'Ik schaam me wanneer we patiënten moeten afwijzen' Nieuwe voortuin Hortus eiland van rust 'Het gaat mij te ver als men ons aansprakelijk wil stellen' DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 AZLrhoogleraar Zwaveling hekelt bezuinigingen in gezondheidszorg LEIDEN - "Het leuren met patiënten, oh dat kennen we hier zo goed. Wanneer de in tensive care-afdeling in Lei den vol ligt en we naar zie kenhuizen in' Amsterdam, Haarlem of Den Haag moe ten bellen of daar nog plaats is. Soms kost het wel enige uren en de nodige onenig heid voordat een ziekenhuis is gevonden. Dan is er daar nog net één bed vrij. 'In Gods naam, laat die patiënt dan maar komen', zeggen ze dan, want andere ziekenhui zen hebben net zo min als wij voldoende opnamecapa citeit". Prof.dr. A. Zwaveling, chirurg in het Academisch Ziekenhuis Lei den, spreekt met enige stemverhef fing. Slaat gedurende het gesprek herhaaldelijk boos met zijn vuist op tafel. Uit onmacht. "Ik schaam me er echt voor dat we mensen niet kunnen opnemen. Men mag niet van mij vragen dat ik hen moet ver tellen dat er in deze herberg geen plaats meer is. Patiënten verwach ten van mij dat ik het beste met hen voor heb. Wanneer de politiek dat door te bezuinigen onmogelijk maakt, moeten de politici dat zelf durven vertellen. Die verantwoor delijkheid mag men niet bij de arts leggen". Zwaveling is hoogleraar algeme ne heelkunde in het Academisch Ziekenhuis Leiden en voorzitter van divisie 1, de chirurgische afde lingen van het ziekenhuis. Voor hem is de maat vol. De bezuinigin gen en het tekort aan verplegend personeel als een direct gevolg daarvan leiden tot onverantwoorde situaties in de ziekenhuizen. De grens is overschreden, zegt hij. De wachtlijsten voor operaties zijn de afgelopen vijf jaar verdub beld, schat Zwaveling. Dat heeft tot gevolg gehad dat patiënten die niet tijdig konden worden geholpen, zijn overleden. "Nee, ik kan die pa tiënten niet aanwijzen. Ik kan niet zeggen: dat zijn de meneren en me vrouwen die zijn dood gegaan ter wijl zij op de wachtlijst stonden. Maar het is duidelijk dat uitstel van een operatie tot zeer ernstige scha de bij de patiënt kan leiden. Zelfs tot de dood. Maar soms ook indi rect: wanneer zij dan eindelijk ge opereerd worden, is hun conditie zo verslechterd dat de kans op een suc cesvolle ingreep minder is gewor den". Ernstig tekort Wachtlijsten voor operaties hebben altijd bestaan. Maar de wachttijden waren acceptabel en zelfs noodza kelijk om de operatiekamers zo effi ciënt mogelijk te gebruiken. De kentering kwam drie jaar geleden. Toen werden de uitgaven van het ziekenhuis bevroren (peiljaar 1987). De daarop volgende jaren moest er Conflict Riagg's en ziekenfondsen LEIDEN - De Riagg's (regionale in stellingen voor ambulante geestelij ke gezondheidszorg) hebben geirri- teerd gereageerd op uitlatingen van de, zijde van de ziekenfondsen dat psychotherapie elders beter en goedkoper kan worden verricht. De Riagg's vrezen dat privatisering van deze hulp niet altijd goedkoper is en zal leiden tot het duurder worden van andere vormen van hulp bij de Riagg's. Aanleiding tot het conflict zijn de uitlatingen van een topman bij de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen dat de Riagg een rela tief dure en ingewikkelde organisa tie is en enkele taken zou moeten af stoten. Zo zou psychotherapeuti sche hulp ondergebracht moeten worden bij poliklinieken en vrijge vestigde psychologen en therapeu ten. Dat betekent dat de zieken fondsen de kosten van bepaalde vormen van hulpverlening door de Riagg niet meer zouden vergoeden. De Riagg's protesteren tegen deze aanslag op hun werkpakket. "Het valt nog te bezien of we wel zo duur zijn", aldus de overkoepelen de organisatie. "Poliklinieken zijn niet zonder meer goedkoper. Bo vendien maakt het weghalen van de relatief goedkope psychotherapie de resterende hulp alleen maar duurder". De Riagg's menen boven dien dat psychotherapie een van zelfsprekend onderdeel is van het totale hulppakket. TANDPROTHETICI - Boven het artikel over de dalende omzet van tandtechnische laboratoria in de re gio, stond gistermiddag een ver keerde kop. Niet de tandprothetici hebben minder werk maar de tand technische laboratoria zoals uit het artikel blijkt. Tandprothetici zijn begin dit jaar als beroepsgroep wet telijk erkend, wat hen meer werk oplevert. Professor Zwaveling: "De keuze tussen nieuwe invalidenwagentjes of een verpleegkundige", (foto Loek Zuvderduin) worden bezuinigd. De kosten ste gen, de vergoeding niet. Er werd ge sneden in de personeelsuitgaven omdat dat nu eenmaal de belang rijkste kostenpost is. Het personeelstekort leidde tot sluiting van operatiekamers. Twee van de negen bedden op de intensi ve care werden buiten gebruik ge steld. De werkdruk onder de over blijvers steeg en nu is een ziektever zuim van negen procent bereikt. Met als gevolg dat de werkdruk voor de overigen toeneemt, ziekte verzuim stijgt etc. Alleen het (tijde lijk) afstoten van een aantal activi teiten kan deze vicieuze cirkel door breken.. De verpleegafdelingen hanteren sinds die tijd een flexibel bedden plan: bij een tijdelijk tekort aan per soneel wordt een aantal bedden niet meer gebruikt. In de praktijk, zegt Zwaveling, komt het er op neer dat deze bedden wegens structureel te kort aan verpleegkundigen voor goed zijn gesloten. "Het is net als met de benzineprijs. Die steeds tij delijk een paar centen wordt ver hoogd. Maar maken we wel eens mee dat de benzine daarna weer goedkoper wordt?" Het flexibel beddenplan bestaat echter nog steeds. Naast de ziekenkamers die zijn gesloten, blijven nog steeds bedden tijdelijk onbezet als er geen personeel voorhanden is. Ook in de middelen moest grof worden gesnoeid. Zwaveling: "Ook het budget op bloed en bloedpro- dukten ligt vast. Met als gevolg dat we daar een zeer ernstig tekort heb ben. Ik kan de mensen toch moei lijk water geven wanneer ze bloed nodig hebben". De kern van het probleem is dat de kosten van het ziekenhuis ieder jaar toenemen. Zwaveling geeft daar voor diverse oorzaken. De vergrij zing heeft er voor gezorgd dat steeds meer ouderen worden opge nomen die een intensieve verple ging vragen. De kortere opname duur, die er toe heeft geleid dat het ziekenhuis vol ligt met patiënten die werkelijk ziek zijn. In het verle den bestond een deel van het pa tiëntenbestand uit mensen die, re delijk opgeknapt, bezig waren zich voor te bereiden op de terugkeer naar huis. Daarnaast heeft de progressie in de medische technologie geleid tot steeds zwaardere operaties en het gebruik van meer kostbare produk- ten. Wanneer het gaat om een goede hartklep of een pas ontwikkelde be tere maar duurdere hartklep, krijgt de patiënt de laatste. "De patiënt vindt dat hij daar recht op heeft en verwacht van de arts dat hij hem het beste geef', aldus Zwaveling. "En de patiënt heeft daarin gelijk". Macaber voorbeeld. "Vroeger moest van een kind met botkanker het been worden verwijderd. Te genwoordig gaat een stuk van het bot eruit, een prothese er in en het kind loopt weer als de beste. Dat is natuurlijk wel even duurder. Niet uitgesloten dat met deze kostbare ingreep het budget wordt over schreden. Moet de chirurg dan zeg gen: dan maar het been er af'? De problemen bij de ziekenhui zen melden zich veelal de laatste maanden van het jaar. Dan blijkt het geld op te zijn. Sommige zieken huizen sluiten de deur voor nieuwe patiënten maar in het AZL komt het voor, zegt Zwaveling, dat kostbare operaties worden uitgesteld tot een volgend jaar wanneer er weer vol doende geld is. Defect Zwaveling legt de beweringen dat de ziekenhuizen door efficiënter te werken best met hun budget uit kunnen komen, naast zich neer. "Natuurlijk moeten we zo zuinig mogelijk werken, ik zeg dat heel na drukkelijk. Maar als ik nu naar mijn eigen afdeling kijk, ik zou niet we ten hoe ik nog efficiënter moet wer ken. Onlangs werden vrijwel al onze invalidenwagentjes afgekeurd. Wanneer ik nieuwe aanschaf moet ik elders weer bezuinigen. Het is bij na de keuze tussen een nieuw wa gentje of een verpleegster handha ven. Ik kies voor dat laatste en dus proberen we nu van drie defecte wa gentjes één goede te maken". "Ik weet wel, het is allemaal niet zo eenvoudig voor de politiek. Het is de moeilijke keuze tussen of meer geld er bij, of grenzen aan de ge zondheidszorg stellen. Maar als men voor dat laatste kiest, moet men ook de verantwoordelijkheid durven nemen. Laat de politiek dan maar zeggen dat wie ouder is dan 80 jaar geen kunstheup meer krijgt omdat dat te duur is. Of dat hartope raties maar tot een bepaalde leeftijd mogen worden verricht omdat we zuinig moeten zijn. Ik wil met deze boodschap niet opgezadeld wor den. Dat verdom ik". Boos over controle uitwonende student DEN HAAG - De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) is verbijsterd over de controle-actie van de Informatiseringsbank jegens (ex-)studen- ten op kamers. De Informatiseringsbank, die de studiefinanciering ad ministratief afwikkelt, wil nagaan of de studenten dit jaar terecht een beurs voor uitwonenden hebben ontvangen. De (ex-)studenten die in 1990 minstens één maand een beurs voor uitwonenden kregen, ontvangen binnenkort een speciaal formulier waarop ze moeten invullen hoe hun woonsituatie de eerste tien maan den van dit jaar is geweest. De 'informatiecampagne' voor deze nieuwe maatregel bestaat uit één advertentie. De LSVb vergelijkt deze met de kostbare campagne rond de OV-jaarkaart, terwijl in dit geval de financiële gevolgen voor de (ex- )studenten vele malen groter zijn. De bond vindt dat de overheid "met twee maten meet". REGIO - De instellingen voor thuiszorg hebben vandaag in het he le land een 'vijf-voor-twaalf-actie gevoerd en op veel plaatsen witte paraplu's aangeboden aan de ge meentebesturen. De instellingen kampen met grote personeelstekorten, waardoor flinke wachtlijsten zijn ontstaan. De para plu werd in Leiden door 'cliënt' C. van Hemert namens de stichting Ge zinsverzorging aangeboden aan wethouder P. Bordewijk. Het ge schenk moest de drang naar samen werking in de thuiszorg uitdrukken, en de 'beschutting en bescherming' die deze tak van de gezondheidszorg nodig heeft. (f0to Sm Holvast) Van onze redacteur Jan Westerlaken LEIDEN Politici wassen hun handen niet in onschuld, maar zit ten eerder met de handen in het haar. Twee kabinetten lang is erin de gezondheidszorg botweg bezui nigd. Daarom valt niet te ontkennen dat dit directe invloed op de levens van mensen heeft. Zo reageert het D66-kamerlid Ja cob Kohnstamm op uitlatingen van de prof.dr. A. Zwaveling van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De hoogleraar algemene heelkunde verklaart dat AZL-patiënten zijn overleden, omdat zij niet tijdig kon den worden geopereerd. De wacht lijst is onaanvaardbaar lang. Bezui nigingen in de gezondheidszorg hebben ertoe geleid dat er in de ope ratiekamers en in de verpleging te weinig personeel is. Kohnstamm: "De politiek maakt keuzes. Voor de gezondheidszorg geeft de samenleving een bepaalde hoeveelheid geld uit. Is die niet toe reikend dan is dat van invloed op mensen. Je kunt dat niet ontkennen en het zou dom zijn als je dat wèl doet. Te weinig geld merk je op de werkvloer, het ziekenhuis dus in dit geval". Kohnstamm wil ook naar de an dere kant van de medaille kijken. Hij zegt dat het aanbieden van een behandeling vraag ernaar creëert. Als voorbeeld geeft hij iemand die PvdA-kamerlid Netelenbos speelt bal terug naar ziekenhuisdirecties kaal is. Kaalheid die met een zieken huisopname van twee weken te ver helpen kan zijn. "Je biedt dat aan dus komt er vraag. Maar als de fi nanciële middelen beperkt zijn, kun je je afvragen of dit aanbod had moeten worden gedaan. Daarom steun ik het idee van staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) die een commissie in het leven heeft ge roepen om te kijken naar de gren zen van de zorg". Aangesproken Kamerlid Tineke Netelenbos (PvdA) zegt zich aangesproken te voelen door de beschuldigende vin ger van prof. Zwaveling. Ze zegt dat er niet alleen over een politieke be slissing wordt gesproken, maar dat directies van ziekenhuizen ook de hand wel eens in eigen boezem mo gen steken. Volgens Netelenbos kan de hoog leraar zijn beweringen nooit hard CDA'er Lansink noemt reactie prof 'ongepast' maken. Het PvdA-kamerlid zegt dat hèt probleem krapte op de arbeids markt is waardoor het intern in het ziekenhuis niet goed kan functione ren. "Al verhoog je het budget met hetzelfde bedrag als het ziekenhuis nu krijgt, dan gebeuren er toch din gen. Ik ben ervan overtuigd dat er geen mensen hoeven te overlijden. En het gaat me helemaal te ver als men daarvoor ons aansprakelijk denkt te kunnen stellen. Tenslotte kun je niet bezig blijven met het verhogen van premies om de ziekte kosten te dekken". De personeelsproblematiek waarmee de ziekenhuizen in de Randstad te kampen hebben is niet gemakkelijk op te lossen, denkt Ne telenbos. Ondanks het feit dat de sa larissen er gemiddeld twintig pro cent hoger liggen dan elders in het land laat het verplegend personeel het afweten. Er wordt wel gepraat over een verhoging van het zieken huisbudget. Daarom, stelt het PvdA-kamerlid, is de uitspraak van prof. Zwaveling in dit stadium te hard. Mevrouw Netelenbos herin nert eraan dat enkele jaren geleden gediplomeerde verpleegkundigen de laan uit werden gestuurd. Voor hen in de plaats werden goedkope leerlingen aangesteld. "Nu zitten ze met de gebakken peren, omdat de gediplomeerden voor wat anders hebben gekozen. Ze komen echt niet rrlfeer terug". Van onze redacteur Caroline van Overbeeke LEIDEN - De dertig jaar oude en dus nog piepjonge Libanon Ceder steekt wat schriel af bij de majestueuze Bruine Beuk die de voortuin van de Leidse Hortus Botanicus 215 jaar lang heeft gedomineerd. Van de prachtige beuk rest slechts de herinnering. De compleet nieuw ingerichte voortuin moet een passende omgeving schep pen voor de opvolger van de beuk, de uit Italië afkomstige ceder. Donderdagmiddag wordt de voortuin officeel geopend en plant prins Constantijn de laatste conifeer in de cirkelvor mige taxushaag van de gerecon strueerde voortuin. In de winter van 1987 speelde zich bij de ingang van de Hortus een drama af. Tot grote droefe nis van talloze natuurliefheb bers werd de grote beuk omge zaagd: een schimmel had zich in de wortels genesteld waardoor de boom langzaam doodging. Na het wegvallen van de boom is door de Hortus een ideeenprijs vraag uitgeschreven voor jonge tuinarchitecten. Doel was om de voortuin een nieuw aanzien te geven met daarin een plaatsje voor de ceder. De winnaar van de wedstrijd, Gilbert de Jong uit Dordrecht, maakte van de voortuin een mo derne en ruimtelijke binnen plaats waar mensen kunnen bij komen van de opgedane indruk ken. De vernieuwde voortuin past geheel in de betekenis van de Hortus in de drukke binnen stad van Leiden: het is een groen eiland van rust. Het groen oogt nog wel wat wat pril en kaal. De cirkelvor mige taxushaag van coniferen moet 2,60 meter hoog worden terwijl de boompjes nu nog niet tot de middel reiken. De ceder is pas over enkele tientallen jaren volwassen. De boom kan onge veer 300 jaar oud worden en moet de hele voortuin in de toe komst domineren. In het ontwerp is uitgegaan van de voortuin als plek waar de De nieuwe voortuin van de Hortus oogt nog kaal. Hortus bezoekers ontvangt en uitgeleide doet. De beschutte, ovale binnenruimte wordt ge bruikt als rustplaats in de Hor tus die zich onderscheidt door eenvoud en soberheid van be planting. De komende en gaan de mensen mogen degenen die rustig de informatie en opgeda ne ervaringen verwerken, niet verstoren. Daarom is een cirkelvormige muur gemetseld- van 2,60 meter hoog en 1 meter dik. In de muur zitten drie kijkgaten met een doorsnee van 1,5 meter. De muur en de daarbij aansluiten de, de cirkelvormige heg van co niferen zorgen samen voor be schutting, rust en intimiteit. Langs de muur staan banken. De ovale vorm dient ook om de be zoekers op een subtiele manier de weg naar de kassen en de tui nen te wijzen. De nieuwe por tiersloge heeft een centrale plaats gekregen. De muur is eigenlijk het meest in het oog springende van de nieuwe voortuin, volgens hortulana Carla Teune 'tot schrik van de bezoekers'. "Som migen vinden de muur toch wel een beetje erg fors uitgevallen maar wij zijn heel blij met het ontwerp. Het is heel modern en strak, dat wel. Het is meer een kunstwerk dan een stuk tuin bouw. Alles is schoon en netjes. Het grint is vervangen door steen en gras, wat veel prettiger is voor rolstoelers en mensen (toto Jan IlolvMt) met kinderwagens. Met de nieu we ceder hebben we een monu ment voor de toekomst". De herinrichting van de voor tuin heeft iets meer dan twee ton gekost. Het grootste deel is geschonken door de Leidse uni versiteit als eeuwfeestcadcau aan de oudste tuin van Neder land, die dit jaar 400 jaar be staat. De Hortus zoekt nog een sponsor voor ongeveer 50.000 gulden. De CDA'er Ad Lansink noemt de beschuldiging aan het adres van po litiek Den Haag 'ongepast'. "Het is gemakkelijk om het probleem bij een ander neer te leggen", reageert hij. "Misschien moeten de kosten beter worden beheerst. Wellicht kan hij dan ook eens denken aan z'n eigen salaris", suggereert de CDA'er. "Ik vind dit een vorm van afreageren waarvoor ik weinig goe de woorden heb. Wat professoren beweren wordt gelijk voor waar aangenomen. Kijk maar naar de hoogleraar Buck in de aidsaffairé". Lansink zegt dat de Leidse hoog leraar niet kan bewijzen wat hij be weert. "Als er keiharde bewijzen zijn moet via de inspectie worden aangetoond dat er ongelukken zijn gebeurd en dat een tekort aan geld hieraan ten grondslag ligt. Wat hij nu doet is de verantwoordelijkheid terugschuiven. Maar hij is de medi cus. Dus verantwoordelijk voor zijn patiënten". Margreet van der Kamp (WD) zegt het personeelsprobleem in de ziekenhuizen te erkennen. "Het is aan de directies om het beroep weer aantrekkelijk te maken. Ik vind hét te simpel als men daarvoor de poli tiek aanspreekt. De politiek is ééh pion op een schaakbord vol stuk ken. Je kunt haar niet alleen aan sprakelijk stellen". Het liberale kamerlid stelt dat hét ziekenhuis een bedrijf is waar de pa tiënt de hoofdrol speelt. "Er is een managementprobleem. Het reilen en zeilen in het ziekenhuis lijkt niet goed op elkaar afgestemd. Zoiets los je ook met geld alleen niet op". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een poedel van prins Victor Bo naparte is dol geworden en heeft twee dienstboden van 's prinsen secretaris gebeten. Beiden wor den in het Pasteursgesticht ver pleegd. De pedel van de veeart senijschool, waarheen men het dier bracht, werd ook door het Bonapart istenhondje gebeten, maar door zijne jas heen en zon der dat er eene wond ontstond men achtte daarom zijne behan deling in het gesticht niet nood zakelijk. - Eene vrouw, die met hare drie kinderen en een manspersoon naar Amerika wilde vertrekken, werd nog bijtijds door de politie in Liverpool aangehouden en bij haren troosteloozen echtgenoot te Londen teruggebracht. - In Zuid-Limburg is men tegen woordig druk in de weer met het zoeken naar Kalkphosphaat. Buiten en behalve te Aubel en Slenaken, is eene firma thans be gonnen te boren te Reijmerstock- Gulpen en te Vijlen - Vaals. De laatste boringen geschieden on der leiding van den bekenden geoloog, den heer Casimir Ubag- hs, te Maastricht. Vijfentwintig jaar geleden: - Voor het Gerechtshof in Arn hem stonden gisteren in hoger beroep terecht twee bouwvak kers, 14 en 26 jaar, uit Doorn spijk, die er van worden ver dacht op 16 oktober in Gotel (ge meente Epe) een wild zwijn te hebben gestolen, toebehorend aan de Koningin. Op de avond van 26 oktober schoten zij in het kroondomein een wild zwijn, maar toen zij het dode dier wil den ophalen, werden ze ge stoord. Twee jachtopzieners van de koninkljke houtvesterij, die op het schieten waren afgeko men, namen het zwijn in beslag. De politierechter in Zwolle ver oordeelde de één tot zes weken gevangenisstraf en de ander tot vier weken met verbeurdverkla ring van de in beslag genomen vuurbuks.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15