Valkenburg klem door geluidszone vliegkamp Het is niet alleen maar ondernemertje spelen 'De doodsteek voor de Bollenstreek' .■m DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 Bouw van nieuwe huizen mogelijk aan banden Een Orion landt op de vliegbasis Valkenburg. De gemeente maakt zich ernstig zorgen over de zogeheten geluidszones die van kracht zijn en de gemeente in haar mogelijkheden beperken. ie-vliegkamp Valkenburg) VALKENBURG - De ge luidszones die het ministerie van defensie heeft vastge steld rondom het marine vliegkamp, beperken de ge meente Valkenburg te veel in haar toekomstmogelijk heden. Met name de bouw van nieuwe huizen buiten de huidige dorpskern zou door deze richtlijnen drastisch aan banden kunnen worden gelegd. Het gemeentebe stuur van het Rijndorp laat vanavond tijdens een zitting van de Bezwarencommissie in het provinciehuis een offi cieel protest horen tegen het vaststellen van de huidige geluidszones. Binnen de zones die defensie en daarvoor moeten hoge kosten rondom het marinevliegkamp heeft worden gemaakt. De gemeente wil getrokken, gelden allerlei beperkin- dat het rijk de rekening voor die gen in verband met de te verwachte aanpassingen betaalt, maar het mi- geluidshinder die hier kan optre- nisterie gaat er vanuit dat Valken den. De gemeente Valkenburg burg de kosten voor zijn rekening heeft daar in de praktijk al de nade- neemt. len van ondervonden. Zo mochten Op vragen die het college van bur in een bepaald deel van de nieuwe gemeester en wethouders aan de wijk 't Boonrak-West geen wonin- rijksoverheid heeft gesteld over de gen, maar alleen bedrijven worden vaststelling van de geluidszones en gebouwd. Voor een aantal bestaan* de te verwachte hinder in de toe- de huizen aan de Hoofdstraat die komst, zijn geen concrete antwoor- binnen de eerste 'geluidsschil' den gekomen. Om die redenen kiest rondom de basis liggen, is inmid- het gemeentebestuur nu voor het dels een ingrijpend isolatiepro- indienen van een bezwaarschrift, gramma opgesteld. In de commissie die dit protest Het gemeentebestuur plaatst gro- f?aat behandelen, hebben vertegen- te kanttekeningen bij de zones zoals woordigers zitting van de minste defensie die op papier heeft getrok 3 van defensie en ruimtelijke or- Mini-bedrijfjes van leerlingen op Alphense Castellum ALPHEN AAN DEN RIJN - Even in de keuken van het on dernemerschap ruiken en proe- I ven wat er wordt gebakken. Zo omschrijft adjunct-directeur P. _Mons van het Alphense Castel lum de opzet van mini-onderne mingen op zijn school. In groep jes van ongeveer vijftien leerlin gen gaat een aantal tweedejaars ondernemers-in-spé van de school voor middelbaar dienst- - verlenend- en gezondheidson- derwijs met ingang van dit schooljaar een bedrijfje begin- nen. In negen maanden een produkt kie zen. vervaardigen en dat aan de man brengen. En uiteindelijk een posi tief resultaat, het liefst winst, beha len. Dat zijn de grote lijnen van de ,ondernemingen-in-het-klein. "Het is natuurlijk nog de vraag hoeveel .leerlingen geïnteresseerd zijn, want het moet wel allemaal buiten schooltijd gebeuren", zegt Mons. Als er genoeg ondernemingslusti- gen zijn, komen er twee projecten ,op de school. Al in de jaren vijftig werden der- gelijke bedrijfjes op Amerikaanse scholen opgezet om de studenten behalve met de theoretische stof kennis te laten maken met de prak rijk. De 'rage' waaide over naar Eu ropa, maar in Nederland was de tijd ..nog niet rijp. Nu het in België een succes is om leerlingen op deze ma nier voor te bereiden op hun toe komst, kan ook Nederland niet ach- ter blijven, vonden ondernemers verenigd in het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond ,.(KNOV) en het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO). Zij richtten een stichting op waarin ook het ministerie van economi sche zaken en de AMRO-bank zijn vertegenwoordigd. De Amro-bank regelt de verzekeringen en de leer lingen zijn verplicht daar een reke ning voor het bedrijfje te openen. Twee miljoen gulden heeft het mi nisterie uitgetrokken om in vijfjaar tijd 200 mini-ondernemingen op scholen te starten. Het verbaast Mons dat het minis terie van onderwijs zich er helemaal buiten wil houden. "Er is natuurlijk niet veel geld, maar dit is echt een gemiste kans. Ik had gehoopt dat het ministerie zou bijspringen om drijfsruimte 'huren' voor een klein prijsje, een paar kwartjes in de week en als ze een beetje ritselen, kunnen ze ook goedkoper inkopen. Ze mo gen geen kant-en-klare artikelen in kopen en dan verkopen. Er moet een bewerking plaatshebben, zoals het bedrukken van stropdassen, het maken van affiches en zo". Ook aan deelhoudersvergaderingen horen erbij. Een groot verschil met een 'echt' bedrijf, en ook één van de eventuele problemen, zijn de arbeidsverhou dingen. Sta je als 17-jarige om vijf voor drie nog met een klasgenoot te kletsen over waar je vanavond uit gaat, vijf minuten later is diezelfde persoon je directeur in de onderne ming en moetje orders opvolgen of je verantwoorden voor je afwezig heid op de vorige directie-vergade ring. Mons: "Het is zeker niet alleen on dernemertje spelen. Je leert ook so ciale vaardigheden en dus ook om gaan met ander personeel. Maar die hiërarchische structuur maakt het wel moeilijk, want die is niet perma nent. Op een school in Limburg, waar ook zo'n project heeft gelopen, is het daar bijna op stukgelopen. De de begeleiders een vergoeding te Bovendien heeft iedereen een taak, begeleiding heeft het allemaal wel geven, maar ze blijven liever de kat die halverwege de periode veran- weer in het rechte spoor kunnen uit de boom kijken. Ze willen eerst dert. Ze kiezen zelf uit hun midden zetten, maar het accepteren van or- weten hoe het verloopt", aldus een een algemeen directeur, een pro- ders en van iemand met wie je nor- daarover licht geïrriteerde adjunct, duktie manager, een financieel maal heel anders omgaat, kan tot Die begeleiders, een docent, een manager en een personeels mana- spanningen leiden", oud-ondernemer, iemand van de ger en ze betalen ook, zij het kleine, De adjunct-directeur van Castel- KNOV en iemand van de Kamer salarissen uit". lum is erg positief over het project - ■p n- 'We geloven in het goede van de rseanjljes zaak - dat via de voorzitter van de Het worden echte bedrijfjes met al- Vereniging van Alphense Onderne- les erop en eraan. "Zo moeten ze al- mers (VOA), A. Groenendijk, op de dat ze behoorlijk onderuit kunnen lemaal vijf aandelen van 25 gulden school terecht is gekomen. Binnen- ken. De gegevens hiervoor dateren dening, de provincie en de betrok- uit het eind van de jaren zeventig en ken gemeenten (behalve Valken- sinds die tijd is er op de basis enorm burg ook Wassenaar). Namens het veel veranderd. "Er wordt gevlogen Rijndorp zijn wethouder H. van der met een ander, stiller type vliegtuig, Nagel en het raadslid T.J.Pvan Es voor trainingen is een vluchtsimu- (tevens een bewoner die onder de lator in gebruik en in verband met 'rook' van het vliegveld woont) lid de ontspanning tussen oost en west van de commissie. De bezwaren zul- zal het gebruik van het vliegveld len vanavond in de vergadering op waarschijnlijk nog verder afne- het provinciehuis worden toege- men", aldus een woordvoerder van licht door burgemeester C. Sinke de gemeente Valkenburg. Het ge- van Valkenburg, meentebestuur concludeert daaruit dat de huidige geluidszones veel te OndernanaGlingen ruim zijn vastgesteld omdat^ uit Leden van de Valkenburgse raads- U1..1-* j_* commissie voor ruimtelijke orde ning hadden er gisteravond moeite mee om op het moment dat de be zwarenprocedure nog loopt al vast het bestemmingsplan voor het gebied 't Boonrak vast te stellen. In Kosten Voor die conclusie heeft het Rijn dorp ook nog andere aanwijzingen. v Defensie heeft de afgelopen periode §at'plan is" aï' rekening" gehouden steeds verklaard dat de recente toe- mej de geluidszone waardoor wo- name van het gebruik van de basis ningbouw sterk aan banden wordt door burgertoestellen (vooral voor geiegd. "Je kunt je onderhande- het aan- en afvliegen van regerings- jingspositie wel vergeten wanneer leiders) en het uitvoeren van de test- je op dit moment het bestemmings- vluchten door Fokker, slechts een plan goedkeurt", meende D. Hof- deel van de beschikbare 'geluids- fmans (PvdA/PPR). "Het maakt een ruimte' rondom het vliegveld ops- groot verschil of je deze geluidszo- Adjunct-direc teur P. Mons van de Alphense school Castel lum: "Even in de keuken van het ondernemer schap ruiken en proeven wat er wordt gebak ken". (foto John Hakkaart) lokt. "Ook daaruit'leiden wij af dat zones nogal ruim zijn ingetekend", aldus de woordvoerder. Valkenburg heeft verder nog an dere problemen met het instellen nes zelf vaststelt of ze door defensie krijgt opgedrongen". Hij werd op dit punt gesteund door het WD- raadslid P.T. Mizee. Wethouder Van der Nagel zegde van de geluidszones door defensie, de leden van raadscommissie toe De gegevens moeten worden ver- dat zij op de hoogte worden gehou- werkt in de bestemmingsplannen den van de ontwikkelingen. PvdA wil 15.000 woningen BOLLENSTREEK doodsteek voor de streek". Zo reageert "De voerbaar en we zullen ons er zeker Bollen- tegen verzetten" Wethouder B. Joon uit Voorhout liet eerder bij de van Koophandel Rijnstreek, komen alleen aan de zijlijn te staan. Het is de bedoeling dat de leerlingen zo veel mogelijk zelf doen, met de kans gaan. Maar dat is juist goed. vindt uitgeven om aan hun startkapitaal kort is er een bijeenkomst voor ge- P™»vaIJdei Ya" bereikbaar Mons. Ze kiezen zelf een produkt, tP knmpn Natuurlijk nipt aan na interesseerden. Dan zal duidelijk PvdA. De Statenfractie Wil voor Mons. "Ze kiezen zelf een produkt, te komen. Natuurlijk niet aan pa, interesseerden. Dan zal duidelijk doen marktonderzoek, vervaardi- maar minstens in vier gezinnen. Op worden of er onder de leerlingen ge- gen het produkt en bepalen de prijs, school kunnen ze een lokaal als be- noeg ondernemingszin bestaat. iccii wii uuuweii vuui uc eigen wu- ordening van het Samenwer- ningzoekenden. Vanmorgen was hij kingorgaan Duin- en Bollen- niet voor commentaar bereikbaar, streek op het voorlopige stand- Ook wethouder H. van Brummelen punt van de statenfractie van de uit Hillegom was vanmorgen niet Stations-smoel Is het nieuw te bouwen station van - Leiden wel zo mooi als in deze krant van 18 augustus wordt beweerd? Slaat de kop van het artikel 'Een sprankelend gebouw met duidelijk J smoel' eigenlijk niet op de architect H. Reijnders? Is hij eigenlijk niet als moeders die trots is op haar baby, maar waarvan wij onze blik afwen- den omdat het zo schreeuwlelijk is? Voor een burger van Leiden, die i zich dit gebouw probeert voor te stelen, zijn daarover grote twijfels. De brede, hoge vormgeving van glas en staal aan de voorzijde, ver- J toont mijns inziens geen enkele sa- menhang met de rest van het sta- tionsgebied. Wanneer ik mij dan ook nog de torens voorstel die in dit gebied worden gebouwd, dan lijkt mij hier meer een stukje lawaai-ar- chitectuur te ontstaan. Het gebouw is niet eenvoudig ge- noeg. Als ik denk aan de stations van Rome en Venetië, gebouwd door de Italiaanse architect L. Veroi en me vervolgens dit gebouw voor- stel, dan mis ik de eenvoudige, klare en rustige structuren en het gevoel voor elegante functionaliteit. Aldaar niks geen 'spektakel van glas en staal', zoals ik lees in het arti- kei. Een station is een druk, nerveus gebeuren waarin geen opdringerige obstakels het beeld moeten bepa len, zowel buiten als binnen met al die verkoopwinkels. Voorts is het geen nieuw gebouw of nieuwe architectuur, er zijn al et telijke van dit type. 'Voor een snel overzicht van de eigentijdse archi tectuur kun je eigenlijk het beste in de trein stappen', citeer ik uit het ar tikel. Is hier eigenlijk niet een marktkoopman aan de gang die zijn produkt probeert te verkopen? Dat doet me denken aan de archi tect van het Academisch Zieken huis Leiden, die indertijd, ook in dit blad, zei dat zijn gebouw het mooi ste en nieuwste gebouw van Leiden was. Laat God het gebrom van de bewoners er tegenover niet horen. Dat logge, horizontale gebouw, die stalen dinosauriër voor hun ogen. Een architect kan nog meer vertel len. Van een bewoonster weet ik dat zij de ramen vol hoge planten heeft gezet om dat gebouw maar niet meer te hoeven zien. Over het interi eur van het AZL wil ik bij deze niet schrijven. De bebouwde omgeving raakt ook de burgers van Leiden. Wan neer er een en al lofzang op dit nieu we stationsgebouw lijkt te zijn, dan zijn hier helaas enkele kritische kanttekeningen op zijn plaats bij een verslag over een wel zeer zelf verzekerde architect. Hij kreeg in dit post-modernisme tijdperk zo veel vrijheid van de NS dat een 'gro te smoel' allesbepalend lijkt te zijn. H.M. Giesen Stationsplein 192 Leiden het jaar 2015 in totaal 15.000 wo- De. ï-eidse wethouder T. van Rij \tAAr zei gisteravond tijdens een discus- ningen in Sassenheim, Voor- gie *over woningJbouwplannen in hout en Hillegom bouwen. Het Roomburg al dat -zijn voorkeur uit- grootste deel is bestemd voor gaat naar woningbouwlocaties in de woningzoekenden uit de Duin- Bollenstreek voor de huisvesting en Bollenstreek. Ongeveer van Leidse woningzoekenden. 4.000 woningen zijn bestemd Het statenlid A. de Jong wijst er op voor woningzoekenden uit de dat 10 000 huizen voor woningzoe- Leidse agglomeratie. Verder kenden in Duin-en Bollenstreek in kiest de PvdA-statenfractie de komende 25 jaar hard nodig zijn. voor woningbouw in de Boter- "Nergens in Zuid-Holland is de be- huispolder. Daar moeten nog volking zo jong als in de Duin- en eens 8000 huizen komen. Smith voelt niets voor de PvdA- plannen. De woningen in de Duin en Bollenstreek zouden op de gras landen bij Voorhout, tussen de Bollenstreek. Van de plaatsen met meer dan 10.000 inwoners is Noord- wijkerhout de enige gemeente met meer dan drie b'ewoners per huis. Ook Voorhout heeft een erg jonge bevolking. Dat betekent dat in de komende tien tot twintig jaar veel bewoners van de Duin- en Bollen- streek een beroep zullen doen op de y-j a TT woningmarkt". Het statenlid wijst de PvdA. Haar eigen ook opB de toenemende druk op Jde ?.r keeft ïrn- g0i]enstreek door de groei van de mers altijd gepleit voorhelm stand luchthaven Schiphol. "We willen houden van de graslanden. De hele h t plassengebied niet aantasten en Hmlpnstrpplc was in rpn pn rnpr nm. ami kiezen daar.om voor een ontwikke- Hillegom moeten worden gebouwd. "Ik ben heel verbaasd over het standpunt statenlid Van der Zalm heeft im- De PvdA-fractie kiest voor de vogeltjes zou zijn. Nu worden op eens niet meer de vogeltjes, maar de woningen geteld en mag er wel wor- plaatsen Hillegom, Voorhout en den omgespoten. Dat vind ik een Sassenheim omdat daar de meeste zwalkend beleid". ruimte beschikbaar is. "De Duin- en Ook de keuze voor de locatie tus- Bollenstreek heeft zeker twee loca- sen de rijksweg en de Kagerplassen ties voor eigen woningzoekenden bij Sassenheim vindt Smith niet lo- nodig. De derde locatie kan dan gisch. "Dat is een beschermd ge- worden bestemd voor het bouwen bied. Het aan elkaar vasthouwen van huizen voor woningzoekenden van Voorhout en Sassenheim ligt uit de Leidse agglomeratie", vertelt meer voor de hand. Dat kost wel De Jong. De Voorhoutse en/of Sas- bollengrond". Dat laatste argument senheimse woningbouwlocatie is is precies de reden waarom Smith volgens de PvdA-fractie daarvoor Geboren: Linsey An- 1 na Elizabeth, dv. A.J.P. Hoogduin en H.C.M. Houterman; Christopher Pablo Zachary, zv. J M. Tromp; Jamie Maria. dv. F.A. de Groot en A.M.L. Kaptein; Cornells Abraham, zv. J.A. Schoneveld en A F van Egmond; Atika. dv. A. El Boussaidi en A. El Maniti; Roel, zv. R.E. Vo- gelenzang en S.S, Hillebrand; Tim, zv. [H.J.H.A. Veldt en J.J. van Rijswijck; Ricardo. zv. F.F. Honsbeek en J.E.M. Tolhuisen; Wen- dy. dv. M.H.J. de Graal en E. de Wolt; Robin, zv. W. van Rooijen en J. Zwaan; Carola Hele- 'na. dv. H G Arends en J.M.W. Mieloo; Nick, zv. G.C.P M, van Houten en C Holster; Erhan, .zv A. Ozdemir en Z. Ozdemir; Angela, dv. C. Driebergen en M.T de Mooij; Emil Egbert Ro- .berl, zv. G. Koops en D.M.E. Boekman; Danja. dv. J.B. van Gammeren en Y.A.M. Loos; Lida. ;dv. IJ. van Dui|venbode en W. van der Meij; 'Florine Henriette, dv H.J. Gostelie en H.K. van de Panne; Martina Arenda. dv. A C. Messema- •ker en T. van Duijvenvoorde; Leonie. dv. A.J. ••Dronkert en G.A. van der SpijK; Ilse. dv. A.J. ■Dronkert en G.A. van der Spijk; Laura, dv. J.J.N. van den Berge en A. Weststeijn; Jamie, dv. R.C. Oosterbroek en B. van Egmond; Max, zv. C.J.M.A. Bierman en K. van der Meulen; Sven, zv. K M. Jansen en P. van Egmond; Su- zanna Sonja Martina, dv. H.S. Miedema en J. van Haeringen; Paula. dv. S.H. Braxhoven en J.J.C. Boeit; Dafne Elisabet, dv, C.H.M. Aker boom en W.J. Bakker; Sanne, dv. N.E. van Duijvenbode; Jordy, zv. F.J. Zandbergen en M. Boekee; Pascalis Marcellus, zv. N.H.M. van Smoorenburg en A.M.M. de Lange; Roxanne, dv. G.C. Bartels en M A. Boting; Lorena, dv W. van der Bent en L.C. van Beelen; Talitha Seirra Ghatoen. dv. E.E.Y Nakken; Laurens Antoon. Burgerlijke Stand leb. 1922, man; J.E.L. Vos, geb. 26 nov. 1931, echtg. van L.P.H. Beuk; T.G. van den Berg, geb. 11 mei 1920, man; J.W. Langeveld, geb. 24 okt. 1909. man; W.T. van Wetten, geb. 11 aug. 1932. echtg, van J. Annard; H.L. Har- teveld. geb. 1 leb. 1911, man; L. Houwaart, geb. 24 jan. 1990, dochter; A. van der Meij, geb. 15 april 1937, man; J. de Gooijer, geb. 14 ,oluu„ iviouoioiMö uv Uj juni 1906, geh. gew. met L. Ophol; W.A. van GJ. 'vZrSMtaTsh'am Anoraw Weerden, geb. 30 april 1918. echtg. van G. Alexander, zv. W van Dam en E C. Cramer; Annick Cathérine Fabienne. dv P.C van Ker- kum en C.M.A.H.M. van Huijgevoorl; Milène. dv R W. Kooien en M. van Laarhoven; Leen- W.H A. v,sser en E H.T. van der VI.SI. Julia oen Hendrik. M.H.' de Nie en I.C.G. van Roos, dv. R.S. Koene en T. Bulsink; Elisabeth, dv. C. van Rhijn en J. Noort; Erik Arlhur Jan, zv. J van Duijvendijk en J.E. Appels; Robin, zv. K. van der Niet en A.P.M. Heemskerk; Michel, zv. W. van Velzen en Z. Vojinovió; Beniamin, zv. J. van der Bent en J van der Plas, Kristina Maria Theresia, dv M.G. Hauck en B. Hauck; Just, zv. S. Kloos en E.W. Jansen; Koen, zv P.C. Drukker en H.C. Melissen; Paul Leonard, zv. Dijk; Ricardo Martinus Willred. zv. G.P. van Zijp en L.M. Siera; Berry, zv. R.A. van Schie en M.J.M. van der Putten. Overleden: M. Messemaker. geb. 3 dec. 1909. geh. gew. met A. de Jong; H. Bakker, geb. 30 mei 1966, man; G. van der Kooij, geb. Delmeer; L A M. Peters, geb. 14 okt. 1961, man; C. Kuijf, geb, 11 juni 1930, man; G. von Kriegenbergh, geb. 1 leb. 1909. man; W.A. van der Weijden, geb. 31 maarl 1917, man; H. Zit man. geb. 8 juni 1897, geh. gew. met I.T. Cor net; W C. Gomes, geb. 15 mei 1903, geh. gew. met M L. Zonderop; G.J.M. van den Berg. geb. 20 dec. 1926, geh. gew met J.A. van Schaick; N Kielt. geb. 13 okt. 1909. man; A.N. van der Plas. geb. 26 maart 1973, zoon; P.A. Kreke laar, geb 6 aug. 1913. man; C M van Tol. geb. 15 mei 1913. geh. gew. met A.W.J. van Goot; A.A.M. Ruijgrok. geb. 3 mei 1928, man; M.S. seur, geb. 30 jan. 1942, man; J. Laurier, geb. 6 nov, 1903, man; C.T. de Groot. geb. 18 jan. 1922. man; A. Versteeg, geb. 1 okt. 1898, man; M.A. Mulder, geb. 22 sept. 1922, man. Gehuwd: J.W. Fakkel en N.J. Pots; A.J.L. van der Weegen en I. Cordlunke; R. Brussee en C.T.H.M. Messing, M.S. van Lier en H.M.P. Tempelaars; J.W. Edink en M.C.C. Regeer, A.J. Comenencia en M. Novas; G.M. van 't kenden. "Ik Hoog en Y.G. van der Valk; F.J.H. Roos en ten of de PvdA de doelstelingen uit verbaasd is over de keuze Hillegomse locatie. "Dat enorm veel bollengrond. Ik vrees dat woningbouw op die locatie een onbetaalbare zaak wordt. Te duur in elk geval voor de Bollenstreek. Hil legom heeft bovendien op dit mo ment geen geschikt wegennet voor een dergelijke uitbreiding". De SDB-portefeuillehouder voelt toch al weinig voor de bouw van woningen voor Leidse woningzoe- wel eens willen we- het meest geschikt. Hillegom is kost door zijn ligging minder ideaal. J.J.T. de Goede; M. Ravensbergen en A.M. bet streekplan, waarin staat dat STSSJSS one?a2!k!Ln Pm Ï5S2 vooraI gebouwd wordt in de stad, o w iivjorontan. 0n a oman ,.hho beeft losgelaten. We wor- den straks niet de achtertuin van Den Haag, maar een woongebied van Den Haag". Ook wethouder A. Wagemakers- R.W. Zilverentant en C. Nekeman; H. Mudde en C.C.H. Wakka; F.J.C. Wijling en K.B. Nies ten; H.M. van der Kwaak en M.M. Straver; B E. Beemer en M. Deden; R.P. de Water en F.R. Cameron; J.M. Pol en N. Bavelaar; A.C. Geert- sema en F.W. Voerhuis; F. Lamers en A.I.N. van Oijen; M.W.M. van den Brekel en S.R.S. yan Qursouw uit Sassenheim voelt P.W.G. van Eeden, geb. 15 van Iterson, geb. 22 aug. 1990, zoon; W. Fas- Debrabandere; A. van der Steen en M.M der Kwaak; J.J. Paauw en A L. Wielkens, C.J. van Baardwijk en I.W.M. de Boer; F.E.H. Vis ser en M. van Raamsdonk; J.L.M. Krogt en F.J. van den Bos. weinig voor het PvdA-plan. "Wij zijn niet blij met een verdere verste- der delijking van de Bollenstreek. Een dergelijk plan lijkt mij ook niet uit- Volgens De Jong moet wel beke ken worden of woningbouw op de drie locaties haalbaar en betaalbaar is. Ook moet worden gekeken naar de natuur- en landschappelijke waarden én of en hoe het wegennet moet worden aangepast. "Een sta tion in Sassenheim is bijvoorbeeld noodzakelijk", aldus De Jong. De PvdA kiest in eerste instantie voor bebouwing van de Boterhuis- polder voor woningbouw voor de Leidse agglomeratie. Daar kunnen 8.000 woningen worden neergezet. "Bebouwen van de Boterhuispol- der sluit goed aan bij de huidige Leidse woonwijken. Er kan ook snel worden gebouwd". De andere bouwmogelijkheden voor de Leid se agglomeratie namelijk bebou wen van het vliegveld Valkenburg en bouwen in de Grote Polder in Zoeterwoude hebben deze voorde len volgens de PvdA niet.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14