versterend Financiering hulp houdt EG verdeeld Europese munt blijft ver weg 'Helsinki' voorbode nieuwe tijd Onderzoek geëist naar massagraven Brazilië Partijen conflict Cambodja twisten over Nationale Raad MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Voor Turkije, Jordanië, Egypte Van onze correspondent Hans de Bruijn ROME De EG-landen zijn het er nog niet over eens hoe de 3,5 miljard gulden aan economische steun voor Jordanië, iSarkije en Egypte, moet worden betaald. Het is nog de vraag of alle landen bereid zijn daarvoor volgend jaar extra geld op tafel te leggen, zo bleek zaterdag in Rome, waar de EG-ministers van financiën praatten over de steun. RIO DE JANEIRO (AP) - Brazi liaanse mensenrechtenactivisten hebben een volledig onderzoek geëist naar het ontstaan van de il legale massagraven die vorige week in Sao Paulo zijn ontdekt en waarin mogelijk ook tegenstan ders van het voormalige militaire regime zijn begraven. De oproep van twee mensen rechtengroepen komt ondanks een amnestie die de voormalige militaire dictatuur in 1985 heeft afgekondigd voor officieren en anderen die bij het martelen en andere schendingen van de men senrechten betrokken waren. "De invoering van een democrati sche rechtsstaat vereist dat de waarheid naar boven gehaald wordt", zo schreven de twee groe pen vorige week in een verkla ring. De noodzaak voor ophelde ring is in Brazilië nog groter om dat de amnestie het onmogelijk maakt om de schuldigen te straf fen, aldus de twee groepen. dekt, bevat voornamelijk lijken van arme mensen, maar zeker vijftig van de 1700 lichamen ver raden sporen van martelingen en doen vermoeden dat het om poli tieke tegenstanders van het mili taire regime ging. De militairen bestuurden Brazilië van 1964 tot 1985. In enkele van de skeletten wer den kogelgaten in de schedels ge vonden, wat er volgens de actvis- ten op wijst dat zij zijn geëxecu teerd. Tussen de resten werden ook een pacemaker en gebitten met platina-vullingen gevonden, wat erop kan wijzen dat er niet al leen de lijken van arme mensen in het graf zouden liggen. Volgens de burgemeester van Sao Paulo zullen de documenten van drie andere gemeentelijke be graafplaatsen worden gecontro leerd om te kijken of er geen slachtoffers van de militairen in liggen. In tegenstelling tot andere Zuidamerikaanse landen heeft Brazilië nooit een volledig onder zoek ingesteld naar de mensen rechtenschendingen door de mi litairen. In Argentinië is een onderzoek gehouden naar het optreden van de junta tussen 1976 en 1982, waardoor vijf voormalige leden van de junta schuldig bevonden aan moord en schendingen van de mensenrechten. In Uruguay kwam in 1985 een burgerregering aan de macht na negen jaar mili taire dictatuur. Een referendum over de door de militairen inge stelde amnestie liet de maatregel onverlet. De Braziliaanse dictatuur was minder bloedig dan in de rest van Zuid-Amerika, maar desondanks werden toch ongeveer 200 men sen vermoord, verdwenen 150 te genstanders van het regime en werden duizenden tnensen ge marteld, aldus de mensenrech tengroepen. Maar volgens het akkoord dat in 1985 tussen politici en de mili tairen werd gesloten mogen geen onderzoeken worden ingesteld tegen voormalige officieren en zullen er geen processen komen. Een gevolg van de afspraak was dat honderden personen die bij martelingen betrokken waren hun overheidsposities behielden. President Fernando Collor de Mello heeft beloofd de geheime politie te zullen ontbinden, maar tot nu toe heeft de dienst alleen een nieuwe naam gekregen en is een burger tot directeur be noemd. Sommigen hopen dat de ontdekking van de massagraven tot een hernieuwd onderzoek naar de handel en wandel van de geheime dienst zal leiden. Over die steun hadden de ministers van buitenlandse zaken vrijdag in Rome een principe-besluit geno men. Over de noodzaak van de hulp is overigens iedereen het eens. De Europese Commissie stelde vrijdag dat de 3,5 miljard gulden dit en volgend jaar uit de EG-begroting kan worden betaald. Ook de minis ters van buitenlandse zaken gingen daar van uit. Maar de ministers van financien zagen dat zaterdag alle maal wat minder rooskleurig in. Mi nister Kok wees erop dat de EG vol gend jaar nog veel meer financiële verplichtingen heeft. Er moet EG- hulp naar de Sovjetunie, naar de meeste landen in Oost-Europa, ter wijl ook de ontwikkelingslanden steun nodig hebben omdat zij de ho gere olieprijs helemaal niet kunnen opvangen. Voorts dreigen de landbouwuit gaven volgend jaar te stijgen door de weer toenemende overschotten. De Europese Commissie zal nu ko mende week een inventarisatie ma ken van de financiële mogelijkhe den van de EG. De definitieve be slissing over de hulp valt dan vol gende week maandag. Als er extra geld nodig is bovenop de EG-begroting, rijst ook de vraag wie wat moet betalen. De Belgische minister van financiën Philippe Maystadt heeft zaterdag gesteld dat de landen die nu al troepen en sche pen naar de Perzische Golf sturen, zouden moeten worden ontzien. De landen die dat niet doen zou den dan meer moeten betalen. Dat is een uithaal naar vooral de Bonds republiek, die om grondwettelijke redenen geen militairen naar de Golf kan sturen. De Duitsers zou den voor de hulpoperatie dus die per in de buidel moeten tasten, zo vinden ook de Britten. Volgens de EG is totaal 16 miljard gulden nodig om Jordanië, Egypte en Turkije te helpen de gevolgen van de Golfcrisis op te vangen. Het overgrote deel daarvan zou door de rijke Golfstaten zelf moeten worden betaald. HABUR - Het tentenkamp bij Habur in Tur kije, vlakbij de Iraakse grens. Het door het Turkse Rode Kruis opgezette kamp biedt on derdak aan een aantal van de 32.000 mensen uit Bangladesh dat Irak is ont vlucht. (foto AP) Brazilië krijgt lening van IMF RIO DE JANEIRO/WASHINGTON (GPD/Rtr) Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washing ton heeft Brazilië een overbrug gingskrediet van twee miljard dol lar toegezegd. Brazilië moet daar voor wel deze week in een verkla ring beloven de economie grondig te saneren, zo heeft de president van de Braziliaanse centrale bank ver klaard. Ondanks deze voorwaarde wordt de lening algemeen gezien als een enorme steun in de rug voor de Bra ziliaanse regering en een overwi ning aan de onderhandelingstafel. Ondanks een betalingsachterstand van meer dan een jaar bij de buiten landse banken hoeft het land geen enkel nieuw offer te brengen voor de rekenmeesters in Washington, tot voor kort een voorwaarde van het IMF. Brazilië maakt sinds juli 1989 geen rente meer over en de beta lingsachterstand is opgelopen tot zeven miljard dollar. De totale bui tenlandse schuld is met ongeveer 115 miljard dollar de grootste van al le ontwikkelingslanden. Moskou eist voor Duitse hereniging tien miljard mark BONN (AFP) - De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Gen- scher heeft voor het eerst aangege ven hoeveel geld Moskou eigenlijk wil hebben om akkoord te gaan met de Duitse hereniging. In een vraag gesprek voor de Westduitse radio sprak Genscher zaterdag over "een miljardenbedrag van twee cijfers" om Moskou ertoe te bewegen zijn handtekening te zetten onder het slotdocument van het '2+4'-overleg. Dat bedrag "is praktisch gezien de prijs voor de Duitse eenheid", zo zei hij. Bondskanselier Kohl en pre sident Michail Gorbatsjov van de Sovjetunie zullen maandag telefo nisch over deze zaak overleggen. Het slotdocument van de '2+4'- conferentie moet aanstaande woensdag in Moskou worden on dertekend door de ministers van buitenlandse zaken van de Sovjetu nie, de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en die van de BRD en de DDR. JAKARTA (AFP/Rtr/DPA) - In de Indonesische hoofdstad Jakarta touwtrekken de vier partijen in de Cambodjaanse burgeroorlog om de vorming van een Opperste Nationa le Raad, die de uitvoering van een vredesplan van de Verenigde Na ties mogelijk moet maken. De par tijen zijn gisteren wel akkoord ge gaan met het vredesplan voor Cam bodja, dat de vijf permanente leden van de VN—Veiligheidsraad heb ben opgesteld en waarvan de Natio nale Raad de kern vormt. Het Nationale Bevrijdingsfront van het Khmer-volk (KPNLF) ont hulde vandaag dat de pro-Vietna mese regering in Phnom Penh en de drie verzetsbewegingen (naast de KPLNF Sihanouks factie en de communistische Rode Khmer) het eens waren geworden over de sa menstelling van de Raad. Die moest worden geleid door Sihanouk, die nu nog formeel aan het hoofd staat van een coalitie van de drie verzets organisaties. Sihanouk weigert ech ter de Raad voor te zitten, of er zelfs Buitenland kort Panama Panama zal geen nieuw verdrag aangaan met de Verenigde Staten over de aanwezigheid van Ameri kaanse militaire bases in Panama en de gemeenschappelijke bescher ming van het Panama-kanaal. Dat heeft de Panamese minister van buitenlandse zaken Julio Linares vrijdag verklaard tegenover demon stranten die tegen de Amerikaanse militaire aanwezigheid zijn. Sovjetunie De Sovjetunie zal wellicht het woord "socialistische" laten vallen in haar officiële naam Unie van So cialistische Sovjet Republieken. Radio Moskou heeft dit zaterdag ge meld op basis van informatie van de afgevaardigde Rafik Nisjanov. De USSR zou kunnen worden her doopt in Unie van Soevereine Sov jet Republieken, aldus Nisjanov. Libanon De vrijdag begonnen gevechten tussen strijders van de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie PLO en aanhangers van Abu Nidal in Li banon, zijn gisteren stopgezet na dat de PLO het vluchtelingen kamp Ein el-Hilweh volledig on der controle had gekregen. De PLO zegt door te vechten tot Ni- dals groep uit de stad Sidon en omgeving is verdreven. Burma De militaire regering van Burma verwijt de oppositie provocerend gedrag, dat zou kunnen uitmon den in een confrontatie tussen le ger en bevolking. Dat heeft de Burmese staatsradio gemeld. Met identieke beschuldigingen praat te het leger in september 1988 de bloedige onderdrukking van pro- democratische betogingen goed. Pakistan De interim-regering van Pakistan heeft heropening gelast van het onderzoek naar de nimmer opge helderde vliegramp die de Pakis taanse president generaal Zia ul- Haq en 31 anderen het leven heeft gekost. Het vliegongeluk in au gustus 1988 maakte een einde aan elf jaar militair bewind in Pakis tan. EG-ministers komen geen stap verder met monetaire unie ROME (AP/GPD) De Europese De Britse minister van financiën verschillende Europese valuta be- ministers van financien zijn er za- John Major, die zich verzet tegen si0ten zich aan te sluiten bij het Algemene Vergadering van de VN terdag in Rome niet in geslaagd om een vergaande economische en mo- EMS, het Europese koerssysteem. overnemen van Sihanouks verzet- de economische en monetaire unie n' taire unie stelde tevreden vast dat £>e meeste EG-landen vinden ech- Europese Gemeenschap de twijfels die premier Thatcher ter dat de EG-Commissie nu te hard steeds over de EMU heeft gehad, nu van stapel loopt met het voorstel om ook bij andere lidstaten beginnen de -tweede fase' al op 1 januari 1993 door te dringen. te iaten ingaan. West-Duitsland, Groot-Brittannie, Nederland en Op 1 juli van dit jaar ging de 'eer- Portugal willen dat voor de invoe- ste fase' van de EMU in, waarbij de ring de EG-lidstaten de verschillen tussen inflatie, werkeloosheid en maar deel van uit te maken, aldus zijn zoon, prins Norodom Ranarid dh, die zijn vader in Jakarta verte genwoordigt. Frankrijk en Indone sië hebben reeds "hun grote teleur stelling" over het besluit van de vorst geuit, aldus Ranariddh. Hij zei voorts dat Sihanouk overweegt zes maanden met ziekteverlof te gaan. Volgens het VN-plan moet de Raad de zetel van Cambodja in de scoalitie. De Raad zal daarna sym bolisch de macht overdragen aan de (EMU) een stap dichterbij te bren- VN. Het plan van de Veiligheids- gen. De ministers van de 12 EG-lan- raad voorziet verder in een staakt- den werden het niet eens over de door te dringen, het-vuren en algemene en vrije ver- snelheid waarmee één Europese kiezingen onder toezicht van de munt en één Europese centrale VN. bank moeten worden ingevoerd. HELSINKI - President Bush aarzelde geen moment. Toen hij gis teravond in het Finlandia-congres- centrum bemerkte dat zijn micro foon niet functioneerde, gaf hij er onmiddellijk een harde klap op, rentetarieven in hun landen aan zienlijk dienen te verkleinen. Alleen België, Frankrijk en Italië staan nog achter de Europese Com missie. Het voorstel van de EG- Bush waakt er in Helsinki wel Commissie voorziet voor de derde voor dat begrip te hanteren. De Sov- en laatste fase in een vervanging litairen naar de Golf, maar Bush jetunie is duidelijk nog niet van zins van verschillende munteenheden houdt die mogelijkheid open met: om zich met de VS in het uniform door een enkele Europese munt. "Wij hebben er geen moeite mee als van internationale politie-agent te Spanje stelde als compromis voor de Saudische regering hen uitno- steken. Wat Gorbatsjov wil, is geza- om tot het jaar 2000 te wachten met batsjov ziet nu nog geen aanleiding voor het overvliegen van Sovjet-mi- Krachtdadig optreden digt". menlijk optreden in VN-verband, een enkele Europese munt en met en dat staat gelijk aan eerst (lang) de Centrale Europese Bank tot na 1 Alles blijft dus nog open. En Gor- praten en dan misschien doen. januari 1994. Daarnaast wil Spanje het slot batsjov is daarmee duidelijk meer Gelet op de verdeeldheid in de snel een "harde ecu", dat wil zeggen van de eendaagse top in Helsinki, ingenomen dan Bush. De Ameri- Arabische wereld is het nog te vroeg de ecu gelijkwaardig aan de andere Sovjet-leider Gorbatsjov moest er kaanse president maakt tijdens de voor een nieuw veiligheidssysteem, munteenheden binnen de EG. hartelijk om lachen en probeerde afsluitende persconferentie op het De Amerikanen worden er juist nu het even later ook. microfoongrapje na een matte in- met groot wantrouwen bekeken. Maar met Russische steun valt er, als Saddam tenminste bij zinnen batsjov laten. De Sovjet-president komt, zaken te doen. Misschien een internationale onbeholpen tekening van twee bok- niet echt leuk, maar Moskou's mili- Midden-Oostenconferentie, Bush een scheids- taire adviseurs blijven nog even i GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS Groot-Brittannië staat export van medicijnen naar Irak toe LONDEN (AP) - De Britse rege- den van medicijnen en voedsel in ring heeft besloten de export van geval van hoge nood is toegestaan bepaalde medicijnen naar Irak en op humanitaire gronden.De Kuwayt toe te staan. Dat heeft het woordvoerder kon niet zeggen ministerie van handel en indus- om welke medicijnen het gaat en trie zaterdag bekendgemaakt.Het hoeveel exportvergunningen ministerie zei dat het besluit is ge- worden afgegeven. Wel zei hij dat nomen na overleg met de EG en het medicijnen voor civiel ge- dat de Verenigde Naties zijn inge- bruik betreft en dat er geen onbe- regering zich op een clausule i het VN-embargo tegen Irak en Kuwayt, waarin staat dat het zen- Oppositieleider Irak overleden LONDEN (AP) - De Iraakse oppo sitieleider Salim Fakhri, die in Groot-Brittannie in ballingschap leefde, is in een hotel in Londen overleden. Dat heeft Scotland Yard zaterdag bekendgemaakt. De 69-jarige Fakhri werd don derdag in het Grosvenor House hotel onwel tijdens een interview met Nicholas Farrell, een journa list van de Sunday Telegraph. Fakhri werd ijlings naar het West minster ziekenhuis gebracht, maar bleek bij aankomst ^e zijn overleden. Farrell had Fakhri donderdag geïnterviewd voordat de dissi dent naar een bijeenkomst ging met andere Iraakse oppositie groepen in Londen. Na afloop van dat overleg wilden beiden het vraaggesprek voortzetten, maar na enkele minuten stortte Fakhri in elkaar. sluit in Helsinki die mogelijkheid in sers met tussen hen i: rechter, een wereldbol als hoofd, Irak, afhankelijk van de houding elk geval niet uit. Met Sovjet-deel- die hen beiden tot overwinnaar ver- van Hussein, klaart. De verliezer verschrompelt op de mat: de koude oorlog. neming en druk op Israël om de Michael Sergejevitsj Gorbatsjov PLO niet langer buiten het vredes- i Helsinki op z'n best. Hij maakt, proces te houden. Bush wenst geen "Zou Iraaks Saddam Hussein echt voor wie dat nog niet weten wilde, directe band tussen VN-resoluties wakker liggen van de nieuwe de- zonder veel omhaal van woorden over het Palestijnse probleem, de monstratie van eensgezindheid tus- duidelijk dat de Sovjetunie weer'te- sen de supermachten? Dat was na- rug' is in het Midden-Oosten. Gor- melijk de voornaamste boodschap batsjov: "Ik heb tegen de president Gorbatsjov, voorzichtig maar dui- van de Helsinki-top. Gezamenlijk gezegd: vroeger meende uw land delijk, legt dat verband wel. Hij be tegen agressie, gezamenlijk probe- dat wij in het Midden-Oosten niets schrijft de Golfcrisis als een afgelei- ren een oorlog in het Midden-Oos- te zoeken hebben. Nu zijn we het er- de van het 'complexe en nog onop- ten te voorkomen. over eens, dat het een van de proble- geloste probleem' in het Midden- Omdat deze'historische overeen stemming' er al vóór de top was, oplossen, waar we als wereldmach- Het blijft allemaal nog verborgen lijkt Helsinki niet meer dan een pas op de plaats. Gorbatsjov verzekert Bush dat Saddam Hussein met poli tieke druk en VN-maatregelen tot op te lossen", inkeer kan worden gebracht. Bush krijgt de garantie dat de Sovjetunie geen duimbreed zal wijken van de gezamenlijk in VN-verband onder nomen acties tegen Irak. De VS-troepen blijven in de Golf, achter de 'pas op de plaats' in Hel- kaanse bijstand bij het te lijf gaan maar, zei Bush, "slechts zolang dat nodig is, geen dag langer". Gor- is die we gezamenlijk moeten Oosten als geheel. >ssen, waar we als wereldmach- Het blijft allemaj ten op de proef worden gesteld of in de diplomatieke retoriek. Zeker eensgezind genoeg zijn om een is dat Gorbatsjov de Amerikaanse Verborgen ten op het internationale toneel. En batsjov mag rekenen op Ameri- sinki, tekenen zich de contouren af van de economische problemen in de Sovjetunie. Met enige reserve, want, zegt Bush met verwijzing van een nieuwe wereldorde. w. f Bush en Gorbatsjov: 'samen sterk'. naar de hoofdbrekens op dat terrein die hij zelf in de VS heeft, "voor che ques met enorme bedragen is geen ruimte". Maar ook hier hebben de beide supermachten een gezamenlijk be lang. De Sovjetunie, als 's werelds grootste olieproducent, kan Ameri kaanse technologische hulp bij de oliewinning goed gebruiken. Het nies kan aan twee kanten snijden: Sovjet-olieleveranties in ruil voor Amerikaanse hulp en garanties voor stabielere energieprijzen, ook wanneer er zoals nu een conflict in het olierijke Midden-Oosten is. Helsinki heeft nog veel in het va ge gelaten. Maar Saddam gaf de bei de supermachten wel degelijk een voorzet voor het in de Finse hoofd stad beleden 'samen staan we sterk'. KEUZE Shirts met lange mouw. polyester/katoen. Met of zonder button down. In diverse kleuren, uni en gedessineerd. 37 t/m 43. Nu voor de verbasterende pnp van 2 ,0or ma Elke dag een andere Bi jenkorf, de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5