Springschans wellicht nieuw kindercentrum Van boerderij tot Willibrordkerk voor ruim zes ton op Man licht Heineken B en W Leiderdorp wijzen nieuwbouwplannen SKL af Katholiek centrum Oegstgeest opent deuren tijdens Monumentendag ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 LEIDERDORP - B en W van Leiderdorp willen openbare basisschool De Spring schans inrichten als multi functioneel kindercentrum. Nieuwbouw op het Kwik staartplein, waarvoor de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) pleit, ziet het gemeentebestuur niet zitten. Dat plan zou te duur zijn en de uitvoering ervan kost te veel tijd. Als er wordt gekozen voor nieuw bouw op het Kwikstaartplein dan kunnen de zogenaamde Oortgelden niet worden binnengehaald. Deze rijksbijdrage van ongeveer 330.000 gulden voor uitbreiding van de kin deropvang wordt alleen uitgekeerd indien de gemeente voor eind 1990 begint met de bouw van een kinder centrum. En dat zal niet lukken op het Kwikstaartplein, omdat de be staande bebouwing (twee peuter speelzalen) dan eerst nog moet wor den gesloopt. De SKL heeft in opdracht van de gemeente de mogelijkheden van nieuwbouw op het Kwikstaartplein en herinrichting van De Spring schans aan de Wilddfeef onder zocht. Beide plannen dreigen ech ter door de gemeente te worden af gewezen. Welzijnswethouder me vrouw C. Kerner (CDA) gaat ver moedelijk met de landelijke stich ting Catalpa in zee. Deze stichting heeft eveneens de herinrichting van De Springschans onderzocht. Catalpa heeft de gemeente voor gesteld De Springschans voorlopig provisorisch in te richten als kin dercentrum. Het schoolgebouw dat ZOETERWOUDE - Voor de 76- jarige pater S. van Beurden uit Zoeterwoude is het 50 jaar gele den dat hij tot priester werd ge wijd. Hoewel priesters het pen sioen niet kennen, 'rust' de pater vanaf 1980 in de Pastorie 'Sint Jan's Onthoofding' in Zoeter woude. Voor die tijd was hij ze ventien jaar priester in de ge meente Weert en daarvoor onge veer negentien jaar in Zoeter woude. Wanneer hij terugblikt op de afgelopen 50 jaar kan hij niet di rect het hoogtepunt noemen. "Kijk, ik ben altijd onder de mensen geweest en vooral onder de kinderen, ik vind dat erg fijn. Toen ik afscheid nam in Weert waren er wel 1000 kinderen aan wezig, dat was een mooi mo ment". Zijn interesse voor het kind beperkt zich niet alleen tot het geven van catechisatie. Zijn hele leven heeft hij zich ingezet voor de scouting. In Zoeterwou de richtte hij in 1945 de scouting club op. Burgemeester A.J.M. Houdijk en zijn vrouw brachten gisteren een officieel bezoek aan de pater om hem te feliciteren namens het gemeentebestuur. Het gouden jubileum wordt 16 september herdacht met een eucharistievie ring in de St. Jan's kerk aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwou- de-Dorp. (foto Ellen Martens) leeg staat sinds de fusie met de Prins Willem Alexander-school kan op korte termijn geschikt worden gemaakt voor kinderopvang. Zodra het gebouw in gebruik wordt geno men wil Catalpa elders in de ge meente beginnen met nieuwbouw van een kinderopvangcentrum. Een geschikte plaats is nog niet uitgeko zen. Is die nieuwbouw klaar dan verhuizen de kinderen naar deze ac commodatie en kan De Spring schans worden verbouwd tot twee de kinderopvangcentrum. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat de behoefte aan kinderopvang de komende jaren flink zal toene men. Binnen vijfjaar zou het aantal 'kindplaatsen' uitgroeien naar 180. De SKL heeft nu 26 plaatsen voor kinderopvang. De stichting Catalpa heeft vol gens Kerner een veel goedkoper plan en biedt dezelfde kwaliteit als de SKL. Wat de plannen van beide organisaties precies kosten is nog niet bekend. Kerner zegt behalve om financiële redenen ook een voorkeur te hebben voor Catalpa 'vanwege hun manier van werken'. Catalpa, die tot nu toe vooral in het oosten van het land actief was, heeft goede contacten in het be drijfsleven en is grootschaliger dan de SKL. "De SKL is natuurlijk een prima organisatie, maar wij moeten als gemeente een afweging maken. Catalpa kan zonder een heleboel ex tra gemeenschapsgeld dezelfde kwaliteit bieden als de SKL", aldus Kerner. De SKL is geen voorstander van herinichting van De Springschans. Voorzitter mevrouw Y. Thissen: "Wij hebben beide varianten bestu deerd en denken dat de verbouwing van De Springschans bijna net zo duur is als nieuwbouw op het Kwik staartplein. De Springschans is DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Op verbluffend simpele wijze wist de 36-jarige Leiderdorper het grote Zoeterwoudse bedrijf Heineken maar liefst ruim zes ton te ontfutse len. Drie jaaf lang kon hij zo zijn gokverslaving en hang naar luxe be vredigen. Met name dat laatste nam de officier van justitie hem gister middag kwalijk en eiste tien maan den gevangenisstraf. De man die sinds 1975 bij de bier brouwer in Zoeterwoude in dienst was, werkte op de afdeling die zich bezig hield met de administratie van buitenlandse reizen. Hij was contactpersoon tussen de com puterafdeling en de afdeling die de betalingen verrichtte, waardoor hij van beide zaken verstand had. In april 1986 onttrok hij voor het eerst een bedrag, toen nog slechts 4000 gulden, aan het bedrijf. Dat deed hij buiten kantooruren door zijn eigen gironummer met een ver zonnen naam van een Zwitsers be drijf in het crediteurenbestand in te voeren. Door valse facturen op te maken kreeg hij regelmatig bedra gen op zijn giro gestort. Uiteindeljk waren dat uitbetalingen van gemid deld 30.000 gulden per keer. Tot aan zijn arrestatie in juli 1989 was het bedrag in dat jaar alleen al tot zo'n twee ton opgelopen. De Leiderdorper ging in het ver leden graag naar het casino in Sche- veningen. Dat ging een tijdje goed, maar toen de verliezen steeds groter geen ideaal gebouw, er zitten te veel kleine ruimtes in". Merkwaardig Thissen is niet echt gelukkig met het voornemen van B en W om met Catalpa in zee te gaan. "En dan druk ik mij nog voorzichtig uit". Ze vindt het merkwaardig dat het college al een voorkeur uitspreekt nog voor dat de financiële cijfers van beide plannen zijn uitgewerkt. Dat wethouder Kerner zonder meer voor het goedkoopste plan lijkt te kiezen is geen goede zaak, meent de voorzitter. "Er wordt voor het goedkoopste plan gekozen om het gat in de begroting te dichten'en dat is zeer vreemd voor een wethou der die kinderopvang in haar porte feuille heeft". Thissen twijfelt eraan of Catalpa wel in staat zal zijn goede kinderop vang in Leiderdorp op te zetten. "De Abva/Kabo heeft een kort ge ding gewonnen van Catalpa waarin de door hun aangeprezen kwaliteit ter discussie stond. Catalpa heeft minder gekwalificeerd personeel in dienst dan wij. Bij die stichting wer ken gewoon een paar handige men sen met een snel koffertje en dat maakt blijkbaar indruk bij de ge meente Leiderdorp". Thissen voelt zich door de beslis sing van het college op een zijspoor gezet. "Wij hebben een schot voor de boeg gegeven en er steeds bij de gemeente op gehamerd dat de kin deropvang moet worden uitge breid. We hebben er steeds op aan gedrongen om haast te maken met de plannen. Nu is het voor nieuw bouw op het Kwikstaartplein te laat, maar de gemeente had al veel eerder met plannen maken kunnen beginnen". "De SKL bestaat al 23 jaar en heeft haar sporen verdiend in Lei-, derdorp. Maar als de gemeente in zee gaat met Catalpa blijft voor ons alleen nog het kruimelwerk over". werden moesten er andere bronnen worden aangeboord. De man had bovendien een duur huis waarvan de hypotheek niet meer kon wor den afgelost. "Ik had mezelf niet meer in de hand. Het ging van kwaad tot erger", zei de verdachte. Naast het gokken kon de Leider dorper ook zijn verlangen naar luxegoederen niet bedwingen. Hij maakte bijvoorbeeld vele vliegrei zen naar de Verenigde Staten en an dere verre landen. Hij kocht een du re auto en videocamera, die overi gens later samen met 24.000 gulden zijn teruggegeven. De zaak kwam aan het licht toen zijn vrouw eens naar werk opbelde. Zijn collega's wisten niet beter dan dat hij een vrije dag had. De chef rook echter onraad en liet een on derzoek instellen door de interne accountantsdienst. Even later kon Heineken aangifte doen van ver missing van zes ton. Volgens de raadsman van de Lei derdorper, mr. Lagraauw, leefde zijn cliënt ruim drie jaar lang in een schijnwereld waarin hij twee totaal verschillende levens leidde. Aan de OEGSTGEEST - De Sint Willi- brordkerk aan de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest is een van de honderden gebouwen in de regio Leiden die vandaag op de nationale monumentendag hun deuren ope nen voor het publiek. De rooms-ka- tholieke kerk staat op een markant punt in Oegstgeest, op de hoek van de kruising van de Geversstraat, Rijnzichtweg en Rhijngeester- straatweg. Al vanaf 1687 worden op deze locatie erediensten gehouden. Het huidige kerkgebouw dateert van rond de eeuwwisseling. In 1899 kreeg het bureau van de bekende architect Th.J. Kuypers de op dracht een nieuwe kerk met pasto rie te bouwen, waarna architect J. Stuyt het ontwerp maakte. Op vier november 1901 had de inwijding van het in neo-romaanse stijl ge bouwde godshuis plaats. De kerk vormt het centrum van een heel complex met pastorie, kerkhof, kosterswoning, parochiehuis, oude pastorie en jongens- en meisjes scholen. Samen vormt dit complex de Sint Wilbertserve. De Willibrorduskerk is een een voudig, driebeukig gebouw met houten tongewelf en gemetselde zij gewelven. In latere jaren werden nog diverse delen aangebouwd, waaronder in 1955 aan de noordzij de een kapel. In de jaren zestig werd de uit 1779 daterende oude pastorie naast de kerk verbouwd en in 1970 werd het priesterkoor gerenoveerd. Willibrord Aan de Rhijngeesterstraatweg staat de ruim twintig meter hoge toren spits naast het priesterkoor, als af sluiting van de zuidelijke zijbeuk. Als tegenhanger heeft de andere zij de van het koor een traptorentje. Een langgerekt zadeldak strekt zich over middelste gedeelte van de kerk uit van de westgevel tot aan het priesterkoor. Het interieur van de kerk is zowel ruimtelijk als bouwkundig in drie ën te delen: het priesterkoor met de aangrenzende Maria- en Jozefkapel len, het middenschip en de beide zijbeuken. De grote spitse bogen worden gedragen door rechthoekig ene kant was hij een zorgzame huis vader, terwijl hij daarnaast de rijke zakenman uithing die grof gokte en mooie reizen maakte. Zijn vrouw wist van zijn malversaties en gok verslaving helemaal niets. De oorzaak van de gokverslaving lagen volgens de advocaat vooral in de frustaties die hij in zijn werk op liep. Ondanks computercursussen en andere studies kwam hij maar niet veel verder in het bedrijf. "Het gokken was eer) vlucht uit de wer kelijkheid". De man is nu genezen van zijn gokverslaving. "Dat het aan het licht kwam was eigenlijk de groot ste genezing. Er viel een last van mijn schouders", aldus de Leider dorper. Hij heeft daarbij geen hulp van de reclassering nodig, omdat hij veel steun heeft aan de geestelijke verzorger van de Apostolische Ge meenschap waarvan de man lid is. Dat de verdachte zo makkelijk gi gantische bedragen achterover kon drukken is iets dat de bierbrouwer ook zichzelf mag aanrekenen, zo stelde Lagraauw. Het bedrijf be schikte destijds nog over oude on geprofileerde pijlers van gele bak steen. Aan de van de weg afgekeerde westkant ligt de ingang van de kerk. De driedelige eikenhouten kerk deur is versierd met Jugendstil ijzerbeslag. Het interieur van de Willibrorduskerk bevat onder meer een uit grijze steen gehouwen beeld van Willibrordus. De heilige is afge beeld als bisschop, met mijter en staf, en als kerkenbouwer met een model van een kerkgebouw in de hand. Andere opvallende elementen aan de kerk zijn onder meer ven sters en muurschilderingen. In de zijbeuken van het koor zijn spits boogvensters van gebrandschil derd glas-in-lood in neo-gotische beveiligde systemen, waarbij iedere leek had kunnen inbreken. "Had den ze maar een betere controle ge had, dan was nu de ellende niet zo groot geweest. Dan had de schade misschien niet groter dan een ton geweest en had hij alles kunnen te rugbetalen". De terugbetaling zal nooit meer dan een symbolisch bedrag kunnen worden. De Leiderdorper werkt nu als chauffeur bij een slagerij en van dat salaris kan hij geen potten bre ken. Daarnaast staan er nog andere schuldeisers in de rij zoals een cre ditkaartmaatschappij en een reis bureau. De raadsman eiste in eerste in stantie vrijspraak voor zijn cliënt, omdat er volgens hem een onregel matigheid in de dagvaarding staat. De man wordt verduistering telas- tegelegd en Lagraauw meent dat zijn cliënt verschillende frauduleu ze handelingen heeft moeten ver richten om het geld te krijgen en dat vindt hij diefstal. Wanneer de rechtbank de man toch schuldig acht, moet naar zijn mening rekening worden gehouden met een verminderde toerekenings vatbaarheid. "Ik schrij'f dat gokken en stelen toe aan een tijdelijke sto ring van zijn geest", zo zei hij. Daar naast betoogde hij dat zijn gezin, maar ook de schuldeisers zeker niet gebaat zijn bij straf. Hij pleitte dan ook voor een alternatieve straf zoals dienstverlening. stijl. In de jaren '30 werden muur schilderingen aangebracht op de lunettes boven de bogen naar de zij kapellen. Historie De eerste godsdienstoefeningen op de plaats waar nu de Sint Willi- brordkerk staat werden gehouden in 1687, in een boerderij gelegen aan de westkant van de oude pastorie. Ongeveer een eeuw later werd de boerderij tot kerk verbouwd, waar na rond 1800 de oude pastorie ver rees. Aan het einde van de 19e eeuw werden gronden rond de kerk aan gekocht, waarna het complex met de bouw van de nieuwe kerk in 1901 in grote lijnen zijn huidige vorm kreeg. WASSENAAR - De Wassenaarse brandweer moest er gisterochtend omstreeks half twaalf aan te pas ko men om een verkeerslachtoffer te bevrijden uit zijn auto. Een grote aanhanger achter een shovel op de Meijendelseweg schoot los en raak te op de verkeerde weghelft, waar op dat moment een personenbusje naderde. De bus reed op de aanhan ger waardoor de 45-jarige bestuur- Fransen te gast bij Warmondse tafeltennisclub Steeds Vooruit WARMOND - Leden van de Franse tafeltennisclub Red Star zijn dit weekeinde te gast bij' de Warmondse sportgeno- ten van Steeds Vooruit. De gasten werden gister middag verwelkomd in sport zaal de Klim Op aan de Bijle- veldlaan. 's Avonds was er een kennis- makingstoernooi, waarna de Fransen sliepen bij gastgezin nen. Vandaag staat er een uit stapje naar Scheveningen op het programma, 's Avonds wordt er om 19.45 uur weer een toernooi gespeeld. Morgen vertrekken de Fran se tafeltennissers weer naar Montreuil. Later in deze eeuw werden nog de Sint Willibrordsschool en het patro naatsgebouw aan het complex toe gevoegd. De eerste school werd al in 1893 door archtect Cuypers ge bouwd, maar daarna werd het ge bouw vier keer grondig verbouwd. De laatste keer gebeurde dat in 1981, bij de integratie van de kleu ter- en lagere school tot basisschool. Ook de pastorietuin en het kerkhof zijn er in de loop van de eeuw an ders uit gaan zien. Het in 1822 aan gelegde kerkhof werd herhaaldelijk uitgebreid, terwijl de pastorietuin veel terrein verloor aan de Rijn zichtweg. Vooral in de twintigste eeuw werd deze doorgaande route van Leiden naar Katwijk verbreed ten koste van de tuin. (foto Holvast) der uit Boskoop met zijn benen bekneld kwam te zitten. De brandweer kon de man bevrij, den door de voorruit van de auto te verwijderen, met een hydraulisché schaar het portier eruit te knippen! Ondanks de zware beschadiging van het voertuig mankeerde de ber stuurder vrijwel niets, ook de overi» ge vijf inzittenden kwamen met da schrik vrij. ZATERDAG 8 SEPTEMBER Katwijk stoomtreinritten door de duinen van Katwijk, vertrek ieder heel uur tussen tot 17.00 uur vanaf de Vriesche Wei. Leiden Leidato huishoudshow in de Groenoordhallen van 13.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 23.00 uur. Molenfietstocht van Swifttojr ism de Rijnlandse Molenstichting over 30 of 50 km. start tot 13.00 uur bij Molen de Valk. inschrijfdag bij K&O tot 15.00 ui voor alle cursussen van het nieuwe seizoen. Noordwijk open monumentendag met als thema klederdrachten, feestelijke opening in de St. Jeroenskerk, met koraalmuziek, klederdrachtshow, oude rijtuigen etc, aanvang 10.00 open dag bij JOIN met presenta tie programma 90/91, Weteringka de 2, aanvang 11.00 uur, swing-avond met optreden van Blues Bianco in JOIN-gebouw aan Oegstgeest braderie bij Winkelcentrum Lan- gevoort van 10.00 tot 17.00 uur met allerlei aktiviteiten. vrijmarkt in en om de Pauluskerk met allerlei aktiviteiten, tot 16.00 Warmond uitvoering voor de jeugd van het stuk "Polletje Pax en de geheime opdracht" in 't Trefpunt, aanvang 16.00 uur. Zoeterwoude K.W.V. de Kaag, zeilwedstrijden voor de jeugd op de Kagerplassen. Eddie The Soul Exocets bij Café Landzicht, Verlaatweg 5, aan vang 21.30 uur. ZONDAG 9 SEPTEMBER Alphen y het koor Eltheto zingt in de Bap tistengemeente aula van de Chris telijke Agrarische School aan de Kaikhovenweg, aanvang 10.00 uur, Hazerswoude trekkerbehendigheidswedstrij- den bij LTB-jongeren kring "De Meerlanden", aan het Molenpad, aanvang 10.30 uur. Katwijk zeilwedstrijden Skuytevaert ter hoogte van de boulevard. zingend geloven in de Vredes- kerk aan de Voorstraat, aanvang 17.00 uur. Leiden ontspanningsmiddag voor oude ren bij Haagwijk, tevens treedt op het Stevenshofkoor, aanvang 14.00 uur, Beethovenlaan 2. Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen van 11.00 tot 17.00 uur. Voorschoten open dag bij het "opgeknapte" zwembad het wedde voor de prijs van slechts 1. banen zwemmen vanaf 9.30 uur, familiezwemmen vanaf 11.00 uur, recreatief zwem men voor alle leeftijden vanaf 12.30 15e Vlietloop, bij sporthal De Vliethorst aan het Burg. v.d. Haar- plein, aanvang 10.00 uur. Warmond zeilwestrijden voor de jeugd op de Kagerplassen, inf 01711- 10035. fietspuzzeltocht ten bate van de Papoea's van pater J. Vriens, start bij hoofdingang Mariènhaven tus sen 11.00 en 13.00 uur. Zoctorwoudo volleybaltoernooi bij Utopia op het Loetheveld van 11.00 tot 17.00 MAANDAG 10 SEPTEMBER het internationale trefcentrum voor vrouwen en meisjes Zahra opent het nieuwe seizoen met een informatieavond aan de Ruisdael- straat, aanvang 7.30 uur. inschrijfmiddag van de Volksuni versiteit voor cursussen en aktivi teiten in het komende jaar, Open bare Bibliotheek aan het Thorbec- keplein van 14.00 tot 16.00 uur. GOUDEN JUBILEUM PATER ZOETERWOUDE De Willibrordkerk aan de Rhijngeesterstraatweg. Bas Neon Leiderdorp bestaat 25 jaar LEIDEN - Bas Neon in Leiderdorp bestaat 25 jaar. De onderneming werd in 1965 opgericht als neon-lichtreclamebedrijf maar is nu gespecialiseerd in neonreclames, lichtbakken, dak- en gevelinstallaties, etalagedisplays, kunststofletters en belettering op auto's, gevels enz. Bas Gellecuhi van Bas Neon komt uit het glasblazersvak. Hij begon zijn bedrijf aan de Herengracht in Leiden, was daarna een groot aantal jaren ge vestigd aan de Kruisstraat, en betrok uiteindelijk een nieuw pand aan de; Touwbaan in Leiderdorp. De neon-mode is ooit over komen waaien uit Amerika. Aanvankelijk zag men de kleurrijke lichtreclames alleen in de grote steden. In de jaren vijfi tig werden ook de kleinere steden neon-rijp. De rode contouren rond dd Lido-bioscoop en de reclame van Venezia-ijs, beide aan de Steenstraat ii^ Leiden, zijn enkele van de oudste lichtreclames in deze stad. Aanvankelijk ontwikkelden de neon-lichtreclames zich in ons land nietf zo sterk als in Amerika of het Verre Oosten. Onder invloed van ontwikke-J lingen in de kunststoffenbranche en door de komst van de computer is deze bedrijfstak, met name in de jaren tachtig, ook in ons land onstuimig gegroeid. Bas Neon behoort tot de vijftien grotere bedrijven op dit gebied.' Bij Bas Neon werken ongeveer 20 mensen. Man bekneld in auto na ongeval

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15