TAD LEIDEN Veiling panden van Erica nabij Geen verpleeghuis aan Lorentzkade WD is tegen bouw van huizen in Roomburg Uitstel besluit homohuwelijk Leidse agent raakt gewond bij vechtpartij 'Wij breken de nek als eersten DAS MODERNE LEIDEN s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 11 SEPTEMBER 1990 LEIDEN - "Als het maar enigszins gevaarlijk was, waren we er nooit aan begonnen". Laszlo Simet en zijn vrouw Su- zy, beiden uit Hongarije, begrij pen niets van de bezwaren die de afdeling bouw- en woning toezicht van de gemeente aan vankelijk opperde tegen hun motor-optreden tijdens de Lei dato. LEIDEN De vraag of in Leiden een huwelijk tussen twee partners van hetzelfde geslacht kan worden gesloten, is gisteravond niet aan de orde gekomen tijdens de raadsver gadering. De voorzitters van de fracties besloten het onderwerp te verschuiven naar de volgende bij eenkomst van de gemeenteraad omdat ze eerst willen overleggen. De kwestie wordt <^ok besproken in de commissies voor emancipatie en algemeen bestuurlijke aangelegen heden. "Ook het college van B en W heeft nog behoefte aan het inwinnen van adviezen en wil weten hoe de poli- Gemeente houdt vast aan woningbouw LEIDEN Het terrein op de hoek ton niet. Maar ik ga niet uit van het van de Lorentzkade en de Beij- meest sombere plan, dat die wonin- erincklaan is afgevallen als locatie gen er niet komen", voor een nieuw verpleeghuis. De Verschillende raadsleden vonden gemeente wil ongeveer vijftig wo- dat moest worden gestreefd naar ningen, vooral voor ouderen, bou- een speelplek voor kinderen op het wen op de braakliggende grond, terrein. Dit ook naar aanleiding van Vijftien huizen zijn bestemd voor inspraakreacties van omwonenden lichamelijk gehandicapten. dje ook vroegen om een schoolge- We hebben besloten om er geen bouw. De bestaande scholen zou- verpleeghuis neer te zetten, maar den ud hun voegen barsten omdat vast te houden aan woningbouw veei jonge gezinnen in de wijk zijn omdat er toezeggingen aan de buurt komen wonen. Wethouder Van Rij zijn gedaan, vooral om er ouderen- zej echter dat volgens prognoses woningen te bouwen", verklaarde van de directie onderwijs voorals wethouder T. van Rij van volkshuis- nog geen behoefte bestaat aan een vesting gisteravond tijdens een nieuwe basisschool in de Professo- commissievergadering. Binnenkort ren_ en Burgemeesterswijk. wordt bekend welke locaties het Een accommodatie waar activi- college van B en W wel in gedachten teiten voor ouderen gehouden kun- heeft voor een verpleeghuis. nen WOrden, komt er niet, bena- Eerder is al twee ton gereserveerd drukte de wethouder nog eens. De om de bouw van bejaardenwonin- ouderen moeten gebruik maken gen op het terrein mogelijk te ma- van het buurthuis aan de Oppen ken. Het geld komt beschikbaar heimstraat, zei wethouder Borde- doordat bungalows worden ge- wijk tijdens de raadsvergadering bouwd op een veld van hockeyclub die na de commissievergadering Roomburg. Van Rij sprak de vrees werd gehouden. Alleen P. Bieg- uit dat het nog wel jaren kan duren straaten van het CDA nam het op voordat die dure villa s gebouwd voor de ouderen die al actie hebben kunnen worden omdat de buurt gevoerd voor een eigen accommo- dwars ligt. Die twee ton is nog niet datie. "Alleen al omdat er ouderen- binnen. Als bezwaren worden inge- woningen komen en woningen voor diend tegen de wijziging van het be- gehandicapten is er behoefte aan stemmingsplan en die wijziging een recreatieruimte. Je bouwt toch sneuvelt in de raad of bij hogere in- een recreatiezaal in een bejaar- stanties, dan hebben we die twee dentehuis?" 'Bekijk mogelijkheden in Oostvlietpolder' LEIDEN De WD in Leiden is te- goede woningbouwlocatie", was de gen de bouw van 800 woningen in reactie van wethouder T. van Rij Roomburg, het gebied tussen Hoge van volkshuisvesting. "We hebben Rijndijk en de snelweg A4. Volgens er al jaren geld voor gereserveerd en raadslid L. Driessen kost een derge- ik wil tegenspreken dat de wonin- lijk project te veel geld en komen de gen terechtkomen tussen industrie woningen terecht tussen een indus- en snelweg. We willen de huizen la- triegebied en een snelweg wat geen ten aansluiten op de bestaande be- leefbare situatie is. bouwing". Ze liet gisteravond tijdens een Hij sprak overigens zijn zorg uit commissievergadering weten meer over de sociale woningbouw in de te voelen voor bebouwing van de komende jaren. De gemeente heeft Oostvlietpolder. Deze polder ligt een aanvraag ingediend voor de ten zuidoosten van Leiden. Tot nu is bouw van 296 goedkope huurwo- het standpunt van de gemeenteraad ningen volgend jaar, "maar als we de en van de provincie dat deze polder heift krijgen mogen we blij zijn. Ik 'groen' moet blijven. denk zelf dat het aantal dichter bij "Het lijkt me handig om te kijken de 130 dan bij de 150 zal zitten', al waar die woningen beter kunnen dus Van Rij. komen dan in Roomburg. Ik denk Positief is volgens hem echter dat dat we met z'n allen van mening zijn jje provincie heeft besloten dat de dat de Oostvlietpolder zo lang mo- Leidse regio niet hoeft te bouwen gelijk groen moet blijven maar ik v00r mensen die niet in Den Haag denk dat daarover nog interessante en omgeving terechtkunnen, waar discussies worden gevoerd". de woningnood ook schrikbarend "Ik zie Roomburg nog wel als een hoog is. tiek er over denkt", zei burgemees ter Goekoop. Het college wilde eerst zelf een antwoord formuleren op de brief die twee mannen die met elkaar willen trouwen hebben ge schreven aan alle Nederlandse ge meenten. Op verzoek van J. Laurier van Groen Links wordt nu de hele ge meenteraad betrokken bij het be antwoorden van de brief. Overigens hebben zowel Laurier als wethou der H. de la Mar van Groen Links zich al bereid verklaard- een huwe lijk tussen twee mannen of twee vrouwen te willen sluiten. Ook D66 tegen tweede pe-school in Stevenshof LEIDEN Ook de fractie van D66 heeft gisteravond tijdens de raads vergadering ingestemd met het voorstel van het college om de aan vraag voor een tweede christelijke basisschool in de Stevenhof af te wijzen. Het was de enige partij die vorige week tijdens een commissie vergadering een voorbehoud maak te. De fractie besloot gisteravond echter in te stemmen met het voor stel omdat juristen verschillende meningen hebben over de uitleg van een artikel in de wet. De ge meente zegt dat daaruit blijkt dat de protestant-christelijke schoolvere niging die de aanvraag heeft inge diend niet voldoet aan de wettelijke normen, terwijl de besturenraad van het christelijk onderwijs stelt dat dat v.H het g.-va! 1 "Kr is geen spijkerharde argumentatie boven tafel gekomen, daarom stemmen we in met het voorstel", aldus D66'er J. Hoekema. Onderwijswethouder H. van Don gen benadrukte overigens dat de gemeente bereid is mee te werken aan het zoeken van oplossingen voor het ruimtegebrek waarmee de enige christelijke school in de wijk, De Zwaluw, heeft te kampen. Betaling van 1,2 miljoen blijft uit LEIDEN Directeur P. Brandjes van De Raad Bouw heeft de procedure in gang gezet om panden van Erica Beheer te veilen. Hij heeft nog altijd geen cent ontvangen van de 1,2 mijoen gulden die hij te goed heeft van Swaak. Als de veiling niet voldoende geld oplevert, vraagt De Raad het faillissement van Erica aan. De termijn waarop de verschillende panden van Erica onder de hamer komen is sterk afhankelijk van de houding van de banken, die eerste hypotheekhouder zijn. Ze hebben Erica een hypotheek gegeven met de verschillende gebouwen als on derpand. Het is dus de vraag of de banken bereid zijn de gebouwen te veilen om geld vrij te maken voor de vor dering van Brandjes, die van een aantal panden tweede hypotheek houder is. Als dit niet gebeurt moet De Raad zelf het initiatief nemen tot executie. Directeur Brandjes verwacht eind volgende week duidelijkheid te hebben over de vraag of de ban ken bereid zijn stappen te onderne- LEIDEN - Een Leidse agent is gis teravond gewond geraakt toen hij een eind wilde maken aan een flin ke knokpartij op de Korte Mare, vlak bij de Warmonderbrug. Een groep mannen was, om onbekende reden, met elkaar slaags geraakt. Toen-de vechtjassen goed en wel ge scheiden waren, reageerden twee heethoofden hun agressie af op de politie. Een agent kreeg een kop stoot en een andere agent werd ge trapt en over de brugleuning ge duwd. Hij kwam nogal ongelukkig terecht op een meerpaal. De agent moest met been- en rugletsel naar het Academisch Ziekenhuis wor den overgebracht. fcéri van de vechtersbazen kon ter plpkke worden aangehouden. De ander ging er vandoor en kon even later, met veel moeite, worden gear resteerd op de Maresingel. De man verzette zich, volgens de politie woordvoerder, hevig tegen zijn ar restatie. De politie moest enig ge weld gebruiken om het tweetal, Leidse broers van 19 en 20 jaar oud, mee te krijgen naar het bureau aan de Langegracht. Eenmaal op het bureau gedroeg de 19-jarige zich zo agressief dat hij met handen en voeten in de boeien moest. Het tweetal zal mishande ling ten laste worden gelegd. men. Hij hoopt dat de veiling eind deze maand wordt gehouden. De directeur is overigens getergd over de bewering van Swaak dat het slecht gaat met De Raad. "Anders zouden ze niet niet zo'n haast heb ben met het geld", aldus de Erica- directeur zaterdag in deze krant. Fabel Brandjes verwijst deze opmerking naar het rijk der fabelen. "We heb ben het geld nodig omdat we ge- Wend zijn onze schuldeisers te beta len. En dan is een vordering van 1,2 miljoen gulden een hoop geld. Dat Swaak zo luchtig doet over dit be drag, verbaast me niet, hij betaalt immers zijn rekeningen nooit". Brandjes beweert een uitgebreide lijst te kunnen leveren van bedrij ven die de buik vol hebben van het slechte betalingsgedrag van Swaak. "Dat was een van de redenen waar om wij ons niet meer konden vere nigen met het beleid van Swaak". De directeur van de Katwijkse bouwonderneming hecht weinig geloof aan de belofte van Swaak dat hij gaat betalen. "Maar misschien dat hij zijn leven echt gaat beteren. Dat betekent dat veel schuldeisers weer rustig kunnen slapen". Faillissement Als de veiling niet genoeg geld in het laatje brengt, wil Brandjes het faillissement van Erica aanvragen. Hij wil daarvoor een tweede schuld eiser zoeken. "Dat gaat niet al te veel problemen opleveren, ik kan uit een flinke lijst kiezen". Brandjes meldt dat hij heel wat te stellen heeft gehad met de schuldei sers van Erica. Veel bedrijven wa ren tot voor kort nog niet op de hoogte van het feit dat Brandjes en Swaak, vroeger zakenpartners, niets meer met elkaar te maken heb ben. De Raad Bouw werd tot voor kort tenminste regelmatig gebeld over de achterstallige betalingen van Erica. Blijkbaar gingen die ervan uit dat het Katwijkse bedrijf wel ga rant zou staan. "Bij Erica hielden ze die indruk graag levendig, wij den ken daar anders over". WD: huisarts moet in Leiden wonen LEIDEN Een huisarts die in Lei den een praktijk heeft, moet ook in deze stad wonen. Dat is de mening van de WD-fractie, die bezwaar heeft tegen de benoeming van twee vrouwelijke huisartsen, van wie er een niet van plan is in Leiden of di recte omgeving te gaan wonen. Het college heeft verklaard dat bij de keuze het vrouwenvoorrangsbe- leid een doorslaggevende rol heeft gespeeld. "Dit dient niet ten koste te gaan van de normale eisen die aan de kandidaten gesteld mogen worden", aldus fractievoorzitter T. van der Nat in een brief aan wethou der Bordewijk. Hij wil dat de keuze van het college nader wordt toege licht tijdens een commissievergade ring. Laszlo Simet samen met zijn vrouw Suzy in actie tijdens de Leidato. "Als het maar enigszins gevaarlijk was, waren we er nooit aan begonnen". (foto Loek zuyderduin' Motor-acrobaten op Leidato achten optreden veilig Bewoners van Anna Paulownastraat vrezen wateroverlast na bestrating Laszlo balanceert iedere dag drie keer met een motorfiets over een dunne staalkabel. Onder het voer tuig hangt zijn vrouw aan een soort trapeze. Hoogtepunt van het circa vijf minuten durende optreden is het moment dat het duo twee keer om de draad heen draait. Dit alles gebeurt boven de hoof den van het publiek, en juist daar mee had de afdeling bouw- en wo ningtoezicht moeite. Je zult als ar geloze Leidato-bezoeker maar een motorfiets op je hoofd krijgen als je net een bed staat uit te zoeken. J. Kuivenhoven, ambtenaar ,bouw- en woningtoezicht, kon vrij dagavond op het laatste moment nog ingrijpen. Hij werd getipt door de brandweer, die de boel niet ver trouwde. "Die staalkabel hing echt niet veilig en stevig genoeg. We heb ben geëist dat een aantal nieuwe steunen werd aangebracht". De gemeente heeft zich zelfs laten adviseren door een betonconstruc- teur. Er komt namelijk een enorme kracht op die kabel als je er in het midden met 300 kilo aan gaat han gen. Wij wilden weten of dat gevol gen kan hebben voor de staalcon structie van de veranda waaraan de draad is bevestigd". De artiesten vinden al deze maat regelen een beetje ovetrokken. Ze zijn juist erg tevreden over de werk omstandigheden in de Groenoord- hallen. "De staalkabel waarover we rijden kon uitstekend worden vast gemaakt aan de hekken van het bal kon dat aan weerszijden van de hal loopt. Dat is op andere locaties nogal eens het zwakke punt", aldus Laszlo Simet. Hij benadrukt juist zeer gespitst te zijn op veiligheids aspecten. "Wij zijn de eersten die onze nek breken, dus we sluiten echt ieder risico uit". Zondagavond ging het echter bij na mis. Het voorwiel van de motor fiets reed van de kabel af Met een enorme krachtsinspanning slaag den de artiesten er in het wiel mid dels kleine rukjes weer op de kabel te krijgen. "Een kwestie van rustig blijven", verklaart Simet nuchter. Hij begon dertien jaar geleden met zijn programma. In eerste in stantie hing zijn moeder onder de motorfiets. Maar sinds die met 'pen sioen' is, heeft zijn vrouw haar werk overgenomen. Tot 1985 was het echtpaar verbonden aan het Hon gaars Staatscircus. Daarna begon nen ze voor zichzelf, hetgeen niet te genviel. "We hebben heel Europa inmiddels gezien". In Leiden doen ze drie program ma's per dag. Dat is meer dan ge woonlijk. "Het vergt nogal wat con centratie, dus meestal gaan we niet meer dan twee keer de draad op". Omdat de tien dagen durende Lei dato in de ogen van de Hongaren een kortlopend evenement is, dur ven ze het aan vaker op te treden. Het duo is dagelijks te zien om 15.00, 20.30 en 21.30 uur. Zondag om 13.30, 14.30 en 15.30 uur. LEIDEN De bewoners van de Anna Paulownasiraat zijn bang voor grote wateroverlast omdat de nieuwe bestrating rondom het dien stencentrum De Rondedans hoger Diefstal bij juwelier aan Haarlemmerstraat LEIDEN - Een juwelier van de Haarlemmerstraat heeft bij de Leid- s politie aangifte gedaan van dief stal van een aantal tableaus met gouden ringen en gouden hangers. De tableaus zijn zaterdag tijdens de openingsuren van de zaak ver dwenen uit een afgesloten vitrine. De politie vermoedt dat er een valse sleutel is gebruikt om de vitrine te openen. De totale waarde van de gouden sieraden bedraagt circa 13.000 gul den. is dan het bestaande wegdek. In een brief aan de gemeenteraad schrij ven de bewonders dat de oude hui zen aan de Anna Paulownastraat 'verzinken in een put'. Ze stellen de gemeente aanspra kelijk voor waterschade, die al eer der in de straat is ontstaan door het hoogteverschil met de bejaarden woningen. "Deze situatie heeft al meerdere keren tot gevolg gehad dat de kruipruimten onder onze wo ningen langdurig vol met water stonden. Om dit tegen te gaan is al drie maal een drainage aangebracht voor onze deur. Wij denken echter dat de situatie zich opnieuw zal voordoen aan de achterkant van on ze huizen, door het grote hoogtever schil met de nieuwbouw aldaar", al dus de bewoners. Ze hebben ook bezwaar tegen het feit dat het hele binnenterrein tus sen hun huizen en het nieuwe cen trum is omgeven door een hek. Vol gens de bewoners is dat tegen de af spraak en zij eisen dan ook dat het hek wordt verwijderd zodat ze een vrije doorgang blijven houden naar de Julianastraat. De Leidse familie Perquin - Hoogeveen stuitte tijdens hun vakantie in Duitsland ook op een verwijzing naar Leiden. De foto werd gemaakt in het stadje Spyer. De familie wijst er in een brief aan de krant op dat Leiden zelfs in die plaats in verband wordt gebracht met (verkeers) opstoppingen. De redactie van deze krant houdt deze zomer een actie waarbij vakantiegangers wordt gevraagd om in het buitenland verwijzingen naar Leiden te fotograferen of zelf aan 'Leiden promotie' te doen. De leukste inzendingen worden in de krant geplaatst en komen in aanmerking voor een prijs. Het prijzenpakket bestaat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in september uitgereikt door burgemeester Goekoop, die ook in de jury zit. Tot 15 september kan er nog worden ingestuurd naar de stadsredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Vergeet niet uw naam en adres te vermelden, wat de foto voorstelt en waar die is gemaakt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13