Alleen reinigingstarief Wassenaar stijgt flink Onderzoek naar geschiktheid Jelgersmaldiniek als raadhuis Begroting '91 Wassenaar Tekort over 1989 Leiderdorp van bijna 600.000 gulden Wassenaarders willen geen parkeerverbod voor bezoekers Voorwaardelijke straf geëist Voorschotense brandstichtster Verbindingsweggetje Douw van der Kraplaan in Voorschoten nog steeds niet aangelegd Aantal woningzoekenden Voorschoten licht gestegen Gouden Leeuw in Voorschoten mag uitbreiden r„nd^hredïaannkvreSetejSe: SïïTniïïL&S. Hervormde Kerk Voorschoten krijgt een carilloncomputer VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 n i 'i i Gemeente tevreden, maar zorgelijk over toekomst WASSENAAR - De Wasse- gescheiden ophalen van groente-, naarse reinigingsrechten fruit- en tuinafval terug te verdie- handhaafd kon worden. Wassenaar zat met haar reinigingstarief vorig jaar 45 procent boven het landelijk gemiddelde. De gemeente is uitge strekt en daardoor zijn de kosten van het ophalen van huisvuil hoog. Omdat de milieukosten aanzien- gaan volgend jaar flink om- nen- he< "afar beejnt r „i," meente met het per wijk uitdelen hoog door Sluiting an de van containers voor het gescheiden Leid se vuilverbranding. De inzamelen van huisvuil. Het verza- OVerige gemeentelijke belas- melde organische afval zal worden •.tinfJfn hliivpn nnfrpwiizicrH gecomposteerd op het gemeentelijk lijk stijgen wil het college andere •Aririotvn -riir, terrein aan de Hogeboomseweg. lasten niet verhogen. Het onroe- Andere verhogingen zijn rend-goedtarief blijft gehandhaafd niet noodzakelijk omdat de "NTipf cnliHp op 2,97 gulden per 3.000 gulden die ■'gemeente financieel ruim in .haar jasje zit. B en W zijn te- vreden over hun sluitende .begroting voor 1991, waar voor niet uit reserves is ge put. Voor onvoorziene uitga- Ven is een bedrag van 285.000 gulden over. Het gemeentebestuur verwacht ook voor de komende jaren geen tekor- ten. Maar B en W maken zich toch -zorgen over de toekomst. De rijks- «uitkering voor gemeenten wordt la ger. Volgend jaar krijgt Wassenaar jiaar verwachting ruim twintig mil- joen gulden uit de staatskas, maar na 1995 zal die rijksbijdrage ruim twee miljoen gulden per jaar lager uitkomen. De milieu-uitgaven daar entegen blijven stijgen. Met name de kosten van bodem saneringen baren de gemeente zor gen. Die kosten vormen de grootste 'onzekere factor' in de komende be grotingen. De provincie heeft het geld om samen met gemeenten ver vuilde grond op te ruimen al 'ge bruikt' tot na het jaar 2000. Burgemeester Schoute tijdens de .presentatie van de gemeentebegro ting "We hebben op een milieu- ,kaart alle mogelijke vervuilde plaat- Sen geregisteerd, maar dat is een 'minimumkaart'. Het milieufonds zal in de toekomst vermoedelijk aanzienlijk verhoogd moeten wor- 'den. De provincie kan ons de ko mende jaren niets voorfinancie- Aren". Wassenaar heeft in de begroting 1991 een bedrag van ruim 2,5 mil joen gulden gereserveerd voor bo demsaneringen. De reinigingsrechten stijgen van 13 gulden per maand naar 20 gulden per maand. De verhoging is noodza- kelijlc door sluiting van de Leidse vuilverbranding. De vuilverwer king moet nu elders in Nederland plaatsvinden wat extra (vervoers- 'jkosten met zich meebrengt. Een extra verhoging van de reini gingsheffing van 2,50 gulden per maand is nodig om de kosten van Geen plantenkas in raadhuispark Wassenaar DEN HAAG/WASSENAAR - De gemeente Wassenaar mag op het terrein bij het raadhuis voorlopig "geen plantenkas bouwen, zo beslis- 'te vanmorgen de Raad van State. •Omwonende W. de Wit had bezwaar 'uangetekend omdat hij vreest voor zijn uitzicht als de kas gebouwd 'wordt. "Waar heeft de gemeente Wasse naar een kas voor nodig? Het kweekgoed is immers veel goedko- .per in de handel te verkrijgen", zo merkte de Wit donderdag op tijdens ,de zitting van de Raad van State. .Een woordvoerder van Wassenaar stelde daarop vast dat de gemeente planten in de kas wil opkweken die 1 onder andere zijn bedoeld voor het park rond het gemeentehuis. Ook 'zouden schoolklassen regelmatig -worden rondgeleid. De gemeente wilde De Wit al tegemoet komen door de kas iets verder van zijn huis te bouwen dan aanvankelijk de be doeling was. De bouw van de kas is nog niet •definitief van de baan. Een woord- voerder van de gemeente Wasse- naar vermoedt dat de Raad van Sta te heeft beslist dat de bouw van een kas niet in het bestemmingsplan De gemeente Wassenaar is overi gens niet gerust op de mededeling van de Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden (Gevulei) dat de kosten van vuilverwerking in Dren te mee zouden vallen. Wassenaar stemde als enige gemeente tegen de begroting van de Gevulei. "De nieuwste cijfers en feiten geven ons helaas gelijk dat die begroting niet solide in elkaar zit", aldus de burge meester. OEGSTGEEST - De gemeente geest-terrein is de overdracht aan Oegstgeest gaat onderzoeken of 0 de Jelgersmakliniek aan de Waarschijnlijk zal die over twee jaar plaatsvinden. Momenteel ge bruikt Leiden het gebouw onder een woning waard is. Het gemiddel de tarief in gemeenten van gelijke grootte ligt rond de 9 gulden. De financiële positie van Wasse naar voor de jaren 1992-1995 ziet er goed uit omdat de investeringen aanzienlijk lager zullen zijn. De laatste jaren besteedde de gemeen te onder meer veel geld aan ver keersmaatregelen en de bouw van draaid woonwijken Weteringpark 1 en 2. De komende jaren zullen dergelijke kosten verminderen. Voor BrailUWeCr houdt 1991 houden B en W nog rekening met investeringen van in totaal veertien miljoen gulden, in 1994 moet dat bedrag zijn teruggebracht tot 4,5 miljoen gulden. Duimschroeven Rhijngeesterstraatweg geschikt is als toekomstig gemeentehuis. De raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenhe den was het gisteravond eens met een voorstel van B en W om 30.000 gulden voor een bouw technisch onderzoek beschik baar te stellen. Het onderzoek moet aan het einde van dit jaar zijn afgerond. De raad kan dan volgend jaar beslissen over de vraag of de huidige, wat krap be meten gemeentelijke huisvesting LEIDERDORP - De gemeente Lei- aan het Wilhelminapark, vervangen derdorp heeft 1989 afgesloten met moet worden door de voormalige een tekort op de jaarrekening van kliniek. Daarnaast zou alleen de bijna 600.000 gulden. Het bedrag is bouw van een compleet nieuw raad- gedekt uit de reserves. ten omdat het in een bouwtech nisch gammele staat zou verkeren. Enige jaren geleden was een pro jectontwikkelaar in de markt, die in het pand luxe appartementen wilde dere als opslagruimte. Een deel van bouwen. Dit plan is voorlopig van het monumentale pand is afgeslo- de baan. Burgemeester Schoute: ...'duim schroeven langzaam aange- (archieffoto) open huis in kazerne Leiderdorp huis uitkomst kunnen bieden. Waarschijnlijk zijn het vooral fi nanciële argumenten die de keuze van de raad zullen bepalen. In de voormalige kliniek is meer dan vol doende ruimte om alle gemeentelij ke diensten te kunnen huisvesten. De vraag is alleen of het in het begin van deze eeuw gebouwde complex met zijn hoge vertrekken en gangen betaalbaar aan de eisen van moder ne kantoorruimte is aan te passen. Gemeentesecretaris P. Hordijk ver wacht dat het 'omslagpunt' rond de zeven a acht miljoen gulden zal lig- telijke afdeling financien door tijd gebrek en een nieuw computersys teem een slecht overzicht over de uitgaven. Uitbesteding van een aantal De afrekening valt onder meer te- werkzaamheden heeft de gemeente gen door een sterk verlaagde bijdra- Veel extra geld gekost. Buitenshuis ge uit de staatskas. De algemene uit- moest voor 244.000 gulden perso- kering van het rijk viel ruim 350.000 neel worden ingehuurd voor het gulden lager uit dan werd geraamd. maken van de nota's emancipatie De gemeente heeft verder een aan- en ouderenbeleid, tal financiële steekjes laten vallen waardoor de begroting is overschre den. Zo hebben beslissingen met fi- genvallers. Zo moest aan bodemsa- nanciële gevolgen niet altijd tot bij- nering 24.000 gulden extra worden stellingen van de begroting geleid, uitgegeven en waren de inkomsten Bepaalde kosten zijn structureel te uit de reinigingsrechten en onroe- laag ingeschat en een aantal inkom- ren-goedbeladstinfg lager dan ver sten te hoog. Voorts had de gemeen- wacht. De Wassenaarse reinigingshef fing daalde vorig jaar nog met twin- zorgvuldig uitgevoerde bezuini- tig procent. Die operatie kostte de gingsronde van de afgelopen jaren. gemeente 200.000 gulden, was geen probleem. Gehoopt werd toen dat het lage tarief vijf jaar ge- Andere gemeenten hebben bezui nigingen steedsa vooruit gescho ven, waardoor ineens overal het in moest worden gezet. Wij 1 de Simon Smitweg in Leider- De discussie over een ander ge- startsein voor een prestatieloop en de mogelijkheid om te verhuizen om 14.00 uur geeft hij de EHBO-ver- eniging een aanhangwagen die spe- hebben de duimschroeven vanaf ciaal is ingericht op het verlenen begin jaren '80 heel langzaam aan- aar} eerste hulp in rampsituaties. gedraaid, dan doet het ook niet zo'n pijn". demonstraties. DEN HAAG/WASSENAAR - De Raad van State heeft zich gisteren gebogen over de vraag of een par keerverbod in Wassenaar ook gel dig is voor visite van bewoners die zelf wel mogen parkeren in hun straat. Bewoonster J. van der Starp van de Storm van 's-Gravesandeweg is het een doorn in het oog dat in 1987 tussen de Duinrellweg en de Van Wijnbergenlaan een parkeerverbod is ingesteld om overlast van bezoe kers van pretpark Duinrell te we ren. Alleen aanwonende autobezit ters kunnen een ontheffing krijgen. Van der Starp heeft zelf geen auto, maar zij vraagt zich af waar haar lo gees en bezoekers hun auto kwijt moeten. De gedupeerde stapte naar de Raad van State, die het kroonbe- roep gisteren behandelde. Een woordvoerder van de gemeente deelde mee dat het ondoenlijk is tij delijke ontheffingen te verlenen omdat controle daarop niet moge-« lijk is. "En met een permanente ont heffing kan een bewoner die geen auto bezit scharrelen", zo stelde hij vast. Van der Starp was zelf niet aanwezig om haar bezwaar toe te lichten. In een bericht dat Rijkswater staat in het kader van de procedure heeft uitgebracht wordt gezegd dat voor logees een ontheffing zou moe ten worden verleend. Misbruik zou voorkomen kunnen worden door de ontheffing op kenteken te stel- len. Het is nog niet bekend wanneer VOORSCHOTEN - Het weggetje deeltelijk aangelegde weg te ver- de Raad van State uitspraak zal dat de Douw van der Kraplaan met schuiven naar het zuiden. De weg doen. de Baron Schimmelpenninck van had de hele wijk in beroering ge- der Oyelaan in Voorschoten moet bracht, omdat buurthuis, jeu de verbinden is nog steeds niet aange- boulesvereniging en bewoners van legd. Bewoners van de Mulderlaan de omliggende straten bezwaren hebben bezwaren ingediend, die lieten horen tegen verschillende va- vandaag tijdens een openbare hoor- rianten. naar de kliniek, maar toen kon het niet eens worden. Het gebouw is nu formeel nog eigendom van de ge meente Leiden, maar in de overeen- Ook zijn er informatiekraampjes en komst die de gemeenten Oegstgeest en Leiden sloten over het Ende- DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De vatte het gordijn en vloerbedekking 38-jarige Voorschotense was zo vlam. Even later waarschuwde ze kwaad op haar in Zoetermeer wo- de bovenburen omdat ze vond dat nende moeder dat ze besloot om die gevaar liepen, haar huis in brand te steken. Een De vrouw was al opgenomen we- paar maanden daarvoor had ze in gens de brandstichting in Voor- Voorschoten haar eigen huis in schoten op 15 mei dit jaar. Volgens brand proberen te steken. De offi- bet hoofd van de inrichting Grote cier van justitie eiste gistermiddag Beek zei de vrouw vaak dat ze zich een jaar voorwaardelijke gevange- wilde latên behandelen, maar dat ze nisstraf en ter beschikking stelling zich elke keer terugtrok met allerlei aan de staat. Ze moet daarbij ver- uitvluchten wanneer het eenmaal plicht een behandeling ondergaan, zo ver was. De vrouw was op 14 juli dit jaar Hij meende dat het vorige vonnis uit de inrichting de Grote Beek in van de rechtbank, zonder de ver- Limburg weggelopen en reisde plichting tot behandeling, de vrouw naar Zoetermeer. Ze wilde een goed te veel vrijheden gaf, waardoor gesprek met haar moeder. Toen die niets aan haar problemen kon wor- niet thuis bleek, ontstak ze in grote den gedaan. De gedeeltelijk aangelegde weg tussen de Douw van der Kraplaan en de Baron Schimmelpenninck van der Oye laan enkele maanden geleden: Peyton Place In Voorschoten. (archietfoto) hierdoor moeten verhuizen. De ge meente zou de omlegging betalen. De Douw van der Kraplaan die VOORSCHOTEN - Het aantal wo- sector onverminderd nodig blijft, ningzoekenden in Voorschoten is Van het totale aantal woningzoe- licht gestegen, in 1988 zochten 1.210 kenden is 72 procent aangewezen gezinnen een woning, een jaar later °P een goedkope huurwoning, waren dat er 1.274. Dat blijkt uit het T°<;h zou er m Voorschoten ook een jaarverslag van de Woning Advies -narkt zijn voor duurdere huurwo- Commissie (WAC). ningen. De WAC trekt deze conclu- Van de 1.274 gezinnen hebben 259 s,ie na analyse van een nieuwe lijst woningzoekenden al een huis, maar die vorig jaar werd ingesteld, staan op een doorstromingslijst. In Verder noteert de WAC een hoog 1989 zijn in totaal 220 woningen toe- aantal weigeringen van aangeboden gewezen. Het ging om 50 eengezins- woningen. Op de 220 toewijzingen woningen, 140 flats, 11 bejaarden- werd 125 keer geweigerd. Hiervoor woningen en 19 woningen voor al- werden uiteenlopende redenen op- leenstaanden en tweepersoonshuis- gegeven, houdens. Het aantal bejaarde woningzoe kenden stijgt het meest, van 96 naar 119. De toename komt volgens de commissie overeen met het lande- i - lijke beeld. Van deze groep stonden SSpersonen een tot twee jaar inge- zitting zijn behandeld. Net voor de gemeenteraadsver kiezingen gaf de vorige raad goed keuring aan het besluit om de al ge- De weg moet nu in het verlengde wuutuwcuct va.. aantal urgente cevallen vo- boulesvereniging 'De Six Prèt' zou ben bezwaar tegen het nieuwe plan, dat ,eJ. be8m 89 n°8 43 waren. Eind omdat ze extra verkeersoverlast Sixlaan is afgesloten zou dicht kun nen blijven voor het verkeer, omdat fietsers en auto's gebruik moeten maken van de nieuwe weg. Een woordvoerder van de ge schreven terwijl 38 personen langer dan twee jaar moesten wachten op woonruimte. vachtte. Waarschijnlijk pro beert de gemeente de bouw nu via een andere procedure alsnog door -te zetten. VOORSCHOTEN - B en W in Voor- schoten hebben de zeven bezwaar- pasl, terwijl de^gemeente_ dat wel schriften tegen de uitbreidingsplan- restaurant De Gouden Leeuw aan de Veurseweg afge keurd of ongegrond verklaard. De eigenaar A. van der Valk wil het motel, het restaurant en de keu ken vergroten. De meeste bezwaar makers voeren aan dat het agrari sche gebied achter het restaurant door de uitbreiding wordt aange tast. Anderen zijn bang voor extra verkeers- en geluidsoverlast. Swingen ,De band Eddie the Soul Exocets brengt zaterdagavond in café Landzicht aan de Verlaatweg in Zoeterwoude-Dorp .swingende soulmuziek ten gehore. De 7-mans formatie treedt vanaf 1987 door heel het land op. De basis van haar mu ziek ligt in de jaren '60 en '70. De groep speelt covers van o.a. James Brown. Sam Dave, Al Green en The Average White Band, Het optreden begint om 21.30 uur beginnen. Het college vindt de toekomstige groene afscheiding tussen het res taurant en het buitengebied vol doende. Extra verkeersmaatregelen zullen de verkeersproblemen in de ogen van het college tot een mini mum beperken. B en W verwachten zelfs een betere verkeerssituatie dan er nu is. VOORSCHOTEN - De Hervorm de Kerk aan het Kerkplein in Voorschoten krijgt volgende week een carilloncomputer. Hierin kunnen 99 melodieën wor den opgeslagen. Het oude mecha nisme was al vier maanden stuk. De computer kost zo'n 25.000 gulden. De gemeente heeft dit be taald en zal zorg dragen voor het onderhoud. Het oude carillon, dat al 25 jaar meeging, is versleten. Het bleek goedkoper om een computer aan te schaffen dan het oude carillon keer op keer te laten repareren. Tot nu toe maakte de beiaardier gebruik van muziekbanden die hij zo nu en dan afwisselde. Nu kan de gemeentelijke technische dienst een gevarieerd programma instellen. Kerst- en sinterklaaslie deren kunnen nu bijvoorbeeld van tevoren worden vastgelegd. De nieuwe computer maakt het verder mogelijk het luiden van de klok te programmeren, zodat de klok bij speciale gelegenheden zoals dodenherdenking op een ander tijdstip gaat luiden dan nor maal. De beiaardier zal het hand klavier overigens elke vrijdag middag zelf blijven bespelen. verwachten. Na de hoorzitting zal de weg we derom in de raadscommissies wor- den behandeld. Wanneer de ge- 'eensiaanae meente-ambtenaren de zaak snel kunnen afhandelen, zou dat volgen- vallen die langer dan twee jaar op een woning moesten wachten. Positief is de commissie over de geringe stijging van het aantal al- woningzoekenden. Voorgaande jaren vertoonde deze lijst de grootste stijging, maar dit de maand al kunnen gebeuren Of 'al«hta' dat lukt ia onzeker. De aanleg van 468 naar 478 Personen, de weg sleept zich al meer dan een jaar voort en is op het gemeentehuis Sociale SGCtOÏ* bekend onder de naam 'Peyton Pla- Westeindseweg Zoeterwoude afgesloten ZOETERWOUDE - De Westeindse- plekke door een machine wordt ver- weg in Zoeterwoude is volgende malen. Aan het puin wordt 'vers' as- week tussen 7.30 en 15.30 uur afge- fait toegevoegd, waarna dezelfde sloten. De verbindingsweg tussen machine een nieuw wegdek aan- Zoeterwoude- Dorp en Zoterwou- brengt. Waar nodig worden de ber de-Rijndijk krijgt een opknapbeurt, men verstevigd, waarbij het bestaande wegdek ter Winkelier ruziet met gemeente over klinkers in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Beheerder R. van Vliet van de Spar-super- markt in de Zoeterwoudse Dorpsstraat is een beetje boos. De Dorpsstraat wordt opnieuw bestraat en is daarom gedeelte lijk afgesloten. Voor de bevoor rading van de supermarkt moe ten de grote vrachtwagens flink omrijden. Dat zou allemaal niet zo'n ramp zijn als de hoeveel heid bestraat wegdek niet steeds kleiner zou worden. Volgens Van Vliet zou een ambtenaar hem hebben beloofd dat 'iedere steen die er op een dag uit de straat wordt gehaald er 's avonds weermin zit'. En dat valt dus een beetje tegen. "Iede re dag gaat er tien meter uit en wordt er drie meter opnieuw be straat" constateert Van Vliet. "Ze zijn nog niet bij mij voor de deur bezig, maar het gaat wel hard zo". Leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening hadden een willig oor voor Van Vliets klachten. In het weekeinde zou de straat weer dicht zijn. VRIJDAG 7 SEPTEMBER Alphen ontmoelingsavond slichting Mladost voor Joegoslaven in buurt centrum De Boterbloem, aanvang 20.00 uur soosavond bij Stichting Homo seksualiteit Alphen, Prinses Marij- kestraat 71. aanvang 21.00 uur. aanvang van de cursussen bloemschikken, tekenen en schil deren 'bij Dienstencentrum Drie- hoorne, inlichtingen en opgave; tel' 45807. Prom Concert door Philharmo- nisch Orkest Heinz Friesen, mmv Marco Bakker en Elzbieta Szmytka in Treslong, aanvang 20.15 uur. concert op het van den Heuvel orgel, Nieuwe kerk aan de Voor straat, door Leo van Doeselaar, aanvang 20.15 uur. dia-avond Vogelwerkgroep Kat wijk in zaal Tripodia, Hoornesplein 155, aanvang 20.00 uur. Leiden Leidato Huishoudshow in Groenoordhallen. ruilbeurs bij ruilvereniging De Koningskerk in buurthuis Spoortje, aanvang 19.00 uur. Noordwijk stijldansen bij de Katholieke Bond van Ouderen, in 't Trefpunt aan de Schoolstraat 2, aanvang 14.30 uur. Oegstgeest 1 informatie-avond over "Sham- bala' da weg van de krijger", Ge versstraat 48 aanvang 20,00 i ZATERDAG 8 SEPTEMBER Katwijk stoomtreinritten door de duinen van Katwijk, vertrek ieder heel uur tussen 10.00 en 17.00 uur vanaf de Vriesche Wei. Leiden Leidato huishoudshow in de Groenoordhallen van 13.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 23.00 uur. Molenfietstocht van Swifttour ism^fe Rijnlandse Molenstichting over 30 of 50 km. start tussen 10.00 en 13.00 uur bij Molen de Valk. inschrijfdag bij K&O tussen 10.00 en 15.00 uur voor alle cur sussen van het nieuwe seizoen. Noordwijk open monumentendag met als thema klederdrachten, feestelijke opening in de St Jeroenskerk, met koraalmuziek, klederdrachtshow, oude rijtuigen etc, aanvang 10.00 open dag bij JOIN met presenta tie programma 90/91, Weteringka de 2, aanvang 11,00 uur. hengelwedstrijd door Hengel sportvereniging "De Sportvisser", tussen 08.00 en 12.00 uur in het Noordzeekanaal, vertrek van par keerterrein Beuk om 08.00 uur. swing-avond met optreden van Blues Bianco in JOIN-gebouw aan de Weteringkade. van 21.00 tot 02.00 uur. Oegstgeest braderie bij Winkelcentrum Lan ge voort van 10.00 tot 17.00 uur mat allerlei aktiviteiten. vrijmarkt in en om de Pauluskerk met allerlei aktiviteiten, van 10.15 tot 16.00 uur. Warmond uitvoering voor de jeugd van het Stuk "Polletje Pax en de geheime opdracht" in 't Trefpunt, aanvang 16.00 uur. Wassenaar Fiath-Triathlon, startschot 10.00 uur, op het schoolsportveld. Zoeterwoude K.W.V. de Kaag, zeilwedstrijden voor de jeugd op de Kagerplassen. Eddie The Soul Exocets bij Café Landzicht, Verlaatweg 5, aan vang 21.30 uur. ZONDAG 9 SEPTEMBER Alphen het koor Eltheto zingt in de Bab- tistengemeenteaula van de Chris telijke Agrarische School aan de Kalkhovenweg, aanvang 10.00 uur. Hazerswoude trekkerbehendigheidswedstrij- den bij LTB-jongeren kring "De Meerlanden", aan het Molenpad, aanvang 10.30 uur. Katwijk zeilwedstrijden Skuytevaert ter hoogte van de boulevard.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12