Sluiers liefdesgodin opgelicht VI i =12 WHM Verpakkingen bijna pvc-vrij Pimpernelblauwtjes terug LUCRATIEF PATENT TOEGEKEND l Venusverkenner Magelhaen kijkt dwars door wolkendek heen SPECTACULAIRE BEELDEN HUBBLE Kernfabriek onder curatele Euratom Wagenings vlinderonderzoek heeft resultaat DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 EINDREDACTIE HANS S0N0ERS r, 1 •V P* .ii Op 10 augustus kwam de ruim vijf tien maanden eerder gelanceerde ruimte- verkenner Ma gelhaen in een baan om de planeet Venus. Na enkele weken van uitproberen en inregelen van het enige instrument aan boord is eind augus tus het echte werk begonnen: het met behulp van radarsig nalen in kaart bren gen van het opper vlak van de planeet en wel met een veel grotere nauwkeurig heid dan ooit tevo ren. Over welgeteld één Venusjaar weten we welke geheimen er achter de eeuwige sluiers van de godin van de liefde schuil gaan. Maar Ma- gelhaen's taak zit er dan nog niet op.... CAL1FORN1Ë Gilbert Hyatt, een gigantische computer-printplaat met tientallen chips in zijn hand, heeft alle reden om te lachen nadat hij vorige week te horen kreeg dat hij een 20 jaar durende strijd had gewonnen voor een patent van een één-chip-computer. Chips vallend onder zijn patent ko men in bijna elk elektrisch apparaat voor: vanzakrekenmachine tot vaat wasser. (foto AD Aan de ochtendhemel, vóór zonsopkomst, prijkt een onge woon heldere 'ster' veel helder der dan de andere sterren. Dui zenden jaren geleden viel die verschijning ook al op en de be naming lag voor de hand: de 'ochtendster'. Het moet toen misschien ook al zijn opgeval len dat als de ochtendster ver dween, er aan de avondhemel een andere, even heldere 'ster' verscheen. Die werd uiteraard de 'avondster' genoemd. Tegen woordig weten we dat het om één en hetzelfde hemellichaam gaat. Bovendien is het geen ster maar een planeet: Venus. Venus staat dichter bij de zon dan de aarde, haalt onze planeet derhal ve geregeld in en staat, bezien vanaf de aarde, nu eens links van de zon en wat later rechts ervan. Met ande re woorden: de planeet gaat de ene periode na de zon onder (is dus avondster) en enkele maanden later komt ze vóór de zon op (och tendster). Venus is bijzonder hel der, hetgeen wordt veroorzaakt doordat ze overdekt is door een im mens dik wolkendek dat veel zon licht weerkaatst. Dat wolkendek vormde eeuwen lang een probleem voor sterrenkun digen; daar kun je niet doorheen kij ken, zodat men het tot ver in deze eeuw heeft moeten doen met vage detailveranderingen in het wolken dek zelf en analyse van het daardoor teruggekaatste zonlicht. Intussen zagen de wildste speculaties het licht over hoe het er op het Venus- oppervlak uit zou zien. Gedrochten Er waren onderzoekers die meen den dat Venus in een stadium ver keert zoals de aarde tijdens het Car- boontijdperk: warm en broeierig- vochtig en misschien wel met een rijkdom aan plantengroei en primi tieve levensvormen. Anderen von den aanwijzingen waaruit zij afleid den dat het Venusoppervlak be stond uit één kolossale oceaan die de gehele planeet omgaf. De 'Godin van de Liefde' leek een oase van vruchtbare oertijd te zijn waarop een menigte science-fic- tionschrijvers zich stortte. Aldus ontstonden talloze verhalen over stoere aardse ruimtehelden die, al dan niet onder de welwillende blik ken van Venusiaanse schonen, bak keleiden met de vreselijkste ge drochten in even ongerepte als on aardse landschappen. Maar naarmate het aardse meet instrumentarium beter werd, ont stond gaandeweg een ander beeld van Venus. Later werd dat beves tigd door de eerste Russische en Amerikaanse ruimtesondes die Ve nus niet alleen van nabij gadesloe gen maar in enkele gevallen ook een geslaagde, zachte landing op het Venusoppervlak maakten. De ro- De Russische ruimtesondes Vanera 15 en 16 maakten begin 1988 dit soort foto's van het oppervlakte van Venus. De ruimtesonde Magelhaen zal nog veel scherpere beelden opleveren. (foto gpd> bots onthulden een uiterst ongast vrije, rotsachtige, schemerige en morsdode wereld waar temperatu ren blijken te heersen van bijna 500 graden Celsius onder de immense druk van een atmosfeer 90 maal dichter dan die van de aarde. Uit de dichte wolkenmassa's daalt onafgebroken een mistige motregen neer van puur zwavel zuur en onder dergelijke omstan digheden mag het nog een wonder heten dat de afdaalsondes die het Venusoppervlak gedurende de laatste tientallen jaren bereikten, het nog enkele minuten tot uren uit hielden alvorens definitief stuk te gaan. Om het Venusoppervlak tóch eni germate in kaart te kunnen brengen maakt men sinds de jaren zestig ge bruik van radartechnieken die se dertdien hoe langer hoe meer zijn verfijnd. Radarsignalen passeren ongehinderd het dikke wolkendek en door de echo's ervan op te van gen en de tijdsduur van een signaal vice-versa precies vast te stellen kan men zich een beeld vormen van de gesteldheid van het Venusopper vlak. De eerste radarsignalen richting Venus werden vanaf de aarde in de jaren zestig met behulp van grote radioantennes uitgezonden. Hoe wel men er geen kleinere details mee zichtbaar kon maken dan een paar honderd kilometer groot Op dit moment bestaat nog vijf tot tien procent van de verpakkingen van levensmiddelen uit pvc. Het gaat hierbij om onderdelen van ver pakkingen, zoals deksels, dop- en kroonkurken en plakband. De leve ranciers van deze verpakkingen zoeken momenteel naar alternatie ven. Dat stelt het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, een sa menwerkingsverband van winkel bedrijven van De Boer tot Vroom en Dreesmann. GRONINGEN (GPD) - De Eu ropese Commissie heeft beslo ten de kernfabriek ANF te Lin- gen (West-Duitsland) vier maan den onder toezicht te stellen. Dat schrijft het kernenergievak blad Nuclear Fuel. Het is nog niet eerder voorgekomen dat de EC deze straf heeft toegepast. De firma ANF (Advanced Nu clear Fuels) heeft een ernstige fout gemaakt bij het transport van 130 kilo verrijkt uranium. De minister van milieu van de deelstaat Nedersaksen heeft daarom een vergunning voor uitbreiding van ANF opge schort. De officier van justitie in Osnabrück is een gerechtelijk onderzoek begonnen. De firma ANF krijgt verrijkt uranium aangeleverd in de vorm van tabletten. ANF stopt deze in zelf gemaakte lange hol le pijpen, de zogeheten brand stofelementen voor de kerncen trales. Naar nu bekend is gewor den, heeft ANF in mei twee va ten naar de Verenigde Staten ge stuurd die volgens de papieren leeg waren. Bij aankomst in de VS werd bij een routine-contro le ontdekt dat de vaten niet leeg waren, maar dat er 130 kilo ura nium in zat. Een niet met name genoemde bron heeft het Kern energie Agentschap van de Eu ropese Gemeenschap, Euratom, over de kwestie geïnformeerd. Euratom startte een onder zoek dat heeft geleid tot de unie ke beslissing om ANF vier maanden onder toezicht te stel len. In deze tijd moeten de vei ligheidssystemen en de boek houding verbeterd worden. De twee vaten zijn via Luxemburg per vliegtuig naar de VS ver voerd. De vrachtpapieren dek ten de lading niet. Bovendien vereist het transport van ver rijkt uranium extra voorzorgs maatregelen. Volgens de West- duitse Kernenergiewet staat op ongeoorloofd vervoer van urani um een gevangenisstraf van maximaal vijf jaar. Herbert Masslau van de Groene-ge- meenteraadsfractie van Lihgen, heeft daarom een aanklacht in gediend bij justitie en de onmid dellijke sluiting van ANF geeist. De pvc-verpakkingen kwamen vorige zomer in opspraak door de vondst van dioxine in melk in de buurt van de vuilverbranding Rijn mond. Bij de verbranding van pvc (polyvincylchloride) kan namelijk dioxine ontstaan. Dit is een giftige stof. De Vereniging Milieudefensie begon daarop een actie vooral ge richt op flessen, margarinekuipjes en andere verpakkingen van le vensmiddelen die pvc bevatten. De levensmiddelenbrance rea geerde op deze actie en op de ver ontrusting van consumenten door een gedragscode op te stellen. Daar in wordt uitgesproken per 1 sep tember pvc-houdende verpakkin gen te vervangen door alternatie ven, voor zover deze alternatieven beschikbaar zijn en gelijkwaardig aan pvc-verpakkingen. Op dit moment zijn de verpakkin gen voor het merendeel pvc-vrij. Problemen bij het toepassen van al ternatieven doen zich vooral voor bij de afsluiting van verpakkingen, met name in verband met de houd baarheids- en veiligheidseisen. Ook kunnen de leveranciers van alterna tieve verpakkingsmaterialen niet altijd aan de toegenomen vraag vol doen. Het PVC is volgens woordvoer ster Posthumus van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel vervangen door drie soorten plas tics, die bij verbranding water, kool zuur en warmte geven. "Deze ver vangers zijn dus milieuvriendelij ker dan pvc", zegt Posthumus. WAGENINGEN (GPD) - Bij dé Vlinderstichting in Wageningen is het een beetje feest. Twee van Euro pa's meest bedreigde dagvlinder- soorten, het Pimpernelblauwtje en het Donker Pimpernelblauwtje, zijn na ruim twintig jaar terug in Ne derland. Sinds begin augustus vlie gen ruim honderd exemplaren van elke soort rond in het voor het pu bliek gesloten natuurreservaat De Moerputten onder 's Hertogen bosch. De uiterst actieve stichting hoopt van harte dat het zorgvuldig voorbereide project aanslaat en dat het er volgend jaar meer zullen zijn. De vlinders zijn alle afkomstig uit Polen waar ze in enkele leefgebie den nog wel veel voorkomen. Ze werden in het Brabantse natuurge bied uitgezet door drs. J.B. Pieters, plaatsvervangend directeur-gene raal landelijke gebieden en kwali teitszorg van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij. Daarmee werd uitvoering gege ven aan het Beschermingsplan Dagvlinders van het departement. Er is uitgebreid onderzoek door de vakgroep Natuurbeheer van de Landbouwuniversiteit Wageningen (LU), samen met wetenschappers van het Engelse Institute of Te- restrial Ecology, aan voorafgegaan. Dat werd betaald door de directie natuur, milieu en faunabeheer van het ministerie. De Vlinderstichting is onder meer bij het project betrok ken voor het geven van voorlich ting. Het onderzoek van de LU spitste zich vooral toe op de leefwijze en Een jaar geleden bleek dat een aantal artikelen in biologische win kels een pvc-houdende verpakking hadden. De eigenaar van de biolo gische winkel Maikel in Groningen was daar zeer verbaasd over: "De fa brikanten wisten echter niet dat er pvc in zat. Door de pvc-kwestie kwam het hele verpakkingspro bleem onder de aandacht. De bran che was aan het afglijden en door de pvc-actie zijn alle ogen weer ge opend. Bij ons zijn alle pakken zui vel verdwenen en zit er nu statie geld op sappen en dranken. Sinds kort verkopen wij losse koffie en we zijn er heel blij mee dat dat gebeurt. Er is namelijk nog geen oplossing gevonden voor de verpakking van koffie in pvc-verpakking of in alu minium. Wij gaan nog meer in pa pier verpakken dan we al deden". Wilma Berends van Milieudefen sie vindt dat de verpakkingen nu minder schadelijk zijn, maar "op een aantal gevallen valt wel wat af te dingen. Soms zijn flessen weliswaar pvc-vrij, maar is het materiaal niet geschikt voor hergebruik. De vraag of die verpakkingen nodig zijn, is niet gesteld. De levensmiddelen handel denkt geen stap verder na dan de verwijdering van pvc". Bovendien ontstaat er per jaar maar liefst 100 miljoen kilo pvc-af- val, waarvan een jaar geleden vijf tien percent verpakkingsmateriaal was. Het pvc-probleem is niet opge lost door de vermindering van de pvc-verpakkingen. Milieudefensie wil daarom alle pvc-toepassingen door ander materiaal vervangen. Supernova 1987. WASHINGTON (AFP) - Een specia le camera aan boord van de ruimte telescoop Hubble van de Europese en VS-ruimtevaartbureaus ESA en NASA heeft spectaculaire beelden opgeleverd van een supernova en het hart van een welkwegstelsel op 40 miljoen lichtjaren van de aarde. Het gaat om een camera voor de waarneming van ver verwijderde objecten (Faint Object Camera), zo heeft het VS-ruimtevaartbureau NASA meegedeeld. Zij gaf beelden van de vorming van een groot supernova 1987 en de ontwikkeling van zijn stellair mate riaal. Tot dusverre had men alleen maar aanwijzingen voor het bestaan ervan via zonwaarnemingen en ge gevens van een internationale satel liet voor waarneming van ultravio lette straling. Maar de speciale groothoekcamera heeft nu "uitzon derlijke gedetailleerde" beelden ge leverd van het hart van melkweg stelsel NGC 7457, compleet met de sterren in het centrum, die "dichter zijn geconcentreerd dan men dacht". ('scheidend vermogen' genoemd) kon men toen al wel uit de registra ties opmaken dat het Venusopper vlak vrijwel geheel uit steen moest bestaan. Betere beelden, dus met een ho ger scheidend vermogen, verkreeg men vooral met behulp van de Rus sische Venus-sondes Venera-15 en - 16 die in oktober 1983 in een baan om de planeet kwamen. Deze toe stellen waren uitgerust met een zo geheten synthese-apertuur radar (SAR) waarbij de talloze 'echo-com binaties', na in de richting van de aarde te zijn uitgezonden, door computers hier in topografische kaarten werden vertaald. Op die beelden, overigens van maar een betrekkelijk klein deel van de Ve- nusbol, zijn details te zien van onge veer twee kilometer groot. Ze laten een aantal opmerkelijk vlakke ge bieden zien, afgewisseld door hoog vlakten. een aantal vulkanen, merk waardige. soms geweldig grote ringvormige structuren, kilometers hoge bergketens en talloze richels en barsten die zich over vele hon derden kilometers als deels door la va-erupties overspoelde strengen uitstrekken. De indruk bestaat dat vulkanisme nog zeer recent op Ve nus is voorgekomen. Magelhaen De Amerikaanse ruimtesonde Ma gelhaen. de naam van de bekende ontdekkingsreiziger naar wie de Straat van Magelhaen is genoemd, treedt in de voetsporen van zijn Russische voorgangers Venera-15 en -16. Hij is ook uitgerust met een SAR maar Magelhaen zal in de loop van één Venusdag (243 aardse da gen) bijna het gehele Venusopper vlak in kaart moeten gaan brengen, waarbij details tot 200 meter groot zichtbaar moeten worden. Voor die langdurige taak is de sonde met behulp van de zon in een speciale baan om Venus gebracht. Na eind april 1989 door de Space Shuttle Atlantis te zijn 'uitgezet' be schreef het voertuig, na een wijde boog door de interplanetaire ruim te. ongeveer anderhalve baan rond de zon en kwam daarna binnen de invloedsfeer van Venus onder een hoek bijna loodrecht op de Venus- evenaar. We noemen dat een 'polai re baan'. Sedert 10 augustus beschrijft Ma gelhaen een ellips om de helderwit te planeet en bereikt bij elke om loop (die ruim drie uur duurt) een kleinste hoogte van krap 300 kilo meter tijdens welke SAR in wer king wordt gesteld. Omdat de posi tie boven Venus van die kleinste hoogte steeds een beetje verschuift en Venus bovendien onder de baan- ellips van Magelhaen doordraait, wordt in de tijd van één Venusdag bijna het gehele oppervlak van de planeet afgetast. In april 1991 moet Magelhaen de kartering van de planeet hebben voltooid. Er bestaan echter plannen voor een tweede en zelfs een derde reeks metingen om ook die gebieden te bestrijken die Magelhaen tijdens de eerste ronde niet kon bereiken. Daarnaast wil men proberen om van gebieden die vanuit verschil lende hoeken werden 'belicht' stereokaarten te maken en ook na gaan of zich in de tussentijd mis schien detailveranderingen voorde den, bijvoorbeeld als gevolg van vulkanische activiteit. Men wil zelfs pogen om de sonde af te remmen in de bovenlagen van de Venusatmosfeer om hem zo doende in een zuiver cirkelvormige baan rond de planeet te brengen op rond 300 kilometer hoogte. Dat zou het mogelijk maken hoogtemetin gen te doen met een nauwkeurig heid van enkele millimeters. Het is echter de vraag of dat alle maal doorgaat; hoewel de eerste testbeelden van Magelhaen onge kend veel details laten zien. is er iets niet in orde met zijn 'back-up'-ge- heugen en met een boordcomputer van het standcontrole- en teleme- triesysteem. De 'hersenen' van Ma gelhaen werken niet zoals ze zou den moeten doen; zou hij op tilt zijn geslagen bij de aanblik van de 'Hel van Dante' van de 'Godin van de liefde'? het leefgebied van de twee vlinder soorten. Van de in Nederland on derzochte oorspronkelijke vliegter reinen in rivier- en beekdalgraslan- den in midden-Limburg en Noord- Brabant, werd De Moerputten het meest geschikt geacht. Mierennest Belangrijk is namelijk, dat de gro te pimpernel, waar de vlinder- vrouwtjes aan het eind van de zo mer hun eitjes op afzetten, er in vol doende mate groeit en dat er nesten zijn van bepaalde knoopmieren- soorten. De uit de eitjes gekomen rupsen worden na de tweede vervel ling door de werksters van deze mieren daarheen meegesleept van wege de zoete stof die ze produce ren en waar mieren verzot op zijn. De rupsen, die zich intussen met mierenbroed voeden, overwinteren in het mierennest en komen er pas laat in het volgende voorjaar als vlinder weer uit. De LU en de Vlinderstichting zul len de ontwikkelingen van de blauwtjes in de komende jaren nauwgezet volgen. Gaat alles naar wens dan zullen in de toekomst Uitgestorven Jarenlang was het nieuws uit (dag)vlinderland alleen maar somber. Van de oorspronkelijke 75 dagvlindersoorten in Nederland zijn er hier in deze eeuw immers al 15 geheel uitgestorven en worden er 20 ernstig bedreigd. Voor een paar mensen van de vakgroep Natuurbeheer van de Landbouwuniversiteit Wageningen was dat een jaar of tien geleden aan leiding om luid en duidelijk aan de bel te trekken. Waar de vlinders ver dwijnen gaat het immers ook slecht met de andere insekten en vervol gens met de dieren die daarvan le ven. Zo staan de kleurrijke fladde- raars' van bloem-tot-bloem als het ware aan het begin van de hele kringloop in de natuur en vormen ze min of meer de graadmeter daar van. Op een vrij kleine groep des kundigen en natuurliefhebbers na maakte echter nauwelijks iemand zich daar druk om. Een oproep van de vakgroep via de televisie in 1981 gaf min of meer de stoot tot een ommekeer. Over heel Nederland werden in één klap honderden vrijwilligers geworven, die mee gingen helpen met het in ventariseren van de nog bestaande vlinders in hun eigen omgeving. Het leidde tot een herleefde algeme ne belangstelling voor de dagvlin der en tot het besef dat het niet vol doende is als je nog flinke aantallen koolwitjes en kleine vossen ziet. Stichting Zeven jaar geleden werd, ook in Wa geningen, de Vlinderstichting, een onafhankelijke en landelijk wer kende organisatie opgericht. Via cursussen, lezingen, gerichte infor matie aan tuinders, boeren, groen- beheerders en particuliere tuinbe- zitters, lespakketten (met vlinderei eren, rupsen en poppen) voor scho len. tentoonstellingen, een tijd schrift voor donateurs en (in 1980) het uitroepen van het Vlinderjaar werd alom de interesse opgevoerd. De provincie Overijssel vindt de vlinderzaak nu zo belangrijk, dat ze alle gemeenten heeft uitgenodigd in september mee te doen met een cur sus over vlindervriendelijk groen- beheer, waarbij vooral het tijdstip van maaien erg belangrijk is. Ook andere provincies hebben al be langstelling getoond. Stukjes ver worven theoretische kennis, die door de Landbouwuniversiteit Wa geningen worden aangedragen, worden zo door de Vlinderstichting weer doorgespeeld naar de praktijk. Een eventueel volgend project staat al weer op stapel. Op dit mo ment wordt onderzocht welke be heersmaatregelen nodig zijn om in het veenweidengebied van Zuid- Holland, in de omgeving van de Nieuwkoopse Plassen, een andere dagvlindersoort met de fraaie naam Zilveren Maan terug te krijgen. De LU en de Vlinderstichting hopen daar in de loop van 1991 meer over te weten. Het onderzoek zal deel uit maken van een groot regionaal pro ject, waarbij alle instanties, scholen en publiek betrokken worden. "Herintroductie van een hier ver dwenen vlindersoort heeft immers alleen zin als eerst de natuurlijke omgeving weer geschikt is gemaakt en als bij het beheer rekening met de vlinders wordt gehouden", aldus Els Hekstra, coördinatrice voorlich ting en educatie van de Vlinder stichting. "Als de plant die als voedsel moet dienen, juist is weggemaaid op het moment dat de jonge rupsjes uit het ei komen, dan kun je nog zoveel vlinders invoeren als je wilt, maar dan is je project bij voorbaat toch nog gedoemd te mislukken. Heel belangrijk is dan ook, dat bij het pimpernel-project duidelijke richt lijnen zijn gegeven en afspraken zijn gemaakt over het terreinbe heer" Stellingen De aard van vrouwenwerk is niet biologisch, maar sociaal be paald. Het werk van de 'natte' min is in dit opzicht de uitzonde ring die de regel bevestigt. De waardering van mannen voor het 'beroep' huisvrouw staat in geen verhouding tot de mate waarin zijzelf dit 'beroep' kiezen. De door de Amsterdamse ge meentepolitie gepropageerde actie 'stop voor rood' is een ver ontrustend voorbeeld van he dendaagse normvervaging. Zowel het onzuiver redeneren als het onzuiver musiceren kun nen bijzonder vermakelijk zijn. Niettemin is het eindresultaat in beide gevallen allesbehalve fraai. Als wapen in de strijd om te overleven in deze mannenmaat schappij wordt de zelfspot door feministen schromelijk onder schat. (E. Kloek, Univorstett v. A dam)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9