LEIDSCH BANENBLAD Nachtje winkelen op zwarte markt in de Personeel Plus Bijlage die op zaterdag 22 september in deze krant wordt opgenomen. BON.I De 'tolkoetsjka' in Moskou floreert dank zij de lege winkels I Pa^ime7uiltiSmpZur7L^'^ ervaren here^^6^' ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 PAGINA 33 De lichtbundel van de zaklantaarn beschijnt de bewasemde voorruit van een auto. Vaag zijn de con touren zichtbaar van twee inzit tenden. Op de motorkap een merkwaardig stilleven: zes bou gies, een schokbreker, een paar ruitewissers, een fles bier, twee gedroogde visjes en een rol West- duitse biscuitjes. De ringweg rond Moskou, vrijdagnacht rond drie uur. Aan weerszijden van de weg en in de middenberm over een lengte van twee, drie kilometer kriskras geparkeerde auto's. Daarlangs een onafzienbare stoet voetgangers, de meesten gewa pend met zaklantaarn. Voor het verkeer is in beide richtingen een krappe twee meter beschikbaar. Het aardedonker geeft een bij zondere betekenis aan het begrip zwarte markt, en dat is precies de plaats waar we ons bevindende grootste 'tolkoetsjka' (rommel markt) van Moskou. Iedere vrij dagnacht te bezoeken, met op het hoogtepunt zo'n vierduizend deel nemers. door Hans Geleijnse Natuurlijk is de politie op de hoogte van iet massale oneigenlijke gebruik van ;en verkeersweg. Sterker nog: de politie s ook massaal aanwezig. Als ik in gezel schap van een Russische vriend en een collega arriveer, ontwaren we al snel uni- brmen en geparkeerde politiewagens bij iet begin van de 'auto-beurs'. Sommige igenten zijn zelfs gewapend met ma chinepistolen. "Het zijn er veel meer dan ïormaal. Kijk, daar staan overvalwa gens. Er gaat vannacht vast wat gebeu- en". zegt de Russische vriend, een gere geld bezoeker van deze markt. Niemand schijnt er zich echter iets van lan te trekken. En waarom ook? De tol- coetsjka functioneert al jaren, "ik geloof al tien tot vijftien jaar", aldus onze vriend. De autoriteiten doen letterlijk een oogje dicht. Nood breekt kennelijk wet: auto-onderdelen zijn niet of nauwe lijks te krijgen dus moet er geritseld wor den. Maar er lijkt nu een einde aan deze tra ditie te komen. Vorige week verschenen er plotseling grote artikelen in enkele dagbladen. En ook de televisie besteed de er aandacht aan. De teneur van de be richtgeving: de mafia beheerst de tol koetsjka, corruptie, bedrog, het loopt uit de hand. Verslaggever Djatlov van de Komsomolskaja Pravda bezoekt de markt in gezelschap van functionarissen van het ministerie van birfhenlandse za ken. Het gezelschap constateert dat drie kwart van de aangeboden waar tweede hands is, maar de rest gloednieuw. "In eens zag ik onze gezamenlijke speur tocht in een winkel in auto-onderdelen aan de Loeblinskaja-straat in een heel ander licht. De beheerder, Nikolaj Korotajev, probeerde ons om de tuin te leiden, maar uiteindelijk vonden we tot in de damestoiletten en ventilatiekana len de onderdelen die niet in de verkoop waren: chassis-delen, benzinepompen, verdelers, wielen, banden, alles was er", aldus Djatlov. Nou is dit in schaarsteland Sovjet- Unie geen onbekend verhaal. Een beetje Moskoviet kent de weg: naar de winkel voor zeg een stofzuiger, nul op het rekest. Dan even ritselen met de verkoper en voor drie keer de normale prijs is de stof zuiger wel verkrijgbaar. Bewijsbaar zijn de verhalen niet, maar aannemelijk wel: de illegale verkoopke ten begint in de producerende fabriek en eindigt op de zwarte markt, of dat nu on der de winkeltoonbank is of op de ring weg van Moskou. Mafia? We merken er tijdens onze nachtelijke speurtocht niet veel van. On ze vriend: "De handelaars gaan niet op hun klanten schieten. En niemand wil de politie provoceren". Het gaat er dus alle maal redelijk gemoedelijk aan toe, de en kele ruzie die we zien is er een tussen vrienden, die een dronken kameraad tot de orde manen. Politie-razzia op de zwarte markt. Maar een georganiseerde indruk maakt het wel. De markt begint om een uur en is om half zes afgelopen. De koop lieden parkeren hun auto's aan weerszij den van de weg, de clientele in de mid denberm. Het schijnsel van zaklantaarns en het geritsel van bankbiljetten (voor zichtigheid is de moeder van de porse leinkast: eigen geld tellen in het duister, de transactie wordt bezegeld onder lan taarnlicht) geven het geheel een wat si nister, crimineel karakter. Maar dat wordt meteen teniet gedaan door de grootvader die met zijn twaalfja rige kleinzoon loopt te 'winkelen'. De aanwezigheid van 'rockers', motordui- vels die vergeleken met hun westerse collega's moeders liefsten zijn, doet daar niets aan af. De prijzen zijn bij een gemiddeld maandloon van 200 roebel niet mis. Een ruitewisser, winkelprijs 1 roebel, gaat hier voor tien weg. Maar het aanbod is gering en de vraag groot. En mijn colle ga, de ongelukkige bezitter van een Lada, neemt de gelegenheid te baat: hij koopt voor twintig roebel (toeristen- koers 0,33) vervanging voor zijn gestolen wissers en voor 35 roebel een gloednieu we auto-stofzuiger, die thuis een lucht pomp blijkt te zijn. Vertaalfoutje. Sergej is een van de kleine handelaren op de markt. Zo'n zes keer per jaar kom ik hier, vertelt hij. In de achterbak van zijn auto bevinden zich cilinderkoppen (gebruikte) en een carburateur plus drie jerry-cans. Naar dat laatste artikel is de meeste vraag, maar Sergej is onver murwbaar: die zijn voor eigen gebruik. Zoals hij zijn er velen. De winkels afstro pen op zoek naar onderdelen, ook al zijn die van een ander merk dan de eigen auto. Vervolgens naar de 'beurs' om met een flinke winst te verkopen. Of gewoon te ruilen. De carburateur is van een Zaparozjets, Sergej heeft er een nodig voor zijn Mos- kvich. "Ik kocht dat ding nieuw, maar ik heb twee vakanties moeten opofferen om hem rijklaar te krijgen. Russische kwaliteit meneer". Sergej bevestigt onze waarneming dat de greep van de mafia op dit gebeuren maar een losse is. "Ik heb nog nooit last gehad", zegt hij. "De meesten hier zijn mensen zoals ik, die wat bij willen ver dienen of zelf aan onderdelen komen. Natuurlijk, er zijn ook anderen, die ver kopen alles, van gloednieuwe onderde len tot westerse sigaretten, wodka, cog nac. bier, wat je maar wilt". Die 'dealers' zijn overigens gemakke lijk te ontdekken. Het zijn de forsge- bouwde boys. die zoveel mogelijk in de auto verscholen blijven en hun koop waar aanprijzen via een briefje op de voorruit. Kooplustigen kunnen desge vraagd een blik op het in de kofferruimte verborgen aanbod werpen. Als we het aanbod aan nieuwe onder delen inventariseren blijkt dat er met enige goede wil een complete auto in el kaar is te zetten. Maar dan wel voor een tien keer zo hoge prijs als de catalogus- waarde. Politie Volgens de eerder geciteerde Sóvjet-ver- slaggever is het aan de ringweg een So dom en Gomorra. Een deel van de over wegend mannelijke clientele zou hier vrijdagsnachts een krikje betalen waar mee geen band valt te verwisselen. De dames van plezier laten zich echter niet herkennen in de tien vertegenwoordig sters van het zwakke geslacht die we te genkomen. Of misschien die twee jonge exempla ren daar bij een gloednieuwe westerse auto? Heel verdacht, zegt onze Russi sche vriend, mini-rokken ep maar één begeleider. Wij, wat meer gewend aan kortgerokte wezens, houden het maar op een luchtje scheppen na een feestje. Be kijks hebben de dames wel en ze zijn met vriend snel verdwenen. Dan maar eens bij de militia informe ren naar mogelijke mafia- en andere acti viteiten. Beleefd kloppen op het portier van een jeep tovert een politieagent te voorschijn die zich eerst de slaap uit de ogen wrijft. Als hij doorheeft met corres pondenten op oorlogspad van doen te hebben, waarschuwt hij per mobilofoon onmiddellijk zijn superieuren. Die arriveren, met zwaailicht, binnen enkele seconden. Het blijken gemoede lijke types. Waarom wij hier zijn? Om de orde te handhaven. Maar dit is toch tegen de wet? Och, als er niks te koop is krijg je dit soort dingen vanzelf. Mafia? De heren moeten er wat om la chen. Een ontvouwt de theorie dat het voor de veiligheid van het geheel zelfs beter is dat het 's nachts plaatsvindt. Dbt voorkomt ruzie, zegt hij raadselachtig. Maar een echt goed argument kan hij er niet voor geven. Er zijn heel wat gloednieuwe onderde len te koop. dat ruikt naar diefstal, probé ren we. "Ja, dat kan best, maar het valt moeilijk te controleren". Hebt u dan geen mensen in burger, die wat onder zoek doen? Ontkennen is moeilijk, met het in de auto meegekomen prototype, dat op enige afstand ingespannen meè- luistert. "Ja. die hebben we. Maar optre den is moeilijk. Het zou beter zijn als deze handel gelegaliseerd werd. d^i konden we de goeden van de kwadén scheiden". Gelach is de enige reactie op onze me dedeling dat we uit goede bron hebban vernomen dat op deze tolkoetsjka zelfrs uit legerarsenalen gestolen Kalasjnikovs (geweren) worden verkocht. "Nee. hé ren, dat komt echt niet voor". Raid Zelf kopen 'op deze markt doen ze niet. Maar een nieuwsgierige blik op de koop waar van mijn collega levert meteen hét deskundige commentaar op dat er teveel is betaald. "En voor het overige, hereh, blijft u nog even, want we houden straks een 'rejd'. De raid is een succes. Om half vijf rijden politiewagens met zwaailicht, gevolgd door agenten met knuppels en uiterst gemeen blaffende honden naar het einde van de markt. De handel gaat ondertussen gewoon door. Daar komt pas een einde aan als ook cjfe politie-eenheden aan het andere einde van de markt in actie komen en klanten en handelaren tussen twee vuren zitten. Er is meteen een grimmige sfeer, nog verergerd door politietypes die zich niet kunnen beheersen en een rocker die worstelt met een niet startende motor fiets met de knuppel bewerken. Binnen een half uur is de markt verle den tijd. Een nachtelijke file beweegt zich richting binnenstad. "Och, dit komt geregeld voor", zegt onze deskundige vriend. "Volgende week is iedereen er weer, en als er politie is wordt een andere plaats gezocht". Exotisch? Ja. Maar vooral triest: een bougie kopen om vier uur 's nachts. VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES 1 Veel mensen zouden eigenlijk bést eens van functie willen veranderen, maar willen dit liever niet aan de grote klok hangen. Anderen, zoals schoolverlaters, herintredende vrouwen, etc. zoeken een baan die goed past bij hun capaciteiten, maar voelen er niet zo veel voor om in de kaartenbakken van het Gewestelijk Arbeidsbureau te gaan snuffelen. Het Leidsch Dagblad wil abonnee's in de gelegenheid stellen zich te presenteren bij de bedrijven in onze regio. Daarvoor reserveren wij een speciale pagina voorbeelden: I Als u geïnteresseerd bent in een (andere) baan, dan kunt u dat, via een vermelding op deze pagina, op een strikt vertrouwelijke manier melden aan de duizenden werkgevers die onze krant lezen. Zo'n vermelding is voor abonnees geheel gratis. Als u nog geen abonnee bent, dan is dit dus een éxtra reden om het NU te worden. Alles wat u hoeft te doen is onderstaande bon invullen en opsturen aan het Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Linksboven op de envelop vermelden 'Banenkrant'. U kunt in de vermelding uw telefoonnummer laten opnemen. In dat geval kunnen geïntresseerde werkgevers rechtstreeks kontakt met u opnemen. U kunt echter ook uw vermelding, geheel anoniem, onder nummer laten opnemen. In dat geval zenden wij de schriftelijke reakties van geïnteresseerde werkgevers kosteloos aan u toe. Ervaren medewerk(st)ers die een jarenlange ervaring hebben met advertenties 'onder nummer' staan garant voor een strikt vertrouwelijke behandeling van de door u verstrekte gegevens. Gegevens die u aan ons verstrekt zullen voor geen enkel ander doel worden gebruikt. "aar«e ^anaö.fa2 ev°" taw,®*"1°Mer™nl?""n h<" b«- LEIDSCH BANENBLAD abonnee ja nog niet. Ik verzoek u mij te noteren als abonnee. kwartaalabonnement a 74,15 jaarabonnement a 285,50 Naam: Gaarne mijn telefoonnummer in de vermeljjing opnemen, zodat Adres geïnteresseerde werkgevers mij rechtstreeks kunnen benaderen. Gaarne vermelding onder nummer plaatsen. Reacties van Postcode/plaats: geïnteresseerde werkgevers worden kosteloos aan mij toegezonden. Telefoon: TEKST (maximaal 50 woorden):

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33