Sovjetunie wil in Golf leger van VN EG toont te weinig initiatief in Golfcrisis Onenigheid over vergoeding terugtrekken Sovjettroepen Oost-Europa zet eerste stap naar milieubeleid TYFOON ZET MANILA BLANK 'VS garanderen dat Israël sterkste blijft'; Irak roept voor tweede maal reservisten op VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 buitenland MOSKOU (AP) - De Sovjetunie is vóór het zenden van een strijdmacht onder leiding van de Verenigde Naties naar de Golf. De Sovjetunie wil zelf deel uitmaken van zo'n leger. Dat heeft woordvoerder Gennady Gerasimov van het ministerie van buitenlandse zaken giste ren in Moskou gezegd. heidsraad. Het sinds 1946 bestaan- CRISIS GOLFCRISIS GOLF de comité heeft nog nooit actief ge- functioneerd. Troepen van de VN vervullen de laatste jaren steeds va- Gerasimov gaf aan dat president ker vredesfuncties, maar die be- Michail Gorbatsjov het idee aan- staan uitsluitend uit het scheiden staande zondag voorlegt aan zijn van strijdende partijen en het hou- Amerikaanse collega George Bush den van toezicht op bestandsrege- op de top in de Finse hoofdstad Hel- lingen. sinki. "We moeten teruggaan naar Gerasimov zei dat de Iraakse mi- het handvest van de Verenigde Na- nister van buitenlandse zaken Tariq ties en bepaalde clausules van dit Aziz tijdens zijn overleg met Gor- handvest doen herleven, vooral de batsjov niet heeft laten blijken dat clausule over het militaire staf-co- zijn land bereid is zich terug te trek- mité, dat zou kunnen beschikken ken uit Kuwayt. "Ik zie aanwijzin- over gewapende strijdkrachten om gen die het tegendeel bewijzen. Irak de internationale vrede en veilig- zendt zijn burgers en Palestijnen heid te bewaren", aldus Gerasimov. naar Kuwayt en geeft hun papieren Het militaire staf-comité bestaat om daar permanent te blijven wo- uit militaire officieren van de vijf nen, waardoor de demografische permanente leden van de Veilig- balans in Kuwayt kan veranderen". Gerasimov verwierp het voorstel van de Iraakse leider Saddam Hus sein om de terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt te ver binden aan de terugtrekking van Is raël uit de bezette gebieden: "Het is de agressie van Irak die bovenaan de agenda staat en ik denk niet dat we deze agressie moeten verbinden met enige andere kwestie, anders wordt de oplossing voor dit conflict voor onbepaalde tijd uitgesteld". Een ervaren westerse diplomaat x in Moskou verklaarde dat het be- zijn gisteren vijf mensen van ver- zoek van ^zjz frak njets heeft opge- schillende zwarte groepen om het leverd: ..De Sovjets waren bereid leven gekomen. Volgens een poli- hem ,e ontvangen, maar ze hebben tiewoordvoerder arriveerden beide t^yk spits laten blyken dat 2e schutters aar, het begin van de iets nieuws willen horen.. avond op een perron van het Jeppe- De Sovjelunie heeft inmiddels de station en begonnen zij daar zonder grote bedenkingen tegen het Ame- aanwijsbare reden in het wilde weg rikaanse optreden in de Golf gro- te schieten. tendeels laten varen na de Ameri- Het is niet duidelijk of het om een kaanse toezegging dat wordt over- nieuw gewelddadig incident gaat in en om dat land meer economi. de bloedige vete tussen aanhangers steun te bieden bei0ning van het ANC. vooral Xhosa s, en de v00r de •■constructieve opstelling" Zulu-beweging Inkatha, die in de by be, indammen van de Iraakse regio-Johannesburg de afgelopen agressie. In het avondjournaal op de maand a aan 550 mensen het leven Sovjet-televisie werden gisteren heeft gekost. In de zwarte miljoe- ze]fs uitvoerig beelden getoond van nenstadSoweto vielen eerder op de Amerikaanse militairen in Saudi- dag drie doden en 16 gewonden bij a^,, ..De verenigde Staten laten gevechten van zwarten op een trein station. Voor het eerst heeft de Ameri kaanse regering de rol van de Zuid- afrikaanse politie ter discussie ge steld, sinds een maand geleden in de zwarte woonoorden rond Johan nesburg gevechten uitbraken tus sen leden van het ANC en Inkatha. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een ver- hun oude bondgenoot en olieleve rancier Saudi-Arabie niet alleen in de confrontatie met diens vijand. De Amerikanen waren de eersten die reageerden op hun alarmsig naal", zo meldde de Sovjet-verslag gever. BUDAPEST - De kosten van het van de milieuproble men in Oost-Europa zijn astrono misch, maar het is verkeerd dat steeds te beklemtonen. "We kun nen beter kijken wat we wél kun nen doen", aldus prof. Willem Kakebeeke, directeur internatio nale milieuzaken bij het ministe rie van VROM. Hij woonde giste ren in Budapest de opening bij van het Oosteuropees milieucen trum in Budapest. Het centrum is oorspronkelijk een initiatief van de Amerikaanse president Bush en in tweede in stantie Nederland, maar wordt in middels financieel ondersteund door de Europese Gemeenschap, Hongarije, Oostenrijk, Canada, Finland en Noorwegen. De overi ge Oosteuropese landen zijn bij het centrum aangesloten, maar betalen er niet aan mee. Neder- land heeft aan het project 750.000 dollar bijgedragen. Het milieucentrum is de eerste instelling in Oost-Europa die zich systematisch met de milieupro blematiek van het hele gebied be zighoudt. Hoewel inmiddels in al le Oosteuropese landen is erkend dat ecologie een belangrijke rol moet krijgen in het beleid, zijn de problemen nooit op een rij gezet. Het is moeilijk om aan de juiste informatie te komen. Het ont breekt ook aan kennis over moge lijke oplossingen. In vergelijking met het Westen heeft Oost-Europa een giganti sche achterstand op milieuge bied. De industrieën zijn volko men verouderd, energiebespa ring is vrijwel onbekend en de landbouw werkt zeer grootscha lig en vervuilend. Het uitgangs punt is ongunstig, maar Kake beeke ziet ook een positief aspect "Oost-Europa moet om econo misch mee te komen, zijn indus trie vernieuwen. En als ze ver standig zijn, stellen ze daarbij meteen strenge eisen aan de vuil- uitstoot van de bedrijven. Ze heb ben de unieke kans om in één keer een grote stap voorwaarts te doen". Nederland is ook in de toe-, komst bereid die ontwikkeling fiJ nancieel te steunen "uit een ver-! antwoordelijkheid voor het Eu ropese milieu", aldus Kaake-; beeke. "We moeten niet vergeten dat de gigantische uitstoot van kooldioxide in dit gebied bij-] draagt aan het broeikaseffect. En dat treft iedereen". De Hongaarse directeur van het centrum, Peter Hardi, benadruk te gisteren dat het milieucentrum^ onafhankelijk is "en los staat van welke regering dan ook". Hij- hoopt daarom dat het centrum een bemiddelende rol kan spelen bij milieuconflicten tussen ver-' schillende landen. Een voorbeeld! daarvan is het meningsverschil tussen Roemenië en Bulgarije^ over het zeer vervuilende chemi-| sche complex bij de Roemeense stad Giurgiu vlak bij de Bulgaar se grens. Vijf doden bij wilde schietpartij in Johannesburg JOHANNESBURG (AP) - Bij een schietpartij door twee zwarten op een treinstation in Johannesburg Dossiers Stasi blijven in DDR OOST-BERLIJN (Rtr/DPA) - De Oostduitse premier Lothar de Mai- klaring gepleit voor een onderzoek zière heeft het parlement beloofd naar het politie- en legergeweld in "a^ voor Duitse hereniging op 3 Zuid-Afrika tegen ANC-leden. Ove- oktober een akkoord met Bonn rigens zijn hierover ook gesprekken wordt bereikt over de geheime ar- tussen ANC en de regering gaande. f hieven van i*e Oostduitse yeilig- heidsdienst. De premier beloofde dat zij in de DDR zullen blijven, zoals 21 bezetters van de gebouwen van de officieel opgeheven veilig heidsdienst eisen. Wolfgang Ullman die als bemid delaar van de bezetters met de rege ring onderhandelt, wees het idee van De Maizière af dat de kwestie per brief met de Westduitse rege ring geregeld zou kunnen worden. Buitenland kort Bomaanslag In het centrum van de Spaanse hoofdstad Madrid zijn gistermor gen drie bommen ontploft, waarbij in totaal zeker negen mensen ge wond raakten. Een bom ontplofte op de vloer van de Madrileense aan- delenbeurs, waarbij zes mensen verwondingen opliepen. De politiei vermoedt dat de Baskische afschei dingsbeweging ETA achter de aan slagen zit. Israël De Israëlische geheime dienst Shin Bet en het leger hebben "een van de gevaarlijkste Palestijnse terreurbe wegingen van de afgelopen jaren" opgerold, zo heeft het Israëische le ger gisteren verklaard. Het leger zei dat meer dan negentig mensen zijn gearresteerd die ervan worden ver dacht dat zij behoren tot het Demo cratische Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP). Proces-verbaal De Israëlische politie heeft proces verbaal opgemaakt wegens illegale grensoverschrijding tegen twee 17- jarige jongens uit Jeruzalem die vo rige week een voetreis maakten naar de Jordaanse ruïnestad Petra. Senegal Bij gevechten tussen het Senegale se leger en separatisten in Casaman- ce in het zuiden van Senegal zijn de afgelopen twee weken ongeveer veertig doden gevallen, zo meldden verscheidene bronnen in de hoofd stad Dakar. Onderzoek President Fernando Collor de Mello van Brazilië heeft een onderzoek ge last naar de beschuldigingen van Amnesty Inernational dat doodses kaders jaarlijks honderden zwerf kinderen vermoorden. Celstraf kaper Een 17-jarige jongen is gisteren in de Sovjetunie wegens het kapen van een vliegtuig tot vijf jeugdge vangenis veroordeeld. Dmitri Sem- jonov kaapte op 9 juni een vliegtuig tijdens een binnenlandse vlucht en dwong het toestel in Zweden te lan den. Ontslag De Bulgaarse minister van binnen landse zaken, Stojan Stojanov, heeft gisteren zijn ontslag inge diend. Stojanov stond aan hevige kritiek bloot vanwege zijn optreden na de brand in het hoofdkwartier van de Bulgaarse Socialistische Partij (BSP) - de voormalige com munisten - op 26 augustus. MANILA - Zware stortregens, voortgebracht door de tyfoon 'Dot', hebben vannacht de straten in de Filipijnse hoofdstad Manila blank gezet. De frisdrankvoorziening is er evenwel niet door in gevaar gebracht, getuige deze foto. <'°t° ap) Dat vond Ullman onvoldoende ga- uit de Tweede Wereldoorlog en de Maar in het door de Westduitse r^e akkoorden met Moskou voor rantie. twee Duitslanden hebben hun over- minister van financiën Theo Waigel De premier verklaarde gisteren leg over de Duitse eenheid gisteren dat de archieven onder toezicht van verlengd omdat geen overeenstem een curator worden gesteld, met ming kon worden bereikt over de fi- een bestuur van vier adviseurs van nanciële gevolgen van de terugtrek- wie drie Oostduitsers. De dossiers king van 380.000 Russische solda- blijven op het grondgebied van de ten uit Oost-Duitsland. De Sovjetu- DDR. nie eist dertien miljard mark, terwijl Een medewerker van de premier de Bondsrepubliek niet verder wil zei in een vraaggesprek met de gaan dan drie miljard. Westduitse radio dat Oostduitse Na marathon-onderhandelingen en de Sovjet vice-premier Stepan Sitarjan gesloten voorlopige ak koord is geen enkel concreet bedrag voor de Duitse steun genoemd. De door Sitaijan ge zijn door Waigel zen. "Dat is niet reëel. Dat perken te buiten", aldus de woord zijn rekening neemt die de DDR met de Sovjetunie had lopen. Dat zijn er ongeveer 400. Bonn en Moskou hebben voorts middelen de voorwaarden bepaald om de roe de hand gewe- bei om te rekenen in marken. Na het van kracht worden van de Duitse economische en monetaire unie op van konden vragen. 1994 financieel de lasten van de batsjov. voerder. Waigel gaat nu overleggen j juli, waarmee de Duitse mark met kanselier Helmut Kohl en Si- werd ingevoerd in de DDR, waren tarjan legt de zaak op het bureau slechts voorlopige maatregelen ge- van Sovjet-leider Michail Gor- nomen voor het tweede kwartaal van dit jaar. Het enige gezamenlijk Sovjet- Oostduitse bedrijf, SDAG Wismut, een uranium-mijnbouwmaatschap- niet kunnen worden gechanteerd neemt. Voor de gezinnen van de smann kondigde tevens aan dat een pij die produkten leverde voor de om voor de Westduitse inlichtin- Sovjet-soldaten, die in de DDR een algeheel economisch akkoord met fabricage van Russische kernbom- Een andere regeringsfunctionaris bouw van huisvesting in de Sov- zei dat De Maizière naar een oplos- jetunie en de herscholing van terug- sing streeft waardoor Oostduitsers gekeerde Sovjet-soldaten op zich gendiensten te gaan werken. relatief verzorgd bestaan leidden, de Sovjetunie rond is en kan wor- men, wordt gesloten. GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRIS JERUZALEM (AP/Rtr) - De Ver- deze superioriteit te bewaren", enigde Staten zullen Israël de wa- De militaire autoriteiten in Is- pens leveren die nodig zijn om de raël beschouwen de Patriot-raket superioriteit van het Israëlische als het wapen dat als antwoord kan dienen in geval van een Iraakse raketaanval. Andere wa pens noemde Levy niet. maar de" krant Maariv meldde eerder deze! "De VS zullen alle noodzakelij- week dat de regering om meer F- ke wapens leveren, inclusief de 16 straaljagers en Apache-heli-' leger ten opzichte van de strijd krachten van de omliggende lan den te bewaren. David Levy gisteren voor de Is- Israël ontvangt voor 1,8 miljard raëlische radio, een dag nadat hij dollar per jaar aan Amerikaanse in Washington een ontmoeting militaire hulp, naast 1,2 miljard kwalitatieve voordeel is niet ook beducht vo slechts een Amerikaans basis- Amerikaanse wapenleveranties alles wat het nodig heeft om Israël in oorlog zijn. BAGHDAD (Rtr) - Irak heeft gisteren voor de tweede maal duizenden legerreservisten op geroepen. Dat heeft het Iraakse ministerie van defensie bekend gemaakt. In een verklaring riep het mi nisterie van defensie alle reser vesoldaten die de leeftijd van 37 jaar hebben bereikt op om zich vanaf maandag binnen drie da gen bij hun eenheden te vervoe gen. Baghdad roept verder vier lichtingen reserve-officieren op die zich vanaf vandaag bij hun legeronderdelen moeten mel den. De verklaring rept niet over het totale aantal reservisten dat wordt opgeroepen. Waarnemers in Baghdad zeggen dat het waar schijnlijk om duizenden militai ren gaat. Irak demobiliseerde de afge lopen twee jaar duizenden sol daten en officieren nadat het in 1988 een staakt-het-vuren was overeengekomen met Iran. Op 2 augustus, de dag van de Iraakse invasie van Kuwayt, riep Bag hdad alle reservisten in de leef tijd van 22 tot 29 jaar onder de wapenen. Volgens de Iraakse leider Saddam Hussein kunnen naast zijn leger van een miljoen mili tairen nog eens vijf miljoen re servisten de wapens opnemen tegen de Verenigde Staten. "Als zij (de VS) willen aanvallen, dan hebben zij minstens twaalf mil joen soldaten nodig", zo stelde Saddam. Illegaal vertrek uit Irak bestraft met levenslang NICOSIA (AP) - De Iraakse mi nister van justitie Akram Abdul- Kader heeft gisteren strenge straffen in het vooruitzicht ge- steld voor buitenlanders die/ zonder de benodigde papieren het land willen verlaten. Aan de openbare aanklagers en de politie gaf de minister op dracht toe te zien op de naleving van een wet uit 1987, die bepaalt dat buitenlandse overtreders van de in- en uitreisbepalingen kunnen worden gestraft met le venslang en verbeurdverklaring van al het geld dat zij bij zich hebben. Ook zei hij dat buiten landers elke adreswijziging bin nen 48 uur moeten doorgeven, op straffe van tussen de één en drie jaar gevangenis. De minis ter herhaalde de waarschuwing dat iedereen die een buitenlan der verborgen houdt, wordt ver volgd wegens verraad en daar door de doodstraf riskeert. CRISIS GOLFCRISIS GOLF ROME - De Europese Gemeen schap heeft tot nog toe maar weinig initiatief getoond in de Golfcrisis. Die is nu vijf weken oud en de mi nisters van buitenlandse zaken van de twaalf EG-landen komen van daag in Rome zowaar voor de twee de keer bijeen voor overleg over de toestand in het Midden-Oosten. De Britse premier Thatcher heeft het optreden van 'Europa' sinds 2 augustus 'ondermaats' genoemd. Thatcher doelde daarbij vooral op de Europese aarzelingen om de VS in de Golf militair bij te staan (zij gaat liever meteen met Saddam Hussein op de vuist), maar ook op het volgens haar gebleken gebrek aan daadkracht van de EG. Initiatief De EG heeft het initiatief tot nu toe vooral aan de VS gelaten, die er een hoofdzakelijk militaire invulling aan hebben gegeven. Onder de vlag van de Westeuropese Unie hebben zeven EG-landen weliswaar sche pen naar de Golf gestuurd, maar van een politieke rol van de EG in het conflict is nog weinig te merken. Dat is een pijnlijke constatering, juist nu de twaalf dit najaar het startsignaal willen geven voor een reeks onderhandelingen die van de EG naast een economische en mo netaire ook een politieke unie moe ten maken. Het is de vraag of de Golfcrisis beide ontwikkelingen versnelt of eerder bedreigt. Wil het eerste het geval zijn, aan zullen de EG-landen dit weekeinde een duidelijk signaal moeten geven. Bij voorbeeld aan de spoed-top van de presidenten Bush en Gorbatsjov in Helsinki. En kan men niet blijven wachten tot de Amerikaanse minis ter Baker maandag in Brussel ver slag komt uitbrengen. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken De Michelis heeft de afgelopen weken als EG-voorzit- ter geprobeerd lijn te brengen in de Europese reacties, maar hij moest constateren hoe vooral de Franse en Britse regeringen zich meer als we reldgrootmachten dan als EG-part- ners gedroegen. Sancties Er gebeurde natuurlijk wel wat: de /EG kondigde als eerste sancties te gen Irak af, men trok één lijn waar het gaat om de Europeanen in Irak en Kuwayt en er is ge-egeld overleg op hoog ambtelijk niveau. Maar hier wreekte zich vooral het ontbreken van een buitenlands-politiek man daat voor de EG. De Franse president Mitterrand en bondskanselier Kohl hielden be- Margaret Thatcher: boter op het hoofd. (archieffoto) gin dit jaar een pleidooi voor een Europese politieke unie, waarbij de twaalf een gezamenlijk buitenlands beleid zouden voeren. Wat beide he ren betrof, mocht daar ook een geza menlijke defensiebeleid onder wor den verstaan. Op de EG-topconferentie van eind juni is vervolgens besloten dat de twaalf in december gaan onder handelen over zo'n Europese Poli tieke Unie. Maar over wat die EPU precies moet gaan inhouden, be staan nog vele onzekerheden. En die lijken door de Golfcrisis eerder versterkt dan te worden afgezwakt. Een politieke unie betekent im mers dat de twaalf hun buitenlands beleid volledig coördineren. Optre den op eigen houtje kan dan niet meer. Maar dat is nu juist wat in de Golfcrisis is fout gegaan. Van enige afstemming van beleid en optreden was zeker de eerste weken geen sprake. Frankrijk en Engeland hadden al schepen naar de Golf gestuurd vóór er enig Europees overleg op gang kwam. Premier Thatcher schaarde zich volledig achter de Amerikaan se oorlogsrethoriek, terwijl andere Europese landen (zoals Italië) trachtten om diplomatieke oplos singen een kans te geven. Thatcher De Britse premier heeft trouwens tonnen boter op haar hoofd. Degene die er alles aan doet om de Europese politieke eenwording tegen te wer ken (de politieke unie hoeft voor haar niet) is niet de eerst-aangewe- zene om de Europese partners te be delven onder kritiek omdat zij zo weinig samen doen. Thatcher wil dat iedereen haar voorbeeld volgt. Maar de Golfcrisis bewees dat ook andere grote Eu ropese landen er moeite mee heb ben om hun nationale buitenlandse politiek ondergeschikt te maken aan een groter Europees belang. En dat belooft weinig goeds voor die komende discussie over de politie ke unie. Nu roept iedereen in Brussel dat de EG niets kan doen omdat dat vol gens het EG-verdrag niet mag en de politieke unie er nu eenmaal nog niet is. Dat moge gelden voor het zenden van schepen en troepen, maar natuurlijk niet voor het coör dineren van het beleid dat aan die maatregelen ten grondslag ligt. De EG kent geen militaire poot en met een neutraal lid als Ierland (en het neutrale Oostenrijk in de wacht kamer) valt moeilijk te zien hoe die er zou moeten komen. De Golfcrisis biedt de twaalf echter een uitgele zen gelegenheid om de wil tot grote re politieke samenwerking in de praktijk te toetsen. Sommigen, zoals de Belgische premier Martens, zien in de on macht van de EG reden te meer om de politieke unie zo snel mogelijk tot stand te brengen. Anderen, zoals mevrouw Thatcher, zien er het be wijs in dat het onzin is om het voe ren van een Europese buitenlandse politiek aan 'Brussel' toe te vertrou wen. De onderhandelingen over de EPU beloofden ook zonder een cri sis in de Golf al moeilijk te worden. Dat vooruitzicht is nu nog sterker geworden. Tenzij de twaalf zich er bij neerleggen dat de normen voor de wereldpolitiek blijvend in Was hington worden bepaald, is er geen andere weg. Prins Norodom Sihanouk. (archieffoto) Moskou wil praten met Sihanouk MOSKOU (Rtr) - De Sovjetunie is bereid te praten met prins Norodom Sihanouk, een van de leiders van het verzet tegen de door Moskou ge steunde regering in Cambodja, zo heeft Sovjetminister Sjevardnadze van buitenlandse zaken vandaag meegedeeld. Sjevardnadze zei op een perscon ferentie in Tokyo dat het standpunt van de Verenigde Staten ten opzich te van Cambodia ingrijpend veran derd is, nu Washington bereid te on derhandelen met Phnom Penh.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7