Bedrijfsleven derft miljard gulden omzet Salarisadministratie? De vijfdaagse werkweek kwam er heel snel... Bij benzine-accijnsverhoging Gevolgen golfcrisis ook voor nationale economie merkbaar Tientallen banen bij Rotogravure op tocht Persimmons: beraad over bod op Oreo Minder winst Mulder Boskoop ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 Een groot gedeelte van dit verlies moet al toegeschreven worden aan eerdere accijnsverhogingen sinds 1 november 1986, maar volgens Jan sen is de nieuwe accijnsverhoging per 1 november de druppel die de emmer doet overlopen. Hij baseert zijn berekeningen op een studie van het Nederlands Economisch Insti tuut. Het grootste deel van de becijfer de verliezen (585 miljoen gulden) is omzetderving op motorbrandstof fen. Vervolgens 375 miljoen gulden als gevolg van minder omzetten op de verkoop van andere goederen, door het zogenoemde tanktoerisme, en 55 miljoen gulden op aankopen in de winkels van de verschillende tankstations. De financiële schade voor het rijk aan derving van btw, accijns en ook loonbelasting becijfert Jansen op 525 miljoen gulden. Dit komt ook door verlies aan werkgelegenheid, ongeveer 3100 mensjaren. De klappen komen in Limburg het hardst aan omdat deze provin cie ook aan België grenst, aldus Jan sen. Daar is de benzine 25 cent per liter goedkoper en diesel 0,05 cent. Met de Bondsrepubliek bedraagt het verschil in benzineprijzen nu al 47 cent. De dieselprijs is ondertus sen aan weerszijden gelijk. Voor de Limburgse bedrijven zul len de omzetdervingen 430 miljoen gulden bedragen. De overheid zal daardoor alleen al in deze provincie 215 miljoen gulden aan inkomsten moeten derven. Dit afgezien van de uitgaven voor sociale uitkeringen voor circa 1300 Limburgers die drei gen werkloos te worden. Secretaris Rooskens van de Lim burgse organisatie van zelfstandige ondernemers, die de Tweede Ka merleden samen met het actiecomi té van meer dan driehonderd pro testerende pomphouders had uitge nodigd, betwijfelt op grond van deze resultaten of het bedrag dat het rijk wil ontvangen uit de voorgeno- Britse mijnwerkers Voorzitter Athur Scargill en se cretaris-generaal Peter Heathfield van de Britse mijnwerkersbond NUM zijn gedagvaard wegens het voeren van een onzorgvuldige boekhouding. De leiders wordt ver weten dat zij de boekhouding van de bond niet correct hebben ge voerd. De aanklacht komt na een onafhankelijk onderzoek naar gel den die zijn ontvangen tijdens de mijnwerkersstaking in 1984-85 en die beheerd worden door de Inter nationale Mijnwerkers Organisatie in Parijs. Scargill en Heathfield gaan daar maandag heen om té pro beren dit geld, ongeveer vijf miljoen gulden, terug te krijgen. Deze fond sen zijn indertijd door mijnwerkers uit de Sovjetunie aan de Britse col lega's geschonken. Olieprijzen lager De prijzen voor aardolie zijn aan het eind van de week omlaag ge gaan door geruchten dat de Iraakse president Saddam Hussein het land zou hebben verlaten na een staats greep. Hoewel het bericht gisteren niet bevestigd kon worden, zakten de olieprijzen op de markten van New York en Londen flink naar be neden. De belangrijke Amerikaanse notering West Texas Intermediate (WTI) voor levering in oktober sloot 1,38 dollar lager op 30,05 dollar per vat van 159 liter. Het Britse Brent- olie voor levering in oktober zakte door de belangrijke dertig dollar- grens naar 29,90 dollar. Heinekcn Heineken heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een netto winst geboekt van f 165 miljoen. In de vergelijkbare periode vorig jaar was dat f 140 miljoen. Er is dus spra ke van een stijging van 17,8 procent. De nettowinst per aandeel van f 25 gulden over de eerste zes maanden van 1990 bedroeg f 5,15 (v.j. f 4,37). Het interimdividend is vastgesteld op onveranderd f 1,50. Het bedrijfs resultaat steeg van f 258 miljoen naar f292 miljoen. Ook de omzet zat in de lift en steeg met 7,6 procent naar f 4,15 miljard. Deze stijging is volgens de direc tie te danken aan de toeneming van de export, de warme zomer en de uitbreiding van de geconsolideerde belangen. OOST-BERL1JN (AFP/RTR) - In de DDR hebben zo'n 5000 mijnwerkers gisteren de uraniummijnen van het be drijf Wismut in Thuringen en Sachsen bezet uit protest tegen de op handen zijnde sluiting. De nachtploeg weiger de 's ochtends de mijnschachten te verlaten waar uranium wordt gedolven dat door de landen van het Warschau Pact werd gebruikt voor de fabricage van kernwapens. De mijnen worden geëxploiteerd door de Sovjet-Oostduit- se onderneming Wismut, maar Moskou heeft, gezien het verdwijnen van de Koude Oorlog en de hoge exploitatie kosten, besloten zich terug te trekken. Hierdoor dreigt voor de 34.000 werknemers ontslag. De stakers eisen dat de overheid nieuwe banen voor hen zoekt en symboliseerden met zwarte vlaggen en een doodskist hoe bedrigd ze zich voelen. (foto epa) HAARLEM (GPD) - Bij de Neder landse Rotogravure Maatschappij (NRM) in Haarlem, een onderdeel van het VNU-concern, staan maxi maal vijftig banen op de tocht. Dat komt door het wegvallen op 1 janu ari 1991 van de drukorder voor de Belgische Libelle die wekelijks in een oplage van 160.000 stuks in Haarlem van de persen rolt. Het blad wordt vanaf volgend jaar in Brussel gedrukt. Deze week maakte VNU bekend dat haar dochterbedrijf TUM (Tijd schriften Uitgeversmaatschappij) in Antwerpen met de Belgische uit geverij Edibel NV een akkoord heeft bereikt over de overname van een blad dat in Vlaanderen als 'Rijk der Vrouw' en in Wallonië als 'Fem- mes d'Aujourdhui' door het leven gaat. Deze uitgave (oplage 215.000 stuks) wordt geïntegreerd met de Libelle van TUM. In Vlaanderen heet deze nieuwe uitgave straks ge woon Libelle en in Wallonië 'Fem- mes d'Aujourdhui'. Op deze manier wil VNU de verliesgevende TUM fi nancieel weer op de juiste koers te krijgen. In het door VNU verspreide be richt over de reorganisatie wordt met geen woord gesproken over ba nenverlies bij de NRM. Daar is ech ter een interne mededeling van al gemeen directeur Van Erp rondge deeld,waarin melding wordt ge maakt van het verlies van maximaal vijftig banen. Van Erp: "Het is volstrekt begrij pelijk dat VNU probeert de TUM DEN HAAG (GPD) - De Golfcri sis krijgt gevolgen voor de Neder landse economie. Het leven werd tussen half juli en half augustus al bijna een half procent duurder, vooral door de hogere prijs van benzine en dieselolie. Een vat ru we olie kost sinds donderdag al meer dan dertig dollar. Door de hoge olieprijs daalt de koopkracht, zo heeft het Centraal Planbureau becijferd. Iemand met een modaal inkomen gaat er dit jaar nog 3 procent op vooruit. Als de olieprijs 21 dollar zou zijn, dan zou volgend jaar de koop kracht nog 0,75 procent verbete ren. Maar blijft de prijs rond de dertig dollar, dan zit koopkracht verbetering er niet in. De prijsstijging ligt dit jaar rond de 2,25 procent, zo luiden de prognoses. Zou een vat olie 21 dollar kosten, dan zouden de prij zen 2,5 procent omhooggaan. Bij een olieprijs van dertig dollar stij gen de prijzen volgend jaar drie procent. Ook de economische groei lijdt onder de hoge olieprijs. Dit jaar is de groei nog ruim drie procent. Bij een prijs van 21 dollar zou de groei volgend jaar 2,5 procent zijn. En bij een prijs van 30 dollar is de groei zelfs minder dan twee procent. De daling van de werkloosheid stagneert eveneens. Dit jaar zou volgens de prognoses het aantal werklozen nog met 50.000 men sen dalen. Bij een olieprijs van 21 dollar gaat de werklöosheid met 15.000 naar beneden. Bij een prijs van dertig dollar per vat met maar 5.000. Voorzitter Van Lede van de werkgeversorganisatie VNO kijkt niet op van de cijfers van het Cen traal Planbureau. "Wanneer de olieprijzen stijgen wordt ook de economie in ons land daardoor in negatieve zin wordt beïnvloed, dat is duidelijk. Bij een olieprijs van 21 dollar per vat, valt dat rela tief nogal mee. Maar bij dertig dollar zijn de gevolgen ook voor onze economie serieus". Volgens Van Lede zijn de prijs stijgingen ernstig in die zin dat de daling van de werkloosheid tot staan zal komen. "Het heeft ook negatieve effecten voor de con currentiekracht van het bedrijfs leven. En ook de koopkracht, waarover dikwijls zo verschrik kelijk gezeurd wordt in dit land, zal niet stijgen. En dat zijn hele vervelende dingen". De werkgeversvoorzitter vindt dat het kabinet niet goed in springt op de jongste ontwikke lingen. "Ik ben daar zeer ongerust over. Met deze onzekerheden is het in de eerste plaats zaak om de uitgaven goed in de hand te hou den en aan de andere kant wat voorzichtiger te zijn bij de inkom stenplanning. Bij geen van beide zaken is dat het geval. We zien ei genlijk dat de overheid geen re den heeft gezien om wat beper kingen aan te brengen bij de uit gaven. Bij de inkomstenkant zien we dat de extra baten die de staat ontvangt door hogere gasinkom- sten als gevolge van de hoge olie prijs, geheel worden gebruikt om de budgettaire problematiek te verlichten. Dat was natuurlijk niet de bedoeling". Van Lede zegt "zich ernstige zorgen te maken" over de toe komst. "Wij moeten allemaal als een verstandige huisvader opere ren. dat geldt voor zowel de be drijven als de particulieren. Dan zouden wij ook van de overheid en van de vakbeweging mogen verwachten dat zij wat matigen. Maar daar zijn de tekenen toch niet erg gungstig over. Dat zeg ik ook met betrekking tot de ar beidsvoorwaardenbeleid. Daar moet ik constateren dat de vakbe weging nog steeds met hogere ei sen komt. terwijl men toch eerst naar de kostenontwikkeling moet kijken. Hoe hoger die is. hoe meer die ons kwaad zal doen". VNU verliest drukorder Belgische Libelle weer gezond te maken. Dat lijkt te lukken. De bladen Panorama en De Post van deze uitgeverij zijn succes vol in elkaar geschoven en een aan passing van het blad Story had ook resultaat. Wij zijn overigens de drukker van al die uitgaven. Alleen met de Belgische Libelle bleef het tobben. Daar moet wat mee gebeu ren. zo niet dan bestaat de kans dat de TUM als geheel onderuit gaat en daar is ook de NRM niet bij gebaat, want dan verliezen we in in Haar lem het somberste geval ook nog eens de drukorders voor de Panora ma/Post en Story". HOOFDDORP (ANP) - De onbe kende gegadigde voor de op de Ne derlandse Antillen gevestigde Orco Bank blijkt de Persimmons Group in Hoofddorp te zijn, een investe ringsmaatschappij van in Neder land woonachtige beleggers. De groep beraadt zich over wat haar te doen staat, nu directie en commis sarissen van Orco een openbaar bod van f 90 per certificaat Orco van de hand heeft gewezen. Persimmons zegt dat het bod dat met de Orco-top is besproken, zou inhouden dat alle beschermings constructies bij de bank zouden verdwijnen en dat directie en com missarissen zouden aftreden. De positie van de tien personeelsleden zou worden gegarandeerd. De beursnotering zou komen te verval len. Persimmons zou garanderen dat de fiscus zijn claim inzake de bijtelling van fictief rendement zou laten vallen. Volgens de groep is er midden augustus al een ongunstig vonnis gewezen in de procedure van Orco tegen de staat. et bod, volgens Orco f 90, zou lui den in contanten. Voor de bepaling ervan zijn volgens Persimmons na dere gegevens aan de bank ge vraagd. Een rol speelt nog dat Orco Bank per overeenkomst voor 25 jaar ge bonden is aan Orco Management Advisory (Antilles). De beloning is gerelateerd aan het balanstotaal. Di recteur Broere heeft Persimmons laten weten dat met de afkoop van het contract meer dan f 10 miljoen gemoeid zou zijn. Op 21 augustus hebben Broere en president-com missaris drs. W.H. Guis meegedeeld dat een groot deel van de activa illi quide is gemaakt en dat de balans 'verlengd' zou worden met f 1,5 mil jard. Eind vorig jaar had Orco een balanstotaal van f 531 miljoen. Orco Bank verbond aan dit alles de conclusie dat een bod van Per simmons geen kans van slagen zou hebben. Tegenover de bank zou Persimmmons gezegd hebben dat de mogelijkheid bestaat dat er ook zonder medewerking van het be stuur een bod zal worden uitge bracht. Chinezen in rij voor baan bij McDonald s BEIJING (AP) - Meer daq 6000 Chinezen hebben gesolliciteerd naar een van de 240 part-time banen bij het Amerikaanse be drijf McDonald's in zijn eerste hamburgerrestaurant in de Volksrepubliek. Het restaurant met 500 zit plaatsen zal op 8 oktober wor den geopend in Shenzhen, nabij Hongkong. Voor de ontvangst en selectie van de sollicitanten moest het bedrijf tijdelijk een tweede kantoor openen. Onder de sollicitanten waren ook aca demici. verklaarde McDonald's- woordvoerster Angela Bassage. Buitenlandse bedrijven die Chinees personeel zoeken wor den dikwijls overstroomd met sollicitaties, omdat zij door gaans meer betalen en betere ar beidsomstandigheden kennen dan Chinese bedrijven. ROERMOND (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven staat in totaal een omzetderving van meer dan één miljard gul den te wachten wanneer de door minister Maij van verkeer en waterstaat aangekondigde benzine-accijnsverhoging op 1 november doorgaat. Dit heeft het hoofd van het structuur bureau P.D. Jansen van de Bovag voorgerekend aan een de legatie van Tweede Kamerleden. Die bogen zich gisteren over de benzine-prijsverschillen aan beide zijden van de Nederlands-Duitse grens. Als de geplande verhoging van de benzineaccijns van acht cent dit najaar niet doorgaat, komt de fi nanciering van de uitbreiding van het spoorwegennet mogelijk in gevaar. NS-hoofddirecteur H. Portheine zegt in het volgende week verschijnende.FNV-Maga- zine dat de financiering van de nieuwe infrastructuur gekoppeld is aan die acht cent accijnsverho ging. Het gaat om investeringen van 350 miljoen gulden per jaar. men benzine-accijnsverhoging wel wordt gehaald. Voorzitter Van der Hart van het actiecomité maakte de resultaten van een telefonische enquête onder 143 pomphouders bekend. De om streden maatregel van Maij zal voor 72 procent van de ondervraagden een forse omzetdaling betekenen en 12 procent van de bedrijven wordt met sluiting bedreigd. Tijdens een rondrit langs Neder landse en Westduitse benzinepom pen konden de zeven Tweede Ka merleden (vier CDA, 2 VVD en 1 PvdA) zien dat de Nederlandse pomphouders weinig of totaal geen zaken meer doen in de grensstreek, in tegenstelling tot hun Westduitse collega's. Bij één Duits tankstation reden Nederlandse auto's onafgebroken af en aan. Gemiddeld, aldus de ex ploitant, 1200 per dag. Hij deelde mee dat zijn klantenkring voor 83 procent uit Nederlanders bestaat en dat hij sinds 1 januari een omzetstij ging van zeker 35 procent heeft ge boekt. AMSTERDAM (ANP) - De Krant op Zondag, het zondagsblad dat voor het eerst zal verschijnen op 14 oktober, gaat de strijd aanbin den met de grote uitgevers. Die hebben een paginagrote adver tentie, die de Krant op Zondag op 11,12 en 13 oktober in de landelij ke dagbladen wil plaatsen, gewei gerd. De Krant op Zondag meent dat zij daarmee een eerlijke con currentie verhinderen en zal zich, als de uitgevers niet op hun wei gering terugkomen, wenden tot minister Andriessen van econo mische zaken. Volgens de advocaat van De Krant op Zondag, mr. J. Wouters, is er sprake van een boycot, waar- Krant op Zondag nu ten strijde tegen uitgevers door de grote uitgevers een mo nopoliepositie voor zichzelf scheppen. Dat is volgens hem een onrechtmatige daad. Volgens Pieter Storms, uitge ver "van De krant op Zondag, komt de weigering van de dagbla den voort uit een afspraak binnen de NDP, de organisatie van dag bladuitgevers, om over en weer geen advertenties van eikaars bla den te plaatsen. Storms: "Maar met ons is die afspraak niet ge maakt, wij hebben daar dus ook niets mee te maken. We zijn hele maal geen lid van de NDP. Bo vendien zijn we geen dagblad". Storms ziet in het optreden van de uitgevers opnieuw een ma noeuvre om De Krant op Zondag dwars te zitten, zoals hij die ook ziet in het kort geding dat de Ver enigde Noordhollandse Dagbla den deze week hebben aange spannen om de naam De Krant op Zondag onmogelijk te maken. "Dit is in kartelverband optreden tegen kleine David. Maar wij heb ben de slinger uit het vet ge haald". BOSKOOP (ANP) - Mulder Boskoop (truckmixers, beton- en bandtrans- portinstallaties) heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een nettowinst geboekt van f 174.000. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. In het eerste halfjaar van 1989 was dat nog f 280.000. Het bedrijfsresultaat bedroeg f 349.000 tegenover f 530.000 vorig jaar. Ook de omzet vertoonde ook een dalende lijn en nam af met f 1,3 miljoen tot f 10,1 miljoen. De directie wijt de daling in het resultaat vooral aan de sterke achteruit gang op de Engelse markt en de neergaande ontwikkeling van het pond sterling. De onderneming zal maatregelen nemen om de kosten van de En gelse vestiging terug te dringen. De bedrijfsleiding, die een omzetdaling al had voorzien in het jaarver slag over 1989, verwacht dit jaar met een positief resultaat te kunnen afslui ten. Vier dagen werken, drie dagen vrij inzet cao-onderhandeiingen Van onze correspondent Jan Harren DEN HAAG Vier dagen werken in de week, drie dagen vrij. Voor het eerst gaat de vierdaagse werkweek serieus meespelen in het komende cao-overleg. Achter elkaar hebben de Dienstenbond, de Vervoers- en de Voedingsbond van de FNV aan gekondigd te streven naar een werkweek van vier dagen. Bij de Grafische bond 'Druk en Papier' staat een 32-urige werkweek nog steeds hoog op het verlanglijstje. Jakob Draijer, bij de FNV de co ördinator van de cao-onderhande lingen, vindt de werkweek van vier dagen zelfs "onontkoombaar, wil len we tenminste serieus werk ma ken van het terugdringen van de werkloosheid en het nutteloze stil zitten van minder validen". Meer vrouwen moeten een betaalde baan krijgen, evenals gedeeltelijk ar beidsongeschikten, die kunnen werken in functies waarin zij weinig of geen hinder van hun handicap hebben. "Ik ben blij met alle projecten die er op het ogenblik zijn om die men sen aan werk te helpen. Maar met een tijdelijke baan zijn ze er niet. Het zou mooi zijn als de economi sche groei zo groot was dat er vol doende werkgelegenheid ontstaat om die honderdduizenden aan een echte baan te helpen. Als dat niet het geval is, zullen we ze moeten maken door herverdeling van het werk". Vijfdaagse Nederland werkt al zo'n dertig jaar op basis van een werkweek van vijf dagen. In de zomer van 1958 ver- tueel te praten over een andere ver deling van de werktijd. Als name lijk tegelijkertijd wordt afgespro ken dat de bedrijfstijd kan worden verlengd de tijd dat de onderne ming in totaal in bedrijf is kan een dergelijke operatie ook voor de werkgever gunstig uitpakken. Ge bouwen en machinepark worden intensiever benut, produktie wordt vergroot. Voor uitbreiding van de bedrijfs tijd wordt door ondernemers in me nige bedrijfstak al geruime tijd ge pleit. Zo doen de werkgevers in het bankbedrijf al jarenlang pogingen om aan de cao zo'n draai te geven dat bankkantoren ook op zaterdag open kunnen zijn. Tot dusverre hebben de Dienstenbonden dat te gengehouden. In drukkerijen wordt al 36 uur per week gewerkt. scheen er een nota over van de SER, de Sociaal-Economische Raad, het uit ondernemers- en vakbondsver tegenwoordigers alsmede onafhan kelijke deskundigen bestaande ad viesorgaan van de regering. De SER achtte een vijfdaagse werkweek haalbaar, zij het dat de economische groei mee moest zitten. In een paar jaar tijd was de zaak beklonken. In 1961 was de vijfdaag se al wijd verspreid en in 1962 was het heel gewoon dat men maar vijf dagen in de week werkte en twee dagen vrij was. In het vooijaar van 1961 bij voorbeeld gold voor 90.000 van de 116.000 mensen in de Am sterdamse industrie al een werk week van vyf dagen. Er was er geen massaal verzet van de werkgevers, waarschijnlijk door dat het totaal aantal werkuren in de week niet tegelijkertijd omlaag ging. Algemeen werd toen al 45 uur gewerkt, maar in plaats over vijf da gen en een zaterdagochtend werden ze verdeeld over vijf dagen van elk negen uren. Pas later is de verkor ting van de totale werktijd doorge voerd. Eerst naar 42 uur. naderhand naar 40 uur en inmiddels verder naar (in het algemeen) 38 uur, en hier en daar, zoals in de grafische in dustrie, naar 36 uur. Verlenging De werkgevers voelen nu niets voor een verdere verkorting van de werktijd, maar zijn wel bereid even- Maar ook een uitruil van de vrije zaterdag tegen een vierdaagse werkweek zal niet zo maar tot stand kunnen komen. Als het er al van komt, zou een eventuele vierdaagse werkweek kunnen passen in een ge heel van zeer gevarieerde arbeidstij den. Daarin zal het ook mogelijk moeten zijn dat er mensen langer (gaan) werken dan nu gebruikelijk is, of korter, in vijf dagen, of vier. eventueel ook 's avonds, en op za terdag. Voor een aantal vakbonden is de hobbel naar werken op zaterdag (nog) te hoog. Andere bonden wil len de werkweek nog verder verkor ten naar bij voorbeeld 36 en later 32 uur. Als het al zo ver komt, zal een overstap naar een werkweek van vier dagen stellig meer voeten in aarde hebben dan indertijd de in voering van de vijfdaagse. Uw salarisadministratie is bi) ons in goede handen. C.A.O. s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. btiwend ioi de Arwthaivchaudron groep

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5