Extra heffing voor hulp derde wereld 'Sport en natuur gaan samen De hoofdrolspelers Delegatie Zuid-Afrika ruziet Hef rechten op verhuur boeken en ccfs COMPAGNIA DELLE PELI HUGO BOSS Snel iets doen leidt tot korter ziekteverzuim Voorstel voor IJsselmeer - intzotuin VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) overweegt meer geld vrij te maken voor ont wikkelingshulp door een nieuwe heffing in te voeren op milieubelastende activiteiten in het westen. Ook de bespa ringen op defensie als gevolg van de ontspanning tussen Oost en West en een belasting op winsten die westerse be drijven in ontwikkelingslanden maken, zouden aan de der de wereld ten goede moeten komen. DEN HAAG (GPD) - In de stnjd tegen hoog ziekteverzuim en toene mende arbeidsongeschiktheid is het vooral belangrijk te voorkomen dat kortdurend ziekteverzuim uit mondt in langdurig verzuim. Door tijdige analyse en snelle persoonlij ke ondersteuning kan de betrok kenheid van zieken bij de organisa tie gehandhaafd blijven. Veel be drijven hebben dat al door; de over heid is echter nog niet zo ver. Dit zegt A. Vissers van het Til- burgse Instituut voor Arbeids vraagstukken (IVA). Het IVA gaat samen met het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds (ABP) een on derzoek instellen naar de oorzaken van het ziekteverzuim bij de over heid. Volgens Vissers is voor afde lingschefs een belangrijke rol weg gelegd. "Zoals het kader natuurlijk ook veel kan doen aan de sfeer en het werkklimaat op een afdeling. Persoonlijk denk ik echter dat het functioneren van chefs slechts één van de indicatoren is voor hoog ziekteverzuim. De samenstelling van het personeelsbestand, het soort werk en talrijke persoonlijke De minister ontvouwt zijn ideeén in de nota Een wereld van verschil. Het stuk zal op Prinsjesdag worden gepresenteerd. In de nota bepleit Pronk opnieuw de noodzaak voor westerse landen om de schulden van de armste landen kwijt te schel den. Dit idee draagt de minister de zer dagen in Parijs aan tijdens een VN-bijeenkomst over de 42 armste landen ter wereld. De 42 hebben een schuld van 80 miljard dollar. Bij de verdeling van Nederlandse hulp wil Pronk in de toekomst een nieuwe aanpak. De betrokken lan den krijgen geen ronde bedragen meer die ze naar eigen inzicht mo gen besteden, maar geld voor be paalde projecten. Hulp moet in het algemeen minder vanuit Den Haag AbvaKabo wil snel hoger loon gezinsverzorging UTRECHT (ANP) - De AbvaKabo vindt dat de salarissen in de gezins verzorging op korte termijn verder omhoog moeten. De bond zegt dat in een reactie op een functiewaarde- ringsonderzoek dat heeft uitgewe zen dat de salarissen van de gezins verzorgsters en -helpsters 20 pro cent lager zijn dan die in vergelijk bare beroepen. Het wegwerken van deze achterstand zou 250 miljoen gulden kosten. De gezinszorg kampt met 30.000 moeilijk te vervullen vacatures. Daardoor staan 12.500 mensen die thuishulp nodig hebben op een wachtlijst. De AbvaKabo is niet verbaasd over de onderzoeksresultaten. Een functiewaarderingsonderzoek van het ministerie van binnenlandse za ken heeft in 1985 al uitgewezen dat de salarissen te laag zijn. Op grond daarvan zijn de afgelopen jaren ex tra salarisverhogingen doorge voerd. Daarmee was 73 miljoen gul den gemoeid. Verder heeft het kabi net nog ongeveer 50 miljoen toege zegd voor de ongediplomeerde helpsters. De integratie van gezinsverzor ging en kruiswerk zal de komende jaren naar verwachting'een bespa ring van 250 miljoen opleveren. Daarvan is 60 miljoen bestemd voor verbetering van de arbeidsvoor waarden. De AbvaKabo vindt dat veel te weinig. Zodra het definitieve onderzoeks rapport is verschenen zal de bond het met de werkgevers bespreken. De AbvaKabo sluit acties "richting politiek" niet uit om duidelijkheid te krijgen over de vraag waar het be nodigde geld vandaan moet komen en op welke termijn. Politie Het Antilliaanse eiland Sint Maar ten wil politiepersoneel uit Neder land aantrekken om 70 vacatures te kunnen vervullen. Minister Hirsch Ballin (Antilliaanse zaken) krijgt volgende week bij zijn bezoek aan de eilanden het verzoek om zoveel mogelijk Nederlandse politiemen sen naar het eiland te sturen. Ruimtevaarders Het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruimte vaart (NIVR) start morgen met een selectieprocedure voor drie tot vijf kandidaat-astronauten (m/v). Het is de tweede keer dat in Nederland as tronauten worden gezocht voor be mande ruimtevaartvluchten. In 1977 werd Wubbo Ockels geselec teerd om als Europees astronaut mee te vliegen met Spacelab, het Europese Laboratorium aan boord van de Amerikaanse Space Shuttle. Hongerstaking C. Spuijbroek, een ex-werknemer van Philips, heeft gisteren zijn tent opgeslagen voor het gebouw van het Eindhovense kantongerecht. De man zegt al sedert 20 augustus in hongerstaking te zijn in verband met "het onrecht" dat hem in 1983 door de kantonrechter is aange daan. De rechter gaf Philips des tijds toestemming om de man te ontslaan na een jaren slepend con flict. Gehandicapten Studerenden die door hun handi cap geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer, krijgen een volledige reiskostenvergoeding p basis van de algemene arbeids- n geschikts wet (aaw). Het maakt i i ici bij geen verschil of de studeren de int- of thuiswonend is. Dit chreef minister Ritzen (onderwijs) gi-teren in een reactie op de brief die de Gehandicaptenraad eind vo rige week stuurde. Twijfels over aanhouding van drie helers UTRECHT (ANP) - Was 'privé- detective' Zuidema een infor mant van de politie of was hij een-burger die de arrestatie heeft geregeld van drie helers? Op 13 maart 1990 hield de poli tie in Maartensdijk bij een "pseudo-koop" drie mannen aan, die probeerden gestolen elektronica met een waarde van een miljoen gulden te helen. De drie stonden gisteren voor de Utrechtse rechtbank terecht, maar "agent 006" Zuidema stond centraal in het woorden spel tussen officier van justitie Brouwer en de verdediging. Ad vocaat Starmans stelde zelfs dat Brouwer helemaal geen zaak had omdat hij niet ontvankelijk Begin maart had één van de verdachten contact opgenomen met Zuidema. Hij zat met de ge stolen waar in z'n maag, kon geen kopers vinden en hoopte dat Zuidema hem in contact kon brengen met de eigenaar van de gestolen waar. Zo dacht hij in ie der geval nog een deel van het tipgeld op te strijken. Maar het liep anders. Zuidema belde de politie. Hij wist dat het tipgeld alleen werd betaald als met de waar ook de verdachten konden worden aangehouden. Starmans betoogde dat "agent 006" vanaf het telefoon tje van de verdachte de regie had gevoerd. Hij organiseerde de pseudo-koop en pas op het al lerlaatste moment kwam de po litie op de proppen. Volgens de advocaat was die handelwijze in strijd met de regels. Zo zou de politie geen nauw overleg heb ben gevoerd met Justitie. Star- mans wees er ook op dat infil tranten alleen in zware gevallen mogen worden ingezet en bij voorkeur politiemensen zijn. De officier zag het anders. De recherche had de zaak strak in handen gehouden, aldus Brou wer. "Agent 006" was onmis baar omdat hij contact had met de verdachten, maar verder zou zijn rol beperkt zijn gebleven. Zuidema was een informant, al dus de officier, en geen infil trant. De rechtbank spreekt zich op 20 augustus uit. ADVERTENTIE KOSTUUM CORNELIANI MOMfNTO DUE RENE LEZARD factoren spelen zeker zo'n belang rijke rol1'. Binnenlandse Zaken heeft de op dracht voor het onderzoek nog niet geformuleerd. Zo is nog onduide lijk of ook de onderwijssector in het onderzoek zal worden betrokken. Het onderwijs kent een zeer hoog ziekteverzuim en een hoog percen tage afkeuringen (13 per 1000). Ambtenarenbond CMHF (mid delbaar en hoger overheidsperso neel), die felle kritiek had op de voorstellen van minister Dales om chefs verantwoordelijk te stellen voor hoog ziekteverzuim, hamert erop dat chefs in veel gevallen niet of nauwelijks in staat zijn oorzaken van ziekteverzuim aan te pakken. De CMHF verwijst naar de arbeids voorwaarden en arbeidsomstandig heden die niet binnen hun compe tentie vallen. Volgens de bond heeft Dales deze week haar uitspraken genuanceerd. Woordvoerder A. de Groot: "Op zich hebben wij geen bezwaar tegen de koppeling tussen ziekteverzuim en verantwoordelijkheden van chefs. Maar het gaat ons veel te ver dat als een van de hoofdoorzaken aan te merken, zoals de minister heeft gedaan. Gelukkig was zij be reid die mening wat te relativeren". Een woordvoerder van Binnen landse Zaken weet daar niets van. "De CMHF maakte er een ontzet tend punt van dat de verantwoorde lijkheid van het kader extra werd benadrukt. De minister heeft nooit gezegd dat chefs de hoofdoorzaak zijn. Maar het is bij de overheid wel een punt dat tot nu toe weinig aan dacht heeft gekregen. Het kan toch niet zo zijn dat het CMHF daar geen oog voor heeft". De woordvoerder benadrukt dat "ook andere maatregelen in voorbe reiding zijn". Behalve verbetering van personeelsbeleid zijn dat invoe ring van een eenduidig systeem voor ziektemelding en registratie, verplichte AAW-keuring en invoe ren van de mogelijkheid tot tijdelijk verlof voor ambtenaren die een aan- tal jaren zonder noemenswaardige I verzuim werkzaam zijn geweest. maar meer ter plaatse worden gere geld. In het beleid zal daarnaast een aantal speerpunten worden opge nomen. Het gaat dan om zaken als milieu (waarvoor de nieuwe heffing in het westen zou kunnen dienen), bestrijding van de armoede in de steden en steun aan vrouwen. In het landenbeleid komt ook eni ge wijziging. In Afrika zullen Egyp te en Soedan geen vaste bedragen per jaar meer krijgen, maar alleen nog hulp voor enkele projecten. Boeroendi, Madagascar, Ivoorkust en Tunesië krijgen helemaal geen hulp meer. In Azië komen er regio nale hulpplannen voor Thailand, Cambodja, Vietnam, Laos en Bir ma. Sri Lanka krijgt alleen nog hulp per project. AMSTERDAM Klein leed gisteravond op de Dam in Amsterdam. Carola Hamer (midden) uit Haarlem stond tussen het koopavond-publiek om aandacht te vragen voor haar Fiat 500, die in de nacht van 18 op 19 augustus is gestolen. Samen met acht vrienden die nog wel in het bezit zijn van hun 'rugzak' vroeg ze iedereen haar 'bloedend hart' te stelpen. (foto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Water sport en natuur kunnen goed sa mengaan op het IJsselmeer als het maar zo wordt 'georganiseerd' dat ze elkaar niet in de weg zitten. De Vereniging tot Behoud van het IJs selmeer stelt dit in het rapport 'Inte grale beleidsvisie IJsselmeerge- bied' dat gisteren is aangeboden aan minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat). Het stuk geeft aan hoe het IJssel meer in de volgende eeuw kan func tioneren als "duurzaam, grootscha lig ecosysteem", waarbij ook ruimte is voor recreatie en visserij. Zones die zijn aangewezen voor menselijk gebruik moeten volgens het rapport zoveel mogelijk bij elkaar worden geplaatst, zonder elkaar te hinde ren. Het open water en de overige oevers krijgen daardoor de nodige rust. Daarnaast moeten oevers wor den aangewezen die de functie "na tuur" krijgen. Een beperkt aantal oeverdelen moet worden afgeslo ten. .De ecologische betekenis van het IJsselmeer ligt vooral in de grote vogelrijkdom. Andere ecologische relaties zijn volgens VBIJ minder ontwikkeld. Zo ontbreken veelal natuurrijke verbindingszones met het vasteland. Het rapport bepleit daarom onder meer geleidelijk aflo pende oevers en het maken van moerasgebieden door bijvoorbeeld het opspuiten van vooroevers. De waterkwaliteit vormt volgens het rapport een groot probleem als gevolg van de verontreiniging van de Rijn, die via de IJssel in het IJs selmeer terecht komt. Voorlopig moet het Ketelmeer aan de mond van de IJssel als "bezinkput" blij ven fungeren. Het zuidelijk deel van het IJsselmeer dient geschikt te worden gemaakt als drinkwaterre- seiwoir. Verdere inpoldering en olie- en gasboringen wijst het rap port af. Ook voor grote windparken is geen ruimte. Voor verbetering van de recreatie ziet het rapport veel mogelijkhe den. Zeker langs de Flevopolders is een flinke groei van de watersport mogelijk. Daar kunnen nieuwe, grootschalige jachthavens worden aangelegd. Daardoor wordt ook de pleziervaart op het IJsselmeer beter gespreid. Het rapport voorziet een groei van het aantal plezierjachten in het gebied (nu ongeveer 6500). Ook de chartervaart is in opmars. Deze zou vooral naar de kust van Flevoland moeten worden gelokt met behulp van bezoekerscentra met sauna en bruine kroeg, vogelkijkpost, wan delpaden en natuurexcursies. Dit kan tegenwicht geven aan de druk ke westwal met oude havenstadjes als Monnickendam, Marken en Vo- lendam. Ook 'oevergebonden' recreatie, zoals plankzeilers, zwemmers, zon- ne- en pootjebaders, zou aan de 'oostwal' ontwikkeld moeten wor den. Langs de hele kust vormen zij een ernstige verstoring voor broe dende en ruiende vogels. De visserij kan profiteren van verbetering van de waterkwaliteit. De bestaande zo nes voor de beroepsvisserij moeten blijven. Maar de vissers moeten wel de vangst verder beperken, des noods met steun van de overheid. "Denkbaar" is dat de visserij (ook sportvissers) meebetaalt aan beheer van natuurgebieden als daar kan worden gevist. Voorgesteld wordt verder een co ördinatie-orgaan IJsselmeer op te richten van rijk, provincies en ge meenten. De minister van verkeer en waterstaat zou als coördinerend minister moeten gaan fungeren. Nelson Mandela loopt binnen voor het gesprek met de Nederlandse parlementaire delegatie. Geheel links De Hoop Scheffer. Donderdag. Een grote dag in ons achtdaagse programma. We spre ken 's morgens achtereenvolgens de minister van buitenlandse za ken, Roelof 'Pik' Botha, en direct daarna staatspresident F.W. de Klerk, 's Middags staat een ge sprek met Nelson Mandela op het programma. Voordat 'Pik' Botha een exposé geeft over de huidige situatie, kan hij het niet laten nog even de periode in herinnering te roepen dat de relatie tussen Ne derland en Zuid-Afrika "niet slechter kon". Ik herinner me uit die periode de verbale gevechten over de naar de Nederlandse am bassade gevluchte Klaas de Jon ge. We kijken ook naar de toekomst, ruim een uur later als we in de statige vergaderzaal van de mi nisterraad spreken met president De Klerk. Wat in ons programma werd aangekondigd als een be leefdheidsbezoek ontwikkelt zich tot intensief vraag- en antwoord spel van ruim een uur. De ketting rokende president maakt op mij de indruk te staan voor een non-raciaal en democra tisch Zuid-Afrika. Hij kan abso luut niet meer terug van de weg die hij is ingeslagen. Hij is in ok tober zeer welkom in Nederland. De zure reactie van de Nederland se anti-apartheidsbeweging op het bericht van zijn komst, slaat de plank echt mis. Met iets meer fantasie zouden deze bewegingen een poging kunnen doen hem te spreken tijdens zijn bezoek. Het afdraaien van de bekende gram mofoonplaat levert geen bijdrage aan de noodzakelijke discussie en is in regelrechte tegenspraak met uitspraken van Nelson Mandela die woorden als "mijlpaal" en "doorbraak" in de mond neemt. Natuurlijk is het geweld in de townships verschrikkelijk, na tuurlijk zijn er bij politie en leger krachten die zonder noodzaak bruut geweld gebruiken. De Klerk erkent dat en moet er iets aan doen, zal er ook iets aan doen zoals hij ons heeft verzekerd. Mijn conclusie is dat de dialoog met de Zuidafrikaanse regering in ieder geval moet worden voort gezet. De integriteit van de presi dent is nu herhaalde malen getest. Hij heeft die proeven doorstaan. Na een gesprek met de minister van financien, Du Plessis, die ons sterk aan oud-minister Ruding doet denken en ons informeert over de niet zo beste staat van de Zuidafrikaanse economie, reizen we terug uit Pretoria naar Johan nesburg voor het gesprek met Nelson Mandela en andere ANC- leiders. We spraken Mandela al heel even tijdens zijn bezoek aan Ne derland in juni jl Nu uitgebrei der. Hij oogt statig en fragiel tege lijk, spreekt beheerst maar krach tig. Hij begint met uitgebreid dank te zeggen voor zijn bezoek aan de koningin en aan de Neder landse regering en schetst ons ver volgens de ANC-positie voor de komende onderhandelingen met de regering. Hij spreekt over een meerpartijensysteem en politieke tolerantie, over de ANC-wens tot het houden van verkiezingen om de mensen aan te wijzen die de nieuwe grondwet moeten maken (hier is nog een duidelijk me ningsverschil met de regering). Ook hij toont zich zeer bezorgd over het geweld en zegt dal hij zijn jeugdige volgelingen, die niet ra tioneel maar emotioneel denken, zal voorhouden dat ze zich niet moeten laten provoceren door de politie of door de Zulu's van Chief Buthelezi die volgens hem achter het geweld zitten. Na afloop staat hij zeer ver moeid maar geduldig de pers te woord. Pas als een journalist hem tot twee keer toe met 'De Klerk' aanspreekt en een vraag stelt die hij al heeft beantwoord, toont dit anti-apartheidsmonument een begin van irritatie. Hij heeft voor ons een reis met een dag uitge steld. Ons bezoek zou zonder hem niet compleet zijn geweest. J.G. DE HOOP SCHEFFER (Dc auteur is Tweede Kamerlid voor het CDA en reist door Zuid-Afrika) JOHANNESBURG - Onder de le den van de parlementaire delegatie die deze week een bezoek brengt aan Zuid-Afrika, is onenigheid uit gebroken over het al dan niet hand haven van de sancties. Delegatie voorzitter Aarts (CDA) deed giste ren de grootste moeite de menings verschillen te verbergen, maar slaagde daarin niet. WD en D66 verklaarden gisteren openlijk dat het wetsontwerp dat nieuwe investeringen in Zuid-Afri ka verbiedt, bij voorbaat moet wor den ingetrokken, nog voordat de Zuidafrikaanse president De Klerk half oktober Nederland bezoekt. PvdA en Groen Links zijn daar fali- kant tegen. CDA'er Aarts wilde niets zeggen over het wetsontwerp en probeerde te voorkomen dat de andere fracties dat wel zouden doen. Van het CDA is echter bekend dat het voelt voor intrekking van de Investeringswet. Verwacht wordt dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) daar nog dit najaar een voorstel toe indient. De ruzie tussen de delegatieleden bleek al bij aanvang van de persbij eenkomst. Tot nog toe had voorzit ter Aarts op dergelijke bijeenkom sten alleen het woord gevoerd. Maar gisteravond schoof ook PvdA-ka- merlid Verspaget achter de tafel. Aarts werd daar boos over en pro beerde haar via PvdA-collega Van Traa, weg te werken. Dat mislukte, waarop ook Eisma (D66) en Weis glas (WD) aanschoven. Aarts was kwaad omdat was afge sproken dat tijdens het bezoek geen politieke verklaringen zouden wor den afgelegd. Dat was ook de reden dat Aarts alleen de persconferenties zou voorzitten. Toen Verspaget toch aanschoof, ontlokte dat Aarts de opmerking: "Dat hadden we niet afgesproken". Waarop Verspaget antwoordde: "Dat maak ik zelf wel uit". Mandela De parlementaire delegatie heeft gisteren met Nelson Mandela en een groot aantal Zuidafrikaanse mi nisters gesproken. Mandela bena drukte dat alle sancties tegen Zuid- Afrika moeten worden gehand haafd, zolang de regering niet ak koord gaat met verkiezingen op ba sis van het 'one-man-one-vote' prin cipe. De achtereenvolgende minis ters en president De Klerk drongen echter aan op spoedige opheffing van de sancties, omdat de Zuidafri kaanse economie ernstig te lijden heeft van met name financiële straf maatregelen. Zuid-Afrika kan bij voorbeeld geen leningen sluiten bij het Internationale Monetaire Fonds. Ook over dit onderwerp kregen Aarts en Verspaget ruzie. Verspaget verweet de Zuidafrikaanse regering dat de noodzakelijke bezuinigingen eenzijdig worden afgewenteld op de zwarte bevolking. Aarts kapte haar ruw af met de opmerking dat minister Du Plessis (financien) had verklaard dat ook op defensie was bezuinigd. Waarop Verspaget uit voerig begrotingscijfers begon te ci teren om haar gelijk té bewijzen. Aarts staakte uiteindelijk zijn ver zet. nadat hij WD'er Weisglas nog had verweten oude standpunten als nieuwe te verkopen. Weisglas zei dat hij "mede namens de WD-frac- tie" kon meedelen dat de WD nu voor intrekking van de Investe ringswet was door de ervaringen die hij in Zuid-Afrika had opge daan. Volgens Aarts was dat onzin, omdat de WD al lang vindt dat die wet moet worden ingetrokken. ADVERTENTIE HAARLEMMERSTRAAT 179, LEJDEN TEL. 071-142940 AMSTELVEEN (ANP) - De om- vang de verhuur- en leenmarkt van boeken en geluids- en beelddragers is zo omvangrijk dat invoering van een auteursrechtelijke regeling voor het lenen en verhuren van za ken als boeken, cd's en videoban den gewenst is. Zo worden zes keer zoveel publieksboeken uitgeleend als aan de consument verkocht. Bij kinderboeken is dat zelfs dertig maal zoveel. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Economisch Onder zoek van de Universiteit van Am sterdam (SEO). Het onderzoek ge beurde in opdracht van de Stichting Auteursrechtbelangen in Amstel veen. Aanleiding voor het onder zoek is de wetgeving die op dit mo ment in voorbereiding is op zowel nationaal als Europees niveau. Deze wetgeving moet de positie van auteursrechthebbenden ver sterken. Op dit moment krijgen au teurs in Nederland geen vergoeding als eenmaal verkocht materiaal wordt uitgeleend of verhuurd. De Stichting Auteursrechtbelan gen. waarin twintig landelijke orga nisaties van belanghebbenden sa menwerken, pleit al enige tijd voor de invoering van dergelijke wetge ving. Auteursrechthebbenden moe ten zelf over uitleen en verhuur van hun werk kunnen beslissen, aldus de Stichting. Explosief Uit het onderzoek blijkt onder meer dat de commerciële verhuur van cd's de laatste tijd explosief stijgt, ten koste van de verkoop. Dit komt doordat de cd technisch bijna on verslijtbaar is en de consument te genwoordig goede kopieermoge lijkheden heeft. In één jaar tijd steeg het aantal venhuringen van cd's met maar liefst 50 procent. Tussen juli 1989 tot en met juni 1990 werden in Neder land 9.3 miljoen cd's verhuurd met een totale verhuurwaarde van 24 miljoen gulden. In het jaar daarvoor bedroeg het aantal verhuringen 6,2 miljoen. Ten opzichte van de koopmarkt is de leenmarkt alleen bescheiden bij computer software, vaktijdschrif ten en vakboeken. In bijna alle sec toren is de leenmarkt vele malen groter dan de koopmarkt. Het sterkst doet dit zich voor bij kinderboeken (leenomvang bijna dertig maal zo groot), videofilms (23 maal zo groot) en wetenschappelij ke boeken (zestien maal zo groot). Bij algemene boeken voor volwas sen is dit vier maal zo groot en bij vi suele en educatieve boeken 3,5 maal. Niet in alle sectoren lijden recht hebbenden echter schade door de verhuurmarkt. In sommige secto ren. zoals de verhuur van beeldende kunst via artotheken is de verhuur markt van positieve invloed op de verkoop. Opkomst Duidelijk negatieve invloed heeft het lenen bij de verkoop van (kin derboeken. Volgens het onderzoek is dit onder meer te wijten aan de grote opkomst van de bibliotheken. Dit heeft er toe geleid dat het aantal verkochte boeken is gedaald. Rechthebbenden proberen echter hun inkomen op peil te houden door de boekenprijs te verhogen, maar dat leidt weer tot een nog ver dere daling van de verkoop, zo staat in het rapport. De Koninklijke Nederlandse Uit geversbond (KNUB) lieten gisteren weten dat het rapport hun "bangste vermoedens" bevestigt over de om vang van het uitlenen en verhuren van boeken. Zij wijzen op de bere keningen in het onderzoek die uit wijzen dat de sector van het algeme ne boek, door het lenen tenminste 65 miljoen gulden aan inkomsten derft. Via het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur krijgen de uitgevers en auteurs een compensatie van maar 15 miljoen gulden. De KNUB zegt er vanuit te gaan dat verdere discussies gevoerd zullen worden op basis van het SEO-onderzoek In het onderzoek wordt naast een leenvergoeding ook gesproken over een tijdelijk uitleenverbod. Dit kan van nut zijn bij onder meer de au dio- en video sector en sommige pu- bliektijdschriften. Dit zijn sectoren waar enkele goedlopende titels of "hits" het verlies compenseren van een groter aantal slecht lopende ti tels. om dus direkt.. want op is op! voorscholen" Le»dseweg 518.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3