'We voelen ons inde steek gelaten' Vluchtelingen moeten waarschijnlijk zelf kosten van evacuatie uit Kuwayt betalen wr k m mrm öm (matijm Katwijkse in dagboek:'Dit doet me denken aan '40-45' ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 PAGINA 25 Iraakse troepen vielen op twee augustus Kuwayt bin nen. Op dat moment was de 58-jarige mevrouw A. van der Bent uit Katwijk op 'kraambezoek' bij haar dochter Maartje die samen met haar echtgenoot en inmiddels drie kinderen in Kuwayt-stad woonde. Een gewone va kantie veranderde in een boze droom. Afgelopen zon dag behoorden de twee vrouwen en de kinderen tot de eerste groep vrijgelaten Nederlandse gijzelaars die veilig op Schiphol arriveerde. Tijdens de bange en on zekere tijd in Kuwayt hield mevrouw Van der Bent een dagboek bij. Persoonlijke berichten uit een angstig en ontwricht Kuwayt. Op verzoek van de betrokkenen is een aantal namen van personen in het dagboek veran derd. doorA. van der Bent DONDERDAG 2 AUGUSTUS. Om zes uur in de morgen worden we nietsvermoedend uit ons bed gebeld door de benedenbuurman. Zijn broer woont in Wafra, aan de Iraakse grens. Die had het Iraakse leger ge zien, op weg naar Kuwayt. Dat leger komt nu snel in zicht. In onze straat is het in de korst mogelijke tijd één grote verzameling van tanks, ge vechtswagens, trucks en ander oorlogsmateriaal. Heel bedreigend. Er staan twee tanks voor onze voordeur, met de kanonnen op de Golf ge richt. Als er een invasie uit zee komt, liggen wij precies in de vuurlinie. Gek, het verkeer rijdt gewoon tussen de tanks door: een soldaat regelt zelfs het verkeer. Even later vliegen er twee gevechtsvliegtuigen over. Heel griezelig. Vervolgens komen er helikopters over. Zo laag, dat we de Iraakse vlag kunnen waarnemen. Overal wördt gevochten. De Kuwayt- se soldaten sneuvelen bij bosjes. Het gedreun doet me denken aan '40- '45. Wij zijn bang. Mijn dochter Maartje is wijkhoofd voor de Nederlanders in deze buurt. We kunnen Nederland pas om twee uur 's middags per telefoon bereiken, waar een zeer ongeruste familie een zucht van verlichting slaakt. Gelukkig is Maartje vanmorgen vroeg naar de bank geweest om geld op te nemen. Precies op tijd, want de bank is nu dicht. Maartje heeft een hele voorraad boodschappen ingeslagen. VRIJDAG 3 AUGUSTUS. Mustafa, de man van Maartje, wil ons bij zijn ouders brengen. Maar daar zitten al 18 neven die het land niet uit kunnen, dus blijven we thuis. Aan de overkant van ons huis zijn soldaten zich uitvoerig aan het wassen. Er staat een soldaat aan de poort die om eten en drinken vraagt. Terwijl Maartje naar boven gaat om het een en ander te halen, melden zich nog vijf hongerige soldaten. Maartje rent voor de tweede keer alle trappen op en af. Zweten dus. Ze krijgt van alle soldaten een hand. Ze vragen waarom ze zo zweet. Of ze bang is voor de Iraakse troepen. Volgens hen is dat niet nodig. Ze komen alleen maar helpen. Intussen vraagt een zesde sol daat om koud water. Dus weer naar bo ven. Buiten klimmen soldaten in de bo men om dadels te plukken. Er verschijnt een truck met matrassen voor de solda ten, die voor onze deur blijven slapen. We kunnen niet naar Holland bellen. ZATERDAG 4 AUGUSTUS. Van nacht is het vrij rustig geweest. De buren hebben de soldaten van vers water en eten voorzien. Ik zou vannacht naar huis terug vliegen. Gaat dus niet door. Alle grenzen zijn dicht. Ook die van Saoedi- Arabië. Toch hebben we onze tassen met wat kleren en toiletspullen klaar staan om te vluchten. We weten alleen niet waarheen. Soldaten aan de overkant van de straat vorderen auto's die ze mooi vin den. Er gaan nog steeds tanks voorbij. Het asfalt van de weg is volkomen ver nield. De achtergebleven soldaten ko men weer om eten en drinken vragen. ZONDAG 5 AUGUSTUS. Normaal gesproken zou ik nu thuis in Nederland zijn geweest. Vanmorgen vroeg ging het hele leger weer voorbij. Richting stad. Normaal verkeer is er nauwelijks meer. Op tv wordt gezegd dat er een uitgaans verbod is van 's avonds 7 tot 's morgens 7 uur. De buitenlanders wordt aangebo den om naar Irak te gaan. Ik hoef niet, ik wil naar huis, naar Katwijk. Soms ben ik bang dat ik daar nooit meer kom. MAANDAG 6 AUGUSTUS. Er den deren nog steeds tanks langs. Joep Vis van de ambassade gaat vandaag naar de Saoedische grens om te zien of we daar heen kunnen. Maar alle grenzen zitten nog dicht en luchtverkeer is onmogelijk. Mustafa is onderweg naar huis aange houden. Een soldaat heeft zijn horloge gepikt. Mijn reisverzekering, visum en ver blijfsvergunning zijn verlopen en mijn ticket is niet meer geldig. We zien wel. Als de Saoedische grens opengaat, be staat de mogelijkheid om naar Riad te gaan. Misschien kunnen we daar een tic ket naar Nederland krijgen. We hopen maar dat het gauw kan. DINSDAG 7 AUGUSTUS. De straat is leeg, al het oorlogstuig is verdwenen. Wat zullen we hierna krijgen? Een leger tje ongeregeld? Wij willen alleen maar weg! Mustafa wil met de auto naar Bag hdad en dan onder PLO-geleide mis schien naar Jordanië. Daar kunnen we zolang bij zijn familie logeren. Het wordt een hele onderneming van meer dan twee dagen. Of ziet hij misschien toch kans ergens de Saoedische grens over te gaan? Ik heb liever dat hij bij ons blijft. WOENSDAG 8 AUGUSTUS. We ko men al zeven dagen de deur niet uit. Er gaan geruchten dat enkele mensen de Saoedische grens over gekomen zijn, maar dat daar de mannen en vrouwen ge Mevrouw van der Bent met haar dochter Maartje en de baby: "Het lijkt wel o f wij tweederangs burgers zijn". (foto Dick Hogewoningi scheiden in kampen worden onderge bracht. Van de ambassade horen we dat er een lijst met namen van geregistreerde Nederlanders doorgegeven is naar 'het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Hopelijk maakt onze familie zich niet al te ongerust. Hier worden al weer grapjes gemaakt over de situatie. 'Nu kunnen we tenmin ste weer een borrel kopen' (in Irak is dat vrij). En: 'Je gaat naar Kuwayt en je komt vanzelf in Irak'. Cees, een goede kennis van Maartje, belt dat hij Wafra niet in kan. Hij heeft daar een kwekerij. Hij moest even de stad in en kon niet meer Mustafa heeft 'late' dienst en is van nacht niet thuis. Zijn broer past op ons. Het meeste werk ligt nu echt stil. Dok ters en verpleegsters werken niet of heel weinig. De vuilnisman is al een hele week niet geweest. De bouw ligt stil. Winkels zijn geplunderd of gesloten. On ze foto's zullen ook wel weg zijn: we had den net een vol rolletje weggebracht. DONDERDAG AUGUSTUS. Een week na de Iraakse inval is hier en daar is nog een ontploffing te horen. Er is nog steeds geen evacuatieplan. Gelukkig hebben we eten en drinken genoeg in huis. En er is nog elektriciteit en water. VRIJDAG 10 AUGUSTUS. We heb ben vanmorgen lekker op het dakterras gezeten. Wat een verademing na acht da gen binnen. De hitte van vijftig graden neem je graag voor lief. Vandaag is er een vergadering op de ambassade. Voor het eerst weer de straat op. Onderweg zien we kapotgeschoten politieauto's, een ontplofte munitietruck, een brandende Iraakse bus en, heel opmerkelijk, een de monstratie van Kuwayti. Op de ambassade is iedereen aanwe zig. Het wachten is op ambassadeur Vre- ling. Er worden allerlei grapjes gemaakt en de stemming is heel goed. Tot de am bassadeur verschijnt. Hij heeft zulke de primerende berichten dat het heel stil wordt. Irak wil alle ambassades in Ku wayt sluiten en het ambassadepersoneel naar Baghdad overbrengen. Dat zijn zo ongeveer 8.000 personen, onder wie 90 Nederlanders. Volgens mij komen we in kampen te recht. Het wordt me even te veel. Niet te rug naar Nederland en mijn gezin. Het ziet er niet mooi voor ons uit. Vooral voor de kinderen niet. En hoe moet dat met de baby. Hij is pas vier weken. Zou hij dat allemaal overleven? 's Avonds praten we over een vlucht- plan. Jordanië? Maar wij durven die gro te gok uiteindelijk niet aan. Wat gebeurt er met ons en de kinderen als het alle maal niet lukt? Maartje en ik zijn ontzet tend bang. We weten nu dat bidden echt helpt. Je legt je toekomst in Gods hand. Ik weet zeker dat Hij voor je zorgt. Mor gen is er weer een dag. ZATERDAG 11 AUGUSTUS. Van morgen heb ik met de kinderen nog een uurtje op het dakterras gezeten. Maartje is met de baby bezig. Er komt een heel le ger tanks langs denderen. Het huis staat te schudden. Nichtjes uit Jordanië ver tellen dat de grens open is voor mensen die op bezoek zijn en een visum hebben. Daar hoor ik ook bij. Maar ik voel er niet veel voor om onze Maartje met de kinde ren achter te laten. Mustafa blijft in ieder geval hier bij zijn familie. Het bericht blijkt na navraag alleen voor Arabieren en andere oosterlingen bestemd. Niet voor Europeanen. Had ik daar gestaan aan de grens zonder geld en geldige pa pieren... ZONDAG 12 AUGUSTUS. Ik had al een week in Holland kunnen zijn. Er wordt niet meer over vluchten gespro ken. Maar later op de dag horen we dat de Saoedische grens open is voqr bezoe kers. Weer nieuwe hoop. Ik wacht maar wat de ambassade zegt. MAANDAG 13 AUGUSTUS. Om half acht vanmorgen zyn de nichtjes gedag komen zeggen. Zij wagen de grote gok om naar Jordanië te gaan. Later bellen er nog meer familieleden op die mee willen gaan. Ze vertrekken morgenochtend. Nichtje Dalida heeft al haar goud in een spijkerbroek genaaid. En neef Rannan heeft van zijn baas (hij werkt voor Shell) de verzekering gekregen dat hij in Dubai dezelfde baan krijgt. Zij laten hun huis met alles erin zo achter. Klaar voor een Iraakse familie. Joep van de ambassade is vanmorgen naar de Saoedische grens gereden om te zien waar wij erover kunnen, maar de he le grens zit dicht. Hij belde nog. Leuk dat hij zo met ons mee leeft. DINSDAG 14 AUGUSTUS. Vanmor gen vroeg is de familie van mijn schoon zoon vertrokken. In negen auto's. Wij, Europeanen, moeten afwachten. WOENSDAG 15 AUGUSTUS. Joep van de ambassade meldt dat er via-via een telexbericht binnen is gekomen uit Holland. Hij weet te vertellen dat de fa milie in Katwijk veel aan ons denkt, veel voor ons bidt en pa vertroetelt. Van zo'n bericht knapt een mens op. Er is nog steeds geen bericht dat we kunnen ver trekken, maar er wordt nog wel aan een vluchtplan gewerkt. Er is hier vandaag weer wat militair vertoon met trucks vol soldaten. Wij krijgen de indruk dat ze rondjes rijden. Dezelfde trucks die het ene uur naar de stad gaan, komen het volgende uur weer terug. Aan de over kant zijn de soldaten zich aan het ingra ven. Zandzakken voor de deur dus. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. Er is een vergadering in de ambassade. Mustafa is er heen. Dezelfde sombere be richten. Voor de rest geen nieuws. De ge vluchte familie moet al in Jordanië zijn, maar we hebben nog niets gehoord. Mor gen gaan we met een vriend van Mustafa met vijf auto's naar Baghdad. Mijn schoonzoon zal proberen een vliegreis van Baghdad naar Amman te organise ren. Een vriend van hem heeft daar een broer die PLO-diplomaat is. Die zal ons misschien verder kunnen helpen. VRIJDAG 17 AUGUSTUS. Vanmor gen om vijf uur zijn we gestart. Eerst naar een verzamelpunt waar we de ande re deelnemers aan het konvooi ontmoe ten. Met vijf gezinnen naar Baghdad. Door autopech moeten we steeds op de anderen wachten. Zodoende zijn we 12 uur onderweg. Om zes uur 's avonds ko men we bij de Palestijnse ambassadeur aan, een broer van een van onze mede reizigers. Bij hem kunnen we ons wat verfrissen en van de ambassadeur krij gen we een diner, logies en ontbijt iri een goed hotel aangeboden. We vallen bijna om van vermoeidheid. ZATERDAG 18 AUGUSTUS. Van morgen zijn we naar de Nederlandse am bassade in Baghdad gegaan. Daar aller hartelijkst onvangen. We krijgen van een Nederlandse medewerker van Stork diens hele huis aangeboden. Hij heeft zijn vrouw en zes maanden oude dochter naar Nederland gestuurd. Dat kan omdat zij Colombiaanse is. Na de lunch bij een neef van Mustafa hebben we de nacht doorgebracht bij die Nederlander, Peter Bosman uit Deventer. Het is Mustafa niet gelukt om uitreisvisa voor ons te krijgen. Nederlanders mogen Irak niet uit. ZONDAG 19 AUGUSTUS. We heb ben allemaal heel slecht geslapen. On danks Peters bijzonder goede zorgen, dat vergeten we nooit meer. Die hartelij ke gastvrijheid van hem. Hij heeft een hele voorraad eten voor ons ingeslagen. Toch besluiten we om weer terug te gaan naar Kuwayt. We bellen nog met Neder land, maar er is niemand thuis. Zonder problemen zijn we om zes uur 's avonds weer in Kuwayt. Er is enorm geplun derd. Onderweg zien we uitgebrande wa renhuizen en een enorme hoeveelheid autowrakken. Er gaan containers vol met voedsel vanuit Kuwayt naar Irak. Het hele land wordt leeggeroofd. Er gaan ook contai ners vol met wapens en munitie richting Kuwayt. Wij weten nu ook wat angst is. Een auto met zes mensen, 300 kilometer in de woestijn in een enorme stofwolk. Met een zicht van 20 meter. Gelukkig ha len we het. MAANDAG 20 AUGUSTUS. We heb ben allemaal goed geslapen. Er is gebeld door de ambassade dat we een persoon lijk bericht van 25 woorden naar Neder land mogen zenden, waar we dankbaar gebruik van maken. Van een nichtje in Jordanië horen we dat met de familie in Holland alles goed is. Een kennis van Maartje belt dat zij met haar man en vier weken oude baby morgen vertrekken met een hele groep Zwitsers. Zij is van origine Zwitsers en haar man krijgt ook een Zwitsers paspoort. Er is vanmorgen weer een heel leger soldaten aangekomen. Ze doen huiszoe king en zijn op zoek naar videofilms van de oorlog. Willekeurig worden mensen uit hun huizen gehaald en afgevoerd. Het ziet er allemaal heel beangstigend voor ons uit. Er rijdt een hele rij legertrucks voorbij met de mooiste plezierjachten, richting Irak. DINSDAG 21 AUGUSTUS. Het ul timatum dat wij ons in Baghdad moeten melden, is bijna verstreken. We hebben van de ambassade gehoord dat iedereen hier blijft. Mustafa probeert voor ons an dere papieren te krijgen. Als het lukt sta ik te boek als Jordaniër van Russische af komst. Als ze huiszoeking komen doen, moet ik een lange jurk en hoofddoek dra gen en net doen alsof ik doofstom bent. Mijn naam is Sadia en onze Maartje heet dan Mirjam. Mustafa doet al het mogelij ke en het onmogelijke om ons het land uit te krijgen. Hij is er iedere dag mee be zig. De Nederlandse ambassade neemt ons deze pogingen zeer kwalijk maar dat kan ons niet schelen. Als wij het land maar uit kunnen. WOENSDAG 22 AUGUSTUS. Wij ko men met 35 auto's bij de Nederlandse ambassade aan en kunnen na een uur weer onverrichter zake terug. We komen de grens niet over. We lijken wel jojo's. DONDERDAG 23 AUGUSTUS. Drie weken bezetting en de situatie wordt steeds grimmiger. De soldaten zijn ner veus. Staan nu met hun geweer in de aan slag. Mustafa heeft nog geen andere pas poorten voor ons kunnen krijgen. Ik heb nu zijn moeders persoonsbewijs en pas poort en onze Maartje dat van haar schoonzus. Maar het zal niet veel helpen. Van de ambassade hebben we orders om vooral binnen te blijven. Vlak voor onze deur ontstaat tumult. Drie jongelui in een auto hebben de con trolepost waarschijnlijk niet gezien. Na veel geschreeuw en gedreig rijden ze achteruit. Ze worden uit de auto getrok ken en moeten op de grond gaan liggen. Na een controle mogen ze toch vertrek ken. VRIJDAG 24 AUGUSTUS. Er is me mand meer in de ambassade. Het ultima tum is met 12 uur verlengd, maar ei is niets meer te doen. Alle apparatuur is er gens anders ondergebracht. Zoals com puters. typemachines, telex en fax. Al leen de codeermachine kan niet ver plaatst worden. Er is geen punt meer waar de eventue le berichten naar toe geseind kunnen worden. We hebben nu alleen de wereld omroep nog vanuit Nederland. We wor den een beetje moedeloos. ZATERDAG 25 AUGUSTUS. Be richt uit Nederland: 'Lieve allemaal. Kom gauw thuis. De bedden staan klaar Houden veel van jullie. Hier alles goed'. Het geeft weer moed. En Jordanië doet zijn grens weer open voor 20.000 vluchte lingen per dag. Iemand van de ambassa de belt dat hij is aangehouden maar door kon rijden. De Iraki's dulden blijkbaar Nederlanders. Het ziet er iets beter uit dan gisteren. Mustafa wil weer proberen weg te gaan. Nu via de Turkse grens. Met de auto, die hij daar wil verkopen. Voor de rest heeft hij niets meer. ZONDAG 26 AUGUSTUS. Iran heeft zijn grens geopend voor vluchtelingen. Alleen moeten wij een uitreisvisum in Baghdad aanvragen en dat krijgen we waarschijnlijk niet. Er zijn wel een paar leden van de ambassade het land uit. Maar die hebben een diplomatiek pas poort. Maartje's directe baas is hem ook gesmeerd ondanks zijn verantwoorde lijkheid voor ons. Joep en zijn gezin zijn ook naar Baghdad afgereisd. Hopelijk lukt het hem het land te verlaten. Ik heb heimwee naar huis. MAANDAG 27 AUGUSTUS. Alle vluchtplannen zijn weer van de baan. We krijgen geen uitreisvisa. Maar het is nu niet zo bedreigend meer. Onze ambassa deur belt iedere dag. DINSDAG 28 AUGUSTUS. Soldaten, die huizen doorzoeken, staan een uur voor ons huis, maar doen niets. Opge lucht halen we adem. Dan komt het be richt over radio en tv dat alle Europese vrouwen en kinderen het land mogen verlaten. De ambassadeur zal het mor gen natrekken. Eindelijk zit er schot in. WOENSDAG 29 AUGUSTUS. Er is een wijkhoofdenvergadering om te over leggen hoe we zullen vertrekken. We gaan in ieder geval binnen een week weg. Gelukkig. DONDERDAG 30 AUGUSTUS. Ein delijk is het zover. Morgenochtend om zes uur verzamelen bij het huis van de ambassadeur. Voor een bus is gezorgd. Daarmee gaan de vrouwen en kinderen naar Baghdad. Daar moeten wij een uit reisvisum aanvragen. De ambassadeur heeft al onze gegevens van onze paspoor ten al doorgeseind naar de Nederlandse ambassade in Baghdad. Maar er staat nog niets vast. VRIJDAG 31 AUGUSTUS. Om kwart voor zeven 's ochtends vertrokken. Plus minus 35 personen met de bus, en wij met nog een stel met een baby van negen dagen oud in de auto. De kleine is nu ze ven weken. Bij de Iraakse grens moeten we drie uur wachten. Alle paspoorten worden uitgebreid nagetrokken. Over 750 km doen we 13 uur. We komen om acht uur aan in het Sheraton hotel, waar we opgewacht worden door hordes pers en tv-mensen. Voordat we van ons mee gebrachte brood gegeten hebben en ons hebben opgeknapt is het middernacht. Er is geen gelegenheid om naar Holland te bellen. ZATERDAG 1 SEPTEMBER. Wat zal deze dag ons brengen? We ontbijten op eigen kosten. Alleen het logies wordt door de ambassade betaald. Er wordt on derhandeld om per vliegtuig naar Anka ra te gaan. Ik hoop dat het lukt. Wij moe ten op verzoek van de Nederlandse am bassade een formulier ondertekenen dat wij deze evacuatie vrijwillig meemaken en dat dus alle kosten voor onze rekening komen. En als we een lening daarvoor moeten afsluiten, dient die binnen een halfjaar te zijn voldaan. Absurd. Onze regering houdt inzamelingen voor de arme vluchtelingen uit Kuwayt. zendt vliegtuigen om de Egyptenaren thuis te brengen, betaalt voor andere vluchtelingen de duurste hotels, maar Nederlandse vluchtelingen die geen cent meer hebben moeten zelfs hun fles drinkwater in de hotels betalen. Onze Maartje moet vliegtuigtickets kopen van Baghdad naar Frankfurt en van Frank furt naar Amsterdam, terwijl ze niets meer heeft en man en alle bezittingen in de steek moest laten. Ik vind dit abnor maal. Het lijkt wel of wij tweederangs burgers zijn. Onvoorstelbaar. Maar we gaan in ieder geval om vijf uur met een vliegtuig van Baghdad naar Frankfurt. Eerst met de bus naar de Turkse grens en dan 600 meter met baga ge en kinderen lopend door de woestijn. Vervolgens met een bus naar Siverek en dan per vliegtuig verder. Wat een reis. Wij voelen ons erg in de steek gelaten door Nederland.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25