LEIDSCH DAGBLAD AZL opheldering NODIG! 'Landen aanpakken die VS te weinig helpen in de Golf President Doe Liberia dood PvdA wil 23.000 nieuwe woningen in regio Patiënten overlijden door lange wachtlijsten Meer olie naar Zuid- Afrika uit Amsterdam 2 brillen halen, 1 betalen DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39341 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (ANP/GPD) Zwartrijders die de in tram, trein of bus opgelegde boete van 100 gulden niet direct be talen. zijn goedkoper uit. Ze krijgen na verloop van tijd van Justitie een accepgiro tbuis voor een bedrag van 65 gulden. Een 'voordeeltje' van 35 gul den dat alles heeft te maken niet het feit dat Verkeer en Waterstaat bij de verhoging van de boete van 25 naar 100 gulden, geen overleg heeft ge pleegd met het ministerie van justitie. NAIROBI/MONROVIA (GPD/AFP) De Liberiaanse pre sident Samuel Doe, die zondag door de rebellen van Prince Johnson in Monrovia was gevangengenomen, zou zijn vermoord. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken in Washington heeft eerdere be richten over Doe's dood gister avond bevestigd. Johnson heeft zich tot nieuwe president van Liberia uitgeroepen. De Westafrikaanse vredesmacht in Liberia is erin geslaagd een voor lopig staakt-het-vuren en een "vruchtbaar contact" te sluiten met de rebellen van Charles Taylor, zo meldt het officiële persbureau NAN vandaag. De vredesmacht blijft vol gens de Gambiaanse president Jawara in Liberia totdat vrije ver kiezingen worden gehouden en een nieuwe regering is geïnstalleerd. President Doe zou gisteren zijn overleden als gevolg van zondag op gelopen schotwonden. Een woord voerder van Prince Johnson die Sa muel Doe gevangen hield in zijn hoofdkwartier in een buitenwijk van de hoofdstad Monrovia, had gisteren in de loop van de dag verze kerd dat Doe nog steeds in leven was. Zijn lot zou worden bepaald door een krijgsraad. Inwoners van de hoofdstad ver klaarden gezien te hebben dat Doe werd ondervraagd door Prince Johnson, onder meer over de door hem verduisterde overheidsgelden. Enige tijd later echter werd gemeld dat het verminkte lichaam van Doe lag opgebaard in een ziekenhuis in de buurt van het rebellenkamp. Volgens de rebellen-woordvoer der was Doe zondag van plan Libe ria per schip te verlaten. Zwartrijder kan beter wachten bij betalen boete veroorzaakt door de haast waarmee minister Maij-Weg gen (verkeer en waterstaat) de verhoging van de boete een paar maanden eenzijdig gele den heeft doorgevoerd. Ver keer en Waterstaat verzuimde toen na te gaan hoe hoog de boete bij strafrechtelijke ver volging is. Dat blijkt 65 gulden te zijn. "Dit geval laat duide lijk zien wat er gebeurt als er vooraf geen overleg wordt ge pleegd tussen ministeries", al dus de woordvoerder. Hij wil niet beamen dat het slimmer is niet te betalen. "Het beste ad vies is: koop een kaartje". Overigens is het bekend dat minister Hirsch Ballin (justi tie) meer voelt voor terugkeer van de conducteur dan hogere boetes. Verkeer en waterstaat is on aangenaam verrast. Volgens een woordvoerster vindt mi nister Maij-Weggen het "jam mer" dat Justitie de schikking van 65 gulden aanbiedt. DUIN- EN BOLLEN STREEK/LEIDEN - In de komende 25 jaar moeten 23.000 nieuwe woningen worden gebouwd: 15.000 in Sassenheim, Voorhout, Hil- legom en 8.000 in de War- mondse Boterhuispolder, ten noordoosten van de Leidse Merenwijk. Het grootste deel van de nieuwe woningen in de Bollen streek is bestemd voor de woningzoekenden uit die regio. Een derde deel van de nieuwe huizen daar moet worden toegewezen aan woningzoekenden uit de Leidse agglomeratie. De nieuwbouw in de War- mondse Boterhuispolder moet soelaas bieden aan de resterende woningzoeken den uit de Leidse regio. Dat is het voorlopig standpunt van de PvdA- fractie van de provincie Zuid-Holland. De progres sieve fractie reageert hier mee op de huidige provin ciale plannen waarin wordt uitgegaan van de bouw van ruim 8000 woningen in de Duin- en Bollenstreek. PvdA-statenlid A. de Jong: "Zowel het Rijk als de pro vincie nemen de komende maanden een standpunt in over de woningbouw in Zuid-Holland. Wij willen ons niet achter die ideeën verschuilen, maar zelf een eigen standpunt innemen. Daarover kan in de komen de weken worden gediscus sieerd met de achterban". Behalve woningbouw in de Boterhuispolder voor de Leidse Agglomeratie kiest de statenfractie van de PvdA voor woningbouw rond Voorhout, Sassen- heim-Zuid (tussen de spoorlijn en de Kagerplas- "Bij alle drie de locaties in de Duin- en Bollenstreek moet serieus worden onder zocht of dit haalbaar en be taalbaar is. Met name de grond bij Hillegom zou wel eens erg duur kunnen zijn. Bij Sassenheim en Voor hout gaat het om graslan den die minder geld kos- □23-319 3Q9 Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden. Middagtemperatuur om streeks 19 graden. Zwakke tot matige noorden wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. 24 PAGINA'S DEN HAAG In alle beslotenheid is in de Tweede Kamer vanmorgen de hoorzitting begonnen over de illegale visvangsten en de (nog altijd) ontoereikende controle door de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en visserij. Minister Braks, die zich driejaar geleden al moest verantwoorden voor het zwarte circuit in de visserijwereld, meldde zich vanmorgen al vroeg bij zijn partijgenoot Eversdijk (CDA), voorzitter van de vaste kamercommissie voor visserij. Een andere hoofdrolspeler, minister Hirsch Ballin (justitie) verblijft op de Antil len. Hij liet zich vertegenwoordigen door twee ambtenaren. (pagina 2: oude affaire in een nieuw jasje) (foto ANP) WASHINGTON/BRUSSEL/DEN De Amerikaanse regering vangt handel maar van giften, aldus de HAAG (GPD) - De Amerikaanse voorlopig ook bot bij haar Europese verklaring. Senaat heeft gisteravond met grote NAVO-bondgenoten met het ver- (Meer nieuws over de Golfcrisis op meerderheid een resolutie aangeno- zoek ook grondtroepen naar het ge- pagina 7) Van onze verslaggever DEN HAAG De inspectie voor de volksgezondheid in Den Haag zal de directie van het Academisch Ziekenhuis Leiden opheldering vragen over de uitlatingen van prof.dr. A. Zwaveling. De hoogleraar algemene heelkunde heeft gezegd dat er patiënten van het AZL zijn overleden, omdat zij niet op tijd konden worden geopereerd. Te weinig geld is het sleu telwoord in de kwestie. De inspecteur volksgezondheid me vrouw I.M. Schicht vraagt zich af waarom zij niet van de problemen op de hoogte is gesteld als die inder daad zo erg zijn als prof. Zwaveling beweert. In eerste instantie had hij er bij de directie van het AZL mee moeten aankloppen, vindt me vrouw Schicht en erover moeten praten met het personeel van de Het AZL heeft afgelopen vrijdag niet werken, omdat ze kinderen bij de inspectie voor de volksge- hebben. Voor hen zou dan kinder opvang moeten worden geregeld. Dat geen deskundig personeel leden in afwachting van een ope- kan worden aangetrokken, vindt ratie. Het was volgens de inspec- OC)k de inspecteur een groot pro- teur de eerste keer dat zo'n mei- ding werd gedaan. Het AZL wei gerde vanochtend commentaar. bleem. Volgens haar zijn er i Randstad ziekenhuizen die geld overhouden, omdat ze het niet aan rL_ personeel kunnen besteden, omdat operatiekamers. "Als dat allemaal bracht, dan hoor ik daarvan op de dat personeel er niet is. Het beroep niet helpt, dan moet je ermee naar hoogte te zijn' buiten komen. Op zo'n moment heb recht om de mensen de stui-HHHHHHIHHHHi pen op het lijf te jagen", aldus de in- van mening dat dit soort zaken zo van verpleegkundige moet aantrek- Schicht is niet van plan om het keiijker worden gemaakt, meent AZL op de vingers te tikken. Zij is mevrouw Schicht. En dan moet er specteur. snel mogelijk dient te worden opge- Om er in één adem aan toe te voe- lost. Met het op de vingers tikken. ooral worden gekeken naar de re latie beloning-werkdruk. Extra be loningen en startpremies, die als Overvallers AH aangehouden OOSTERBEEK (GPD) - De politie heeft vanmorgen in Nieuwegein en Utrecht twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht op 14 mei een overval te hebben gepleegd op de Albert Heijn in Oosterbeek. Bij die gewapende overval werden twee werknemers van de super markt doodgeschoten en raakte een derde zwaargewond. Het recherchebijstandsteam hield vanochtend met behulp van het arrestatieteam van de Arnhem se gemeentepolitie in zijn woning in Nieuwegein een 23-jarige man aan. Met behulp van het Utrechtse arres tatieteam werd gelijktijdig in Utrecht een 24-jarige man van zijn bed gelicht. Verder werd in Nieu wegein een 20-jarige vrouw aange houden op grond van de Wet Wa pens en Munitie. De politie heeft de aanhouding niet toegelicht, maar vermoed wordt dat de recherche op het spoor van de verdachten is gekomen toen twee weken geleden drie mensen werden aangehouden die in maart dit jaar een gewapende overval in Arnhem pleegden. Ook dat drietal kwam uit de provincie Utrecht. kosten van de Golf-crisis, met slechterde relaties met de VS" wor den bedreigd. De resolutie vraagt van president Bush dat hij vóór eind november een rapport opstelt, waarin hij be schrijft hoe de bondgenoten heb- landen willen zich niet branden aan een militair avontuur met een on voorspelbare uitkomst. De Europese NAVO-landen heb ben wel oorlogsschepen gestuurd, maar die hebben tot taak de nale- ben gereageerd op zijn verzoek een v'ng van het handelsembargo van steentje bij te dragen aan de kosten de VN te garanderen. De meeste Eu- van de crisis rond Kuwayt. ropese regeringen vinden dat iets Tot dusver zijn de bondgenoten anders dan het sturen van soldaten om eventueel Saddam Hussein met geweld uit Kuwayt te verdrijven. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft gisteren na mens Nederland 50.000 pakken be loofd, die bescherming moeten bie den tegen gasaanvallen. Denemar ken, Belgie, Noorwegen en Duits land zegden voorts schepen en vliegtuigen toe voor het vervoer van materieel en de evacuatie van vluchtelingen. gen: "Indien er gedurende een lan- bereik je dat niet. De inspecteur lokkertje gelden, leveren ook niet gere tijd mensen zijn overleden en denkt dat met een goede planning ^et gewenste resultaat op. Dus, con- dat signaal is nooit bij mij neerge- wel iets aan de ontstane situatie is te cludeert de inspecteur, is er een blij- legd, dan ben ik verbaasd. We beste- doen. Hoewel dit niet alles oplost. venci probleem, den geld aan de gezondheidszorg zegt ze. Mevrouw Schicht vraagt Schicht stelt echter ook dat er waarmee keuzes moeten worden zich af of er ooit is nagedacht over grenzen moeten zijn: alles wat kan I.* i-- j de vraag om operatiepersoneel in WOrden geopereerd, hóeft niet te het buitenland te werven. Een mo- wortjen geopereerd. Er is sprake gelijke oplossing ziet zij ook in het van een 'enorme groei' van moge- aantrekken van part-timers die nu lljkheden Er komen steeds meer nieuwe technieken. "Maar zij leg gen een enorm beslag op het budget van een ziekenhuis. Kijk alleen maar naar de mogelijkheden die er zijn middels dure kunst- en hulp middelen (heupkop, kniege- wricht)". Staatssecretaris Simons (volksge zondheid) liet vanmorgen weten dat De hem nog niet gebleken is dat Meer troepen VS weg uit Europa BRUSSEL (Rtr) - De Sovjetunie en de Verenigde Staten willen meer troepen dan aanvankelijk gepland terugtrekken uit Europa, als onder deel van een ontwapeningsovereen- Dienstplicht nog dit jaar met twee maanden bekort DEN HAAG (GPD/ANP) lichting dienstplichtigen voor dit ZOek heeft vooralsnog met aange toond dat eventuele knelpunten zijn. De staatssecretaris voegde er aan toe dat de ziekenhuizen zelf moeten bepalen waaraan zij hun Tweeling uit Woubrugge verongelukt Op het aanbod van gratis olie uit WOUBRUGGE/HOOGMADE - Bij een auto-ongeluk op de provinciale Irak is door een aantal minst ont- weg tussen Woubrugge en Hoogmade, ter hoogte van het terrein van voet- wikkelde landen nogal onverschil- balvereniging MMO, is gistermiddag een tweeling van 7 jaar om het leven tienten moeten afwijzen'. komst die naar verwachting nog dit lig gereageerd. "Weet Saddam Hus- gekomen. De moeder van de tweeling, een 34-jarige vrouw uit Woubrugge jaar zal worden ondertekend. Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, verklaard. Baker zei tijdens een persconfe rentie in Brussel dat de Amerikaan- sein nu pas dat we arm zijn", heette die de auto bestuurde, raakte ernstig gewond. Zij ligt in kritieke toestand het op de Parijse VN-vergadering het Academisch Ziekenhuis in Leiden. van deze 'MOL's. In een voor de te- De Woubrugse reed met haar auto in de richting van Hoogmade. Door levisie voorgelezen verklaring zei n°g onbekende oorzaak raakte zij in een slip en vloog uit een bocht. De een Iraakse woordvoerder dat "soli dariteit met hen, die het meest lij se plannen om, overeenkomstig het den onder de stijgende olieprijzen" /erdrag van Wenen, de troepen te de grond voor dit aanbod vormt. verminderen tot 195.000 manschap- Enige voorwaarde is dat gegadig- pen zijn achterhaald. Baker wees den eigen schepen moeten sturen rond. daarbij op de terugtrekking van alle om de olie op te halen Sovjettroepen uit de DDR en op een Het handelsembargo van de Ver auto kwam aan de overzijde van de weg tegen een boom tot stilstand. De brandweer moest eraan te pas komen om de vrouw en haar twee kinderen uit de compleet gedeukte wagen te krijgen. De rijkspolitie van Leiderdorp heeft een onderzoek ingesteld en wil de van de slachtoffers niet vrijgeven alvorens het onderzoek is afge- overeenkomst om de gezamenlijke enigde Naties tegen Irak zou op troepenmacht van de beide Duits- deze transporten niet van toepas- landen te beperken tot 305.000. sing zijn, omdat geen sprake is van -x AMSTERDAM (IPS) - Het afgelo pen jaar is een opvallend grote hoe veelheid verwerkte olieprodukten vanuit Amsterdam naar Zuid-Afri- ka vervoerd. Dit stelt de onder zoeksorganisatie Shipping Re search Bureau (SRB) in het gisteren verschenen rapport 'Fuel for Apart heid'. Het SRB heeft over de periode ju ni 1989-april 1990 achttien leveran ties van verwerkte olie aan Zuid- Afrika kunnen achterhalen, waar van tien afkomstig zijn uit Amster dam. In totaal gaat het om 600.000 ton olieprodukten met een waarde van minstens 250 milioen gulden. De Zuidafrikaanse vraag naar benzine en gasolie is het afgelopen jaar sterk toegenomen, aldus het SRB. Deze extra vraag schrijft de organisatie toe aan de bedrijfsbran- den in januari en mei vorig jaar op Zuid-Afrika's grootste industriële complex, Sasol, waar uit steenkool synthetische brandsoffen worden gewonnen. Veel van de schepen die uit Am sterdam vertrekken keren terug met steenkool uit Zuid-Afrika, be stemd voor landen als Nederland, Frankrijk, Belgie en Hongkong. De betrokken oliehandelaren en re ders, zoals de Zwitserse grondstof fenhandelaar Marc Rich en de Noorse firma Leigh Co, zijn vol gens het SRB "notoire sanctiebre kers". - Het SRB doet vooral onderzoek naar de levering van ruwe olie aan Zuid-Afrika, die sinds 1979 onder een VN-embargo valt. Het bureau heeft 66 tankers kunnen traceren die in 1987 en 1988 ruwe olie aan Zuid-Afrika hebben geleverd. Dc totale lading van 15,8 miljoen tor dekt zestig procent van de import behoefte van Zuid-Afrika, aldus hei rapport. jaar, die op 29 oktober moet opko men, zal niet 14 maar slechts 12 maanden dienen. De opleidingstijd van wordt met een maand bekort tot drie maanden en de parate geld willen'besteden diensttijd gaat terug van tien naar negen maanden. Pagina 15: AZL- Dit zal op Prinsjesdag, volgende vcling: Ik schaam n week dinsdag, officieel worden be kend gemaakt. Aanvankelijk zou de diensttijd pas met ingang van vol gend jaar met twee maanden wor den verkort. Minister Ter Beek wil de komende vijf jaar het leger met 15 procent reduceren als gevolg van de ontspanning tussen Oost en West. De Algemene Vereniging Neder landse Militairen (AVNM) zegt te leurgesteld te zijn over het feit dat de diensttijdverkorting niet met te rugwerkende kracht wordt inge voerd. Nu moet de soldaat die vóór oktober 1990 al in dienst zat wel de volle veertien maanden uitdienen. De bond wijst erop dat in 1974, toen de diensttijd van zestien naar veer tien maanden ging, de maatregel wel met terugwerkende kracht in werking trad. Gorbatsjov tegen plan van Ryzjkov MOSKOU (AP) - President Gor batsjov heeft zich vanmiddag gekeerd tegen het gematigde hervormingsplan dat premier Ryrikov kort daarvoor bij het parlement had ingediend. Gor batsjov schuift hiermee in de richting van radicale hervor mers als de Russische president Jeltsin. Gorbatsjov kiest net als Jeltsin voor het economisch plan van zijn adviseur Sjatahn omdat daarin de ideeen van de republieken zijn opgenomen Tegen inlevering van deze bon (Geldig t/m 15 september 1990) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt) mag niet goedkoper zi|n dan f 100.- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje Leiden, Haar- lemmeisti. 107 (tegenover C&A) In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld. anti-kras. kleur, enzdan geldt een toeslag Geen andere kortingen te zelfder ti|d Op beide brillen 1 jaar garantie Alphen a/d Rijn, vAAandeisbolstr 9 óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1