I heater 'Weinig zorgen over Leidse Schouwburg' De Waag: Gaudeamus en educatief project met 'masterclass' SEIZOEN 1990/1991 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 Yvonne van Baarle blij met programmering Van onze redacteur Annemiek Ruygrok LEIDEN Een vooruitblik op het theaterleven in Leiden, is eigenlijk een terugblik op de periode-Boelen. Schouw- burgdirecteur Frans Boelen verliet weliswaar op 1 septem ber de 'bonbondoos' aan de Oude Vest om een baan bij John van de Rest te aanvaarden, maar de programmering voor het seizoen 1990/1991 heeft hij nog tot stand gebracht. Yvonne van Baarle, hoofd van de di rectie kunst en cultuur van de ge meente Leiden en waarnemend di recteur van de Leidse schouwburg - 'de advertentie voor een nieuwe di recteur staat morgen in de krant, ik verwacht dat we per 1 januari vol gend jaar een nieuwe functionaris in huis hebben' - maakt zich ten minste absoluut geen zorgen. "Boe len had natuurlijk een fijne neus voor goede produkties. Ik vind het zo leuk dat hij zowel vrije produk ties als 'moeilijker' gesubsidieerd toneel in huis wist te halen. Zo'n voorstelling van De Voorziening uit Groningen 'Strange Interlude' dat is de mooiste voorstelling die ik heb gezien. Maar er zaten krap 100 men sen in de zaal. Dat haalde Frans toch maar naar de schouwburg. Zijn keuze is aansprekend, toegankelijk. Hij gaf veel jong talent een kans. Daar kun je je ook een buil aan val- len, Het is balanceren op het koord. Boelen had er de feeling voor". Van Baarle vindt dat een goede schouwburgdirecteur ook belang stelling voor bepaalde produkties kan kweken. "Je moet niet alleen op volle zalen mikken". In de programmering voor het ko mende seizoen valt de hoeveelheid cabaret-voorstellingen op. Teveel van het goede? Van Baarle vindt van niet. "Het valt mij wel op dat er veel cabaretvoorstellingen zijn. Maar de ene schouwburgdirecteur valt op cabaret, de ander op toneel- produkties. Ik ben benieuwd wat het stokpaardje van de volgende di recteur zal zijn". Zelf zegt ze in het voorwoord van het Jaarjournaal van de Schouw burg vooral de koningsdrama's van Shakespeare niet te willen missen. Ook Koekoeksnest met Peter Faber en Petra Laseur zal haar onder de toeschouwers tellen. Bij Jango Edwards (volgende week donder dag) is zij zeker van de partij en ver der trekken de voorstellingen van Jenny Arean, Herman Krebbers en Theo Olof en het Elisa Monte Ballet "En dan natuurlijk de Chanson- week. Dat is een leuke traditie ge worden, die zeker gehandhaafd moet blijven". Het programma van de Chansonweek wordt, traditiege trouw, in de loop van het seizoen sa mengesteld. "Dat zal ik samen met Elvire Wagenef van de schouwburg doen. En Frans Boelen heeft be loofd dat ik voor advies altijd bij hem terecht kan. We moeten na tuurlijk ook met de voorbereiding voor het volgende seizoen begin nen, zolang er nog geen nieuwe di recteur is. Zelf ken ik gelukkig ook veel mensen in de theaterwereld, dus het hoeft niet zo'n probleem te zijn om alvast te beginnen. Ik hoop dat in oktober bekend is wie de nieuwe directeur zal zijn. Die kan dan informeel bij de voorbereidin gen worden betrokken". De abonnementenverkoop voor de schouwburg kent dit jaar met 35.000 een absoluut record. "Meer mensen kunnen er gewoon niet in. Je moet altijd ruimte voor de losse kaart-verkoop overhouden. Ja en die beruchte dertiende rij, die hou den we erin. Die wordt nu wit". Ook de sponsors houden het ver trouwen in de schouwburg, on danks de perikelen die het afgelo pen seizoen hebben plaatsgehad: "We hebben 32.500 gulden meer aan sponsorgeld dan vorig seizoen. In Yvonne van Baarle: 'Pro grammering is als ook als actieve deelnemer zikanten die ieder op zich actief zijn in het uitvoeringsproces. Op zon- als bandleider in het jazz- en geïm- dag 9 december geeft het Hato En- proviseer.de muziekcircuit. semble om drie uur 's middags een uitvoering. The Schismatics treden op als Jazzpodium Hot House gaat zijn kwintet op 27 oktober. Zaterdag 3 21ste seizoen in met een program- november zal bassist Ed de Vos en- mering die niet wezenlijk afwijkt kele solostukken ten gehore bren- van die van voorafgaande jaren. Dit gen. Tevens zal een optreden plaats jaar zal de organisatie proberen om yinden van het Polo de Haas Kwar- iets meer buitenlandse gasten naar *et o.a. Leoni Jansen.,Op 24 no de Waag te laten komen. Voorts vember volgt Cannabina Cannabi- komt meer de nadruk te liggen op Een groep die muziek speelt ge- workshops door bekende musici, oaseerd op de verworvenheden van Dit zal geschieden naast de gebrui- twintigste eeuwse muziek en de kelijke Hot House workshop cursus mogelijkheden van de elektronica, (door Wlady Podsada in 15 lessen) Het Hot House Workshoporkest en de leerorkest cursus (30 bijeen- o.l.v. Wlady Podsada maakt op 1 de- komsten onder leiding van Rolf cember zijn halfjaarlijkse opwach- Delfos). ting en deelt het podium met het Tot aan Kerstmis zullen in totaal kwintet 'Scales'. Rolf Delfos met negen concerten gehouden worden het Hot House Leerorkest laten een op de zaterdagavond. Het Theo Loe- week later op 8 december van zich vendie Kwintet op 29 september en horen en dit laatste concert voor het Willem Breuker Kollektief Kerstmis wordt afgesloten door de Mondriaan Strings op 13 oktober uit zes musici bestaande groep Cor- zijn namen die geen introduktie no- rie en de Brokken. 'Publiek zou wel eens wat spontaner kunnen zijn' Van onze medewerker Monica Schiks LEIDEN De Leidse Waag heeft zijn eerste seizoen van moderne muziekprogrammering redelijk doorlopen en staat nu voor de twee de keer klaar om liefhebbers van he dendaagse 'klassieke' muziek te ontvangen. Sinds de Waag een van de officiële podia is van de Gau deamus Stichting die zich ten doel stelt de hedendaagse experimentele muziek uit te dragen, kan coördina tor Frits Bruins beschikken over so listen en ensembles die in Neder land en ook ver daarbuiten een gro te naam hebben opgebouwd. Behal ve aan de Gaudeamus concerten biedt de Waag onderdak aan Hot House en Folkclub Horus. Vrijdag 28 september opent de se rie met het World Saxophone Or chestra, dat is samengesteld naar Frans negentiende eeuws model met een bezetting van negen saxo foons uiteenlopend in grootte van sopranino tot bas. In de twee jaar van zijn bestaan heeft het ensemble al een aardige faam opgebouwd, een CD uitgebracht en twee win naars van de Nederlandse Muziek prijs opgeleverd. Het staat onder leiding van Ed Boogaard. Meer saxofoon in het volgende concert op vrijdag 26 oktober. Leo van Oostrom speelt dan samen met fluitist Jos Zwaanenburg die "ben nieuw type alt-dwarsfluit op zijn .naam heeft staan. Een fluit die on dermeer door een systeem van open kleppen meer technische mogelijk heden biedt. Veel componisten voe len zich dan ook aangetrokken tot deze "Zwaanenburg"-fluit en schrijven er muziek voor. Leidenaars Wat kan een Leids podium voor he dendaagse muziek nog beter doen dan muziek van Leidse componis ten brengen? Zaterdag 17 novem ber zal de Arnhemse blazersgroep "De Ereprijs", die zich toelegt op de uitvoering van eigentijdse muziek uiteenlopend van gecompliceerd tot onderhoudend, werk spelen van Huub de Vriend, Burckhardt Söll en Volleer Blumenthaler. Van Huub de Vriend zal een première ge speeld worden door een schoolor- kest van 100 leerlingen. De 'Grqupe des Sept' heeft in Lei den en Oegstgeest al vaker opgetre den in het klassieke circuit met mu ziek v.an componisten uit de 'Grou- pe des Six'. In de Waag brengt dit Amsterdams ensemble op vrijdag 30 november kamermuziek ten ge hore van de tien jaar geleden overle den Nederlands? componist Rudolf Escher. Steeds vaker verschijnt de com puter als instrument op het podium. Het Hato Ensemble legt zich toe op de uitvoering van experimentele muziek waarbij gebruikmaking van Getweeën of gedrieën bezoe ken ze voorstellingen in de Leidse Schouwburg, Imperium, de Stadsgehoorzaal of zelfs wel eens jongerenvereniging Au- gustinus. "Daar hebben we ook een keer een dolle avond ge had". En de dames Coby Favier (midden, 63), Ans Koppers (rechts, 62) en Toos Barbero (links, 52) krijgen steeds meer de tijd voor met name Leids theaterbezoek. "Ik ga wel eens willekeurig, dan vraag ik: wie vier. De drie in Leiden woon achtige dames hebben daarom uitgesproken meningen over het theater. "Ik vind het ontzettend jam mer dat de middagvoorstellin gen in de Leidse Schouwburg niet meer doorgaan. Dat was vo rig jaar een project. Ouderen konden dan in de voormiddag tegen gereduceerde prijzen theater bezoeken" reageert me vrouw Favier direct. "Maar het liep niet zo goed. We zijn wel eens geweest dat er vijftien mensen in de zaal zaten", vult mevrouw Koppers aan, "het project was ook opgezet, omdat ouderen vaak 's avonds niet meer over straat durven. Maar de begroting moet wel sluitend zijn natuurlijk. Toch kan ik me nog een fantastisch Belgisch stuk herinneren met allemaal mijnwerkers". Ans Koppers zingt zelf in het opcrettekoor totaal is er nu aan sponsorgeld 170.000 gulden binnen". Met een omzet van bijna drie miljoen, waar van ongeveer de helft aan toegangs kaarten binnenkomt en de andere helft door de gemeente wordt ge subsidieerd, een hoopgevend be drag, vindt Van Baarle. Stadsgehoorzaal Trekt de schouwburg jaarlijks een 75.000 bezoekers, anders is het ge steld met de Stadsgehoorzaal. Na tuurlijk, de concerten van het Resi dentie Orkest trekken veel vaste be zoekers naar de zaal aan de Bree- straat, maar volgens Van Baarle moet er meer leven in de brouwerij komen. In een interview eerder in deze krant kondigde zij al aan er een muziek- en congrescentrum van te willen maken. "Ik vind het belang rijk dat er ook kamermuziek kan worden opgevoerd, dat we een Ton Koopman naar Leiden kunnen ha len. Maar ook jazz, pop en zangma- naar muziek". De grote spekta kelstukken tijdens de Laken- feestcn bezoekt ze ook: "O For- tuna, verleden jaar in de Pieter skerk, daar w"as ik helemaal ka pot van. En Lodewijk Napoleon, het jaar daarvoor was ook prachtig. Ik hou er van stukken te bezoeken die ik niet ken, en dan zoek ik de muziek er van op". Gevraagd naar de hoogtepun ten van het afgelopen thea terseizoen ondersteunen de da mes eikaars oordelen. "We zijn naar 'Zomerzotheid' in Imperi um geweest" zegt mevrouw Barbero en mevrouw Koppers vult aan: "Dat was geestig, heel apart, echt iets uit de oude doos. Die leuke kleding en die oude auto op het toneel". Mevrouw Favier vond de musical The Cotton Club met Madeline Bell 'enig. Zulke stukken komen hier niet veel'. Dit jaar zag ze verder Martine Bijl en Toon Hermans. Mevrouw Koppers' favoriete actrice is zonder enige twijfel Mary Dresselhuys. "Ik vind haar zo n enige vrouw. Voor haar blijf ik thuis als ze op televisie is". De drie dames hebben dan ook plannen dit seizoen naar Harold en Maude te gaan, waar in de grande dame van het Ne derlands toneel naast Dirk Zee- lenberg te zien is. "Maar Anne Wil Blankers speelt ook goed" concludeert Coby Favier. En Crescendo. "Dus ik ga ook veel nifestaties moeten in zo'n complex mogelijk zijn". Op het ogenblik laat zij een akoes tisch onderzoek doen om aan de weet te komen wat wel en wat niet mogelijk is. "Die zaal waar 1000 mensen in kunnen. Dat is een mooie tussenmaat. Ik zou het ontzettend leuk vinden om een bijzondere akoestiek te kunnen aanbieden en om publiekstrekkers te hebben". Samen met een nog niet nader te noemen architect gaat zij ook bekij ken in hoeverre de school aan de Aalmarkt bij de plannen kan wor den betrokken. "Dat zou een prach tige gelegenheid zijn voor een grand café/restaurant. Daar moet een for mule voor te vinden zijn. Als dat goed gaat draaien, kan er geld voor de exploitatie van de Stadsgehoor zaal worden verdiend. Wanneer je congressen organiseert, is het na tuurlijk prachtig om in die Aal- marktschool de mensen ook iets te eten te kunnen aanbieden". De tweede helft van de Gaudeamus programmering staat nog niet dui delijk vast en wel om een bijzondere reden. Frits Bruins, coördinator van de Waag, is daar wel een beetje trots op. Blijkbaar heeft de programme ring van de 20e eeuwse muziek in het afgelopen seizoen (het eerste seizoen in zijn Leidse bestaan) de nodige aandacht getrokken van de Culturele Raad .Zuid-Holland. De Waag heeft het verzoek gekre gen de komende drie jaar mee te doen aan een educatief project dat is opgezet met de bedoeling een nieuw publiek te interesseren voor de kamermuziekpodia in Zuid-Hol land. Bovendien is het de bedoeling dat de muziekscholen een actieve rol gaan spelen in deze podiumpro grammering. De concrete vorm die de Waag eraan zal geven is nu nog niet bekend. Er wordt gedacht aan familieconcerten voor gezinnen, waar na afloop voor de kinderen een soort muziekfestijn is georgani seerd terwijl de ouders koffie drin ken. daarom gaat ze binnenkort naar de reprise van 'Shirley Valenti- De drie liefhebsters van to neel en cabaret zijn het er over eens dat de Leidse Schouwburg de laatste jaren aan kwaliteit gewonnen heeft. "Heel vroeger was ik lid van K&O en dan ging je daar naar toe. Maar nu ga ik naar de Schouwburg met zijn vele premières, al heb ik geen abonnement", zegt mevrouw Favier. "Ik ga veel meer dan vroeger naar het theater". Toch kraakt mevrouw Koppers een kritisch noot. "Het publiek in de schouwburg. Dat zou soms wel eens een beetje spontaner kun nen zijn." Tenslotte geven de dames te kennen dat het toneel, dat ze bezoeken wel inhoud moet be zitten. "Niet té zwaar" zegt me vrouw Favier en haar schouw burgvriendin vervolgt: "maar een klein beetje niveau moet het toch wel hebben". Coby Fa vier illustreert ook het andere uiterste, iets wat ze niet mooi vonden: "Het moderne toneel, daar moet je zo inkomen. Zo za gen we het afgelopen seizoen op een avond twee stukken van de Timdelerclub, na elkaar ge speeld". En mevrouw Koppers zegt: "Dat tweede ging over een overgcorganiseerde verjaardag. Was afgrijselijk. Op zich knap gespeeld. Als robotten, heel Muf "Kijk met de Stadsgehoorzaal heb ik twee renovaties op het oog. Aller eerst de aantrekkelijkheid van het gebouw, het aanzicht, de entree, de belichting in de zaal. Ten tweede de noodzakelijke vernieuwingen. De technische apparatuur moet gemo derniseerd worden. Dat gaat al een paar ton kosten. En verder moet er iets aan de accomodatie voor de ar tiesten worden gedaan. Als je ziet in wat voor kamertje de dirigent wordt gestopt. Je zou je kapot schamen. Om de muffe lucht te verdrijven spuiten ze daar met Airwick". Met haar plannen hoopt zij ver schillende soorten publiek naar het muziekcentrum aan de Breestraat te lokken: muziekliefhebbers, na tuurlijk, maar ook congresgangers en belangstellenden voor festivals. "Kijk, het LVC komt ook onder on ze verantwoordelijkheid. Misschien willen die ooit wel eens op popge- Wat ook heel inspirerend is om mee te maken zijn openbare lessen zoals er af en toe op de tv te zien zijn. Een groot musicus en pedagoog bege leidt aankomende talenten in hun muzikale ontwikkeling. Wie heeft niet voor de buis zitten sidderen toen Elisabeth Schwarzkopf haar studenten met zeer pittige opmer kingen corrigeerde? Het kan ook anders: hoeveel mensen spelen niet een instrument uit liefhebberij zon der er hun professie van te maken? Zou het niet aardig zijn deze ama teurs ook eens een kans te geven les te krijgen van bijvoorbeeld een vio list als Theo Olof, een pianist als Da niel Wayenberg? Op deze manier denkt de Culturele Raad aan mas- terclasses voor amateurs met daar opvolgend een concert door de 'maestro' zelf. Speciaal toegesneden op de Waag en zijn Gaudeamusprogrammering lijkt wel het derde educatieve voor stel van de raad, Extra subsidies worden uitgetrokken voor publici teit en 'opvoedende' activiteiten in verband met het propageren van strak, zwart-wit gehouden." 'Niets aan' is daarover hun eensluidende mening. "En dat bied iets groots organiseren. Dan moet het mogelijk zijn de Stadsge hoorzaal in te zetten. Wat ik wil be kijken is of het mogelijk is vier za len daar tegelijk te gebruiken. Met een goede geluidsisolatie zou het kunnen dat er in de ene zaal een ver gadering is, terwijl in de andere een concert wordt gegevèn. Ook zou de grote foyer op de eerste etage weer als zodanig moeten worden ge bruikt. Kun je het je voorstellen dat je op een mooie zomeravond daar langsloopt, de Stadsgehoorzaal in vol licht en mensen buiten op het balkon van de foyer"? Geld voor de grootscheepse plan nen wil zij via sponsors zien binnen te krijgen. Maar dat alleen is niet voldoende: "Ik hoop iets uit het pot je stadsvernieuwing te kunnen be machtigen. Wellicht is er binnen de kunstsector wat te verschuiven en hopelijk heeft wvc nog een paar pot jes die kunnen worden aangespro ken". 20ste eeuwse muziek. Veel concert bezoekers denken dat moderne mu ziek niets voor hen is; niet omdat ze er nu zo'n hekel aan hebben, maar eerder omdat ze niet weten wat ze ermee aan moeten. Hoe moet je er naar luisteren? Wat stelt het nu ei genlijk voor? Het zou al verschil uit maken als er vooraf door aparte do centen of door de uitvoerende musi ci zelf uitleg werd gegeven. Waag- programmeur Bruins denkt aan zo iets als het Haagse 'luistermuseum' vorig seizoen heeft gedaan: een se rie 'rondleidingen' door 'het muse um' van de hedendaagse muziek die over het algemeen zeer enthousiast werd ontvangen. Concerten die vooraf werden ingeleid en waarvan de musici vaak dezelfde zijn die dit seizoen in de Waag komen spelen. vraag ik me dan wel eens af als ik dan in zo'n zaal zit" besluit Coby Favier, "hoe vonden de Als termijn voor uitvoering van de plannen heeft zij zich de huidige collegeperiode gesteld. "In vier jaar tijd moet het grootste deel rond te krijgen zijn. Ik ben voorlopig met één architect in zee gegaan, die ik een beperkte opdracht heb gege ven. We moeten kijken hoe hij zijn plannen ontvouwt. Komt er stennis over dan moetje verder kunnen kij ken". LAK Hoewel het LAK-theater aan de Cle- veringaplaats grotendeels door de universiteit wordt betaald, voelt Van Baarle zich ook voor dit theater min of meer verantwoordelijk. "Ik ben blij dat er zo'n goed theater in Leiden is en dat de universiteit dit op zich neemt. Leiden is tenslotte nog steeds een arme stad. Het LAK zit in financiële problemen en ze ko men nu naar de gemeente toe. We moeten zien wat we eraan kunnen doen. Ik ben als gemeente in elk ge val bereid het LAK in de publiciteit te laten meedoen. Voor mijzelf neem ik het LAK altijd mee in de al gehele beleidsoverdenkingen". Wat publiciteit voor het Leidse theaterleven betreft, heeft Yvonne van Baarle plannen tot oprichting van een Uit-bureau, een soort VVV voor de theaters. Dit bureau zou maandelijks een Uit-krant moeten maken die overal in Leiden te krij gen is. "Ik ben ervan overtuigd dat dit Uit-bureau een belangrijk infor matiepunt zal zijn". Dat Leiden op theatergebied veel te bieden heeft, is wat haar betreft zonneklaar. "Wat op dit moment in houdelijk geod loopt, de schouw burg, staat ook landelijk goed aan geschreven. Daar heb ik de minste zorgen over. Jammer van die Schouwburg-affaire, maar dat heeft niets met watje ziet te maken. En de rest, daar wil ik heel hard aan wer ken om dat inhoudelijk en qua orga nisatie op hoger niveau te brengen". '....Aan gene zijde van het gordijn houdt de waterval van de ova tie onverminderd aan. Er wordt om hem geroepen. Roerloos, doodmoe staart hij naar de touwen, ter wijl hij zachtjes zijn laatste woorden her haalt, alsof him bete kenis pas nu tot hem doordringt: "k Derf mijn geesten thans en kunst; Wanhoop is mijn eind, tenzij Vroom gebed mijn ziel be vrij' En mij, nimmer smekensmoe, Al mijn schuld vergeven doe. Hoopt gijzelf eens op gena, Dat uw gunst mij dan ontsla'. 'Halen!' roept de to neelmeester....' jongeren zoiets Snappen die er ook de ballen van of snap ik het niet?"

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 30