'Ik vind dat die koeien stinken' Leidse marathon moet 'volksgebeuren' worden Vervoer containers heeft hele dag plaats NS plaatsen nieuwe Vinkbrug Agrarische manifestatie trekt 5000 bezoekers 'Wellicht loopt hier straks de wereldtop' Concordia wint taptoe Breda LEIDEN - De Nederlandse Spoor wegen plaatsen zaterdag 8 septem ber een nieuwe tweesporige Vink brug over de Oude Rijn. De hydrau lisch aangedreven ophaalbrug, 12 meter lang, 13 meter breed en 12 meter hoog, wordt overdag ge plaatst. De eerste trein rijdt er pas in 1992 over, omdat tot die tijd de oude Vinkbrug nog in dienst blijft. De grote onderdelen van de brug, zoals de balans en de toren, worden vrijdag met een ponton aangevoerd. Zaterdag tilt een drijvende bok eerst de rijvloer op de gebouwde be tonnen steunpunten en plaats ver volgens de toren, balans en andere brugonderdelen. De verwachting is dat het karwei duurt van 7.00 tot 20.00 uur. De tweesporige brug is onderdeel van het project 'Viersporigheid tus sen Leiden en Den Haag'. De aanleg van de vier baanvakken, waarvoor nog een tweede nieuwe Vinkbrug wordt aangelegd, moet in 1995 klaar zijn. Als alles volgens plan verloopt wordt de brug maandag 17 septem ber in gebruik genomen voor de scheepvaart. Hij wordt dan bediend door de brugwachter van de huidi ge Vinkbrug. Het is de bedoeling de twee nieuwe Vinkbruggen in de toekomst alleen op afroep te bedie nen. De NS verwachten dat ze slechts eenmaal per week open hoe ven, omdat de doorvaarhoogte vrij ruim is. Burgerlijke Stand Ook zeer jeugdig publiek bekommerde zich om het welzijn van de geiten. £\DUIVENBERICHTEN LEIDEN De postduiven vlogen dit weekein de uit Moeskroen. PV De Rijnklievers: 1. H. van de Star, 2. A. de Vries, 3. J. van de Wal, 4, 5, 6, 9. J. Zevenho ven, 7. J. Kok, 8. H. van de Star, 10. Q. van de Poel. PV Het Oosten: 1, 5, 9, 10. Van Putten/Van Weeren, 2, 6, 7. G. Hendrikse, 3. T. van As, 4. A. Prache, 0. S. van de Hooven. De Reisduif: 12,3,8,9,10. N. de Groot en Zn, 4, 6. D. Albers, 5. Harteveld/Schoenmaker, 7. J. Smit. PV Leiderdorp: 17. D. van Seggelen, 2. W. Ja- cobi, 3. R. van de Nieuwendijk, 4. Comb. B en G, 5. W. Jacobi, 6. G. van Velzen, 8. T. Habra- ken, 9. M. Reijerse, 10. A. Petit. De Blauwkras 1R. van de Geer, 2, 5. P. Lan- densbergen, 3, 6, 7. Comb. Nieuwendijk, 4. F. van de Wetering, 8.10- Comb. Van de Blom, 9. H. van Polanen. Stedelijk Samenspel: 1. N. van Wilgen (1352,32), 2. J. den Hariog, 3. B. Hoogervorst, 4. N. Wijfje, 5,8. F. Bruné. 6. P. Bruné en Zn, 7. R. Ligthart, 9. M. Jacobs, 10. Anders/Straathof. LPC: J. Boelle 1Gebr. Pen 2,9, J. Staffeleu 3, W. Siera 4.8, A Witteveen 5, C. van der Hoorst 6,10, K. Lefebre 7. Overleden: H. Levie, geb. 21 maart 1913, man; H.W. Hartevelt, geb. 1 dec. 1953, man; J.W.W. Schmitz, geb. 29 jan. 1950, man; F. Klein, geb. 6 april 1924, man; S.E. Kannegie- ter, geb. 13 sept. 1914, echtg. van J.A, Kluis; J.M. Stolwijk, geb. 18 dec. 1926, echtg. van J.C. van Leeuwen; G. Slappendel, geb. 2 april 1924, geh. gew. met C.W. van Beerschoten; C. Klein, geb. 26 sept, 1927, vrouw; D.M. Jasper- se, geb. 15 |an. 1900, geh. gew. met J. Bouw man; Y.G. Goos, geb. 1 april 1970, vrouw; T. van Leeuwen, geb. 22 mei 1934, man; P.P.J. de Best. geb. 22 mei 1907, man; H.J. Bouma, geb. 8 mei 1920, echtg. van J.M. van Rossem; C. van Duijn, geb. 23 april 1924, man; A.W. Meijers, geb. 4 april 1907, man; A. Brandsma, geb. 13 feb. 1916, geh. gew. met H. Wilts; D.J. Verschuur, geb. 7 aug. 1923, man; D. Gijsman, geb. 19 maarl 1917, man; J.T. Klok. geb. 26 juli 1990, zoon; J. Guijt. geb. 1 mei 1926, man; C. van der Meij. geb. 26 juni 1910, man; J. Plug. aeb. 4 sept. 1909, geh. gew. met P.W. Altorf. Gehuwd: M.A. van der Bom en F. Opazo Bau- M.M. von Lindern; J. du Prie en J.B.A.M. van den Assem; E.W. Verver en J.S. Nieuwenburg; D.J. Boon en J.M. van Grieken; W. Otterspeer en D.A.M.E. van Dalen; L. Salah en B.C.H.M. Zonderop; M.L. van Wijk en S.T. Zegveld; K.F- .J.M. van der Heide en G. van Houwelingen. LEIDEN Ruim 5000 bezoe kers bezochten zaterdag de Leidse Groenoordhallen waar de 54ste agrarische manifestatie van de Vebo werd gehouden. Honderden koeien, geiten en pony's draafden met hun bege leiders door de ringen om een prijs in de wacht te slepen. "Het is moeilijk om te zeggen of er verschil is met vorig jaar. Je moet zoiets bekijken over een periode van tien jaar. Dan zie je dat de koei en nu veel mooier zijn. Er werd vroeger eigenlijk een beetje doel loos gefokt. Toen zag je ontzettend grote uiers die bijna op de grond kwamen. Nu zijn de uiers veel klei ner en daar kan ook dertig liter melk in", is het oordeel van de 22-ja- rige R. Zeestraten uit Delfgauw. Hij 'zit zelf in het vak' en komt ieder jaar naar de manifestatie in de Groenoordhallen. Zijn Leidse en Goudse kazen dingen mee naar prij zen, maar het gaat hem vooral om het opdoen van ideeën. "Kijken hoe het type beest moet zijn. Het is goed om andere koeien te zien, dan weet je hoe je zelf verder moet fokken". Ook boer R. van Leeuwen uit Val kenburg komt naar Leiden 'om te kijken wat er allemaal is'. "Je leert er iets van, je ziet weer eens wat er is, ook op technisch gebied. En je komt mensen tegen die je al een tijd niet hebt gezien", geeft hij een ande re reden voor zijn komst. Zijn eigen vee doet nooit mee aan tentoonstel lingen want 'er zit nogal een beetje werk aan'. Arianne uit Ridderkerk en Erna uit Hendrik Ido Ambacht kunnen dat beamen. Ze stonden zaterdag ochtend om zes uur op om de po ny's op tijd getoiletteerd te krijgen. Arianne verzorgt kleine paarden die meedoen en Erna heeft zelf pony's. De dieren zijn vrijdag gewassen. Arianne deed dat met shampoo, Er na gebruikte een afwasmiddel. Ver volgens werden de dieren uitge breid geborsteld, en met resultaat, want ze hebben een aantal prijzen gewonnen. Voor de grote aantallen koeien die in de hallen zijn te be wonderen, heeft het tweetal geen belangstelling: "Ik snap het niet en ik heb er geen tijd voor", zegt Erna. "En ik vind dat die koeien stinken", vult Arianne aan. Veel mensen blijken naar de Groenoordhallen te komen omdat hun kinderen helemaal 'wild' van beesten zijn. Bij de activiteiten die door de jongerencommissie van de Vebo worden gehouden, is het een drukte van belang. "We wonen in Wateringen, naast een boerderij waar onze zoon San- der dagelijks te vinden is. In eerste instantie was het de bedoeling dat hij alleen hier naar toe zou gaan, maar nu zijn we er met het hele ge zin. We zitten zelf ook wel in de die ren, dus we zijn wel geïnteresseerd. En we hebben nog nooit zoiets mee gemaakt", vertelt mevrouw Nieu- wenhuizen. Ze vindt vooral de geiten 'heel erg leuk\ "Je ziet hier natuurlijk de mooiste beesten. We hebben zelf ook geiten maar als je die geiten hier ziet...dat is een enorm verschil. En de mensen gaan ermee om alsof het kinderen zijn", is haar opgeval len. "De jongens zijn helemaal gek van het boerenbedrijf', vertelt een bezoekster uit Hoogmade, me vrouw S. van Leyden. "En ik vind het zelf ook best leuk. Je ziet hier van alles wat met het boerenbedrijf heeft te maken" De kinderen van mevrouw Ver beek uit Leiden kijken hun ogen uit naar de veulens die door de ring worden geleid. Ze zijn twee en vier jaar oud en 'dieren vinden ze sowie so leuk'. "We zyn stadsmensen en paarden zie je niet in de stad En geiten gelukkig ook niet want daar zijn ze volgens hun moeder bang voor. Bij VIDO-Leiden zijn verschillende ge spreksgroepen voor vrouwen in de over gang. De bedoeling is om vrouwen tus sen de 40 en 60 jaar met elkaar te laten praten over tal van zaken die met de overgang te maken hebben. Voor meer informatie kan contact worden opgeno men met Adriënne Caniëls, tel. 892114 of Greet Heykoop tel. 212509. Cursuswijzer beschikbaar LEIDEN - De Stichting Welzijn geeft dit jaar voor de 15de maal haar jaarlijkse cursuswijzer uit. Deze brochure geeft een overzicht van de cursussen en activiteiten die wor den verzorgd door ongeveer 50 in stellingen in Leiden, De cursuswijzer is' gratis verkrijg baar bij de Stichting Welzijn Lei den, aan de Breestraat 117. en bij het bureau voorlichting van het stadhuis. Dode man na 14 dagen gevonden LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend een 81-jarige Leide- naar gevonden die 14 dagen dood in zijn woning aan de Schimmelstraat heeft gelegen. Omwonenden waarschuwden de politie omdat ze de man enkele da gen niet hadden gezien. Uit onder zoek is gebleken dat de bejaarde man half augustus al moet zijn over leden. Hij is een natuurlijke dood gestorven. Man dreigt met luchtdrukpistool LEIDEN - De politie heeft gister avond, in een woning aan De Genes- tetstraat. een 30-jarige Leidenaar aangehouden nadat hij hen met een luchtdrukpistool had bedreigd. Buren waarschuwden de politie omdat de man een bierfles, door een ruit, op straat had gegooid. Toen agenten aanbelde, reageerde hij niet maar zette wel zijn geluidsin stallatie luid aan. Kort daarop verscheen de man in de raamopening en richtte een pistool op de agenten. Die trokken ook hun vuurwapen, waarna de man zijn wapen naar beneden gooi de en de deur opende. Ouderen De Ouderen Activiteitencommissie van het Dienstencentrum Binnenstad (Pand je 65) aan de Hogewoerd 65 zoekt men sen die op de maandag- of donderdag ochtend sfeer willen scheppen, koffie wil len schenken en de activiteiten willen be vorderen. Voor meer informatie tel. 143503. Wegloophuis Het Wegloophuis Leiden zoekt vrijwilli gers voor de opvang van jongeren van 12 tot en met 20 jaar die zich in een pro blematische situatie bevinden. Om nieu we medewerkers op het werk voor te be reiden. start op 3 september een drie daagse cursus. Voor informatie tel. 225126. Matilo Het nieuwe activiteitenseizoen van buurthuis Matilo start 10 september met de cursus origamie (Japanse vouw- kunst). De cursus bestaat uit zes lessen op de maandagavonden van 19.30 tot 21.00 uur. Op 5 oktober start een teken cursus voor beginners, die tien lessen omvat. Deze cursus wordt gehouden op vrijdagmiddagen van 13.30 tot 15.30 uur Voor opgeven of informatie kan men zich wenden tot buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126. Tel. 412515 Herfstcursus Het IVN-Leiden start op 1 oktober met de herfstcursus. Er komen typische herfst- verschijnselen aan bod als paddestoe len, vogeltrek en bladval. De cursus be staat uit vier avonden die worden gehou den in de Sterrenwacht. De kosten be dragen 35 gulden. Belangstellenden kunnen voor inlichtingen en opgave te recht bij Dineke de Bruin, Beekforel 70 Tel. 215123. Overgang LEIDEN - De Leidse marathon wordt volgend jaar op zondag 16 juni gelopen. Start en finish hebben waarschijnlijk plaats op de Schipholweg. Het is de bedoeling dat behalve Leiden ook plaatsen als Katwijk, Noordwijk, Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude worden aangedaan. Het parcours moet de vorm van een acht krijgen, waarbij de lopers het kruispunt Schiphoiweg/Schuttersveld twee keer passeren. De voorzitter van de Leidse Roadrunners Club, Tjeerd Scheffer, vindt dat de marathon een 'groot Leids volksgebeu ren' moet worden. naar de mening van Scheffer een aantal 'bobo's' zitting genomen. Be halve vertegenwoordigers van het regionale Rode Kruis maken ook hoofdcommissaris van politie Mos- tert, notaris Jan Karstens en Aad van der Luit deel uit van de Stich ting Leidse Marathon (SLM). Probleem voor de organisatie is dat er ruim 300 vrijwilligers op de been moeten worden gebracht. Le den van de Roadrunners Club ko men daarvoor niet in aanmerking. "Die moeten juist in de gelegenheid zijn om de marathon in hun eigen stad te lopen". Scheffer verwacht dat zich tussen de 500 en 1000 deelnemers voor de 'hele' marathon zullen inschrijven. "Ik krijg nu al enthousiaste recatie van echte Leidenaars. Mensen die nog nooit aan hardlopen hebben ge daan, maar zich nu wel willen voor bereiden op de Leidse marathon". Krijgt de eerste loop nog het karak ter van een 'vingeroefening' voor Dronkeman van verdrinking gered LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar is, in de nacht van zaterdag op zon dag, op het nippertje van de ver drinkingsdood gered. Een 25-jarige Leidse zag de man, vanuit haar wo ning aan de Korte Mare, laveloos over straat gaan. Nadat ze hem uit het oog was verloren, hoorde de vrouw een plons. Buiten gekomen zag ze de man in het water drijven. Twee voorbijgangers schoten te hulp en haalde de man op het droge. Hij bleek niet meer te ademen maar een omstander zag kans de Leide naar man te reanimeren. De man is voor behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De eerste marathon die door de nieuwe vereniging 'De Leidse Roadrunners' wordt georganiseerd, moet volgens voorzitter Tjeerd Scheffer uitgroeien tot een groot evenement. "We laten niet alleen de 42 kilometer verlopen, maar ook een halve marathon en een tien kilo meter. Daaromheen worden nog wat andere activiteiten gehouden. De nadruk ligt echter op de recrea tie-lopers". Toch kunnen er aan de Leidse marathon ook wedstrijdlopers mee doen. Het parcours wordt volledig afgezet. De Leidse Roardrunners Club is van plan om de organisatie professioneel op te zetten. Scheffer: "Wij pakken het zo aan alsof er 5.000 tot 10.000 lopers aan het evenement meedoen. We willen meteen bewij zen de organisatie van een grote wedstrijd aan te kunnen". Bobo's In het organisatiecomité hebben LEIDEN Vervoer van containers met huishoudelijk afval van het ter rein van de voormalige vuilverbran ding naar het Van Gend Looster rein gebeurt de hele dag. Oorspron kelijk was het de bedoeüng om het vervoer en de handelingen op het terrein aan de Haagweg alleen tus sen 13.00 en 16.00 uur te laten plaatshebben, maar nadat vorige week proefritten zijn gehouden is besloten om de tijd tussen 10.00 en 18.00 uur daarvoor te gebruiken. Geconcludeerd is dat het beter is om het verkeer te spreiden. De vuilcontainers worden opge slagen op het overslagstation op het terrein van de vandaag gesloten vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat. Ze worden met vracht wagens langs het station, en via de Plesmanlaan, Dr. Lelylaan ep Haag- weg naar het terrein van Van Gend Loos vervoerd. Daar worden ze overgeladen op een trein die om 19.35 uur naar de stortplaats van de VAM in Wijster rijdt. De trein arriveert altijd om 13.30 uur in Leiden. Lege containers wor den vanaf het terrein via de Haag- weg en Morsweg naar het overslag- station vervoerd. Per dag wordt 400 ton afval afge voerd. Daarvoor zijn 30 tot 36 con tainers nodig. Volgens de Gevulei moet dagelijks totaal 70 maal tussen het overslagstation en het Van Ge nd Loosterrein worden gereden. De Gevulei verwacht geen ernsti ge geluidsoverlast. "Van Gend Loos zal vermoedelijk in november '90 het terrein verlaten waardoor in elk geval het geluid zal afnemen", verwacht de gemeente. Ook wordt geen stankoverlast verwacht omdat de containers goed zijn afgesloten. Containers met af val worden volgens de Gevulei nooit achtergelaten op het terrein van Van Gend 8c Loos. Een begeleidingscommissie die bestaat uit omwonenden, vertegen woordigers van wijkverenigingen en ambtenaren houdt het proces in de gaten. Onderzoeken worden uit gevoerd naar onder meer stank- en geluidsoverlast en de transportrou te. "Indien overlast ontoelaatbaar mocht zijn dan zullen de nodige maatregelen getroffen worden om deze binnen de toelaatbare grenzen te brengen", stelt de gemeente. LEIDEN - De muziek- en show band Concordia uit Leiden heeft za terdag een wisselbeker in ontvangst genomen tijdens de Taptoe Breda. De Leidse muzikanten behaalden donderdag de eerste plaats in het voorprogramma van de Taptoe. Zestien muziekkorpsen die zijn ge selecteerd uit een groot aantal aan meldingen, streden om de eerste plaats. Muziekkorps Matilo uit Leiden werd elfde. (foto Ellen Martens) heeft de kantine overgenomen van voetbalvereniging LDWS die een fusie aanging met Unitas Leiden. De openingshandeling werd ver richt door wethouder Hettinga van sportzaken en de secretaris van de club, Jan Karstens. De wethouders zegde de vereniging steun toe bij de organisatie van de marathon. het organisatiecomité, Scheffer blikt wel al vooruit naar de toe komst. "Ik sluit niet uit dat hier over een paar jaar de wereldtop loopt. Wie mij kent, weet dat ik dat in gedachten heb. Het gaat erom de eerste edities vlekkeloos te laten verlopen. Dan raken sponsors mis schien geïnteresseerd om er iets groots van te maken. Met de organi satie van een 'echte' marathon is na melijk tonnen gemoeid, zodat de steun van geldschieters onontbeer lijk is". De Leidse Roadrunners Club nam gisteren het clubhuis bij sport park 'De Vliet' aan de Voorschoter- weg officieel in gebruik. De club Wethouder Hettinga (links) hijst de vlag van de Roadrunners Club in top. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7