Chauffeurs geven Schiphol weer vrij Lubbers als beschermengel van Braks m NATUURLIJK GAAN WF SAMEN! mm Uitspraak rechter afgewacht Pronk wil kwi jtscheklirig schulden armste landen Zorg voor geestelijk gehandicapte neemt toe 'Lubbers: Braks heeft Kamer geen belangrijke informatie onthouden' I kN-; ïfIDATO 1990 HUISHOUhSHoW ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 SCHIPHOL (GPD/ANP) De Amsterdamse taxichauffeurs hebben gisteren aan het eind van de middag hun acties op Schiphol gestaakt. Zij stemden op die wijze in met het be stuurlijk akkoord dat gisteren werd bereikt na overleg tussen gemeenten en de provincie Noord-Holland. Dat akkoord stuurt aan op het af- leiders van de taxi-opstand op ten tegen het willekeurig optreden wachten van een uitspraak van de Schiphol. van de Rijkspolitie Dienst Lucht rechter in een proefproces dat zou Even na zes uur verlieten de eer- vaart. Die had donderdag proces- worden gevoerd door vier Amster- ste van de groep van 50 taxichauf- verbaal opgemaakt op grond van damse taxichauffeurs en de provin- feurs het terrein van de luchthaven, overtreding van de nieuwe wet op cie Noord-Holland. "We zijn blij De afgelopen twee dagen hadden zij het personenvervoer die 1 septem- met het nu bereikte compromis, met hun voertuigen de weg voor de ber van kracht werd. waarbij de huidige situatie blijft ge- aankomsthal geblokkeerd teneinde handhaafd", verklaarde één van de kracht bij te zetten aan hun protes- onderzoekers waarschijnlijk een de zorg in instellingen heeft ver groeiend aantal gehandicapten in wachtingen gewekt bij de ouders de zorgvoorzieningen terechtgeko- waardoor die zich anders zijn gaan men. Dat zou betekenen dat er in de opstellen. Volgens Schoemakers en Algemene Wet Bijzondere Ziekte- Van Puijenbroek bracht dat veel kosten (AWBZ) een werkloosheids- ouders ertoe, hun volwassen kind UTRECHT (ANP) - Hoewel het aan tal verstandelijk gehandicapten in de periode 1980-1987 is gestabili seerd. is het aantal gebruikers van voorzieningen voor geestelijk ge handicapten met 15 procent geste gen van 89.000 tot 102.000. Dit blijkt uit het rapport "Geestelijk gehandi capten, een toenemende zorg" van het Sociaal en Cultureel Planbu reau. Binnen de groep is het aantal mensen met diepere handicaps licht en het aantal 50-plussers sterk gestegen. Volgens de onderzoekers, drs. I.K. Schoemakers-Salkinoja en drs. R.A.G. van Puijenbroek, is 15 procent van de toeneming van het gebruik van voorzieningen veroor- tal gehandicapten uit" de"thüTsMrg daan component zit. uit huis te plaatsen terwijl ze dat an- schouwd worden steeds krapper. Het SGP-rapport omschrijft de houding van de samenleving ten aanzien van verstandelijk gehandi capten als "welwillende discrimina tie": ze mogen er zijn als ze maar apart worden opgevangen. Deze houding heeft een hoge prijs. In prognoses is tot nu toe geen reke ning gehouden met een verdergaan de uitsluiting van geestelijk gehan dicapten uit de samenleving en een verdergaande afwenteling van thuisverzorging naar gesubsidieer de zorg. Het SCP verwacht dat het ge bruik van voorzieningen tot het jaar zaakt door het ouder worden van vooral ernstiger verstandelijk ge handicapten. De resterende 85 procent schrij ven ze toe in zorgvoorzieningen (of op wacht lijsten daarvoor) geplaatst. Dat is deel veroorzaakt door ver- Schoemakers en Van Puijen- Daarnaast is een toenemend aan- ders (nog) niet zouden hebben ge- 2000 met 7 procent zal groeien ver- i x,-..:geleken bij 1987. Voor de groep van 50 jaar en ouder verwacht het een stijging van 54 procent. In 2000 zal de zorg voor verstan delijk gehandicapten 5,3 miljard gulden vergen, 1 miljard meer dan in 1987. Het bedrag wordt nog veel hoger als het gebruik van dagver blijven en gezinsvervangende te huizen tot 2000 net zo hard blijft groeien als in de periode 1980-1987. lies van werk en voor een ander deel broek constateren dat hun bevin- een verschuiving van door het ouder worden van de de normen voor wat betreft de handicapte en zijn ouders, plaats van geestelijk gehandicapten De onderzoekers vermoeden ook in de samenleving. Hun kansen op werk en op arbeidsvoorziening zijn afgenomen. Daardoor is volgens de ving. De groei van de gesubsidieer- van wat als normaal wordt be dingen aansluiten bij de conclusies van de Stuurgroep Toekomstscena- Gezondheidszorg: de maat- dat er bij de gehandicapten thuis schappij wijst mensen met proble- sprake is van een normverschui- men steeds meer af en de grenzen DEN HAAG (ANP) - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) wil dat de rijke landen collec tief de schulden van de armste lan den kwijtschelden. Voorwaarde is alleen dat de arme landen een goed economisch beleid voeren. Pronk zal dit voorstel voorleggen aan de Wereldbank en het Interna tionale Monetaire Fonds. Dat kon- Daarin is bepaald dat taxichauf feurs uit het gebied Amsterdam- Zaanstreek alleen nog passagiers naar de luchthaven mochten bren gen, maar geen reizigers op Schip hol mochten oppikken. De oüde wet van vóór 1 september, die ver viel bij indeling in taxiregio's, had dat wel toegestaan. De taxichauf- ment zou voorstellen de schuld te feurs eisten een uitzonderingsbepa- schrappen die de 41 minst ontwik- ling en vroegen de provincie die wet kelde landen bij Frankrijk hebben laten toetsen bij de rechter. Daar uitstaan en voortaan alle hulp te ven in de vorm van schenkingen. Pronk heeft tijdens de VN-confe- rentie er ook voor gepleit de nor men aan de hand waarvan een land in de categorie "minst ontwikkeld" komt te vallen te veranderen. Want ook in landen die nu niet tot de stemde de provincie na overleg met gemeentelijke bestuurders uit de taxiregio's uiteindelijk mee in. Natuur en Milieu digde hij gisteren op de VN-eonfe- °°?'n «IE "u nlet tot. de U-,1 cnllT-arYr»£>n MOL s gerekend worden zijn gebie- DCplClL SClll app0Il ieoe ar- -■- A *- den aan te treffen waar diepe ar moede heerst, aldus de minister. 22 ni.0U.W0 W0®"0H. landen zijn opgezadeld met een bui- daarin de Franse president aan zijn tenlandse schuld van een slordige kant. In 1981, tijdens de eerste VN- 80 miljard dollar. Die schuld, aldus conferentie, was afgesproken dat de Pronk, hangt hen als een molen- donorlanden 0,15 procent van het steen om de nek en staat econo- BNP beschikbaar zouden stellen misch herstel en buitenlandse in- aan de MOL's. Gemiddeld ligt dat vesteringen in de weg. percentage nu niet hoger dan 0,09. In Parijs zijn tot 14 september Minister Pronk vindt dat de ont- w vertegenwoordigers van 150 landen wikkelingshulp aan de MOL's moet w bijeen om de hulp aan de minst ont- stijgen tot 0,2 procent van het Bruto DEN HAAG (ANP) - In het Tweede wikkelde landen te bespreken. Die Nationaal Produkt en vond ook Structuurschema Verkeer en Ver- voer van minister Maij (verkeer en waterstaat) moeten 22 nieuwe we genprojecten worden geschrapt. Ook een aantal wegverbredingen mag niet doorgaan. De stichting Na tuur en Milieu heeft dit de Tweede Kamer geschreven. De Kamer be handelt het plan van Maij dit naiaar. De stichting, die dit gisteren be kendmaakte, noemt het onaan vaardbaar dat het Tweede Struc tuurschema voorziet in een uitbrei ding van het wegennet van volgens haar in totaal 70 procent. In dit plan wordt een bedrag van 13,3 miljard voor nieuwe wegen en verbreding van bestaande wegen uitgetrokken, zo'n zes miljard minder overigens dan aanvankelijk de bedoeling was. Beyers Naude: burgeroorlog in Z.-Afrika dreigt JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse predikant ds. Beyers Naude, vreest dat een burge roorlog in Zuid-Afrika niet te voor komen zal zijn, als de oorzaken van het geweld niet snel worden wegge nomen. De voormalige voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft dit gisteren na afloop van een gesprek met Nederlandse parlementariërs, die een bezoek aan Zuid-Afrika brengen, gezegd. Volgens Beyers Naude is de be langrijkste oorzaak van het steeds weer oplaaiende geweld in de zwar te woonsteden, de partijdigheid van de politie. "De bewijzen zijn gele verd dat de politie eenzijdig aan hangers van Inkatha beschermt. De politie treedt niet krachtig genoeg op tegen het geweld van de aanhan gers van Inkatha-chef Buthelesi", aldus Beyers Naude. "Het is geen wonder dat de jonge ren zichzelf gaan verdedigen. Zij hebben geen respect meer voor het gezag. De politie moet weer objec tief worden. Het zal niet meevallen dat te bereiken, want minstens de De Franse president Mitterrand Nederland, aldus Pronk, besteedt verklaarde maandag bij de opening 0,3 procent aan hulp voor de minst van deze tweede conferentie over ontwikkelde landen en zal proberen de MOL's al dat hij het Franse parle- dat percentage nog op te schroeven. Met zo'n uitbreiding is het onmo- DEN HAAG (GPD) Minister gelijk een beleid te voeren dat ver- Braks (landbouw en visserij) heeft teren tegen "de sfeer van geheim mindering van het autogebruik tot de Tweede Kamer geen informatie zinnigheid" die rond de zaak wordt aldus Natuur en onthouden over de mate waarin vis- geschapen. Volgens hem worden er nels in de Randstad. Haar pten voorziet slechts in een Braks op 30 augustus dat de vissers verhoging van de benzine-accijns de regels nog steeds op grote schaal met 8 cent per liter per 1 november, overtraden. Voor velen was deze er- MOSKOU - Mr. W. Deetman, leider van een parlementaire delegatie die Natuur en Milieu acht een accijns- kenning in strijd met eerdere uit- op het moment een bezoek brengt aan de Sovjetunie, legde gisteren een verhoging voor benzine van 25 cent spraken van de minister, dat zijn be krans bij het graf van de onbekende soldaat gelegd. (foto anp> per liter geboden. GRONINGEN - Agent M. Boneschansker (rechts) van de Groningse politie op surveillance in de binnenstad met van P°''^.ernense"z'jn aan" hangers van de Konservatieve Par tij of van de neo-nazistische Afrika ner Weerstands Beweging". Beyers Naude ziet niets in een verzoeningsgesprek op dit moment tussen Chief Buthelesi en ANC-lei- der Nelson Mandela. "Zo'n gesprek heeft pas zin als de verschillende bevolkingsgroepen zelf weer met elkaar gaan praten. Dê kerken zijn bereid om die verzoening te helpen bewerkstelligen", aldus de Zuid afrikaanse predikant. "Wij hebben de regering al vele malen gewaar schuwd. Als er niet geluisterd wordt, zullen er in Transvaal nog honderden doden vallen. Als de eer bied voor het gezag niet wordt her steld, zullen de mensen het recht in eigen handen blijven nemen". De voorzitter van de parlementai re delegatie, dr. Harry Aarts (CDA), toonde zich geschokt over de op stelling van de leider van de Kon servatieve Partij, dr. Andries Treur- nicht. "Ik had erop gerekend, maar het is toch iets heel anders als je ie mand dergelijke uitspraken hoort doen". Volgens Aarts gaf Treur- nicht onomwonden blijk van een blank superioriteitsgevoel. Hij zei te vrezen dat Treurnicht er alle be lang bij heeft dat het geweld tussen de zwarten onderling voortduurt. "Dat brengt zowel president De Klerk, als ANC-leider Nelson Man dela in moeilijkheden. En dat is pre cies wat hij wil", aldus Aarts. Alle gesprekspartners, onder anderen ds. Beyers Naude, waren overtuigd van de oprechtheid van president De Klerk. Uiteraard was Treurnicht daarvan uitgezonderd. gevolg heeft Milieu. Trajecten als de rijksweg 19 door Midden-Delfland, het door trekken van de Verlengde Land- geïnformeerd", aldus premier Lub- seerde zich bij zijn lakonieke reactie scheidingsweg (bij Wassenaar) en bers na topberaad met de ministers de AU tussen de A4 en rijksweg 44 Braks en Hirsch Ballin (justitie), moeten dan ook alsnog van de De commotie rond Braks ont- plankaart verdwijnen. Natuur en stond afgelopen zomer toen mede- gewijde. Milieu handhaaft verder haar verzet werkers van de Algemene inspec- Vaststaat dat de minister-presi- tegen de bouw van nieuwe autotun- tiedienst (AID) lieten weten dat er dent genoeg mogelijkheden ziet om Premier Lubbers keerde zich gis- moeilijk vak. Het is zo'n open deur, de controle bereikt zijn doel niet. Dat doet het bij de maximum snel heid ook niet. Vis is een van de moeilijkste terreinen, dat weten we allemaal. Voor de minister en de AID is het niet eenvoudig. Maar op de inhoud van zijn gesprek met vanuit Brussel (de EG, waar het vis- binnen de dienst met zijn geplaagde collega te bescher- De accijnzen op brandstof moe- vens zou worden gerommeld. In men. In het topberaad is afgespro- liT-x «*:i: i een krief aan de Kamer over het ken de komende dagen en weken rijksrechercherapport erkende gezamenlijk de verdediging van leid succes had. Braks zo sterk mogelijk te maken. "Lubbers zal tot het uiterste probe ren de zaak overeind te houden", zo wist een betrokkene. Lubbers zei gisteren over de con trole op de vissers "Het is een heel serijbeleid wordt uitgezet, red.) heb ik nooit een signaal gekregen dat wij het slecht doen". De Kamercommissie voor visserij zal dinsdag- en woensdagochtend achter gesloten deuren dertien per sonen van de AID en de ministeries horen in de nieuwe visaffaire- Braks. In politiek Den Haag wordt ervan uitgegaan dat de problemen rond de controle Braks niet aange rekend zullen worden. Steen des aanstoots vormt de informatievoor ziening door de minister aan de Ka mer. Milieu Het aantal activiteiten waarvoor een milieu-effectrapportage (MER) verplicht is, dient te worden uitge breid. Dat geldt zowel voor over- heids- als industriële activiteiten. Verder moet er een lijst komen van activiteiten waarvoor een beperkte MER-plicht geldt. Die aanbeveling doet een commissie die het sinds september 1987 van kracht zijnde besluit milieu-effectrapportage heeft geëvalueerd. Verkeerslawaai Een op de twintig mensen heeft zo'n last van omgevingslawaai, dat er ge zondheidsklachten optreden. De klachten lopen uiteen van chroni sche vermoeidheid tot hoofdpijn en slaapstoornissen en zijn zo serieus, dat de mensen ermee naar de dokter gaan en vaker ziek thuis blijven van hun werk dan de gemiddelde werk nemer. Dat blijkt uit een onderzoek van mevrouw I. van Kamp uit Gro ningen. Stadion De Amsterdamse wethouder voor sportzaken L. Genet heeft gisteren een plan in ontvangst genomen voor de bouw van een internatio naal stadion voor 55.000 toeschou- wers in Amsterdam zuid-oost. Het •stadion heeft een schuifdak waar door het ook gebruikt kan worden voor grote culturele manifestaties als popconcerten, indoorkampioen schappen en dergelijke. Het plan .v. ordt ondersteund door de NSF, de KNVB en de KNAU. Psychisch Jet aantal mensen dat een beroep i.'"t i op de geestelijke gezondheids- ■org (ggz) blijft groeien. Dat geldt voor alle soorten psychische hulp, maar vooral voor de regionale in- tellingen voor ambulante geestelij ke gezondheidszorg waar het aantal cl ienten in twee jaar met 26 procent ti-i nam tot bijna 308.000 in 1988. In was dus één op de vijftig Nederlanders in behandeling bij een RIAGG. DEN HAAG Wat moet je doen om uit een netelige positie te ko men? Het aanwijzen van anderen als schuldigen of tenminste mede verantwoordelijken. Verantwoor- Met deze tactiek redde Lubbers 'in 1987 'zijn' minister Braks. Nadat een kamercommissie Braks bij een onderzoek naar visfraude verwijt baar medeweten, niet altijd even adequaat beleid en soms het niet loyaal uitvoeren van EG-regels had delijkheden spreiden zodat de last verweten, trad de eerste minister op de eigen schouders minder voor ^em jn j^et krijt. Braks kon in wordt en waardoor de straf milder Brussel niet gemist worden. Boven- uitvalt. Kortom: het probleem ver- dien ging de ministeriële verant- breden. woordelijkheid voor het handelen Het is een beproefde tactiek van van ambtenaren niet zo ver, dat premier Lubbers. Hij past hem niet graks moest boeten voor elke alleen toe als het om personen gaat, wandaad van een ambtenaar. En maar ook in zakelijke discussies, tenslotte was het strafrechtelijk zoals begrotingsbesprekingen. Meestal met succes. De eerste mi- nistér weet zo veel ballen in de lucht te krijgen, dat het zijn medespelers aanpakken van frauderende vissers een zaak van Justitie en niet van Braks. Na een publieke spijtbetuiging en duizelt. Alleen Lubbers zelf houdt ^et aankondigen van nieuwe maat- het overzicht. Als het spel uit is, regeien tegen de vissers kon Braks, heeft de minister-president precies met hulp van Lubbers, blijven. Nu, wat hij wilde en vragen de overige drie jaar later, staat hij echter weer partners zich vol verbazing af hoe jn het beklaagdenbankje. Voor de- hij dat nu weer voor elkaar heeft ge- zejfde zaak. Het visserijbeleid zou boeren en vissers niet in de hand Wellicht betrekt de PvdA de ko- TELECOMPETITIE - De NOS heeft. Dat de controle op de regels mende Statenverkiezingen, vol- houdt vast aan het noemen van de faalt. En dat dat allemaal zijn schuld gend jaar mei, nog in de overwegin- naam PTT-Telecompetitie in de uit- is. Braks als brekebeen. Een smet gen. Maar het is onwaarschijnlijk zendingen van "Studio Sport", op politiek-Den Haag die verwij- dat de kiezer zich dan nog herinnert "Langs de Lijn" en op NOS-tele- ADVERTENTIE EENMALIG Stam van de Holebecr De Vallei van de Paarden Mammoetjagers Jean M. Auel 3 DELEN VOOR ƒ37,50 nog steeds falen. Braks zou daar Minister Braks: weer in het be- weet van hebben gehad maar het de klaag denbankje. «foto ANP) Kamer niet hebben verteld. Indien dat klopt, een politieke doodzonde. De Kamer moet er voetstoots vanuit visserijwereld zo ver afgezwakt, dat kunnen gaan dat de informatie die Braks met recht kon geloven dat van bewindspersonen komt, klopt, maatregelen niet nodig waren? Hoe kan anders de regering worden Ging het daarbij om een misplaatste loyaliteit ten opzichte van het 'ei gen' bedrijfsleven (belangenver- gecontroleerd? Groen licht In de hernieuwde affaire-Braks spe len echter meerdere factoren een rol. Ten eerste is er de vraag in hoe verre Braks de in 1987 beloofde maatregelen heeft doorgevoerd. strengeling), of wilde men de hoog ste baas op het departement voor staatsrechtelijke interpretatie, derd moet worden. Verdedigen Inmiddels is premier Lubbers ach ter de schermen bezig met zijn 'pro bleem-verbreding' om zijn geplaag de collega en vriend te verdedigen. Lubbers heeft een zwak voor Braks. De Grote Roerganger ziet een mo gelijkheid om Braks overeind te houden. Een tweede geval-Van der Linden (de staatssecretaris die we gens de paspoort-affaire moest ver trekken ondanks volledige steun van Lubbers) komt er niet. Dus moet Justitie een deel van de last dragen: de strafrechtelijke aan pak van vissers. De Kamer is mede verantwoordelijk, stemde immers steeds in met het beleid. Vervolgens komen de inspanningen van Braks zelf aan de orde. Hij wil immers best, maar moet er dan achter elke visser een controleur staan? Gaan wij naar een politiestaat? Dat wil toch ook niemand. Bovendien gaat het om ondernemers in een vrije markteconomie. Opnieuw zal de ministeriële ver antwoordelijkheid om de hoek ko men kijken. Hanteren we de enge de dat de PvdA eind 1990 Gerrit Braks tekst. Het Commissariaat voor de wist weg te werken. Politieke zui- Media heeft laten weten daar niet verheid is mooi, maar politici ma- akkoord mee te gaan omdat deze ken altijd een kosten- en baten-ana- vorm van reclame in strijd zou zijn lyse. met de mediawet. ADVERTENTIE een nieuw politiek conflict bescher- Heeft Braks geweten dat de vis- w ers nog steeds quota overtraden en Weliswaar berichtte hij elk half jaar fraudeerden met vangstopgaven, aan de Kamer wat hij deed, en kreeg heeft hij daar keiharde bewijzen steeds het groene licht van de parle- voor gehad, maar die aantoonbaar mentariërs, maar in hoeverre de ac- bewust niet aan de Kamer doorge- ties soelaas hebben geboden, is nog speeld, dan zijn de politieke dagen minister is verantwoordelijk voor alle daden van zijn ambtenaren, of de Lubbers-doctrine: de verant- sers nog steeds quota overtraden en woordelijkheid geldt alleen voor persoonlijke daden. De vraag is of het politiek handig is Braks weg te sturen? Een minis- steeds onduidelijk. Vissers zouden van de minister geteld. Een tweede CDA zal de eigen man tot het uiter- - -- keer'verwijtbaar medeweten'over- ste beschermen. Dus zou coalitiege- leeft hij niet. Dat staat vast. noot PvdA de aanzet tot een vertrek Er is nog een derde factor: een van Braks moeten geven. De soci- psychologische. Braks is de laatste aal-democraten weten in dat geval -- -- het zeker dat de relatie met het CDA on- nog steeds 50 procent meer vangen dan toegestaan. Ten tweede is er de informatie voorziening, niet alleen aan de Ka mer maar ook binnen Braks' minis- jaren vrijwel alleen nog Uitgeverij Het Spectrum i door 'affaires': fraude met der grote spanning komt te staan. o_ gelden in de bosbouw, met boter. Dat gaat zich wreken, zeker als je houden? Hebben zijsignalerfuit'de vis, mest. Bewezen of niet, het beeld nog jaren samen aan de opbouw van praktijk dat het weer mis ging in de is gevestigd dat de bewindsman de het land wilt werken. terie. Is de bewindsman door zijn ei gen ambtenaren voor het lapje ge- 7 t/m 16 september 1990 Groenoordhallen Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3