Goud verliest zijn glans in Emiraten Chili lost ereschuld af aan Salvador Allende 'Haal abortus wèl uit het strafrecht' I REPORTAGE i Angst voor oorlog verlamt handel en investeringen •«*-'£* Zi H Weduwe moest 17 jaar wachten op staatsbegrafenis vermoorde president DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 GEESTELIJK LEVEN DUBAYY - Het is alles goud wat er blinkt. Aan de Nederlandse zegswijze die iets anders beweert hebben ze geen boodschap op de we reldberoemde gold-souk (goudmarkt) van het emiraat Dubayy. Tienduizenden gouden armbanden hangen als een ketting bijeengere- gen aan strak gespannen draden achter onbeveiligde etalageruiten. De sieraden glinsteren je oogverblin dend aan. Door de reflectie van glas en licht lijkt het zelfs alsof de straten met het edelmetaal geplaveid zijn. Zo zou in de verbeelding van een gelovige de 'Gouden stad Jeruzalem' in het hier namaals eruit kunnen zien. De aardse realiteit van de ruim 300 juweliers van de goudmarkt vrij wel allemaal Indiërs is echter an ders. De gouden tijden zijn voorbij. Althans, voorlopig. Er is vrijwel geen handel meer. Door de Golfcri sis zijn de goudprijzen als raketten omhoog geschoten. Achthonderd gulden voor een ounce (31,1 gram) was vorige week een 'normale' prijs. Maar het is niet de enige reden voor de terugval, erkent een Indiase juwelier die zijn naam niet wil zeg gen (de waarheid wordt in de Ver enigde Arabische Emiraten (VAE) als openlijke 'kritiek' uitgelegd en dat stellen de heersers niet op prijs). De goudhandel in de VAE, met Du bayy als centrum, stagneert volgens de juwelier vooral omdat de lokale klanten, onder wie veel gastarbei ders, op dit moment liever met dol lars op zak lopen dan met een fraai gesmede gouden armband om de pols. Angst voor het uitbreken van een oorlog gaat ten koste van de pronkzucht. De Indiërs, Pakistanen, Filipij- nen en Arabieren (van buiten de VAE) 80 procent van de bevol king vrezen bovendien een eco nomische recessie. Contant geld is voor hen belangrijk om in nood snel een vliegticket te kunnen kopen. Het zou gênant zijn, en ook zeer on praktisch, om hun met goud behan gen vrouwen en dochters op de luchthaven van hun sieraden te ont doen, in de hoop er vliegtickets voor terug te krijgen. Rustig De afwachtende houding van de consument is algemeen in de VAE, r:,W 'ssM. v - r-Sr-sa;'"*.a* i - «V 'i sw El c j; Vooral Du bayy, het han delscentrum aan de Perzi sche Golf, heeft te lijden onder de huidige cri sis. Waar het geld pleegt te rollen, wachten bankiers en con sumenten nu lie ver af. (Archieffoto) waarbij vooral Dubayy, vanouds het handelscentrum aan de Perzi sche Golf, het slachtoffer dreigt te worden. Hoewel de nationale kran ten in deze schatrijke unie van ze ven emiraten de lezers graag iets an ders willen doen geloven, mist de crisis zijn effect op de economie Het is uitermate rustig in de ha vens, de overdekte, gekoelde win kelstraten van de dure hotels en in de luxe warenhuizen van Abu Dha- by, Dubayy en Shaijah. Door de mi litaire spanningen is het scheep vaartverkeer in de Golf aanzienlijk teruggelopen. Maar ook de zaken met Europa, Amerika en het Verre Oosten zijn behoorlijk afgenomen. Volgens woordvoerders van mi nisteries en bedrijven zijn dat ech ter voor de tijd van het jaar (de hete zomer) 'normale' ontwikkelingen. "U zult zien dat de handel in het na jaar weer zal aantrekken. Dat is al tijd zo geweest", is steevast het ant woord. In de kranten lees je dan ver- ■A**» fr. 1 r »-J §j - - volgens de rooskleurige jaarversla gen van de verschillende industrie ën. Ja, fantastische cijfers. Maar wel over 1989 en de eerste twee kwarta len van dit jaar. Toen Kuwayt nog 'onder ons' was en Saddam Hussein nog in Irak zat te broeden op zijn agressieve plannen. Handel In Dubayy is de handel voor de de taillist zó flauw, dat de meeste win keliers het er letterlijk bij laten zit ten. Vermoeid zetelen ze achter hun toonbanken en doen zelfs geen moeite om binnenkomende klanten op de nek te springen met verleide lijke aanbiedingen. Zelfs de bedrij vigheid op de 'elektronische souk', waar gewiekste Indiërs het hele as sortiment aan elektronische appa ratuur belastingvrij te koop aanbie den, is lauw. De schreeuwerige lichtreclames op de talrijke winkels kunnen dat niet verhullen. Veel sneller dan gebruikelijk zeg gen de verkopers: 'That is my last price'. De gevleugelde zin in deze branche is een bijna ritueel onder deel van het onderhandelen over de prijs, maar de korting is nu, vanwe ge de slechte omzet, slechts enkele procenten. Op grotere schaal zijn de econo mische vooruitzichten in de Golf staten ook niet bepaald florissant. Een EG-diplomaat in Dubayy denkt dat bijvoorbeeld voor kostba re projecten moeilijker een buiten landse investeerder is te vinden. "De risico's zijn op dit moment te groot", zegt hij. "Maar wellicht dat de boel weer aantrekt zodra er ze kerheid is over enige politieke en militaire stabiliteit in de regio". Overigens verbaast het hem tel kens weer dat de VAE door het za kenleven in deze omstandigheden als een gevaarlijk land wordt be schouwd. "Geografisch en histo risch is daar niet onmiddellijk een reden voor. Tenslotte is de VAE ook tijdens de Golfoorlog (Irak-Iran) er buiten gebleven en gingen de zaken bijvoorbeeld ook tijdens de tanker oorlog in de Golf, gewoon door". Op de knip Niettemin gelooft deze diplomaat dat kapitaalverschaffers uit het Westen en het Verre Oosten voorlo pig de hand op de knip houden en het verloop van de crisis eerst af wachten. Dat zal zeker gevolgen hebben voor de vrijhaven Jebel Ali, aan de kustweg tussen Dubayy en Abu Dhaby. Een ambitieus project, dat op den duur de rol van Hong Kong (na 1997 gaat deze Britse han delskolonie over in Chinese han den) wil overnemen, mits er de ko mende jaren grote investeringen worden gedaan. Maar ook prestigieuze bouwwer ken en de industrie zullen er onder lijden, zo zijn de sombere voorspel lingen van westerse waarnemers in de VAE. De aluminiumsmelterijen bijvoorbeeld zijn aan uitbreiding toe. Van die fabrieken staan er vijf in het Midden-Oosten, die vier pro cent van de wereldproduktie voor hun rekening nemen. Maar er is in de komende jaren vraag naar meer, veel meer. Met het huidige aantal smelterijen kan daar niet aan wor den voldaan. Die gebruiken al 95 procent van hun capaciteit. Dubayy Aluminium (Dubal) en Aluminium Bahrayn (Alba) komen in aanmerking voor uitbreiding. Dat is het goedkoopst, vanwege de aanwezigheid van olie. Het omsmel ten van aliminiumerts kost name lijk gigantisch veel energie. Het bouwen van een smelterij vergt ech ter ook honderden miljoenen gul dens. Daarvoor zijn buitenlandse investeerders nodig. In het emiraat Bahrayn bijvoorbeeld zou de bank van Kuwayt de uitbreiding van Al- ba financieren. Maar die bank is door Irak geplunderd. Buitenlands kapitaal is nog niet gevonden en zal voorlopig ook wel niet opdagen. Wereldontvangers Kortom, als de Golfcrisis voor het internationale zakenleven niet be vredigend wordt opgelost, dan blij ven de emiraten met de brokken zit ten. Met één produkt gaat het echter naar wens. Op de elektronische souk van Dubayy is geen wereld ontvanger meer te koop. Japan kan de vraag naar deze radiootjes, waar mee je op de korte golf onder meer de Engels- en Arabisch-talige uit zendingen van de BBC kunt luiste ren, niet bijhouden. De puissant rijke sheiks van de VAE zullen er wel een goudbestikt hoesje omheen hebben laten ma ken, maar het laat onverlet dat zij, net als al die buitenlandse gastar beiders, zich niet door de ontwikke lingen in Irak of Saudiarabië willen laten verrassen. De BBC zal in hoge mate voor hen bepalen: blijven of vluchten. SANTIAGO - Precies twintig jaar na de verkiezingswinst die hem aan de macht hielp, krijgt de voormalige Chileense president Salvador Allende vandaag eindelijk een staatsbegrafenis. Het stoffelijk overschot van Allende wordt overgebracht van de begraafplaats Santa Ines, 120 km ten westen van Santiago, naar de Chileense hoofdstad. Allende kwam om het leven bij de staatsgreep in september 1973 van generaal Augusto Pinochet, de man die het land daarna zestien jaar lang met ijzeren hand regeerde. Honderden vooraanstaande intellectuelen en politici, onder wie de Nederlandse minister voor Ontwikkelingssamenwerking Jan Pronk, zullen de begrafenis bijwonen. Belangrijkste spreker op de plechtigheid is de huidige Chileense president, Patricio Aylwin. Alles wat politiek links is in Chili ziet in de herbegrafenis een "eerbetoon aan een groot man, die stierf voor de verdediging van de vrijheid en de democratie". De rechtse krachten in het land moeten er echter niets van hebben. Ex-generaal Alejandro Medina bijvoorbeeld sprak van een "hypocriete vertoning". Generaal Pinochet, die nog steeds opperbevelhebber van het leger is, vindt dat de "de hand van God" hem heeft geleid bij de staatsgreep die Allende het leven kostte. Allende's weduwe, Hortensia Bussi, slaagde erin enkele dagen na de coup haar man clandestien te begraven. Met zijn officiële herbegrafenis "lost Chili de ereschuld aan mijn man af', aldus Bussi. Voor haarzelf betekent de plechtigheid een "verzoening" met haar lot. SANTIAGO Haar laatste daad van liefde voor een man van wie ze zielsveel heeft gehouden: hem waardig begraven met de eer die hem toekomt. Als ex-president, als toegewijde vader en als liefhebben de echtgenoot. Hortensia Bussi (76), weduwe van Salvador Allende, moest zeventien jaar lang wachten voordat zij haar man vandaag in vre de kon begraven. Ze is een tengere, rustige vrouw met zachte ogen die iets aristocra tisch uitstraalt. Ze heeft vele stor men doorstaan. Na de dood van haar man en vele vrienden, kwam de gedwongen ballingschap van zestien jaar. Er was de zelfmoord van haar dochter Beatriz, die het verdriet van de dood van haar vader niet kon verwerken. En toch was Hortensia Bussi altijd op pad. Dona Tencha^vas tijdens de dic tatuur een reizende ambassadrice voor het andere, vrije Chili. Sinds vorig jaar woont ze in Santiago. Een uitzinnig blije menigte haalde haar af van het vliegveld. Nog steeds wordt op straat aangesproken en dagelijks ontvangt ze brieven van Chilenen die een hulde brengen aan haar overleden echtgenoot. Met de begrafenis komt er een eind aan zeventien turbulente jaren. "Ik denk dat ik straks weer in vrede .zal leven. Of tenminste... daar ver trouw ik op", zei ze enkele dagen voor de ceremonie tegen een jour naliste. "Dit was ik Salvador schul dig". Vernederend Toen ze haar man kort na de bloedi ge staatsgreep in Vina del Mar bij- Salvador Allende. zette, liet ze geen traan. "Het was trots", vertelde ze de afgelopen week. "Ik heb mezelf toegesproken: ze zullen me niet zien huilen. Ik gunde de militairen dat plezier niet. Ik werd zo getreiterd en wat er ge beurde was zo vernederend. Sal vador anoniem begraven, alleen, zonder mijn dochters op een kerk hof dat belegerd was, met soldaten die met mitrailleurs in de aanslag stonden alsof ik een lijk wilden ste len. En dan waren er nog de enorme twijfels. Wie begroef ik eigenlijk? Ze lieten me hem niet zien". Dat de teraardebestelling van Sal vador Allende vandaag zo'n massa le en historische gebeurtenis zou worden, had ze niet gedacht. De overweldigende hulde van arbei ders komt niet onverwacht. "Sal vador leeft en blijft leven in hun harten". Maar zoveel gasten van ver... "Salvador had nooit kunnen bedenken dat er zoveel buitenland se hoogwaardigheidsbekleders op zijn begrafenis zouden komen". Ze was de afgelopen weken de meest geinterviewde vrouw in haar land, maar die rol ligt haar niet. Te persoonlijke vragen worden afge wimpeld. "Ik ben niet in voor het spel van "ik vertel je mijn leven" met journalisten". Over het leed van de afgelopen jaren wil ze niet uitwij den. "De genegenheid, de erken ning van zoveel mensen heeft me veel kracht gegeven". Minachting Over de afgetreden dictator Au gusto Pinochet, die het volledige vertrouwen van haar man genoot maar hem uiteindelijk omver wierp, is ze kort. "Ik voel minachting voor hem". Ze is verontwaardigd over de houding van de militairen nu die slechts aan hun eigen hachje den ken. Het gebrek aan zelfkritiek en spijt maakt haar opstandig. "Het is onwaardig. Waarom zeggen ze niet waar de lijken van vermisten liggen. Waarom moeten mensen zeventien jaar lang met hun ziel onder de arm alles aflopen om de resten van hun geliefden te vinden". Waardigheid is belangrijk voor haar, net als voor hem. Salvador Al lende verkoos een belegering in het Moneda-paleis in plaats van een af tocht naar het buitenland. Was het niet beter geweest als hij was ge vlucht? vroeg een journalist haar deze week. "Nooit", antwoordde ze ferm. "Voor Salvador stond buiten kijf dat hij een mandaat had gekre gen van het volk en dat hij vechtend in het Moneda-paleis zou sterven". Dat de president vermoedelijk de hand aan zichzelf heeft geslagen vlak voordat soldaten het paleis binnendrongen, heeft Hortensia Bussi in het openbaar nooit beves tigd. Het doet er niet meer toe, vindt ze. "Salvadors dood was waardig en heroisch. Dat is het beste wat hij ons kon achterlaten". OEGSTGEEST De jaarlijkse missie-Zendingskalender, wordt dit maal gesierd door zeefdrukken van de Japanse kunstenaar Sadao Wa- tanabe (77). Op de achterzijde van diens impressies van bijbelverhalen, staat informatie over de christenen in Japan. In Japan leven ongeveer 900.000'protestantse en 600.000 rooms-katholieke gelovigen. De kalen der is een gezamenlijke uitgave van het rk Centraal Missie Commissa riaat in Oegsteest en de Nederlandse Zendingsraad in Amsterdam. Voor acht gulden is de kalender bij plaatselijke werkgroepen van mis sie en zending te verkrijgen; voor zes gulden extra is de kalender ook te bestellen bij het Centraal Missie Commissariaat, tel. 071-159159. Afge beelde illustratie: 'De storm op het meer'. Evangelische Kerk in DDR bepleit: BERLIJN (EPD) De Bond van Evangelische Kerken in de DDR wil dat abortus bij een nieuwe regeling voor heel Duitsland uit het strafrecht wordt gehaald. Een strafrech telijke vervolging van de vrouw die een abortus heeft ondergaan, doet geen recht aan de diepte van haar con flict en kan opnieuw tot ver groting van het aantal illegale abortussen leiden. Dit heeft de Bond maandag in een verklaring bekend gemaakt. De Evangelische Kerk in de DDR distantieert zich daarmee van de Westduitse EKD en de Rooms-Katholieke Kerk in de Bondsrepubliek die op 24 augus tus juist pleitten voor bescher ming van het ongeboren leven mede met behulp van het straf recht. Volgens de Kerk in de DDR wordt vaak over het hoofd gezien dat mannen een "aanzien lijke medeverantwoordelijkheid hebben voor het ontstaan en de oplossing van het abortusvraag stuk". De DDR-Bond wijst uitdrukke lijk de regelingen van de hand die nu in de beide Duitse staten be staan. In de DDR is abortus toe gestaan in de eerste twaalf weken van de zwangerschap. In de Bondsrepubliek is abortus op en kele uitzonderingen na strafbaar. Beide regelingen hebben geen verandering gebracht in de "har de realiteit van de abortussen in de beide delen van Duitsland". Daarom is het volgens haar nood zakelijk samen te zoeken naai "passender regelingen en effec tievere oplossingen". De Bond van Evangelische Kerken wijst er verder op dat abortus "noch een voorbehoed middel noch een correctie van seksuele onnadenkendheid" is. Het is in ieder geval een zware in greep in het leven van de vrouw en in de meeste gevallen "een handelen tegen de wil van God". In het verenigingsverdrag dat vorige week vrijdag werd onder tekend, is afgesproken dat de hui dige praktijk maximaal twee jaar wordt gehandhaafd waarbij een Westduitse vrouw straffeloos een abortus kan ondergaan in wat nu de DDR is. In de Bondsrepubliek blijft de huidige regeling gelden. Het is de bedoeling dat er voor 1 januari 1993 een nieuwe abortus regeling voor heel Duitsland is uitgewerkt. Paus: moslims en christenen moeten handen ineenslaan SONGEA (AFP-UPI-CIC) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in Songea, in het zuiden van Tanzania, opnieuw bena drukt dat er moet worden samen gewerkt tussen christenen en moslims in dat land. De moslims zijn met 25 procent van de bevolking de grootste reli gieuze groep onder de 25 miljoen inwoners van Tanzania. Onge veer 22 procent van de bevolking is rooms-katholiek. Beide groe pen zijn regelmatig tot botsing ge komen in hun bekeringsijver. Tegenover islamitische leiders beklemtoonde de paus zondag al dat christenen en moslims elkaar- kunnen helpen bij het opbouwen van een samenleving volgens de waardén die God leert: verdraag zaamheid, gerechtigheid, vrede en zorg voor de armsten en zwak- sten. De paus veroordeelde de ar moede, corruptie en onrechtvaar digheid in Afrika. Hij riep de jon geren op de moed niet te verlie zen. "Tal van ontwikkelingspro blemen kunnen worden opgelost, mits een nieuwe houding ontstaat die lijnrecht tegengesteld is aan het egoïstische verlangen om winst te maken of de macht te be houden", meende de paus, die pleitte voor solidariteit tussen de mensen en een "beschaving van de liefde". Universiteit van Bethlehem na 3 jaar weer open FREIBURG (KNA) - De katho lieke universiteit van Bethlehem, die drie jaar geleden op last van de Israëlische autoriteiten werd gesloten, gaat op 1 oktober weer open. Dat zei de Palestijnse socio loog Bernard Sabella, hoogleraar aan de universiteit, gisteren te genover journalisten. Volgens Sabella mogen de hoogleraren volgende week maandag weer hun kamer in de universiteit betrekken. Hij ver wacht, dat de universiteit, die in 1973 met financiële steun van het Vaticaan werd gesticht, met 1200 studenten zal beginnen. De hoog leraren hebben sinds de sluiting in oktober 1987 colleges gegeven in kerkelijke gebouwen of hotels. De andere universiteiten in de bezette gebieden, zoals die van Birzeit bij Ramallah, Al-N^jah in Nablus en Al-Quds in Oost-Jeru- zalem, hebben nog geen toestem ming gekregen hun poorten weer te openen. MECC OJEC. De secretaris generaal van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC), dr. Gabriel Habib, is 'gaarne be reid' binnenkort twee vooraan staande Nederlandse joden te ontmoeten. Dit hebben D66-senator Han- neke Gelderblom en Ronny Naf- taniël, directeur van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI), vernomen. Het tweetal, lid van het Overlegor gaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC), wil met Habib spreken over de betekenis van de Golfcrisis voor de betrekkingen tussen joden en christenen. Zij willen weten of de MECC bereid is een dialoog met het OJEC aan te gaan. Intrede ds. Santing. Ds. K. Santing doet zondag 9 september zijn intrede in de gereformeerde Salvatorikerk (Willem de Zwij gerlaan) in Alphen aan den Rijn, Hij wordt 's ochtends bevestigd door ds. P. Wilschut, in een dienst die om tien uur begint. De intre- dedienst vindt plaats om half vijf. Santing, afkomstig uit de Friese gemeente NesAVierum, volgt ds. F. J. de VBoer op, die eind junie naar Zeist vertrok. Afscheid ds. Van de Hoef. Ds. R. J. van de Hoef, hervormd pre dikant in Bodegraven, wordt don derdagavond in verband met zijn afscheid een receptie aangebo den in 't Anker, aanvang half acht, Zondag 9 september neemt hij tijdens een dienst in de Dorps kerk afscheid. Aanvang half drie. Ds. Van de Hoef maakt gebruik van de vut-regeling. Het graf van Allende in Vina del Mar. Vandaag krijgt de 17 jaar geleden vermoorde president alsnog een staatsbegrafenis in Chili. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2