LEIDSCH DAGBLAD Spanning neemt toe in Golfgebied NODIG! Van der Reijden naar Veronica f448.- President Zuid-Afrika naar ons land SIEMENS Grote rol gemeenten bij inperken bijstand 'Vasolastine blijkt nep' DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39338 Prijs fl. 1,35 Grote vogelsterfte langs Afsluitdijk DEN HELDER (GPD) - Er is mo menteel een grote vogelsterfte aan de Waddenzeekant van Balgzand en de Afsluitdijk. Over een afstand van 2,5 kilometer zijn zeker 100 dode vo gels gevonden, waaronder verschil lende soorten eenden, meeuwen, steenlopers en andere steltlopers. Volgens H. Peeters van Vogelbe scherming is er sprake van botulis- me, iets wat volgens hem aan de Waddenzeekant nog nooit is voor gekomen. Toen de eerste dode die ren werden gevonden, zijn ze direct voor onderzoek overgebracht naar het Centraal Diergeneeskundig In stituut. Dat instituut bevestigde dat sprake is van botulisme. ZUIDWOLDE (ANP) - Twaalf vuilnisauto's van de Oost Ne derlandse Rei nigingsdienst kunnen met de kraakwagen mee nadat de af gelopen nacht een felle brand woedde in de be drijfshal in Zuidwolde. De schade be draagt 6 mil joen gulden. Een deel van de ad ministratie en kantoorappara tuur kon in vei ligheid worden gebracht. De oorzaak is nog onbekend. Kamerfracties positief over uitnodiging aan De Klerk DEN HAAG/JOHANNESBURG (GPD) De Zuidafnkaanse presi dent De Klerk komt mogelijk in ok tober voor een officieel bezoek naar Nederland. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft dat gis teren in een gesprek met de Zuid- afrikaanse televisie bekend ge maakt. In het interview zei Van den Broek te hopen de Zuidafrikaanse president 'nog dit najaar, wellicht al in oktober' te kunnen verwelko men. Van Zuidafrikaanse zijde is positief gereageerd op de uitnodi ging. De Klerk had al eerder dit jaar Ne derland willen aandoen, toen hij een rondreis door Europa maakte. Van den Broek vond toen de tijd nog niet rijp voor een dergelijke vi site. Van den Broek meent dat De Klerk steun verdient bij zijn streven het apartheidssysteem af te bou wen. Maar eerder dit jaar vond de minister nog dat verdere vooruit gang in dat proces zichtbaar moest zijn. voordat De Klerk kon worden uitgenodigd. De Kamerfracties reageerden vanochtend positief. Het CDA sprak van een verheugend bezoek en noemde het een historisch ogen blik wanneer de oude banden weer kunnen worden aangehaald. De PvdA-fractie ziet het bezoek liggen in het verlengde van een bezoek dat Amerikaan neergeschoten, oproep Irak tot heilige oorlog DEN HAAG/WASHINGTON (GPD/AP) - Met het neerschieten van een Amerikaan giste ren door Iraakse soldaten in Kuwayt-Stad en de oproep van de Iraakse president Saddam Hussein aan alle moslims tot een heilige oorlog, is een gevaarlijke situatie ontstaan in het Golfgebied. De Amerikaan werd neergeschoten toen hij aan arrestatie probeerde te ontkomen. Hij zou in een zieken huis liggen. Het is niet bekend hoe zwaar hij gewond is. De Amerikaan se regering zoekt contact met hem. President Bush heeft Irak steeds verantwoordelijk gesteld voor het welzijn van in Kuwayt vastzittende Amerikaanse burgers. De 'Jihad', waartoe Saddam Hus sein heeft opgeroepen, moet zich niet alleen richten tegen de wester se militaire aanwezigheid in het Golf-gebied, maar ook richten op de omverwerping van het regime van koning Fahd van Saudi-Arabië en dat van de Egyptische president Mubarak, die zich tegen Saddam Hussein hebben gekeerd. Saddam Hussein rechtvaardigde zijn oproep met de mededeling dat Iraakse kinderen sterven als gevolg van het handelsembargo tegen Irak. Het is de eerste keer dat de Iraakse leider na vier weken van sancties doden claimt als gevolg van het em bargo. Hij voegde daaraan toe dat voedseltekorten onder de Iraakse burgerbevolking in gelijke mate buitenlandse 'gasten' zullen treffen. Amerikaanse mariniers fcijn in middels in Saudi-Arabië aan de grens met Kuwayt bezig met het voorbereiden van strategische we gen om die bij een eventuele Iraak se opmars onmiddellijk te kunnen ondermijnen. Vanmorgen vroeg landde in Pa rijs een Airbus van Air France met 153 westerlingen - meest Fransen - uit Baghdad aan boord. Het toestel kwam uit Amman, waar de meeste gijzelaars waren afgeleverd door een Iraaks toestel dat Parijs had ge charterd. Gewapende overval op AMRO-bank LEIDEN - Bij een gewapende over val op een bijkantoor van de Amro Bank aan de Zeemanlaan is vanoch tend enkele duizenden guldens buit gemaakt. Een ongeveer 27-jarige man stap te omstreeks tien over half elf de bank binnen met in zijn hand een vuurwapen. In de bank bevonden zich op dat moment twee perso neelsleden en één klant, een vrouw met een baby. De overvaller bedreigde het bankpersoneel met zijn vuurwapen en zei dat hij snel geld wilde heb ben. Een personeelslid overhandig de hem een stapeltje bankbiljetten waarna de man verdween in de rich ting van de Thorbeckestraat. Politie heeft daarop de omgeving uitgekamd, maar zonder resultaat. Het gaat om een blanke man met een zongebruind gezicht en donker bruin krullend haar. Hij droeg een wit jack met verticale strepen. BOMAANSLAG - In de Noordierse havenstad Belfast is vandaag op een scheepswerf een bomaanslag ge pleegd op een schip in aanbouw van de Britse Koninklijke marine. Nie mand raakte gewond. De bouw van het bevoorradingsschip (kosten 350 miljoen gulden) was bijna voltooid. Buien en wind Wisselend bewolkt en buien, sommige met onweer en hagel. Minimumtcm- pratuur ongeveer 10 graden. Middagtc- mepratuur omstreeks 17 graden. Krachtige westenwind. Aan de kust en op het IJssclmccr hard tot stormach tig.. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Eerst nog een enkele bui daarna geleidelijk meer zon. Mid- dagtempcratuur ongeveer 19 graden. Het was de derde Iraakse vlucht Bush vertelde de Congresleden, die gisteren uit Baghdad met westerse eerder deze week terugkeerden van vluchtelingen aan boord. De Britse werkbezoeken aan het Midden-Oos- ambassade in Kuwayt-stad organi- ten, ook dat hij als zijn eerste taak seert voorwvandaag een nieuw kon- ziet "Saddam Hussein ervan te vooi met Britten en Ieren naar Bag- overtuigen dat de tijd tegen hem werkt door de druk op zijn land te handhaven". Minister Baker (buitenlandse za ken) zinspeelde tevens op de mogelijkheid de VN toestemming hdad. Daar wachten nog steeds ruim 300 Britse vrouwen en kinde ren op uitreisvisa. In totaal bevin den zich nog ongeveer 11000 wes terse gijzelaars in Kuwayt en Irak. President Bush heeft gisteren te- te vragen voor een luchtblokkade gen een groep Congresleden gezegd dat de economische sancties tegen Irak moeten slagen, en dat hij an ders "zijn opties zal heroverwegen". tegen Irak. Volgens Baker heeft Washington informatie over ontdui king van de boycot tegen Irak via luchttransporten. Exclusief design in hoogglans zwart, met zwarte telescoopbuis. Zuigvermogen 1300 Watt. Uiterst compleet met zuig krachtregeling, stofmeter, con tainercassette en viervoudig hygiënefilter. WINKELPRIJS BM UW SIEMENS HANDELAAR SEPTEMBER-ACTIE Bel de infolijn 070 - 333 2570/333 2930 voor meer informatie. Siemens. Doordacht en duurzaam. Ter Veld: aantal fors terugdringen DEN HAAG (GPD) Bijstands moeders met kinderen ouder dan 12 jaar kunnen worden verplicht werk te zoeken, tenzij de omstandighe den dat onmogelijk maken. Bij het ontbreken van kinderopvang of de verzorging van een gehandicapt kind kan een gemeente besluiten een uitzondering te maken. Dat blijkt uit een voorontwerp van de nieuwe bijstandswet, die gisteren door staatssecretaris Ter Veld (soci ale zaken) werd gepresenteerd. Ter Veld wil het aantal mensen dat langdurig gebruik maakt van de bijstand, fors terugbrengen. Daar om wordt het onderscheid tussen werklozen met een bijstandsuitke ring en de anderen ongedaan ge hanteerd, waarschuwde Ter Veld. "De mogelijkheden om werk te vin den, verschillen per regio. Dat moet worden meegenomen in het oor deel". Zo kan het gebeuren dat een bijstandsmoeder met kinderen ou der dan 12 jaar in Valkenburg de uitkering behoudt, terwijl zij in Am sterdam wordt gekort. Het ontbre ken van kinderopvang kan voor een gemeentebestuur doorslaggevend zijn om de uitkering te verlengen. Voor het plan heeft Sociale Zaken honderd miljoen gulden extra vrij gemaakt in de vorm van bijzondere bijstand. Los van de gewone bij standsuitkering kunnen de mensen een vergoeding uit deze pot krijgen voor het volgen van een cursus. De maakt door de opheffing van de Re- bijdrage wordt niet gekort op de uit kering en staat los van de bestaande eenmalige premie van 2100 gulden voor scholing. Samen met de ar beidsbureaus zullen de gemeenten moeten zoeken naar geschikte scholings- en werkervaringsprojec- geling Werkloze Werknemers (rww). Iedereen wordt verplicht zo snel mogelijk voor zichzelf te zor gen, tenzij medische, sociale of an dere factoren dit onmogelijk ma ken. Het is aan de gemeenten hierover ten. een oordeel te vellen. Zij krijgen in De financiering het nieuwe plan een centrale rol. uitkeringen blijft Niet alleen moeten zij elke aanvraag danks de grotere verantwoordelijk- beoordelen, maar in de toekomst heid zal het rijk 90 procent van de zullen zij ook moeten onderzoeken kosten dragen. De gemeenten beta- welke mogelijkheden iemand heeft len 10 procent, maar bij een actief om weer aan het werk te komen en arbeidsmarktbeleid mogen zij bij welke verplichtingen daaraan ge- wijze van beloning 10 procent van koppeld kunnen worden. het uitgespaarde geld naar eigen in- Gemeenten zullen actief moeten zicht besteden. Het plan zal naar zoeken naar werk of naar andere verwachting in 1992 in de Tweede mogelijkheden voor de bijstandsge- Kamer worden behandeld, rechtigde om weer aan de bak te ko men. "Het maatwerk van de ge meenten zal het gemakkelijker ma ken voor mensen om weer zelf voor hun levensonderhoud te zorgen", meende de staatssecretaris. We kunnen niet verwachten dat overal dezelfde meetlat wordt ge- GENEVEIHABUR - Het Inter nationale Rode Kruis gaat in Jordanië een nieuw tentenkamp voor 30.000 vluchtelingen uit Kuwayt en Irak opzetten. In Turkije verrijst een tentenkamp voor 10.000 Aziatische vluchte lingen die bij de Turks-Iraakse grens zijn gestrand. Het nieuwe kamp bij Azrak wordt het derde kamp in Jorda nië. De opvangcentra in Shalan en Ruweished zijn overbezet. Sinds het uitbreken van de Golf crisis zijn rond 300.000 mensen naar Jordanië gevlucht, van wie er 100.000 nog op vervoer naar hun vaderland wachtten. In Habur, in Turkije, wordt met man en macht gewerkt om een opvangkamp in te richten op een traditionele rustplaats voor islamitische pelgrims op bede vaart naar Saudi-Arabië. Het kamp zal voornamelijk Benga len herbergen die al weken in de moordende hitte wachten tot ze Turkije in mogen. Op de foto: meer dan 8.000 vluchtelingen wachten in een kamp bij de Jordaans-Iraakse grens op de uitdeling van voed sel en water door hulporganisa ties. (foto ANP) een Kamerdelegatie op het ogen blik brengt aan Zuid-Afrika. De VVD zei het bezoek van De Klerk toe te juichen. Groen Links liet we ten dat De Klerk niet onwelkom is en D66 schortte het oordeel op. De anti-apartheid organisaties in ons land vinden de uitnodiging aan de Zuidafrikaanse president De Klerk voor volgende maand voor barig. Dat blijkt uit reacties van de Anti-Apartheidsbeweging Neder land (AABN) en het Komitee Zuide lijk Afrika (KZA). De AABN vindt het eigenaardig dat de Nederlandse regering niet eerst de reportage afwacht van de delegatie. Een woordvoerder wees er verder op dat de ontwikkelingen in Zuid-Afrika op dit moment „wei nig aanleiding geven tot vreugde" gezien de strijd tussen aanhangers van het Afrikaanse Nationaal Con gres (ANC) en de Inkatha-beweging van Zulu-leider Buthelezi. Daarbij zouden inmiddels naar schatting 560 mensen om het leven zijn geko- Overvaller ramt met auto supermarkt ZAANDAM (GPD) Een on bekende man heeft gister avond een brutale overval ge pleegd nadat hij een super markt had geramd in het cen trum van Zaandam. Eén perso neelslid van de supermarkt raakte beklemd tussen de kas sa's die van hun plaats werden gedrukt en moest worden op genomen in het ziekenhuis. De overvaller reed vlak na sluitingstijd met een auto de grote etalageruit binnen en eiste onder bedreiging van een pistool het aanwezige geld op. Met enkele tienduizenden gul dens liep hij naar buiten en sprong achterop een gereed staande motor. Een aantal mensen dat daar de wekelijk se markt aan het opbouwen was, probeerde de overvaller tegen te houden. Die pogingen werden gestaakt toen de man om zich heen begon te schie ten. Daarbij raakte niemand gewond. Zowel de auto als de motor (die later werd terugge vonden) bleken te zijn gesto len in Amsterdam. Besmet drinkwater MAASTRICHT (GPD) - Waterlei dingmaatschappij Limburg heeft zo'n 250.000 mensen in Zuid-Lim burg geadviseerd hun drinkwater te koken. Op een aantal plaatsen in het water is de zogenoemde coli-bacte- rie aangetroffen. Die bacterie is op zich niet schadelijk maar kan erop wijzen dat groei van andere bacte riën voorkomt. Aan het waterlei dingwet wordt chloor toegevoegd om de bacteriën te doden. Reumatoloog na onderzoek: WEEKAANBIEDING! Regenmantel van 159 - nu 139.- Elke vrijdag, 10% korting 24 PAGINA'S HILVERSUM - NOS-voorzitter drs. Joop van der Reijden (63) wordt de nieuwe voorzitter van de Veronica Omroep Organisatie. De Oegstgeestse wethouder volgt mr. W. Bordewijk op, die half au gustus door de verenigingsraad van Veronica naar huis is ge stuurd. "Het is één van de laatste uitda gingen die ik nog kan bedenken", motiveerde Van der Reijden zijn opvallende overstap gisteravond in Veronica's Nieuwslijn. "Ik denk dat Veronica van mijn dien sten gebruik kan maken omdat ik kan aanvullen nu Bordewijk weg is. Tenslotte wil ik dichter bij de werkvloer actief zijn, en ik denk dat ik dat bij Veronica beter kan". Het is nog onduidelijk wanneer Van der Reijden in dienst treedt bij Veronica. Hij moet worden be noemd door de verenigingsraad die op 22 oktober bijeen komt Volgens Veronica is de benoe ming slechts een formele zaak omdat zowel bestuur als een dele gatie van die verenigingsraad zich hebben uitgesproken voor de komst van de NOS-voorzuter. Volgens de NOS is er overleg tussen Van der Reijden, NOS en Veronica over de precieze datum. "Waarschijnlijk zal dat op zeer korte termijn plaatsvinden", al dus de NOS-zegsman. Van der Reijden zelf in Nieuwslijn: "Het is net als in de politiek of de sport wereld: als je aankondigt dat je weggaat, ben je al weg". De transfer van Van der Reij den van NOS naar Veronica komt als een volslagen verrassing. Bij de NOS konden slechts enkele in timi bevroeden dat dit eraan stond te komen en kwam de me dedeling voor velen als een enor me verrassing". In Oegstgeest, waar Van der Reijden wethouder is, is met ver bazing kennis genomen van zijn nieuwe functie. Van der Reijden kreeg bij zijn aantreden veel kri tiek te verduren omdat hij door zijn vele bijbaantjes te weinig tijd over zou houden voor het politie ke werk. Collega-wethouder A. Kohl- beck ziet de overstap als een gun stige ontwikkeling. "Ik denk dat het voorzitterschap van Veronica een minder drukke baan is dan het voorzitterschap van de NOS". Dat Van der Reijden te weinig tyd heeft voor Oegstgeest is hem niet opgevallen. "De man is een genie van de eerste orde", aldus Kohl- beck. "Ik vraag me alleen af wat hij moet bij die yuppies van Vero nica. Ik vind zijn huidige baan bij de NOS toch wat beschaafder, deftiger en Oegstgeestser". Volgens Groen Links-raadslid A. van Eisen mag de nieuwe baan niet meer tijd kosten anders 'kan hij hier beter opstappen'. Alge meen wordt in politiek Oegst geest aangenomen dat Van der Reijden gewoon wethouder blijft. DEN HAAG (GPD) - De enzym- preparaten rheum^jecta en vasolas- tine zijn niet effectiever dan een nepmiddel bij de behandeling van reumatische aandoeningen. Dat concludeert de Utrechtse reumato loog drs. J. W. G. Jacobs uit zijn on derzoek bij in totaal 95 reumapa tiënten naar de werkzaamheid van beide alternatieve middelen. Hu promoveert op 17 september op dat onderzoek aan de Katholieke Uni versiteit van Nijmegen. Aanleiding tot het onderzoek vormde het feit dat rheumajecta en vasolastine, hoewel reeds vanaf 1948 op de markt, nog nooit in deug delijk opgezette studies waren on derzocht. Onvoldoende bewijs van de werkzaamheid van beide midde len heeft het college ter beoordeling van geneesmiddelen in 1966 doen besluiten niet tot registratie van vasolastine als geneesmiddel over te gaan. Ook het hoger beroep werd in 1978 afgewezen. Het staat ook nu nog steeds niet vast of beide middelen enzymen be vatten waarop hun werkzaamheid zou berusten, en zo ja welke en in welke hoeveelheid. Ook de werk zaamheid van eventueel aanwezige enzymen is niet aangetoond. In 1980 werd besloten dat vasolas tine als ongeregistreerd farmaceu tisch spécialité tot 22 mei 1990 in de handel kon blijven. Onlangs heeft staatssecretaris Simons deze perio de verlengd.. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wi) nemen een kwartaalabonnement f 74.15* Wi| nemen een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres WoonplaatsI Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1