Veel interesse voor gratis compostvaten Leiderdorpse brandweer is nog niet 'rijp' voor vrouwen Politie betrapt radiodieven Aanleg fietspad door sportpark De Bloemerd School in Oegstgeest te koop voor culturele of sociale instellingen DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 REGIO LEIDEN Warmondse groente-, fruit- en tuinafvalbak groot succes WARMOND - Het verstrek ken van gratis compostvaten door de gemeente Warmond is een groot succes. Er zijn gistermidddag in totaal 420 vaten opgehaald bij de ge meentewerkplaats bij de Van Wassenaarstraat. On danks het vieze weer was het enorm druk. De eerste inwo ners kwamen hun compost-- vat al voor vier uur ophalen. "Het lijkt wel uitverkoop", vond burgemeester G.W. van der Wel. Leiderdorp dringt aan op wetswijzing ;om homohuwelijken mogelijk te maken LEIDERDORP - B en W van Lei- derdorp zullen er bij de regering op aandringen een wetswijziging voor te bereiden, die het mogelijk maakt dat twee mensen van hetzelfde ge slacht met elkaar in het huwelijk -kunnen treden. Alle fracties onder steunen dit verzoek. WD'er J. de Waard stelde gister avond tijdens de raadsvergadering voor een dergelijke brief naaar Den Haag te sturen, als reactie op een brief van Gerard Kuipers en Frans Stello. Deze twee mannen hebben In een brief aan alle gemeenten ge vraagd of zij van mening zijn dat een huwelijk tussen twee personen van dezelfde sekse mogelijk moet zijn. Voorts hebben zij de gevraagd 'of de gemeente bereid is een derge lijk huwelijk te sluiten. Burgemeester A.J.A.L. Brugge- man zei 'dat elke ambtenaar van de burgerlijke stand de vrijheid heeft om op een dergelijk verzoek in te gaan'. Maar volgens het college is het sluiten van homoseksuele hu welijken op grond van de 'huidige jurisprudentie' niet mogelijk. Metaalbedrijf Voorschoten mag niet in nacht werken VOORSCHOTEN - Het bedrijf NTB International bv mag niet 's nachts of op zon- en feestda gen metaal bewerken. Dat heeft de Raad van State bepaald na dat de firma beroep heeft aange tekend tegen de hinderwetver gunning die B en W hebben ver strekt. NTB wil buiten kantooruren kunnen werken om snel aan op drachten te voldoen. Het Voor- schotense college voelt hiervoor weinig, omdat het bedrijf in een rustige woonwijk ligt en er over last kan ontstaan. Wel mogen de werknemers in noodgevallen buiten kantooruren werken, maar er mogen dan geen zware metaalbewerkingsmachines worden gebruikt. Het bedrijf hoeft van de Raad van State geen brandwerende scheidingswand aan te brengen tussen de bedrijfsruimte en de lege ruimte ernaast op de eerste verdieping van het pand. Dit was een van de voorwaarden uit de hinderwetvergunning. De Raad van State heeft deze eis ge schorst, omdat de verdieping niet wordt gebruikt. Wethouder W.A.B de Vos (WD) noemde het een uniek moment, voor zover hij weet is Warmond de eerste gemeente in de regio die de vaten gratis verstrekt. "Andere ge meenten verkopen hun compostva ten tegen een gereduceerde prijs, dat deden wij eerst ook". De eerste die een groente-, fruit en tuinafval-verwerker (GFT) in ontvangst mocht nemen was me vrouw E. Mulder. Zij stond samen met enkele anderen al voor vier uur bij gemeentewerken op de stoep. Mulder kent het compostvat nog niet zo lang: "Wij hadden vroeger een moestuintje achter de kerk, ons afval verbrandden we altijd. Nu heb ik een tuintje aan huis en kan ik dat niet meer doen. Ik ben heel erg blij met dit compostvat. Er ligt nu een hele berg vuil in de tuin, en anders loop je zo te hannesen met die rom mel. Ik denk dat hij voor mij groot genoeg is". De drukte rond vier uur is enorm. Buiten in de stromende regen staat een lange rij Warmonders te wach ten op hun groente-, fruit- en tuinaf- val-bak. "Zo'n grote drukte had ik KATWIJK Met het graven van een tunnel onder de fundering door hebben dieven zich het afgelopen weekeinde toegang verschaft tot een staal-constructiebedrijf aan de Lageweg in Katwijk. Uit de produk- tiehal zijn 34 slijptollen verdwenen. Doordat er naast het bestaande gebouw wordt gewerkt aan een uit breiding van het bedrijf, is er mo menteel een bouwput vlak tegen de produktiehal aan. De waarde van het gestolen gereedschap bedraagt ruim 20.000 gulden. De politie is de inbrekers nog niet op het spoor. Geld De aanschaf van de vaten kostte de gemeente 60.000 gulden. Van de 500 bestelde vaten moeten er nog 80 worden geleverd. Als alle vaten de deur uit gaan en op de juiste manier worden gebruikt spaart dit de ge meente ongeveer 30.000 gulden per jaar. Wethouder De Vos: "Je moet het allemaal met een korreltje zout ne men omdét het schattingen zijn. We kunnen niet precies aangeven wan neer we de kosten hebben terugver diend omdat de vuilverwerkings- kosten blijven stijgen". De gemeente voert dit jaar 1800 ton afval af. 7 a 8 jaar geleden was dit nog 1500 ton. Door het gescheiden ophalen van afval wordt voorkomen dat de 'ge wone' afvalberg groter wordt. "Veertig procent van het huishou delijke afval is GFT-afval", zegt De Vos. "Je mag er van uitgaan dat het hier misschien wel 50 procent is vanwege de vele tuinen". De wet houder betwijfelt of de afvalberg zal slinken door het gebruik van com postvaten. B en W zouden al heel blij zijn met een stabilisatie van de hoeveelheid vuil. "Wanneer dit pro ject goed werkt zal het college zeker overwegen meer vaten aan te schaf fen", aldus De Vos. AUTO-INBRAKEN - Auto-krakers hebben gisteravond de radiocasset terecorders gestolen uit twee auto's die geparkeerd stonden op een par keerterrein aan de Weddeloop in Voorschoten. Ze hebben een ruit in geslagen om binnen te komen. Wethouder W.A.B. de Vos overhandigt mevrouw E. Mulder uit Warmond het eerste gratis compostvat Commandant zoekt nieuwe vrijwilligers LEIDERDORP - De Leider- dorpse brandweer zoekt nieu- worden onderzocht. Met een derge We Vrijwilligers, maar IS nOg nndpr7npV Ho hranHwPPr nnc dat de mogelijkheid om vrouwen in het korps willen kun je daarom bij de brandweer aan te stellen moet het beste zes vrouwen aantrekken. niet 'rijp' voor het in dienst ne- Een voorbeeld van hoe het niet lijk onderzoek is de brandweer nog moet is volgens Van den Berg Lei- men van vrouwen. Nieuwe dat zo'n onderzoek nog niet noodza mensen zijn nodig omdat het 36 kelijk is omdat het mannelijke aan- niet begonnen. Van den Berg stelt den. "Daar zijn steeds kleine aantal len vrouwen aangesteld en je ziet Hondencontroleur Oegstgeest spoort 173 'nieuwe' honden op man tellende korps sterk is ver- bod nog voldoende is om uit te put- grijsd en er de komende tijd ten. "We hebben nog een reserve- veel brandweerlieden zullen wachtlijst van achttien personen, vertrekken waarbij nog wel enkele geschikte yrijwilligers zitten. De meeste man- nen zijn heel enthousiast, maar In pnnc.pe zijn vrouwen welkom overdag njet alujd bereikbaar we. OEGSTGEEST - De nieuwe hon dencontroleur heeft vanaf het mo ment dat hij in mei in Oegstgeest werd aangesteld ruim 173 'nieuwe' honden geregistreerd. Daarmee haalt de gemeente ruim 25.000 gul den extra hondenbelasting binnen. Officieel zijn er nu 981 honden in Oegstgeest die de baasjes en vrouw tjes samen bijna 100.000 gulden be lasting kosten. Toen de hondencontroleur zijn werkzaamheden begon vermoedde het Oegstgeester gemeentebestuur dat voor ruim 300 honden geen be lasting werd betaald, de in het ge meentelijkjargon zogenaamde 'grij ze honden'. Een woordvoerder van de gemeente noemt het aantal opge spoorde dieren 'boven verwach ting': "Een groot deel van Oegst geest is nog niet door de controleur bezocht. In de hele nieuwbouwwijk Haas wijk is zelfs nog bij niemand aangebeld". Naast huis-aan-huis-inspecties controleert de ambtenaar of honden op straat zijn aangelijnd en of ze in het bezit zijn van een hondepen ning. Daarnaast heeft hij een aantal taken op het gebied van handha ving van de milieuwetten. gens werkzaamheden elders". AWL tegen bouwplan 'Palendorp' LEIDERDORP - De Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het plan om woningen te bouwen naast de Muzenhof. Het gebied heeft jaren lang bekendgestaan als het 'Palendorp'. Het bestuur heeft vooral problemen met de flat die naast de bestaande eengezinswoningen aan de Engelendaal zal komen. De flat zal bestaan uit vier bouwlagen. De AWL wil niet verder gaan dan drie lagen, om te voorkomen dat de bewoners van de eengezinswoningen onvoldoende zonlicht krijgen en hun privacy wordt aangetast. Ook over de open ruimte die tussen de eengezinswoningen en de flat is gepland, is het bestuur met enthousiast. Het zou tot gevolg hebben dat verkeerslawaai de woonwijk zal binnendringen. als vrijwilliger bij de brandweer. "We hebben niets tegen vrouwen", zegt commandant M. van den Berg. a f.7aii«n "Maar ik denk dat als we daar mee "IVaiien beginnen er tenminste zes vrouwen Beginnen met een grotere groep elkaar vasthouden. En zoveel vrij- omdat de praktijk uitwijst dat veel willigers heb ik nu niet nodig". vrouwen tijdens de opleiding afval- De intrede van vrouwen bij de len. "Bij vrouwen vallen er fors Leiderdorpse brandweer zal vol- meer af tijdens de opleiding dan gens de commandant 'forse kosten' mannen. Dat heeft vermoedelijk met zich meebrengen. "De accom- met hun fysieke gesteldheid te ma- inodatie moet worden aangepast: er ken. Als we minstens drie vrouwen moeten een aparte kleedkamer en wc worden gebouwd. Ja, allemaal bij elkaar in een ruimte zou wel kunnen, maar de vrouwen van brandweerlieden vinden dat min der. De brandweerlieden zelf zou den het prachtig vinden". dat zoiets mislukt". Bij de Leidse brandweer zijn momenteel drie vrouwen werkzaam. Reiningsrechten in Zoeterwoude nog niet omhoog ZOETERWOUDE - De kosten voor de gemeentereiniging gaan in Zoe terwoude dit jaar niet omhoog. Tot 31 december blijven Zoeterwoude- naren 126 gulden per gezin per jaar betalen. Daarna stijgen de reinings rechten met vijftig gulden. De raadscommissie voor de financiën ging gisteravond akkoord met deze voorstellen van B en W. In verband met de sluiting van de Leidse vuilverbranding op drie sep tember lopen de kosten van de ver werking van het Zoeterwoudse huisvuil op van 108 gulden per ton tot 179 gulden per ton. Handhaving van het oude tarief in de laatste vier maanden van dit jaar gaat de ge meente ongeveer 50.000 gulden kos ten. Dit bedrag wordt betaald uit een speciaal potje voor milieumaat regelen. Wassenaar gaat zonneschermen winkelstraten controleren WASSENAAR - De gemeente Was senaar gaat volgende maand de zon neschermen controleren van win kels in de Wassenaarse Langstraat, op de hoek van de Kerkstraat en aan de Van Hogendorpstraat. Bij de ge meente zijn klachten binnengeko men over te laag hangende zonne schermen. Op sommige plaatsen hangen de schermen op een hoogte van 1.70 meter terwijl de schermen officieel boven de 2.20 meter moeten han gen. De problemen ontstaan vooral op plaatsen waar winkelstallingen buiten staan. Wanneer mensen hier voor moeten uitwijken, kijken ze naar beneden en stoten dan hun hoofd aan een scherm. Voor het plaatsen van winkelstallingen geldt overigens geen verbod. De winkeliers hebben begin deze maand een brief gekregen met een waarschuwing om de schermen op de goede hoogte op te hangen. In oktober wordt een en ander gecon troleerd en krijgen winkeliers, die zich dan nog niet aan de regels hou- den, een waarschuwing. Wanneer ze weigeren de schermen te ver plaatsen volgt een proces-verbaal. VALKENBURG/KATWIJK Twee 20-jarige mannen uit Den Haag zijn vannacht om tien voor drie op de Molentuinweg in Katwijk in hun auto aangehouden. Volgens de politie hadden zij drie gestolen autoradio's bij zich. De Hagenaars zouden die even daarvoor hebben gestolen uit auto's, die geparkeerd stonden aan de Joghtlaan en de Du- inzigt in Valkenburg. VOORSCHOTEN - Geboren: Alexander z.v. A.J.M. Dessing en M.J.D. Laurens, Sanne d.v. C. Hulsbos en M.A. Kraaij. Gehuwd: M.J. Kuyvenhoven met J. Donse-' laar, R.G.M. Vlekke met M.J.E. van Vliet. Overleden: A.C. Schatter e.v. van Daalen, oud 60 jaar. LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp is begonnen met de aanleg 1 uciuuip la ut-guillieu IllCl UC ddiucg vail uiuciuciu vciicgdaiiu aan- Maar volgens Van den berg zal van een fietspad door sportpark De tasten. Bovendien zou de gemeente het niet lang meer duren voordat de eerste vrouw haar intrede doet in het Leiderdorpse korps. "We koer- aan vrijwilligers. De afgelopen tijd zijn er vijf mensen vertrokken i Bloemerd. Het recreatieve pad in het oostelijk deel van de Bloemerd zijn begonnen, zal lopen vanaf de Persant Snoep- gonnen met de werkzaamheden. Wethouder mevrouw H. Veldstra (D66) bood gisteravond haar veront- komende drie jaar gaan nog eens 7 Woordvoerder B.emans liet gister- vrijwilligers weg avond namens hen tijdens de raads- Dat laatste klopte min of meer. De watering. gemeenteraad heeft in juni door Zo'n 60 Leiderdorpers zijn niet middel van een begrotingswijziging r blij met de komst van het fietspad, een krediet voor de aanleg van het sidie is de zaak toen op de lange fietspad beschikbaar gesteld, maar baan geschoven. De provincie heeft nooit formeel haar toestemming gesproken over de aanleg van een geasfalteerd fietspad, waarop brom- fietsverkeer niet is toegestaan. Door het uitblijven van provinciale subi- de enige maanden geleden vergaderjng zyn ongenoegen horen geven voor het plan. Na de begro- vastgestelde emancipatienota staat overdegangVanzaken.Hetpadzou tingswijziging is de aannemer be- inmiddels haar steentje bijgedragen waardoor snel met de werkzaamhe den moest beginnen. Noordwijker Wacht tevergeefs bp kostuums pOORDWIJK - Een Noordwijker die zich enige maanden geleden in pen hotel in Den Haag twee nieuwe kostuums heelt laten aanmeten, Wacht nog altijd op de aflevering er- fan. Omdat hij veel vertrouwen in de kleermaker had, betaalde de Noordwijker hem het bedrag van 1600 gulden alvast vooruit. De nieu- jve uitmonstering zou volgens af spraak met de kleermaker na zes tot fcht weken bij de Noordwijker thuis worden afgeleverd. Tot op he ften heeft hij zijn nieuwe pakken ^ehter nog niet ontvangen. I Het sfeervolle schoolgebouwtje De Sprinkhaan OEGSTGEEST - De hoogste bieder gaat er in Oegsgeest niet automa tisch met de buit vandoor. School gebouw Dé Sprinkhaan aan de Lyt- weg is door B en W via een openbare inschrijving te koop aangeboden, maar bij het beoordelen van de bie dingen zal het gemeentebestuur het beoogde gebruik van het pand in de beschouwing betrekken, zo ver meldt een advertentie. Volgens het bestemmingsplan is het gebouw bedoeld voor 'bijzonde re doeleinden'. Daaronder vallen scholen, kerken, verenigingsgebou wen en panden voor sociale en cul turele doeleinden. Woningbouw of de vestiging van een bedrijf zijn aan de Lijtweg niet toegestaan. "De uiteindelijke beslissing aan wie het gebouw wordt verkocht is afhankelijk van de vraag hoe sterk de behoefte is aan de instelling die zich er wil vestigen", zegt een amb tenaar van de gemeente Oegstgeest. "Als een van de bieders er een kin derdagverblijf in wil vestigen, dan is het waarschijnlijk dat deze bieder het gebouw kan kopen, ook al is hun bod niet het hoogste". Tot op heden ligt het in 1960 ge bouwde pand redelijk in de markt, zo weten gemeentelijke ambtena ren. Nadat vorige week de adverten ties verschenen waarin het school gebouw te koop werd aangeboden zou vanuit kerkelijke kring al be langstelling zijn getoond, terwijl ook een project voor kinderopvang in de markt zou zijn. Momenteel is in het uit drie klas lokalen bestaande gebouw de kleu terschool van de Gevers-Deutz Ter- weeschool gevestigd. In september 1991 komt het ruim 400 vierkante meter grote pand beschikbaar voor de nieuwe eigenaar. De kleuter school verhuisd dan naar het pand van de basisschool aan de Terwee- weg, waarvan de verbouwing deze maand begint. Gemeentehuis dicht VOORSCHOTEN - Het gemeente huis aan de Leidseweg in Voorscho ten is woensdag 19 september ge sloten. Alleen de afdeling burgerza ken is van 08.30 tot 12.30 uur voor het publiek geopend. De sluiting heeft te maken met de jaarlijkse uit gaansdag van het personeel. DINSDAG 11 SEPTEMBER Alphen spreekuur Belangenvereniging voor Huurders In buurtcentrum Westerhaven, van 20.00 tot 21.00 klaverjassen bij Speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat. aanvang 20.00 uur. Katwijk vergadering commissie onder was. cultuur, recreatie en welzl|n, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. bridgen bij Bridgeclub De Brug, inschrijven tot 19.45 uur in De Ros kam, Runstraat. jubileumviering Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind, aanvang 20.00 uur in het Ker kelijk Centrum, Voorsctraat. Leidon Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen, van 19.00 tot 22 30 uur. voorlichtingsavond over avond cursus Russisch bij Boerhaave Col lege, aanvang 20.00 uur in gebouw Noordeinde lezmg Vereniging Jan van Hout over de Leidse elite in de achttien de eeuw. aanvang 20.00 uur in de tentoonstellingszaal van het Ge meentearchief, Boisotkade. discussie over 'de relatie tussen politiek en journalistiek' door vier politieke jongerenorganisaties, aanvang 20.00 uur in de raadzaal van het stadhuis. Leiderdorp optreden Hiltje La Grauw (so praan) en Mette Use Boumeester (piano) met werk van de Franse componist Erik Salie, Artistiek Ca fé, aanvang 20.30 uur in De Hol- landsche Tuyn, Hoofdstraat. Noordwijk vergadering commissie toeris me. economische zaken, financiën en grondzaken, aanvang 19.30 uur m het gemeentehuis. Valkenburg lampionoptocht, start om 20.00 uur op Lambrechtsveld. WOENSDAG 12 SEPTEMBER Alphon mschrijfmiddag Volksuniversiteit Alphen aan den Rijn. van 14.00 tot 16.00 uur en van 19 00 tot 20.30 uur in de openbare bibliotheek, Thorbeckeplein jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool, Jong- kindt Coninckstraat. Katwijk vergadering commissie verkeer, ruimtelijke ordening, stadsvernieu wing en milieu, aanvang 16.00 uur in het raadhuis. Leiden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. Leidato Huishoudshow in de informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554. inspraakavond Direktie Welzijn, van 20.00 tot 23.00 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal Leiderdorp kennismaking met de bowlsport, van 12.30 tol 15.30 uur, sportcen trum De Does, Hoogmadeseweg. bridgen in Bndgecentrum Lei- Noordwijk informatie-uur CNV-vertrou- wensman, aanvang 11.00 uur in De Rank, Golfbaan. officiële opening Openbare Scholengemeenschap 'Northgo', door mevr. Ginjaar-Maas. aanvang 16.00 uur, Duinweg. vergadering algemene begro tingscommissie. aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Valkenburg Paardenmarkt. Aanvoer vanaf 6.00 uur, officiële opening om 10.00 uur, volksspelen vanaf 13.00 uur op het Dorpshuisplein. DONDERDAG 13 SEPTEMBER Alphon klaverjassen bij Speeltuinverein- ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16