'Enige lijn in beleid minister is het geld' 5Ennewat is 'ie waard?' 'Het slot wordt zo een publiekstrekker' 'Wetenschap op orde hebben voor Europa in 1992 één is' Modern ontwerp steekt waterburcht Teylingen in eigentijds jasje Mr. Oomen van Leidse universiteit: (Duftihcutog MAANDAG 3 SEPTEMBER 1990 PAGINA 9 Aldus vanmiddag de voorzitter van het college van bestuur van de Leid- se universiteit mr. C.P.C.M. Oomen. Hij zette in de Pieterskerk de voor stellen voor veranderingen op de universiteiten die minister Ritzen tot dusverre al deed. nog eens op een rij. Een centraal register oplei dingen hoger onderwijs, de afschaf fing op termijn van de bescherming van de titelatuur, andere regels voor de numerus fixus, meer vrijheid bij de bepaling van de collegegelden, een verhoging van de collegegel den, een andere financiering van onderwijs en onderzoek, de intro ductie van onderzoeksscholen en de voorstellen op het gebied van de studiefinanciering. "Ik ben het spoor al weer bijna kwijt geraakt" aldus Oomen. Onderwijsminister Ritzen kon digde in Utrecht aan - waar hij het Academisch Jaar opende - dat de bijdrage van zijn ministerie aan de onderwijskosten van studenten ou der dan 27 jaar op de helling staat. Afgelopen jaar werd het recht op studiefinanciering al beperkt tot deze leeftijd. Ritzen: "Wie na deze leeftijdsgrens onderwijs wil volgen, kan niet langer vanzelfsprekend re kenen op een overheid als financier. Men zal - zelf of via de werkgever - een groot deel van de investering in zijn of haar toekomst moeten beta len". Rust De redes van de bestuurders van de elf urfiversiteiten bewogen zich tus sen twee uitersten. De bestuurders vroegen om rust, maar ook de nood zaak van veranderingen werd in een aantal inleidingen onderschreven. De Tilburgse rector magnificus De Moor toonde zich geen tegen stander van veranderingen op de universiteiten. Hij hamerde slechts op continuïteit van het beleid. Ver anderingen zijn alleen acceptabel als er duidelijke tekortkomingen zijn, zei de rector. Prof.dr. L.J. Engels, rector magnificus van de Rijksuniversiteit Groningen, gaf in Groningen gelijk invulling aan die opmerking van zijn Tilburgse collega. Engels acht de tijd "meer dan rijp" voor een be zinning op het karakter en de doel stelling van het wetenschappelijk onderwijs. De universiteiten hebben tegen woordig zeer veel aandacht voor hun onderwijs, aldus Engels. Vol gens de rector is die belangstelling echter nogal eenzijdig, op het goed functioneren van het onderwijspro ces. gericht. Hij mist een dieper gra vende gedachtenvormjng. De beide doelen 'hoger onderwijs voor velen' en 'wetenschappelijk onderwijs van hoge kwaliteit' zijn nog steeds niet met elkaar ver zoend, zei Engels. In Rotterdam was rector magnifi cus prof.dr. C.J. Rijnvos overtuigd van de onvermijdelijkheid van ver anderingen. "In het begin van de ja ren negentig ligt een fundamentele heroriëntatie van de universiteit Eerste Cathprijs voor dr. P. Floor LEIDEN - Dr. P. Floor, direc teur onderwijs/onderzoekon dersteuning en studentenzaken en plaatsvervangend secretaris van de Leidse universiteit, heeft vanmorgen als eerste de mr. K.J. Cathprijs ontvangen. Mr. C. Oomen, voorzitter van het Colle ge van Bestuur, reikte de prijs uit. De prijs werd ingesteld toen mr. Cath als voorzitter van het College van Bestuur aftrad. Zij was een eerbetoon voor zijn in zet voor de belangen van de uni versiteit. Elke twee jaar wordt de prijs uitgereikt aan een per soon of groep, verbonden aan de RUL, die de naam van de uni versiteit op positieve wijze naar buiten heeft gebracht. Floor kreeg de prijs omdat hij zich de laatste jaren 'op uitste kende wijze heeft ingezet voor de internationalisering van on derwijs en onderzoek en daar mee een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de instand houding en verdere verbreiding van de goede naam van de RUL in het buitenland'. In het bijzon der werd genoemd het oprich ten van de Coimbagroep, verte genwoordigers van bekende Eu ropese universiteiten, een plat form dat studenten stimuleert tot onderlinge contacten en uit wisseling. Floor is vanaf het be gin voorzitter. Bovendien is hem de prijs toegekend omdat hij zich zo heeft in gezet voor een fonds waaruit het verblijf van RUL-studenten in het bui tenland kan worden gesubsidi eerd en voor het feit dat hij het initiatief nam voor het oprich ten van een internationaal con tactpunt aan de universiteit. Het Leids Universiteits Fonds (LUF) kreeg de zilveren univer siteitspenning 'voor de bijzon dere inzet voor de belangen van de RUL'. binnen haar omgeving in het ver schiet", zei de bestuurder van de Erasmusuniversiteit. Deze fundamentele heroriëntatie is een logisch vervolg op de ontwik kelingen in de afgelopen twee de cennia, aldus Rijnvos. Hij gaf niet aan in welke richting de universitei ten het bij de heroriëntatie precies moeten zoeken. Hij nam echter af scheid van het bestuurlijk concept van zijn voorganger prof.dr. A.H.G. Rinnooy Kan, de nieuwe voorzitter van het VNO. De ondernemende universiteit, een begrip dat door Rinnooy Kan steeds met verve werd uitgedragen, noemde hij "een tijdelijke aangelegenheid". De voorzitter van het college van bestuur van de Vrije Universiteit in Amsterdam, drs. H.J. Brinkman, keek nog iets verder terug dan Rijn vos. Brinkman zag in de ontwikke ling van de universiteiten sinds 1950 vooral een "modernisering", waarin achtereenvolgens verschil lende componenten zijn opgedo ken. Na schaalvergroting, organisa tievorming, bezuiniging, die de uni versiteiten goeddeels achter zich hebben, is nu de beurt aan differen tiatie, reregulering, kwaliteitsbewa king en professionalisering. Aarzelingen In Nijmegen waarschuwde de voor zitter van het college van bestuur van de Katholieke Universiteit Nijmegen, ïr. VV.C.M. van Lieshout, juist voor al te hoge verwachtingen in dit opzicht. "Onze instelling heeft zich steeds terughoudend opge steld ten aanzien van deze vorm van verbintenissen, omdat grote aarze lingen bestonden over de realiteits waarde en de hardheid ervan", al dus de voorzitter. En somber: "He laas hebben de ervaringen ons steeds in het gelijk gesteld." In de redes van de verschillende rectores en voorzitters viel dit jaar, anders dan in sommige voorgaande jaren, geen duidelijke, gemeen schappelijke boodschap te ontdek ken. Wel klonken er vaak vragen over de komende onderzoeksscho len en vielen er ook de nodige kriti sche opmerkingen te beluisteren over de steeds sterker wordende po sitie van de tweede-geldstroomor ganisatie NWO. Prof. Rörsch bij opening academisch jaar LEIDEN "De tijd dringt. Na 1992 gaat ons land definitief deel uitmaken van een groter Euro pees geheel. Gezien het belang dat aan wetenschap en technolo gie wordt toegekend voor onze welvaart, is het nodig dat onze lo kale wetenschappelijke organisa tie op orde is voordat de Europea nisering echt doorzet". Aldus prof.dr.ir. A. Rörsch van middag in zijn toespraak in de Pieterskerk in Leiden bij de ope ning van het academisch jaar. Rörsch vindt dat wetenschaps beleid tot stand moet komen via een samengaan van beleid op het gebied van financiën, personeel en wetenschap. Op die drie vor men van beleid is een goed con trole nodig. Wat echter gebeurt is, dat er vele honderden afzonderlij ke potjes zijn gekomen voor ver schillende onderzoeksgebieden. Die versnippering is voor een deel het gevolg van de verkoke ring van het overheidsapparaat. "We gaan gebukt onder een over matige behoefte om het toch vooral met elkaar eens te wor den", aldus de TNO-bestuurder. "Waarom grijpt de politiek niet in? Waarom durft men niet op een eerder genomen beslissing terug te komen?" i Ginkel (links) taxeert een meegebrachte tegel. Veel belangstelling voor laten taxeren van tegels in Noordwijk Van onze redacteur Irene Nieuwenhuijse NOORDWIJK Als een kost baar kleinood zijn ze in luiers, toi letpapier en kranten verpakt. Vervolgens meegenomen in plas tic tassen, houten kisten en tafel lakens. De eigenaars van de mee gebrachte tegels schuifelden za terdagmiddag één voor één langs de tafel van tegelkenner A. van Ginkel. En steevast kwam na zijn uitleg over herkomst, afbeelding en jaartal de vraag: "Enne, wat is 'ie waard?" Van Ginkel was voor de tweede en voorlopig de laatste maal in het museum Oud-Noordwijk om informatie te geven over tegels. Ruim honderd mensen uit Noordwijk en omgeving waren naar de museumboerderij aan het Jan Kroonsplein gekomen om te vernemen of hun tegel nu wel of niet als een kunstschatten kan worden beschouwd. "Een tegel is heel iets anders dan een postzegel of een munt", hield Van Ginkel de bezoekers re gelmatig voor. "De waarde van een tegel wordt mede bepaald door de gevoelswaarde die het voor u heeft". Voor menigeen was die gevoelswaarde ineens niet zo belangrijk meer, als bleek dat de waarde van hun bezit door Van Ginkel werd gereduceerd tot 'een gulden op de rommelmarkt'. Met een timide 'Toch leuk om te we ten, ik weet nu iets meer, be dankt' verborg menigeen zijn te leurstelling. Meer geluk had een echtpaar uit Leiden, dat een fraai tableau- tje met vier gekleurde ornament tegels toonde. "Tjonge .tjonge, schitterend, 16de eeuws, zeker een paar honderd gulden per stuk, maar houdt ze alsjeblieft zo bij elkaar", was het advies dat Van Ginkel het blijde echtpaar meegaf. Een ander paar had een stevige kist bij zich. Er kwamen talloze tegels uit die samen een zonne wijzer voorstelden. "Nooit eerder gezien, leuk, geen Hollands, mis schien Spaans of Portugees. Voor hoeveel heeft u ze gekocht?". Toen het antwoord 25 gulden be droeg, grapte de tegelkenner er nog wel 25 gulden bij te willen doen om het geheel in bezit te krijgen. "Maar ik heb met de mu seumdirectie afgesproken van middag geen zaken te doen". Speurtocht Van Ginkel woont in Oud-Maars- seveen en heeft zelf zo'n 6000 te gels in bezit. Als aannemer was hij vaak betrokken bij de ver bouw en afbraak van oude boer derijen en zo wist hij in de loop van tientallen jaren de hand te leggen op veel prachtige tegels. Na beëindiging van zijn bedrijf is hij nog jaren werkzaam geweest als vertegenwoordiger in bouw materialen en kon hij zijn speur tochten langs mogelijke vind plaatsen voortzetten. Maar ook vandaag de dag is hij voortdurend op zoek naar nieuwe exemplaren om zo z'n collectie aan te vullen. In Noordwijk toont hij tot 10 september, als het muse um sluit, een deel van zijn im mense verzameling. 'Vijf eeuwen tegels' is de naam voor de ruim duizend tegels, die de uiting van de menselijke versierdrift voor stellen. "Een tijdje terug kwam hier in Noordwijk een man met drie te geltjes. Hij zei dat de drie een deel waren van een serie die in een kist in zijn auto stond. Toen ik goed keek, merkte ik al gauw dat ze heel bijzonders waren, 16de eeuws. Ik begon te watertanden, ze waren zeker duizend gulden per stuk waard. Ik raadde de man aan om zo snel mogelijk naar z'n auto terug te gaan en zijn voertuig met deze inhoud nooit meer er gens onbeheerd te laten staan". LEIDEN/VOORHOUT - "Toen ik de oude ruïne' voor het eerst zag, dacht ik: dat is perfect voor mijn ex periment". De in Leiden woonach tige Poolse vormgeefster Barbara Wojtkowska voelde zich gelijk geïn spireerd om met de eeuwenoude waterburcht Slot Teylingen in Voorhout wat te gaan doen. Ze maakte een futuristisch maquette- ontwerp voor een ingrijpende reno vatie van het bouwwerk. Het ont werp, waarbij eigentijdse bouw kundige toevoegingen de ruïne een compleet ander aanzien geven, werd zowel geprezen als verguisd. Al eeuwen is slot Teylingen een ruï ne die door de jaren heen meer maals onderhevig is geweest aan pogingen tot restauratie, om nog maar te zwijgen van de voortduren de dreiging van verdere afbraak en sloop. De laatste jaren hebben min of meer serieuze plannen voor reno vatie en reconstructie elkaar afge wisseld met als feitelijk resultaat voornamelijk consolidatie. Van avond houdt de Stichting Vrienden Slot Teylingen, de promotor van het slot, een symposium waarin wordt gesproken over de wenselijkheid van restauratie of renovatie. Voor velen betekent het ontwerp van Wojtkowska 'het einde', zij het niet voor een ieder in dezelfde bete kenis. In Nederland ligt het moder nistisch renoveren van een oud ge bouw nog steeds gevoelig. De laatste vijftig jaar is het in ons land traditie oude gebouwen te recon strueren. Het gebeurt niet vaak dat een beschermd monument een hele nieuwe bestemming krijgt en op een moderne wijze wordt gereno veerd. Er zijn stromingen in de ar chitectuur die benadrukken dat een ontwerper zich vooral terughou dend moet opstellen en zich niet moet bemoeien met de functie van een gebouw. Wojtkowska deed dat wel en doorbrak met haar moderne ontwerp alle tradities. Rietveld Academie De ontwerpster is Poolse en stu deerde in Krakau binnenhuisarchi tectuur. Ze kwam vijf jaar geleden naar Nederland. Vorig jaar studeer de ze af aan de Rietveld Academie waar ze een zeer goede beoordeling kreeg voor haar eindexamenpro ject, het ontwerp van Teylingen. Opvallend is de glazen koepel die Wojtkowska met de maquette van het ontwerp: "Een cultureel centrum trekt veel r om de Donjon, het woonhuis van de burcht, is aangebracht. Ook zijn er buizen van fiberglas waarover een r bezoekers".(toto Henk Bouwman) tentzeil kan worden gespannen zo- jtkowska heeft haar ontwerp heie dat de binnenplaats wordt afge schermd bij slecht weer. Wo- maal afgestehid op nieuwe bestem ming van het slot: ze wil dat de rui ne dusdanig wordt gerenoveerd zo dat hij kan worden gebruikt als cul tureel centrum. Als het slot die be stemming zou krijgen, zou het vol gens haar veel meer mensen trek ken dan de huidige paar duizend be zoekers per jaar. De Donjon kan dan gebruikt worden als expositieruim te en de binnenplaats kan in de zo mer worden gebruikt voor theater voorstellingen. In dat geval biedt het tentzeil uitkomst bij slecht weer. Een café helemaal bovenin de Donjon zou het geheel complete ren. Volgens Wojtkowska bepalen de functie, de status en de bouwge schiedenis de te verkiezen methode van renovatie of reconstructie. "Teylingen in de oorspronkelijke staat terugbrengen zoals de bouwer had bedoeld, is moeilijk, zo niet on mogelijk, omdat alle documentatie daarover ontbreekt. Het gebouw dan maar een 17de eeuws uiterlijk geven omdat daar nog wel wat do cumentatie over is te vinden, is vol gens mij een verkeerd uitgangs punt. Het oude zoveel mogelijk be houden, een belangrijke functie op deze locatie vinden en bouwen met eigentijdse gezonde materialen in de hedendaagse architectuur met eerbied voor de bouwgeschiedenis van dit prachtige gebouw, dat lijkt mij een redelijk alternatief voor re constructie. Zo wordt deze ruïne weer nieuw leven ingeblazen". Bestuurslid L. Goulmy van de Stichting Vrienden slot Teylingen is enthousiast over het ontwerp. "Het is een droom. Als je dit kan re aliseren heb je in dit gebied een toe ristische attractie van de eerste or de. Het zou het Centre de Pompidou van Voorhout zijn. En wij zouden eindelijk alles kunnen exposeren wat we in de loop der jaren over de geschiedenis van het slot hebben vergaard en opgegraven. Maar ja, mensen moeten aan het moderne ontwerp wennen. En het rijk, de eigenaar van het slot, beslist uitein delijk". Op de binnenplaats kunnen theatervoorstellingen worden gegeven. In dien nodig kan een enorm tentzeil de bezoekers tegen de regen beschermen. Corso Aalsmeer: tienduizend kijkers AMSTERDAM (ANP) - Onge veer tienduizend mensen heb ben, volgens een schatting van de politie, zaterdagmiddag in Am sterdam langs de route gestaan waarlangs de twintig praalwa gens, dertig luxewagens en een aantal muziekkorpsen van het Aalsmeerse Bloemencorso zich voortbewogen. Het ontbreken van een stralende zon werd wat betreft de omstanders meer dan goedgemaakt door de bloemen pracht van de optocht. De stoet was 's morgens ver trokken vanaf het Raadhuisplein in Aalsmeer om via Bovenkerk en Amstelveen naar Amsterdam te rijden. Daar werd in de loop van de middag op de Dam, in aanwe zigheid van prinses Juliana, het défilé van het 43-ste corso gehou den. Het corso, dat dit jaar als motto 'bloeiende cultuur' heeft, staat dit jaar in het teken van de activitei ten van het Prins Bernhardfonds, dat het vijftigjarig jubileum viert. Fax als wapen voor Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Hedenmorgen, te elf uren, was er een feestelijke optocht van kinderen, van de bewaarschool van het Nut naar die van het Ra penburg. De ..Koningin" en de Prinses" brachten nl. een be zoek aan die scholen. Gezeten in een rijtuig, dat getrokken werd door twee zwarte paarden, bege leid door de toovergodin de „Liefde" des Volks, die de heks ..Wrevel" op eerbiedigen afstand hield, en door eene militaire wacht op stokpaardjes, reed de stoet langzaam vooruit. De Burgemeester(een negenjari ge) met eene eerewacht te stok paard trok met de kinderen van het Rapenburg af en nam de honneurs waar. Nadat hij eene ..aanspraak" had gehouden (voor de hamei van het ijzeren hek) werden de vorstinnen le vendig toegejuicht. De bewaar- schooljeugd was zeer onder den indruk van de plechtigheid, zoodat sommigen nauwelijks een woord durfden antwoorden op de vragen o.a. van de lieve ..Prinses", en met diepen ernst werden de woorden gezongen: „En wie nu beide vorstinnen ziet, „die wordt wel betooverd van zinnen!" nadat de vorstin nen nog tegenwoordig waren ge weest bij het „soldatenspel", de tuintjes in oogenschouw hadden genomen en den schoolarbeid der leerlingen hadden bezich tigd, vertrokken zij onder leven dig gejuich. Vijfentwintig jaar geleden: De Wassenaarse blinde alpinist Van den Berg is er gisteren, on danks het slechte weer in ge slaagd de top van de Dibona te bereiken, een 3.130 meter hoge berg in het massief van Oisans in Frankrijk. Hij werd hierbij vergezeld door twee zwitsers, de priester Melig en de gids Albert Bornard, en de gids Jaques Sangmer uit Grenoble. hogere vergoeding sociale advocatuur DEN HAAG (ANP) - De advocaten in het arrondissement Utrecht zijn vanochtend begonnen met acties voor een hogere vergoeding voor de sociale advocatuur. De actie heeft de vorm van een 'fax-blokkade'. De ongeveer zeshonderd advoca ten in Utrecht sturen om de beurt een fax naar het ministerie van jus titie met de bedoeling de bereik baarheid van het departement per fax te hinderen. De inhoud van de fax laat zich raden: een uiteenzet ting van de redenen voor de actie. Het opmerkelijke van de actie in Utrecht is vooral gelegen in het feit dat de hele balie, dus ook de advo caten die zelf geen pro-deo zaken doen, deelnemen. Volgens woord voerder mr. T. Zuidema van de Ver eniging Sociale Advocatuur Neder land is ook voor de advocaten die geen toegevoegde zaken doen de maat vol. De fax-blokkade is de eerste van een reeks actiemiddelen die de ad vocaten in petto hebben. Volgende week zal de deken (voorzitter) van de advocaten in het arrondissement Utrecht tijdens een rechtszitting een verklaring afleggen. De advoca ten zijn van plan tijdens deze zitting massaal (in toga) te verschijnen. De president van de rechtbank zal wor den verzocht te reageren op de eisen van de advocatuur. OUDERDORM - Hoewel de gemid delde levensverwachting van 60- plussers de komende jaren nauwe lijks stijgt, nemen hun gezondheid en vitaliteit wel aantoonbaar toe. Een lang leven met een steeds kor tere periode van ziekte wordt voor veel mensen werkelijkheid. Profi J.J.M. Michels zei dit van daag in een rede bij de opening van het academisch jaar van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Minister: studie naar haalbaarheid railnet SCHIPHOL (GPD) - Nog tijdens deze kabinetsperiode zal het minis terie van verkeer en waterstaat een studie opzetten naar de haalbaar heid van een stadsgewestelijk rail- net. Dit net moet Haarlem verbin den met Amsterdam-Zuidoost. Dat maakte minister Maij-Weggen van morgen bekend bij de officiële start van het spitsbuslijnennet op de luchthaven Schiphol. De minister: "Het stadsgeweste lijk railnet kan een uitstekende aan vulling zijn op ons voornemen om het gebruik van het openbaar ver voer op te voeren van twintig naar veertig procent. Mocht namelijk blijken dat we met de inmiddels al genomen maatregelen er niet in sla gen onre doelstelling te halen, dan zou dit railnet uitkomst kunnen bie den." Sinds vandaag rijden in de och tend- en avondspits 44 bussen van gemeenten in Noord- en Zuid-Hol land en Flevoland van en naar Schiphol. Die spitsbussen moeten een bijdrage gaan vormen in de plannen van het kabinet om in het jaar 2000 veertig procent van het woon-werkverkeer gebruik te laten maken van trein bus of ander collec tief vervoer. Op korte termijn zal het kabinet dan ook een aanzet geven om het carpoolen op poten te zetten, beloofde Maij-Weggen. De minister riep bedrijven op de luchthaven Schiphol op zelf met plannen te ko men die dit carpoolen kunnen be vorderen. LEIDEN - In alle nieuwe voorstellen van minister Ritzen is maar één lijn te ontdekken: het financieel beleid van de overheid. Leiden is daarom een groot voorstander van het ak koord. dat de minister en de universiteiten binnenkort hopen te sluiten. Daarin kan wor den vastgelegd wat er wel en. vooral, wat er niet zal gaan veranderen. Zo'n akkoord vormt de beste garantie voor financiële gezondmaking van het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9