TAD LEIDEN SP: 'Sluit het café van Droomfabriek' Wijk kwaad over plannen nieuwe weg naar overslag Ik ben niet in Leiden komen wonen om politie-agent te spelen' TELEFOONCEL OP DAKTERRAS LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 Wegloophuis volgende week weer geopend LEIDEN - Het wegloophuis opent op maandag 10 september weer de deuren na een vakantiesluiting van 2 maanden. Weggelopen jongeren kunnen dan weer terecht voor een eerste opvang, onderdak en begelei ding. Het Wegloophuis Leiden is een erkende vrijwilligersorganisatie voor hulpverlening aan jongeren van 12 tot en met 20 jaar die zich in een problematische situatie bevin den. Op 1 juli van dit jaar moest het wegloophuis evenwel haar deuren, tijdelijk, sluiten. Niet geheel vrijwil lig, want de medewerk(st)ers van het wegloophuis zijn van mening dat weggelopen jongeren altijd, dus ook in de vakantietijd. opgevangen moeten kunnen worden. Door een gebrek aan medewerk(st)ers was er echter geen andere oplossing dan het huis tijdelijk te sluiten. Op dit moment is het aantal me- dewerk(st)ers weer net toereikend om het wegloophuis te heropenen. Nieuwe medewerk!st)ers zijn even wel van harte welkom. Het weg loophuis is telefonisch bereikbaar onder nummer 071-225126. Omroep Rijnland vanaf Leidato LEIDEN - Omroep Rijnland ver zorgt van 7 tot en met 16 september in een geïmproviseerde radiostudio diverse programma's 'live' vanaf de Leidato Huishoudbeurs. In de stand van Omroep Rijnland zijn ook doorlopend uitzendingen te zien van Rijnland TV. Standbezoekers kunnen platen aanvragen die de dag erna, van 17.00 tot 18.00 uur, te horen zijn in het radioprogramma 'Vandaag Vooraf. Tussen de bedrijven door zal Rijnland Radio regelmatig verslag doen van het reilen en zeilen op de Leidato. Klachten over studenten die herrie maken LEIDEN Bij de Leidse politie zijn gisteren verschillende klachten binnengekomen over geluidsover last die werd veroorzaakt door stu denten. Volgens een politiewoord voerder schetterde muziek rond vijf uur gistermiddag over het Rapen burg. Geluidsinstallaties werden zachter gezet. Dat gebeurde een kwartier later ook op de Vliet waar de muziek 'uit zes ramen schetter de'. De overlast had te maken met de kennismakingsweken van stu dentenverenigingen. Rond half twaalf kwam er een melding binnen over geluidsover last van studentenvereniging Mi nerva aan de Breestraat. Het ge bouw zat bomvol omdat er een 'dis putendag' werd gehouden. Een flink aantal mensen verpoosde op het dakterras en veroorzaakte nogal wat lawaai. Op last van de politie is iedereen naar binnengegaan en het terras gesloten. Kast weg met kleine kantoorartikelen LEIDEN Nietmachinetjes, elas tiekjes en andere kleine kantoorbe nodigdheden bevonden zich in de afgesloten ladenkast die gister avond tussen zeven en negen uur is ontvreemd uit de kantine van korf balvereniging Fides Pacta aan de Zoeterwoudseweg. De daders forceerden het toe gangshek van het terrein en een raam van de kantine om bij de kast te kunnen komen. In tegenstelling tot wat de inbrekers waarschijnlijk vermoedden, is de buit van geringe waarde, aldus de politie. •De Leidenaar A. Vertraaten stuitte tijdens zijn vakantie in Schotland op de 'Leyden Grove', een sraat in het plaatsje Denholm. Enig speurwerk leer de hem dat de naam niet is ontleend aan de Sleutelstad. In Denolm werd in 1776 de dichter John Leyden geboren. Naar hem is de straat genoemd. De redactie van deze krant houdt deze zomer een actie waarbij vakantie gangers wordt gevraagd om in het buitenland verwijzingen naar Leiden te fotograferen of zelf aan 'Leiden promotie' te doen. De leukste inzendingen worden in de krant geplaatst en komen in aanmerking voor een prijs. Het prijzenpakket bestaat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in september uitge reikt door burgemeester Goekoop, die ook in de jury zit. Tot 15 september kan er nog worden ingestuurd naar de stadsredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Vergeet niet uw naam en adres te vermelden, wat de foto voorstelt en waar die is gemaakt. Bewoners Groenoord willen openbare weg LEIDEN - De bewoners van Groenoord zijn kwaad over de nieuwe plannen voor een ont- sluitingsweg naar de nieuwe overslagplaats, de voormalige vuilverbranding. De gemeente wil een route over het terrein van de Groenoordhallen, die al leen is te gebruiken door vuil nis- en containerwagens. De buurt wil een openbare weg, zo dat ook het overige vrachtver keer er overheen kan. De plannen zijn ontwikkeld door ambtenaren van de directies ver keer en milieu. Gistermiddag werd er de laatste hand aan gelegd. Het voorstel werd gisteravond gepre senteerd door wethouder De la Mar. Hij was aanwezig op een feestavond in buurthuis Groenoord. Daar vier den circa dertig buurtbewoners het feit dat de vuilverbranding het afge lopen weekeinde is stilgelegd. De wethouder was niet alleen uit genodigd ter verhoging van de feestvreugde. Hij kreeg een petitie aangeboden, waarin opheldering werd gevraagd over de nieuwe ont- sluitingsweg naar de overslag plaats. "We hebben sinds mei niets meer gehoord en willen wel eens weten hóe de stand van zaken is". De la Mar kon de aanwezigen ver tellen dat er een plan ligt dat voor ziet in een aparte weg voor de circa veertig containerwagens die dage lijks van en naar de overslagplaats gaan rijden. Deze route wordt niet toegankelijk voor het overige ver keer. De buurt heeft herhaaldelijk aan gegeven dat ze het liefst een open bare weg wil over het terrein van de Groenoordhallen. Daarmee wordt de buurt ontlast van de grote vrachtwagens die bedrijven aan de andere kant van de wijk bevoorra den. Die rijden nu nog over de Flo- ris Versterlaan, hetgeen volgens de omwonenden leidt tot flinke over last. Er wordt veel te hard gereden en de geluidshinder is groot. Ze wil len dat hieraan snel iets wordt ge daan, en een openbare weg zou vol gens hen ideaal zyn. De directie van de Groenoordhal len wil hiervan niets weten, omdat daarmee veel parkeerruimte verlo ren gaat voor de veemarkt. De nu ontwikkelde plannen gaan name lijk uit van een route dwars over het terrein. Meer aan de zijkant van het parkeerterrein zijn geen mogelijk heden, omdat daar een spuitinstal- latie staat voor het reinigen van vrachtauto's. Een optie waarnaar ook nog is ge keken, is een weg vlak langs het hek van het Groenoordhallen-terrein. Die oplossing is voor de gemeente niet bespreekbaar omdat dan onge veer zestig populieren moeten wor den gerooid. Het plan dat nu door de ambtena ren is ontwikkeld heeft de instem ming van de directie van de Groen oordhallen. Ook De la Mar toonde zich er gisteravond tamelijk en thousiast over. Dat gold duidelijk niet voor de andere aanwezigen op de feestavond. "Zijn we eindelijk van die vuilverbranding af, krijgen we dit weer", reageerde een teleur gestelde feestganger. De la Mar, enigszins verrast door de afwijzende reacties, zegde vlot toe dat op korte termijn wordt ge praat met de bewoners. Hij sluit nu t uit dat de Floris Versterlaan via drempels of versmallingen zo wordt aangepast dat er niet met hoge snel heid kan worden gereden. Klachten over koffieshop Happy houden aan D66 wil praten over fraude schouwburg LEIDEN - De fractie van D66 wil op korte termijn in raadscommis sies praten over de gevolgen van het feit dat politie en justitie geen ver dachten hebben gevonden van de verduistering van 132.000 gulden bij de Leidse Schouwburg. Eerder werd de adjunct-directeur van het theater daarvan verdacht. Raadslid J. Hoekema verzoekt het college van B en W 'de personele en andere gevolgen' zo nodig in beslotenheid te bespreken. Ook voor bespreking van de 'fi nanciële aspecten van het schouw burgbeleid' moet binnenkort tijd worden vrijgemaakt, vindt de frac tie. LEIDEN De klachten over kof fieshop Happy aan het Noordein- de houden aan. Een omwonende verklaarde gisteravond tijdens een vergadering van de raads commissie algemene en bestuur lijke aangelegenheden dat er sprake is van voortdurende over last. Volgens de bewoner van de Noordeinde bestaat deze situatie nu al sinds 1986. De klachten betreffen de hin der van luide muziek, harde gelui den afkomstig van een voetbal spel, overlast van auto's die op de stoep worden geparkeerd en het rondhangen van jongeren in por tieken. "Ik heb m'n levensritme aangepast aan de overlast, blijf maar tot twaalf uur tv-kijken tot de zaak sluit. In mijn ogen is er dan sprake van ernstige over last", aldus de omwonende. De koffieshop aan het Noord einde is al lange tijd onderwerp van discussie, ook omdat in de zaak softdrugs worden verhan deld. In 1988 wilde hoofdcommis saris van politie Mostert de zaak sluiten naar aanleiding van de klachten. Onder druk van de poli tiek besloot burgemeester Goe koop het voorstel van Mostert niet op te volgen. Onlangs heeft de politie de kof fieshop echter gewaarschuwd op nieuw maatregelen te overwegen. Aan de bedrijfsleider van Happy - de eigenaar verblijft al enige tijd in het buitenland - is duidelijk ge maakt dat hij als enige aansprake lijk is voor de hinder. De bewoner van het Noordein de moet toegeven dat na deze ac tie van de politie de situatie is ver beterd. "De vraag is echter of dit niet tijdelijk is". Verder vroeg de omwonende van de koffieshop zich af of de handel zich wel beperkt tot soft drugs. "Als ik zie in welke toe stand bezoekers soms die zaak verlaten, dan kan niemand mij wijsmaken dat er alleen in soft drugs wordt gehandeld". Tevens wees de Noordeinde- bewoner erop dat ook 'heel jeug dige' personen tot de klanten kring van Happy behoren. "Zij houden zich op in de steegjes rondom het Noordeinde. Ik heb hen al een paar keer wegge stuurd. Ik loop dan politieagent te spelen. Maar ik ben niet in Leiden komen wonen om politie-agent te spelen". De gemeenteraadsleden willen de toestand in het Noordeinde nog even aankijken, nu de over last lijkt te zijn verminderd na het laatste politie-optreden. PvdA: 'Meer duidelijkheid over horeca-beleid' LEIDEN De Socialistiese Partij wil dat het café van de Droomfabriek wordt geslo ten. Het café van dit sociaal- cultureel centrum aan de Oude Singel wordt in strijd met het bestemmingsplan geëxploiteerd. De gemeente wil dit plan nu wijzigen. In afwachting daarvan moet het café gesloten worden, meent SP-raadslid C. Ver geer. Omwonenden klagen over de geluidsoverlast af komstig van het café en het terras. Andere partijen wilden gisteravond tijdens de vergadering van de raads commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden nog geen uitspraken doen over de mo gelijke sluiting van het café. PvdA- woordvoerder De Vreeze sloot ech ter niet uit dat de gemeenteraad straks niet akkoord gaat wanneer burgemeester en wethouders voor stellen om het bestemmingsplan te wijzigen. De discussie daarover is echter uitgesteld tot volgende week, wanneer de raadscommissie Vier gewonden op rijksweg A4 LEIDEN Bij een kettingbotsing op rijksweg A4 bij Leiden zijn gis termiddag vier mensen gewond ge raakt. De zes auto's die bij het onge luk waren betrokken, liepen schade op en de rijbaan in de richting van Den Haag werd ongeveer een uur afgesloten. Het verkeer werd omge leid via de Europaweg en de Ka- naalweg. De aanrijding ontstond om kwart over drie toen een 49-jarige man uit Warmenhuizen niet op tijd remde voor stilstaande auto's, die moesten wachten omdat de Rijnbrug open was gegaan. De automobilist liep een hoofdwond op. Een 64-jarige Hage naar kwam er met kneuzingen van af, een 44-jarige man uit Papend- recht raakte gewond aan zijn been en een 31-jarige vrouw uit Oud Beij- erland liep nekletsel op. De vier ge wonden zijn overgebracht naar het AZL. ruimtelijke ordening vergadert. De verwachting is overigens dat wijzi ging van het bestemmingsplan niet lukt, omdat de rechter dat zal belet ten, of zeer lang op zich zal laten wachten door de vele juridische procedures. De Vreeze had wel kritiek op de manier waarop het college van B en W was opgetreden in de zaak rond de Droomfabriek. Tegen omwonen den is steeds verteld dat de Droom fabriek een sociaal-culureel cen trum was en dat daarom de regels voor cafés niet geldig waren. Een paar maanden geleden veranderde de opvatting van het college plotse ling. Er was wel sprake van een ca fé. Om vestiging daarvan mogelijk te maken, zou het bestemmings plan worden gewijzigd. De Vreeze noemde dit een 'zig-zagbeleid, dat door de burger niet kan worden be grepen". Volgens het raadslid heeft dit ook invloed op het optreden van politie en ambtenaren. "Die moeten toch denken: als de politiek het al niet weet, wat moeten wij dan doen". De PvdA'er constateerde verder dat de inwoners van de stad gedesil lusioneerd raken door de gemeente. "Burgers stappen dan naar de rech ter om hun gelijk te krijgen", zei De Vreeze, daarmee doelend op de om wonenden van café Fandango aan het Noordeinde, dat op last van de kort-gedingrechter het terras moet sluiten. Het raadslid stak ook de hand in eigen boezem. Hij vond dat de ge meenteraad te laat is geweest met het voeren van een duidelijk hore ca-beleid. "Leiden heeft de afgelo pen 20 jaar een achterstand inge haald in het aantal cafés en terras sen. We hebben echter nagelaten om een concentratiebeleid te voe ren, ons niet afgevraagd in welke delen horeca wel en in welke delen van de stad horeca niet moet wor den gestimuleerd". De woordvoer der van de PvdA pleitte ervoor om nu snel duidelijkheid te verschaffen over het horeca-beleid. Raadslid Langenberg van D66 vond ook dat er snel een goed hore ca-beleid moet komen. Dat dat er nog niet is, wijt hij echter voor een deel aan aan de PvdA. Na een stu diebezoek aan Utrecht pleitten D66 en Leiden Weer Gezellig (dat toen nog een raadszetel had) ervoor om het beleid van vrije sluitinstijden snel in Leiden in te voeren. Dit zou tot minder overlast moeten leiden. "PvdA en WD hebben dat toen te gengehouden. Die wilden pas een jaar later over een ander beleid dis cussiëren". Ambtelijk is er momenteel een horeca-nota in voorbereiding. Het is de bedoeling dat die voor het einde van het jaar in de gemeenteraad wordt besproken. LEIDEN Een oude Engelse telefooncel uit het jaar 1936 staat sinds gisteren op het dakterras van de woning van Leidenaar Hugo Barendregt aan de Botermarkt. Het gevaarte werd met behulp van een hijskraan op het dak gezet. Barendregt was al jaren op zoek naar zo'n echte Engels telefoonhok, vertelt hij als het gevaarte uit een bestelbusje wordt geladen en aan de takel van de kraan wordt gehangen. "Als ik zo'n ding zie, dan klikt er hier iets", vertelt hij, terwijl hij op zijn hoofd wijst. "Maar verder ben ik normaal, hoor". Na lang zoeken vond de Leidenaar een advertentie waarin een Engelse telefooncel werd aangeboden. De cel was te koop bij een tuincentrum in Oud Beijerland. Volgens Barendregt importeert dit centrum telefooncellen. Vervolgens worden ze verkocht. "Er is er zelfs eentje naar Italië gegaan", toont de Leidenaar de wereldwijde belangstelling voor de hoge hokken. Het is de bedoeling dat de telefooncel wordt opgeknapt. Barendregt is niet van plan om het ding vervolgens alleen maar te laten pronken op het terras van zijn bovenwoning. "Ik wil hem ook gaan gebruiken, de aansluiting ligt er al. Alleen zoek ik nu nog zo'n oude telefoonautomaat. Er komt ook een klein la mpje in de telefooncel te hangen. Het wordt echt heel mooi". (foto's Ellen Martens) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11