TAD LEIDEN SOL verbaasd over standpunt Walenkamp Leiden heeft in het Antonius Clubhuis zijn eigen Lourdes Bezwaren tegen Woutertje Pieterse afgewezen Erica betaalt op tijd aan De Raad s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1990 Laurier: uitspraken directeur GAB betreurenswaardig LEIDEN De uitspraken van de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) over het tijde lijk inzetten van langdurig werko- zen bij bollenbedrijven zijn be treurenswaardig, vindt J. Laurier van Groen Links in Leiden. Hij wil dan ook dat directeur C. Tibbe van het Leidse bureau voor de eerstko mende vergadering van de commis sie voor economische zaken wordt uitgenodigd om over zijn standpunt van gedachten te wisselen met raadsleden. Als de werklozen uit Stadskanaal niet bij de bollenkwekers in Noord- Holland willen werken, worden ze gekort op hun uitkering. Tibbe heeft in deze krant gezegd het initia tief 'legitiem en verantwoord' te vinden. Vooral omdat de werkne mers de kans krijgen om weer in het werkritme te komen. "Een dergelijke opmerking van een directeur van een gewestelijk arbeidsbureau wekt mijn bevreem ding en ergenis", stelt Laurier. Vol gens hem hebben de seizoenarbei ders geen uitzicht op een vaste baan en strekt de kwalificatie 'werkzaam geweest als seizoenarbeider in de bollen' niet echt tot aanbeveling. Wethouder Walenkamp van economische zaken opende gistermiddag de 29ste Leidato-Huishoudshow. Hij deed dit door het onthullen van het vignet van het Holtlant-college, een school die onlangs is ontstaan door het samen gaan van een aantal scholen van beroepsonderwijs. Het motto van de Leidato 'Natuurlijk gaan we samen' geldt volgens de organisatoren ook voor de scholen. (foto Jan Holvast) Ondanks 'ernstige onzorgvuldigheden' van college van B en W LEIDEN De vijf bezwaar schriften die zijn ingediend tegen nieuwbouw van basisschool Woutertje Pieterse in de Leidse Hout zijn afgewezen door de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften. De commissie vindt echter wel dat het college van B en W zeer onzorgvuldig heeft gehandeld bij de voorberei ding van het besluit. "Het is te betreuren dat het col lege niet heeft onderkend dat veel eerder contact had moeten wor den opgenomen met de wijk, en dat inspraak op het voorstel mo gelijk moest zijn". Betrokkenen kregen later, nadat een klacht was ingediend bij de Inspraakcom missie, alsnog de kans hun zegje te doen. De commissie is het ech ter met de klagers eens dat het raadsvoorstel 'geen adequate re actie is op de resultaten van de in spraak'. "Niet alleen is niet op al'le relevante aspecten die in de in spraakprocedure naar voren zijn gebracht ingegaan, maar veel ern stiger is dat het voorstel geen blijk geeft van een belangenafwe ging. Het raadsvoorstel is duide lijk geschreven vanuit dat wat voor de school de meest wenselij ke situatie is". Zorgvuldiger Juist omdat bij de klagers al de in druk was ontstaan dat het college niet zo veel belang hecht aan in spraak en omdat het om een openbare school gaat waarvan het gemeentebestuur het bevoegd ge zag is, had een zorgvuldiger pro cedure moeten worden toegepast. Het gemeentebestuur heeft niet voldoende onderkend dat het als bevoegd gezag in een 'dubbele positie zat en de commissie sluit niet uit dat in zoverre sprake is ge weest van een onzuivere besluit vorming door het college'. De 'ernstige onzorgvuldighe den' zijn echter voor de commis sie geen reden om te stellen dat het raadsbesluit moet worden in getrokken. Want de raad heeft, in tegenstelling tot het college, wèl rekening gehouden met de in spraakreacties en met andere be langen dan die van de school. Het bezwaar van de Vereniging van Vrienden van de Leidse Hout dat de Leidse Hout door nieuw bouw van de school wordt aange tast wat in strijd is met eerdere be sluiten, wordt ongegrond ver klaard omdat de commissie vindt dat de gemeenteraad terecht an dere belangen zwaarder heeft la ten wegen. De noodzaak om op korte termijn een nieuw school gebouw te realiseren is voldoende aangetoond, aldus de commissie. Bovendien wordt het echte park niet direct aangetast - de school wordt gebouwd op een sportveld - en is de inbreuk 'niet verre gaand'. Toename verkeer Het Diaconessenhuis maakte be zwaar tegen het plan vanwege een toename van het verkeer en het aantal geparkeerde auto's op de Houtlaan. De commissie gaat er van uit dat dat punt nog nader wordt bekeken als bekend is wat de exacte plek wordt van de nieu we school. Korfbalvereniging De Algemeene raakt een trainings veld kwijt door het bouwplan en diende ook een bezwaarschrift in. De commissie geeft toe dat de club schade ondervindt van de nieuwbouw, maar de belangen van de vereniging zijn niet zo zwaarwegend als die van Wouter tje Pieterse dat in het huidige ge bouw uit zijn jasje groeit. De commissie is het eens met de redenering van de raad dat niet voor de locatie bij de Kagerstraat is gekozen omdat daar al een aan tal scholen voor voortgezet onder wijs zijn gevestigd. Uit planolo gisch oogpunt is een te grote con centratie van scholen niet wense lijk, aldus de commissie. Stichting moet zich nu bij Rijnland aansluiten LEIDEN - De Stichting Overkoepelende Omroep Leiden (SOL) is verbaasd over de handelwijze van wethouder Walenkamp in de kwestie over de zendmach- ting voor lokale omroep. De SOL ging ervan uit dat het gemeentebestuur erop aan stuurde om deze instantie representatief te verklaren. De stichting zou dan over de zendmachtiging voor lokale omroep gaan beschikken. De wethouder wil echter Omroep Rijnland opnieuw een kans te geven voor we derom vijf jaar de machti ging te verkrijgen. De SOL werd enkele maanden gele den opgericht, toen er een conflict was ontstaan over de vraag welke instantie de Leidse lokale omroep moest worden. Daarvoor dienden zich toen twee kandidaten aan: de streekomroep Omroep Rijnland en de vroegere radiopiraat Freewave. Het lukte de toenmalige wethouder van economische zaken Van der Nat niet om beide partijen tot elkaar te brengen. Vervolgens nam een voormalig lid van Omroep Rijnland, H. van Hemessen, het initiatief tot oprich ting van een onafhankelijk stich ting. Deze zou niet zelf program ma's maken, maar alleen de uitzen ding daarvan verzorgen. De radio programma's zouden moeten wor den aangeleverd door instanties zoals Freewave en Omroep Rijn land. Intussen heeft de SOL niet stil ge zeten. Er is een bestuur dat is sa mengesteld uit vertegenwoordigers van tal van maatschappelijke orga nisaties. Financieel spiegelt de stichting de zaken rooskleurig voor. De begroting laat een positief saldo zien van ruim 9.000 gulden. De SOL rekent de instellingen die via de lo kale omroep wil uitzenden een ta rief van vijf gulden per uur. De SOL gaat ervan uit dat recla me door regionale en lokale zendge machtigden vanaf 1991 zal zijn toe gestaan. De stichting noemt dit in haar beleidsnota 'vrijwel zeker'. De SOL wil op het moment dat dit daadwerkelijk het geval is een nieu we stichting in het leven roepen, de stichting Reclame Omroep Leiden (ROL). In het bestuur van die instel ling zou ook een plaats moeten wor den ingeruimd voor lokale dagbla den. Deze plannen kunnen voorlopig' weer in de ijskast. De wethouder van economische zaken Walen kamp wil de discussie rond de zend machtiging weer opnieuw begin nen. Hij streeft ernaar Freewave en eventueel zelfs de SOL zich bij Om roep Rijnland te laten aansluiten. De bedoeling van de SOL is juist dat het omgekeerde gebeurt. Expositie geopend LEIDEN - Mevrouw M. Rethmeijer- Dudok, dochter van de beroemde architect Dudok, heeft gistermid dag in het gebouw van het Bona- venturacollege aan de Burggraven- laan een expositie geopend over het werk van haar vader. Op de tentoonstelling wordt aan dacht besteed aan vier onderwer pen: aan de architectuur tussen 1900 en 1940, aan de Leidse periode van de architect Dudok, aan de re novatie van het schoolgebouw aan de Burggravenlaan en aan de bevol king van de school. De tentoonstelling zal op alle za terdagen in september te zien zijn van 10.00 tot 16.00 uur. 'Met dat bedrijf gaat het zo slecht, dat heeft die centjes nodig' LEIDEN Erica Beheer maakt in de loop van volgende week 1,2 mil joen gulden over aan het Katwijkse bouwbedrijf De Raad. Directeur A. Swaak van de Leidse projectont wikkelaar verzekerde gistermiddag dat zijn bedrijf zal voldoen aan de eisen van de rechter die deze week bepaalde dat de schuld aan De Raad binnen twee dagen na de invorde ring moet worden voldaan. Directeur P. Brandjes van De Raad kondigde al aan panden van Erica te gaan veilen als het geld niet op tijd binnen zou zijn. Maar dat is volgens Swaak niet nodig: "Als de rechter iets uitmaakt, moet je je er aan houden. Wij zijn een net be drijf'. Swaak ontkent dat zijn bedrijf niet eerder heeft betaald vanwege financiële problemen. "Wij hebben ook nog geld tegoed van De Raad, en dat bedrag is nog iets hoger dan 1,2 miljoen. Onze stellingname is dat het heel normaal is om twee fac turen van elkaar af te trekken. Ik snap ook niet waar die verhalen vandaan komen dat wij in financië le problemen verkeren. We zijn een keurig net bedrijf, bouwen heel mooie dingen en hebben een omzet van vijftig miljoen per jaar. We zijn een gezond bedrijf'. De directeur ontkent ook dat het vaker voorkomt dat het bedrijf niet op tijd rekeningen betaalt. "Het zal best zo zijn dat af en toe een reke ning in een la of in de prullenmand verdwijnt maar in het algemeen is het zo dat wij op tijd betalen". Swaak noemt het onzinnig dat De Raad via een versnelde procedure - een kort geding - probeerde het geld te krijgen. "Maar met dat bouwbe drijf gaat het zo slecht, dat heeft die centjes nodig. Wij proberen het geld van hun gewoon binnen te krijgen via de normale procedure. Maar achteraf hadden we misschien ook wel een kort geding moeten aan spannen". Genezeres Jomanda, 'Lady of the Light' laat mensen weer lopen Jomanda in actie bij een meisje dat onder narcose is gebracht. Het kind slaagt er later in om de man in de rolstoel (op de achtergrond) weer aan het lopen te krijgen. (foto Lock Zuydrrduln) Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - Het Antonius Clubhuis kan wel eens een be devaartsoord worden. Nadat er gisteravond op onverklaar bare wijze mensen opstonden uit rolstoelen, een man van zijn hyperventilatie werd af geholpen en kankerplekken spontaan werden bestraald, zit het met de toekomst van het clubhuis wel snor. Verantwoordelijk voor al deze wonderen is het genezend medi um Jomanda. Deze vrouw ver staat volgens de folders de kunst boodschappen door te geven uit een andere wereld en mensen te genezen. Ze treedt regelmatig op in de provincie, maar gisteravond beleefde ze haar westerse vuur doop in het clubhuis aan de Lan ge Mare. Een kleine 600 mensen kwa men er op af. De stemming van te voren was een tikkeltje afwach tend. Iedereen kan immers wel beweren wonderen te kunnen verrichten. Toch was het vertrou wen zo groot dat grif de 7,50 gul den entrée werd betaald. Even na achten grijpt een met veel gevoel voor show geklede Jo manda de microfoon. Iedereen wordt opgeroepen elkaar bij de hand te pakken en er wordt een liedje gezongen, dat in het Engels rept van 'dat het toch zo fijn is dat wij allen samen zijn". Medium De genezeres stapt de zaal in en gaat willekeurig wat mensen af. "Ik ben nu een medium dat wordt geleid door krachten buiten me zelf', verklaart ze haar keuze uit het assortiment aanwezigen. Mensen die worden benaderd krijgen antwoord op vragen die ze in hun hoofd hebben. Het is niet nodig dat die hardop worden uit gesproken. "U zit met drie dingen die u wilt weten. Het antwoord op de eerste is ja, vraag twee is posi tief en met het derde dat u dwars zit kunt u beter nog even wach ten", krijgt een vrouw van mid delbare leeftijd meegedeeld. Ze reageert verbaasd. "Maar ik heb helemaal geen vragen". Na enig aandringen van het door veel kralen glitterende medium schie ten de vrouw plotseling wel drie levensvragen te binnen. "Zie je nou wel", roept Jomanda en beent weg. Het 'oh' en 'ah' in de zaal zwelt pas echt aan als na een half uur plotseling twee mensen van een stoel kletteren. Dit gaat gepaard met de nodige herrie. "Er raken vanavond acht mensen spontaan onder narcose", verklaart Yo- manda. "Zijn er al wat meer men sen die iets gaan voelen?" Nie mand reageert. Als of het de gewoonste zaak van de wereld is dat twee mensen op de vloer geheel buiten westen wat stuipachtige bewegingen ma ken, vervolgt ze haar weg langs het publiek. heeft een wens, is het niet zo dat u vanmiddag nog heeft ge dacht dat het heel mooi zou zijn als die zou uitkomen?". De aange sproken vrouw reageert verrast. Deze gedachte heeft inderdaad door haar hoofd gespeeld. Dat een ieder dagelijks wel eens hoopt dat zijn diepste verlangen bewaarheid wordt, komt bij haar niet op. Rolstoel Voor de sceptici heeft de geneze res nog meer ijzers in het vuur. In het gangpad zit een bejaarde man die aan het begin van de avond in een rolstoel de zaal is binnengere den. De man wekt de indruk 'be hoorlijk' lichamelijk gehandicapt te zijn. Een meisje van een jaar of veer tien, dat ook overduidelijk onder narcose is, loopt met gesloten ogen op de man af. Met haar han den betast ze zijn benen. Dit werpt zijn vruchten af. Na enige minuten staat de gehandicapte op uit zijn rolstoel, en loopt naar het podium. Hoewel dit niet bepaald in een straf tempo gaat, mag het verbazingwekkend worden ge noemd. De aanwezigen zijn in rep en roer. Velen staan op om maar niets van dit schouwspel te hoe ven missen. Opvallend is overi gens dat de betrokkene blijkbaar rekening heeft gehouden met een wonder. Hij heeft tenminste zijn krukken meegebracht. Op het podium aangekomen, wordt de man op een tafel gelegd. 'Jomanda haalt het reddende meisje uit de narcose, die wat ver dwaasd terugloopt naar haar stoel. Jomanda is blijbaar ook toe aan wat rust, want haar woorden vloed wordt voor een kwartier on derbroken door een in een soort wit judopak gestoken harpist. Zijn muziek wordt aangekondigd als 'genezend'. De mensen in de zaal gaan er eens goed voor zitten en genieten van de zoete klanken van dit in strument. De oude man op de ta fel doet dit overduidelijk ook, hij ligt uitgebreid met zijn armen door de lucht te maaien. Ngdat hij tot rust is gebracht middels een bezwerend gebaar van Jomanda, die in de hoedanig heid van balletdanseres weer op het toneel is verschenen, wordt een pauze ingelast. De vader van het meisje dat zo juist de gehandicapte uit zijn rol stoel kreeg, maakt gebruik van de gelegenheid om te melden dat zijn gezin veel heeft te danken aan de genezeres. Zelf zat hij een jaar in een rolstoel, omdat hij kampte met maar liefst drie her nia's. Na gesprekken en sessies met Jolanda loopt hij weer als een kievit. Zijn dochter, die in trance raak te, heeft volgens de man een spierziekte waaraan de reguliere medici niets kunnen doen. Sinds de ontmoeting met Jomanda heeft ze nergens meer last van. "We reizen haar dan ook overal achterna, tot aan België toe". Als de gehandicapte na de pau ze aan de bar blijkt te zitten, lijkt een groot deel van de aanwezigen overtuigd van de geneeskracht van Jomanda. Voor de mensen die toch nog niet zijn overtuigd, geldt dat ze in ieder geval een amusante avond hebben gehad. Enkele honderden meters ver der stond in de Schouwburg Paul de Leeuw op de planken. Het is moeilijk voor te stellen dat de amusementswaarde van dit pro gramma kon tippen aan dat van Jomanda. Voor wie haar heeft ge mist: zondagmiddag 4 november gaat ze op herhaling in het Anto nius Clubhuis. U kunt de pillen vast weggooien. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13