LEZERSSERVICE Fraude-affaire bedreigt broze regering Israel Clinique's Half-Face Make-up. SS?:'4 TROUWPLANNEN? Mogelijk Nederlandse politie naar St Maarten Man schiet in Oostenrijk 5 mensen dood PvdA onderwerpt zich aan zelfonderzoek PAGINA 12 /DO/STA MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 JERUZALEM (AP) De Israëlische regering van Likud-premier Shamir wordt ernstig in haar voorbestaan bedreigd doordat minister Deri (binnenlandse zaken) van de rechts-reli- gieuze Shas-partij verwikkeld is geraakt in een fraude-affaire. De Israëlische radio maakte bekend dat de politie gisteren zes hoge ambtenaren van Deri's ministerie heeft verhoord over beschuldigingen dat Deri overheidsgelden heeft misbruikt. Minister Pinchasi (communicatie), die net als Deri in het kabinet zit voor de Shas, ontkende berichten dat de Shas zou overwegen uit de coalitieregering van Shamir te stap pen vanwege de affaire. Als de Shas haar steun aan de regering intrekt, zou dit kunnen leiden tot de val van de regering-Shamir. De partij bezit slechts vijf zetels in het 120 leden tellende parlement, maar die vijf ze tels zijn onontbeerlijk voor Shamirs meerderheid van 62 zetels. DEN HAAG (GPD/ANP) - Voor de zoveelste keer in zijn geschiedenis gaat de PvdA zichzelf bestuderen. Een speciale commissie, vermoede lijk onder leiding van oud-minister van onderwijs Jos van Kemenade, gaat de positie en het profiel van de partij voor de jaren negentig onder zoeken. De exacte opdracht moet nog worden vastgesteld, maar aan bod komen zeker de huidige politie ke en ideologische crisis. De opdracht zal zeer ruim worden opgesteld, aldus een woordvoerder van het partijbestuur. Bovendien zal de commissie niet rapporteren aan het partijbestuur zoals tot nu toe gebruikelijk, maar op een partij congres in het najaar van 1991 een rapport presenteren. Dan ook zul len besluiten worden genomen over de PvdA in de jaren negentig. In deze 'denk-tank' zullen geen sociaal-democraten met een lande lijke politieke functie zitting ne men. Als kandidaten worden behal ve Van Kemenade, die thans burge meester van Eindhoven is, drs. Paul Deri is vorige week zelf al door de politie ondervraagd over de over heidsgelden die hij zou hebben doorgesluisd naar religieuze instel lingen die vallen onder zijn uiterst orthodoxe Shas-partij. De politie gelooft dat medewerkers van Deri telefoongesprekken hebben afge luisterd van journalisten en poten tiële getuigen. De politie doorzocht de woningen van zes hoge ambtena ren van Deri's ministerie en nam hen vervolgens mee voor verhoor. Kalma (directeur van de Wiardi Beckmanstichting, het weten schappelijk instituut van de PvdA), burgemeester Peper van Rotter dam, de socioloog Schuyt van de Rijksuniversiteit Leiden en de Am sterdamse hoogleraar Bart Tromp genoemd. Ook de directeur van het Amsterdamse politiek-cultureel centrum De Balie, Felix Rotten berg, en mevrouw E. Mulock Hou wer, topambtenaar op het ministe rie van WVC, staan op de lijst. De onderzoekscommissie moet ook het materiaal gaan leveren voor een aparte 'feed-back'-groep, die de afgelopen jaren moet evalueren. Eind deze maand zal het partijbe stuur de exacte opdracht vaststel len alsmede de samenstelling van de commissie bekend maken. De commissie moet afmaken wat drie voorgaande partij-commissies hebben laten liggen. In 'Schuiven de Panelen', 'Bewogen Beweging' en 'Politiek a la Carte' werden on voldoende suggesties gedaan om de PvdA nieuw politiek en ideologisch elan te geven. Palestijnse dode Israëlische soldaten hebben zondag bij ongeregeldheden in het dorp Beita op de Westoever de 17-jarige Ahmad Abu Seif doodgeschoten. Dit is door Palestijnse bronnen ge meld. Het was het eerste treffen tus sen Israëlische soldaten en een groep Palestijnse activisten waarbij een dode viel in bijna een maand. Een Israëlische woordvoerder zei dat soldaten het vuur hadden ge opend met rubberkogels om een menigte stenen gooiende jongeren te verspreiden. Andriessen vindt bod op Volvo Car veel te mager DEN HAAG (GPD) - Volvo- Zweden biedt te v/einig voor het Nederlands meerderheidsbe lang in Volvo Car. Het bod voor het pakket aandelen van 70 pro cent dat de Nederlandse staat in handen heeft, vindt minister Andriessen (economische za ken) onacceptabel. De minister verklaarde dit in een interview met Het Financieele Dagblad. De einddatum was genoemd door Volvo's president-direc teur Gyllenhammar. Diens haast wordt ingegeven door de wens op 1 januari een nieuwe or ganisatie-structuur bij het auto concern (incl. Volvo Car) in te voeren. Andriessen wijt het ma gere bod van Volvo-Zweden aan de tegenvallende verkoopcijfers van de afgelopen maanden bij de personen-auto's. Volvo-Zwe- den bezit nu 30 procent van de aandelen Volvo-Car. Van onze correspondent Elly Wempe WILLEMSTAD (GPD) - Minister Hirsch Ballin (justitie en Antilliaan se zaken) is in principe bereid Ne derlandse politiemensen naar Sint Maarten te sturen om daar het poli tiekorps te versterken. Bij zijn be zoek deze week aan de Nederlandse Antillen zal Hirsch Ballin met de au toriteiten bespreken op welke ma nier de Nederlandse bijdrage ge stalte kan krijgen. De Antilliaanse regering van pre mier Liberia-Peters vraagt om een compleet Nederlands politiekorps voor het door een toenemende cri minaliteit geteisterde eiland. De lo kale politiemensen krijgen dan het recht om overplaatsing te vragen naar hun eigen eiland. Hirsch Ballin: "Er is een samen werkingsovereenkomst tussen de Antilliaanse en Nederlandse politie. Het ligt echter voor de hand om eerst te kijken wat er op de Antillen zelf gerealiseerd kan worden. Ne derland zou bijvoorbeeld kaderper soneel kunnen sturen om versneld lokale krachten op te leiden". Ook is er de mogelijkheid om Ne derlandse marechaussees te sturen die binnenkort een andere functie zoeken als de EG-binnengrenzen na 1992 wegvallen. Momenteel geeft de marechaussee al bijstand aan de on derbezette politiekorpsen van Den Haag en Amsterdam. De Antilliaanse justitieminister Ivo Knoppel wil moeilijkheden tus sen Antilliaanse en Nederlandse po litie, zoals in het verleden op Cura cao, voorkomen. Toen werden de door Nederland uitgezonden krach ten beter betaald dan de Antilliaan se collega's en maakten zij met hun komst inbreuk op de carrière-moge lijkheden van de Antillianen. Hirsch Ballin ontkent dat er over leg bestaat tussen Frankrijk en Ne derland om orde op zaken te stellen op Sint Maarten. Op het Franse deel van het eiland handhaven de gend armes al jarenlang de orde, maar het Nederlandse deel is gewend zijn ei gen zaken te regelen. Blauw van de rook ZOETERMEER Tot uit Leiden moesten brandweerteams te hulp schieten om de grote rookwolken waarin Zoetermeer zaterdag was gehuld, te bedwingen. Zaterdag morgen vloog een puinstort in brand, waarschijnlijk als gevolg van broei, en die brand kon pas in de loop van de dag worden bedwon gen. Het vuur smeulde diep in de stort die met draglines uiteenge trokken wordt. De stad stond van tijd tot tijd letterlijk blauw van de rook. De brandweer hield voortdu rend metingen, maar door de brand kwamen geen giftige stoffen vrij, al dus de politie. Nadere metingen door de milieudienst van de provin cie Zuid-Holland hebben geen vrij gekomen giftige stoffen aangetoond. De rook is wel nog steeds lastig voor de bevolking. "Er is wel degelijk sprake van een vervelende situatie. De rook die overal doordringt is be paald hinderlijk voor de slijmvlie zen", aldus een woordvoerster van de politie. Haar advies: ramen.en deuren gesloten houden. CARA-pa- tiënten, mensen met chronische aam doeningen aan de luchtwegen, die echt niet tegen de rook zijn opgewas sen, kon ze slechts aanraden de stad een dag te ontvluchten. Infotheek neemt in Denemarken pe-dealer over LEIDEN Het Leidse computer bedrijf Infotheek is in Denemarken de grootste leverancier geworden van 'personal computers' door de overneming van het Deense sys teemhuis DAC-PC. Infotheek de brengt activiteiten van DAC-PC on der bij Formule Micro, dat onlangs werd overgenomen in Denemar ken. Daardoor ontstaat de grootste pc dealer in Denemarken met een om zet van 122 miljoen gulden per jaar DAC-PC heeft drie vestigingen in Denemarken, is winstgevend en zet met 27 werknemers 22 miljoen gul den om. Betaling geschiedt in con tanten. Vorige week maakte Infotheek bekend het eerste half jaar van 1990 een winststijging van 22,2 procent (van 5,3 miljoen naar 6,5 miljoen) te hebben geboekt. De omzet steeg met 33,2 procent van 124 miljoen naar 165 miljoen gulden. Infotjeek zei toen voor het komende half jaar een flinke omzetstijging te ver wachten door overnemingen in De nemarken, Groot-Brittanië en de Sovjetunie die samen 100 miljoen extra omzet moeten opleveren. WENEN (AP) Een 22-jarige man heeft zaterdag in Wenen vijf men sen doodgeschoten en vier anderen verwond voor hij de hand aan zich zelf sloeg., De slachting vond plaats nadat de jongeman, die onder in vloed was, de toegang was gewei gerd op een barbeque. Hij baande zich later op de avond gewapend met pistool een weg in de woning en schoot in het wilde weg op de naar schatting twintig aanwe zigen. Drie mannen vonden onmid dellijk de dood; een vierde stierfla ter in het ziekenhuis. Het levenloze lichaam van de da der werd gisteren aangetroffen in een park bij het plein, waar de vluchtende moordenaar schoten had gewisseld met twee politie agenten. Beide agenten werden ern stig gewond opgenomen in het zie kenhuis. vraagt: ENTHOUSIASTE Aankomende- en Zelfstandigwerkende KOK m/v leeftijd vanaf 17 jr.; in vaste dienst Ambulante KOK m/v voor avonden of een dag in het weekend Ambulante MEDEWERKER m/v in de bediening voor avonden of een dag in het weekend; leeftijd vanaf 16 jr. Sollicitaties na telefonische afspraak, tel. 02522-19019. Aannemersbedrijf B.V v/h P. van Egmond 8c Zn. vraagt met spoed SHOVELMACHINIST Enige ervaring vereist. Tel. info. op werktijden: 01718-28950 na 17.00 uur: 071-318408 TANDENWINKEL openingstijden ma. t/m vrij. 9-17 uur zaterdag 10-12 uur prothese specialist erkend laboratorium lid V.T.L. reparaties klaar terwijl u wacht persen van nieuwe platen in uw ou de kunstgebit vervaardiging van kunstgebitten tevens l-dagsbehandeling specialist in mondvcrzorgingsarl. 01719- 18193/18491 KERKSTRAAT 44 N00RDWIJK-6INNEN b g g (voor spoedgevallen) 01711-11145 Wij doen de ene helft. U de andere. De Clinique adviseuse vertelt u precies welke kleuren bij u passen en laat u vervolgens zien hoe u zich op een professionele manier kunt opmaken. Dit gebeurt stap voor stap, zodat u deze make up ook gemakkelijk zelf aan kunt brengen. U zult versteld staan van het resultaat! Bezoek deze week de Clinique counter in de Bijenkorf voor een persoonlijk make-up Wat u van ons krijgt als u ons bezoekt: Een snelle, gratis huidanalyse met de Clinique Computer, make-up adviezen waar u uw leven lang wat aan heeft plus het nieuwe Clinique Half-Face Makeup Guide met tal van nuttige tips. Alle Clinique produkten zijn op Allergie Getest en 100% Parfumvrij. Wij ontvangen u graag aan onze promotie - counter van 10 t/m 15 september a.s. Elke dag een andere Bijenkorf. de Bijenkorf^) Don komen wij alvast met een mooi cadeau! In de maanden voor het huwelijk valt er voor een aanstaand bruidspaar heel wat te regelen. Wat je dan beslist niet vergeten mag is het invullen, uitknippen, en opsturen van de onderstaande bon. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een aardige verrassing. Juist bij de voorbereidingen van de grote dag zal je daar veel profijt van hebben. Speciaal voor jullie hebben Felicitas en het Leidsch Dagblad samen met een groot aantal andere bedrijven een gratis Happy Day pakket samengesteld. Het pakket bestaat uit een groot aantal leuke produkten, exclusieve aanbiedingen en voordelige waardebonnen. Dit buitenkansje van enkele honderden guldens wil je toch niet IK ZEG "JA" TEGEN HET GRATIS HAPPY DAY PAKKET. Ja, ik ontvang graag het gratis Happy Day pakket. Ja, ik ken iemand die graag het gratis Happy Day pakket ontvangt. Naam bruid: Adres: Postcode: Telefoon: 0 Naam bruidegom: Adres: Postcode: Telefoon: 0 De trouwdatum is vastgesteld op: De trouwdatum wordt venvacht in: lente/zomer/herfst/winter 19 Wilt u deze bon in blokletters volledig invullen en opsturen naar: Felicitas B.V., Happy Day, Antwoordnummer 10812, 2350 VB i Leiderdorp. Een postzegel is niet nodig. Bellen kan ook: 071- i 899210. Plaats: Plaats: —,.c L--- Leidsch Dagblad Witte Singel 1,2311 BG Leiden, tel. 071-16 14 00 Alphens Dagblad, Julianastraat 19. 2405 CG Alphen a/d Rijn, tel. 01720-93 9 61

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12