LEIDSCH DAGBLAD Philips schrapt rap 4000 banen Grote braadpan gezocht. 999 m NODIG! Irak wil weg uit Kuwayt Vervoersbond wil snel vierdaagse werkweek Rundergehakt, 'Zwaarder straffen helpt niet' PvdA vissers horen over fraude met quota 2 brillen halen, 1 betalen I—I DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39336 Prijs fl. 1,35 EINDHOVEN (ANP) - Het elektronica-concern Philips schrapt dit jaar en begin volgend jaar 4000 ba nen in de zwaar verliesge vende divisie chips en com ponenten, waarvan 1200 ba nen in Nederland. Daarbij wordt een nog onbekend aantal werknemers ontsla gen, meldde Philips vanoch tend. Vorige week werd al bekend dat Philips stopt met de ontwikkeling van statische geheugenchips. Minister Andriessen (economische zaken) is bezorgd over de maatrege len van Philips. Het draagvlak in Nederland voor technologische ont wikkelingen op het gebied van de micro-elektronica dreigt daardoor te worden verkleind, aldus de be windsman. Philips is vooral in Europa bezig met een 2,7 miljard gulden kosten de reorganisatie van de computer- divisies, die de laatste jaren een ver lies van honderden miljoen guldens hebben opgeleverd. Onder leiding van de zojuist aangetreden topman Timmer wordt een aantal verliesge vende activiteiten beëindigd. Daar naast voert Philips versneld een be zuinigingsoperatie door, die de kos ten omlaag moet brengen. In Nederland vallen de klappen in Eindhoven (540 arbeidsplaatsen), Nijmegen (330 arbeidsplaatsen) en Heerlen (140 arbeidsplaatsen). Bo vendien verliezen bij het natuur kundig laboratorium in Eindhoven nog eens 220 mensen hun baan. Phi lips brengt de verdere ontwikkeling van geavanceerde technologie van Eindhoven over naar Nijmegen. Philips stopt ook met de ontwik keling van de zogenaamde statische geheugenchips. Philips ontwikkel de deze in samenwerking met het Duitse electronica-concern Sie mens in het kader van het Europese elektronica-programma Jessi. Doordat er te weinig kopers wa ren voor deze chips leed Philips echter in totaal een verlies van 1,3 miljard gulden op dit project, waar aan ook de overheid 300 miljoen gulden heeft bijgedragen. In de eerste helft van dit jaar leed Philips een verlies van 274 miljoen gulden in de chips- en computerdi visie en kwam uit op een negatief resultaat van 185 miljoen gulden. In het tweede kwartaal van dit jaar zag het hele concern de winst dalen van 373 miljoen gulden tot 37 miljoen. Gedwongen ontslag is volgens de Industriebond FNV in regelrechte tegenspraak met het beleid dat Phi lips tot nu toe heeft gevoerd. De bond heeft aangekondigd zich daar tegen te zullen verzetten. Philips moet volgens de FNV-bond een „optimale prestatie leveren" om het personeel dat met ontslag wordt be dreigd, intern of bij andere bedrij ven aan een andere baan te helpen. Prins Bernhard in uniform bij herdenking slag DEN HAAG (GPD) Prins Bernhard zal de 50ste herden king van de slag om Engeland bijwonen in het uniform van ere-maarschalk van de Royal Air Force. Voor de tweede keer sinds de Lockheed-affaire in 1976 heeft de prins van het kabi net toestemming gekregen in militair uniform te verschijnen. De plechtigheid is zaterdag 15 september in Londen. "Vandaag de dag speelt de affaire niet meer zozeer en aangezien het om een speciale gelegenheid gaat, heeft premier Lubbers de prins zonder meer toestemming verleend", aldus woordvoerder Bax van de Rijksvoorlichtings dienst. Door zijn betrokkenheid bij de smeergeldaffaire rond het vliegtuigconcern Lockheed, mocht prins Bernhard van het toenmalige kabinet-Den Uyl in principe geen militair uniform meer aantrekken. In 1979 ech ter, werd het de prins voor het eerst weer toegestaan in uni form te verschijnen ter gele genheid van de begrafenis van Lord Mountbatten. Hij droeg toen een uniform van de Neder landse strijdkrachten. Tijdens de herdenking in Londen wordt een parade ge houden, die wordt afgenomen door koningin Elisabeth en de hertog van Edin"burg. Ook prinses Juliana zal de plechtig heid bijwonen. Prins Bernhard UTRECHT (ANP) - De Vervoers bond FNV stelt in de komende cao onderhandelingen invoering van de 4-daagse werkweek centraal. In de cao's voor 1991 voor onder meer het wegtransport, de havens en NS moeten concrete stappen op dat punt worden gezet. Ook het bestuur van de Voedings bond FNV heeft het streven naar een vierdaagse werkweek opgeno men in het concept-arbeidsvoor- waardenbeleid voor 1991. Deze bond onderhandelt volgend jaar over ruim veertig cao's (bijna 100.000 werknemers), waaronder de cao's voor de vleeswarenindustrie, de broodbakkerijen, de landbouw, de tuinbouw en de bosbouw. De Vervoersbond is de eprste bond die de 4-daagse werkweek prominent op de cao-agenda zet. Het algemene cao-beleid van de FNV wordt pas eind deze maand vastgesteld. Daarin zal de 4-daagse werkweek ook een belangrijke plaats krijgen, maar het is nog de vraag hoe ver de afzonderlijke FNV- bonden gaan in hun eisen. De bond legt zich niet vast op een jaartal of de duur van de werkweek, maar de FNV-doelstelling van een 35-urige werkweek in 1993 en de 4- daagse werkweek 'kunnen prima hand in hand gaan'. De 4-daagse werkweek betekent een duidelijke verbetering van de arbeidsvoor waarden en noopt werkgevers tot herbezetting. De bond stelt wel als voorwaarde dat werknemers er in koopkracht niet op achteruit gaan en dat werkdagen niet langer dan 8,5 uur duren. De bond schat dat er voor verbe tering van de arbeidsvoorwaarden in 1991 5,75 pet. beschikbaar is. Voor werkgelegenheid en arbeids markt wil de bond 2,5 pet. uittrek ken, waarvan 2 pet. voor stappen op weg naar de 4-daagse werkweek. De rest gaat op aan prijscompensatie (2,5 procent) en verbetering van koopkracht (1 procent). De werkgeversorganisatie VNO zegt "niet ten principale tegen een vierdaagse werkweek te zijn". NOB-wegtransport, de grootste werkgeversorganisatie in het weg vervoer, noemt het voorstel in zijn huidige vorm 'onmogelijk'. PANMUNJOM - De Noordko- reaanse premier Yon Hyong- muk is vanochtend de zwaarbe waakte grens met Zuid-Korea overgestoken voor een uniek vierdaags bezoek aan Seoul. Yon kwam om 03.00 uur Ne derlandse tijd in Zuid-Korea aan en werd begeleid naar het Huis van Vrede, een officieel ge bouw even ten zuiden van de de marcatielijn die beide Korea's sinds 1953 scheidt. In Seoul zal Yon overleg voe ren met zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot Kang Young-hoon. Het zijn gesprekken op het hoog ste niveau sinds er in 1948 ge scheiden regeringen werden ge vormd.. Zuid-Korea wil praten over handel, communicatie en reis mogelijkheden; Noord-Korea wil direct over ontwapening be ginnen. (foto EPA) Maximaal dertig km in stad: 400 doden minder AMSTERDAM (GPD) - De kosten die nodig zijn om in alle steden en dorpen in Nederland een maximum-snelheid in te voeren van 30 kilometer per uur, kunnen in ruim 2 jaar worden te rugverdiend. Jaarlijks kan dan ongeveer 2,4 miljard gulden worden bespaard op genees kundige verzorging, materiële schade en ziekteverzuim. Dat heeft de actiegroep Stop de Kindermoord becijferd. Uit proeven in Rijswijk en Eindho ven bleek dat het aantal ver keersongevallen fors afneemt in 30 km/uur-zones. Stop de Kin dermoord verwacht dat er in het verkeer jaarlijks 400 doden en 27.000 gewonden minder vallen als binnen elke bebouwde kom in Nederland een maximum snelheid van 30 kilometer per uur geldt. Het inrichten van alle straten binnen de bebouwde kom als 30 km/uur-zone kost. zo heeft Stop de Kindermoord berekend, 5,5 miljard gulden. PLO-topman Abu Iyad in interview Franse krant: PARIJS/LONDEN/DEN HAAG (Rtr/AFP/GPD) - President Sad dam Hussein van Irak is bereid zich uit Kuwayt terug te trekken en alle westerse gijzelaars te laten gaan als hij van Washington de garantie krijgt dat Irak niet wordt aangeval len. Bovendien wil hij een smalle strook van Kuwayt die hij zijn naam, Saddamiyat al-Mitlaa heeft gegeven, behouden, alsmede het ei landje Jazirat Bubiyan, waardoor Irak een opening heeft naar zee. Voorts mag de verdreven Kuwaytse leider, Sjeik Jaber Al-Ahmed Al-Sa- bah, niet opnieuw aan de macht ko- In het zuiden van Saudi-Arabië is gis teren een F-16 gevechtsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neerge stort. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen en is ongedeerd. Het ongeluk gebeurde tij dens „een routine trainingsvlucht". se overheid totdat zij de reis naar huis via Jordanië kunnen voortzet ten. De reis duurt ongeveer dertig uur. Groot-Brittannië besloot het kon vooi te organiseren nadat bleek dat de vrouwen en kinderen niet vanuit Kuwayt kunnen worden geëvacu eerd. Sinds de Iraakse invasie op 2 augustus is hier de luchthaven ge sloten. Meer dan 2000 Britten zijn in Kuwayt gestrand nadat de grenzen dichtgingen. Waldegrave verwacht dat van avond een greep Britten Irak zal verlaten aan boord van een door Washington gehuurd toestel Iraqi Airways. De Iraakse minister van buiten landse zaken Tareq Aziz heeft van daag gezegd dat landen die burgers in Irak hebben, hun onderdanen zo snel mogelijk voedsel moeten stu ren, omdat zij anders het slachtoffer kunnen worden van de voedselte korten in het land. Irak voelt zich niet verantwoordelijk voor die te korten, omdat zij het gevolg zijn van de internationale handelsembargo tegen het land, aldus Aziz. (Meer nieuws over de Golfcrisis op de pagina's 7 en 10) 053-313 3Q9 MILJOEN - De FNV-bonden heb ben voor het eerst sinds 1982 de ma gische grens van 1 miljoen leden weer overschreden. Het afgelopen half jaar hebben de acht grootste bonden samen zo'n 25.000 nieuwe leden geboekt. AMSTERDAM - In de hoofdstad werd vanochtend de zevende Hiswa te water geopend. De Hiswa is dit jaar ruim 20 procent groter dan vo rig jaar. Ongeveer 275 zeil- en mo torjachten doen aan de tentoonstel ling mee. Opvallend is het aantal grote schepen dat zich presenteert. De gemiddelde lengte is 14 meter. Voorzitter De Vilder van de Am sterdamse Kamer van Koophandel riep vanochtend gemeentebestuur en bedrijfsleven van Amsterdam op een grote en goede jachthaven aan het Amsterdamse IJ te realiseren en de plannen voor een Science Cen trum in het Nautisch Kwartier te la ten doorgaan.. De Hiswa te water is nog geopend tot en met zondag. (fotoANP) Wisselvallig Wisselend bewolkt, vooral aan de kust enkele buien. Later op de dag toene mende bewolking gevolgd door regen. Minimumtemperatuur ongeveer 9 gra den, middagtempcratuur circa 18 gra den. Matige westen wind, aan de kust vrij krachtige wind. De vooruitzichten voor donderdag tol en met zondag: Wisselvallig, van tijd tot tijd buien. Middagtempcratuur on geveer 18 graden. Dat verklaart Abu Iyad, de twee de man binnen de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO, in een in terview met het Franse dagblad Li beration. Volgens de functionaris van de PLO is Saddam bang dat de Verenigde Staten hem zullen aan vallen zodra hij zich heeft terugge trokken en de westerlingen heeft vrijgelaten. Vanmorgen is een konvooi van zeven bussen met in totaal driehon derd Britse vrouwen en kinderen vanuit Kuwayt-Stad vertrokken in een poging de Iraakse hoofdstad Baghdad te bereiken. Het konvooi moet in de branden de zon door de woestijn een afstand afleggen van ongeveer 800 kilome ter. Eenmaal in Baghdad aangeko men worden de Britten in hotels on dergebracht op kosten van de Brit- 500 gram 7255.49 kilo 13:49 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 8 september a s Juristen oneens met Lubbers: DEN HAAG (GPD) - Over hel zwaarder bestraffen van overtredin gen zijn boeken vol geschreven en de geleerden zijn het er volstrekt niet over eens dat je die dingen zo kunt voorkomen". Dit zegt mr. H. A Holthuis van de Nederlandse Ver eniging van Rechtspraak in reactie op de kritische kanttekeningen die premier Lubbers gisteren plaatste bij het functioneren van het open baar ministerie en de rechterlijke macht. De premier zei bij de opening van het academisch jaar in Nijmegen niet in te zien waarom zware straf fen slechts passen bij zware vergrij pen en waarom zware boetes niet zouden passen bij lichte vergrijpen Hij meent dat zware boetes niet be tekenen dat het recht op zich scha de lijdt als de ene burger wordt be straft. terwijl de ander die dezelfde overtreding heeft begaan, de dans ontspringt. Het lik-op-stuk-beleid, admini stratief vastgestelde boetes en het beleid dat officieren van justitie voeren bij het seponeren van be paalde zaken, zouden allerminst helpen bij het voorkomen en terug dringen van overtredingen. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Rechtspraak helpen stren ge straffen alleen "wanneer ze dra conisch zijn en dat zijn buitenpro portionele maatregelen die wij hier vast niet willen". Verder wees de woordvoerder erop dat advocaten bezwaar zullen maken tegen forse straffen voor enkelingen die dan voor de anderen moeten bloeden, omdat die strijdig zijn met het ge lijkheidsbeginsel dat geldt in onze rechtspraak. Joyce Hes, voorzitter van de Coornhert-liga. de vereniging voor strafrechthervorming, noemt de uitspraak van Lubbers dat veel voorkomende criminaliteit te licht wordt bestraft "onzin". Volgens Hes haalt een lange en zware straf weinig uit. De gevange nissen raken overvol en het kost de maatschappij veel geld. De Coorn- hert-liga pleit ook bij zware crimi naliteit voor alternatieve straffen. "Het heeft geen zin een pleger van seksueel geweld lang op te sluiten. Een straatverbod vindt hij vaak veel erger. Een flinke schadevergoeding eisen en bemiddelen tussen dader en slachtoffer, dat zijn straffen waar we iets aan hebben. Daar moet justi tie meer aandacht aan besteden". De Nederlandse Orde van Advo caten reageerde vanochtend zeer te rughoudend. "Het is nogal wat de premier aan de orde stelt. Het zijn zaken die een hoop belangrijke on derwerpen raken", aldus secretaris Heemskerk. (pagina 3: Nederland is ziek) NBT: geen verdere groei van toerisme AMSTERDAM (ANP) - De toeloop van buitenlandse toeristen naar Ne derland zal volgend jaar naar ver wachting niet verder stijgen. Be langrijkste oorzaak is het gebrek aan grote internationale evenemen ten in 1991 in ons land. De stijging van het inkomend toerisme zal dit jaar waarschijnlijk zeven procent bedragen. Dat maakte de directeur van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). F. Jansen, vanochtend be kend tijdens een bijeenkomst in Amsterdam, waar zo'n 450 deelne mers uit de toeristische sector aan deelnemen. GEEN VERVOLGING - De 18 men sen die op 7 augustus een verboden persconferentie van het Vlaams Blok en de Centrumpartij '86 in Dordrecht wilden doorzetten, on danks een verbod worden niet ver volgd. Tegen inlevering van deze bon (Geldig t/m 15 september 1990) tweede bril is bestemd In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld. anti-kras, kleur, enzdan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie 22 PAGINA'S voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zi|n dan f 100,- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje Leiden, Haar- lemmeistr. 107 (tegenover C&A) Alphen a/d Rijn, vManderslootstr. 9 DEN HAAG (ANP) - De PvdA vindt dat de Tweede Kamer naar aanleiding van het vorige week uit gebrachte rapport over de visaffaire in een hoorzitting nadere informa tie moet inwinnen bij een aantal topambtenaren en voormannen van de vissers. De resultaten daarvan moeten worden betrokken bij een debat met minister Braks (visserij), dat zo snel mogelijk moet plaats hebben. PvdA-woordvoerder Van Zijl zei gisteren ,dat snel politieke duide lijkheid over de kwestie moet ko men. De PvdA blijft overigens, net als het CDA, van mening dat er op dit moment geen aanleiding is de politieke positie van Braks ter dis cussie te stellen. Een diepgaand on derzoek van de Kamer naar de visaf faire acht Van Zijl, in tegenstelling tot de WD, bij de huidige stand van zaken niet nodig. Volgens Van Zijl rest echter na bestudering van een aantal vertrou- I welijke processen-verbaal van ver- horen door de rijksrecherche een aantal vragen. Die betreffen vooral overschrijding van de vangstbeper king en de kwaliteit van de controle I daarop door de Algemene Inspectie Dienst van Braks' ministerie. Uit de hoorzittingen moet volgens de PvdA onder meer boven water ko men wanneer er ambtelijke signa- I len naar de minister zijn gegaan dat de visfraude onverminderd door- ging. Ook wil hij weten wat Braks I deed met waarschuwingen van voormannen van de vissers dat de vissers zich niet hielden aan de vangstquota. Van Zijl vraagt zich af met welke frequentie die waarschu- wingen zijn geuit, hoe klemmend ze waren en welke conclusies eraan zijn verbonden. óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws. tips en trends Dat wil ik niet missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50 Naam Adres Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1