demonstratie in Leiden Leidenaar (16) bekent veertig aanrandingen LEIDSCH m DAGBLAD Romeinse ruiters geven De eerste minuten van 111 uur ldnderstoelzitten op Leidato 'Laat uw paraplu nou gewoon thuis' Eend vernield LEIDEN - Een groep geheel in Ro meinse stijl uitgedoste ruiters brengt zondag 16 september een be zoek aan Leiden. Ze maken een rondrit door de stad en op het Schuttersveld worden gevechtsde monstraties gegeven. Ze slaan hier ook een echt Romeins tentenkamp op- De groep bestaat uit Duitse we tenschappers die gedurende een maand een tocht maken langs de grenzen van het voormalig Romein se Rijk. De tocht begint 16 septem ber in Den Haag en voert een dag la ter via het Katwfjkse strand en Val kenburg naar Leiden. De ruiters worden rond het mid daguur verwacht bij De Vink. Hier vandaan worden ze begeleid door de politie. De route voert via de Ho ge Morsweg, Diamantlaan, Vondel laan, Stationsplein, en Steenstraat LEIDEN Een 16-jarige Leidenaar heeft bekend dat hij dit jaar onge veer veertig vrouwen heeft aange rand. De aanrandingen beperkten zich meestal tot het geven van een klap op het achterwerk. In 1989 heeft de jongeman tiental len malen openbare schennis ge pleegd, zo verklaarde hij dit week einde tegenover de politie. Hij durf de de vrouwen die hij vorig jaar las tig viel niet aan te raken omdat hij op zijn fiets niet snel genoeg weg zou kunnen komen. Sinds hij in het bezit is van een brommer, gaf hij de vrouwen ook altijd een klap op hun achterwerk. De Leidenaar werd vrijdagavond rond acht uur aangehouden in de Leeghwaterstraat. De politie kwam hem op het spoor nadat rond zeven uur een 25-jarige Leidse vrouw had gemeld dat ze was aangerand op de Max Planckweg waar ze liep te jog gen. Het slachtoffer kon een goed signalement geven van de dader en herkende hem later ook op het poli tiebureau. Tijdens verhoren vertelde de jon geman wat hij nog meer op zijn ge weten had. Hij viel vrouwen voor namelijk lastig in Leiden, maar ope reerde ook in omliggende gemeen ten. Volgens de politie is in slechts vijf gevallen aangifte gedaan. De verdachte is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Hij moet zich van de politie onmiddellijk on der behandeling laten stellen van een psychiater en is daarom verwe zen naar het RIAGG. Vergaderen In buurthuis De Vogelvlucht wordt deze maand een cursus vergadertechniek ge geven. De lessen zijn bedoeld voor ou deren die te maken krijgen met vergade ringen. De cursus is opgezet in samen werking met het Volkshuis. De kosten bedragen eenmalig 10 gulden. Informa tie en aanmeldingen tel. 313648. Volkstuinen De volkstuinvereniging Ons Bulten in Leiden-Noord houdt van vrijdag 14 tot en met zondag 16 september de jaarlijkse tentoonstelling van de geteelde gewas sen. Er zijn ook demonstraties bloem schikken. De tentoonstelling wordt gehouden in het clubhuis van Ons Buiten. Dit is te berei ken via de Pieter Bothstraat of de Marnix- straat (sportpark Noord). Openingstij den: vrijdag 14 september van 20.00 tot 22.00 uur. zaterdag 15 september van 10.00 tot 17.00 uur. zondag 16 septem ber van 11.00 tot 16.00 uur naar het Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg. De ver wachting is dat de stoet hier arri veert om 13.00 uur. Vervolgens kan het publiek twee uur lang kennis maken met de rui ters, vragen stellen, de paarden be kijken. In het museum is een kleine tentoonstelling ingericht met Ro meinse artikelen. Rond 15.00 uur vertrekt de groep naar het Schuttersveld. Ze volgt de route Papengracht, Breestraat, Ko- revaarstraat, Hooigracht, Haarlem merstraat, Beestenmarkt en langs molen De Valk naar het Schutters veld. Achter het kantoor van de NBBS (Parmentierweg) worden tal van activiteiten gehouden. Er is een demonstratie gevechts techniek te paard, compleet met lansen en schilden, 's Avonds wordt op oorspronkelijke wijze een ten tenkamp opgeslagen en eten klaar gemaakt. Belangstellenden kunnen gewoon over het terrein lopen, de tenten en paarden bekijken en met de wetenschappers praten. De groep heeft veel aandacht be steed aan het op zo authentiek mo gelijke wijze nabootsen van de uit rustingen, wapens en tenten. Voorts is een uitvoerige studie ver richt naar de paarden waarop de Ro meinse ruiters vroeger reden. De Duitse wetenschappers ontdekten dat deze dieren opvallende gelijke nis vertonen met Camargue-paar- den. Van dit ras hebben ze zes exemplaren getemd, waarop ze door Nederland en Duitsland trek ken. Doel van de Duitsers is te ontdek ken op welke problemen de Ro meinse ruiters vroeger stuitten tij dens hun tochten. Volgens Martijn Bulk van het Rijksmuseum van Oudheden, die het contact met de groep onderhoudt, is de tocht een vorm van 'toegepaste archeologie'. Maandagochtend vertrekt de groep uit Leiden en gaat via Alphen aan den Rijn en Utrecht naar Nijme gen. Vervolgens wordt in de Bonds republiek een route langs de Rijn gevolgd. De tocht wordt beëindigd op 14 oktober. LEIDEN - Negentig cd's en een cd-speler zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag gestolen uit een wo ning aan de Takwier. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 4300 gul den. De daders kwamen de woning binnen nadat ze een ruit hadden vernield.* In diezelfde nacht werd ingebro ken in een woning aan de Schelpen kade. De bewoners missen een be drag van ongeveer 3000 gulden en enkele gouden ringen. Een schuifraam werd geforceerd, aldus de politie. ÜSDUIVENBERICHTEN LEIDEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Doornik en Arras. De uitslagen: Do Vriendenclub; R Verhoogt 1,6,9; A Unk 2.7; J. Turk 3; W Vijlbriof 4; F Ladan 5. R. Ver hoogt 6; c. Qljsmen 8; W. v/d Kooy 10 P De Zwaluw: (uit Arras) H. van der Kooy 1.3,5.10 (1127); J Hoogervorst 2.4,9, Comb. Vlette-de Water 6; P. van Wissen 7. P. van Leeuwen 8. Het Oosten: Comb. Van Putten-van Weeren 1,6; A. Pracht 2,5,7; T. van A9 3; S. van Hoven 4; G. Hendriks 8; G. Verbaan 9 B, Noest 10. De Blauwkras: Comb. Nisuwendljk 1,3,6,7,8; Comb, van der Blom 2,9,10; R van der Geer 4,6. DeRijnkliovert: J. van der Wal 1,6(1040); Th. Kraan 2, J. Kok 3, J. Zevenhoven 4,5.10; J van Leyden 7; R. van Mil 8. A. de Vries 9. Do Reisduif: N. de Groot en zn. 1,3,4,5,6,7,9 (1102,6); P. Mooten 2,8,10. PV. Leiderdorp: P Sloos 1 (1083.7): J. van Laar en zn. 2.7,8; R. van de Nleuwendijk 3; D. van Seggelen 4,9 M. Reijerse 5, Gebr. Distel- velt 6; h. Flippo 10. AJphenae Vriondendub: De Combinatie Gr. 1,2; Anders-Straathof 3.4,5. F. Bruné 6,8,10. F. Sanders 7. 5; J. Hemen 7; H. Sasien 8; B. Hoogervorsl 10. LPC: J Stafleleu 1,2,3.5.7,8.9; W Onstenk 4. Verhagen-Witleveen 6; J. van de Hoogt 10. Monumentendag 1990 trekt 1200 bezoekers naar stadhuis De la Mar en Laurier bereid homohuwelijken te voltrekken LEIDEN Raadslid J. Laurier en wethouder H. de la Mar van Groen Links zijn bereid in Lei den het huwelijk tussen twee mannen of twee vrouwen te vol trekken. De twee, beide onbe zoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand, laten dat weten in een brief aan burgemeester Goekoop. Ze vragen hem om vanavond tijdens de gemeenteraadsverga dering de brief aan de orde te stellen waarin Gerard Kuipers en Frans Stello vragen of de ge meente Leiden van mening is dat het mogelijk moet zijn dat twee personen van hetzelfde ge slacht voor de wet met elkaar trouwen. En of de gemeente be reid is om een dergelijk huwe lijk te sluiten. Brieven met deze vragen zijn verzonden naar alle gemeenten in Nederland. Het college heeft voorgesteld om deze brief zelf af te handelen, maar Groen Links vindt dat het gaat om een zaak waarover een uitspraak van de hele raad is ge wenst. LEIDEN - Drie mannen zijn van ochtend begonnen met een wereld record-poging 'kinderstoel zitten' op de Leidato. Als alles goed gaat komen ze er vrijdagavond om 22.30 uur weer van af. Ze hebben er dan 111 uur opzitten, hetgeen een verbe tering van het oude record betekent van een uur. In eerste instantie was het de be doeling dat vanochtend vijf mensen op kinderstoelen zouden plaatsne men, maar twee deelnemers kwa men niet opdagen. "Ik snap er niets van, normaal gesproken zijn ze er al tijd bij", aldus Simon Schenkel uit Hillegom, een van de deelnemers (op de foto links). Volgens hem is het een klein wereldje dat aan dit soort wedstrijden deelneemt. "Je ziet altijd dezelfde gezichten. Schenkel is zelf een van de drie mensen die het oude wereldrecord van 110 uur op hun naam hebben. De komende dagen heeft hij René de Boer (op de foto in het midden) als buurman. Dit is een ervaren paalzitter. Hij was jaarlijks present bij de paalzitwedstrijden in Noord- wijkerhout. Nu dit is afgelopen, legt hij zich toe op het kinderstoel-zit ten. "En ik hoop dat de plannen worden uitgevoerd om het paalzit- ten op te nemen in het programma van de Lakenfeesten", aldus de Lei denaar. De derde deelnemer is Dan ny de Lange uit Amesfoort (rechts op de foto). Het trio mag per uur vijf minuten van de stoel af voor een sanitaire stop. Voor de rest is het zitten gebla zen. De regels zijn streng, even kort opstaan om het kussentje goed te leggen betekent al diskwalificatie. De deelnemers ontkennen dat de zit op de kinderstoel gemakkelijker is dan op een paal in het water. "Je kunt hier moeilijker de benen strek ken, overal zitten de planken van het tafeltje in de weg". Voorts is de neiging om af te stap pen groter dan bij het paalzitten. "Je kunt het zelf doen. Als je op een paal zit moet je eerst regelen dat ie mand van de organisatie je met een bootje komt halen. Dan bedenk je je wel een paar maal. Hier ben je er echter zo vanaf', aldus De Boer. Als de record-poging slaagt, wordt de 111 uur opgenomen in het Guiness-boek of Records, (foto Henk Bouwman) LEIDEN - "Pappa, waar wordt de krant nou gemaakt?" Een meisje van een jaar of zes staat in de monumentale Tijdingzaal van het Leidsch Dagblad-ge bouw. Na een korte blik op de glas in lood ramen, heeft ze het wel weer gezien. Een redactie en een drukkerij van binnen zien is veèl interessanter dan een donkere vergaderzaal. Het gebouw van het Leidsch Dag blad aan de Witte Singel was zater dag te bezichtigen voor het publiek. Dat wil zeggen, het door de archi tect Dudok ontworpen voorgedeel te. En laten daar nou net niet de re- LEIDEN Een 'eend' die stond ge parkeerd aan de Lammermarkt is in de nacht van zaterdag op zondag vernield. De 22-jarige eigenaar deed bovendien aangifte van diefstal van een radio-cassetterecorder, een stuur en een versnellingspook. De daders hebben het linnen dak van de auto opengesneden en ver volgens het interieur op grove wijze vernield. Het stuur en de pook wer den afgebroken en het dashboard is kapot gemaakt. Volgens de politie wijzen sporen in het voertuig erop dat de daders zich 'tot bloedens toe' moeten hebben verwond. Twee telefonische hulpdiensten zoeken vrijwilligers LEIDEN - De Stichting Telefo nische Hulpdienst zit verlegen om vrijwilligers. De groep van tachtig medewerkers is de laatste tijd nogal uitgedund. Nieuwe medewerkers van de hulpdienst krijgen eerst een gedegen training. Om belangstellenden in te lichten over wat van hen wordt verwacht, wordt maandag 17 september een informatie-avond gehouden. Be langstellenden kunnen een brief schrijven naar de THD, postbus 495, 2300 AL Leiden. De kinder- en jongerentelefoon kampt eveneens met een tekort aan vrijwilligers. De informatie-avond voor dit werk staat op het program ma voor dinsdag 18 september, om 19.30 uur. Informatie bij de Kinder telefoon tel. 120611. dactie en de drukkerij in zijn geves tigd. Dat was voor veel van de onge veer 200 bezoekers een lichte teleur stelling. "Wij wilden wel eens zien hoe een krant in elkaar wordt ge zet". Wat restte was een bezoek aan de Tijdingzaal op de bovenste verdie ping van het monumentale gedeel te. Een prachtige oude zolder, glas in lood ramen, een antieke zetma chine, en wat schilderijen aan de wand. Overigens waren drie van de schilderijen uitgeleend aan het Bo- naventuracollege, waar een ten toonstelling over de architect was ingericht. Er kwamen zo'n 250 men sen een kijkje nemen in de school. In dezelfde Tijdingzaal opende wethouder Van Rij 's ochtends de Monumentendag 1990. Hij nam het eerste exemplaar in ontvangst van het boekje 'Kiezen en bouwen, ar chitectuur in Leiden 1850-1940'. De wethouder zei verheugd te zijn nu eens de gelegenheid te hebben eens een kijkje te nemen in al die gebou wen waar je 'normaal gesproken al leen maar langs komt'. "Ik heb me bijvoorbeeld vaak afgevraagd wat er nu precies in dit gedeelte van het Leidsch Dagblad-complex ge beurt". De architect J. Goudeau, een van de samenstellers van het boekje, had een goede raad voor alle aanwe zigen. "Ga dat boekje nou niet thuis op de bank lezen om het vervolgens in de kast te zetten. Gebruik de in houd als hulp bij een wandeling. Loop de stad in om de beschreven gebouwen met eigen ogen te bekij ken". Voor de Monumentendag, die be gon met wat fikse stortbuien, had hij ook nog een tip. "Laat uw para plu gewoon thuis, anders ziet u al die prachtige gevels van Dudok slechts tot een hoogte van twee me ter. U kunt beter nat worden". De waarschuwing bleek voorba rig, het weer knapte aanzienlijk op en 's middags liepen de bezoekers in een lekker zonnetje van het ene monument naar het andere. Velen maakten overigens een selectie, slechts weinigen bezochten alle 19 geopende gebouwen. Met name de monumenten in het centrum trokken veel publiek. Het stadhuis kreeg zo'n 1200 bezoekers, evenals het Natuurhistorisch Muse um aan de Raamsteeg. Hier deed zich overigens hetzelfde verschijn sel voor als bij de krant: velen toon den meer belangstelling voor de museumstukken dan voor het ge bouw zelf. Nieuwe Vinkbrug LEIDEN - In alle vroegte is zater dagochtend de nieuwe Vinkbrug op z'n plaats gelegd. Het gevaarte van 12 meter lang, 13 meter breed en 12 meter hoog werd aangevoerd per schip. Het werk is uitgevoerd door werknemers van de Nederlandse Spoorwegen. De hydraulisch aangedreven op haalbrug maakt deel uit van het plan 'Viersporigheid tussen Leiden en Den Haag'. Dit gaat ervan uit dat in 1995 vier banen beschikbaar moeten zijn tussen deze twee steden. Naast de dit weekeinde aangelegde btug, komt nog een tweede exem plaar te liggen. Voorlopig rijdt er geen trein over de nieuwe brug, pas in 1992 wordt hij voor de eerste keer gebruikt door de spoorwegen. Tot die tijd blijft de oude Vinkbrug dienst doen. (foto HetiH Bouwman) Pand Ico Athibu aan Lammermarkt etmaal gekraakt LEIDEN Het voormalige pand van Ico Athibu aan de Lammer markt is het afgelopen weekeinde gekraakt geweest. De twaalf kra kers die gistermiddag door sur veillerende agenten werden ont dekt, moesten van de hulpofficier van justitie het gebouw weer ver laten. Dit omdat het fabrieksge bouw niet als woning was inge richt. De krakers vertelden dat ze 25 uur voordat ze ontdekt werden in het pand waren getrokken. De hulpofficier van justitie werd in geschakeld om te beoordelen of de panden als woning konden worden aangemerkt. Hij trof drie uitgerolde matrasjes en een paar kopjes aan op de zolder en vertel de dat die inventaris niet voldoen de was om de panden aan te mer ken als woning. Het leegstaande fabrieksge bouw is eigendom van een pro jectontwikkelaar. De gemeente wil de dancing de Koets-o-theek naar deze locatie verplaatsen en er ook woningen bouwen. Omwo nenden verzetten zich echter fel tegen de komst van de disco. De bezoekers van het Natuurhistorisch Museum aan de Raamsteeg hadden meer belangstelling voor de museum stukken dan VOOr het gebouw Zelf. (foto Loek Zuyderduin) Schippertje Buurthuis 't Schippertje aan de OoSter- straat 5a houdt zaterdag 15 september vanaf 15.00 uur open huis. Er zijn tal van activiteiten, zoals een puzzeltocht door de Zeeheldenbuurt, schminken, een vrij markt voor kinderen en een tafelvoetbal toernooi. Vanaf 19.00 uur kan er worden gedanst. Gezinsverzorging De Stichting Gezinsverzorging aan de Rembrandtstraat 21 houdt dinsdag 11 september open huis. Mensen die in de gezinsverzorging willen werken, kunnen tussen 12.00 en 16.30 uur een kijkje ne men. Lezing De Vereniging Jan van Hout heeft M. Prak gestrikt voor een lezing op dinsdag 11 september. Prak spreekt over de Leidse elite in de achttiende eeuw. De le zing wordt gehouden in de tentoonstel lingszaal van het gemeentearchief. Aan vang 20.00 uur. De Kooi De Ouderen Activiteiten Commissie De Kooi houdt donderdag 27 september een open dag. Er zijn demonstraties van on der meer volksdansen, bloemschikken en bejaarden-gymnastiek. Voorts zijn er exposities van handwerk en calligrafie en is 's middags een koor aanwezig. De open dag wordt van 13.30 tot 17.00 uur gehouden in het buurtcen trum aan da Drifstraat 49. LVC Het Leids Vrijetijds Centrum heeft nog plaatsen vrij bij de cursussen fotografie, popmuziek voor beginners en voor. ge vorderden, P A.-techniek, management van popgroepen, geld en belastingen en grafische vormgeving. Informatie bij het LVC. Breestraat 66. Tel. 146448. NATU' STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7