alsnog opening van zaken geeft, zie ik nog wel op een kleiner type dan de Walrus en vooral voor export bedoeld. Het wordt echter beschouwd als een flink nadeel wanneer het land van de producent zo'n produkt niet aan schaft. Defensie en Economische Zaken hebben vorig jaar ieder 20 miljoen gulden in de ontwikkeling van de Moray gestoken, omdat de RDM die Van onze correspondent Maurice Wilbrink HEEZE De boeren in de buurt, inclusief zijn eigen vader, verklaar den hem tien jaar geleden voor gek. Brabantse Heeze, vertelt het zonder een spoor van verbittering. Met hard werken hebben zijn vrouw Ma ria en hij een mooi bedrijf opge bouwd. Op ecologische wijze: zon- lossingen. Indien die er echter niet blijken te zijn, zullen ten minste vijf ,.rtm4_-*ton no werf hnnHt hp a' Jr. voortzetten. De werf houdt de be leden van de universiteitsraad de minister van onderwijs verzoeken een ontslagprocedure te starten voor de leden van het college van bestuur". schikking over het geld. Wel heeft minister Kok (financién) zijn colle ga Ter Beek (defensie) erop gewe- Wie begon nou zonder subsidie een der bestrijdingsmiddelen en kunst- geitenhouderij? En nog steeds is er mest en zo veel mogelijk in balans bijna niemand in de straat die zijn met de natuur. Ook het afval en de geitekaas koopt. Niet omdat het restprodukten worden hergebruikt, niet lekker is, maar omdat mensen eenmaal erg moeten wennen Vervuiling ADVERTENTIE ABP Tennishallenfabrikant A. Poot heeft gisteren voor de rechtbank in Zwolle 24 miljoen gulden geëist van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. De eis van Poot is gebasseerd op zijn stelling dat het ABP in 1979 de afname van tennishallen plotse ling staakte omdat hij weigerde steekpenningen te betalen aan ir. J. van Zon, een zakenvriend van mr A. Masson, destijds directeur beleg gingen van het ABP. Poot ging fail liet. ABP ontkent schuldig te zijn aan het faillissement. Ikonen In Leningrad is gisteren de recht zaak begonnen tegen de 41-jarige chauffeur van OAD-reizen uit Nij- verdal die begin juni werd aange houden omdat hij 17 ikonen uit de Sovjetunie wilde smokkelen. De chauffeur heeft bekend. Verwacht wordt dat de rechtbank vandaag een uitspraak doet. Raadhuis De Hilversumse burgemeester Kraaijeveld hoopt dat het beroem de, door architect Dudok gebouwde raadhuis in de stad behouden kan blijven. Zij wil opnieuw praten met WVC over een bijdrage aan de res tauratie die 30 miljoen gulden kost. Verkoop van het raadhuis, zoals voorgesteld door wethouder van fi nanciën Meulman is volgens haar niet aan de orde. Select damesblouse. Van viscose/polyester. Kopmouw met plooistelling en van achter aangerimpeld. In onder andere off-white, goud en rood. Van 59,95 voor Damespantalon. Van katoen/ polyester. Met of zonder omslag en met steekzakken. In zwart, taupe, bordeaux en mosterd. Van 79,95 voor Aanbiedingen geldig (/m zaterdag 22 september of zolang de voorraad strekt. -'t Wordt steeds leuker bij V&D. De ecologische manier van produ ceren is, denkt Wanders, een ant woord op de overproduktie, die in zijn omgeving voor zoveel proble men zorgt. Er worden te veel kip pen, varkens en koeien gehouden, waardoor Brabant stikt in de mest: vergiftiging van de grond met nitra ten en vervuiling van de lucht met ammoniak zijn daarvan onder meer het gevolg. Bovendien kost de 'in dustriële' wijze van boeren veel energie. Wanders: "Begin jaren zeventig, ik zat toen op de Hogere Landbouw School, begreep ik dat de agrari sche sector het moeilijk zou gaan krijgen. Met enorme EG-subsidies werd de overproduktie gestimu leerd, dat moest een keer mis gaan. Ik besloot toen een bedrijf op te zet ten dat niet bijdraagt aan overpro duktie. Want als je hier te veel kaas maakt, dan concurreer je een arme boer in Peru uit de markt. Dat vind ik moreel niet te accepteren". Toen werd hij voor geitewollen- sokkendrager uitgemaakt. "Nu be ginnen ze soms schoorvoetend toe tegen ziektes bewaard blijven. Maar te geven dat ik toch wel een beetje gelijk had", aldus Wanders, die koos voor geiten, dieren die in de agrarische wereld kleinerend de 'ar- meluiskoeien' worden genoemd. De kazen die het echtpaar nu maakt uit de melk van tweehonderd gei ten, worden deels op de boerderij verkocht, de rest gaat naar restau rants en handelaren. de consument laat zich echter niet dwingen, zo ervoer ook Wanders. Het gaat in ieder geval langzaam. Nevenactiviteit Overigens meenden een paar jaar geleden veel boeren een gaatje in de van de verkoop op de boerderij, door de melkquota werden getrof- maar dat is een beetje tegengeval- fen - een maatregel waarmee de Eu- len. Geitekaas is lichter verteerbaar ropese Gemeenschap het zui- dan kaas van koeiemelk, zodat het veloverschot probeerde weg te wer- een geschikt produkt is voor men- ken - gingen geiten houden, veelal sen met darmproblemen. Maar dat als neven-activiteit. Het aantal heeft niet geleid tot grotere vraag, melkgeiten steeg van zevenduizend Wanders hoopte ook dat consumen ten zouden kiezen voor een 'eerlij- ïn 1983 tot 42.000 vorig jaar. Iets soortgelijks voltrok zich in de scha- waardoor natuurlijke anti-stoffen dubbeling in vijf jaar. Jan Wanders: ecologische landbouw werkt ook kostenbe sparend. (foto GPD) De 'hausse' in de geitenhouderij duurde echter maar kort. Volgens Wanders viel het veel boeren tegen. "Je moet meer geiten houden om dezelfde opbrengst te krijgen als met koeien. Dat betekent: meer kosten voor de controles van de ge zondheidsdienst, meer administra tie, enzovoort. Daar hebben veel boeren zich op verkeken". Na de superheffing in de melk veehouderij kwam er de afgelopen jaren een nieuwe reden by om gei ten en schapen te houden: het mest probleem is in delen van het land zo groot dat men rekening houdt met steeds hogere kosten om de schade lijke gevolgen ervan terug te drin gen. Vorige week nog stuurden Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant een brandbrief naar minister Braks, waarin werd gewezen op de groei van de veestapel, ondanks po gingen dit via de mestwet tegen te gaan. Schapen en geiten vallen (nog) niet onder de mestwet, waar door het voor boeren aantrekkelijk zou kunnen zijn op deze dieren over te schakelen. Volgens Jan Wanders zal de om schakeling niet massaal gebeuren, vooral omdat geiten en schapen vroeger of later ook onder de regels zullen vallen waarmee men de mestproduktie wil terug dringen. Daar komt bij dat de nleeste boeren hebben leren leven met subsidies, waarmee ze hun bedrijven enorm hebben uitgebreid. Wanders is tegen subsidies op eindprodukten. "Subsidies maken de mens loom, minder alert en min der inventief Het maakt ook afhan kelijk. Je zou de agrarische sector hooguit steun moeten verlenen door het onderzoek te betalen naar betere en schonere produktieme- thoden en door de dure controles op de gezondheid van de beesten te fi nancieren. Daar help je boeren mee en de consument is erbij gebaat". Men moet naar een schonere landbouw toe, aldus Wanders, waarbij in ieder geval de hoge kos ten voor bestrijdingsmiddelen en kunstmest zullen afnemen. Pure winst. Bovendien zullen boeren zich minder 'gedwongen' voelen zich diep in de schulden te steken om te investeren in weer grotere in- stallaties, stallen en machines. Besef Iets wat tien jaar geleden nog onmo gelijk was, gebeurde onlangs: Wan ders werd wegens zyn kennis van de ecologische landbouw gevraagd in een regionale begeleidingscom missie van de landbouwvoorlich ting te gaan zitten. Volgens de gei tenhouder laat dat zien dat vooral in de hogere landbouwregionen het besef doordringt dat de agrarische sector is vastgelopen. Wanders zal echter alle overre dingskracht moeten aanwenden van hoog tot laag klampt men zich in de landbouw vast aan de idee dat de veestapel niet hoeft te worden in gekrompen, terwijl dat toch zal lei den tot plaatselijke milieurampen. En veel boeren zyn nog niet toe aan ecologisch te produceren, terwijl nu ook de overheid het belang daarvan heeft aangegeven WanderH> laas zijn de meeste boeren vastge roest in hun denken".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3