Van Lent bouwt jachten met lengte van honderd meter Er dreigt in Nederland een onhoudbare situatie' Doof kind niet toegelaten op openbare basisschool (Duö Jlirutiis Kaageiland op z n kop voor expansiedrift van werf ZATERDAG 8 SEPTEMBER 199.0 I IIIIIIMIH1I PAGINA 17 Expositie vleesetende planten in Leidse Hortus Wethouder Leiderdorp: 'Lessen te veel verstoord' LEIDEN In de Oranjerie van de Hortus Botanicus in Leiden is van 14 tot en met 16 septem ber een bijzondere expositie te zien van vleesetende planten. De Werkgroep Carnivora houdt de plantenshow ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Hortus. Op de expositie wordt uitleg gegeven over de vang- techniek van de planten en de manier waarop ze hun prooi verteren. Ongeveer 500 plantensoorten hebben het vermogen om insec ten te vangen- Déze vleesetende planten kunnen in extreme milieus leven doordat ze een deel van de door hen benodigde voedingstoffen uit het dieren rijk te betrekken. Deze planten zijn in de loop van de evolutie ontstaan en hebben daarbij ver schillende mechanismen ont wikkeld waarmee ze hun prooi, voornamelijk insecten, vangen en verteren. Sommige planten hebben een bekervorm die vaak aan exoti sche bloemen doet denken. An dere hebben het vermogen tot bewegen ontwikkeld en doen denken aan klemvallen. Er zijn ook soorten met klieren bezette bladeren die zieh om hun slachtoffer vouwen. Volgens de Werkgroep Carni vora raken steeds meer mensen geïnteresseerd in het houden en verzorgen van vleesetende planten. De werkgroep wil la ten zien dat een aantal vlees etende planten met de goede verzorging geschikt is om in huis of in de tuin te houden. De tentoonstelling in de Oranjerie is te zien op vrijdag 14 september van 14.00-17.00 uur en op 15 en 16 september van 10.00-17.00 uur. LEIDERDORP - De achtjarige dove Ruben Klerks uit Leider dorp wordt niet toegelaten op een van de openbare basisscholen in zijn woonplaats. Dat heeft het ge meentebestuur van Leiderdorp, het bestuur van het openbaar on derwijs. besloten. Wethouder van onderwijs C.A. Huigen baseert haar besluit op het advies van on derwijsdeskundigen en specialis ten op het terrein van onderwijs aan doven. Volgens wethouder Huigen zou het plaatsen van een doof kind binrten een groep, het leerproces te sterk zou verstoren. "Boven dien heeft een normale openbare basisschool niet de specifieke kennis in huis om een doof kind te helpen", aldus de wethouder. De ouders van Ruben proberen het kind al jaren op een naar hun mening goede school te krijgen. Sinds enkele maanden zat het kind op de christelijke basis school De Regenboog in Leider dorp. In de zomervakantie liet het bestuur hiervan de ouders weten dat Ruben niet langer welkom. Toen mevrouw Klerks maandag Ruben toch op school bracht, schakelde het bestuur van de school de politie in. Volgens wethouder Huigen kan de Leiderdorpse jongen terecht op de Leidse school voor slecht horenden De Weerklank. Voor waarde voor toelating is dat Ru ben wordt getest om zijn ontwik kelingsniveau vast te stellen. In een brief aan de ouders laat het gemeentebestuur weten dat de ouders voor 18 september moeten laten weten op welke school ze Ruben hebben laten plaatsen. "De ouders moeten voldoen aan de leerplicht. Is Ruben op 18 sep tember nog nergens onderdak, dan zijn wij verplicht de Raad van de Kinderbescherming in te scha kelen". aldus de wethouder. Vader Klerks weigert catego risch Ruben opnieuw te laten tes ten. "Het kind is de laatste jaren al veel te vaak getest. Daar komt niets zinnigs uit en is bovendien slecht voor het kind. De rechter moet dan maar beslissen wat er moet gebeuren met Ruben". Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Mijnheer de redacteur! Wat zou wel de oorzaak zijn dat de Haverzaklaan geen naam bordje draagtTerwijl toch se dert eenige jaren die laan in eigendom is overgegaan aan de gemeente Leiden. Zoo dicht be bouwd als het in en om de laan is, behoeft geen betoog, welk een groot ongerief dit is voor stadge- nooten zoowel als buitenmen- schen, die nu onnoodig moeten loopen zoeken. Doch zouden wij bij het plaatsen van een bordje der bevoegde autoriteit in over weging mogen geven om den naam van deze laan in een meer passenden naam? Kan het platte, plompe, onaangenaam klinkende: Haverzaklaan, niet worden veranderd in Grens- straat, Rijnsburgerstraat, Ko renstraat, of Kanaalstraat? Te meer, waar deze straat evenveel op eene laan gelijkt als dé Maarsman- of Donkersteeg op eene steeg. Onder dankzegging voor de plaatsruimte. Hoogach tend, K. 5 September 1890. De senaat te Washington heeft een voorstel aangenomen, waar bij bepaald is dat het vleesch, voor den uitvoer bestemd, onder toezicht zal worden gesteld. Vijfentwintig jaar geleden: - Op een congres in Munchen van deskundigen op het gebied van het vreemdelingenverkeer is door evangelische en r.k. geeste lijken betoogd, dat tijdens hun vakantie vele toeristen de weg naar de kerk terugvinden. In de Beierse toeristenoorden gaan volgens deze verklaringen toe risten bij slecht weer naar de kerk of te biecht. Beide kerken willen de arbeid der geestelijken in de Beierse vakantieoorden en de „campings" intensiveren. - Dr. Albert Schweitzer heeft er m toegestemd dat na zijn dood het door hem opgerichte zieken huis gemoderniseerd zou wor den, zo heeft zijn dochter, mevr. Rhena Eckert, meegedeeld. daar", weet Kraayeveld. "Ze hebben veel geld, maar lopen er niet zo mee te koop als de Amerikanen". De jachtenbouwer zegt geen last te hebben van de politieke crisis in het Golfgebied. "We zijn gelukkig niet van Kuwayt afhankelijk". Meer last heeft hij van de zakkende dollar. Van een stijgende dollarprijs trouwens ook. "Voor ons is een stabiele koers het beste. Als de dollar gaat zakken of stijgen, gaat de klant wachten. Hij wil weten wat de koers uiteindelijk gaat doen. Dat wachten is voor ons niet gunstig. We hebben liever dat hij zijn order plaatst". Van Lent moet nogal wat bokkesprongen maken om de scheepswerf op een nogal krappe lokatie te kunnen uitbreiden. Het kost ook nogal wat extra geld. In een eerder stadium liet Van Lent bij voorbeeld op eigen kosten al eens de bruggen in Nieuwe en Oude Wetering verbreden, zodat zijn 12 meter brede jachten er door kunnen. Waarom vestigt men het bedrijf niet aan diep water en verhuist men het bedrijf naar bij voorbeeld de Botlek? Team Kraayeveld: "Onze kracht zit in het team mensen. We leveren de beste kwaliteit. We zijn wereldmarktleider op het gebied van motorjachten. De huid van een jacht wordt bij ons met de hand geschilderd. Gewoon met de kwast, al is die boot 65 meter lang, of 100. Dat geeft namelijk het beste resultaat. De vakmensen hebben we ervoor. Als we verhuizen, valt dat team onherroepelijk uit elkaar en dat willen we niet". "Als we eenmaal een jacht opleveren, dan is 'ie al meer waard dan de opdrachtgever er voor heeft betaald. Hij zou 'm zo met dikke winst kunnen verkopen. Een jacht van Van Lent is een goede belegging. Dat komt door de kwaliteit die wordt geleverd, dus door het team mensen dat we hier hebben. Bovendien is er natuurlijk een sterke gehechtheid aan de plaats. En de ambiance van de omgeving is hier schitterend. Ik moet er niet aan denken als we onze klanten in de Botlek zouden moeten ontvangen". Gehandicapte dreigt uit samenleving te worden gestoten ALPHEN AAN DEN RIJN - De gehandicapte dreigt uit onze sa menleving te worden gestoten. De houding van die samenleving wordt steeds egoïstischer: 'Ikke, ikke en de rest kan stikke'. Als dit zich handhaaft of zelfs ujtbreidt, dan wordt het almaar moeilijker om mensen te vinden die in de gehandi captenzorg werkzaam willen zijn. Met die waarschuwing heeft M. Vader gisteren na twaalf jaar voor zitterschap afscheid genomen van Stichting Philadelphia Voorzienin gen. In het stadskantoor van Al phen aan den Rijn werd in het kader van dit afscheid een mini-symposi um gehouden waar oud-staatssecre taris van volksgezondheid Joop van der Reyden (in de uitnodiging nog aangekondigd als NOS-voorzitter, maar inmiddels voorzitter van Ve ronica), Hans de Boer, secretaris-ge neraal van het ministerie van WVC, de nieuwe voorzitter van Philadel phia H.C. van Duuren en burge meester M. Paats van Alphen het woord voerden. De personeelsvoorziening staat in de hele gezondheidszorg onder druk. De verwachting, aldus Vader, voor de komende jaren is evenmin gunstig. Het aanbod van mogelijke kandidaten vwordt minder, omdat het aantal schoolverlaters de ko mende jaren daalt. Bij het werven van personeel zal men zich wellicht in het bijzonder op mannen richten. Philadelphia in het jaar 2001. Daar zei de scheidende voorzitter over: "Krachtig verder. Energiek, oplettend, inventief, actief, be dachtzaam, behoedzaam, nauwge zet, zorgvuldig. Zo zie ik het beleid de komende jaren. Ik herhaal dit: 'een groot aantal kleine voorzienin gen, verspreid over een flink deel van Nederland, van waaruit de pro testants-christelijke levensovertui ging, de identiteit, zorg op maat wordt verleend dichtbij en vaak sa men met de ouders". Op de levensbeschouwing in de jaren negentig ging Hans de Boer dieper in. Volgens hem dreigt die le vensbeschouwing naar de achter grond te worden gedrongen terwijl zij op vele terreinen van zorg toch een belangrijke rol speelt. De Boer ziet volop kansen en mogelijkheden voor zorg op levensbeschouwelijke grondslag als er maar op wordt in gespeeld. Omdat door opdeling van het zor gaanbod onderdelen van een insti tuut losser van elkaar moeten func tioneren dreigt het levensbeschou welijke verband te verwateren. "Op dit punt", waarschuwde De Boer, "is waakzaamheid van besturen, pa tiënten, ouders en medewerkers ge boden. Door regionale samenwer king mag worden gevreesd dat de zelfstandigheid van de protestants- christelijke instellingen gevaar loopt". De Boer zei dat de staatssecreta ris van volksgezondheid van plan is om ziekenfondsen per 1 januari 1991 de keuzevrijheid te laten met betrekking tot het gebied waarin zij willen werken. "Een nationaal zie kenfonds op levensbeschouwelijke grondslag gaat aldus tot de moge lijkheden behoren", aldus De Boer, die meende dat Philadelphia op' de goede lijn zit voor wat de huidige politieke discussie betreft: zorg op maat, kleinschaligheid, participatie en integratie. Groter Het omvangrijke werk is noodzakelijk om grotere jachten te kunnen bouwen. Nu behoren jachten die in de breedte gemeten op een voetbalveld net tussen twee cornervlaggen passen, niet tot de kleinste, en Van Lent bouwt ze, maar op de Kaag willen ze nu ook jachten kunnen bouwen die in de lengte gemeten de twee doelen raakt, zo'n 100 meter dus. Algemeen directeur A. Kraayeyeld vertelt, dat een schip van die lengte niet meer van een helling het water in te krijgen is en dus werd een dok noodzakelijk. "We hebben een goede relatie, die al een groot jacht van ons heeft, maar hij wil een groter schip en hij heeft er ook de middelen voor. We willen hem graag als klant houden. Als we 'nee' moeten verkopen, gebruiken de concurrenten dat tegen je. Dan wordt er al gauw gezegd: Van Lent bouwt mooie jachten, maar hele grote kunnen ze er niet bouwen. En dat willen we niet. Wij zijn wereldmarktleider op het gebied van dit soort luxe jachten en dat willen we blijven". De besprekingen met de klant lopen nog, de order is nog niet geplaatst. Maar over een halfjaartje is het dok klaar en kan Van Lent desgewenst een mammoetjacht bouwen. De totale kosten van de bouw van het dok, inclusief alle bijkomende zaken, bedragen een kleine zeven miljoen gulden. Ook al zou er niet direct een order voor een king—size plezierboot komen, dan is het geld niet weggegooid. Kraayeveld: "We kunnen toch ook twee jachten van 40-50 meter in het dok bouwen? Eigenlijk hebben we dat liever. Twee kleinere orders bieden heel wat meer zekerheid, dan een voor een heel groot jacht". Amerikaan Wie de potentiele gegadigde voor zo'n groot jacht is, vertelt Kraayeveld niet. "Een Amerikaan". Discretie staat bij Van Lent hoog in het vaandel. De klanten komen vooral uit de Verenigde Staten. "De Amerikanen laten graag blijken, dat ze het goed hebben. Ze hebben het geld er voor over, voor zo'n heel duur jacht. Nederlandse klanten hebben we niet, we bouwen alleen voor de export. Freddy Heineken heeft een mooi jacht, maar dat zinkt echt in het niet bij de jachten die wij hier maken". Driekwart van de klanten van Van Lent woont in de States. Ook uit het Midden-Oosten komt nogal eens een order. "Bescheiden mensen, Overlijden patiënten niet bekend maar wel aannemelijk Van onze redacteur Gert Visser LEIDEN - "Dat er patiënten overlij den omdat zij niet tijdig werden ge opereerd, is wel eerder gesugge reerd. Het is nu de eerste keer dat het zo duidelijk wordt uitgespro ken". Directeur J. van der Wilk van de Vereniging Landelijk Patiënten Platform is niet echt verrast door de uitspraken van de aan het AZL ver bonden hoogleraar A. Zwaveling. Van der Wilk is 'heel bezorgd' dat wanneer er niet snel meer geld be schikbaar komt voor de gezond heidszorg 'er ernstige ongelukken gebeuren waarbij het overlijden van patiënten niet denkbeeldig is'. Zwaveling verkondigde gisteren via het personeelsblad van het AZL dat er in het ziekenhuis een onhoud bare situatie is ontstaan. Door de lange wachtlijsten zijn er al patiën ten overleden, zei de hoogleraar. Hij zei bovendien dat patiënten naar het ziekenhuis bellen 'wanhopig, omdat zij bang zijn dat het voor hen te laat wordt'. De oorzaak: perso neelstekort als gevolg van de bezui nigingen. Dat de wachtlijsten toenemen, is geen nieuws. In maart van dit jaar publiceerde de Landelijke Specia listen Vereniging de resultaten van een landelijk onderzoek waaruit bleek dat de gemiddelde wachttijd voor opname in het ziekenhuis •sinds 1984 is verdubbeld van drie naar zes weken. De nood was het hoogst bij specialismen als oogheel kunde (bijna vier maanden), plasti sche chirurgie (bijna een jaar) en or- thopaedie (bijna vijf maanden). De vereniging contstateerde voorts dat in 1989 zo'n 30.000 voor genomen operaties op het laatste moment door het ziekenhuis wer den afgezegd. "Er is soms zelfs spra ke van dat patiënten een half uur voor de operatie te horen krijgen dat deze niet doorgaat", aldus de vereniging. Ook deze wees op het tekort aan inzetbaar operatiekamer- personeel en operatiefaciliteiten. Onhoudbaar De boodschap van Zwaveling past in dit beeld. Het feit echter dat hij onomwonden vaststelt dat het te kort aan middelen in de gezond heidszorg niet alleen leidt tot onge mak voor, maar ook tot de dood van patiënten heeft in medische krin gen voor enige opschudding ge zorgd. De Raad van Bestuur van het Leidse academisch ziekenhuis staat achter zijn hoogleraar. Een woord voerder van de raad stelt vast dat het geen Leids maar een landelijk probleem is. De vaststelling dat er al patiënten zijn overleden laat de Raad van Bestuur echter voor reke ning van Zwaveling. "Er bestaat een sterk vermoeden dat dit het ge val is. Dat mensen uitsluitend door het uitblijven van een operatie ko men te overlijden, is echter moeilijk aantoonbaar", aldus de woordvoer der. Ook in andere kringen in de ge zondheidszorg krijgt de Leidse hoogleraar steun. Directeur H. Overbeek van de Landelijke Spe cialisten Vereniging: "Ik herken de tendens die Zwaveling constateert dat de wachtlijsten groeien. En een toename van de wachtduur bete kent een toename van het risico. Dat er mensen zijn overleden omdat zij niet tijdig konden worden geope reerd is mij echter niet eerder ge meld". Hij wil de kwalificatie 'on houdbaar' nog niet overnemen van Zwaveling. "De situatie verschilt per regio. Mocht er echter niets ge beuren dan vrees ik dat in heel Ne derland inderdaad een onhoudbare situatie ontstaat". Retorisch Ook Van der Wilk zegt nog niet eer der van concrete sterfgevallen te hebben gehoord. "Het is me bekend dat de ziekenhuizen het moeilijk hebben omdat ze te weinig geld krij gen. Ik sluit niet uit dat daardoor problemen ontstaan die het overlij den van patiënten tot gevolg heb- Verantwoordelijk voor de stagna tie in de gezondheidszorg, is vol gens Zwaveling 'de politiek'. Hij haalde ongekend hard uit naar Den Haag. "Zelfs als er mensen overlij den ten gevolge van de bezuinigin gen dan blijven de politici hun han den in onschuld wassen. Dan moet ineens de dokter bepalen wie er nog een behandeling krijgt. Maar zij zijn het die de financiële beperkingen stellen", aldus de hoogleraar. De specialisten van de fracties in de Tweede Kamer waren gistermid dag niet bereikbaar om te reageren Vip deze aanval van Zwaverling. Van der Wilk noemt de uitspraken van de hoogleraar echter nogal 'reto risch'. "Politici zijn niet altijd de meest snelle beslissers. Maar om el kaar nu de schuld van deze situatie in de schoenen te schuiven, lijkt me niet verstandig. Binnen de gezond heidszorg functioneert ook niet al les even goed". Hij waarschuwt er dan ook voor dat niet kan worden volstaan met het beschikbaar stellen van extra geld. Er moet zorgvuldig worden bekeken hoe dit geld wordt be steed, zegt Van der Wilk die meent dat vooral op het gebied van de effi ciency in de gezondheidsinstellin gen nog het nodige kan worden ver beterd. Hij heeft overigens goede hoop dat het kabinet met extra geld over de brug komt. Staatssecretaris Simons gaf eerder deze week al te kennen het probleem van de wacht lijsten serieus te nemen en te zullen aanpakken. Uitbarsting. Ook Overbeek is voorzichtig opti mistisch: "De geluiden dat de bud getten te krap en de salarissen te laag zijn, zijn niet van gisteren. Er was twee keer een uitbarsting van verpleegkundigen voor nodig voor dat hun wensen door de politiek se rieus werden genomen. Er zijn teke nen - nog geen daden - dat de poli tiek zich ervan bewust is dat dit be leid moet worden omgebogen. In dit licht wacht ik met spanning de rijksbegroting af die de derde dins dag wordt gepresenteerd", aldus Overbeek. Ook al komt er meer geld be schikbaar, niemand moet er op re kenen dat het dan opeens beter gaat in de gezondsheidszorg en proble men als lange wachtlijsten in één keer uit de wereld zijn, waarschuwt Overbeek. "De huidige problemen zijn het gevolg van een jarenlang, cummulatief opgebouwd, bezuini gingsbeleid. Er zal dan ook sprake zijn van een naijl-effect. Wanneer er extra verpleegkundigen kunnen worden aangetrokken, moeten die toch eerst worden opgeleid. Het zal nog zeker jaren duren voordat de problemen zijn opgelost". grotendeels achter de rug. Er was veel werk aan het verwijderen van de betonnen helling en de fundering eronder. Er zijn damwanden geslagen voor het ontgraven van een vijf meter diepe kuip, de loods kreeg een nieuwe gevel en aan de achterzijde is uitgebreid. Het trgnsformatorhuis, waarvan ook het dorp zijn stroom betrekt, moest worden verplaatst. Alle leidingen voor gas, water, elektriciteit en telefoon moesten worden verlegd. In de Julianalaan, die langs de werf loopt, wordt ter hoogte van het droogdok een verplaatsbare brug aangebracht. Door middel van ballasttanks is de brug eenvoudig te verslepen, zodat een jacht in of uit het droogdok kan. Ook de dokdeuren kunnen met ballasttanks worden verplaatst. De hele operatie werd vooraf besproken met de dorpsraad van het eiland. Een en ander kon in goed overleg worden geregeld. DE KAAG - Jachtenbouwer Van Lent wordt te groot voor De Kaag. Anders gezegd: het eiland aan de Kagerplas is te klein voor de expansiedrift van het bedrijf. De bouw van een groot droogdok, waar jachten tot een lengte van 100 meter kunnen worden gebouwd, zet het hele dorp op z'n kop. Er moest een speciale weg worden aangelegd, die al het d'orpsverkeer om het bedrijf heen leidt. Maar Van Lent wil niet weg van het eiland. En De Kaag wil niet van Van Lent af. Zo zit dat. Directeur Kraayeveld wijst met z'n vinger op de tekening naar het gedeelte van de hal, waarin het droogdok komt (foto-s Wim Dijkman) De werkzaamheden voor het nieuwe droogdok zijn in volle gang. Het komt op de plaats van een van de drie hellingen. Het sloopwerk is

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17