Waaghalzerij in het groepsbelang Weekeindje 'overleven' in de Ourthe-vallei in de Ardennen: in twee dagen ontstaat het 'wij-gevoel' 'Het is hard werken en het is niet altijd zo leuk' ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 EXTRA PAGINA 37 Vijftien Nederlandse teams van vier vrienden, vriendinnen of collega's vertoefden het afgelopen weekeinde in de Belgische Ardennen. Ze klauterden van rotsen, stortten zich op een klein fiets je in spectaculaire afdalingen en werden midden in de nacht de bossen in gestuurd. De vijftien ploegen waren geselecteerd uit enkele honderden die zich van de zomer opgaven voor de Johnnie Walker Friends Forever Event, een soort luxe overlevingstocht in de Ourthe-Vallei. Het evenement is een initiatief van het gelijknamige whisky-merk, dat probeert een avontuurlijk imago te ontwikkelen. De drie beste groepen nemen het over een paar weken in Schotland op tegen Belgische en Westduitse formaties. Het weekeinde in de Ardennen was slechts een voor proefje, maar daarom niet minder intensief en indrukwekkend. "Als je daar eenmaal bent gaat het plotseling niet meer om het spel maar om de knikkers". door Roy Klopper Natuurlijk moest het mis gaan. Een stadsmens hoort niet langs een rots in de Ardennen te hangen. Net begonnen aan de afdaling raken de lijnen waaraan de verslaggever zich laat zakken in de knoop. Daar hangt hij dan, hulpeloos, bang en afhankelijk. Dertig meter, het klinkt minder hoog dan het in werkelijkheid is. Beneden wat boompjes, en heel kleine mensjes. Dich terbij enige helpers die nog aanwijzingen geven, geruststellen en voor de laatste keer de uitrusting inspecteren. "Waarom heb ik een helm nodig als het zo veilig is?" De vraag wordt beantwoord met een vette glimlach. De stap over de rand. Door de ver krampte houding klettert een scheen been tegen een stuk uitstekend steen. De pijn laat zich amper voelen, de aandacht is elders. Het zakken begint. "Langzaam het touw met de linkerhand laten vie ren", wordt van boven geroepen. Het lukt niet, de rechterhand knijpt zo hard in het touw dat er links geen beweging in te krijgen is. Toch komt de vaart er in, totdat de koorden op een onbegrijpelijke manier vastlopen in de katrol aan het tuigje dat iedereen om de middel heeft. Het fantas tische uitzicht weegt slechts ten dele op tegen het gevoel van machteloosheid. Een paar voorzichtige rukbewegingen aan het koord sorteren geen effect, het lange hangen begint. De tragedie is inmiddels ook opge merkt door de zojuist veilig gelande teamgenoten, die opvallend luidruchti ger zijn dan enige minuten geleden. "We vangen je wel", klinkt het opgewekt. Van die zijde is dus geen hulp te verwachten. Dan maar de blik omhoog. Het voor zichtige 'hallo', wordt gelukkig beant woord. Als de penibele situatie in een paar onsamenhangende zinnen niet dui delijk kan worden gemaakt, daalt een duidelijk geoefend alpinist af om pools hoogte te nemen. Hij kijkt eens naar het touw en roept dan 'levenslijn moe' naar boven. Hangend boven een gapende af grond, kan dit jargon weinig goeds bete kenen. Maar het wonder gebeurt, met en kele handige grepen komt er weer spe ling in het koord en kan het zakken ver der gaan. De aankomst beneden valt tegen. Nie mand schijnt te hebben opgemerkt wat zojuist is gebeurd. Hoe kan de meest heldhaftige fysieke prestatie uit iemands leven zo onopgemerkt voorbij gaan? Het op uitnodiging van de organisatie deelnemende journalistenteam haalt vanzelfsprekend geen hoge klassering. Het doel van het weekeinde is namelijk om de kracht van samenwerking te ont dekken. Geamuseerd toekijken hoe een arme ploeggenoot in de misère zit, past daar dus niet bij. Formule Organisator Gerard Grosman, zelfstan dig organisatie-adviseur en projectleider bij de Noordwijkse Stichting De Baak, is overtuigd van de formule van de manag- ment-weekeindes. Ze worden in de regel gehouden voor kaderpersoneel uit het bedrijfsleven. Het heet een wondermid del te zijn om de samenwerking te bevor deren, en daarmee het bedrijfsresultaat. Ofschoon de organisatie het ontkent, heeft het er alle schijn van dat de deelne mers van het Friends Forever- ment ook enigszins zijn geselecteerd op opleiding en functie. Vrijdagmiddag melden zich in ieder geval opvallend veel managers, studenten en topambtenaren bij de poort van het bungalowpark in Vil- lers-Sainte-Gertrude dat als uitvalsbasis dient. Compleet met een perfect luisterende hond verschijnt ook een Leids team aan de start, onder de naam De Vierde Man. Achter deze titel gaat een wanhopige speurtocht schuil naar een laatste man nelijke deelnemer, omdat een oorspron kelijk groepslid zich op het laatste mo ment terugtrok. "We komen hier om te kijken of we het volhouden", laten de koud gearriveerde Leidenaars weten. Deze ontspannen houding verandert als 's nachts onenigheid ontstaat tijdens een speurtocht in de omgeving. Dan gaat het plotseling niet meer om het spel, maar om de knikkers. Iedere ploeg moet met behulp van een landkaart en kom pas acht paaltjes zien te vinden in het landschap. De leden van De Vierde Man slagen er maar niet in de eerste post te vinden en voeren een heftige discussie over de vraag of dan maar het tweede paaltje moet worden opgezocht. Koen Kop, een van de groepsleden, beweert dat dit strafpunten oplevert en weigert de speurtocht op te geven. De sfeer ver slechtert, het paaltje wordt niet gevon den en uiteindelijk worden niet meer dan vier knipjes vergaard. U itgebalanceerd De organisatoren glunderen als ze horen van dergelijke voorvallen. Staflid Jan Kerstens: "De meesten komen hier met het idee een gezellig weekeindje uit te zijn. Daarvan zijn ze nu wel genezen. Het is echt hard werken en het is bepaald niet altijd even leuk". Het gaat volgens Kerstens niet louter om de vraag wie de meeste knipjes in een kaart haalt, of wie als snelste tegen een helling sprint. Er wordt vooral gekeken naar de wijze waarop een team de op drachten uitvoert, of de zwakste wordt geholpen door de anderen. "Als de een honderd meter loopt in tien seconden, maar de ander doet er drie minuten over, kun je niet spreken van een uitgebalan ceerd team". Veel deelnemers pikken deze bood schap niet op en vergooien daarmee hun kans op de overwinning. Ze hebben te veel aandacht voor de individuele pres tatie en verwaarlozen de groepsgenoten. Een schoolvoorbeeld hiervan vormen vier studenten uit Delft, deelnemend on der de naam 4-Play. De jongens zijn on gemeen fanatiek, lopen zich de longen uit het lijf, maar vallen ongenadig door de mand als zaterdagmiddag een sprintje van 700 meter bergop moet worden ge trokken. Drie groepsleden bereiken de top in een aardige tijd, maar de vierde zit halverwege stuk. Het inmiddels gearriveerde trio schreeuwt hem toe dat hij moet doorlo pen. De toon van de aanmoedigingen verraadt ergernis. 'Kom nou, schiet op, denk aan de tijd', klinkt het paniekerig. De student komt boven, waar hij onmid dellijk gestrekt gaat. Het duurt zeker drie minuten voordat hij weer bij bewustzijn is. Zijn vrienden leggen hem in het gras, zonder zich te realiseren dat ze al eerder op de heuvel hadden moeten helpen. Het Twentse team Korzakov in de kano op de Ourthe. De Tukkers vielen niet in de prijzen, maar hebben ten minste gelachen. "En echte managers kunnen toch geen week vrij nemen". (toio ReBé Vli H»»ften) Behalve het spektakel bij de rotswand en het bergop sprinten, worden gedurende het weekeinde nog een aantal fysieke proeven afgelegd. Zo moeten de deelne mers op een mountainbike een heuvel achtig parcours afleggen over bospaden. Hoewel tevoren nog is gewaarschuwd dat een flinke helling in het parcours is opgenomen, schieten de meeste deelne mers na het startsignaal als een raket weg. Voor sommigen blijkt dit verant woord. Jan Jansen uit Hoogmade bij voorbeeld legt het parcours in een ra zend tempo af. Binnen elf minuten staat hij bij de finish, waar andere redelijk ge oefende deelnemers veelal twintig minu ten nodig hebben. De overigen komen de man met de hamer tegen, omdat ze hun krachten slecht verdelen. Langs het par cours staan mensen van de organisatie. Ze kijken en noteren. 'Geen goed plan gemaakt', 'Zonder voorbereiding aan het werk gegaan', zijn de steekwoorden. Na het fietsen wordt het deelnemers veld in een busje geladen en enkele kilo meters verder gedropt aan de oevers van de rivier de Ourthe. Daar liggen voor ie dere ploeg twee kano's klaar, onderling verbonden met een touwtje. Het is de be doeling dat de teams door een goede sa menwerking de problemen op het par cours overwinnen. Ook de snelste tijd le vert punten op. Dat laatste klinkt velen als muziek in de oren. De boten liggen ongeveer 200 meter van de plaats waar het busje is ge stopt. Er wordt gesprint om als eerste in de boot te komen. De sfeer wordt grim miger, er wordt geduwd en getrokken. Mensen vallen languit in de modder om dat ploeggenoten hen omver lopen. De begeleiders staan met hun notitieblok in de aanslag en schrijven weer. De tocht over de rivier is onwaar schijnlijk mooi. Het ondiepe riviertje doorsnijdt het heuvellandschap, .met links en rechts schitterende oude huizen en heel veel groen. Het journalistenteam neemt alle tijd om t e omgeving in zich op te nemen, hetgeen ook mogelijk is omdat de kano's door belabberde stuur manskunst geregeld uit koers raken. De ploeg finisht zeker een half uur achter het op een na laatste team. Nadat de rots is bedwongen volgen enke le commando-achtige proeven bij de ri vier. Allereerst moet via een touwbrug de overkant worden bereikt. Dan is het terugvaren geblazen in een rubber bootje. over een klimwand klauteren en boogschieten. Wie er in is geslaagd droog te blijven, kan zich daarover niet al te lang verheu gen. Iedere ploeg krijgt de opdracht tweetallen te vormen. Het ene teamlid moet het andere in de brandweerhou ding nemen en door het water naar de overkant dragen. De rotsige bodem zorgt voor uitgebreide glibberpartijen, me nigeen gaat dan ook languit het water in. De lichamelijke beproevingen worden afgesloten met een fikse wandeling. Er gens in de verte hangt een zeppelin in de lucht, waar de teams naartoe moeten. De afstand lijkt aanmerkelijk korter dan die in werkelijkheid is. Een flink steile hel ling, circa twee kilometer weiland en honderden meters dicht begroeid maïs veld scheiden de deelnemers van de fles bronwater die hen bij aankomst wordt uitgereikt. Het oude busje waarin de gearriveer den weer naar het bungalowpark wor den gebracht, heeft ineens een heel ande re dimensie dan op de heenweg. On danks de wegens ruimtegebrek aan el kaar plakkende lijven, is dit zeker twin tig jaar oude voertuig de grootst denkba re luxe. Eenmaal onder de douche vandaan en op het terras beland, smacht menigeen naar een biertje. Maar hoe verwonderlijk dit ook is gezien het produkt van de orga niserende firma, alcohol is taboe. Vooraf is alle deelnemers duidelijk gemaakt dat tijdens het programma geen druppel mag worden gedronken. "We kunnen het ons niet permitteren dat er ongeluk ken gebeuren met beschonken mensen. En er moet nog een proef worden afge legd", legt Jan Kerstens de teleurgestel de deelnemers uit. Eén team negeert het verbod en zit vro lijk te nippen aan een Belgisch pilsje. Kerstens moet deze eind-veertigers als kleine kinderen op de vingers tikken. Weer vier kanshebbers op de eindover winning minder. De laatste proef bestaat uit een hersen- pijniger. Als rode draad loopt een gesi muleerde ontvoerinszaak door het week einde. In Schotland is Sir John ontvoerd, een gefingeerde whisky-bobo. De daders lopen ergens in de Ardennen, en via tal van aanwijzingen moeten de deelnemers uitvinden wie van de in totaal acht ver dachten de dader is. In de sporthal op het bungalow-terrein wordt de laatste informatie verstrekt over de ontvoeringszaak. Door het com bineren van gegevens kunnen de groepsleden de misdaad gezamenlijk op lossen. Analyse Het is niet de eerste intelligentie-test voor de ploegen. Vooral op de vrijdag avond en in de vroege zaterdagochtend hadden veel deelnemers al het gevoel te zijn beland in een tentamenweek. Vlak na aankomst in België werd hier op vrijdagmiddag al een voorproefje ge geven door een veel te uitvoerig en gort droog college van Grosman over groeps- mentaliteit. Daarna moest ieder team een analyse van zichzelf maken door het invullen van een uitgebreide lijst vragen omtrent verwachtingen. Zaterdagoch tend zat koud het ontbijt achter de kie zen. of de deelnemers kregen de op dracht aan de hand van jaarverslagen Teamlid Jan Jansen van 'De Vierde Man' klautert langs de rotswand naar beneden. Dertig meter boven de grond, aan een dun koordje. Al les voor de groep. (foto Rcnc van llacftcn) marketing-strategiën ontwikkelen. Voor mensen die nooit met deze mate rie te maken hebben, zijn de vragen on begrijpelijk. Voor marketing-specialis- ten zoals het Twentse team Korzakov, is de test daarentegen onbevredigend. "We willen er veel meer over vertellen dan we op één velletje papier kwijt kunnen". De organisatie belooft beterschap. "Op zich is het allemaal erg interessant, maar in twee dagen kun je te weinig kwijt. Mis schien dat we de formule moeten aan passen", zegt Kerstens zaterdagavond wanneer alle opdrachten zijn uitgevoerd. Winnaars Na een lange nacht, waarbij de eerder op gelopen alcohol-achterstand ruim schoots is ingehaald, worden de ploegen zondagochtend in de sportzaal ontbo den. Voordat de winnaars bekend wor den gemaakt, is het de bedoeling dat ver tegenwoordigers van alle ploegen even een kort woordje spreken. De een praat vlot, de ander wat hakke lig, maar zonder uitzondering stralen de deelnemers enthousiasme uit. Grosman en consorten zien alles aan met een tevre den blik. Het concept heeft gewerkt. In de zaal kruipen de ploegen broederlijk naast elkaar, er wordt samen gelachen. In twee dagen tijd is een soort 'wij-ge voel' ontstaan. Dit blijkt ook uit de sug gestie van veel deelnemers om over een half jaar een reünie te houden. De leden van de drie ploegen die uit eindelijk naar Schotland mogen zijn geen van allen krachtpatsers. De keuze valt op de Inteamates, een groep Nijenro- de-studentes. The Executives, vier veerti gers uit Bussum en omgeving, en At Random, drie mannen en een vrouw uit Noord-Brabant. De teleurstelling is veel andere deelne mers van het gezicht af te lezen. Geen schande, al hebben ze er achteraf mis schien spijt van dat ze niet meer aan dacht hebben geschonken aan het ple zier. Wat dat betreft zullen ze met jaloezie terugdenken aan de leden van het Twentse team Korzakov. Deze vier Tuk kers zijn met geen ander doel naar de Ar dennen gekomen dan lol maken. De heren zijn bij voorbaat kansloos voor de eindoverwinning als ze een van de juryleden tegen zich in het harnas ja gen. De man ziet hen aan voor een groep deelnemende luchtmachtofficieren. Hij begrijpt er dan ook niets van dat ze geen kompas kunnen lezen. Een van de ploegleden maakte hem wijs dat dit sinds de introductie van de automati sche piloot ook niet meer nodig is. Als het jurylid in de gaten krijgt dat hij in het ootje is genomen, grijpt hij de eer ste de beste mogelijkheid aan om de ploeg wegens 'aanmerkingen op de lei ding' strafpunten in de maag te splitsen. De pret is er niet minder om. "Echte managers kunnen het zich toch niet per mitteren een week vrij te nemen om naar Schotland te gaan".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 37