DIGR0S Mannen moeten we helaas wegsturen Autoverkoopshow voor Oostduitsers een fiasco Amsterdam kan stroom asielzoekers niet verwerken Rome en joden gaan samen Oosteuropees antisemitisme te lijf 'Armoede is geen deugd' MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 iREPORTAGE) Van onze correspondent Thea van Beek Van Woerden schat dat in Am- genpolitie terecht konden. Verder sterdam de toeloop van asielzoe- komen hier groepen vluchtelingen AMSTERDAM Acht dagen is hij nu in Nederland en het kers is verdubbeld in vergelijking die zijn uitgeprocedeerd en het land leven is nog even onzeker als bij zijn vertrek uit Roemenië. !"et vori6 J,aar "Op dit moment zijn nog niet hebben verlaten Maar voor o x a. x \r i i het vooral Roemenen Polen en ROA-mensen zijn wij helemaal niet. Samen met een tiental andere lotgenoten zit Nicolae al uren mensen uit het Mldden'.0osten dje Daar behoort de sociale dienst voor in de wachtkamer van de Gemeentelijke Sociale Dienst in een beroep op ons doen. De laatste te zorgen". Amsterdam. De meesten hebben hun bezit naast zich staan, week staan we voor het blok en is Desondanks blijkt deze groep, meestal niet veel meer dan een nylon sporttas met wat kle- 5ef vrijwel onmogelijk nog onder- die nu tussen wal en schip dreigt te j- x i x tir lx i-i x j j i x tvt dak te vinden in Amsterdam Om raken, ook bij het Leger des Heus ding en toiletgerei. Wachten lijkt sinds de aankomst m Ne- toch noTergên^een stóappTaats te aan te kloppin. Veelal tevergeefs. derland de essentie van hun bestaan. En lopen. Van het ene vinden, krijgen asielzoekers een Van de onderdakadres naar het andere. 55 bedden die dit nood- onderdak 'De Gastenburgh' te bie den heeft, zijn er 15 voor vluchtelin- het Leger des^Heils of een sleep-in; gen bestemd. "Maar 's middags negen adressen in totaal. Ook Nico- rond een uur of twaalf zitten we al Vorige week luidde de Amsterdam- Na zich te hebben gemeld bij de se sociale dienst de noodklok. Voor Vreemdelingenpolitie, worden ze de twintig tot dertig asielzoekers verwezen naar de sociale dienst, die die hier dagelijks aankloppen, is geacht wordt voor huisvesting zorg vrijwel nergens meer onderdak te te dragen. Die moet of in de eigen Tevergeefs vinden. De vijftien landelijke op- gemeente worden gevonden, of el- Een woorcjvoerder vangcentra, goed voor zo'n 3500 ders in het land. En juist van die plaatsen, zitten vol. De mogelijkhe- laatste mogelijkheid is men in Am- den in de hoofdstad zijn zo langza- sterdam sterk afhankelijk. De onge- de 0ude z"ïjdsvoorbUrgwal voor- voor moeders met kinderen", ver- merhand volledig uitgeput. In het veer 1260 beschikbare opvangplaat- komt op het lijstje van de sociale klaart een van de zusters. Soms hf.'(volgens de repls twee per elke djenst „Wjj hebben met name fe staan hier drie gezjnnen op de stoep huisvesting te morgen zegt woord- duizend inwoners) zijn vol. Veel an- maken met mensen die nog niet tot en dan proberen we die elders on- voerder F, van Wouden van de soci- dere gemeenten zijn volgens Van de R0A (Regeling 0pvang Asiel. der te brengen. Mannen moeten we ale dienst Voor gezinnen met kin- Woerden weinig bereidwillig deze zoekers) zijn toegeiaten. Mensen helaas wegsturen. Vooral vorige deren ukt dat nu nog we Echt pro- twee-promiUe-regelmg toe te pas- dus die nog niet bij de Vreemdelin- lae is er langs geweest: "Overal helemaal vol", kreeg ik te horen: we zijn vol". Ook bij de Zusters Augustinessen van St. Monica in het hartje van de rosse buurt wordt regelmatig om het Leger onderdak verzocht. "We hebben des Heils reageert verbaasd als hij hier slechts twee kamers ter be hoort dat zijn opvangcentrum aan schikking en die zijn uitsluitend blematisch is het voor alleenstaan den. We vragen ze elke dag hier langs te komen, tot we een plaats voor hen hebben gevonden in een van de opvangcentra". Voor Nicolae begint het echt te dringen: "Al m'n geld is nu op. Uit gegeven aan hotels". Uit zijn bin nenzak haalt hij een stapeltje pape rassen. Daartussen een rekening van 120 gulden voor een driedaags verblijf in een goedkoop hotelletje in de Jordaan. "Dat was mijn laatste geld. Straks hoop ik hier bericht te krijgen of ik een treinkaartje krijg naar een opvangcentrum. Als dat niet doorgaat?" Zijn gezicht be trekt. Zuchtend: "Ik weet het echt niet. Waarschijnlijk ga ik dan maar door de stad lopen. Net zo lang tot het ochtend is en ik hier weer te recht kan. Van anderen heb ik al ge hoord dat ze buiten slapen". Record Per traditie is Amsterdam de stad bij uitstek waar vluchtelingen arri veren. Ruim tien procent komt daar het eerst terecht. De afgelopen maand kwam een record aantal asielzoekers naar Nederland: 2368. Eind augustus waren dat er volgens het ministerie van justitie al 13.072. Justitie schat dit jaar uit te komen op 20.000 asielaanvragen, tegen bij na 14.000 in 1989. Met name de Oost europeanen maken overigens wei nig kans op toelating. Justitie be schouwt hen niet als politiek- maar als economisch vluchteling. week was het hier erg druk". Ruim tien procent van de asielzoekers komt eerst terecht in Amsterdam, van waaruit ze naar een opvangcen trum elders in den lande worden gestuurd. Veel gemeenten werken echter nauwelijke mee. E. Kranendonk van Vluchtelin genwerk Amsterdam bevestigt eveneens het tekort aan landelijk opvangcapaciteit. Volgens hem zijn er meerdere oorzaken waardoor in Amsterdam capaciteitsproblemen zijn ontstaan. Naast een grotere toe loop van asielzoekers in Amster dam. was de geringere capaciteit bij de Vreemdelingenpolitie tijdens de vakantiemaanden reden voor stagnatie. Bovendien zorgde het jeugdtoerisme voor overvolle sleep- ins, zodat ook daar geen plaatsen meer beschikbaar waren. Naar Katwijk De slaperige sfeer in de wachtka mer wordt plotseling opgeschrikt door luid geschreeuw vanuit een van de spreekkamers. In allerijl schieten enkele portiers op het la waai af. Verschrikt kijken de wach tenden om zich heen. Een woeden de Tamil leeft zijn agressie uit op banken, muren en medewerkers. Woest slaat hij om zich. heen. "Iedereen laat me in de steek. Ik heb geen geld, geen papieren of on derdak, helemaal niets. Al vier jaar wordt ik van hot naar her ge stuurd". Volgens de portiers is het een 'oude bekende' die hier wel va ker problemen maakt. "Als het heel erg wordt, laten we hem weghalen door de politie. In de loop der tijd heeft hij hier al zo het een en ander gemold". Even later ontstaat er nieuwe op winding. Het gerucht gaat dat nu elk moment bekend kan worden wie wel en wie niet kan afreizen naar een opvangcentrum ergens in het land. Vijf minuten later is het in derdaad zover. Een ambtenaar komt binnen met een namenlijst. Tien merendeels Roemenen beho ren tot de gelukkigen. Ook Nicolae hoort daarbij. Duidelijk opgelucht zegt hij stralend: "Ik mag naar Kat wijk". Onwil Bij het ministerie van WVC zegt men zo langzamerhand met de rug tegen de muur te staan. "We zitten niet alleen knel met de centrale op vang in de grote centra. Ook veel ge meenten komen lang niet toe aan de verplichte opvang van twee promil le voor de decentrale opvang. Op dit moment proberen we van alles te re gelen in kleine hotelletjes of pen sions. Je kunt je afvragen of door de grote instroom die twee promille niet hoger zou moeten worden. Maar, het verschil tussen onwil en onmacht van gemeenten is vaak moeilijk aan te geven", aldus een woordvoerder. Niet meer dan 60 van de 3000 occasions verkocht Van c correspondent W'im Rijkeboer ENSCHEDE De grote autoverkoopshow aan Oostduitsers is zaterdag in Enschede mislukt. Nauwelijks 200 klanten kwamen af op het evenement dat zich afspeelde in en rond het stadion Het Diekman van de voetbalclub FC Twente. Daar stonden 3000 gebruikte auto's uit Nederland opgesteld. In totaal werden er maar zo'n 60 van verkocht. Autocentrum Roeloffzen, de orga nisator van het grootse spektakel, dat meer verslaggevers uit binnen- en buitenland trok dan klanten, heeft geen idee welke kink er in de kabel is gekomen. Gerekend was op 1600 Oostduitsers, maar meer dan 30 van de 35 bussen die hen uit de DDR moesten ophalen, keerden leeg naar Nederland terug. Een klei ne 100 Oostduitse belangstellenden kwam op eigen gelegenheid naar Enschede. Hoe groot de financiële strop is wilde de organisatie niet meedelen. Gisteren reeds reisde eén der initiatiefnemers naar Ber lijn om de oorzaak van de flop te on derzoeken. De teleurstelling stond te lezen op hun gezichten. Maanden voorberei ding hadden Chris Roeloffzen en Jan Vazquez zitten in de organisatie van de grootste verkoopshow van tweedehands auto's in Nederland. Dag en nacht hadden ze er aan ge werkt. Aan alles was gedacht; er hoefden alleen nog maar klanten te komen. En juist die lieten het afwe ten, want van de verwachte massale stroom van 1600 Oostduitsers kwa men er maar 200 opdagen. Het ver- Bonnen "Achteraf zijn we misschien wel te goed van vertrouwen geweest", op perde Vazquez halverwege de zater dagmiddag, toen het fiasco zich al aftekende. De bonnen onderaan de advertenties, die Autocentrum Roeloffzen voor veel geld in de Oostduitse kranten had geplaatst, hoefden enkel te worden ingevuld en ingeleverd. Die handeling ver plichtte tot niets. En dat heeft men geweten in Enschede. Volgens Vazquez stroomden de bonnen bij de kranten binnen, maar hebben de inzenders het vervolgens laten afweten. Zo groot leek de be langstelling, dat werd besloten het aanvankelijke aantal van 22 bussen naar de DDR uit te breiden tot 35. De eerste bus, die bij het stadion arriveerde was nog redelijk vol, de tweede voor de helft en de volgende twee nog minder. Daarna was het afgelopen. De hele middag waren er meer kijkers buiten de hekken, dan klanten er binnen. De koopwaar - hoe strak en netjes ook in rijen uit gestald - leek langzaam zijn glans te verliezen. De wildste geruchten verspreid den zich over het terrein. Boze Duit se autohandelaren zouden blokka des hebben opgeworpen bij de grens en in de DDR zouden ze bij de instapplaatsen reizigers hebben ge ïntimideerd. Ze zouden zelfs heb ben geadverteerd, dat de hele show niet doorging. Gewacht In werkelijkheid bleek er niets van dat alles het geval te zijn. De bussen konden zich ongehinderd bewegen door Berlijn, Maagdenburg en Pot sdam. "Niks aan de hand", vertelde gisteren medewerker Westerik van de Twentse busonderneming TAD. "Onze chauffeurs hebben zelfs meer gedaan dan alleen gewacht. Ze zijn nog rondgereden op zoek naar klanten. Maar die waren er niet". De Maagdenburger journalist Heinz Dieter Kruger van de Volks- stimme, een krant met een oplage van 410.000, bevestigde gisteren dat er niets ongeregelds is voorgeval len. "Ik hoorde van onze adverten- Ook het Leidse Motorhuis was met 25 occasions aanwezig in Enschedé. Klanten waren er nauwelijks. Enig lichtpuntje was de kooplust onder de 200 Oostduitsers die wel kwamen opdraven. (foto ANP) ADVERTENTIE Seglazuurd aardeweg CiHB'x iftBj tie-afdeling dat er makkelijk drie bussen vol zouden komen. De actie was in de hele stad bekend en er is veel over gesproken. Daarom ben ik ook mee naar Enschede gereisd. Ik verwachtte grote drukte, maar dat viel zwaar tegen. De Oostduitsers hadden hier een goede auto kunnen kopen voor een normale prijs. Nee, niet goedkoper dan bij ons". Het reisbedrag misschien? Was 100 mark te duur? Kruger wimpel de het weg. "Geloof ik niet. Voor het kopen van een auto heb je dat toch graag over. Bovendien krijg je het geld bij de koop terug. De fout is dat men geen kans gezien heeft vol doende mensen op reis te krijgen. Dat is overschat. De reislust schoot tekort. Kooplust was er voldoende als je nagaat dat die 200 mensen toch nog 60 auto's hebben ge kocht". Motorhuis Geen leuke winst dus voor de orga nisatie en de 118 deelnemende Opeldealers. Die betaalden 250 gul den per ingezonden auto en moes ten er minimaal 20 sturen. Directeur Laman van het Motorhuis in Leiden present met 25 auto's - wilde van morgen nog niet geen conclusie ver binden aan de tegenvallende gang van zaken. "Misschien krijgen we deze week wat meer duidelijkheid over de oorzaken. Dat moeten we maar even afwachten", aldus La- Zijn collega Zwart uit Zaandam zei dat hij veel respect blijft houden voor de opzet, alsook voor de inzet van de initiatiefnemers. "We moe ten deze tegenvaller maar slikken. Ik stel voor de auto's nog even te la ten staan en te proberen er in elk ge val nog wat van te verkopen", aldus Zwart. Pech hadden ook de 120 leerlin gen van de commerciële autoschool IVA in Driebergen, al werden kre gen ze nog een aantrekkelijke kos tenvergoeding. "Ze hadden het lie ver druk gehad, maar we komen graag nog een keer terug. Zelfs gra tis", zei adjunct-directeur Van der Leest. Aanloop Dat zei ook de Duitser Brinkmann van R+V Versicherung, die met een team van 25 personen klaar zat om alle kopers twee dagen te verzeke ren. Zijn maatschappij leed een fi nanciële strop. Veel groter is de schade voor het autobedrijf Roelof fzen. "Voor 750.000 gulden (3000 au to's a 250 gulden inschrijving) is zo'n organisatie niet te maken", gaf adjunct-directeur Vazquez toe. "Daar moet geld bij. Maar je bent ondernemer en dan moet je risico's durven nemen. Deze actie heeft een aanloop nodig. Daarom gaan we er mee door". GEESTELIJK LEVEN CALCUTTA (RTR-AP) Moeder Teresa heeft zaterdag gehoor gege ven aan de wensen van haar volgelingen door aan te blijven als leidster van de drieduizend nonnen die zorgen voor de behoeftigen en sterven den. Afgevaardigden van haar orde. Missionarissen van Naastenlief de, kwamen bijeen om een opvolger voor de 80-jarige Nobelprijswinna res te kiezen. 'De heilige van de straat' eerder aangekondigd zich terug te trekken als leider van de Missionarissen: zij werd een jaar geleden getroffen door een hartaanval. Met het aanblijven van Moeder Theresa is voorlopig het grote probleem van de opvolging opgelost. De orde van Moeder Theresa heeft in 95 landen in totaal 430 opvanghuizen, waar le prozen, vondelingen en andere mensen worden opgevangen die door de maatschappij zijn uitgestoten. Gezamenlijke voornemens na congres: PRAAG (KATHPRESS) - Het Vaticaan en de internatio nale joodse gemeenschap zul len samenwerken in de strijd tegen het antisemitisme in de voormalige communistische landen van Oost-Europa. In het slotcommuniqué van een driedaagse bijeenkomst van de internationale rk-joodse contact commissie in Praag worden een paar voornemens genoemd. Uit leerboeken moeten voor de joden kwetsende passages worden ver wijderd. Priesters krijgen cursus sen aangeboden om hen van het kwaad van het antisemitisme te doordringen. Het Vaticaan zal verder zijn verklaringen waarin het antisemitisme ondubbelzin nig wordt afgewezen, in Oost-Eu ropa verspreiden. De internationale rk-joodse contactcommissie, waarin de Va ticaanse commissie voor religieu ze betrekkingen met de joden en de internationale joodse raad voor de interreligieuze dialoog zijn vertegenwoordigd, kwam deze week voor het eerst sinds 1985 bijeen. De dialoog tussen het Vaticaan en de internationele joodse gemeenschap heeft enkele jaren stilgelegen wegens onder meer het conflict over het Karme lietessenklooster in Auschwitz en de audiëntie van paus Johannes Paulus II aan de Oostenrijkse pre sident Kurt Waldheim drie jaar geleden. Het Vaticaan en de joden zijn het erover eens dat de toeneming van antisemitische uitlatingen te wijten is aan de val van de com munistische regimes waardoor de mensen nu hun mening vrij kunnen uiten. Het Vaticaan en de joden ver oordelen antisemitisme en racis me als zonde tegen God en de menselijkheid. Mensen kunnen Afbraak dreigt van provinciaal hervormd werk SCHIEDAM (ANP) - Door het ontbreken van centraal beleid in de Nederlandse Hervormde Kerk dreigt 'een ongecoördineerde af braak' van het provinciaal kerke- werk. De provinciale kerkverga deringen hebben geen kracht en inventiviteit meer om een nieuwe bezuinigingsronde in studie te nemen. Dit schrijven de financiële des kundigen van de provincies, ver enigd in het Interprovinciaal Fi- nancieringsoverleg (IFO), in een protestbrief aan het bestuur van de Hervormde Kerk. Zij hebben begin vorig jaar al aangedrongen op concrete stappen en zijn nu diep teleurgesteld over het uit blijven daarvan. "Wij vragen niet om geld, maar om beleid", zegt voorzitter ds. G.J. Wisgerhof van het IFO.- "De kaasschaafmethode werkt een tijdje, maar ik heb het idee dat we nu op het bot zitten". De provin ciale kerkvergaderingen willen dat de synode duidelijk aangeeft hoe belangrijk zij het provinciaal werk vindt en daar dan ook vol doende geld voor geeft. De provinciale kerkvergaderin gen willen dat de diverse geld stromen waarvan zij nu afhanke lijk zijn (algemene kas, diakonaat, zending) worden gebundeld in één geldstroom van de Generale Financiële Raad. Door het weg vallen van overheidssubsidies voor jeugdwerk en maatschappe lijk activeringswerk is de druk op de financiën extra groot gewor den en is, aldus Wisgerhof, "de maat onderhand vol". niet tegelijkertijd een echte chris ten en een antisemiet zijn. De dis cussie tussen de Vaticaanse com missie en de joodse raad heeft aangetoond, dat bepaalde tradi ties van katholiek denken, katho lieke leerstellingen en wijzen van verkondiging in de Middeleeu wen aan de opkomst van het anti semitisme in de westerse samen leving hebben bijgedragen. Het Vaticaan erkent, dat de afgelopen decennia vele katholieken onvol doende waakzaam tegenover ui tingen van antisemitisme zijn ge weest. Het Vaticaan kondigde drie jaar geleden aan een document te publiceren over de uitroeiing van zes miljoen joden tijdens de Tweede Wereldoorlog en het anti semitisme. Er is vertraging ont staan bij de uitvoering van dit voornemen, maar het document zal er wel komen, heeft de Vati caanse commissie toegezegd. UTRECHT "Armoede is geen deugd. De arme wordt door God geholpen, niet omdat hij arm is maar omdat God niet kan gedo gen dat Zijn wil wordt teniet ge daan. De rijke wordt gestraft, niet omdat hij rijk is maar omdat hij met hetgeen hem is toever trouwd, niet handelt overeen komstig Gods wil". Dat zei ds. C. Snoei, algemeen secretaris van de Gereformeerde Zendingsbond, zaterdag in Utrecht tijdens de jaarlijkse ont moetingsdag-van het evangelisch hulp- en ontwikkelingsfonds Tear Fund. De basis voor zorg voor de ar men ligt in Gods rechtvaardig heid en niet in de nood van de be trokkene. Dat is volgens Snoei de bijbelse lijn. Christenen moeten daarin wel consequente navol gers van Christus zijn. "Als we de armoede niet als een sociaal kwaad willen zien, zal dit in de ko mende generaties tegen ons ge tuigen". Er is volgens Snoei een golfbe weging wat betreft de aandacht van de kerk voor de armen. "Zelf genoegzaamheid van christenen is een van de grootste oorzaken van die golfbeweging". Verder bestaat er in onze tijd de neiging om vooral het accent op het over leven van de kerk te leggen en om zich van de wereld af te sluiten. 'Verraders'. De oprichting van de nieuwe Raad van Kerken in Engeland en Ierland werd zater dag verstoord door zo'n tweedui zend aanhangers van Ian Paisley die tegen het lidmaatschap van de RK Kerk protesteerden. "De Kerk van Rome is niet christelijk. Zij is de anti-Christ", aldus de de monstranten. Van de oude Raad van Kerken, was de RK Kerk geen lid. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Amerongen J. C. Minnema Ophemert, te Leerdam C. Nieuwenhuizen kand. Nunspeet; aangenomen het beroep van de synode tot geestelijk verzorger bij de Koninklijke Landmacht R. H. L. Fechner Nijeveen; bedankt voor Ter Heijde J. G. Barnhoorn Strijen. Nederlands Gcrcf. Kerken: beroe pen te Amsterdam-C. J. Horsman Dordrecht en Zwijndrecht; aangeno men naar Zwolle (II) P. Busstra. 1.1. zendingspredikant. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Herksingen A. Bac Bodegra-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2